ସମ୍ବଲପୁର

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ମାଲଗୋଦାମ ନିକଟରେ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟ୍ରେନରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଆରପି ପୋଲିସ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇବା ପରେ ସତ୍କାର କରାଯାଇଛି ।

ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟ

ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟ

କଲମପୁର, ୨୨।୫(ଡି.ଏଡ଼.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକ ସମିତି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯାଳୟରେ ତାଲା ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ବ୍ଲକରେ ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ପଡିରହିବା, ବ୍ଲକବାସୀଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବା, ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରିବା ଏବଂ ଅନେକ ସମୟରେ ବ୍ଲକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବାରୁ ବ୍ଲକ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ଆଦି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଲେ ଏହେମାସ

ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଲେ ଏହେମାସ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ନେପାଳଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଏହେମାସ ହୋତା । ଏଥିରେ ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିଣି ଭାରତ ତଥା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଗର୍ବ ଆଣିଛନ୍ତି । ଗତ ୧୭ ତାରିଖ ଠାରୁ ନେପାଳର ରୂପାନଡିହିଠାରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ତାଇକାଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଏହେମାସଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଏହି ସଫଳତା ।

୨୭ରେ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା’: ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଫେଶନ ଶୋ ହେବ ଆକର୍ଷଣୀୟ

୨୭ରେ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା’: ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଫେଶନ ଶୋ ହେବ ଆକର୍ଷଣୀୟ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସାଇ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୭ ଓ ୨୮ ତାରିିଖ ସହଯୋଗ ନଗର ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖ ପଡିଆଠାରେ ୨ ଦିନିଆ ଧରି ସାଂସ୍କୃତକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ସାଂସ୍କୃତିକା-୨୦୧୮’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ କଳା ଶିବିର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଥିବା ୧୫୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭାଗ ନେବେ । ସେମାନେ ସଙ୍ଗୀତ, ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଲୋକଗୀତ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ନୃତ୍ୟ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ, ଅଭିନୟ ପରିବେଷଣ କରିବେ । ଏତତ୍‌ବ୍ୟତିତ ଗିଟାର୍‌, କେସିଓ, ତବଲା, ଢ଼ୋଲକ୍‌ ବାଦ୍ୟର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଓ କ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କରାଯିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ସମ୍ବଲପୁର ସାଇ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

୫ମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀକୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୨।୦୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ଥାନା ଅର୍ନ୍ତଗତ ନୂତନ ବାତେରଲିମା ଗଁ।ର ଜଣେ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେ ଗଁ। ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ରେଳଲାଇନ୍‌ ପାଖରେ ଖେଳୁଥିଲେ। ସାଙ୍ଗମାନେ ପଳାଇଲା ପରେ ଭାଟଗୁଡା ଗଁ।ର ବିନୋଦ ମାଝି (୨୨) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କାନ୍ଧରେ ଉଠାଇ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ।

ହେଲମେଟ୍‌  ନ ପିନ୍ଧି ଫାଇନ୍‌ ଗଣିଲେ ବାଇକ ଆରୋହୀ

ହେଲମେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧି ଫାଇନ୍‌ ଗଣିଲେ ବାଇକ ଆରୋହୀ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମଗ୍ର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ହେଲମେଟ୍‌ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା କରାଯାଇଥିଲା। ଏମିତି କି ପ୍ରଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ, ପୋଷ୍ଟର, ହୋର୍ଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ବାଇକ୍‌ଆରାହୀଙ୍କ ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧିବା ମାନସିକତା ଯାଇନି। ଏଣୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲେ ଜୀବନ ଯାଉଛି। ଏଣୁ ଏବେ ପୋଲିସ କଠୋର ହୋଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ ପାଣିଙ୍କ ପରଲୋକ: ଚକ୍ଷୁ, ଶରୀର ଦାନ କରିଦେଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ ପାଣିଙ୍କ ପରଲୋକ: ଚକ୍ଷୁ, ଶରୀର ଦାନ କରିଦେଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ରତନ କୁମାର ପାଣି ଆଉ ନାହାନ୍ତି। ସୋମବାର ରାତି ୨ଟାରେ ସମ୍ବଲପୁର ବରେଇପାଲି ନିକଟସ୍ଥ ବାସଭବନରେ ତାଙ୍କର ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ।

ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ରାଜସ୍ବ, କୃଷି ବିଭାଗର ସଭେର୍ର୍ ଆରମ୍ଭ

ଅତାବିରା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ଅତାବିରା ଓ ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କୁଆପଥର ମାଡ, ଝଡବତାଶ ଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କ ରବି ଧାନ ଫସଲ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ସପ୍ତାହେ ହେଲା କାଳ ବୈଶାଖୀ ତାଣ୍ଡବ ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶଭଟିଲି ଆରଆଇ ମିଲନ ପ୍ରଧାନ ଓ କୃଷି ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ (ଭିଏଡବ୍ଲୁ) ସଂଯୁକ୍ତା ଡନସନା ଉଦେପୁର, ଦେଶଭଟିଲି, ଦେଶପର୍ଥଲା ଆଦି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷ ଜମିକୁ ଯାଇ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ: ପୁଅ ଗାଲରେ ମାଂସ ବଢ଼ୁଛି, ମା’ ବାପା ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି

ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ: ପୁଅ ଗାଲରେ ମାଂସ ବଢ଼ୁଛି, ମା’ ବାପା ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି

ରେଢ଼ାଖୋଲ, ୨୨।୫ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଳକ କଦଳୀଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଘୁଙ୍ଗିନାଳି ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ୧ବର୍ଷ ୪ମାସ ଶିଶୁର ମୁହଁର ଗାଲରେ ମାଂସ ବଢ଼ୁଛି। ମାତ୍ର ଅର୍ଥାଭାବ କାରଣରୁ ମା’, ବାପା ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ନିଜ ଆଖିରେ ପୁଅର କଲବଣ ତଥା ଯନ୍ତ୍ରଣାପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାହାଣୀକୁ କେବଳ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି। ପୁଅର ଶିଶୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଘରର ଆସବାବପତ୍ର ବିକ୍ରି କରିଦେବା ସହିତ ଜମିବାଡି ବିକ୍ରି କରି ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ ହୋଇ ଗଲେଣି।

କୂଅରୁ ମିଳିଲା ଢାବା ରୋଷେୟାଙ୍କ ମୃତଦେହ

କୂଅରୁ ମିଳିଲା ଢାବା ରୋଷେୟାଙ୍କ ମୃତଦେହ

ରେଢାଖୋଲ, ୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ବେତଗଡ଼ ଗାଁ ନିକଟ ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଥିବା ପ୍ରିନ୍ସ ଢାବା ପଛ ପଟୁ ଢାବାର ଜଣେ ରୋଷେୟାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ବ୍ଲକ୍‌ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ

ବ୍ଲକ୍‌ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ

ଲୋଇସିଂହା,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଫିସ ଆଗରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଶାଇଶଙ୍କର ସାହୁ ଆଜି ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ପରିଷଦ ବୈଠକ ଥିଲା।

ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ପରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭରତାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ

ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ପରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭରତାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଭରତାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦାବିରେ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଯିବା ଯୋଗୁ ଚଳିତ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅନଶନ ବସିବାକୁ ଗତ ୧୬ ତାରିଖ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଉପଜିଲାପାଳ ପ୍ରସନ୍ନ ଦାସଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆସିବା ପରେ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମକୁ ଗସ୍ତ କରି ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ତୁଣ୍ଡଲାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ତୁଣ୍ଡଲାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ତୁଣ୍ଡଲା ,୨୨। ୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ତୁଣ୍ଡଲାଠାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି l ମୃତକ ହେଲେ ତୁଣ୍ଡଲା ଗ୍ରାମର ଦୁର୍ଗେଶ୍ୱର ପଧାନ (୨୮)। ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ସହ ତଣ୍ଟିରେ କଳାଦାଗ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପାଲା, ଦଣ୍ଡ ନାଚ କଳାକାର ବଖାଣିଲେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ରୂପରେଖ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୧।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଗରଗଡବାହାଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗ୍ରାମ ଯୋଗାଯୋଗ ଓ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଦୀପ୍ତିବାଳ ଗଡନାୟକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ସହଭାଗିତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏସ୍‌ଇଓ ତ୍ରିଲୋଚନ ସେଠୀ, ବ୍ଲକ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘର ଉପସଭାପତି ସାଲେଗ୍ରାମ ନାଏକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବଲପୁର ପଧାନପାଲି ଟୋଲପ୍ଲାଜାରେ ଟୋଲ୍‌ ଆଦାୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ୨୬ରୁ ସବୁ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ, ଧାରଣା

ସମ୍ବଲପୁର ପଧାନପାଲି ଟୋଲପ୍ଲାଜାରେ ଟୋଲ୍‌ ଆଦାୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ୨୬ରୁ ସବୁ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ, ଧାରଣା

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨। ୫(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର-ରାଉରକେଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେର ପ୍ରଧାନପାଲି ଟୋଲପ୍ଲାଜାରେ ଟିକସ ଆଦାୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେବ ହାଇୱେ ୟୁଜର ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭ୍ରାଟ ଯେତୁ ୪ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ବାମରା, ୨୨।୫ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ୱେସ୍କୋ ସେକ୍ସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୪ଟି ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ଘଟି ପ୍ରାୟ ୪୮ଘଣ୍ଟା ହେବ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧାର ହୋଇପଡିଛି । ଝଡବର୍ଷା ଫଳରେ ଏହି ଭଳି ହୋଇଛି । ୩/୪ ଦିନ ଧରି ଲଗାତାର କାଳ ବୈଖାଖୀ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିଦିନ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖା ଦେଉଛି । ଏହା ସହିତ ରାସ୍ତାକଡରେ ଥିବା ବଡ ବଡ ଗଛ ଉପୁଡିବା କାରଣରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଉପରେ ପଡି ତାର ଛିଣ୍ଡି ବିଭ୍ରାଟ ଘଟିଥିଲା ।

ରେଲୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ବାମରା, ୨୨।୫ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୭କି.ମି. ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ରାବଣଡିହି ରେଲୱେ ଫାଟକଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୩ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମାଡପିଟ କରିଥିବା ନେଇ ଜିଆରପି ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ୨୫ରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା, କ୍ଲିନିକ୍‌

ସମ୍ବଲପୁରରେ ୨୫ରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା, କ୍ଲିନିକ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ) ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଦାସୀନ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ନିର୍ସିଂହୋମଗୁଡିକର ପଞ୍ଜିକରଣ ଓ ନବୀକରଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଡେଣ୍ଟାଲ କ୍ଲିନିକ, ପାଥୋଲୋଜିକ୍‌ କ୍ଲିନିକ, ଏକ୍ସରେ ଓ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରୀ କ୍ଲିନିକ ଓ ପଲିକ୍ଲିନିକ ୨୪ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହି ଦିନ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଲି ବାହାରିବ । ଏଥିରେ ଜିଲାରେ ଥିବା ୧୫୦ଟି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଡେଣ୍ଟାଲ କ୍ଲିନିକ, ପାଥୋଲୋଜିକ୍‌ କ୍ଲିନିକ, ଏକ୍ସରେ ଓ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରୀ କ୍ଲିନିକ ଓ ପଲିକ୍ଲିନିକର ସତ୍ତ୍ବାଧିକାରୀ, ଡାକ୍ତର ସାମିଲ ହେବେ। ସମ୍ବଲପୁର ହସ୍ପିଟାଲ ରୋଡ ସ୍ଥିତ ଆଇଏମଏ ହାଉସ୍‌ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲା ନର୍ସିଂହୋମ ଆସୋସିଏସନ୍‌ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ପୂର୍ବରୁ ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଦାବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ନେଲସନ୍‌ ମଣ୍ଡେଲା-ଚାଉଁରପୁର ମହାନଦୀ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି । ଜୁନ ୧୮ ତାରିଖରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ହେବ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ମହାନଦୀ ସେତୁ ଶୀଘ୍ର ଉଦଘାଟନ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି ।

ନକଲି ଡାକ୍ତର ସାଜି ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ କରିବା ଘଟଣା: କଲାମାଟି ସରପଞ୍ଚ ପଦରୁ ଶ୍ରୀହରି ନାଗ ନିଲମ୍ବିତ

ନକଲି ଡାକ୍ତର ସାଜି ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ କରିବା ଘଟଣା: କଲାମାଟି ସରପଞ୍ଚ ପଦରୁ ଶ୍ରୀହରି ନାଗ ନିଲମ୍ବିତ

ବୁର୍ଲା, ୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଧନକଉଡା ବ୍ଲକ୍‌ କଲାମାଟି ସରପଞ୍ଚ ଶ୍ରୀହରି ନାଗଙ୍କୁ ନକଲି ଡାକ୍ତର ସାଜି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ମୋହ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ବେଆଇନ ଭାବେ ଜଣେ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେ ପୂର୍ବରୁ ଗିରଫ ହୋଇ ଜେଲରୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାରନାମା ଯୋଗୁ ସରପଞ୍ଚ ପଦରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। କଳାମାଟିରେ ସେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଏକ କ୍ଲିନିକ୍‌ ଖୋଲିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଜଣେ ପ୍ରତାରିତା ଗର୍ଭବତୀ ଯୁବତୀଙ୍କ ବେଆଇନ ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ତାରିଖ ଅତାବିରା ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇ ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ। ଏଣୁ ତାଙ୍କୁ ନିଳମ୍ବନ କରାଯିବାକୁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଥିଲା। ଶେଷରେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଯିବା ପରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଦେଶ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ପିଏଡିଏମ ୧୯- ୫୬୪୦, ୯୪୦୯/୧୭।୫।୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ନାଏବ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ବିଡିଓ ସରୋଜ ବିଶ୍ୱାଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯେଉଁଠି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଦ ପଡ଼ିନାହିଁ

ଯେଉଁଠି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଦ ପଡ଼ିନାହିଁ

ବଡଗାଁ,୨୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗାଁକୁ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ, ଦାବି ଶୁଣି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ହେଲେ ଏହାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଭିନ୍ନ। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା, ବଡଗାଁ ବ୍ଳକର ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଥିବା ଉପାନ୍ତ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ସ୍ବାଧୀନତା ପରଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଦ ପଡି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଜନପ୍ରତିନିଧି ଏଠାକୁ ଆସି ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି।

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଆଖି ବୁଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଦନ୍ତା

ଝାରସଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨।୫: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା କୋଲାବିରା ରେଞ୍ଜ୍‌ର ସୁନାମାଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଦନ୍ତା ହାତୀର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାରେ ହାତୀମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣ ବଳତ୍କାର ଘଟଣା: ୧୫ ଦିନରେ ପୋଲିସ ଦାଖଲ କଲା ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୫ (ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଶାସନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କହି ଟେକି ନେଇ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ଚାର୍ଜଶିଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି ମାମଲା ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍‌ କୋର୍ଟରେ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରଯାଇଛି । ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ପୋଲିସ ଡିଆଇଜି ସତ୍ୟବ୍ରତ ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ନାବାଳିକା ଗଣ ବଳାତ୍କାର ଭଳି ସମ୍ବୋଦନଶୀଳ ଘଟଣା ହୋଇଥିବାରୁ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସେହି ଅନୁସାରେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

କେଁଦୁପତର୍‌ ତୁଲାଲି ଶୋଷନ୍‌ର ଶିକାର: କାର୍ଡ ପିଛା ବିକି ପାର୍‌ବେ ତିନ୍‌ ଚଉକା ପତର୍‌

କେଁଦୁପତର୍‌ ତୁଲାଲି ଶୋଷନ୍‌ର ଶିକାର: କାର୍ଡ ପିଛା ବିକି ପାର୍‌ବେ ତିନ୍‌ ଚଉକା ପତର୍‌

କଣ୍ଟାମାଳ,୨୨।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳର ଚାର୍‌ଟା ରେଞ୍ଜରେ କେଁଦୁପତର୍‌ ତୁଲାଥି ଲାଗିଥିବାର ଶ୍ରମିକ୍‌ମାନେ ଶୋଷନ୍‌ର ଶିକାର ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ। ଚଲ୍‌ତି ବଛର୍‌ ଇ ରେଞ୍ଜମାନ୍‌କେ ନୂଅଁା ନିୟମ ହେଇଛେ କହି ଶ୍ରମିକ୍‌ମାନ୍‌କରନୁ ତିନ୍‌ ଚଉକା ପତର୍‌ ରଖାଯାଉଛେ। ଇ ତିନ୍‌ ଚଉକା ପତର୍‌ ବାବ୍‌ଦେ ଶ୍ରମିକ୍‌ମାନେ ଚଉକା ପିଛା ଶହେ ହିସାବେ ୩ଶହ ଟଁକାର ମଜୁରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଜରିଆରେ ପାଏବାକେ ଥିଲାବେଲେ ଇତାର ବୋନସ୍‌ ୩ଶହ ଟଁକା ପାଏବାକେ ପାଖାପାଖି ୮ ମାସ୍‌ ସମିଆ ଲାଗିଯାଉଛେ। ଗୁଟେ ଚଉକାକେ ଶହେ ବିଡ଼ା ପତର୍‌ ତୁଲି ତାହାକେ ଆବରନ୍‌ ପତର୍‌ ସମେତ ବିଡ଼ା ବଁାଧି ତୁଲାଲିମାନେ ଫଡ଼ିରେ ଦେଉଛନ୍‌।