ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍କୁଲ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ପୁଣି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଜମି ମାଲିକ, ବଳପୂର୍ବକ ପୋଲିସ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ତାଲା

ସ୍କୁଲ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ପୁଣି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଜମି ମାଲିକ, ବଳପୂର୍ବକ ପୋଲିସ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ତାଲା

ଲଖନପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଖଡାମ ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲାଣି ଲାଗିରହିଛି ବିବାଦ। ଏନେଇ ଗ୍ରାମର ଜମିମାଲିକ ରଞ୍ଜନ ପାତ୍ର ବାରମ୍ବାର ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ମାରିବା ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏନେଇ ଜମି ମାଲିକ ପାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ଜିଲାପାଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ, ସ୍କୁଲ୍‌ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିବା ନଜିର 

ଜେଡିଜେଏ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା, ଡିଆଇପିଆର୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଜେଡିଜେଏ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା, ଡିଆଇପିଆର୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଲଖନପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଖବରଦାତାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ଦୃଢନିନ୍ଦା କରିଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ସଂଘ ସଭାପତି ନିଳେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଗଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତିସଦନରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ସଂଘ ଉପସଭାପତି ଜୟକୃଷ୍ଣ ମହାପାତ୍ର, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସଞୀବ ପାଟ୍ଟଯୋଶୀ, ସମ୍ପାଦକ 

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମିଟି ଜରିଆରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମିଟି ଜରିଆରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୪।୧୦
ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୂଜା କମିଟି ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସର୍କିଟ୍‌ ହାଉସରେ ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଏବଂ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପୂଜା ପାଳନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଅଗ୍ନିଶମ ସୁବିଧା, ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷକରି ସମସ୍ତ ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପୂଜା କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବାକୁ ପୋଲିସ ତରଫରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କମିଟି ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପକୁ ସୁବିଧା 

ସଭାପତି ଆସନ ପାଇଁ ବହୁମୁଖୀ ଲଢେଇ

ସଭାପତି ଆସନ ପାଇଁ ବହୁମୁଖୀ ଲଢେଇ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୪।୧୦ 
ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ତାରିଖ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ତଦନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେସବୁର ବିଧିବଦ୍ଧ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯିବ।  ଏଲ୍‌ଏନ୍‌ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୀରବ୍ରତ ଦତ୍ତ ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଝାରସୁଗୁଡାର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଏଲ୍‌ନ୍‌ କଲେଜରେ ବୁଧବାର ମୋଟ ୨୭ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ 

ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ: ଟ୍ରାଂଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ

ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ: ଟ୍ରାଂଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦: କୋରିୟର ଜରିଆରେ ପଞ୍ଜାବକୁ ପାର୍ଶଲ ବୋମା ପଠାଯିବା ଓ ଏହାର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨  ଗୁରୁତର ହେବା ଘଟଣାରେ ବୁଧବାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍‌ସାଇଟ ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ବାସିନ୍ଦା ରାଜ ରେଜିୟନ(୪୫)। ଏ ନେଇ ଦଫା ୩୦୭, ୩୨୪, ୩୨୭/୩୪ଆଇପିସିରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୨୧୦/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଟ୍ରାଞ୍ଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି। ତଦନ୍ତର ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଜିୟନ ୨୬ ନଭେମ୍ବରରେ 

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦
ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରି ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସାଇବର ଥାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ ହେଲେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ(୨୩)। ସେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ନୂଆଗଡ଼ ଗଁା ଲତାହର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଦଫା ୩୫୪,ଡି/ ୪୬୫/ ୪୬୯/ ୫୦୦ଆପିସି, ଆର/ଡବ୍ଲୁ ୬୬-ସି/ ୬୭ଏଆଇଟି ଆକ୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୭/୧୧/୯/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। 

ନାମାଙ୍କନ ଶାନ୍ତିପୂଣ୍ଣର୍ର୍ ଶେଷ, ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ

ନାମାଙ୍କନ ଶାନ୍ତିପୂଣ୍ଣର୍ର୍ ଶେଷ, ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦-
ପୂର୍ବ ଘୋଷିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ରାଉରକେଲା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କାଏମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାନୁସାରେ, ବେଦବ୍ୟାସ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପଦ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୬୫, ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୫ ଓ ଏହା ତଳକୁ ତଳକୁ ଇସ୍ପାତ କଲେଜରେ ୧୬ ଆଶାୟୀ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଛେଣ୍ଡ ହୃଷିକେଶ ରାୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୮,

୩ୟ ଦିନରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନ: ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

୩ୟ ଦିନରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନ: ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦-
ଇସ୍ପାତ୍‌ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ(ଆଇଜିଏଚ)ର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ଦାବିରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ, ଯୁବ ଜାଗୃତି ମଞ୍ଚ ଆବାହକ ଗୋପାଳ ଜେନା ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ ଅନଶନରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ତୃତୀୟ  ଦିନରେ ଏହି ଅନଶନ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ଚକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଜେନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନଶନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ 

ଖଣି ଇଲାକାର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ବ୍ଲୁ-ପ୍ରିଣ୍ଟ: ୫ ଜିଲାର ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୩୭.୭୦ କୋଟି

ଖଣି ଇଲାକାର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ବ୍ଲୁ-ପ୍ରିଣ୍ଟ: ୫ ଜିଲାର ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୩୭.୭୦ କୋଟି

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୪।୧୦- ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ୫ଟି ଖଣିଖାଦାନ ଜିଲାର ୨୨ଟି ବ୍ଲକକୁ ବୃହତ୍ତ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ଉପକୃତ କରିବାକୁ ୩୩୩୭ କୋଟି ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଅନୁଗୁଳ, କେଉଁଝର, ଝାରସୁଗୁଡା ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଲୋକ ପିଇବା ପାଣିର ଫାଇଦା ପାଇବା ନେଇ ସରକାର ଯୋଜନା 

ବିକରୁଆବାହାଲ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ସାକୋବାହାଲ ବିଜୟୀ

ବିକରୁଆବାହାଲ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ସାକୋବାହାଲ ବିଜୟୀ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ ବିକରୁଆବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଫୁଟବଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ସର୍ବୋଦୟ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗତ ୨ ରୁ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଚାଲିବ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସମ୍ପାଦକ ସୁଦାମ ଭୋଇ ଯୋଗଦେଇ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖି ପାରିଲେ ଉଚ୍ଚ କୋଟିର ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଓରାମ ସମାଜର ସଭାପତି 

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ବୁଧବାର ନୂତନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାରୋହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୪୯୭ ଜଣ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ନଗରପାଳ ବେଣୁଧର ତାଣ୍ଡିଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି 

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିବିର

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିବିର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ବିଶ୍ୱ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ ଠାରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ସଭାପତି ଡା. ହିଂମାଶୁ ଶେଖର ଗୁରୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଶିବିରରେ ଡ. ବିକ୍ରାନ୍ତ କୁମାର କିଣ୍ଡୋ, ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଦନ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡା. ନିବେଦିତା ପଟେଲ, ଡା. ସୁନୀଲ କୁମାର ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା 

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି: ଭାଗନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି: ଭାଗନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନୂଆଗାଁ, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୋରଡା କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି- ୨୦୧୮ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସଚେତନତାଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍‌ଘାଟନି ଉତ୍ସବରେ ସୋରଡା ସରପଞ୍ଚ ପାରବିନ୍‌ ଏକ୍କା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦାନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସମାଜସେବୀ ରାଜକୁମାର ଗୋୱାଲା ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ 

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -କ୍ୟାଡର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହାରରେ ଡିଏସିପି ପ୍ରଦାନ, ଠିକା ଓ ଅସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି ୮ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଓଡିଶା ମେଡିକାଲ ସର୍ଭିସେସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ (ଓମସା) ପକ୍ଷରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ 

ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଶନ, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣର ଠିକା ଅବଧି ଶେଷ:  ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା

ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଶନ, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣର ଠିକା ଅବଧି ଶେଷ: ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀବହୁଳ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ଏକାଧିକ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଓ ଏକ ଉତ୍ତମ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି।

ଜିଲା ଶ୍ରମିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଜିଲା ଶ୍ରମିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଦେବଗଡ଼,୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ୧୯୭୩ ମସିହାରୁ ଦେବଗଡ ଜିଲାରେ ବନବିଭାଗ (କେନ୍ଦୁପତ୍ର) ତରଫରୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୋଛା କଟେଇ, ରିପ୍ୟାର୍‌, ମେଂଟେନ୍ସସ ଏବଂ ଡ୍ରାଇିଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍‌ ବାବଦରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଘଣ୍ଟା  ପାଇଁ କଚେରି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କଚେରି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଦେବଗଡ଼, ୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ହେବ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ପାଇଁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ରତର କରିବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ତଥା ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ 

ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ତରଫରୁ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ

ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ତରଫରୁ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ

ତୁଣ୍ଡଲା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଣ୍ଡଲା ପଶୁଧନ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

କେସିଙ୍ଗା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ କାଣ୍ଡେଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କାଣ୍ଡେଲ କ୍ଲଷ୍ଟର ଅଧୀନ ୧୧ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । 

ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ସେରଗଡ଼,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ସେରଗଡ଼ଠାରେ ବୁଧବାର ଜିଲା ଜଳ ଓ ମିଶନ ତରଫରୁ ପକ୍ଷରୁ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ପରିମଳ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଏବଂ ପାଇଖାନାର ସୁଫଳ ଉପରେ କଳାକାରମାନେ ଅଭିନୟ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। 

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫଳ ବଣ୍ଟନ କଲେ ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫଳ ବଣ୍ଟନ କଲେ ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । 

ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ସୁୁନ୍ଦରଗଡ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଓଡିଶା ସ୍କୁଲଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ୭ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ

କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ୧୫୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରୀ ପ୍ରତାରଣା: ଭୂମିହୀନ ପାଇଥିବା ଜମି ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରୀ ପ୍ରତାରଣା: ଭୂମିହୀନ ପାଇଥିବା ଜମି ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡହତା ଗ୍ରାମର ୧୭ ଗରିବ ପରିବାର ୩ବର୍ଷ ୩ମାସ ତଳେ ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା ପାଇଥିଲେ ବି ଅଦ୍ୟାବଧି ସେହି  ଜମିରେ ପାଦ ଥାପି ପାରି ନ ଥିବା ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ।