ସମ୍ବଲପୁର

ବସ୍‌ ଓଲଟି ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ

ବସ୍‌ ଓଲଟି ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ

ଲହୁଣୀପଡା, ୫।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସୁରୁପତଲା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୫ଟା ବେଳେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ୧୦ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।  

୬ ବାର୍‌ହା ଶିକାରୀ ଗିରଫ: ୨ବନ୍ଧୁକ, ଫାଶ ଜବତ

୬ ବାର୍‌ହା ଶିକାରୀ ଗିରଫ: ୨ବନ୍ଧୁକ, ଫାଶ ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼/ବଡ଼ଗାଁ, ୫।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ବଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ସାହାଜବାହାଲ ଖେସ୍ରା ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବାର୍‌ହା ଶିକାର ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ଶିକାର ପାଇଁ ଫାଶ ବସେଇ ଜଗି ରହିଥିବା ଏକ ଶିକାରୀ ଦଳ ଉପରେ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚଢାଉ କରିଛନ୍ତି। 

୧୧ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନ

୧୧ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୫ା୧ 

ନୂଆପଡା ଜିଲା ଜୋଙ୍କ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ (ପତୋରା ଡ୍ୟାମ)ରୁ ରବିଚାଷ ପାଇଁ ଜିରୋହେଡରୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ, ଅନିୟମିତତାର ତଦନ୍ତ, ଏପେକ୍ସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ, ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବିରେ ଯୋଗେଶ୍ୱର କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଗତ ୧୧ ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇ ଆସିଛି। 

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ସିନାପାଲି, ୫।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): 

ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ର ଆଦିବାସୀ ବହୁଲ ନଙ୍ଗଲବୋଡ଼ ପଁଚେତର ଗୋଲାବେଡ଼ା ଗଁା। ଗଁାଟା ଘଁଚ୍‌ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଥିଲାବେଲେ ଗଁାବାସୀ ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଲେଖେଁ ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ରହିଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଗଁାରେ ଆଦିବାସୀ ଆର ପହରିଆ ସମାଜର ୫୦ଟା ପରିବାରର ପାଖାପାଖି ୧୬୦ ଲୋକ୍‌ ବାସ କରୁଛନ୍‌। 

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ: ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ଦାବିପତ୍ର

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ: ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ଦାବିପତ୍ର

ଦେବଗଡ, ୫।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର) ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦେବଗଡ ବନ ବିଭାଗ ହାତୀଗଣନା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଟିକିନିଖି ଖବର ରଖୁଥିଲେ ହେଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀମାନଙ୍କର ଉପଦ୍ରବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୬୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୪କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୬୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୪କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଦେବଗଡ/ରିଆମାଳ, ୫।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ.ଏ.) -ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବୀତ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। 

ସମଗ୍ର ଦେବଗଡ ଜିଲା ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ସମଗ୍ର ଦେବଗଡ ଜିଲା ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ଦେବଗଡ,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ପ୍ରପାତନଗରୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଷ୍ଠିତ ଦେବଗଡ ୨୬୮୧.୬୬ କି.ମି. ଆୟତନ ବିଶିଷ୍ଟ ଜିଲା ା ଭାରତ ଇତିହାସର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ପୃଷ୍ଟାରେ ଦେବଗଡ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲା ା କିନ୍ତୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜିଲା ୨୫ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି। 

ତହସିଲ ଅଫିସରରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କ ଧାରଣା

ତହସିଲ ଅଫିସରରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କ ଧାରଣା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧

ବରଗଡ଼ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଧାନପାଲି ଗ୍ରାମର ଭୂମିହୀନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୁରୁବାର ଏହି ଗ୍ରାମର ହରିଜନପଡ଼ାର ଭୂମିହୀନମାନେ ଜମୁର୍ଡ଼ା ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ବରଗଡ଼ ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ । 

ରିହର୍ସଲରେ କମ୍ପୁଛି ଧନୁଯାତ୍ରା ଆଖଡ଼ାଶାଳ

ରିହର୍ସଲରେ କମ୍ପୁଛି ଧନୁଯାତ୍ରା ଆଖଡ଼ାଶାଳ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌, ୫।୧:  ଆଉ ସପ୍ତାହକ ପରେ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ। ଧନୁଯାତ୍ରା ଯେଭଳି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ମହୋତ୍ସବ ନେଇ ସେଭଳି ଉତ୍ସାହ, ଉଦ୍ଦୀପନା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉଭୟ ମଥୁରାନଗରୀ(ବରଗଡ଼) ଏବଂ ଗୋପପୁର (ଅମ୍ବାପାଲି)ରେ ତୋରଣ ନିର୍ମାଣଠାରୁ ଅନ୍ୟ ସାଜସଜ୍ଜାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି।

ଢୋଲ, ନିଶାନ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଚରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ଢୋଲ, ନିଶାନ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଚରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ବୌଦ୍ଧ, ୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବ ଓ ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳାର ଶୁକ୍ରବାର ଥିଲା ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା। ଏଥିରେ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଗୁରୁ ମୁ୍‌ଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ  ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଚେତି ଶୁଇଛେ ପରଶାନ  ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ଚାଲିଛେ ମଦ କାରବାର

ଚେତି ଶୁଇଛେ ପରଶାନ ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ଚାଲିଛେ ମଦ କାରବାର

ଲୋଇସିଂହା,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): 

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ସହରର  ଭିନେ ଭିନେ ଜାଗାରେ ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ବେଧଡ଼କ ମଦ କାରବାର ଚାଲୁଛେ। ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଆର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଜାନିଶୁନି ଚୁପ୍‌ମାରି ବସିଛେ। ଯେନଥିରଲାଗି ସହରରେ ଦିନୁଦିନ୍‌କେ ଅସାମାଜିକ ଲୁକ୍‌କର ଉତ୍‌ପାତ ବଢ଼ତେଲ ଯାଉଛେ। ଲୋଇସିଂହାବାସୀକର ଅଭିଯୋଗ ଅନ୍‌ସାରେ ଲୋଇସିଂହା-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍‌ତାରେ ଗୁଟେ ଦେଶୀ ମଦଭାଟି ଆର ଲିକରସପ୍‌ ଅଛେ। 

ଉପାନ୍ତ ବ୍ଲକ ପ୍ରତି ସରକାରୀ ଅବହେଳା:  ୭ ଜେଇଙ୍କୁ ୨୦ପଞ୍ଚାୟତ

ଉପାନ୍ତ ବ୍ଲକ ପ୍ରତି ସରକାରୀ ଅବହେଳା: ୭ ଜେଇଙ୍କୁ ୨୦ପଞ୍ଚାୟତ

ନୂଆଗାଁ, ୪।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା କରିଚାଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ସେଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ଖୋଲାରେ ପଡିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ

ଖୋଲାରେ ପଡିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ

ଲାଠୋର, ୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ଅଧିନ ଲାଠୋର ପ୍ୟାକ୍ସରେ ଗୋଦାମ ଗୃହ ନାହିଁ। ଫଳରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ପ୍ୟାକ୍ସକୁ ଆସୁଥିବା ଧାନ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ରହଛି। ବର୍ଷେକି ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୁହେଁ ଗତ ୬୪ବର୍ଷ ଧରି ଏମିତି ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏଠାରେ  ଧାନ କିଣାବିକା ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।  

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ଟିଟିଲାଗଡ ବିଜୟୀ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ଟିଟିଲାଗଡ ବିଜୟୀ

ଟିକ୍ରାପଡା, ୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ କରମତଲା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଛନଛଡାଠାରେ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୧୯ ପାଳିତ

କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୧୯ ପାଳିତ

ପଲମ,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମୁଡିଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ମୁଡିଙ୍ଗ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳ ପଡିଆଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୧୯ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମୋହନଗିରିରେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ମୋହନଗିରିରେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ମୋହନଗିରି,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ମୋହନଗିରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋହନଗିରି ସରପଞ୍ଚ ବଳଭଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଗଣପତି ନାଏକ, ମାଣିକେରା ଦେଢଶୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସୁରେଶ କୁମାର ଜାଲ, ଉଦ୍ୟାନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କର୍ମୀ ଲିଲି ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଭାଜପାର ଜବାବ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଭାଜପାର ଜବାବ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଧର୍ମଗଡ,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜବାଜ ମାଗୁଛି ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଭାଜପା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ହିମାଂଶୁ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରଦିପ୍ତ କୁମାର ନାଏକ ଯୋଗଦେଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

୩/୧୧ କେଭି ଗ୍ରୀଡ୍‌ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

୩/୧୧ କେଭି ଗ୍ରୀଡ୍‌ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭଟ୍‌ଲି,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟ୍‌ଲି ବ୍ଲକ ନିକଟସ୍ଥ ଗୋପାଳପୁର ବ୍ଲକ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ବରଗଡ଼-ଆମ୍ବାଭୋନା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନା ଚେନ୍‌, ଚୁଡ଼ି, ମୁଦି ଲୁଟ୍‌

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନା ଚେନ୍‌, ଚୁଡ଼ି, ମୁଦି ଲୁଟ୍‌

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧: ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସାଇଟ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶ୍ରା ଡାହାର ରୋଡରେ ଥିବା ସତସଙ୍ଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଚେନ, ୨ଟି ଚୁଡି ଓ ୨ଟି ସୁନା ମୁଦି ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି।

ଉତ୍ସବ ସଂସ୍କୃତି, ସମାଜ ସୁଧାରର ବାର୍ତ୍ତା ଦିଏ

ଉତ୍ସବ ସଂସ୍କୃତି, ସମାଜ ସୁଧାରର ବାର୍ତ୍ତା ଦିଏ

ସୋନପୁର,୪।୧(ନି.ପ୍ର)-ଉତ୍ସବ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସମାଜ ସୁଧାରର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ପଏଁରୀ ତିହାରର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଭରପୁର ଜନଗହଳି ମଧ୍ୟରେ ସାନ୍ଧ୍ୟ ଉତ୍ସବରେ କନ୍ଧମାଳର ପିଡି ଡିଆରଡିଏ ବିଶ୍ୱନାଥ ବାରିକ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଶୀତ କାକରରେ ରାଏତ୍‌ସାରା ଧାନ୍‌ ଜୁଗୁଛନ୍‌ ଚାଷୀ

ଶୀତ କାକରରେ ରାଏତ୍‌ସାରା ଧାନ୍‌ ଜୁଗୁଛନ୍‌ ଚାଷୀ

ବାମରା, ୪।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ୍‌ ଉଚ୍ଚକାପାଟ ମଣ୍ଡିରେ ଗଲା ୮ ଦିନ୍‌ ହେଲା ଧାନ୍‌ ପଡ଼ିଥିଲା ବେଲେ ମିଲର୍ସ ଧାନଘିନି ନାଇଁ ଆସୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଇଛେ।

ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଠିଆ ହୋଇ ରହିଲେ

ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଠିଆ ହୋଇ ରହିଲେ

ରେଙ୍ଗାଲି,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ ରଥ ବାରମ୍ବାର ଦଳ ଭିତରେ ଅଲୋଡା, ଅଖୋଜା ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା, କୋଣଠେସା କରାଯାଉଛି।

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

କୋକସରା,୪ା୧ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ସୀମାନା ଆମପାଣି ସାହାଜଖୋଲ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ରହିଛେ ମନ୍‌ଲୁଭା କରକ ଝରନ୍‌। ପାହାଡ଼ର କାହିଁ ସିଘୁ ଝରି ଆସୁଛେ କରକ ଝରନ୍‌, ଜଂଗଲ ଭିତ୍‌ରେ ଖଲ୍‌ଖଲ୍‌ ହେଇ ବୁହି ଯାଉଛେ ଝରନ୍‌ ପାଏନ୍‌।

୪ଦିନ ହେବ ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ

୪ଦିନ ହେବ ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ

ଜୁନାଗଡ,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଦାସିଗଁା ମଣ୍ଡିରେ ଗତ ୪ଦିନ ହେବ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରି ନ ପାରି ଶୀତ କାକରରେ  ପଡି ରହିଛନ୍ତି।