ସମ୍ବଲପୁର

ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ରେଙ୍ଗାଲି, ୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ଛକସ୍ଥିତ ଠେଲକୋଲୋଇ ଗ୍ରାମରେ ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଠେଲକୋଲୋଇ ଗ୍ରାମର ଫକୀର ମିର୍ଦ୍ଧା(୭୦), ନାତି ରାଜେଶ(୨୬) ଏବଂ ରାଜେଶଙ୍କ ମା’ ନିଲାବତୀ(୪୩) ଘରେ ଛତୁ ରୋଷେଇ କରି ଖାଇଥିଲେ । ଛତୁ ଖାଇବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଝାଡାବାନ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ, ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଶ୍ରମ କମିଶନର

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ, ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଶ୍ରମ କମିଶନର

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୯।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରମ କମିଶନର ଅନୁ ଗର୍ଗ ତୁଫାନୀ ଗସ୍ତକରି ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ଓ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ଲକର ତୁମୁଲିଆ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଯାଇ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ, ଭତ୍ତା, ସଉନାମରା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ରୂପେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ହକି ଖେଳପଡିଆ (ଆଷ୍ଟ୍ରୋଟ୍ରଫ୍‌), ବାଲିଶଙ୍କରା ପଞ୍ଚାୟତରେ କଲ୍ୟାଣୀ ଏସଏଜ ଗ୍ରୁପ ସଦସ୍ୟାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଛତୁଆ, ସୁନ୍ଦରଫ୍ରେସ ପନିପରିବା ଓ ଘୁଘୋଠାରେ ପ୍ଲାଏ ବ୍ରିକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିବାକୁ ଯାଇ ତାର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଶୋଚନୀୟ : ଖାଲ ଗଡିଆର ରୂପ ନେଲାଣି, ତଥାପି ଚେତା ପଶୁନି

୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଶୋଚନୀୟ : ଖାଲ ଗଡିଆର ରୂପ ନେଲାଣି, ତଥାପି ଚେତା ପଶୁନି

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ନିକଟରେ ରାଜପଥ ଅବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇ ଖାଲଗୁଡ଼ିକ ଗଡ଼ିଆର ରୂପ ନେଲାଣି।

ରେଲ ଷ୍ଟେଶନରୁ ୫ ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ରେଲ ଷ୍ଟେଶନରୁ ୫ ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର, ୯।୮ (ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ରେଲ ଷ୍ଟେଶନ ପରିସରରେ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ୫ ନାବଳକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ପରେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟରେ ହାଜର କରିଥିଲେ । ପିଲାମାନଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିଲା ।

ବୀମା ଟଙ୍କା ନ ମିଳିଲେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା , ସିନାପାଲି ବ୍ଲକର ଚାଷୀଙ୍କ ଚେତବାନୀ

ବୀମା ଟଙ୍କା ନ ମିଳିଲେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା , ସିନାପାଲି ବ୍ଲକର ଚାଷୀଙ୍କ ଚେତବାନୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯।୮- ଆଜକୁ ୪ ବର୍ଷ ଧରି ମରୁଡିର କବଳରେ ପଡି ଚାଷୀ ଧଇଁସଇଁ ହୋଇଗଲୁଣି । ଗତ ୨୦୧୬ବର୍ଷର ମରୁଡିର ବୀମା ଟଙ୍କା ଆମକୁ ମିଳିନାହିଁ । ଏଥର ହାତରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ବୀମା ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ଜମା କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ଲକଠୁ ଜିଲାକୁ ଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଲୁଣି ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗିଲା , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗିଲା , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡରେ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚାଳଛପର ମାଟି ଘରେ ରହୁଥିବା ଗରିବ ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡର ଦୁଇଟି ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ି ଥିବା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ପରିବାର ଲୋକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି ।

କାଦୁଅ ରାସ୍ତାରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

କାଦୁଅ ରାସ୍ତାରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜୁନାଗଡ,୯।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରାସ୍ତାର ଉନ୍ନତି କରଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଉତ୍ତମ ମାନର ପକ୍କା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଡିକ କେବଳ କାଗଜ କଳମରେ ସିମୀତ

ପିସି ଆକାଉଣ୍ଟ କମିଟି ବୈଠକ: ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ,ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପିସି ଆକାଉଣ୍ଟ କମିଟି ବୈଠକ: ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ,ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସମ୍ବଲପୁର, ୮।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ଆଖପାଖରେ ଅନେକ ଛୋଟ ବଡ କଳ କାରଖାନା ରହିଛି। ସେମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ପରିବେଷକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଛନ୍ତି। କୈଣସି କମ୍ପାନୀ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରୁନାହାନ୍ତି। ବଡ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ କଥା ବନ ବିଭାଗ ତଥା ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପାଖରେ କମ୍ପାନୀ ଲଗାଇଥିବା ଗଛ ପ୍ରତିଶତ ହିସାବ ନାହିଁ।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡ଼ିଆ ଦାଦନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡ଼ିଆ ଦାଦନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୮।୮ ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଲୋକେ କାମଧନ୍ଦା ଅଭାବରୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଉଦାହରଣ ଏଠାରେ ଦେହସୁହା ହୋଇଗଲାଣି । ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କ ଗୁହାରି ଶୁଣିବାରେ ଅବହେଳା କରୁଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବାରଦୁଆର ହେଉଛନ୍ତି । ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକ ଲୋହରାପାଲି ଗାଁରେ ଏହିଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖିଣ୍ଡା, ଅଇଁଲାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ

ଖିଣ୍ଡା, ଅଇଁଲାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ

ଧମା, ୮।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଧମା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରୁ ଅଇଁଲାପାଲି ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଦେଢ଼ କିଲୋମିଟର ବିଶିଷ୍ଟ କଚ୍ଚା ମାଟି ରାସ୍ତା ରହିଛି । ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଖିଣ୍ଡା, ଅଇଁଲାପାଲି, ଗୁନେପାଲି, ଖପରଡେରା ଓ ଅର୍ଜୁନଡିହି ଏହିପରି ୫ଟି ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ପରିବାର ଯାତାୟତ ପାଇଁ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ।

ଉକିଆ କଳାକାରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉକିଆ କଳାକାରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ସମ୍ବଲପୁର,୮।୮ (ବ୍ୟୁରୋ)-ଇଂଲଣ୍ଡରେ ସମ୍ବଲପୁର ଉକିଆ କଳାକାରମାନେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିବେ । ସେମାନେ ୨୧ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉତ୍ତରୀୟ ଓ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ପ୍ରଦାନ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ ।

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଲା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ:ପାଇଖାନା ଘରେ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ପଡିଥିଲେ

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଲା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ:ପାଇଖାନା ଘରେ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ପଡିଥିଲେ

ସମ୍ବଲପୁର,୮।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ କୁକୁଡାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରାପଡାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ଆସନ୍ନ ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ କବଳରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପାଇଁ ହିଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ଦୀର୍ଘ ୭ ଦିନ ହେଲା ସଙ୍କୀର୍ଣ୍ଣ ପାଇଖାନା ଘରେ ରହୁଥିଲେ।

ଏକମାତ୍ର ପୁଅ କଲା ପର :ଭିକମାଗି ଚଳୁଛନ୍ତି ୯୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ

ଏକମାତ୍ର ପୁଅ କଲା ପର :ଭିକମାଗି ଚଳୁଛନ୍ତି ୯୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ

ଜୁନାଗଡ,୮।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବୟସ ତାଙ୍କୁ ଏବେ ୯୦ । ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ପର କରିବା ପରେ ଅଲୋଡା ହୋଇଗଲେ ବୃଦ୍ଧ ବାପା । ସାହା ହେବାକୁ ଏବେ କେହିନାହଁି । ରାଶନ କାର୍ଡ ନାହଁି, ବଞ୍ଚତ୍ବା ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁମୁଖର ଶେଷ ପାହଚରେ ଭିକ ମାଗି ଚଳୁଛନ୍ତି। ଭିକ ନ ମିଳିଲେ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଘର ନ ଥିବାରୁ ଏକ ନଡାପାଳ ଘର ତିଆରି କରି ଅତି କଷ୍ଟରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଙ୍କୁ ଇଂଲିଶ ଶିଖାଉଛନ୍ତି ୨ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରୀ

ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଙ୍କୁ ଇଂଲିଶ ଶିଖାଉଛନ୍ତି ୨ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୮।୮- ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରୁଥିବା ଜର୍ଜିଆର ନାତିଆ ସ୍କେଭେଲାଜେ (୨୯) ଓ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରୁଥିବା ଜର୍ମାନର ମୋନିକା କ୍ନାକ (୨୧) ରାଉରକେଲା ବୁଲି ଆସିଛନ୍ତି। ନାତିଆ ଗତ ଏପ୍ରିଲରୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଏହି ସହରକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମୋନିକା ଆସିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଥର।

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୮।୮- ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀସ୍ଥିତ ଚେତନା ଭବନଠାରେ ଓଡ଼ିଶା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ରାଉରକେଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍କଳ ସମ୍ମିଳନୀ ରାଉରକେଲା ଶାଖା ସଭାପତି ସୁଦାମ ଦାସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ଆବାହକ ମେଜର ଡା. ଅକ୍ଷୟ ସାମଲ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ବିଭିନ୍ନ ଧାରା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ

ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୮।୮- ସେକ୍ଟର-୫ ଭଞ୍ଜଭବନଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂସେବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିା। ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସହ କାର୍ଯ୍ୟବାହ ସ୍ବର୍ଗତ ଏଚ୍‌ ଶେଷାଦ୍ରୀଙ୍କ ରଚିତ କୃତୀରୂପ ସଂଘ ଦର୍ଶନ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜଳୁନାହିଁ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଲାଇଟ , ଅନ୍ଧାର ଯୋଗୁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ

ଜଳୁନାହିଁ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଲାଇଟ , ଅନ୍ଧାର ଯୋଗୁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ

ସଇଁତଲା,୮।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ସଇଁତଲା ବ୍ଲକର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ, ପଥପାର୍ଶ୍ୱ, ଜନଗହଳିସ୍ଥାନ, ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ତଥା ସରକାରୀ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ଆଲୋକୀକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା, କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗ ଅନୁଦାନ ପାଣ୍ଠି, ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠି ଓ ବିଧାୟକ, ସାଂସଦଙ୍କ ପାଣ୍ଠି ଆଦି ଉତ୍ସବରୁ ଅନୁଦାନ ବିନିଯୋଗ ହୋଇ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ତଥା ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଲାଇଟ ଲଗାଯାଇଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନରେ ଚାରାରୋପଣ କଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନରେ ଚାରାରୋପଣ କଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୮।୮- ବରଗଡ଼ ରାଣାପ୍ରତାପ ହାଇସ୍କୁଲରେ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଅର୍ଥାତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ସମସ୍ତ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଚାରାର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଥିଲେ। ଏ

 ନୌଯାତ୍ରା ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ କର୍ମଶାଳା: ସୁରକ୍ଷିତ ନୌଯାତ୍ରା ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଅଧିକାରୀ

ନୌଯାତ୍ରା ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ କର୍ମଶାଳା: ସୁରକ୍ଷିତ ନୌଯାତ୍ରା ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଅଧିକାରୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୮।୮- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନୌଯାତ୍ରା ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କର୍ମଶାଳାରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୃତିବାସ ରାଉତ, ପଦ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ଦୌଲତ ଚନ୍ଦ୍ରକାର, ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ଯଶୋବନ୍ତ ସେନାପତି, ଜିଲା ଆପାଦକାଳୀନ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ଦଶରଥ ଭୋଇ, ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ରାକେଶ କୁମାର ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ନିରାପଦ ନୌଯାତ୍ରା ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

ଅତାବିରାରେ ସୁନାରି ସମାଜର ବୈଠକ

ଅତାବିରାରେ ସୁନାରି ସମାଜର ବୈଠକ

ଅତାବିରା,୮।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଅତାବିରା ନିକଟ ଲାଦେରପାଲିସ୍ଥିତ ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରେ ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ସୁନାରି ସମାଜର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତ ସରାଫଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ସୁନାରି ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସୁନୀଲ ସରାଫ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସରାଫ, ଭଗବାନ ସରାଫ ପ୍ରମୁଖ ଏଥିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଏମ୍‌ଏସିଟିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ: ମୃତ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର  ପାଇବେ ୪୨.୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ

ଏମ୍‌ଏସିଟିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ: ମୃତ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇବେ ୪୨.୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୮।୮- ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣିଠାରେ ଗତ ୨୦୧୫ ନଭେମ୍ବର ୧୪ତାରିଖ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଟାପାଲି ଗ୍ରାମର ଯବାନ ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ବେହେରାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ୪୨ଲକ୍ଷ ୮୩ହଜାର ୯୬ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବେ। ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ(ଏମ୍‌ଏସିଟି)ର ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୦।୨୦୧୬)ର ବିଚାର କ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ: ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଉତ୍ତେଜନା, ଟାୟାର ଜାଳି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ: ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଉତ୍ତେଜନା, ଟାୟାର ଜାଳି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୮। ୮- ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି, ଟାୟାରଜାଳି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି କରିଛନ୍ତି।

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛି: ପେକ୍ସ ସଭାପତି

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଉଛି: ପେକ୍ସ ସଭାପତି

ପଦ୍ମପୁର, ୮।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଫସଲ ବୀମାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଆଶା କରିଥିବା ବେଳେ କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଠକି ଚାଲିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ପ୍ରାଥମିକ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ସଭାପତିମାନେ ଏହି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଚିବ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ବଣାଇଁରେ ଜନଜାତି ମୌସୁମୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ବଣାଇଁରେ ଜନଜାତି ମୌସୁମୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ

ବଣାଇଁ, ୮।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବଣାଇଁଗଡ ସରଣୀଧର ହାଇସ୍କୁଲ ପଡିଆରେ ଆଇଟିଡିଏ ତରଫରୁ ଜନଜାତି ମୌସୁମୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇଦିନିଆ ଉତ୍ସବରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅମାତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଜନଜାତି ବା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପରମ୍ପରାକୁ କିଭଳି ବଜାୟ ରଖିବେ ସେ ଦିଗରେ କହିଥିଲେ।