Dharitri News

ସମ୍ବଲପୁର

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ କିଣୁଛନ୍ତି ଧାନ

କଣ୍ଟାମାଳ,୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ପ୍ୟାକ୍ସ ପରିଚାଳିତ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ମଣ୍ଡିରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧାନ କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୧୬ ତାରିଖ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ କ୍ରୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଝସକେତନ ସାହୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୩ ତରିଖରେ ଜଣେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ଖବର ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ମଣ୍ଡିକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଝସକେତନଙ୍କୁ ସମ୍ପାଦକ କର୍ଣ୍ଣ ରଣା ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମାରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ।

ବସ୍‌ରୁ ବେଆଇନ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ

ବସ୍‌ରୁ ବେଆଇନ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ

ବାମରା, ୨।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ଦେଇ ଯିବାଆସିବା କରୁଥିବା ବସ୍‌ ଗୁଡିକରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ବସ୍‌ର ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହରକତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ଭଙ୍ଗା ଘରେ ବିତୁଛି  ମା’ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ

ଭଙ୍ଗା ଘରେ ବିତୁଛି ମା’ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ

ରେଢାଖୋଲ, ୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଭରତାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଡାପୁଡୁଗ ଗ୍ରାମ କୁରେହିଁବଣିର ଉଜାଲା ଖାଡିଆଙ୍କ (୫୬)ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାରୁ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଘର ଭଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାରୁ ରହିବା ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଝିଅ ପ୍ରମିଳା (୧୯) ବି ସାଙ୍ଗରେ ରହୁଛନ୍ତି।

ନୂଆବର୍ଷରେ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ଲୋକାରଣ୍ୟ

ନୂଆବର୍ଷରେ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ଲୋକାରଣ୍ୟ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧।୧ (ବ୍ୟୁରୋ) ସେମବାର ଇଂଲିଶ ନବବର୍ଷ-୨୦୧୮ର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ଲୋକାରଣ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିରର ତୋରଣ ଗୁଡିକୁ ଫୁଲ ଓ ଆଲୋକମାଳାରେ ସଜାଯାଇଥିଲା। ଗହଳି ହେତୁ ଅନେକ ଭକ୍ତ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରାତଃ ୪ଟାରେ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ପୂଜକମାନେ ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ । ସକାଳ ୫ଟାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ମନ୍ଦିର ଦ୍ୱାର ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଡ ନୀତି, ରାତି ୮ଟାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ଆଳତୀ, ରାତି ୯ଟାରେ ଅନ୍ନଭୋଗ ଏବଂ ରାତି ୧୨ଟାରେ ମନ୍ଦିର ଫାଟକ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ଓଲଟିଲା କାର, ପରିବାରର ୮ ଆହତ

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ଓଲଟିଲା କାର, ପରିବାରର ୮ ଆହତ

ମାନେଶ୍ୱର/ଧମା, ୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ନବ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ କାର (ଓଆର ୧୫ ଜେ ୮୯୯୧) ଯୋଗେ ସକାଳ ୮ଟାରେ ବହାରିଥିଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ତଲସରା ଗ୍ରାମର ଭୁବନେଶ୍ୱର ୟାଦବଙ୍କ ସପରିବାର। ସମ୍ବଲପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିବ ମନ୍ଦିର ହୁମା ବକ୍ର ମନ୍ଦିର ଓ ସମଲେଇ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମନରେ ଥିଲା ଆଗ୍ରହ। ହେଲେ ଅଧାରେ ରହିଗଲା ଦର୍ଶନ। ହୁମା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ କିମି ରାସ୍ତା ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଲା ଅଘଟଣ। ଧମା ଥାନା ସାହସପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ କାରକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର। ଫଳରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଯାଇ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା କାର।

ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ :ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଶପଥ

ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶ :ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଶପଥ

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭାରାଜି, ଓଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷଲତା ଓ ବକ୍ସାଇଟରେ ଭରା ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ହେବ। ଗତ ୮୦ଦଶକରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଯେପରି ସାରା ଦେଶରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଏବେ ତାହାକୁ ଆହୁରି ସଂଗଠିତ କରି ଲଢେଇ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆଜି ବି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ବକ୍ସାଇଟ ଉପରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ମା’ମାଟିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ସଂକଳ୍ପ ନେବାର ବେଳ ଆସିଛି। ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ହରିଶଙ୍କର ବିନ୍ଧ୍ୟବାସିନୀ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସୁରକ୍ଷା ଯୁବ ପରିଷଦର ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଏହି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଦାଦନ ଖଟଣିକୁ ବାଏ ବାଏ; କୋବି କିଆରୀରେ ହସୁଛି ଗୋତିମୁକ୍ତ ଜୀବନ

ଦାଦନ ଖଟଣିକୁ ବାଏ ବାଏ; କୋବି କିଆରୀରେ ହସୁଛି ଗୋତିମୁକ୍ତ ଜୀବନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧।୧ ପେଟ୍‌ର ବିକଲ୍‌ଥି ସିନେ ଆମେ ଦାଦନ୍‌ ଖଟି ଯାଇଥିଲୁଁ, ଆର୍‌ ହେଇ ଯାଇଥିଲୁଁ ଗୁତି ଶ୍ରମିକ୍‌ । ହେଲେ କିଏ ଚାହେଁସି ମାଁ ମାଏଟ୍‌ ଛାଡି ପର୍‌ଦେଶ ଯାଇ ଗୁଲଗୁଲା ହେବାକେ । ସମ୍‌କର୍‌ ଇଚ୍ଛା ଗାଁ ଘର୍‌ଥି ଦୁଇ ପଏସା ମିଲ୍‌ଲେ ଘର୍‌ ପରିବାର୍‌ ଚଲାଇ ନେବାକେ। ଗୁତି ଶ୍ରମିକ ଭାବେ ଆନ୍ଧ୍ରାଥି ଧରାପଡ୍‌ଲା ଉତାରୁ ପାଁଚି ମାଇପିଲା ଗୁତି ସାର୍ଟିଫିକଟ୍‌ ଧରି ବଲାଙ୍ଗୀର ଫିରିଥିଲୁଁ । ତାର୍‌ ପରେ ଗୁତି ଥଇଥାନ ଟଁକା ପାଏଲାକେ ଡୁଲି ଗୁଟେ ବନ୍ଧକ ଧରି କୁବି ଆର୍‌ ଶାଗ୍‌ ଚାଷ୍‌ କରି ବନେ ଦୁଇ ପଏସା କମାନି ହେଲା । ଇ ଚାଷର୍‌ ଉଧାଥିତ୍ ଏଭେ ଦୁଖେ ସୁଖେ ପରିବାର୍‌ ଚଲି ଯାଉଛେ। ଆର୍‌ ଯେତେ ଟଁକା ଦେଲେ ବି ଦାଦନ୍‌ ଖଟି ନାଇଁ ଯାଉଁ- ଏହା କହିଛନ୍ତି ୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଡୁରୁ ଜିଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିତ୍ବା ଚନ୍ଦନଭାଟି ଗାଁର ମହାକୁର ଦମ୍ପତି । ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଳକ୍‌ ଚନ୍ଦନଭାଟି ଗାଁର ସମାରୁ ମହାକୁର (୪୫) ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେମା ମହାକୁର (୪୦) ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ସକରାତ୍ମକ ଜୀବନ ଜୀଇଁବାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ଗୋତି ଶ୍ରମିକର ଅପବାଦରୁ ମୁକୁଳି ଏବେ ସେମାନେ ପାଇଛନ୍ତି ଏକ ସଫଳ ଚାଷୀ ପରିବାରର ମାନ୍ୟତା ା ମହାକୁର ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝାଳବୁହା ପରିଶ୍ରମରେ ବର୍ଷ ସାରା ହସୁଛି ସେମାନଙ୍କ ପରିବା କିଆରି।

ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ମାସ୍କଟ ହେଲା ବଜନିଆଁ

ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ମାସ୍କଟ ହେଲା ବଜନିଆଁ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧।୧ (ବ୍ୟୁରୋ) ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୬ ତାରିଖ ଯାଏ ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ମାସ୍କଟ୍‌ ଭାବେ ବଜନିଆଁକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସୋମବାର ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଏହି ମାସ୍କଟର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଢ଼ୋଲ, ନିଶାନ, ତାସା, ମୁହୁରୀ, ଟିମ୍‌କିଡି ବାଦ୍ୟରେ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ଆୟୋଜକ କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଅତିଥିମାନେ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ଚତୁପାର୍ଶ୍ୱରେ ମାସ୍କଟ୍‌ ବଜନିଆଁ ସହ ବୁଲିଥିଲେ।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ, କାର୍‌ ମାଡିଗଲା: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ, କାର୍‌ ମାଡିଗଲା: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ନାକଟିଦେଉଳ, ୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ନୂଆବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସୋମବାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ରେଢ଼ାଖୋଲ-ଦେବଗଡ ରାସ୍ତାର ଚରଡପଶି ଛକରେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଛିଡା ହୋଇ ବସ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ ଏକ କାର୍‌ ୬ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଚଢି ଯାଇଛି। ଫଳରେ ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟ ୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ନାମ ଦୀପିକା କିଡୋ (୩) ଏବଂ ଘର ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତିଲେଇମାଲରେ। ଆହତମାନେ ହେଲେ ଏହି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚରଡପଶି ଗ୍ରାମର ଗନ୍ତି କୁଲୁ (୧୯), ଅନିମା କୁଲୁ (୧୭), ରିତା କୁଲୁ (୧୮), ତିଲେଇମାଲ ଗ୍ରାମର ସରିତା କିଡୋ (ଦେଢ଼ ବର୍ଷ) ଓ ହୀରାମଣି କିଡୋ (୨୭)।

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଦେଢ଼ମାସ ବାକି:ଏବେ ପହଞ୍ଚିଲା ଜନଜାତି ପିଲାଙ୍କର ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଦେଢ଼ମାସ ବାକି:ଏବେ ପହଞ୍ଚିଲା ଜନଜାତି ପିଲାଙ୍କର ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ) ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ବୋର୍ଡ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫେବୃୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇସାରିିଛି । ଅଥଚ ଉକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ (ଦଶମ)ରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ତହସିଲଭୁକ୍ତ ଜାତି/ଜନଜାତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ନାହିଁ।

ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ମିନିଟ୍ରକ,ବାପପୁଅ ମୃତ

ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ମିନିଟ୍ରକ,ବାପପୁଅ ମୃତ

ଗୁଡଭେଲା,୧। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗୁଡଭେଲା-ତୁଷୁରା ରାସ୍ତାର ଡାହିମାଳ ପୋଖରୀ ପାଖରେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ମିନିଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୨ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବୃନ୍ଦା କୁମ୍ଭାର(୨୭) ଓ ଶ୍ରୀଧର କୁମ୍ଭାର(୬୩)।

ହାର ମାନିଛେ ବୟସ: ୮୭ ବଛରେ ବହି ବିକି କୁଟୁମ୍‌ ପୁଷୁଛନ ଭିଖାରୀ

ହାର ମାନିଛେ ବୟସ: ୮୭ ବଛରେ ବହି ବିକି କୁଟୁମ୍‌ ପୁଷୁଛନ ଭିଖାରୀ

ଅତାବିରା, ୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବୁଢ଼ା ବେଲେ ସାଇକଲ ଧରି ଗାଁ ଗାଁ ବହି ବିକି ନିଜର କୁଟୁମ୍‌ ପୁଷୁଥିବାର ଝନେ ୮୭ ବଛର ବୁର୍‌ଧ ଉନିହାଁ ମାନକର ଲାଗି ଉଦାହରନ ସାଜିଛନ। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ କାଦୋବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତ କାଦୋବାହାଲ ଗଉଁତିଆ ପଡାରେ ରହୁଛନ ଭିଖାରୀ ଚରଣ ନାୟକ। ତାଁହାକୁ ହେଲାନ ୮୭ ବଛର। ୫୦ ବଛର ହେଲା ସେ ଇଠାନେ ରହିଆସୁଛନ। ତାକର ମୂଲ ଘର ହେଉଛେ କଟକ ନରସିଂହପୁର। ପରିବାର ବଏଲେ ୨ ଝି, ୨ ପୁଓ। ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ବହି ବିକି ଝି ମାନକୁ ପାଠ୍‌ ପଢ଼ାବାର ସାଁଗେ ବିହାଚୁରା ଭିଲ କରିଛେଁ ବଲି ସେ କହିଛନ।

ପୁଷପୁନି ପାଇଁ ପିଠାପଣା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ପୁଷପୁନି ପାଇଁ ପିଠାପଣା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ସମ୍ବଲପୁର, ୧।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ପୁଷପୁନି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ। ବହୁ ପରିଶ୍ରମ କରି ଚାଷୀ ଧାନ ଅମଳ କରିଥାଏ। ଚକଡା ଓ ଅନ୍ୟ ପୋକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବରେ ଧାନ ଚଳିତବର୍ଷ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ତଥାପି ଚାଷୀ ପୁଷପୁନି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପୁଷପୁନି ଭେଟ୍‌ଘାଟ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଡାପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି।

ଗଣ୍ଡା ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ: ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ଦିଗରେ ସଚେତନତା ଜରୁରୀ

ଗଣ୍ଡା ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ: ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ଦିଗରେ ସଚେତନତା ଜରୁରୀ

ବୁର୍ଲା, ୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଣ୍ଡା ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦର ୧୯ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ସଭାପତି ଅଭିମନ୍ୟୁ ଜଗଦଲାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଭାରତୀ କ୍ଲବ ଟିଣଘରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାଏକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ଭୀମସାର, ବୁର୍ଲାର ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ଅଧ୍ୟାପକ ଡା. ଡୋଳାମଣି ତାଣ୍ଡି ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି, ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡିଆ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପକ ଡ. ଗୋପୀନାଥ ବାଗ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା, ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଲକ୍ଷେଘର ଗଣ୍ଡାସମାଜ ବିକାଶ ପରିଷଦର ସଭାପତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ସୋହେଲା (ଝାରସୁଗୁଡା) ଆମନ୍ତ୍ରିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ।

ପଣ୍ଡରାପିଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ଅସଦାଚରଣରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ

ପଣ୍ଡରାପିଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ଅସଦାଚରଣରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨ ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗଁ। ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଖେତରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସାଗରପଡାର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମାହାରଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଓ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରକାଶ ବାହାଦୁର ବସ୍‌ନିତ(୩୫)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରବିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଘରେ ପଶି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଦେଖିବା ପରେ ସେ ତଣ୍ଟିଚିପି ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସଦର ପୋଲିସ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ନାରାୟଣ ନାୟକ ରବିବାର ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୩୧।୧୨- ହାତଉଧାରି କରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଗତବର୍ଷ ନାତିର ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେହି ଖର୍ଚ୍ଚ ଭରଣା କରିବାକୁ ବୋହୂ ପୁଅ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଘରୁ ଗୋଡ଼ କାଢ଼ିଥିଲେ। ତେବେ ଘରୁ ବାହାରିବାର କିଛିଦିନ ପରେ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଲା। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ପାଇ ଘରେ ଥିବା ବୃଦ୍ଧ ବାପା ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନୂଆପଡ଼ା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ସକାତୋରା ଗାଁରେ।

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ସିଲେଇ ଏଠାରେ ଶିଳ୍ପ, ଆଣିଛି ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୩୧।୧୨ (ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଝାଙ୍କର)-ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗଁାରେ କିଭଳି ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିହୁଏ ଏହା ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସିନ୍ନିକଟ ରିନ୍‌ବଚନ ଗଁ।କୁ ଗଲେ ଜାଣିହୁଏ । ଏହି ଗଁ।ର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ପରିବାରର ମହିଳା ଓ ଯୁବକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସିଲେଇ ମେଶିନ୍‌ରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ । ନୂଅଁ। ବରଷରେ ଏଭଳି କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ, କର୍ମତପତ୍ର ଓ ଏକତାବଦ୍ଧ ତଥା ନିଆରା ଉଦ୍ୟମୀ ମହିଳା, ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ହେବ ।

କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟା: କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ

କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟା: କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୩୦।୧୨- ନୂଆପଡା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ଚାଲିଥିବାର କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶନିବାର ଚତୁର୍ଥ ସଂଧ୍ୟାରେ ପୁହୁଁଚିଛେ। କାର୍ଯ୍ୟକରମ ଭିତରେ କଂସ ମହାରାଜକର ନଗର ଭ୍ରମନ ଥିଲା ମୁଖିଆ ଆକର୍ଷନ। ସେନ୍‌ତା ଗୋପପୁର୍‌ରେ କୃଷ୍ଣ ଆର ବଳରାମକଁର ନାମ୍‌କରନ ଉଛବ ପାଲିତ ହେଇଥିଲା। ଇ ସବୁ ଦୁରୁଶ୍‌କେ ସଭେ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ। ଇତାର ସଁାଗେ ଗୋମତ ଋଷିକଁର ଯଗଁ୍ୟକେ ଭାଂଗି ଦେବତାମାନକୁ ବାଂଧି ଆନବାର ଦୁରୁଶ୍‌ ଅଭିନୀତ ହେଇଥିଲା।

ପୁଅ ଆକ୍ରମଣରେ ବାପା ମୃତ, ଭାଇ ଗରୁତର

ପୁଅ ଆକ୍ରମଣରେ ବାପା ମୃତ, ଭାଇ ଗରୁତର

ରେଙ୍ଗାଲି,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରେଙ୍ଗାଲି ବ୍ଲକ ଠେଲକୋଲୋଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲପଙ୍ଗା ଘାସିପଡ଼ାର ପ୍ରତାପ ନାଗ (୩୫)ଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କ ବାପା ଦେବାନନ୍ଦ ନାଗ (୫୮)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭାଇ ବୁଲୁ ନାଗ (୨୭) ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାମିଲନାଡୁରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ: ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ, ପିଲା

ତାମିଲନାଡୁରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ: ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ, ପିଲା

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆମେ ବହୁତ ଗରିବ ଲୋକ ଆଜ୍ଞା, ଓଳେ ଖାଇଲେ ଓଳେ ଉପାସ ରହୁଛୁ, ଗାଁରେ କାମଧନ୍ଦା କିଛି ନାହିଁ। ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ରେ ରାସ୍ତା କାମ କରିଥିଲୁ, ହେଲେ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଟଙ୍କାଟିଏ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଆମର ଟଙ୍କାକେ ଉଠାଇ କରି ପଞ୍ଚାୟତର ବାବୁମାନେ ଖାଇ ଦେଲେ ଆମେ କାଣ କରିବୁ, କେମିତି ଚଳିବୁ, ଏହା ଥିଲା ଏକ ଅସହାୟା ମହିଳା ମନଦେଇ ହରିଜନଙ୍କ କୋହଭରା ଆକୁଳ ନିବେଦନ।

ବେଜବରୁଆ ପୀଠରେ ଗୌହାଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର: ୫ ଭାଷାରେ ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ

ବେଜବରୁଆ ପୀଠରେ ଗୌହାଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର: ୫ ଭାଷାରେ ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୩୦।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଅହମିୟା ଭାଷା ସାହିତ୍ୟର ଗୌରବ ରସରାଜ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ବେଜବରୁଆଙ୍କ କର୍ମଭୂମି ସମ୍ବଲପୁରସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଶନିବାର ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ କରାଯାଇଛି। ଗୌହାଟି ଗୁରୁକୁଳ ଗ୍ରାମର ସିନିୟର ସେକେଣ୍ଡାରୀ ସ୍କୁଲର ୨୦ ଜଣିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ବେଜବରୁଆ ଭବନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପରେ ବେଜବରୁଆଙ୍କ ରଚିତ ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଅହମିୟା, ବୋଡ଼ୋ, ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗଳା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଗାନ କରିଥିଲେ। ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ବେଜବରୁଆ ସ୍ମୃତି କମିଟି, ସମ୍ବଲପୁର ଆବାହକ ଦୀପକ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ଯୋଗଦେଇ ବେଜବରୁଆ ଭବନର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୩୦।୧୨- ନୂଆପଡା ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବୁଢୀପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜେଞ୍ଜରା ଗାଁରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଫସଲହାନୀ ଓ ଋଣବୋଝ ଯୋଗୁ ଗଁାର ଅଗନୁ ରାଉତ(୫୫) ଶୁକ୍ରବାର ନିଜ କ୍ଷେତରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ମୃତଦେହକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଛି ଶୌଚାଳୟ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଛି ଶୌଚାଳୟ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖରିଆରରୋଡ, ୩୦।୧୨- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସବୁବେଳେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କଥା ନେଇ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବାବେଳେ ଗାଁ ପରିମଳ ଧୋବା ତୁଠରୁ ନ୍ୟାୟରେ ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଖରିଆରରୋଡ ରେଳଷ୍ଟେଶନକୁ ଦେଖିଲେ ଜିଲାର ସ୍ଥିତି କ’ଣ ଥିବା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହୋଇଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସବୁବେଳେ ପୁତିଗନ୍ଧମୟ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇପଡୁଛି। ଏଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏକ ଶୌଚାଳୟ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବନ୍ଦ ପଡିଥିବାରୁ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରୁ ନ ଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ସିଙ୍ଗଡ଼ାର ଦାମ୍‌ ୧ଟଙ୍କା: ଆକାର କମିଛି, ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିନି

ସିଙ୍ଗଡ଼ାର ଦାମ୍‌ ୧ଟଙ୍କା: ଆକାର କମିଛି, ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିନି

ଜୁନାଗଡ,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଏବେ ସିଙ୍ଗଡା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହାର ସ୍ବାଦ, ଦାମ ଓ ଆକାରକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ୨୨ବର୍ଷ ତଳେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ରେ ସିଙ୍ଗଡାର ମୂଲ୍ୟ ୧ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସିଙ୍ଗଡାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇନି, କିନ୍ତୁ ଆକାର ସାମାନ୍ୟ କମିଛି। ଏଭଳି ସିଙ୍ଗଡା ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଜୁନାଗଡ ସହରର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା।