ସମ୍ବଲପୁର

ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ନିଅାଗଲା

ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ନିଅାଗଲା

ସୋହେଲା,୨୧୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ବନାବିରା ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଓ ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ଉପକାରାଗାରରେ ଥିବା ଭାଜପାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଫଳରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଅାଯାଇଛି ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଜୟନାରାୟଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥତ୍ଲେ ଜେଲ ଡାକ୍ତର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚତର ଚିକିତ୍ସାର ଅାବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ଜଣାଇବା ପରେ ଜେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟରେ ଦରଖାସ୍ତ ଦେବା ପରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅାବେଦନକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଥତ୍ଲେ

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଖଡ଼ିଆଳ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସିବିଏସଇ ଢାଞ୍ଚାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନକୁ ୩ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକର ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ଦାବିପତ୍ର ଲଟକାଇଲେ

ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ଦାବିପତ୍ର ଲଟକାଇଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧। ୪- ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଶନିବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପୌର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉତଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକାର ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଏଟିଏମ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ: ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡ଼ିର ଧାରଣା

ଏଟିଏମ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ: ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡ଼ିର ଧାରଣା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧। ୪- ଦେଶରେ ଅନେକ ଏଟିଏ ଟଙ୍କାଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକେ ବହୁବିଧ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ବରଗଡ଼ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ସହରର ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇ ତାର ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ଓକିଲଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ଓକିଲଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ସୋହେଲା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୋହେଲା-ପଦ୍ମପୁର ରୋଡସ୍ଥିତ ଓକିଲ ହାରାଧନ ବାଞ୍ଜିଙ୍କ ଘରୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଗହଣା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ନାବଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୪- ବରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ଘୁଲିପାଲିରେ ୨୦୧୪ରେ ଘଟିଥିବା ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶନିବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବରଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରା ଜଜ(ଏଡିଜେ) ପ୍ରଣବ କୁମାର ପାତ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଘୁଲିପାଲି ଗ୍ରାମର ପରଦେଶୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ତୁଷୁରା ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଲକ ଓ ତୁଷୁରା ଏନଏସିରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ତୁଷୁରା ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି। ତୁଷୁରା ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାଗ୍ୟଶ୍ରୀ ନାଗ, ପୃଥିରାଜ ନନ୍ଦ, ଭିକାରୀ ରଣା, ପ୍ରତାପ ହୋତା, ବୃନ୍ଦାବନ ମେହେର ପ୍ରମୁଖ ଭାଜପା ଶାସିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଶେଦଗାର କରିଥିଲେ।

ମନମୁଖି ମନୋନୟନ ପରୀକ୍ଷା: ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା

ମନମୁଖି ମନୋନୟନ ପରୀକ୍ଷା: ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଦେଓଗାଁ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଦେଓଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଜରାସିଂହା ନେତ୍ରଭାନୁ ହାଇସ୍କୁଲ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଜବାହାର ନବୋଦୟବିଦ୍ୟାଳୟ ମନୋନୟନ(ଜେଏନବିଏସଟି) ପରୀକ୍ଷା। ସରକାର ଖରାକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ମନମୁଖି ବିଭାଗୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁ ୪୪ ଡିଗ୍ରୀରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶତାଧିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ତଥା ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ

ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨୬ରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବୈଦ୍ୟନାଥ ଛକ ସ୍ଥିତ ଡ. ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ପୁଜାରୀ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସୂତୀ ବିଭାଗରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ସହ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୨୬ ତାରିଖରୁ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ମାତୃମଙ୍ଗଳ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧। ୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଶନିବାର କ୍ଷେତରାଜପୁର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ହୋତାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ କମିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟି ମାଙ୍ଗେଲାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ସଭାପତି ପ୍ରଭାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ସମ୍ପାଦକ ମଙ୍ଗତୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଜୟଦୟାଲ ଅଗ୍ରୱାଲ, ପ୍ରଦୀପ କାଶ୍ମିରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି: ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି: ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକରେ ଟଙ୍କା ମିଳୁନାହିଁ । ଜନସାଧାରଣ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉନାହାନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥୀକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତା ବିରୋଧରେ ଶନିବାର ଜିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

ସମସ୍ୟାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ପରିବାର: ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମସ୍ୟାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ପରିବାର: ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଲପଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ଆଦିତ୍ୟ ଆଲୁମିନିୟମ କାରଖାନାରେ ବାସଚ୍ୟୁତ ଓ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜମି ହରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରକୁ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ। ସିଏସ୍‌ଆର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁସାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିର୍ତ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଜାଣିଶୁଣି ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ବିମୁଖ ରହୁଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ୧୯୮ଟି ଲେଫ୍ଟ ଆଉଟ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରକଚର୍‌ର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଆର୍‌ପିଡିଏସି ବୈଠକରେ ଜିଲାର ରେଙ୍ଗାଲି ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଢ଼ି ଉଠିଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଆଲୁମିନିୟମ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜମି ଓ ଘର ହରାଇଥିବା ପରିବାରମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ସୁଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଶନିବାର ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ରମେଶ ପଟୁଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଦୋକାନରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

ଦୋକାନରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୪- ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ସହର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଛକ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ଶନିବାର ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ଚଢାଉ ବେଳେ ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଗୂଣମାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ବାହାରୁନି ଟଙ୍କା: ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ବାହାରୁନି ଟଙ୍କା: ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ଜନସାଧାରଣ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ସମୟରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ତାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପଦକ୍ଷେପ ସାଙ୍ଗକୁ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେଡିର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଶନିବାର କଳାହାଣ୍ଡି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯିବା ସହ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଝଡତୋଫାନ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଝଡତୋଫାନ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ସହର ସମେତ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝଡତୋଫାନ୍‌ ଘଟି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏପରି କି ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରୋବରାହ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା ା ୱେସ୍କୋ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମରାମତି କରିବା ପରେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଭବାନୀପାଟଣା ସହରର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିଥିଲା।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ଦାନୀ ବନ୍ଧ: ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଦାବି

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ଦାନୀ ବନ୍ଧ: ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଦାବି

ପଦ୍ମପୁର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପଦ୍ମପୁର ଏନ୍‌ଏସି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଘରୋଇ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀବନ୍ଧ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଖରେ ଥିବା ଦାନୀବନ୍ଧର ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସହରବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଏହି ଦୁଇ ପୋଖରୀରେ ସହରର ଜନସାଧାରଣ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି।

ଏଟିଏମ୍‌ ଟଙ୍କା ଶୂନ୍ୟ: ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ଏଟିଏମ୍‌ ଟଙ୍କା ଶୂନ୍ୟ: ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବାଦ

ସୋନପୁର,୨୧।୪(ନି.ପ୍ର.)- ଦେଶବ୍ୟାପି ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ସଙ୍କଟ ନେଇ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛି ବିଜେଡି। ଦୂରଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।

ବଡଗାଁ ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବଡଗାଁ ବିଜେଡିର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବଡଗାଁ,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିରୋଧରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ବଡଗାଁ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପଞ୍ଚାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣ ଦେବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

୨୨ରେ ମିନି ମାରାଥନ

୨୨ରେ ମିନି ମାରାଥନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୨ରେ ମହାନଦୀର ସ୍ବଚ୍ଛତା ନେଇ ମିନି ମାରାଥନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏନେଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୨ତାରିଖ ସକାଳ ସାଢେ ୫ଟାରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଯାଇ ୬ଟାରୁ ମାରାଥନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥିରୀକୃତ କରାଯାଇଛି।

ବେଆଇନ ମାଟି ଖନନକୁ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ପ୍ରୋସାହନ

ବେଆଇନ ମାଟି ଖନନକୁ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ପ୍ରୋସାହନ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗରରେ ଆଖ ପାଖ ୫୪ ଗ୍ରାମ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ସହର ପାଖ ଜମି ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେପାରୀ ଓ ବିଲ୍ଡରଙ୍କ ଲୋଲୁପଦୃଷ୍ଟି ପଡିଛି। କମ୍‌ ଦରରେ ଜମି କିଣି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ଳଟିଂ କରି ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଠିକାଦାରମାନେ ରାସ୍ତା କାମରେ ବ୍ୟବହାର ମାଟି ପାଇଁ ଅନୁମତି ନେଉ ନାହାନ୍ତି। ବିନା ଅନୁମତିରେ ସରକାରୀ, ରୟତି, ନଦୀ, ତୋଟା, ବନ୍ଧ, କଟା, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଓ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଟି ଖନନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

କ୍ୱାକ୍‌ହାତେ ରୁଗୀକଁର ଜୀବନ୍‌

କ୍ୱାକ୍‌ହାତେ ରୁଗୀକଁର ଜୀବନ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବଛର ଉତ୍‌ରୁ ଭିଲ୍‌ କଳାହାଣ୍ଡି ଜନସାଧାରନ ଆଧୁନିକ୍‌ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ସେବା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଉଛନ୍‌। ଜିଲାରେ ପାଖାପାଖି ୧୬ଲକ୍ଷ ଲୁକ୍‌କୁ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ସେବା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌ ୧୩୪ ଝନ୍‌ ଡାକ୍‌ତର, ହେଲେ ଏହେଦେ ବି ୮୪ଟା ଡାକ୍‌ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛେ। ଜିଲା ମୁଖିଆ ଚିକିଛାଲୟରୁ ମୂଲ୍‌ କରି ପ୍ରାଥମିକ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ତକ୍‌ ସବୁନେ ଭିନେ ଭିନେ ବିଭାଗ୍‌ରେ ଡାକ୍‌ତର ଅଭାବ୍‌ ଅଛନ୍‌।

ନୃସିଂହନାଥରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ନୃସିଂହନାଥରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ପାଇକମାଳ, ୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ):ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ନୃସିଂହନାଥଠାରେ ଯାତ୍ରୀ ନିବାସ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଛି । ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ବରଗଡ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁକ୍ତା ସାହୁ, ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ପ୍ରଧାନ, ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁମରମଣି ନାଏକ, ଭାଜପା ଜିଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଅଗ୍ରୱାଲ, ରମଲା ଲୁହାର, କୁମୁଦିନୀ ସାହୁ, ଦେବୀ ପୃଷ୍ଟି, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଭାଜପା ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ପ୍ରିତେଶ ବହିଦାର ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଜଳକଷ୍ଟରେ ପରଶଖୋଲ ଗଁ।

ଜଳକଷ୍ଟରେ ପରଶଖୋଲ ଗଁ।

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୧।୪- ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରୁ ମାତ୍ର ୫କିମି ଦୂର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱ ପରଶଖୋଲ ଗଁ। । କୋଟେନ ଚୁଆଁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଏହି ଆଦିବାସୀବହୁଳ ଗଁାରେ ଉତ୍କଟ ଜଳାଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗାଁରେ ଥିବା ୧୦ଟି ନଳକୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଅଚଳପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ। ତେଣେ ରୌଦ୍ରତାପର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ପ୍ରକୋପରେ ୨ ଚହଲା(ପୋଖରୀ) ଶୁଖି ଫାଟିଗଲାଣି। ପରିସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ। ରାତି ପାହିଲେ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ଚିନ୍ତା ମାରି ଗୋଡ଼ାଉଛି। ଡହ ଡହ ଖରାରେ ଜଳକଷ୍ଟ ସମସ୍ୟା ଜୀବନଯାତ୍ରାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଗଁ।ର ୨ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ରହୁଥିବା ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଢ଼ୋକେ ପିଇ ଦଣ୍ଡେ ଜୀଇଁବା’ କାଠିକରପାଠ ହୋଇଛି।