ସମ୍ବଲପୁର

ନୂଆଁଖାଇ ଥିମ୍‌ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ନୂଆଁଖାଇ ଥିମ୍‌ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୪।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ନୂଆଁଖାଇ ତିହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ‘ଦେଖ ନୂଆଁ ସପନ୍‌ ଦେଖେଇ ଆସିଛେ ନୂଆଁଖାଇ’ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଉତ୍ସାହ ପାଖେ ହାର୍‌ ମାନୁଛି ଦରଦାମ

ଉତ୍ସାହ ପାଖେ ହାର୍‌ ମାନୁଛି ଦରଦାମ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ସକାଶେ ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ । ନବାନ୍ନ ତିଥିରେ ନୂଆଁ  ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ ସାଙ୍ଗକୁ ଛ ତିଅଣ ନଅ ଭଜା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପରିବାର ସହିତ ଖାଇବାର ମଜା ନିଆରା।

ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ହଳଧର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ହଳଧର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୪।୯: ବିଶ୍ୱକବି ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁରଙ୍କ ସାଧନା ପୀଠ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷାୟତନ ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜାତୀୟ ସେମିନାରରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ରିଜ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଛି, ପ୍ରଶାସନର ନିଘାନାହିଁ

ବ୍ରିଜ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଛି, ପ୍ରଶାସନର ନିଘାନାହିଁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୪।୯: ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବରାହଗୋଡ଼ା ଫୋରଲେନ ରାଜପଥରୁ ଆମ୍ବସଢ଼ା ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଗୌରାଙ୍ଗଟିକ୍ରା ବ୍ରିଜ୍‌ ଦୀର୍ଘ ୨ମାସ ହେଲା ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି। 

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ନୂଆଧାନ ବଣ୍ଟନ

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ନୂଆଧାନ ବଣ୍ଟନ

ଘଣ୍ଟାପଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆଜି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ପାଳିତ ହେବ କୃଷିଭିର୍ତ୍ତିକ ମହାନ ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ। ଏଥିପାଇଁ ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରି ଯାଇଛି । ଲୋକେ ଘର ଲିପାପୋଛା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୂଆଁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ଡ୍ରେସ କିଣାକିଣି କରିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ, ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ଆଜି ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ, ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ରିଷିଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ଟା ୪୫ ମିନିଟ ରୁ ୯. ୨୦ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ କରିବେ । ବୁଧବାର ଓ ଗୁରୁବାର ଦୋକାନ ବଜାର ପ୍ରବଳ ଭିଡି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । 

ଗାଁ ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ

ଗାଁ ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ

ଜୁନାଗଡ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଏଜ୍‌ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପରବ ନୂଆଁଖାଇ। ସେଥିର ଲାଗି ଗଁ। ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ। ହାଟ, ବାଟ, ମନ୍ଦିର, ପୋଖରୀତୁଠ, ଘର ଦ୍ୱାର ସବୁ ଆଡେ ନୂଆଁଖାଇର ଝଲକ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଗୃହିଣୀମାନେ ଘରର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଟେକାରଖା,  ସଫା ସୁତୁରା କରିସାରି ନୂଅଁାଖାଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଗୃହ କର୍ତ୍ତାମାନେ ବଜାର ସଉଦା ସବୁ କିଣିସାରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୩ା୯- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସର୍ବପୁରାତନ ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜକୁ ଏଯାଏ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବହ୍ନି ଜଳିବାରେ ଲାଗିଛି । 

୩୮ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

୩୮ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

ଜୁନାଗଡ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମହିଚଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। 

ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଜୁନାଗଡ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଚାରଭାଟି ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ରିତାଞ୍ଜଳି ଶତପଥୀ (୩୬) । ଏହାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି।

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା: ନିମ୍ବ ଗଛରେ ଗଣେଶ

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା: ନିମ୍ବ ଗଛରେ ଗଣେଶ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପବିତ୍ର ଭାଦ୍ରବ ଚତୁର୍ଥି ତିଥିରେ ଗୁଡ଼ଭେଳା ବ୍ଳକ ଓ ତୁଷୁରା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ତଥା ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜନୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା:  ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା: ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରିଷିଡା,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରିଷିଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରିଷିଡ଼ାର ୧୦ଟି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବିନାୟକଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଉନ୍ମୋଚିତ

ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଉନ୍ମୋଚିତ

ରିଷିଡା, ୧୩। ୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଳକ ରିଷିଡ଼ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ବିପଞ୍ଚତ୍’ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦିଲୀପ କୁମାର ରଣା ପତ୍ରିକାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଶାନ୍ତନୁ କୁମାର ମିଶ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ୪ ଗିରଫ

୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ୪ ଗିରଫ

ବିଜେପୁର,୧୩ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ପଡ଼ାଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଗୁରୁବାର ସୋହେଲା କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ପଡ଼ାଗ୍ରାମର ମୁରଲୀ ଭୁଏ(୫୫) ତାଙ୍କ ପୁଅ ନିର୍ମଳ ଭୁଏ(୨୪) ଏବଂ ୱାର୍ଡ ସଭ୍ୟ କରୁଣା ମହାନନ୍ଦ(୫୫) ଏବଂ ରାହାସ ମେହେର(୪୮)।

ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲରେ ଜଳ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଦିବସ

ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲରେ ଜଳ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଦିବସ

ସିନାପାଲି,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲିସ୍ଥିତ ରାଇଜିଂ ସନ୍‌ ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲରେ ଜଳ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଜଳ ହିଁ ଜୀବନ ଓ ତାକୁ କିପରି ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେହି ବିଷୟରେ ମତ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷକ ତେଜୁରାମ ନାଏକ, ମୋହନଲାଲ ହରପାଲ, ଡିଙ୍ଗର ସୁନାନୀ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ: ଫେରାଦ ହେଲେ ଆଶାକର୍ମୀ

ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ: ଫେରାଦ ହେଲେ ଆଶାକର୍ମୀ

ଜୁନାଗଡ଼,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ଗତ ମାସର ପ୍ରାପ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ପାଇନାହାନ୍ତି। ଏନେଇ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ଜୁନାଗଡ଼ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ଭଗବାନଙ୍କ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ଡାକ୍ତର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ବରଗଡ଼ରେ କର୍କଟ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ ଦାବି

ବରଗଡ଼ରେ କର୍କଟ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ ଦାବି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୩।୯- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଟାଟା ମେମୋରିଆଲ କର୍କଟ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଏକତା ମଞ୍ଚ ଦାବି କରିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାପାଳ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ନଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଏନେଇ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

କୋଶଲୀ ଦଶାବତାର ମଞ୍ଚସ୍ଥ: ମାଟି, ଲୋକ ସଂସ୍କୃତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରୟାସ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ

କୋଶଲୀ ଦଶାବତାର ମଞ୍ଚସ୍ଥ: ମାଟି, ଲୋକ ସଂସ୍କୃତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରୟାସ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୩।୯- ସମଗ୍ର କୋଶଲାଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଭାରତର ମୂଳ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଲୋକଗୀତ ଓ ଲୋକଚେନତାର ମହାନ ପରମ୍ପରାକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ କଳାତ୍ମକ କୌଶଳରେ କୋଶଲୀ ଦଶବତାର ନାମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ୍‌ ହଲରେ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁଶ୍ରୀ ଘାସିରାମ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କୋଶଲୀ ଦଶାବତାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ଶ୍ରୀନିବାସ ଉଦ୍‌ଗାତା,  ସମଧ୍ୱନିର ସମ୍ପାଦିକା ସ୍ବୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ, ନାଟ୍ୟକାର ଗଦାଧର ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

୧୬ରେ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନ

୧୬ରେ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୩।୯-ସାଂପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାମଜିକ ଉତ୍‌ଥାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ମିଳିମିଶି କାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବୃକ୍ଷରୋପଣଠାରୁ ନେଇ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସହର ଗଠନ ପ୍ରତି ସଚେତନତା ଜରୁରୀ। ଏନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ରହିଲେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇ ପାରିବ। ତେବେ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ସୁସ୍ଥ ନିରାପଦ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ୧୬ରେ ଗ୍ରୀନ ମାରଥନ ନାମରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। 

ସାଇନିଂ ଷ୍ଟାର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସାଇନିଂ ଷ୍ଟାର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ପଦ୍ମପୁର,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଇନିଂ ଷ୍ଟାର ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଦ୍ମପୁର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୨ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ନଫିସ ଫାତମା ଓ ଗୁଲନାଜ୍‌ ପରବିନ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସେବାଶ୍ରୀ ଭୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ସଭାରେ ଉଭୟଙ୍କ ଅଭିଭାବିକା ଅଭିଭାବକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ପରୀକ୍ଷା ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦାବି: କୁଳପତିଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ, ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ପରୀକ୍ଷା ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦାବି: କୁଳପତିଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ, ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୩।୯-ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦାବି କରିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତାର ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସଭାପତି କରନ ସିକନ୍ଦର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପଠାଇଛନ୍ତି।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରି ନୂଆଁଖାଇକୁ ସ୍ବାଗତ

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରି ନୂଆଁଖାଇକୁ ସ୍ବାଗତ

ଭେଡ଼େନ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କୁବେଡ଼େଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଖଗସି ପାଲିର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ନିଆରା ଢ଼ଙ୍ଗରେ ନୂଆଁଖାଇକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତି ଉପାସନାର ପର୍ବ ନୂଆଖାଇକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରି ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମର ଯୁବକମାନେ ।  

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ନୂଆ ରେଳ ଡିଭିଜନ୍‌ ଖୋଲାଯାଉ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ନୂଆ ରେଳ ଡିଭିଜନ୍‌ ଖୋଲାଯାଉ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୩।୯-  ଝାରସୁଗୁଡା ଠାରେ ରେଲୱେ ଡିଭିଜନ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜରିଆରେ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ସର୍ବପୁରାତନ ଷ୍ଟେଶନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ରାସ୍ତାଦେଇ ନେହେରୁ, ଗାନ୍ଧୀ, ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଭଳି ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଏବଂ ନେତା ଯାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାବାସୀ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଯାତ୍ରୀ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ତ୍ୱରିତ ସେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ହାତୀବାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ହାତୀବାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ନୂଆଗାଁ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦୀର୍ଘ ୨ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ହେବ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଟେକ୍ନିସିଆନ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଲୋକେ ରକ୍ତ ଓ କଫ ପରୀକ୍ଷା କରି ନ ପାରି ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତଥାପି ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି।