ସମ୍ବଲପୁର

ରାଉରକେଲା ବିଜେଡି ଆଇନଜୀବୀ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ରାଉରକେଲା ବିଜେଡି ଆଇନଜୀବୀ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ରାଉରକେଲା/ବେଦବ୍ୟାସ,୧୭।୮ (ଅଫିସ/ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାଉରକେଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଆଇନଜୀବୀ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପାନପୋଷସ୍ଥିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ କ୍ଲବ ପରିସରରେ ଏକ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ

ରାଉରକେଲା/ବେଦବ୍ୟାସ,୧୭।୮(ଅଫିସ/ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକ ମଙ୍ଗଳା କଷାନଙ୍କ ରାଉରକେଲା ପ୍ରତିନିଧି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଦାଶଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଳଜ ସହ ହତ୍ୟାଧମକ ମିଳିଛି। ଏ ନେଇ ଛେଣ୍ଡ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । 

ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବମାନନା

ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବମାନନା

ଅତାବିରା, ୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ଥାନା ତଥା ରୁଷୁଡା ଫାଣ୍ଡିରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ସମୟରେ ଖୋଦ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଅବମାନନା କରିଥିବା ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି । ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ରୁଷୁଡା ଫାଣ୍ଡିର ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ, ସିପାହୀ, ମୋହଗାର୍ଡ, ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ଫାଣ୍ଡି ପରିସରରେ । ଏହି ସମୟରେ ରୁଷୁଡା ହାଇସ୍କୁଲର କ୍ରୀଡା ଶିକ୍ଷକ, ସ୍କାଉଟ, ଗାଇଡ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସମୟରେ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଖୋଦ ଫାଣ୍ଡି ବାବୁ ପ୍ରକାଶ ପାତ୍ର ଫିଙ୍କିଦେଇ ଥିଲେ । ପୁଣି ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ କହିବାରୁ ପରେ ଫାଣ୍ଡିରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ପୁଣି ଆଣି ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଘଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । 

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି

ସିନାପାଲି, ୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଗୁଡିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ସିନାପାଲି ସ୍ଥିତ ସେବା ସମବାୟ ବିଭିନ୍ନ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି । ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସିନାପାଲି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ୧୯୮୯ ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା । ନାବାର୍ଡ ତରଫରୁ ସେତେବେଳେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଘର ଆଜବେଷ୍ଟସ ପୁରୁଣା ହୋଇ ଭଙ୍ଗାଦଦରା ହୋଇ ପଡି ରହିଛି । ଉପରେ ଅନାବନା ଘାସ ଉଠି ଅତି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ତଥାପି କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଗୃହରେ ଅଫିସ କାମ ଚାଲୁଛି । ବର୍ଷା ହେଲେ ଅଫିସ ଗୃହରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ରହୁଛି । ଫଳରେ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।

ଗ୍ରୁପ ଡିସକସନ, ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଗ୍ରୁପ ଡିସକସନ, ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୮-
ଭାରତ ନିର୍ମାଣ ସମିତି, ବରଗଡ଼ ଏବଂ ସୋସିଆଲ କ୍ଲବର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ରୁପ ଡିସକସନ ଏବଂ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ, କଲେଜର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ନାଟକ ପେଟ୍‌ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ନାଟକ ପେଟ୍‌ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୮-ବରଗଡ଼ ସୌଖୀନ କଳାକାର ସଂଘର କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନାଟକ ‘ପେଟ୍‌’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଶୋକ ବେହେରାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ନାଟକରେ ପେଟ ପାଇଁ ମଣିଷ କିଭଳି ନାଟ କରୁଛି ତାହାକୁ କଳାକାରମାନେ ନିଖୁଣ ଭାବେ ନିଜ ଅଭିନୟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ । ଦୀପାଂଶୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅଶୋକ ବେହେରା, ବିଜୟ ବେହେରା, ସ୍ବରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ, କାହ୍ନୁ ପୃଷ୍ଟି, ତ୍ରିନାଥ ପୃଷ୍ଟି, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, କେତନ ବଗାର, ମୋହିତ ଭୋଇ, ବିରେନ୍ଦ୍ର ବାଗ, ଚୂଡ଼ାମଣି ସିଂ, ମନୋଜ ସାହୁ ନାଟକର ବିଭନ୍ନ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । 

ଚାରା ରୋପଣ କରି ପାର୍ବତୀ ଗିରିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଚାରା ରୋପଣ କରି ପାର୍ବତୀ ଗିରିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୮-ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରମୀ ପାର୍ବତୀ ଗିରିଙ୍କ ୨୩ତମ ପୁଣ୍ୟତିଥି ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମଲେଇପଦରସ୍ଥିତ ପାର୍ବତୀ ଗିରି ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ବନ୍ୟାରେ ଭାସିଯାଇ ଜେଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବନ୍ୟାରେ ଭାସିଯାଇ ଜେଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭବାନୀପାଟନା,୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ବନ୍ୟା ଆସିଛି। ଏହି ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ଭାସିଯାଇ ଜଣେ ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରେତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ତପନ କୁମାର ନାଏକ। ତାଙ୍କ ଘର ବାରିପଦାରେ।

ବିଲକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା

ବିଲକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା

ରେଢାଖୋଲ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚାରମାଲ  ଥାନା ଅଧୀନ ବଂଶାଜାଲ  ପଞ୍ଚାୟତ ମହାଲିଙ୍ଗ ଗାଁରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଇଥାନଲ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ନ ମିଳିବା ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ

ଇଥାନଲ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ନ ମିଳିବା ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ

ଭଟଲି,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍‌ ବାଉଲସିଂହା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଇଥାନଲ ପ୍ରକଳ୍କକୁ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବାକ୍ଷଣି ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂକ୍ରିଟ ବାଡ଼ ଦେବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି କାମ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଠିକା ସଂସ୍ଥା କରୁଛି । ତେବେ ଏହି କାମ ପାଇଁ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟରୁ ଶ୍ରମିକ ଆସି କାମ କରୁଛନ୍ତି। 

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ୨ ଜଣ ଆଖି ବୁଜିଲେ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ୨ ଜଣ ଆଖି ବୁଜିଲେ

ଦେବଗଡ,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ ଜିଲାର ପୃଥକ ପୃଥକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାପ କାମୁଡା ଯୋଗୁ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଜଣେ ହେଲେ ତିଳେଇବଣି ବ୍ଲକ୍‌ ଗଜରିବଣି ଗାଁର ହେମରାମ ଟପ୍ପୋ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ହେଲେ ଛେଳିମେଣ୍ଡିଆ ଗାଁର ରଜେଶ୍ୱରୀ ନାୟକ। 

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ହେଲେ ସେମ୍‌ ହେମରମ୍‌

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ହେଲେ ସେମ୍‌ ହେମରମ୍‌

ଦେବଗଡ,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ଦେବଗଡର ପୂର୍ବତନ ଡିସିସି ସଭାପତି ସେମ୍‌ ହେମରମ୍‌ ଦାୟିତ୍ୱ ସୂଚାରୁରୂପେ ତୁଲାଇ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପିସିସିର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୂବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତରେ ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ବଡମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ମୁଣ୍ଡାପଡାଠାରେ ବିଜୟ ଭୋଇ (୪୦) 

ବାଉରିଯୋରରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡିଲା: ବଞ୍ଚି ଗଲେ ୬ ଯାତ୍ରୀ

ବାଉରିଯୋରରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡିଲା: ବଞ୍ଚି ଗଲେ ୬ ଯାତ୍ରୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରକୁ ଛୁଇଁଥିବା ତେଲନଦୀରେ ପ୍ରଖର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଫଳରେ ସୋନପୁରଠାରୁ ତଳକୁ ମହାନଦୀ ମଧ୍ୟ ଫୁଲି ଯାଇଛି । 

ରେଢାଖୋଲରେ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜନନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ରେଢାଖୋଲରେ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜନନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ରେଢାଖୋଲ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଶିଷ୍ଟ ଜନନେତା, ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମଣିଷ ର୍ସ୍ବଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପରଲୋକରେ ସାରା ଦେଶରେ ଶୋକର ଛାୟା। ଏହିକ୍ରମରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି। ରେଢାଖୋଲ କୋର୍ଟରେ ଓକିଲମାନେ ଶୋକସଭା କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରେମିକ ଘର ଆଗରେ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପ୍ରେମିକ ଘର ଆଗରେ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୭।୮-ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡା ସେକ୍ଟର ‘ବି’ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପ୍ରେମିକ ଘର ଆଗରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ (୨୫) ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଯୁବତୀ ଓ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଘର ନ୍ଧମୁଣ୍ଡା ସେକ୍ଟର ‘ବି’ଅଞ୍ଚଳରେ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା। ମାତ୍ର ପ୍ରେମିକ ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ପ୍ରେମିକା ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଥିଲେ। 

ଚିଠିର ଉତର କେହି ନାଇଁ ଫିରାଲେ: ଉଦାହରନ୍‌ ସୁରୁଷ୍‌ଟି କଲେ ମହିଲା ସରପଁଚ୍‌

ଚିଠିର ଉତର କେହି ନାଇଁ ଫିରାଲେ: ଉଦାହରନ୍‌ ସୁରୁଷ୍‌ଟି କଲେ ମହିଲା ସରପଁଚ୍‌

ପଡିଆବାହାଲ, ୧୭।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ସେ ଖାଲି ଚିଠି ଲେଖି ଅଟ୍‌କି ନାଇଁଯାଇ। ନିଜର ଭାବ୍‌ନାକେ କାମ୍‌ରେ କରି ଦେଖେଇଛନ୍‌। ସେ ହେଉଛନ୍‌ ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ୍‌ ମେଘପାଲ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ମହିଲା ସରପଁଚ୍‌ ମମତା ପଧାନ। ସୁଆଧୀନତା ଦିବସ ଅବଛ୍‌ରରେ ସେ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ମୋଟ୍‌ ୯ଟା ପ୍ରାଥମିକ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ର ପର୍‌ଥମ୍‌ ଶ୍ରେଣୀର ମୋଟ୍‌ ୫୨ ଝନ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରକଁୁ ଗୁଟେ ଲେଖାନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ବେଗ, ଟିଫିନ ବକ୍ସ ଆର୍‌ ପାଏନ୍‌ ବୁତଲ ଦେଇ ବ୍ଲକ୍‌ ଆର୍‌ ଜିଲାରେ ଗୁଟେ ନୂଆଁ ଉଦାହରନ୍‌ ସୁରୁଷ୍‌ଟି କରିଛନ୍‌। 

କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲ ଓ୍ବାଡେନ ନିଲମ୍ବିତ

କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲ ଓ୍ବାଡେନ ନିଲମ୍ବିତ

ତରଭା, ୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ତରଭା ବ୍ଲକ ଅତାସିଂହାସ୍ଥିତ କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲ ଓ୍ବାଡେନ ଜଗତ ଶିରୋମଣି ମେହେରଙ୍କୁଙ୍କୁ ଡିପିସି ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ମେହେରଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଯୁବକ ହଷ୍ଟେଲକୁ ଆସି ରାତ୍ରୀଯାପନ କରିଥିଲେ। ଏକଥା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ହୋହାଲ୍ଲା କରିଥିଲେ। 

ଫୋନ କରି ଠକିନେଲେ ୬୪,୮୮୭ ଟଙ୍କା

ଫୋନ କରି ଠକିନେଲେ ୬୪,୮୮୭ ଟଙ୍କା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୮- ଅତି କମ୍‌ ବେତନରେ ପରିବାର ପୋଷୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଠକମାନେ ନିଃସ୍ବ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବହୁ ବର୍ଷର କଷ୍ଟୋପାର୍ଜିତ ଧନକୁ ଜମାଖାତାରୁ କ୍ଷଣିକ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଭଳି ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ କେବଳ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ହୀରାକୁଦ ବିସ୍ଥାପିତ ପାଇଲେ ପଟ୍ଟା

୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ହୀରାକୁଦ ବିସ୍ଥାପିତ ପାଇଲେ ପଟ୍ଟା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୮- ପ୍ରାୟ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଫୁଟିଛି ହସ। ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ଯୋଜନାରେ ଘରଦ୍ୱାର, ଜମିବାଡ଼ି ହରାଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ ପରେ ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ତପତ୍ରତା। 

ମୂଳବାସୀ ଆଦିବାସୀ ମଞ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ: ସମ୍ବିଧାନକୁ ସରକାର ମାନୁନାହାନ୍ତି; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ ୨୧ରେ

ମୂଳବାସୀ ଆଦିବାସୀ ମଞ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ: ସମ୍ବିଧାନକୁ ସରକାର ମାନୁନାହାନ୍ତି; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ ୨୧ରେ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୭।୮- ସମ୍ବିଧାନକୁ ସରକାର ମାନୁନାହାନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ସଭା, ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନି। ସମ୍ବିଧାନର ୫ମ ଅନୁସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ କରାଯିବା ନିୟମ ରହିଛି। ଏହାକୁ ସରକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ଜଳସ୍ତର ୬୧୫.୭୭ ଫୁଟ: ୨ଟି ଗେଟ୍‌ ଖୋଲା

ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ଜଳସ୍ତର ୬୧୫.୭୭ ଫୁଟ: ୨ଟି ଗେଟ୍‌ ଖୋଲା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ଜଳସ୍ତର ଗୁରୁବାର ରାତି ୯ଟା ସୁଦ୍ଧା ୬୧୫.୭୭ ଫୁଟ ରହିଛି। ଡ୍ୟାମର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା କମିଛି । ଜଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୭୫,୪୭୪ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି। ତେଣୁ ଖୋଲାଥିବା ୫ଟି ସ୍ଳୁଇସ ଗେଟ୍‌ରୁ ୩ଟିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱର ଗୋଟିଏ ଓ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱର ଗୋଟିଏ ଗେଟ ଖୋଲା ରଖିଛନ୍ତି। 

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀରେ ସ୍କୁଲପିଲା :ବୃକ୍ଷରୋପଣରେ ଧରିଲେ ବ୍ୟାନର

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀରେ ସ୍କୁଲପିଲା :ବୃକ୍ଷରୋପଣରେ ଧରିଲେ ବ୍ୟାନର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁବାହିନୀ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମରେ ସାମାଜିକ ଓ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ସହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ  ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ସଚେତନତା କରାଇବା ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ। ଏନେଇ ସରକାରୀ ରାଜ କୋଷରୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ଗଠନ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ  କଡା ନିୟମ ରହିଛି। ହେଲେ ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ଓ କର୍ମୀ ଏହାକୁ ପାଳନ କରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଘର ଭୁଶୁଡି ମହିଳା ଗୁରୁତର:  ୧ କି.ମି ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ବୋହି ଆଣିଲେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ

ଘର ଭୁଶୁଡି ମହିଳା ଗୁରୁତର: ୧ କି.ମି ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ବୋହି ଆଣିଲେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ

ଧମା,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଡକରା ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁର୍ଗମ ତେଲିବେର୍ଣ୍ଣା ଗ୍ରାମ। ବର୍ଷାରେ ବୁଧବାରେ ରାତିରେ ଗ୍ରାମର ମଗଶିର ଖଡିଆଙ୍କ ମାଟି ଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ଫଳରେ କାନ୍ଥ ତଳେ ମଗଶିରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କିଲି ଖଡିଆ ଚାପି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମର ୧କି.ମି ପୂର୍ବରୁ ରାସ୍ତାରେ କାଦୁରେ ଭର୍ତ୍ତି  ହୋଇ ରହିଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାଇପାରି ନ ଥିଲା।