ସମ୍ବଲପୁର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ତହହସିଲ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ତହହସିଲ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ଶେଖର ପାଢୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଚାରା ରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

ସରଣ୍ଡା,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ୍‌ ସୋଢାପାଲି ବାବାଜୀମଠ ଛକଠାରେ ଶହୀଦ କୌଶଳ କିଶୋର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ପର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁକ୍ତା ମିଶ୍ର ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନେ୍‌ାମଚନ କରିଥିଲେ।

୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମାନିନୀ ବୁଡେକଙ୍କୁ ସାହସିକତା ସମ୍ମାନ

୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମାନିନୀ ବୁଡେକଙ୍କୁ ସାହସିକତା ସମ୍ମାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫।୮-ବରଗଡ଼ ଜଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାହସିକତା ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି। ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ହେଲେ ଅତାବିରା ବ୍ଲକ୍‌ ଦୁଲମପୁର ସ୍କୁଲରେ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରୀ ମାନିନୀ ବୁଡେକ।

ବରଗଡ଼ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ

ବରଗଡ଼ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫।୮-ବରଗଡ଼ ଜଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଦୁଇ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଦୁଇ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସୋହେଲା,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଂଗ୍ରାମୀପୀଠ ପାଣିମୋରା ଗ୍ରାମରେ ଆଜି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି ।

ବୌଦ୍ଧରେ ପୋଲିସର ମାତ୍ର ୩ଟି ଦଳ ପରେଡରେ ଭାଗ ନେଲା

ବୌଦ୍ଧରେ ପୋଲିସର ମାତ୍ର ୩ଟି ଦଳ ପରେଡରେ ଭାଗ ନେଲା

ବୌଦ୍ଧ,୧୫ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବୌଦ୍ଧ କେଚେରି ପଡିଆରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହେଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଭାବେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝି ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ଦେବଗଡରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତେଳନ କଲେ

ଦେବଗଡରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତେଳନ କଲେ

ଦେବଗଡ଼,୧୫ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ  ସଦର ମହକୁମା ର କଦମ୍ବ ପଡିଆଠାରେ ୭୨ତମ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି।  

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୫।୮-ଝାରସୁଗୁଡା ମନମୋହନ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଗରୁବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ବିଭୂତିଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ହାତୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା: ବିରିପୁର-ମାଟିଖାଲ ରାସ୍ତାରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ

ହାତୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା: ବିରିପୁର-ମାଟିଖାଲ ରାସ୍ତାରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ

କଲମପୁର, ୧୫।୮(ଡି .ଏନ୍‌.ଏ.)-ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ହାତୀନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅତାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଅତାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ସରଣ୍ଡା,୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ସରକାରୀ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବାଧନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। 

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଡିଲା ଜାତୀୟ ପତାକା

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଡିଲା ଜାତୀୟ ପତାକା

ଜୁନାଗଡ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଚିଚୈଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆଗୁଡାରେ  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ମହାସମାରୋହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୂଆପଡାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା

ନୂଆପଡାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୫।୮-ନୂଆପଡା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୧୫ମିନିଟରେ ଜିଲାପାଳ ଡା.ପୋମା ଟୁଡୁ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ ା

ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ ଛକ- କଚେରି ଛକ ରାସ୍ତାରେ ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ ଛକ- କଚେରି ଛକ ରାସ୍ତାରେ ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଜେଲଛକ-କଚେରି ଛକ ରାସ୍ତାରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡିଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃସିଂହଚରଣ ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନରେ ଓଡ଼ିଶା ଓ ସମ୍ବଲପୁରର ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ଭୁଲି ହେବନି। 

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ବିଡିଓ କିଶୋର କୁମାର ପଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ହେବାରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଫଳ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବାକେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଲାଠିକଟା,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ୍‌ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ରଘୁନାଥପାଲି ବିଧାୟକ ସୁବ୍ରତ ତରାଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ଶିକ୍ଷାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ସିଂବାହାଲି ଗଁାର ୩୦ ଛୁଆ

ଶିକ୍ଷାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ସିଂବାହାଲି ଗଁାର ୩୦ ଛୁଆ

ସିନାପାଲି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜଂଗଲ୍‌ର ଇଫାଲେ ଓଡ଼ିଶା ଆର୍‌ ସେଫାଲେ ଛତିଶଗଡ। ଘଁଚ୍‌ ଜଂଗଲ୍‌ ମଝିଥି ଅଛେ ଆଦିବାସୀ ଗଁା ସିଂବାହାଲି। ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ସଦର ମହକୁମାନୁ ୨୫ କି.ମି. ଦୂରିଆଥି ଅଛେ ସିଂବାହାଲି ଗଁା। ଇ ଗଁାଟା ଘାଟମାଳ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ତଳାକୋଟ ଗଁାର ଗୁଟେ ପଡା ଗଁା ଆଏ। ଇ ଗଁାଥି ପାଖାପାଖି ୪୦ଟା ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ବାସ୍‌ କରୁଛନ୍‌। 

ଅଧାର ବେଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲାଗି ହଟ୍‌ହଟା

ଅଧାର ବେଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲାଗି ହଟ୍‌ହଟା

ଜାମଟିକ୍ରା, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ସହରରେ ମଂଗଲବାର ଦିନ ଗୁଟେ ଟ୍ରଲର ରିକ୍ସାରେ ଦୁଇ ବୁଢ଼ୀବୁଢ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଲୟରେ ଥିବାର ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକେ ଯାଉଥିବାର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଥିଲା। ଖବର ନେବାରେ ଜନାଯାଇଛେ ଯେ, ଅତାବିରା ଏନଏସିର ବୈମାନଟିକ୍ରା ଟାଙ୍ଗରପଡାର ବାଗଦଳ କୁମ୍ଭାର(୮୫) ଆର୍‌ ତଁାକର ମାଏକିନା ଉକିଆ କୁମ୍ଭାର(୭୫) ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକେ ଆସିଥିଲେ। ବାଗଦଳ ଭଏଁରାଟା, ବଏସ୍‌ ଅଧ୍‌କାର ଲାଗି ତଁାକର ମାଏକିନା ଉକିଆ ବି ଚାଲି ନାଇଁ ପାର୍‌ବାର।

ରାଶନ କାର୍ଡ, ଘରଖଁଡେ ଲାଗି ବାରଦୁଆର

ରାଶନ କାର୍ଡ, ଘରଖଁଡେ ଲାଗି ବାରଦୁଆର

ଲାଠୋର,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରିବ୍‌, ଅସାହା, ନିଅଁାସି, ବିଧବା, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବୁଢ଼ୀବୁଢ଼ାକର ଲାଗି ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କରି କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ପର୍‌ଶାସନିକ୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀମାନ୍‌କର ଖାମ୍‌ଖିଆଲି ମନ୍‌ଭାବ୍‌ ଲାଗି ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ପର୍‌କୁତ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ୍‌ ପାଏବାନୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଉଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତାକି ଇ ଅସାହା ଲୋକ୍‌ମାନେ ବାର ଦୁଆର ବୁଲି ନିଜର ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଥିବାର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ କୁରୁଅଁାଝର ପଁନ୍‌ଚେତର ମସିଣା ଗଁାରେ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ଗଁାର ଦେବରାଜ ସଗରିଆ ମାଏଝି ତେଜମନ୍ତି ଶଗରିଆ ଆର୍‌ ୪ ଝି, ଗୁଟେ ପୁଓକେ ନେଇ ତଁାକର ସଁସାର। ନିଜର ପୁର୍‌ଷାନି ସଁପତି ବଲି କିଛି ନାଇଁ। ହାତ୍‌ ଚଲ୍‌ଲେ ଚୁଲି ଜଲୁଛେ। ପର୍‌ହର ଘରେ କାମ୍‌ବୁତା କରି ଯାହା ମିଲୁଛେ ସେଥ୍‌ରେ ପରିବାର ଚଲୁଥିଲେ। ଦୁଇ ଝି’କେ ବିହା କଲା ଉତାରୁ ପାଖାପାଖି ୧୦ ବଛର୍‌ ହେଲା ଦେବରାଜ ଗୁଟେ ଦୁର୍‌ଘଟନାର ଶିକାର ହେଇ ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ସଁତୁଲନ୍‌ ହରେଇଛନ୍‌।

ଦାଦନ୍‌ ଦୁଖ୍‌: ଖଟେ ପଡିଛନ୍‌ ବିଶ୍ୱନାଥ

ଦାଦନ୍‌ ଦୁଖ୍‌: ଖଟେ ପଡିଛନ୍‌ ବିଶ୍ୱନାଥ

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୧୫ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଭାନପୁର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ତୁର୍ଲା ଗଁାର ଚଞ୍ଜିତ ଭୁଏକଁର ପୁଓ ବିଶ୍ୱନାଥ ଭୁଏ(୨୫)। ଗଁାରେ କାମ୍‌ଧଁଦା ଅଭାବୁ ଗଲା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସେ ଅଂଚଲର କେତେ ପିଲାକର ସଂଗେ ମିଶି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାନେ ଗୁଟେ କମ୍ପାନୀରେ କାମ୍‌ କରିଥିଲେ।  ପାଖାପାଖି ୨୫ ଦିନ୍‌ ତକ୍‌ ସବୁ ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଚାଲିଥିଲା। ଦିନେ ଘରୁ କାମ୍‌ ଜାଗାକେ ଗଲାବେଲେ ଶ୍ରମିକ୍‌ମାନେ ଦୁର୍‌ଘଟନାର ଶିକାର ହେଲେ। ବିଶ୍ୱନାଥକଁର ମୁଡେ ବହୁତ୍‌ ଯୋର ଆଘାତ୍‌ ଲାଗି ସେ ଗୁରୁତର ହେଇଯାଇଥିଲେ। ଇ ଦୁର୍‌ଘଟନାରେ ସେ କହେବାର ଶକ୍‌ତି ହରାବାର ସଂଗେ ଗୋଡ୍‌ହାତ୍‌ ବି ଅଚଲ୍‌ ହେଇଯାଇଛେ। କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ ଜୁଲାଇ ୨୧ ତାରିଖ୍‌ ତକ୍‌ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୋଲାର, ଟନକା ଆର.ଏଲ.ଜଲାପ୍ପା ହସପିଟାଲରେ ଚିକିସତ୍ା

ମା’କେ ଘାରୁଛେ ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଚିନ୍‌ତା

ମା’କେ ଘାରୁଛେ ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଚିନ୍‌ତା

ଦେଓଗାଁ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) : 
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗଁା ବ୍ଲକ୍‌ ଜରାସିଂହା ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରପୁରର ବାସିନ୍‌ଦା ହେଉଛନ୍‌ ନିସାହା ବିଧବା ଦୁବକାନ୍ତି ସୁନା। ଖବର ନେବାରେ ଜନାଯାଇଛେ ଯେ, ଚନ୍ଦ୍ରପୁରର ସ୍ବର୍ଗତ୍‌ ସୁରଥ ସୁନାକଁର ମାଏଝି ହେଉଛନ୍‌ ଦୁବକାନ୍ତି। ତଁାକର ଦୁଇ ପୁଓ ଶୁଭମ ସୁନା(୧୧) ଆର୍‌ ସୁମନ ସୁନା(୭)କୁଁ ନେଇ ଦୁବକାନ୍ତି ଗୁଟେ ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା ମାଏଟ୍‌ କୁରିଆରେ ଜୀବନ୍‌କେ ପାଏନ୍‌ଛଡେଇ ରହୁଛନ୍‌। ଦୁବକାନ୍ତିି ସୁନା କହେବାର ହିସାବେ ବହୁତ୍‌ ଦିନ୍‌ ଆଗ୍‌ରୁ ତାକର ଆପ୍‌ନେ ରୋଗ୍‌ଥି ପଡି ମୁଖିଆ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ମରି ଯାଇଥିଲେ। 

ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ଗୁଳିଠୁ ବଳି ପଡ଼ିଛି ସାମୁଏଲଙ୍କ ଦୁଃଖ

ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ଗୁଳିଠୁ ବଳି ପଡ଼ିଛି ସାମୁଏଲଙ୍କ ଦୁଃଖ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୮
୧୯୬୫ ଏବଂ ୧୯୭୧ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଗୁଳିବିଦ୍ଧ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବକ ସମ୍ମୁଖ ଯୁଦ୍ଧରେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମାଟିର ବୀର ଯବାନ ସାମୁଏଲ ବାଗ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ କାରଣରୁ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ହୋଇ ସେ ଦୁର୍ବିସହ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ପରିଣତ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସାମୁଏଲଙ୍କ ବୀରତ୍ୱ କୀର୍ତ୍ତି ଏବେ ଯେମିତି ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଢୁଆଳରେ ରହିଯାଇଛି। ପବିତ୍ର ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ତାଙ୍କ ବୀରତ୍ୱ ଗାଥା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କ ଅବହେଳିତ ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି ବ୍ୟଥିତ କରୁଛି।

ଶହୀଦ ପୀଠ ଆମ୍‌କୋ-ସିମ୍‌କୋ

ଶହୀଦ ପୀଠ ଆମ୍‌କୋ-ସିମ୍‌କୋ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୪।୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଏବୋଗା ନିକଟସ୍ଥ ଆମ୍‌କୋ-ସିମ୍‌କୋଠାରେ ୧୯୩୯ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ମାସ ୨୫ ତାରିଖରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ତକତ୍ାଳୀନ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସୈନ୍ୟମାନେ ନିରୀହ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାୟ ୪୯ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆଦିବାସୀ ଟଳି ପଡିଥିଲେ। 

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ପାଇଁ ସଚେତନ: ଗାଁ ସଫେଇ କଲେ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ପାଇଁ ସଚେତନ: ଗାଁ ସଫେଇ କଲେ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ

ସିନାପାଲି,୧୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) 
ଗାଁରେ ଅଲିଆ ଆବର୍ଜନା ସାଙ୍ଗକୁ ଚାରିଆଡେ ଲଟାବୁଦା । ମଶା, ମାଛିଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଏହା ହେଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆର କାରଣ । ଏହାକୁ ଅନୁଭବ କରି ଆଗତୁରା ସଚେତନର ଆବଶ୍ୟକ ମନେ କରି ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଫୁରସୁଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ମା’ ଠାକୁରାଣୀ ୟଙ୍ଗଷ୍ଟାର କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟାମାନେ ଗାଁ ସଫେଇ କରିବା ସହ ଡେଙ୍ଗୁ ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି ।