ସମ୍ବଲପୁର

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ବଧୀର ଦିବସ ପାଳିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ବଧୀର ଦିବସ ପାଳିତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୭।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ,ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବିକାଶ ଭବନଠାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ବଧୀର ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିଭାଗୀୟ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ନିତିନ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ସମାରୋହକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଶ୍ରବଣବାଧିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଚା ସହିତ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଇବାକୁ ପ୍ରେରଣା 

ବିଜେଡି ମହିଳା ସମାବେଶ: କର୍ମୀ ମହଲରେ ଅଶାନ୍ତି

ବିଜେଡି ମହିଳା ସମାବେଶ: କର୍ମୀ ମହଲରେ ଅଶାନ୍ତି

ଲେଫ୍ରିପଡା,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ) -ରାଜ୍ୟରେ  ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ରହିଥିବାରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି। ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛୋଟବଙ୍ଗାଠାରେ ଶନିବାର ମହିଳା ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାପତି ମଙ୍ଗଳା କିଷାନ, ରାଜମାତା ପଦ୍ମିନୀ ଶେଖର ଦେଓ, ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ମୀନତୀ ଦେବତା, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା କୁସୁମ ଟେଟେ ପ୍ରମୁଖ ନେତୃମଣ୍ଡଳୀ 

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ , ୭।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ସାନପତ୍ରାପାଲି ୟୁଥ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ତ୍ରିଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜନ୍ମେଜୟ ମହାପାତ୍ର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ନଗରପାଳ ବେଣୁଧର ତାଣ୍ଡିଆ ଯଥାକ୍ରମେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଓ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଜିଲା କୃଷକ ବିଜେଡିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ  କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ 

ଫାଇନାନ୍ସ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ  ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ୨ ଗିରଫ, ଟଙ୍କା ଜବତ

ଫାଇନାନ୍ସ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ୨ ଗିରଫ, ଟଙ୍କା ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼/ବିଶ୍ରା, ୭।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଗତ ୨୪ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ନୟାବସ୍ତିର ଜଣେ ମହିଳା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପୋଲିସ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି। ବିଶ୍ରା ପୋଲିସ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏହି ଲୁଟ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନୟାବସ୍ତିର ଲାଲୁ ଓରଫ ଅବୁଜାର ଗଫାରୀ ଓ ବାବୁ ଓରଫ ଆକବର ଅଲ୍ଲୀ। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରୁ ମୋଟ ୧ଲକ୍ଷ ୨୩ହଜାର ୯ଶହ ଟଙ୍କା, ଲୁଟ ଟାବଲେଟ ମୋବାଇଲ, ପାଓ୍ବାର ବ୍ୟାଗ ଆଦି ଜବତ କରିଛି। 

ଜିଲା ନଗର ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକା ପରିଦର୍ଶନ: ସହରୀକରଣ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା

ଜିଲା ନଗର ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକା ପରିଦର୍ଶନ: ସହରୀକରଣ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାର୍ସେଲ ଏକ୍କା ଶନିବାର ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକା ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପୌରପାଳିକାର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସହରୀକରଣ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାର୍ସେଲ ଏକ୍କା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଉନ୍ନତି ଯୋଜନାରେ ପୌରପାଳିକାର ୱାର୍ଡ ପିଛା ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ, ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମୀକ୍ଷା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଲମ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ଭୂମିହୀନମାନଙ୍କୁ ଜମିପଟ୍ଟାର ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ ସହ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଜରିଆରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶୌଚାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ, ଜୀବିକା ମିଶନ ଜରିଆରେ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବଳ୍ପ ସୁଧରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। 

ପାଣିଘେରରେ ମାଠିଆ ପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ

ପାଣିଘେରରେ ମାଠିଆ ପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୭ା୧୦:ନୂଅପଡ଼ା ଜିଲାରେ ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନାମରେ ସର୍ବବୃହତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ହେବ ା ଏଥିରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଣିର ସୁବିଧା ହେବ ା ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଉଚିତ ଥଇଥାନ ହେବ, ରୋଜଗାର ମିଳିବ ବୋଲି କେତେ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ନୂଆପଡା ଜିଲା ରଜନା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ମାଠିଆ ପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ ା ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କାଳ କାଟୁଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି ା ଗାଁର ତିନିପଟେ ପାଣି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ହମ୍ବାରଡି ା ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜି ଯାଇଛି ା ଦିନରାତି ଭାଳେଣିରେ ଲୋକେ ଜୀର୍ଣ୍ଣଶୀର୍ଣ୍ଣ ା ସବୁବେଳେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ମେଳି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ା  କାହାକୁ ଗୁହାରୀ କରିବେ ବୋଲି ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି  ା 

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୭ା୧୦:ଆମ ଚାରି ପଟେ ପରିବେଷ୍ଟନୀ ଘେରି ରହିଛି ା ବହୁପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ମଣିଷ ଏବଂ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ରହି ଆସିଛି ା ଏହା ଫଳରେ ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ରହି ଆସିଛି ା ଦିନକୁ ଦିନ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀମାନେ ଆମଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ା ସେମାନେ ଆମର ଚୀର ସହଚର ା ସେମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଜାଗାରେ ରଖିବା ଆମର ପରମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ା ୬୪ତମ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ବକ୍ତାମାନେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ା 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ବାରକୋଟ, ୭।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦେବଗଡ ଜିଲା ବାରକୋଟ ବ୍ଲକଠାରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ହସ୍ତତନ୍ତ୍ର ବୟନ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଯୋଗଦେଇ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଭା ପରିଚାଳନା ଡିଆଇପିଆଇଓ ବିଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର କରାଇଥିବା ବେଳେ ପିଡିଆରଡିଏ ଭୀମସେଣ୍ଟ ପୁନମକାନ୍ତ ଏକ୍କା, ବିଡିଓ ଟୁଟୁ ମେହେର, ସିଏସଓ ଏସକେ ପାଢ଼ୀ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁବାସିନୀ ସାହୁ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରମୋହନ ପାଣି, ଜିଲାପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୟକୃଷ୍ଣ ପ୍ରଧାନ, ଏମଏଲଏ ନମିନି ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ରହି ଏହି ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। 

ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୧୦: ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌)ର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ସହ ଏଠାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିିଥିବା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଓ ଯୁବ ଜାଗୃତି ମଞ୍ଚ ଆବାହକ ଗୋପାଳ ଜେନାଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଶନିବାର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କଂସାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ମାଳ ଓ ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମି ଫାଟି ଆଁ : ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଲା

ମାଳ ଓ ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମି ଫାଟି ଆଁ : ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଲା

ବଡ଼ଗାଁ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ବଳ୍ପ କିମ୍ବା ଅନିୟମିତ ବର୍ଷା ଓ ରୋଗପୋକ ଯୋଗୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ସରକାରୀ କଳର ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ସେମାନେ କୃଷି ବୀମା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଓସିଏଲ ଚୂନ ଖଣି ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରିକୁ ବିରୋଧ

ଓସିଏଲ ଚୂନ ଖଣି ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରିକୁ ବିରୋଧ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଲାଂଜିବେର୍ଣ୍ଣାଠାରେ ଥିବା ଓସିଏଲ୍‌ର ଚୂନପଥର ଖଣିର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଖଣିସଂପ୍ରସାରଣକୁ ବିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଗତ ୩ ତାରିଖରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଜନଶୁଣାଣିକୁ ବିରୋଧ କରି ଭଣ୍ଡୁର କରି ଦେଇଥିଲେ।

ପୋଖରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଖରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଣ୍ଡତୁରୁମ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ଥାନା ତଥା ରୁଷୁଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହୁଲପାଲି, ନୂଆଁବନ୍ଧ ପୋଖରୀରୁ ଶନିବାର ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । 

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବେଲପାହାଡ଼,୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା। ଏଥିପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ସହରର ତିନି ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । 

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀ

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା ହରିହରଯୋର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ (ଠେଙ୍ଗୋ ପ୍ରକଳ୍ପ)ର ଆନିକଟ ଏରିଆରେ ଥିବା ଭୁଦୋବର ଗ୍ରାମର ଚାଷ ଜମିରେ କେନାଲ ପାଣି ପହଞ୍ଚୁନ। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଶନିବାର ସକାଳଠାରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି । ବୀରମହାରାଜପୁର- ସୋନପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଭୁଦୋବର ଛକଠାରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଯୋଗୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ଥିଲା ।

ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଲେ ୧୪୧ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଲେ ୧୪୧ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଶିବିରରେ ୧୪୧ ଜଣଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ଜଣଙ୍କର ବୀରମହାରାଜପୁର ପଣ୍ଡାପାଲିସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ନେତ୍ର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର  କରାଯିବ।

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ପାଇଲେ ୩୦୧ ହିତାଧିକାରୀ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ପାଇଲେ ୩୦୧ ହିତାଧିକାରୀ

ଜମନକିରା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଶନିବାର ୧୨୭୯ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦୧ ଜଣ ପରିବାରକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରନାରାୟଣ ପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। 

ଭଟଲି କଲେଜରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଟଲି କଲେଜରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଟଲି, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ ଜିଲା ଭଟଲି ଦଧିବାମନ କଲେଜରେ ଶନିବାର ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବରଗଡ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରଭାସ ସିଂ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ପଦ୍ମପୁର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ପଦ୍ମପୁର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ପଦ୍ମପୁର, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲାର ଆଦର୍ଶ ଥାନା ଭାବରେ ପଦ୍ମପୁର ଥାନାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । 

ଅତାବିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗ ନେଲେ ୨୩୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅତାବିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗ ନେଲେ ୨୩୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅତାବିରା, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଗବୁଗା ପଞ୍ଚାୟତ ପତ୍ରାପାଲି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳ ପଡିଆରେ ବ୍ଳକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୁଗବୁଗା ସରପଞ୍ଚ ପୁଷ୍ପକାନ୍ତି ସେଠ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଲମ୍ବୋଦର ମଲ୍ଲିକ, ମାଲୁରାମ କର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକ ଅତିରିକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରାଜକିଶୋର ପୂଜାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

କେନ୍ଦ୍ରର ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ’ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କର

କେନ୍ଦ୍ରର ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ’ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କର

ଜୁନାଗଡ, ୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଭାଜପାର ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ ଓ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାଜପା ଜିଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରଭାରୀ ରୂପେଶ କୁମାର ଜୈନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜୁନାଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଭାଜପା ପ୍ରଭାରୀ ବସନ୍ତ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚିଚୈଗୁଡା, କଳିଆକୁଣ୍ଡଲ, ପିଳିକିଆ, ଆଟିଗଁା, ତଳମଲା, ବଣ୍ଡାକୁଟ୍ରା, ଭତ୍ରାଗୁଡା, ମାଟିଗଁା,ବଣିଜରା, ରାଜପୁର, ଦାସିଗଁା, ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା, ଚିଲକପୁର, ଚିଲଗୁଡା ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ଅଟକ: ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ମୁକୁଳିଲେ

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ଅଟକ: ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ମୁକୁଳିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୬।୧୦
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ଖରିଫ ଫସଲକ୍ଷତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୀମା କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନାହିଁ। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ତାରିଖ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ମାନୁନାହିଁ । ସରକାରୀ ତଥା ପ୍ରଶାସନିକ କଳ ମଧ୍ୟ ଅସହାୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀ ସଙ୍ଗଠନ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ୩ ଚାଷୀ ପ୍ରତିନିଧି ସଭାପତି ଜୟକୃଷ୍ଣ 

ରାଉରକେଲା ରାସ୍ତାରେ ୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରାଉରକେଲା ରାସ୍ତାରେ ୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୧୦
ଉଦିତନଗର କାନାଡ଼ା ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ଅଫିସକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏହାକୁ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଘଟିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ଦିଲୀପ ଗୋପ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ରଖି ବାଇକ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଝୁଲାଇ ଯାଉଥିଲେ। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିପରୀତ ଦିଗରୁ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସୁଥିବା ଦୁଇ ଯୁବକ ହଠତ୍‌ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ ଛଡ଼ାଇ 

ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ୩ ଗିରଫ: ଅନ୍ୟ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତଖାଲି

ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ୩ ଗିରଫ: ଅନ୍ୟ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତଖାଲି

ବଡ଼ଗାଁ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁତ୍ରା ନିକଟବର୍ତ୍ତି ୧୦ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରି ଲୁଟ୍‌ କରିଥିବା ଘଟଣାରେ ବଡ଼ଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଅମଲିପାଲିର ବବଲୁ ତିର୍କି (୨୦), ସୁନ୍ଦରଗଡ ପତ୍ରାପଡାର ହେମସାଗର ଯାଦବ (୨୫) ଓ  ପତ୍ରାପଡାର ୧୫ବର୍ଷର ଜଣେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନାବାଳକ। ସୂଚନାନୁଯାଇ ୨ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଟ୍ରକକୁ 

ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକରେ ଭତ୍ତା ଯୋଜନା :ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହିତାଧିକାରୀ

ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକରେ ଭତ୍ତା ଯୋଜନା :ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହିତାଧିକାରୀ

ଲେଫ୍ରିପଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ) -ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ତପତ୍ର ରହୁଥିବାବେଳେ ହିତାଧିକାରୀ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଭତ୍ତା ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା  ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୭ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଶହଶହ ହିତାଧିକାରୀଗଣ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ମୋଟ୍‌ ୯୫୫୭ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଭତ୍ତା