ସମ୍ବଲପୁର

ଥନ କର୍କଟ ରୁଗୀ ପୁତନା ନିଖୋଜ

ଥନ କର୍କଟ ରୁଗୀ ପୁତନା ନିଖୋଜ

ଭେଡ଼େନ,୭।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଏଁଲାପାଲି ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ କଟାପାଲି ଗାଁର ଥନ୍‌ କର୍କଟ ରୁଗୀ ପୁତନା ପଧାନ(୫୦) ନିଖୋଜ ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଗଲା ବୁଧୁବାର ରାତିରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ସେ କଟକରୁ ବରଗଡ଼ ଫିରୁଥିଲେ। ସେ ତାଁକର ବଡ଼ଭାଇ ଶଙ୍କର ପଧାନ ଆର୍‌ ଲାଗର୍‌ଲେସର୍‌ ପୁତୁରା ଗଣେଷ ପଧାନ ସଂଗେ କଟକର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କ୍ୟାନସର ହସ୍‌ପତାଲକେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଲାଗି ଯାଇଥିଲେ। ଆଏବାର ୧୭ ତାରିଖ୍‌ ତାକର ଅପରେସନ୍‌ ହେବାର ଧାଯ୍‌ ହେଇଥିଲା। ସେ ବୁଧୁବାର ରାତିରେ ପୁରୀ ଦୁର୍ଗ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନରେ ବରଗଡ଼ ଫିରୁଥିଲା ବେଲେ ଅନୁଗୋଳ ପାସେ ଟ୍ରେନରୁ ଉତ୍‌ରି କେନ୍‌ଆଡ଼େ ପଲେଇ ଯାଇଛନ୍‌ ବଲି ତଁକାର ଲାଗର୍‌ଲେସର୍‌ମାନେ କହିଛନ୍‌।

ଫେଲ୍‌ ମାରିଛେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ

ଫେଲ୍‌ ମାରିଛେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ

ଭବାନୀପାଟଣା,୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଜରିଆରେ ଗାଁରୁ ସହର ତକ୍‌ ପରିମଲ୍‌ ବେବସ୍‌ତାର ସୁଧାର ଲାଗି ସବୁ ଗରିବ୍‌ ପରିବାରକେ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ସାମିଲ କରି ଘର୍‌କ ଗୁଟେ ଲେଖାନ୍‌ ପାଇଖାନା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ହେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ ମେଦିନୀପୁର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଗାଁରେ ଇ ଯୋଜ୍‌ନା ଠିକ୍‌ ହିସାବେ କାଯ୍‌କାରୀ ନାଇଁ ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌। ଇ ଗାଁରେ ୯୦ଟା ପରିବାର ଥିଲା ବେଲ୍‌କେ ବଡ଼ଭାଗି ବିପିଏଲ୍‌ ଶ୍ରେଣୀର ଆର୍‌ ଆଦିବାସୀ ହରିଜନ୍‌ ସମାଜ୍‌ର। ସେମାନେ ଝାଡ଼ାଝପଟ୍‌ ଲାଗି ବାହାର୍‌କେ ଯାଉଛନ୍‌

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ: ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର କଳାପତାକା ରାଲି, ପୋଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ: ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର କଳାପତାକା ରାଲି, ପୋଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଗଙ୍ଗାଧର ମେହର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୭୪ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ ଓ ଅବକାରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ହେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରୁ କାଳାପତାକ ରାଲିରେ ବାହାରି ୪କି.ମି ଦୂର ଅତିକ୍ରମ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ ଛକରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ। ସେଠାରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗ୍ରସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରି ସମ୍ବଲପୁରରେ ତାଙ୍କୁ ପୂରାଇ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଦ୍‌ଧରି ବସିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ଏବଂ ସଂଘ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

ରାଣିଗଡ଼ ପଥର ଖାଦାନ ଅତଡ଼ା ଖସିବା ଘଟଣା:ଘୋଷିତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଚେକ୍‌ ବାଉନ୍ସ

ରାଣିଗଡ଼ ପଥର ଖାଦାନ ଅତଡ଼ା ଖସିବା ଘଟଣା:ଘୋଷିତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଚେକ୍‌ ବାଉନ୍ସ

ଦେବଗଡ଼୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରାପୁଟ ରାଣିଗଡ଼ ପଥର ଖାଦାନ ଅତଡ଼ା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ମୃତ ହୋଇଥିଲେ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବାରକୋଟ ଥାନା ଝରାକଣ୍ଢଳ ଗ୍ରାମର ଘନଶ୍ୟାମ ଗୁରୁ (୨୫)। ସେ ଜେଶିବି ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ ଉକ୍ତ ଖାଦାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ବାପା ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପୁଅର ମୃତଦେହ ଧରି ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ବାବଦକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍‌ ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ, ଚେକ୍‌ ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା (କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି) ବ୍ୟର୍ଥ ଯାଇଛି। ଚେକ୍‌ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଖାତାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଇସା ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚେକ ୨ଟିକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ

ମାନେଶ୍ୱର,୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତର ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ସଞ୍ଜୟ ଛୁରିଆଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଦର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସଞ୍ଜୟ ଘରେ ନ ଥିବା ସମୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରି ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ମାରିଦେବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଛି।

ଆଜି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ, ବିରୋଧକୁ ନେଇ ଭୟ

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶି ଭୂଷଣ ବେହେରା ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ଶନିବାର ସମ୍ବଲପୁର ଆସିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ସମ୍ବଲପୁରରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁରାଇ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବିରୋଧ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଜିଲାରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଯୋର ଧରିଛି । କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ ହେବ ଓ କିପରି ଓକିଲ ସଂଘ ବିରୋଧ କରିବ ସେ ନେଇ ନାନା କଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ୪ ଶହ ଓକିଲ ମିଶି ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ବଢି ଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ସ୍ଥାୟୀ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସଂଘର ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ବିବାଦୀୟ ମନ୍ଦିର ଜମି ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ହେଲା

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚେରୁଆପଡାର ଥିବା ରାମଜୀମନ୍ଦିରର ବିବାଦୀୟ ଜମି ବିକ୍ରିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଅଶ୍ୱନୀ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ, ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଦୁବେ, ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦୋରା, ଧନେଶ୍ୱର ସାହୁ, ଦେବରାଜ ପଟେଲ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ବଲପୁର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲ। ଏହି ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାର ଚାଲିଛି। ଏଣୁ ଜମି ବିକ୍ରି କରାଯାଇ ପରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏମାନେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚେରୁଆପଡାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ଜମିକୁ ଓରିଏଣ୍ଟ ପେପର ମିଲକୁ ଉନ୍ନତି କରିବା ପାଇଁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଓରିଏଣ୍ଟ ପେପର ମିଲ ବନ୍ଦ ହେବାରୁ ଜମି ଦାୟିତ୍ୱ ବ୍ରଜରାଜ ନଗର ମ୍ୟୁନିସିପାଲଇଟି ହାତରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଜମିକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିଲା।

ଚୋରି ମୋବାଇଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ଚୋରି ମୋବାଇଲ ସହ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ପଦର ଗ୍ରାମର ସରୋଜ ମିର୍ଦ୍ଧା (୧୯) । ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୨୯/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୁଟିବନ୍ଧ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ନଗରର ଦୀପକ ସାମଲ ମୋବାଇଲ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ୧୫ ତାରିଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ):ସମ୍ବଲପୁର ଉପକଣ୍ଠ ଧନୁପାଲି ଥାନା ଅଧୀନ ସିଟି ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ଅଜଣା ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ତାଙ୍କ ବୟସ ଅନୁମାନିକ ୨୨/୨୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ହେବ ବୋଲି ପୋଲିସ ଅନୁମାନ କରୁଛି । ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ୧୧/୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ବ୍ୟବଛେଦ ପାଇଁ ଜିଲା ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନରେ ମୃତଦେହକୁ ରଖାଯାଇଛି।

୯ରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ ନାଟକ ‘ତପସ୍ବିନୀ’

୯ରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ ନାଟକ ‘ତପସ୍ବିନୀ’

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ବଭାବ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେରଙ୍କ ରଚିତ ‘ତପସ୍ବିନୀ’ କାବ୍ୟର ନାଟ୍ୟ ରୂପାନ୍ତର ଆସନ୍ତା ୯ ତାରିଖ ସମ୍ବଲପୁର ଝାଡୁଆପଡା ଆରଣ୍ୟକ ମଞ୍ଚଠାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହଯୋଗରେ ସମ୍ବଲପୁର ଅଦୃଶ୍ୟ ନାଟ୍ୟ ଆଶ୍ରମ କଳାକାରମାନେ ତପସ୍ବିନୀ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପଠାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

ହାତୀପଲ ଉଜାଡିଦେଲେ ପହ୍ଲା

ହାତୀପଲ ଉଜାଡିଦେଲେ ପହ୍ଲା

ମାନେଶ୍ୱର,୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ସଦର ରେଞ୍ଜ ଯୁଯୁମୁରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫ଟି ହାତୀ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ବଡମାଳ ଓ ଖଇରମାଳ ଗ୍ରାମରେ ପହ୍ଲା ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଏକରର ଧାନ ଜମିରେ ରୋଇବା ପାଇଁ ପକାଯାଇଥିବା ପହ୍ଲା ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ଶିବ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ, ଦିନବନ୍ଧୁ ପ୍ରଧାନ, ଖିରୋଦ ପ୍ରଧାନ, କିଶୋର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଚାଷୀଙ୍କ ପହ୍ଲା ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ପହ୍ଲା ପକାଇ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ସମୟ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଦର ରେଞ୍ଜର ଗୌରୀ ଦାସଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ହାତୀ ଘଉଡାଇବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ବନ କର୍ମଚାରୀ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା ସହ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ ରଥ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ କାଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ଗୋବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ।

ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ବିଲ୍‌ ଦାଖଲ କରି ବୀମା ଲାଭ ପାଇପାରିବେ

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ):ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଥିବା ଘରୋଇ ମେଡିକାଲର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛିଟା ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେବ। ତେଣୁ ଯେ କୌଣସି ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ବିଲ୍‌ ତଥା ଭାଉଚର ଆଦି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୀମା କମ୍ପାନୀରେ ଦାଖଲ କରି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନେଇ ପରିବେ । ଜିଲା ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ ସାମନ୍ତରାୟ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଲୁହାପଙ୍କ ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନୀକରଣ

ଲୁହାପଙ୍କ ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନୀକରଣ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଲୁହାପଙ୍କସ୍ଥିତ ହରିହରାନନ୍ଦ ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନୀକରଣ ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କୈଳାସଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ରେଢାଖୋଲ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ପ୍ରଦୀପ ସେଠି, ଲୁହାପଙ୍କ ଫରେଷ୍ଟର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ପ୍ରଧାନ, ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ କିଶୋରଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ମିଶି ସମସ୍ତେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଚାରା ରୋପଣ କରିଥିଲେ।

ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୦ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୦ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧମା, ୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଧମା ଥାନା ଅଧୀନ ହାଟପଦା ଛକରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୬ଟାରେ ଏକ ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ (ଓଡି୦୫ଏଏଚ୍‌-୩୨୦୮) ଧରା ପଡିଛି। ଏଥିରୁ ୩୦ଟି ଗୋରୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଚାଳକ ଶରତ ବେହେରା, ସତ୍ୟ ମଲ୍ଲିକ ଓ ପବନ ଗୋଚ୍ଛାୟତ ନାମକ ୩ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଉଦ୍ଧାର ଗୋରୁପଲଙ୍କୁ ଗୋଶାଳାରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରାଜେଶ୍ୱରୀ ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଗୋରୁ ଗୁଡିକୁ ସୋନପୁର ଜିଲା ବିନିକା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିଲା। ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ପୋଲିସ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଇ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା। ଚାଷ କାମରେ ଲଗାଯିବ ବୋଲି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ କହିଥିଲେ ବି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଗୋରୁ ଗୁଡିକୁ କଂସେଇଖାନାକୁ ନିଆଯାଉଥିଲା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ନୂଆଁରମ୍ପେଲା ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ନୂଆଁରମ୍ପେଲା ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ରେଙ୍ଗାଲି, ୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ସ୍ଥାନୀୟ ନୂଆଁରମ୍ପେଲା ହାଇସ୍କୁଲରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଡିଓ ବେର୍ଣ୍ଣାଦେତ ଲାକ୍ରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଓ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମାମୁନି ସାହୁ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲାବେଳେ ଶିକ୍ଷକ କିଶୋର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ। ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ବଳଦ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ବାମରା,୭।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ବାମରା ବ୍ଲକ କେଶାଇବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସୋଲବଗା ଗଁାରେ ବଳଦ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନେ ହେଲେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଇକେରା ବ୍ଲକ ନୂଆଗଁାର ମଦନ ସୁନ୍ଦର ରଣା (୫୫), ସୋଲବଗାର ହେମସାଗର ରାଜକୁଆ (୨୬) ଓ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୁହାଯାଉଥିବା ମହେଶ୍ୱର ରାଜକୁଆ (୨୮)। ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମହୁଲପାଲି ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ଶିବିର

କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ଶିବିର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ରେଢ଼ାଖୋଲ ଭୀମ ଭୋଇ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏନଏସିସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଛାତ୍ରାବାସରେ ଯୋଗଦାନ ନିମନ୍ତେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଚୟନ ଶିବିରରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪୨ଜଣ ବାଳିକା ବାଳକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ଜଣ ଜିଲାସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ କରାଯିବ। ୧୨ ଓ ୧୨ ତାରିଖ ୨ ଦିନ ଧରି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡାପ୍ରତିଭା ଚୟନ ହେବ। କ୍ରୀଡା ଶିବିରକୁ ଖେଳ ଶିକ୍ଷକ ସୁକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦେହୁରୀ, ପ୍ରକାଶ ପଣ୍ଡା, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ସମ୍ବଲପୁର କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ସନ୍ତରଣ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଆଶୁତୋଷ ନାଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଭକ୍ତ ବନ୍ଧୁ ବେହେରା ଓ ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ସେଠ ଚୟନ ଶିବିରରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ସାପ କାମୁଡାରେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ, ୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ସାପ କାମୁଡାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ରେଢ଼ାଖୋଲ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଛାତ୍ର ଜଣକ ହେଲେ ସଗନ ମିର୍ଦ୍ଧା(୧୨)। ତାଙ୍କ ଘର ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ଥାନା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର। ସେ ଗ୍ରାମର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏ ନେଇ ରେଢ଼ାଖୋଲ ଥାନାରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ.୧୦.୧୮) ରଜୁ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ, ସଗନ ଘରେ ଶୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୫ଟାରେ ସାପ କାମୁଡି ଦେଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି।

କାଦୁଅ ପଚ ପଚ ଚାରମାଳ-ବଂଶାଜାଲ ରାସ୍ତା:କୁଦୋପାଳ ନାଳ ଉପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

କାଦୁଅ ପଚ ପଚ ଚାରମାଳ-ବଂଶାଜାଲ ରାସ୍ତା:କୁଦୋପାଳ ନାଳ ଉପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ରେଢାଖୋଲ, ୭।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ବ୍ଲକ ବଂଶାଜାଲରୁ ଚାରମାଳ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ରାସ୍ତାଟି ଖାଲଖମାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏବେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏହି ରାସ୍ତା କାଦୁଅରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ବଂଶାଜାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିବାସୀ ମୁଖ୍ୟତଃ ଚାରମାଳ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଥାନା, ରେଂଜ ଅଫିସ, ବ୍ୟଙ୍କ, କଲେଜ, ଆରଆଇ ଅଫିସକୁ ଆସିବାକୁ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାଇପାରି ନ ଥାଏ । ଲୋକେ ଚାରମାଳକୁ ୧୨ କି.ମି. ରାସ୍ତା ଅଧିକ ବୁଲି ବୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ କୁଦୋପାଳ ନାଳ ଉପରେ ପୋଲ ନ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ଦିନେ ଯାତାୟତ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ଏହି ରାସ୍ତା ମରାମତି ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ନିର୍ମାଣ, କୁଦୋପାଳ ନାଳ ଉପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସାଶନ ଓ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କଠାରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବହୁଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତିକାର କରାଯାଇନାହିଁ।

ଇନଟେକ୍‌ ଓ୍ବେଲରେ ଅଟକିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ

ଇନଟେକ୍‌ ଓ୍ବେଲରେ ଅଟକିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ

ନାକଟିଦେଉଳ,୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟିକିରା ନଦୀରୁ ପାଇପରେ ପାଣି ଆସିବ। ଏଥିପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି। ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର ବି ହୋଇଛି। ହେଲେ ନଦୀରେ କେବଳ ଯାହା ଇନଯେକ୍‌ ଓ୍ବେଲ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏତିକିରେ ହିଁ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଅଟକିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ। ଫଳରେ ନଦୀରୁ ପାଣି ପାଇବାକୁ ଲୋକେ ଆଶା ନିରାଶାର ଦୋଛକିରେ ପଡିଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସରିବ ଆଉ ଲୋକେ ପାଣି ପାଇବେ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ କେବଳ ଭଣ୍ଡାଇ ଚଲିଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିକାର କର

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିକାର କର

ରେଢ଼ାଖୋଲ, ୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ରେଢ଼ାଖୋଲ ବନଖଣ୍ଡର ବଡମାଳ ରେଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରି ଘର ଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗିବା ସହିତ ବହୁ ଧନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରୁଛି। ଏ ଦିଗରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଗଲେ ମଧ୍ୟ ବନ ବିଭାଗ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଭାଜପା ଚାରମାଳ ମଣ୍ଡଳ ପକ୍ଷରୁ ବଡମାଳ ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦିନ ୧୦ଟାରୁ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହାତୀ ଉପଦ୍ରବର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିକାର ଦାବିରେ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବି ପତ୍ର ବଡମାଳ ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ରମେଶପ୍ରସାଦ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରାଯାଇ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଦାବି ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଡିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତ: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଡିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତ: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା

ସମ୍ବଲପୁର,୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ):ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିବା ଟ୍ରେନ ଗୁଡିକର ପୁନରୁଉଦ୍ଧାର କାମ ହେବ। ଏହାସହ ନୂଆ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଟିମ୍‌ ଆସି ସହରର ସମସ୍ତ ପଡା ବୁଲିଛି। ଡ୍ରେନ ଗୁଡିକର ମାପ ନେଇ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ କରି ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯାଇଛି। ତେବେ ଛୋଟ ବଡ ମିଶି ପ୍ରାୟ ୧୨୦ କି.ମି. ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବା ଓଡିଶା ସ୍ବେରେଜ ବୋର୍ଡ ସମ୍ବଲପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିରଞ୍ଚି ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଏଥର ବି ଦେଖା ଦେଇପାରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଏଥର ବି ଦେଖା ଦେଇପାରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୭(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସହର ପୁଣି ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। ବର୍ଷା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପୋତି ହୋଇଥିବା ନାଳ, ଛୋଟ ବଡ ଡ୍ରେନ ସଫା ନ ହେଲେ ସହରରେ ପରିସ୍ଥିତି ସାଙ୍ଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜରୁରୀ କାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେବଳ ବୈଠକ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଅଧିକାରୀମାନେ ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ପରଖୁ ନାହାନ୍ତି। ବନ୍ୟା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଥିବା ଧୋବିଯୋର ଓ ଟାଙ୍ଗନା ନାଳା ସଫେଇ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ସହ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ ଓ ପଡା ଗୁଡିକରେ ଥିବା ଛୋଟ ବଡ ନାଳା ଗୁଡିକ ସଫା କରାଯାଇନାହିଁ ।

ଖତ ଖାଉଛି ନୂତନ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର

ଖତ ଖାଉଛି ନୂତନ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେଗାଁ ଗ୍ରାମରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଲୋଭୋଲଟେଜ ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି । ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଉପଭୋକ୍ତା ଓ ବିଶେଷ କରି ଅଫିସଗୁଡ଼ିକରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ।