ସମ୍ବଲପୁର

ପୂରିଲା ଅବଧି,ବଦଳି ପାରିଲାନି ସ୍କୁଲ ନାମଫଳକ

ପୂରିଲା ଅବଧି,ବଦଳି ପାରିଲାନି ସ୍କୁଲ ନାମଫଳକ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୬।୧୧: ନାମଫଳକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନାମଫଳକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଥିଲା ତାର ଅବଧି ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଛି।

ପୁରୁଣା ଇଟା ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ପୁରୁଣା ଇଟା ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ବିଶ୍ରା,୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁର୍ନିତୀ ମୁକ୍ତ କରିବା ନେଇଳ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। 

ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ କୋସଲ ମହାବନ୍ଦ

ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ କୋସଲ ମହାବନ୍ଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୬।୧୧: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋସଲ ପ୍ରଦେଶ ଦାବିରେ କୋସଲ ରାଜ୍ୟ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ତାରିଖରେ କୋସଲ ମହାବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । 

ଖରିଫ ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ମଣ୍ଡି  :  ଆସିଲାନି ବସ୍ତାଏ ଧାନ

ଖରିଫ ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ମଣ୍ଡି : ଆସିଲାନି ବସ୍ତାଏ ଧାନ

ବିଜେପୁର, ୬।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଧାନମଣ୍ଡି ସୋମବାର ଖୋଲିଛି । କୌଣସି ଧାନକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚାଷୀ ବସ୍ତାଏ ମଧ୍ୟ ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆଣି ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୬।୧୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଣାବିକାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ପଟ୍ଟା ଦାବିରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଅନଶନ

ପଟ୍ଟା ଦାବିରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଅନଶନ

ସୋନପୁର,୬।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୦୦୬ ଅନୁଯାୟୀ ପଟ୍ଟା ପାଇବା ସକାଶେ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ ସତ୍ତ୍ବେ ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣୁନି। ପ୍ରତିବାଦରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଲ୍‌, ଯାତ୍‌ରି ହଟ୍‌ହଟା

ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଲ୍‌, ଯାତ୍‌ରି ହଟ୍‌ହଟା

ସିଂଘିଯୁବା, ୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଭିନେ ଭିନେ ଛକ୍‌, ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଯାତ୍‌ରିମାନକର ଲାଗି ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ତିଆର କରାଯାଇଛେ। ହେଲେ ଦେଖ୍‌ରେଖ୍‌, ମରାମତି ଅଭାବୁ ଇ ସବୁ ଯୋଜ୍‌ନା ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରୁଥିବାର ନଜରକେ ଆସୁଛେ।

ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ରୁ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ରୁ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୬।୧୧: ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। 

ରିଷିଡାରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ରିଷିଡାରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ରିଷିଡା,୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ରିଷିଡାରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

କଥା ଦେଲେ, ସାହାଯ୍‌ର ହାତ୍‌ ବଢ଼ାଲେ ବିଡିଓ

କଥା ଦେଲେ, ସାହାଯ୍‌ର ହାତ୍‌ ବଢ଼ାଲେ ବିଡିଓ

ମଣ୍ଡଲ,୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ମଣ୍ଡଲ ପଁନ୍‌ଚେତ ଭାଟିଗଁାର ଚୈତନ୍ୟ ଭୋଇ। ସେ ଜନ୍‌ମୁ ଅଁଧ୍‌ ଆନ୍‌। ସେ ବଡ଼ ହେଲା ଉତାରୁ ଗଁାର ଝନେ ଅଁଧେନ୍‌ ଟୁକେଲ ଅଞ୍ଜନା ଭୋଇକଁ ବିହା ହେଇ ସଁସାର ଗଢ଼ିଛନ୍‌।

ପିସି ବନ୍ଦ, ସବୁ ବ୍ଲକକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବି

ପିସି ବନ୍ଦ, ସବୁ ବ୍ଲକକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୬।୧୧: ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଲକ ଘେରାଓ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘେରାଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଜପା ନେତାମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜିଥିଲେ ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାକୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ପ୍ରକୃତି

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାକୁ ଦାଉ ସାଧିଲା ପ୍ରକୃତି

ଭବାନୀପାଟଣା,୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାକୁ ପ୍ରକୃତି ଦାଉ ସାଧିଛି। ଜିଲାରେ ମରୁଡି ଓ ଚକଡା ପୋକ ଲାଗି ଚାଷୀ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ଚାଷୀ ନିଜ ଜମିରେ ନିଅଁ।ଲଗାଇ ଦେଉଥିବା ଘଟଣା ନଜରକୁ ଆସିଛି । 

ନୈତିକତା ଜୀବନର ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପଦ

ନୈତିକତା ଜୀବନର ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୬ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.ମଣିଷ ଜୀବନରେ ନୈତିକତା ହେଉଛି ତାର ପ୍ରାଣପିଣ୍ଡ। ନୈତିକତା, ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ନ ଥିଲେ ମଣିଷ ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟହୀନ। ତେଣୁ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ସହାୟକ ହୁଏ ବୋଲି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କର୍ମଶାଳାରେ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ମାନେ ମତପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ: ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ: ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ମୁରିବାହାଲ, ୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ। ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ହଳଦୀ ଛକଠାରେ ସେମାନେ ରାୟପୁର-ଗୋପାଳପୁର ୫୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ୫ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୋନପୁର,୫।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ମହୋତ୍ସବ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋନପୁର ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଜିଲାର ୧୩ରୁ ୩୫ବର୍ଷ ବୟସର ୨୨୫ଯୁବତୀଯୁବକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଜୁନାଗଡରେ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ: ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଜୁନାଗଡରେ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ: ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଜୁନାଗଡ,୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳାହାଣ୍ଡି କୃଷି ଜିବୀ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ଜୁନାଗଡ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି । ପରେ ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ୧ଟାରେ ଚାଷୀମାନେ ୨୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା, ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି

ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା, ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି

ମୁରିବାହାଲ, ୫।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା ଓ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। ମୁରିବାହାଲ ଫରେଷ୍ଟ ବଙ୍ଗଳାଠାରୁ ଏକ ରାଲି ଯୋଗେ ମଞ୍ଚର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ସେଠାରେ ମୁରିବାହାଲ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ଫାନଗୁନୀ ହାତୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା।

ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ବନ୍ଧଗୋରା ବିଜୟୀ

ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ବନ୍ଧଗୋରା ବିଜୟୀ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୫।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟିଗୋରା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଉଡେର ଖେଳ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସେଠୀ, ଉଡେର ଗଉନ୍ତିଆ ପିତାମ୍ବର ଭୋଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୮ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚାଷୀ

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚାଷୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବରପାଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରମକେଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାରମ୍ବାର ଫସଲ କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଞ୍ଝିଆଟିକ୍ରାର ଜଣେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା କରୁଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ଦାବି :  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ଦାବି : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ପୂର୍ବତନ କଂସ ମହାରାଜ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଶତପଥୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ମାନବ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ବିବାଦ : ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖି ଧାରଣାରେ ମାଲିକ

ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ବିବାଦ : ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖି ଧାରଣାରେ ମାଲିକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତେଜି ଉଠିଛି । ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ କରି ବରଗଡ଼ ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ।

ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ଏନଟିସିଏ, କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ଏନଟିସିଏ, କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଭଟଲି,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଏନଟିସିଏ(ନ୍ୟାଶନାଲ ଟାଇଗର କନଜର୍‌ଭେଶନ ଅଥରିଟି) ଏବଂ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ(ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ) ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଏନଟିସିଏର ଏଆଇଜି(ନାଗପୁର) ହେମନ୍ତ କାମଡ଼ି, ଜବଲପୁର ଡବ୍ଲ୍ୟୁୟୁସିସିଡ଼ିର ଅଭିଜିତ ରାୟ ଚୌଧୁରୀ ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଡିଏସପି ବିଳାସିନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୪ଜଣିଆ ଟିମ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଖୋଳତାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା : ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା : ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ବହୁବିଧ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଯାଇ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଏକ ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳ ଅଟେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ମରୁଡି ହୋଇଛି । ଏଣୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମରୁଡି ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରାଗଲେ ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ।