ସମ୍ବଲପୁର

ରାସ୍ତାରୁ ଟେକିନେଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଧମକ: ଥାନାରେ ଏତଲା

ରାସ୍ତାରୁ ଟେକିନେଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଧମକ: ଥାନାରେ ଏତଲା

ରିଆମାଳ, ୧୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅର୍ଜୁନଝରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନୈକା ମହିଳାଙ୍କୁ ଶନିବାର ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ରିଆମାଳ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମହିଳା ଜଣକ ସକାଳ ୯ଟାବେଳେ ନିଜ ଜମିର ପାଣି ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଜମିରୁ ଫେରିବା ବାଟରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ ସୁହୁଳା (୨୭) ତାଙ୍କୁ ବାଟରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ମହିଳା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଯୁବକଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ସେ ଶୁଣିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଓଲଟି 

ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନ କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା:ଦେବଗଡ଼ କଲେଜରୁ ଉଠିଲା ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ

ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନ କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା:ଦେବଗଡ଼ କଲେଜରୁ ଉଠିଲା ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ

ଦେବଗଡ଼,୧୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଦେବଗଡ କଲେଜରେ ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସନ୍ତୋଷିନୀ ଶତପଥୀ, କଲେଜ ପରିଚାଳନା ସଭାପତି ସୁଧୀର କପରଦାର ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନ ମୁଖ୍ୟ ଅମୂଲ୍ୟ ନାୟକଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବିରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଗତ ୪ ତାରିଖଠାରୁ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିର ସମାଧାନ ପାଇଁ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି  ମିଳିବା ପରେ ବୁଧବାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର  ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ କରିବା ସହ ଅନଶନରୁ ଉଠିଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ 

ସୁନାର ଭାରତ ଗଢ଼ିବା ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ ହେବ

ସୁନାର ଭାରତ ଗଢ଼ିବା ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ ହେବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ୧୪୧୦: ମୋ ଭାରତ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ବଲାଙ୍ଗୀର ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଶନିବାରଠାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ତ୍ରିଦିବସୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  ବଲାଙ୍ଗୀର ଲାଲଟିକ୍ରାସ୍ଥିତ ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ  

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ହଟହଟା

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ହଟହଟା

ଅମରପାଲି, ୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଉପାନ୍ତ ଦୁର୍ଜନତୈଳା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ପିଡିଏସ୍‌ ପାଉଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ଶନିବାର ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହଇରାଣ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ବସିଥିଲେ, ଧୋକାଦେଲା ତିତ୍‌ଲି

ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ବସିଥିଲେ, ଧୋକାଦେଲା ତିତ୍‌ଲି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୩।୧୦: ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା। ହେଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ବୁନ୍ଦାଏ ବି ବର୍ଷିଲାନି। ଜିଲା ମରୁଡ଼ି ଦିଗକୁ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ତିତ୍‌ଲିର ପୂର୍ବାନୁମାନରୁ ଜିଲାବାସୀ ଅସରାଏ ଭଲ ବର୍ଷା ଆଶା କରୁଥିଲେ।

ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ଧାରଣା

ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ଧାରଣା

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡିକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଧାରଣା ସହ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। 

ଶିକୁଳୀରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଘଟଣା: ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବେ ଲିଲିମା

ଶିକୁଳୀରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଘଟଣା: ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବେ ଲିଲିମା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୩।୧୦: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟାଙ୍ଗରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ରେଙ୍ଗାଲପାଲି ଝୁମ୍ପୁଡ଼ିପଡ଼ାରେ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲିଲିମା ଭରାସାଗରଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଶିକୁଳୀରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିବା ଖବର ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ିଛି । 

ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ସ୍କନ୍ଧମାତା ବେଶ

ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ସ୍କନ୍ଧମାତା ବେଶ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୩।୧୦: ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ର ପୂଜାରେ ବରଗଡ଼ ସହର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ସହରର ଶକ୍ତିପୀଠ ତଥା ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀ, ମା’ଶ୍ୟାମାକାଳୀ ତଥା ନାୟକପଡ଼ା ଗୌରୀମଣ୍ଡପ ଉତ୍ସବ ମୁଖରିତ ହୋଇଛି । 

ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା ହାତୀ: ୧ମୃତ

ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା ହାତୀ: ୧ମୃତ

ଟେନସା,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୋଇଡା ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଲଦା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶଙ୍ଖପଡା ଗ୍ରାମର ଦାମୋଦର ନାଏକ(୫୫)ଙ୍କୁ ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦଳି ମାରି ଦେଇଛି ।

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରଠାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଶନିବାର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଖଟିଆରେ କଟୁଛି ଜୀବନ

୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଖଟିଆରେ କଟୁଛି ଜୀବନ

ଅତାବିରା,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):  ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ବ୍ୟୟବରାଦ କରି ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଏ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଆର୍‌ଏସ୍‌ପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝିଅ

ଭାରତ ଏ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଆର୍‌ଏସ୍‌ପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝିଅ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୩।୧୦: ଆର୍‌ଏସ୍‌ପି ଓର ବେଡିଂ ଓ ବ୍ଲେଣ୍ଡିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଜିନ୍ଦା ଏକ୍କାଙ୍କ ଝିଅ ରୀମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏକ୍କା ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରୁ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏ ବିରୋଧରେ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। 

ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଚାଷୀମାନେ ଠିକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ବ୍ୟାଙ୍କ, ସୋସାଇଟିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ବ୍ୟାଙ୍କ, ସୋସାଇଟିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ବିଜେପୁର, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା କ୍ଷତିପୂରଣ ବିବାଦ ତୁଟିବା ନାଁ ଧରୁନି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେତେକ ଚାଷୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜିଭୂତ ଅସନ୍ତୋଷ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ।

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର

ବଘିଆପଡା,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତିତିଲିର ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟ ସାରା ଭିଷଣ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କାରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜକୁ ସରକାର ୧୧ ଓ ୧୨ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ  ପାଇଁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖା ଦେଇଛି। 

ଟିକରପଡ଼ାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଟିକରପଡ଼ାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ବୌଦ୍ଧ/ବଘିଆପଡା,୧୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.) : ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ସାରା ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ଯୋଗୁ ସାଲୁଙ୍କୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିବା ସହ  ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛି। 

ଲିଲିମାର ପାସେ ପୁହୁଁଚିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ୍‌

ଲିଲିମାର ପାସେ ପୁହୁଁଚିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ୍‌

ଅତାବିରା, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଗଲା ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖ୍‌ ସୋମବାର ଧରିତ୍ରୀ ସମ୍ବଲପୁର ସଁସ୍‌କରନ୍‌ରେ ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ୍‌ ରେଙ୍ଗାଲିପାଲି ଝୁମ୍ପୁଡିପଡାରେ ଗୁଟେ ବଂଦ୍‌ ଘରେ ଲିଲିମା ଶିଁକ୍‌ଲା ବଁଧା ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଥିବାର ବାବ୍‌ଦେ ଟିକିନିକିନୁ ଖବର ବାହାରିଥିଲା। 

ଦାବି ପୂରଣ ନ କଲେ ଉଠିବୁ ନାହିଁ : ଓମ୍‌ସା

ଦାବି ପୂରଣ ନ କଲେ ଉଠିବୁ ନାହିଁ : ଓମ୍‌ସା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୩।୧୦: ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ସୁବିଧା କରୁଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳମାନଙ୍କରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଦିନ ରାତି ସେବା କରୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇଛନ୍ତି । 

ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ୩ ପରିବାର

ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ୩ ପରିବାର

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲିର ପ୍ରଭାବରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଓ ଲାଞ୍ଜିଗଡରେ ୩ଟି ମାଟିଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଫଳରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ପରିବାର ଏବେ ବେଘର ହୋଇ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକର ସବୁ ଗ୍ରାମକୁ  ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ଧାରଣା, ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକର ସବୁ ଗ୍ରାମକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ଧାରଣା, ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡିକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଧାରଣା ସହ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ପି  ପ୍ରତିନିଧି ପର୍ଶୁରାମ ପଟେଲ, ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭବାନୀ ଭୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମୀମାନେ ଆସି ବ୍ଲକ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ସଭା କରିଥିଲେ। ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବାଲିଶଙ୍କରା ବିଡିଓ ଅର୍ଜୁନ ବେହେରାଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ରାଲି ବାହାରି ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତହସିଲଦାର ବାସନ୍ତୀ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବାଲିଶଙ୍କରା ଭାଜପା ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ରବିଚନ୍ଦ୍ର ପଟେଲଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଧାରଣା, ସଭା ଚାଲିଥିଲା।

ମଉସାଙ୍କ ଫାର୍ସା ଚୋଟରେ ପୁତୁରା ମୃତ: ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ମଉସା ଗୁରୁତର

ମଉସାଙ୍କ ଫାର୍ସା ଚୋଟରେ ପୁତୁରା ମୃତ: ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ମଉସା ଗୁରୁତର

ଲହୁଣୀପଡା, ୧୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁର୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ହାତୀବାହାଲ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ଟାବେଳେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ମଉସାଙ୍କ ଫାର୍ସା ଚୋଟରେ ପୁତୁରା ଶିବ କିଷାନ (୨୮)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ହତ୍ୟାକାରୀ ମଉସା ମହରୀ କିଷାନ (୫୫) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ମୁମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ଲହୁଣୀପଡା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବାର ତାଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। 
 ହାତୀବାହାଲ ଗ୍ରାମର ଶିବଙ୍କ ମଉସା ମହରୀ ସହିତ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା।

ରୋଗପୋକରେ ଉଜୁଡି ଯାଉଛି ଧାନ ଫସଲ

ରୋଗପୋକରେ ଉଜୁଡି ଯାଉଛି ଧାନ ଫସଲ

ଅମରପାଲି, ୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷ ଜମିରେ ଏବେ ରୋଗପୋକ ଲାଗିଛି। ଧାନ ଫସଲରେ ପତ୍ରପୋଡା, ମହିସା (ବ୍ଲାଷ୍ଟ), ପତ୍ରଛାଦା ସତାରୋଗ, ପାନରୀ(ପତ୍ରକଟା) ଆଦି ରୋଗ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଲାଗିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ରୋଗପୋକ ମାଡିଯାଇ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଚାଷୀ ହତାଶ ହୋଇ ପଡିଛି। ବୀରମହାରାଜପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଜମି ଅଣ ଜଳସେଚିତ । ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ସାଧାରଣତଃ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଉପରେ ନିଭର କରନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠିକ ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ଚାଷୀ ଋଣ କରି ଭଲରେ ଧାନ ଫସଲର ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ସାର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା। 

ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ଉଷାକାନ୍ତି

ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ଉଷାକାନ୍ତି

ଲୋଇସିଂହା,୧୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ର ବାଦିବାହାଲ ଗଁା। ଇ ଗଁାର ଶୁଭଙ୍କର ମେହେର(୩୨)କଁର ଗଲା ଜୁନ ମାସେ ମୁର୍‌ତୁ ହେଇଯାଇଛେ। ଏନ୍‌ତାଥି ପରିବାରରେ ଥିବାର ତାକର ମା’ବାପ୍‌, ମାଏଝି ଆର୍‌ ଦେଢ଼ବଛରର ପୁଓ ଅସାହା ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଆପ୍‌ନେକେ ହରେଇ ଉଷାକାନ୍ତି ପୂରାପୂରି ଭାଂଗି ପଡିଛନ୍‌। କେନ୍‌ଥେଇ ଛୁଆର ଅଭିଷତ୍‌ ଗଢ଼ବେ, ଭରନପୋଷନ୍‌ କରବେ ସେ ଚିନ୍‌ତାରେ ହରମେଶା ଘାରି ହେଉଛନ୍‌ ଉଷାକାନ୍ତି। ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ବାଦିବାହାଲ ପଁନ୍‌ଚେତ ସଦର ଗଁାର ମେହେର ପଡାର ସଖୀ ମେହେର ଆର କଷ୍ଟ ମେହେରକଁର ଗୁଟେ ବଲି ପୁଓ ଶୁଭଙ୍କର। ଦୁଇବଛର ତଲେ ସେ ଉଷାକାନ୍ତିକେ ବିହା ହେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଗଲା ୫ ମାସ୍‌ ତଲେ କେହେନ୍‌ସି କାରନ୍‌ରୁ ଶୁଭଙ୍କର ଜୀବନହାରି ଦେଇଥିଲେ। 

କାମରେ ଆସୁନି ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟ

କାମରେ ଆସୁନି ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟ

ସିଂଘିଯୁବା,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ୨୦୧୭-୧୮ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଏହି ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଖୋଲିଥିଲା।