Dharitri News

ସମ୍ବଲପୁର

ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ: ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ

ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ: ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୫।୧-ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀମାନେ ମନଇଛା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ପାରୁଛନ୍ତି ଆସୁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ପାରୁଛନ୍ତି ଯାଉଛନ୍ତି। ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ରୋଗୀ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିୟମ କରିଛନ୍ତି ତାହାକୁ ବେଖାତିର କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ବାର୍ଥ କର୍ମଚାରୀମାନେ। ଅପରାହ୍ନରେ ୩ ରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲି ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ ନିୟମ ଥିବାବେଳେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୪ଟାରୁ ଆସି ୫ଟାରେ ପଳାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ମିଳିପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ରୋଗୀମାନେ ଉପାୟ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡିରହୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଶୁକ୍ରବାର। ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଥିବା ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଲାବ୍ରରେଟୋରି (ରୁମ ନଂ.-୭) କକ୍ଷରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେବା ପାଇଁ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୨ଟାରୁ ରୋଗୀ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗି ରହିଥିଲା।

ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି କପ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି କପ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୫।୧- ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ସ୍ଥାନୀୟ ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଥର ବି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଖେଳର ପର୍ବ ୱାଇଏମ୍‌ସି କ୍ରିକେଟ ର୍ଟୁ୍‌ନାମେଣ୍ଟ। ୨୬ତମ ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ରବିବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥୀ ବେହରା ଆସି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଦାଦନର ଦୁଃଖ୍‌, ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରତନ

ଦାଦନର ଦୁଃଖ୍‌, ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରତନ

ଲାଠୋର,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିନକେ ଦିନ ଦାଦନ ଦୁଃଖ୍‌ କମ୍‌ବାର ଜାଗାରେ ବଢ଼୍‌ତେଲ ଯାଉଛେ। ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଦାଦନକର ଲାଗି ଗୁଟେ ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛେ। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକ ଖର୍ଲି ଗାଁର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ୍‌ ରତନ ବାଗ (୪୫) ଗୋଡ଼୍‌ ହରେଇ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ। ସୂଚନା ହିସାବେ, ଖର୍ଲି ଗାଁର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ୍‌ ରତନ ପେଟପାଟ୍‌ନାର ଲାଗି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଜଗତଲର ଘମଲାପୁର ଗାଁର ଦାଦନ

ଦୁଇ ଝନ ହିତାଧିକାରୀ ନାଁରେ ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର

ଦୁଇ ଝନ ହିତାଧିକାରୀ ନାଁରେ ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର

ଖଡ଼ିଆଳ,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଦୁଇ ଝନ ଅଲଗ ଅଲଗ ହିତାଧିକାରୀକଁର ନାଁରେ ଗୁଟେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର। ଇ କଥାଟା ଆଶିର୍ଯ୍‌ ଲାଗୁଥିଲେ ଭିଲ ସତ୍‌ ଆଏ। ଏନ୍‌ତା ଘଟନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ ତୁକଲା ଗାଁରେ ଥିବାର ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ। ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଦୁଇ ଝନକର ନାଁରେ ଅଲଗ ଅଲଗ ହିସାବେ ଦିଆ ଯାଇଛେ। ଖାଲି ସେତ୍‌କି ନୁହେ, ଝନେ ଟଁକା ରଖଲେ ଆର

ଚିକିତ୍ସାରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ ଟଁକା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଚିକିତ୍ସାରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ ଟଁକା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଖଡ଼ିଆଳ,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଛୋଟ ବେଲୁ ସପନ ଥିଲା ପାଠ୍‌ପଢ଼ି ସେନାବାହିନୀରେ ଚାକ୍‌ରି କରବେ। ହେଲେ ଫଲ ହେଲା ଉଲଟିଆ। ଗଲା ୨୦୧୦ ସାଲ୍‌ରେ ଗୁଟେ ଦୁର୍ଘଟନାର ଶିକାର ହେଇ ଦୁଇ ଗୋଡ଼୍‌ ଭାଂଗିଗଲା। ଚିକିତ୍ସାର ଲାଗି ଖଡ଼ିଆଲରୁ ମୂଲ କରି ନୂଆପଡ଼ା, ବୁର୍ଲା, କଟକ, ଓଲଟପୁର, ମହାସମୁନ୍ଦ, ରାୟପୁର, ବିଶାଖାପାଟଣା ତକ୍‌ ଗଲେ। ଘରେ ଯାହା ଧନ ସଁପତି ଥିଲା ସବୁ ବିକିଭାଂଜି ୧୦ ଥର

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା, ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା, ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଜୁନାଗଡ଼,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ସହରସ୍ଥିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ଜନଜାତି ଆବାସିକ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ (କନ୍ୟାଶ୍ରମ)ରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଛାତ୍ରୀମାନେ ଏ ନେଇ ଜିଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି)ରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜୟ

ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ

ଜୁନାଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜୁନାଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ହିଙ୍ଗଲିବାହିଲି ଛକ ନିକଟ ତେତେଲ ଝରିଆ ବନ୍ଧରେ ଥିବା ଏକ ପଲାସ ଗଛରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ୧୨ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ କାଉନସିଲରଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ରଜନୀକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନୀଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ରଜନୀକାନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପିଟିଲେ, ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ବୁଲାଇଲେ

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପିଟିଲେ, ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ବୁଲାଇଲେ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଟାଉନଥାନା ବିଟିଏମ୍‌ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକାତାଲି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମା’ବାପା ଛେଉଣ୍ଡ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ନାବାଳିକାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁକରି ନିସ୍ତୁକ ପିଟିବା ପରେ ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବୁଲାଇଛନ୍ତି। ପରେ ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ ଦୀପ୍‌ (୫୮)।

ଦନ୍ତା ଉପଦ୍ରବ, କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଯୁବକ ମୃତ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଉରକେଲା ବନଖଣ୍ଡ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ କଚାରୁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝାରବେଡ଼ା ଗ୍ରାମର ନବୀନ କେର୍କେଟା (୨୮)। ଖବର ପାଇ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ରାଉରକେଲା ଆଇଜିଏଚ୍‌ରୁ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇବା

ଉଦ୍ଧାର ପରେ ହରିଣ ମୃତ

ଉଦ୍ଧାର ପରେ ହରିଣ ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା କାତିକେଲା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ହରିଣର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ହରିଣଟି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଖବର ପାଇ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ନେଉଥିଲେ। ହେଲେ ବାଟରେ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କୌଣସି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ

ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଜୟୀ

ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଜୟୀ

ଦେବଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସ୍ଥାନୀୟ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦେବଗଡ଼ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଗୋଳ ହୋମଗାର୍ଡ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ୧-୦ ଗୋଲରେ ଅନୁଗୋଳକୁ ହରାଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଅଶ୍ୱିନୀ ବରିହା ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରିଚାଳନା

ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୌରଭଙ୍କ ସଫଳତା

ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୌରଭଙ୍କ ସଫଳତା

ଦେବଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ କୁରଡ଼ ଗ୍ରାମର ସୌରଭ ସାଗର ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ (ଓଜେଏସ୍‌)ରେ ୪୬ତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଜିଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ବାପା ଆଇନଜୀବୀ ରାଜୀବ ଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ ଓ ମା’ ସଚିତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପୁଅ ସୌରଭ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଶିକ୍ଷକ ତଥା ମାତାପିତାଙ୍କ

ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବା କାଳ ହେଲା, ଶୁଣ୍ଢରେ ଟେକି କଚାଡ଼ି ମାରିଲା ହାତୀ

ନୂଆଗାଁ,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହାତୀ-ମଣିଷ ଲଢ଼େଇରେ ଆଉ ଏକ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ୍‌ ବଡ଼ଯୋଜଦା ପଞ୍ଚାୟତ କାନବଟରୀ ଗ୍ରାମର ଜର୍ଜ ଲୁଗୁନ (୫୪) ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପରିଚିତ ବୃଦ୍ଧା

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପରିଚିତ ବୃଦ୍ଧା

ସମ୍ବଲପୁର,୩ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ବରଗଡ ସୋହେଲା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଦର୍ଘ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ଛୁଟି ମିଳିଛି। ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ପ୍ରଥମେ ରଖିବାକୁ ନାରାଜ ହୋଇଥିଲେ ବି ବୁଝାସୁଝା ପରେ ମା’କୁ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ରାମଚନ୍ଦାନୀ ଏଥିପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପୁଅକୁ କିଛି ଟଙ୍କା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ ବି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ହେଲେ ବରଗଡ ଜିଲା ଘେଁସ ଥାନା ଅଧୀନ ଝରେଇ ଗାଁର ଶ୍ରୀମତୀ ଘସିଏନ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନରେ ଶହୀଦଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନରେ ଶହୀଦଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ୨ ଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଶହୀଦ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମରଶରୀର ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବେ ସହରର ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଶହୀଦ ପ୍ରଦୀପ ଅମର ରହେ, ପାକିସ୍ତାନ ମୁର୍ଦାବାଦ ନାରାରେ ସହର ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଉଠିଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୯ଟାରେ ପ୍ରଦୀପଙ୍କ ମରଶରୀର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଣାଯାଇଥିଲା। ପରେ ସଡ଼କ ପଥରେ ରାଉରକେଲା ଦେଇ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସକାଳ ୮ଟାରେ ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହର ଜନସମୁଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାଣୀବନ୍ଧଠାରୁ ସହରର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖ ଖେଳପଡ଼ିଆକୁ ମରଶରୀରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ବିନୀତ ଭରଦ୍ୱାଜ, ଏସ୍‌ ପି ପିନାକି ମିଶ୍ର, ସମ୍ବଲପୁର ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଡିଆଇଜି ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଶର୍ମା, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଅରବିନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର, କମାଣ୍ଡର ଗୋକୁଳ କୁମାର ଗୁପ୍ତା, ଭାଜପା ରାଉରକେଲା ବିଧାୟକ ଦିଲୀପ ରାୟଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶହୀଦ ପ୍ରଦୀପଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଶହୀଦଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ସୁବାଷ ଛକ ଓସିଏଲ ଦେଇ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘର ଲିପଲୋଇ ଗ୍ରାମକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଏହି ଅନ୍ତିମ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ଛକରେ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିବା ହଜାର ହଜାର ଲୋକେ ଶହୀଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଓସିଏଲ କମ୍ପାନୀ ଗେଟ୍‌ଠାରେ ଡାଲମିଆ ପରିବାର ତରଫରୁ ପୁନିତ ଡାଲମିଆ, ଯଦୁହରି ଡାଲମିଆ, ଗଣେଶ ଜୀରକୁଣ୍ଠଓ୍ବାରଙ୍କ ସମେତ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଥିଲେ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀଙ୍କୁ କଳାପତାକା ଦେଖାଇଲା ଭାଜପା

ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀଙ୍କୁ କଳାପତାକା ଦେଖାଇଲା ଭାଜପା

ସୋନପୁର,୩।୧(ନି.ପ୍ର.)-ରାଜ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ସୋନପୁରରେ କଳାପତାକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ନଗର ଉନ୍ନୟନ, କୃଷି ଓ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବର୍ଗଙ୍କ ଉନ୍ନୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବ ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା । ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଝୀ ସର୍କିଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ରୁ ବାହାରି ରାମପୁର ଅଭମୁଖେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ନଳିନୀ ଛକଠାରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସହ କଳାପତାକା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

ନିଆଳି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦେଉଛି ବଂଶଧାରା

ନିଆଳି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦେଉଛି ବଂଶଧାରା

ଲାଞ୍ଜିଗଡ,୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକ ଚମ୍ପାଦେଇପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅର୍ନ୍ତଗତ ନିଆଳି ଗାଁବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ସାଜିଛି ବଂଶଧାରା ନଦୀ। ଏହି ଗାଁର ଉନ୍ନତିରେ ଏହା ବାଧକ ସାଜିଛି। ନଦୀରେ ପୋଲ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ବିପଦସଂକୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ ଭିତରେ ପଶି ଯିବାଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ପୋଲ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଶୁଣୁ ନାହାନ୍ତି। ଗାଁରେ ରହନ୍ତି ୧୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାର। ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ। ଗାଁର ସମସ୍ତେ ଚାଷବାସ କରି ନିଜ ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟେଇଥାନ୍ତି। ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୧୫କି. ମି ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ଲୋକେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗାଁ ମଝିରେ ବଂଶଧାରା ନଦୀ ଯାଇଥିବାରୁ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହରକତ ହୁଅନ୍ତି।

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର

ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଢୀପଦର ଏଲଆଇ ସେଣ୍ଟର

ଲୋଇସିଂହା, ୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଫସଲ ପଦ୍ଧତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ କୃଷି ସଂଲଗ୍ନ ଅନ୍ୟ ଗତିବିଧି ପଶୁ ପାଳନ ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଯେ ଭିନ୍ନ ତାହା ବୁଢୀପଦର ପଶୁ ନିରୀକ୍ଷକ (ଏଲଆଇ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ଲକର ଅନ୍ୟ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବା ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାରେ ନାହିଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାରେ ନାହିଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୩ା ୧-ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ବି ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ଏବେ ମହାନଗର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନବକୃଷ୍ଣନଗର, ଭଂଜ କଲୋନୀ, ଆଇଡିଏଲ, ଧରମଡିହି, ଗୋପବନ୍ଧୁ ନଗର ଓ ତଳ ବାଲିଯୋଡି ଆଦି ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରି ଜଣାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଫର୍ଟିାଲଇଜର ଟାଉନସିପରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆରଏସପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରଟିଏ ସୁଦ୍ଧା ନାହିଁ।

ମୋହନଗିରି ପାଜିବାହଲି ରାସ୍‌ତା: ଗୁଟେ କୁଆର ଦୁଷେ ସବୁ କୁଆ ଟେରା

ମୋହନଗିରି ପାଜିବାହଲି ରାସ୍‌ତା: ଗୁଟେ କୁଆର ଦୁଷେ ସବୁ କୁଆ ଟେରା

ମୋହନଗିରି,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ମଦନପୁର ରାମପୁରନୁ ମୋହନଗିରି ରାସ୍‌ତା ରାହୁଲ ନଦୀ ପାଖୁ ବହୁତ ଖରାପ ଅଛେ। ଇ ରାସ୍‌ତାରେ ଯିବାର ଆସବାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବଡ଼ା ଗୁଲଗୁଲା ହଉଛନ। ଫିଦିନ ରାସ୍‌ତାରେ ଶହଶହ ଚାରଚକିଆ, ଦୁଇଚକିଆ ଗାଡିମଟର, ସାଇକେଲିଆ ଆର ଚାଲତି ଲୋକ ଭିଲ ଯିବାର ଆଏବାର କରୁଛନ। ରାସ୍‌ତାର ଅବସ୍‌ତା ଲାଗି ଛୋଟ ବଡ ଦୁର୍ଘଟନାମାନ ଭିଲ ଘଟୁଛେ। ହେଲେ ପରଶାସନର ଇଥିର ପରତି ନିଘା ନାଇନ। ଯେନ୍‌ଥିର ଲାଗି ଇ ଅଂଚଲର ଲୁକମାନକର ଭିତରେ ଅସନ୍‌ତୋଷ ଦେଖାଦେବାରେ ଲାଗିଛେ। ସମସ୍ୟାକେ ନେଇ ଲୋକ ରାଜରାସ୍‌ତାକେ ଉତିରବାର ଲାଗି ଭିଲ ସଜବାଜ ହେଉଥିବାର ଜନାଯାଇଛେ।

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାଟିଦେଲେ ପାଣି ପାଇପ

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାଟିଦେଲେ ପାଣି ପାଇପ

କେସିଙ୍ଗା, ୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଳକ୍‌ କନ୍ତେଶିର ଗ୍ରାମରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବଳି ପଡିଛି ପାଣି ପାଇପ୍‌। ରାସ୍ତା କାମ ବୁଝୁଥିବା ଠିକାଦାର ପାଇପ ଲାଇନ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଗଣ୍ଡାରପୋଲି ନିକଟରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବ୍ରିଜର ଗାଡଓ୍ବାଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅନେକ ଦିନ ମାଟି ଖୋଳା ଯାଇଛି। କନ୍ତେଶିର ଏମ୍‌ଆଇ ପମ୍ପ ହାଉସଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଯାଏଁ ପାଇପ ଲାଇନ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

୭ ବର୍ଷ ପରେ ମୃତ ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଉଠିବ, କବରସ୍ଥଳରେ ଜମିଛି ଭିଡ଼

୭ ବର୍ଷ ପରେ ମୃତ ଯୁବକ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଉଠିବ, କବରସ୍ଥଳରେ ଜମିଛି ଭିଡ଼

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୃତ୍ୟୁର ୭ ବର୍ଷ ପରେ କବରରୁ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇ ଉଠି ଆସିବ ଯୁବକ। ଖୋଦ୍‌ ଜଣେ ଗୁଣିଆ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲା ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରେ ରଖିଥିଲା ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌। ଯଦି ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଘଟେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଗଣିଦେବ ବୋଲି କହିଥିଲା ଗୁଣିଆଜଣକ। ଏଭଳି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ କିଣୁଛନ୍ତି ଧାନ

କଣ୍ଟାମାଳ,୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ପ୍ୟାକ୍ସ ପରିଚାଳିତ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ମଣ୍ଡିରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧାନ କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୧୬ ତାରିଖ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ କ୍ରୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଝସକେତନ ସାହୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୩ ତରିଖରେ ଜଣେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ଖବର ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ମଣ୍ଡିକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଝସକେତନଙ୍କୁ ସମ୍ପାଦକ କର୍ଣ୍ଣ ରଣା ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମାରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ।

ବସ୍‌ରୁ ବେଆଇନ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ

ବସ୍‌ରୁ ବେଆଇନ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ

ବାମରା, ୨।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ଦେଇ ଯିବାଆସିବା କରୁଥିବା ବସ୍‌ ଗୁଡିକରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ବସ୍‌ର ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହରକତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।