ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍କୁଲର ସ୍କେଚ ମ୍ୟାପ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସ୍କୁଲର ସ୍କେଚ ମ୍ୟାପ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଜୁନାଗଡ,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଶେଷରେ ସ୍କୁଲର ସ୍କେଚ ମ୍ୟାପ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଜମନକିରା: ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସହ ବାବା ମୁକ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ

ଜମନକିରା: ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସହ ବାବା ମୁକ୍ତେଶ୍ୱରଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ

ଜମନକିରା, ୧୯। ୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଜମନକିରା ପୁରୁଣା ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ରବିବାର ରାତି ଦେବାଧିଦେବ ମହାଦେବ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ସହ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଲୌକିକ ବିବାହ ମହାସମାରୋହରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ମା’ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ରବିବାର ସକାଳ ୯ ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

କୁଣ୍ଡାମାଳଠାରେ ମା’ ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

କୁଣ୍ଡାମାଳଠାରେ ମା’ ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଧର୍ମଗଡ,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଧର୍ମଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝାରକୁଣ୍ଡାମାଳଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଧାୟକ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂଦେଓଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଠାକୁରାଣିଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ସମାହିତ, ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସ୍ବମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ସମାହିତ, ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସ୍ବମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ

ବରପାଲି,୧୯। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସବୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବା ବରପାଲି ଅଞ୍ଚଳର ୧୪୧ତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର ସମାହିତ ହୋଇଛି ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ଶିବିର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ଶିବିର

ବିଜେପୁର,୧୯ । ୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା, ଘରପୋଡ଼ି ହେଲେ ଧନ ଜୀବନ ହାନୀ ହୁଏ । ପୁଣି ବହୁ ଲୋକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହେବା ସହ ବିପନ୍ନ ହୋଇ ଫସି ରହନ୍ତି ।

ବଡଗଁ। ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜର ସାଧାରଣ କକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବଡଗଁ।,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଡଗଁ। ସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜର ବାଳିକା ସାଧାରଣ କକ୍ଷ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଉକ୍ତ ସାଧାରଣ କକ୍ଷ(କମନ ରୁମ)କୁ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳୀ ମିଞ୍ଜ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ

ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ

ଜମନକିରା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜମନକିରା ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଅବସରରେ ପୁରୁଣା ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ରବିବାର ରାତି ଦେବାଧିଦେବ ମହାଦେବ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ସହ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଲୌକିକ ବିବାହ ମହାସମାରୋହରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ

ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୪ ଦଫା ଦାବି ପ୍ରତିବାଦରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଲ୍ୟାମ୍ପସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

୪ ଦଫା ଦାବି ପ୍ରତିବାଦରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଲ୍ୟାମ୍ପସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ବାମରା,୧୯।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକରେ ଥିବା ଜୟ କିସାନ ଆଦିମ କୃଷକ ସୁରକ୍ଷା ସଂଗଠନର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଗୁଡିକରେ ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମକଡ୍ରିଲ

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମକଡ୍ରିଲ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକସ୍ତରରେ ମକଡ୍ରିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲିଶଙ୍କରା,୧୯। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଏପଟେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ ସେପଟେ ବିଧାୟକଙ୍କ ରେଳ ରୋକ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯। ୬: ଗତ ମାସାଧିକ ହେବ ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକର ୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦ ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଯୋଡାବନ୍ଧ ରେଳ ଫାଟକ ନିକଟରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ରନ ଫର ଏମ୍ପଲୟମେଣ୍ଟ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୬-ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ଉପଲକ୍ଷେ ଜିଲା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସଭାପତି ପ୍ରବୋଧ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ରନ ଫର ଏମ୍ପଲମେଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଂଶୁଘାତରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଅଂଶୁଘାତରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ସୋହେଲା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଟୁଂଗିବନ୍ଧଲୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଣ୍ଡୋଲ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅଂଶୁଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ଷ୍ଟିଲ ‌ସିଟିର ବିକାଶ

ରାଉରକେଲ ଅଫିସ,୧୯। ୬: ଷ୍ଟିଲସିଟିର ବିକାଶ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଅକର୍ଷଣ ସତ୍ତ୍ୱେ ଫଳ ନ ମିଳିବାରୁ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିତ୍ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ତମାଖୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉଦ୍ୟୋଗ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୬: ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ହାତୀବନ୍ଧା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପର ବାଲିଯୋଡ଼ି ଗଁ। ଭିତରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ତମାଖୁ ଉଦ୍ୟୋଗ। ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସମେତ ଜିଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ୬୩ ବଛ୍‌ରିଆ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ବଡଗାଁ, ୧୯। ୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗଁ। ବ୍ଲକ୍‌ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ର ଉଦିଅମ୍‌ରେ ସବୁ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ରେ ଭତା ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାର ଅସାହା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ବୁରୁଧ୍‌, ବିଧବାମାନେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ୍‌ କର୍‌ବାର ବେବସ୍‌ତା କରାଯାଇଥିଲା।

ପାଏନ୍‌ଲାଗି ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଉଛନ୍‌ ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।ବାସୀ

ପାଏନ୍‌ଲାଗି ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଉଛନ୍‌ ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।ବାସୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାନୁ ଦୁଇ କି.ମି. ଦୂରିଆରେ ଅଛେ ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।। ଗଁ।ର ଲୋକ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାର।

ଆରମ୍ଭରୁ ପଦ୍ମପୁର ଚାଷୀ ହତାଶ

ଆରମ୍ଭରୁ ପଦ୍ମପୁର ଚାଷୀ ହତାଶ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୯।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଚାଷୀ ନିଜ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିସାରିଥିବାବେଳେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ସହ ଆବଶ୍ୟକ ବିହନ ନ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ହତାଶ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ୍‌ ଆଳରେ ଦେହ ବେପାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ବରଗଡ଼ ସହରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ହୋଟେଲ, ଲଜ୍‌, ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ ଆଦି ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଗଢ଼ି ଉଠୁଛି । ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କେତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁନି

ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁନି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬; ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ ।

ମା’ ଉପରେ ୭ ସନ୍ତାନର ବୋଝ

ମା’ ଉପରେ ୭ ସନ୍ତାନର ବୋଝ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମନାପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ବର୍ଗତ ଦଶରଥ ଗୁରୁ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମଶୀଳା । ନିହାତି ଗରୀବ ଏହି ଦମ୍ପତି ।

ଖୋଲା ବଜାରରେ ଚଢ଼ା ଦରରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ବିହନ ବିକ୍ରି

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ସରକାରୀ ବିହନ ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତଳି ପକାଇବା ସମୟ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକରେ ଖରିଫ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷାରେ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳିତ ହେଲା ରଜ

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳିତ ହେଲା ରଜ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯। ୬: ସାଧାରଣ ରଜ ପୂର୍ବ ଓଡିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯୁଗରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ହେଉଛି । ଏହି ପର୍ବକୁ କ୍ରମେ ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିବସିଲେଣି।