ସମ୍ବଲପୁର

ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୫-ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଲୁଙ୍ଗା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୧ଟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଖବରପାଇ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଦ କୋଠରିରେ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ବନ୍ଦ କୋଠରିରେ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୦।୫- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବାଲିଯୋରୀସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିଗମ(ଏଫସିଆଇ)ରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତ ଶ୍ରମିକ ଜଣକ ହେଲେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ବାଲିକୁଦାର ରାମ ସେଠୀ(୫୦)।

ଜମିବାଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ଭାତୃହନ୍ତା ଗିରଫ

ଜମିବାଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ଭାତୃହନ୍ତା ଗିରଫ

କୋଲାବିରା,୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମେନେଜର ପଧାନ (ମେନି)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରାତି ୩ଟାରେ କୁଲିତା ସମାସିଂହା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗିରଫ କରିଛି। କୋଲାବିରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଲିତା ସମାସିଂହା ଗ୍ରାମରେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଘରୁ ଡକାୟତି: ସୁନାଚେନ, ହାତଘଣ୍ଟା, ଟଙ୍କା ନେଇ ଫେରାର

ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଘରୁ ଡକାୟତି: ସୁନାଚେନ, ହାତଘଣ୍ଟା, ଟଙ୍କା ନେଇ ଫେରାର

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୦।୫-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସହରବାସୀ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ଚୋରି, ଡକାୟତି ଭଳି ଘଟଣା ବଢି ଚାଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି। ଗତବର୍ଷ ବଢେଇମୁଣ୍ଡାଠାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଇଟାରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ତାଙ୍କ ଘରୁ ଡକାୟତି ହୋଇଥିଲା। ସେହି ଘଟଣାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷେ ପୂରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଟେର୍‌ ପାଇନାହିଁ।

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ବନ ବିଭାଗ: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରେସକ୍ୟୁ ଅପରେଶନ୍‌

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ବନ ବିଭାଗ: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରେସକ୍ୟୁ ଅପରେଶନ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/ଲଇକେରା/କୋଲାବିରା,(ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୦।୫-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବାଗଡିହି ବନାଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାବ ହୋଇଥିବା ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀର ଚିକିତ୍ସା ଶନିବାର କରାଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓୟୁଏଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ, ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ, ବନ ବିଭାଗର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସରେ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି। ସକାଳ ୬ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହାତୀଟିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି।

କୁଲରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

କୁଲରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ବେଲପାହାଡ଼,୨୦।୫(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଘରେ କୁଲରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରୁଥିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଦୀପାଞ୍ଜଳି ଗିରି (୧୮)। ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ଥାନା ଅଧୀନ ପିପିଲିମାଲ ଗାଁ ଗଉଡ଼ପଡ଼ାରେ।

ବଡ଼ଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ ୨୨ରେ

ବଡ଼ଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ ୨୨ରେ

ବଡ଼ଗାଁ, ୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁ।ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ବୈଠକ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଗତ ୧୧ ତାରିଖ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଭୋଇପାଲି ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ ପଟେଲଙ୍କୁ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲାବେଳେ ୧୨ଜଣ ସଦସ୍ୟ କମିଟିରେ ଅଛନ୍ତି।

କଳା ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:  କଳାକାର ବୁଝାଇଲେ ମମତାଠାରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା

କଳା ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: କଳାକାର ବୁଝାଇଲେ ମମତାଠାରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୦।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ) ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଉଥିବା କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ବିଶେଷତଃ ମମତାଠାରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଓଡିଶା ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିସକାଶେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯାନ ସହ ସାମାଜିକ ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ଥାନୀୟ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଜଳିଗଲା ଫଳନ୍ତି ଆମ୍ବଗଛ

ଜଳିଗଲା ଫଳନ୍ତି ଆମ୍ବଗଛ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୯।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚମହଲା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ଆମ୍ବ ବଗିଚା ଶନିବାର ନିଆଁ ଲାଗି ଜଳି ଯାଇଛି। ବଗିଚା ନିକଟ ବିଲରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁ କାଳବୈଶାଖୀ ପବନରେ ଉଡି ଆମ୍ବ ବଗିଚାରେ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ବଗିଚା ମାଲିକ ଯଶୋଦା ପାଣ୍ଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୧ ଏକର ଜମିରେ ଥିବା ବଗିଚାର ୨୦ଟି ଗଛ ଜଳିଯାଇଛି।

୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଲୁହା ଛଡ଼ରେ ଆକ୍ରମଣ

୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଲୁହା ଛଡ଼ରେ ଆକ୍ରମଣ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ/ବେଦବ୍ୟାସ(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.),୧୯।୫-ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେଦବ୍ୟାସ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ଗଳିରେ ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ଯୁବକ ଲୁହା ଛଡରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଆହତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆରଜିଏଚରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।ଉଭୟେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ଯୁକ୍ତ ୨ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ: ପାସ୍‌ ହାର ୭୬.୬୮%

ସୋନପୁର,୧୯।୫(ନି.ପ୍ର.) ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ(ସିଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଇ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଶନିବାର ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ପାସ୍‌ ହାର ୭୬.୬୮% ରହିଛି। ଜିଲାର ୯ଟି କଲେଜର ୬୨୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୪୬୭ଜଣ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ୩ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କପି କରି ମାଲ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ରେ ବୁକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ଫରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶିତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ନୂତନ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କର୍ମଶାଳା

ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ନୂତନ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କର୍ମଶାଳା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୯।୫- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ନୂତନ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଜିଆଇଏସ୍‌ ଆରଏସ୍‌ ଆଧାରିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଳାନ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କର୍ମଶାଳା ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାରତୀ ମହାନନ୍ଦ, ବଲାଙ୍ଗୀର ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷା ସନ୍ତୋଷିନୀ ବେହେରା, ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ନାଗରିକ କମିଟି ସଦସ୍ୟ, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ତଥା ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କର୍ମଶାଳାରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରଞ୍ଜନ ସେଠ୍‌ ସହରର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଳାନ୍‌ ଭିଜନ୍‌ ୨୦୪୦ର ରୂପରେଖ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଓ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରିଥିଲେ।

ମିଲର୍ସଙ୍କ ମର୍ଜିରେ ଚାଲିଛି ମଣ୍ଡି

ମିଲର୍ସଙ୍କ ମର୍ଜିରେ ଚାଲିଛି ମଣ୍ଡି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୫- ଦିନକ ପରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ରବିଋତୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ୩ସପ୍ତାହ ପୂରିବ। ମଣ୍ଡିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ସଂଗୃହୀତ ହେଉଛି ଏବଂ ସେହିଧାନକୁ ପ୍ୟାକ୍ସ(ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି) ଜରିଆରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଧାନ କିଣୁଛି। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ବାସ୍ତବତା ଭିନ୍ନ। ଜିଲାର ମଣ୍ଡିଗୁଡ଼ିକ ମିଲର୍ସଙ୍କ ମର୍ଜିରେ ଚାଲିଛି। କାଳବୈଶାଖୀ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଝଡ଼ବର୍ଷା ହେବା ପରେ ମିଲର୍ସମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟ ଜରିଆରେ ମଣ୍ଡିକୁ ପହଞ୍ଚି କଟ୍‌ନୀଛଟନୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଧାନ ଓଦାଥିବା ଆଳ କରି ମିଲର୍ସମାନେ ବସ୍ତା ପ୍ରତି ୮ରୁ ୧୦କି.ଗ୍ରା ଲେଖାଏ ଧାନ କାଟି ଦେଉଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ କମିଟି ବୈଠକ: ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୯।୫- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟି ବୈଠକ ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ତଥା ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାରତୀ ମହାନନ୍ଦ, ଲୋଇସିଂହା ବିଧାୟକ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଉମାଶଙ୍କର ସିଂ, ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ମାଧବ କୁମାର ସାଏ, ଟିଟିଲାଗଡ଼ ବିଧାୟିକାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଚନ୍ଦ୍ରବଦନ ପୁରୋହିତ, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ସ୍ମରଣ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ବିଭନ୍ନ ବ୍ଳକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ, ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ବିଡିଓ, ତହସିଲଦାର ଓ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ : ଥାନାରେ ମାମଲା

ବୌଦ୍ଧ,୧୯।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ଥାନା ମହାଲିକପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ଧାଡିଆମ୍ବ ଗ୍ରାମରେ ଯୌତୁକ ଦାବି କରି ସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିବା ସହ ଛାତିରେ ନିଆଁ ଚେଙ୍କ ଦେଇଥିବା ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ କେଉଁଆଡ଼େ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି।

ସମ୍ବଲପୁର-ଟିଟିଲାଗଡ଼ ରେଳ ରାସ୍ତା ଦୋହରୀକରଣ: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କର

ସୋନପୁର,୧୯।୫(ନି.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର-ଟିଟିଲାଗଡ଼ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ରାସ୍ତା ଦୋହରୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଯୋଗାଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଅଗ୍ରଣୀ ହେବା ସହ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସାଧିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟ: ୭ଦିନ ଭିତରେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦାବି

ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟ: ୭ଦିନ ଭିତରେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦାବି

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୯।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦାବି କରି ଭାଜପା ନଗର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଉପଜିଲାପାଳ ପ୍ରସନ୍ନ ଦାସ ଓ ଏସଡିଏମଓ ଡା. ବିପିନ ବିହାରୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପରିଷଦର ବୈଠକ, କଳାକାର ପଞ୍ଜୀକରଣ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପରିଷଦ ୧୬ତମ ତ୍ରୟମାସିକ ବୈଠକ ମଠପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଭାପତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ରାଣୀମଠର ମହନ୍ତ ବାସୁଦେବ ଦାଶ, ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ ନନ୍ଦ, ପୂର୍ବତନ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୂଦର୍ଶନ ପୂଜାରୀ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସଭାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କଳାକାର ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ସହ ସରକାରଙ୍କ କଳାକାର ଭତ୍ତା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

୨୦ରେ କ୍ରିକେଟ ଚୟନ ଶିବିର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୯।୫ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୨୦ ତାରିଖରେ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳି ଚୟନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଏବଂ ସିନିୟର କଳାହାଣ୍ଡି କପ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଜିଲା ଦଳ ଚୟନ କରାଯିବ। ଶିବିରରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଖେଳାଳିମାନେ ଜନ୍ମଗତ ଓ ବାସସ୍ଥାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହ କ୍ରୀଡ଼ା ଉପକରଣ ନେଇ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ।

୪୦୭ ଟ୍ରକ୍‌ ସହ କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୪୦୭ ଟ୍ରକ୍‌ ସହ କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଜମନକିରା,୧୯।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ ବଡ଼ରମା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ ଗୁମଲେଇ ସେକ୍ସନରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ଏକ ୪୦୭ ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଥିବା କାଠ ଗଣ୍ଡି ସହ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। କାଠ ନେଉଥିବା ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ମୋଦିପଡ଼ାର ନୀଳମଣୀ ରାଉତ (୪୦) ଓ ସୋନପୁର ଜିଲାର ଜିତୁ ହାତୀ (୨୫)।

ପଡିକାର୍ଡ ଲାଗି ୨୫ କି.ମି. ଚାଲ୍‌ଲେ ବୁରୁଧ୍‌

ପଡିକାର୍ଡ ଲାଗି ୨୫ କି.ମି. ଚାଲ୍‌ଲେ ବୁରୁଧ୍‌

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯। ୫- ସରକାର ଗରିବି ଦୂର୍‌ କର୍‌ବାର ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରି କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ସେ ସବୁ ଠିକ୍‌ ହିସାବେ କାଯ୍‌କାରି ନାଇଁ ହେଇପାର୍‌ବାର। ସମାଜ୍‌ର ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ଲୋକ୍‌ମାନେ ଯୋଜ୍‌ନାର ଲାଭ୍‌ ନେବାରଲାଗି ଗରିବ୍‌ମାନେ ସବୁବେଲେ ତଲି ପଡ଼ିଯାଉଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଉଦାହରନ୍‌ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ନୂଆପଡ଼ା ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ନୂଅଁାଟି ଗଠିତ୍‌ ହେଇଥିବାର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ କାଦୋମେରୀ ଗାଁରେ। ଇ ଗାଁର ମୂଲ୍‌ ବାସିନ୍‌ଦା ହେଉଛନ୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ ମହେଶ୍ୱର ମାଝି(୭୦)। ଘରେ ମାଏଝି, ବିହାଚୁରା ହେଇଥିବାର ପୁଓ, ଦୁଇ ନାତି ଅଛନ୍‌। ଆଏଜ୍‌କେ ୨ ବଛର୍‌ ହେଲା ପଡିକାର୍ଡ କଟିଯାଇଛେ ବଲି ଚାଉଲ୍‌ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ସେଥିର୍‌ଲାଗି କୁଟୁମ୍‌ଟା ବେଲେ ଖାଏଲେ ବେଲେ ଉପାସେ ରହେଲା ଅବସ୍‌ତାରେ ଚଲୁଛନ୍‌।

ପୋଲିସ, ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ: ୩ ଗିରଫ

ପୋଲିସ, ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ: ୩ ଗିରଫ

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୧୯।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ପୋଲିସ ଏବଂ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଢାଉ କରାଯାଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଦେଶୀ, ବିଦେଶୀ ମଦ ସହ ମହୁଳ ପୋଚ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ବେଆଇନ ମଦ କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଲହୁଣୀପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଦର୍ଜିଂ, ସାଲେଇପାଲି, ନୂଆଗାଁ, ଲଲେଇ, ଭୋଗରା ଗ୍ରାମରେ ବେଆଇ ମଦ କାରବାର ହେଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ଅବକାରୀ ଏସ୍‌ପି ରମେନ୍ଦ୍ର ନାଏକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଅବକାରୀ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପଦ୍ମଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ, ସବ୍‌ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ତାଣ୍ଡି, ନିରଞ୍ଜନ ନାଏକ, ସବ୍‌ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଅଲେଖ ସେଠୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସର ଏକ ଟିମ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ  ବଳାତ୍କାର  ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ବାଲିଶଙ୍କରା,୧୯।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କିଞ୍ଜିରକେଲା ଥାନା ଅଧୀନ କୁକୁରିଡିହି ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧୬ର ଜଣେ ନାବାଳିକଙ୍କ ସହ ଲୋଚନ ରୋହିଦାସ(୨୫) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିଉଠିଥିଲା। ହେଲେ ଲୋଚନ ନାବାଳିକଙ୍କୁ ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ଫଳରେ ନାବାଳିକା ଜଣକ ୩ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋଚନ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ନବାଳିକା ଜଣକ ପ୍ରତାରଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନେଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପାଶହାର ୫୭.୦୭ ପ୍ରତିଶତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୯।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର ପାଶହାର ୫୭.୦୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪୮୭୫ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୭୪୫ ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ୨୯୨ଜଣ ପାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ୬୬୨ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ୧୭୩୭ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।