ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି, କ୍ଷତିରେ ଫ୍ଳାଏଆଶ କମ୍ପାନୀ : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଫ୍ଳାଏଆଶ ମାଲିକ ସଂଘ

ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି, କ୍ଷତିରେ ଫ୍ଳାଏଆଶ କମ୍ପାନୀ : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଫ୍ଳାଏଆଶ ମାଲିକ ସଂଘ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଫ୍ଲାଏଆଶ ମାଲିକ ସଂଘ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏବେ କମ୍ପାନୀ ବିପଦରେ ଗତି କରୁଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ସାହାଯ୍ୟ ନ କଲେ ଜିଲାରେ ଥିବା ୮୬ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏଥିରେ ସ୍ଥାୟୀ ଓ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ ଜୀବନ ଜୀବକା ହରାଇବେ। ତେଣୁ ଜିଲାପାଳ ଏଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ବର୍ମା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ତହସିଲ ଅଧିନରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଟି ଇଟା ଭାଟି ରହିଛି। ବେଆଇନ ଭାବେ ସେମାନେ କାଠ ଓ ଲୁହାପଥର କିଣି ଇଟା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି। ଫଲରେ କମ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରିବାରୁ ବଜାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହୁନାହିଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ମାଟି ଇଟା ବନ୍ଦ କରିବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି।

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୯।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ମଧୁପୁର ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧ଟା ବେଳେ ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ (୪୫) ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ଘର ସୋହେଲା ଥାନା ଖଇରପାଲିରେ। ମଧୁପୁର ନିକଟରେ ସେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ବୋଲେରୋ ତାଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ପିଡ଼ିଏସ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ପାଉଥିବା ଖାଉଟିଙ୍କ ରାସ୍ତାଅବରୋଧ, ଧାରଣା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ପିଡ଼ିଏସ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ପାଉଥିବା ଖାଉଟିଙ୍କ ରାସ୍ତାଅବରୋଧ, ଧାରଣା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) -ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହରରେ ପିଡ଼ିଏସ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ପାଉଥିବା ଖାଉଟିମାନେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ସାଢେ ୮ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏ ଛକରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ସହରକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଖାଉଟିମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚିନି, ଚାଉଳ, କିରୋସିନ ମୈତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହରରେ ଡ଼େଙ୍ଗୀଭାଟି, ଶଙ୍କରା, ବ୍ରାହ୍ମଣପଦାରେ ମୈତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରହିଛି। ଏହି ୩ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଧିନରେ ୧୮ ହଜାର ଖାଉଟି ରହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଗତ ୬ ତାରିଖରୁ ଏହି ୩ଟି ମୈତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଡ଼ିଲରଙ୍କ ଜରିଆରେ ପିଡ଼ିଏସ ସାମଗ୍ରୀ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପୂର୍ବଭଳି ମୈତ୍ରୀ ଜରିଆରେ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ଦେବା ଦାବିରେ ୫ଶହୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଖାଉଟି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଖାଉଟିମାନେ ଜିଲାପାଳ ବିନୀତ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ବିଭ୍ରାଟର ପ୍ରତିବାଦ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ବିଭ୍ରାଟର ପ୍ରତିବାଦ

କଲମପୁର,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ ଯୋଗୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି ଉପବାସରେ ରହିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ନିର୍ମାଲ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭକ୍ତମାନେ। ଏହି ଘଟଣାର ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହିତ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରୁ ପ୍ରେମ, ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଠକିନେଲେ ଯୁବତୀ

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରୁ ପ୍ରେମ, ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଠକିନେଲେ ଯୁବତୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୪- ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରେମ। ପରେ ଗୁଜରାଟର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ବିବାହ କରି ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବତୀ ଜଣକ କିଛିଦିନ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଲେ। ମା’ଙ୍କ ଦେହ ଖରାପ ଦର୍ଶାଇ ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ଏକାଧିକ ଥର ଆକାଉଣ୍ଟ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆଣିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଓଡ଼ିଶା ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ।

ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କକା ଗିରଫ

ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କକା ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଥାନା ଅର୍ନ୍ତଗତ କାନକୁଟ୍ରୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ୮ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ କକା ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ନିଲମ୍ବିତ

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ନିଲମ୍ବିତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୮।୪: ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ୪ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ବୁଧବାର ୩ଜଣ ଫରେଷ୍ଟର ଏବଂ ଜଣେ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଡିଭାଇନ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ଼ର ବାଗିଡ଼ିହି ରେଞ୍ଜର ଏବଂ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଡିଭାଇନ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ଼ର ଡେପୁଟି ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି।

ବିଜେପୁରରେ ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା

ବିଜେପୁର, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଉଟିଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରେଙ୍ଗାଲପତ୍ରାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆତ୍ମା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଦିତ୍ୟ ବୁଡ଼େକ ବିଲରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୁଳ କରିଥିଲେ।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୁଳ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୮।୪: ଲରକିପାଲି ସ୍ଥିତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଫାର୍ମରେ ଜିଲା କୃଷି ବିଭାଗ ଏବଂ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ମିଳିତ ଭାବେ ବୁଧବାର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳକୁ ଭାଜପାର ବିରୋଧ

ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳକୁ ଭାଜପାର ବିରୋଧ

ଝାରସଗୁଡ଼ା ଅଫିସ ୧୮।୪: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକରେ ବୁଧବାର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ ହୋଇଛି।

ଖଡା ଶାଗ ମଞ୍ଜି ପ୍ୟାକେଟରେ ଲେଉଟିଆ ମଞ୍ଜି

ଖଡା ଶାଗ ମଞ୍ଜି ପ୍ୟାକେଟରେ ଲେଉଟିଆ ମଞ୍ଜି

ଅତାବିରା, ୧୮।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜିଲା ହର୍ଟିକଲଚର୍‌ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା, ଶାଗ ମଞ୍ଜି ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅତାବିରା, ଗୋଡଭଗାରେ ବଢ଼ୁଛି ଅବାଧ ନିଶା କାରବାର

ଅତାବିରା, ୧୮ । ୪ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା-ଗୋଡଭଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବାଧରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନିଶା କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବକାରୀ, ପୋଲିସ ବିଭାଗ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛନ୍ତି ।

ବରପାଲିରେ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ବନ୍ଦ

ବରପାଲି, ୧୮ । ୪ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ଏକ ପ୍ରତିଦିନିଆ ଘଟଣା ସାଜିଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୯ଟାରୁ ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା କାଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।

କାଳବୈଶାଖୀ ତାଣ୍ଡବ: ଗର୍ଭଣୀ ଧାନ ନଷ୍ଟ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ

କାଳବୈଶାଖୀ ତାଣ୍ଡବ: ଗର୍ଭଣୀ ଧାନ ନଷ୍ଟ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ

ଅତାବିରା, ୧୮ ।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ରବି ଧାନ ଫସଲ ଗର୍ଭଣୀଧାନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବରଗଡ: ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ କୀତ୍ତର୍ର୍ନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବରଗଡ: ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ କୀତ୍ତର୍ର୍ନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବରଗଡ ଅଫିସ,୧୮।୪: ବରଗଡ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଭେଡେନ ଏବଂ ଅମ୍ବାପାଲି ଗ୍ରାମର ମହିଳା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀ ଜୟଦେବଙ୍କ ପଦାବଳୀ ସହ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବରଗଡ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ

ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ ଅଫିସ,୧୮।୪: ବରଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୁଣ୍ଟପାଲି ବାଳିକା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖା ପଣ୍ଡା(୪୫)ଙ୍କର ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୮।୪: ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବୃନ୍ଦାବନ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବାବେଳେ ଜିଲାପାଳ ଡା.ପୋମା ଟୁଡୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନୂଆପଡ଼ାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ

ନୂଆପଡ଼ାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୮।୪: ନୂଆପଡା ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଦର୍ଲି ନୂଆପଡାରେ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ବୁଧବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଡା.ପୋମା ଟୁଡୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଅଖୀମୂଠି ଅନୁକୂଳ କରିବା ସହ ଜିଲାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।

କୃଷି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୈବିକ ଚାଷକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

କୃଷି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୈବିକ ଚାଷକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୋହେଲା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ବାଉଁସେନସୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଧୁପାଲି ଗ୍ରାମରେ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଉପଲକ୍ଷେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କୃଷି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ପିଅନ:ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ହାତରେ ଥିଲା ପିଏମ୍‌ଏଓ୍ବାଇ ଯୋଜନା,ଘଟଣା ପଛରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ପିଅନ:ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ହାତରେ ଥିଲା ପିଏମ୍‌ଏଓ୍ବାଇ ଯୋଜନା,ଘଟଣା ପଛରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ

ଲଖନପୁର,୧୮ ।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ପିଅନ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା(ପିଏମ୍‌ଏଓ୍ବାଇ) କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ ନାମରେ ଜନୈକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୧୫ଶହ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି । ସମ୍ପୁକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଗିରଫ କରି ସମ୍ବଲପୁର ନେଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଲଖନପୁର ବ୍ଲକରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ଝାରସୁଗୁଡାରେ ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ ପିସିସିଏଫ୍‌,ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ, ଗୋପନ ତଦନ୍ତ ଅଭିଯୋଗ

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ଝାରସୁଗୁଡାରେ ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ ପିସିସିଏଫ୍‌,ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ, ଗୋପନ ତଦନ୍ତ ଅଭିଯୋଗ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୮।୪:ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫ ଅଧିକାରୀମାନେ ଝାରସୁଗୁଡାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ କଞ୍ଜରଭେଟର ଅଫ ଫରେଷ୍ଟ(ପିସିସିଏଫ୍‌) ସନ୍ଦୀପ ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ ଝାରସୁଗୁଡାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୱାଇଲ୍ଡଲାଇଫର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କିର୍ମିରା ବ୍ଲକ୍‌ ତେଲିଡିହିସ୍ଥିତ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ରହିଥିବା ହାତୀ କରିଡର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କି ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ପାତଲଘଁଟା ସାଉତ୍‌ବାର ନୂଅଁ। ତରିକା

ପାତଲଘଁଟା ସାଉତ୍‌ବାର ନୂଅଁ। ତରିକା

ସିଂଘିଯୁବା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଆଏଜ୍‌କାଲି ପନିପରିବାକେ ବେଶୀଦିନ୍‌ ରଖ୍‌ବାର ଲାଗି ଲୋକ୍‌ ଘରେ ଘରେ ଫ୍ରିଜ୍‌ ବେଭାର କରୁଛନ୍‌। ଚାଷୀମାନେ ଶୀତଲ ଭଁଡାରରେ ପନିପରିବା, ଫଲମୂଲ ରଖୁଛନ୍‌। ହେଲେ ଝନେ ଚାଷୀ ନିଜର ବାରିଥି ଅମଲ କରିଥିବାର ପାତଲଘଁଟାକେ ବେଉଁତେ ଦିନ୍‌ ଦିନ୍‌ ରଖ୍‌ବାର ଲାଗି ଗୁଟେ ଭିନେ କିସ୍‌ମର ତରିକା ଅପ୍‌ନେଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଟା ମାସ୍‌ ମାସ୍‌ ପଚାଷଢ଼ା କିଛି ନାଇଁ ସେନ୍‌ଥେଇ ରହୁଛେ। ଚାଷୀକଁର ଇ ବେଉଁତା ବାବ୍‌ଦେ ଜାନି ଅଂଚଲର ଲୋକ୍‌ ପର୍‌ଶଁସା କରୁଛନ୍‌। ସେ ହେଉଛନ୍‌ ବିନିକା ବ୍ଲକ୍‌ ସିଂଘିଯୁବା ପନ୍‌ଚେତ୍‌ ଖଇରମାଲ ଗଁ।ର ବ୍ୟାସଦେବ ଭୋଇ(୩୮)।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବ:୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ୨୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର,ମହାସମୁଦକୁ ଲମ୍ବିଥିଲା ଚୋରଙ୍କ ବିସ୍ତାର,ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବରେ ଥିଲେ ୩ପୋଲିସ ଟିମ୍‌

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବ:୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ୨୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର,ମହାସମୁଦକୁ ଲମ୍ବିଥିଲା ଚୋରଙ୍କ ବିସ୍ତାର,ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବରେ ଥିଲେ ୩ପୋଲିସ ଟିମ୍‌

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮। ୪:ବରଗଡ଼ ପୋଲିସକୁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ପୋଲିସ ଏକ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ର଼୍ୟାକେଟକୁ ଠାବ କରିଛି। ଉକ୍ତ ର଼୍ୟାକେଟର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ, ବିଜେପୁର ଥାନା ବୁଡ଼ାପାଲି ଗ୍ରାମର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମେହେର(୩୦), ବାବୁଲାଲ ମେହେର(୩୧) ଏବଂ ବରପାଲି ଥାନା ରକ୍ସା ଗ୍ରାମର ଅଷ୍ଟୁ ସୁନା(୨୫)। ପୋଲିସ ତାଙ୍କଠାରୁ ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ୨୫ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରିଛି। ଜବତ ହୋଇଥିବା ବାଇକ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ମାଲିକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ସହ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ରବି ଧାନ ଫସଲ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ:ଖୋଲିନି ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡ,ଅଣ୍ଡରରେଟରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ଆଶଙ୍କା,ସରିନି ଚାଷୀ ପରିଚୟପତ୍ର ପଞ୍ଜୀକରଣ,କାଳବୈଖାଖୀ ତାଣ୍ଡବରେ ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ

ରବି ଧାନ ଫସଲ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ:ଖୋଲିନି ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡ,ଅଣ୍ଡରରେଟରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ଆଶଙ୍କା,ସରିନି ଚାଷୀ ପରିଚୟପତ୍ର ପଞ୍ଜୀକରଣ,କାଳବୈଖାଖୀ ତାଣ୍ଡବରେ ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ

ଅତାବିରା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଅତାବିରା ଓ ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିଧାନ ଫସଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ଭାତ ହାଣ୍ଡି ଭାବେ ପରିଚିତ ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଖରିଫ ଏବଂ ରବି ଋତୁରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବରେ ମାର୍କେଟୟାର୍ଡଗୁଡିକ ଖୋଲୁଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଅଣ୍ଡରରେଟର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡଗୁଡିକ ଖୋଲା ଯାଇନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍କେଟୟାର୍ଡଗୁଡିକ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅମଳ କରି ସାରିଲେଣି ସେମାନେ ଅଣ୍ଡରରେଟରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି।