ରାୟଗଡା

ଓଡ଼ିଶାର ଗାଁ, ନିଜ ଜିଲାର ଦର୍ଶାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ଓଡ଼ିଶାର ଗାଁ, ନିଜ ଜିଲାର ଦର୍ଶାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ୧୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଓ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ସୀମାନ୍ତରେ ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଆସୁଛି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ। ଏବେ ଜିଲାର ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ସାଡାମ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଣ୍ଡ୍ରିଆମ୍ବଗୁଡ଼ାରେ ଆନ୍ଧ୍ର ଅନଧିକାର ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ଚଇତି ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା

ଚଇତି ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା

ଗୁଣପୁର,୧୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗଣପର୍ବ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ଚଇତି ଉତ୍ସବ ଇଡିତାଲ ଲାଗି ରବିବାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ସକାଳ ୮ଟାରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ପାଦଚଲା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ବଂଶଧାରା ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଲାଗି ସାଇକେଲ ଚାଳନା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା

ବଂଶଧାରା ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଲାଗି ସାଇକେଲ ଚାଳନା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା

ଗୁଣପୁର,୧୩।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବଂଶଧାରା ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଲାଗି ଦ୍ରୁତ ସାଇକେଲ ଚାଳନା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସ୍ଥାନୀୟ ପୁରଣା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଠାରୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଜଲତାର ପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆଗଁା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁ ରହିଥିଲା। 

ଥୁରିଆ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ୨ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ମୃତଦେହ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ଥୁରିଆ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ୨ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ମୃତଦେହ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

କୋରାପୁଟ,୧୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର )- କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକର ଥୁରିଆ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର  ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ୨ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଶନିବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ରବିବାର ସକାଳେ କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ମୃତକ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଦେବେନ ପ୍ରଧାନ, ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋରେନ, ଥୁରିଆ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଜେନା, ଏଏସଆଇ ସୁବାସ ନାୟକ ସମେତ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମୃତଦେହକୁ ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ନିଆଯାଇ  ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ଉଭୟ ପରିବାରକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସହାୟତା ରାଶି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

କୋଟିଆରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ

କୋଟିଆରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର )-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ  ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଓ ଜନ୍ମଭୁମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ଦେଢଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୁକାଦୋରା, ଝୋଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୁକାଦୋରା, ଝୋଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ମୁକାଦୋରା ଓ ଝୋଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଭାଜପା ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ଜୟରାମ ପାଙ୍ଗି, କାଳିରାମ ମାଝୀ ଓ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ସତ୍ୟମ ସ୍ବାଇଁ  କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଭେଟିଛନ୍ତି। 

 ନିଦ ହଜାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର ହାତୀ: ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାହାଡ଼ ଉପରେ

ନିଦ ହଜାଇଛି ଆନ୍ଧ୍ର ହାତୀ: ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାହାଡ଼ ଉପରେ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୩।୧

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଓଡ଼ିଶା ଭିତରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ହାତୀପଲ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଲେଣି ।  ୭ ଦିନ ଧରି ହାତୀପଲ ଗଁ।ଗୁଡ଼ିକରେ ଆତଙ୍କ ମଚାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେ ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନାଇଡୁଓ୍ବାଲସା ଗ୍ରାମର ନିର୍ମଳ ଫକୀର(୬୧)। ଫକୀରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ୨ଟି ରାଜ୍ୟର ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା:  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରୁ ଭାଗ ନେବେ ୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରୁ ଭାଗ ନେବେ ୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧(ବି.ପ୍ର)-

ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନିମନ୍ତେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରୁ ୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବକ୍ତୁତା ଓ ସ୍ଲୋଗାନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସକାଶେ ନବରଙ୍ଗପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ଆନନ୍ଦ କୁମାର ଦାଶ, କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଡିଆଇଟିର ଛାତ୍ରୀ ପଙ୍କଜିନୀ ଗୌଡ଼ ଓ ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଡିଆଇଇଟିର ଛାତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ସ୍ମରଣିକା ସାମଲ ଓ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ଛାତ୍ରୀ ଅଭିପ୍ସା ରଥ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ବାଟବଣା: ହିତାଧିକାରୀ ପାଉନାହାନ୍ତି  ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ବାଟବଣା: ହିତାଧିକାରୀ ପାଉନାହାନ୍ତି ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା


ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧(ବି.ପ୍ର.)-  ଗରିବ ଓ କୃଷକଙ୍କୁ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା  କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ସେ ସବୁର ଲାଭ ହିତାଧିକାରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ମିଳିନାହିଁ।

ମୁଣ୍ଡ ଟେକୁଛି ବଂଶଧାରା ବଞ୍ଚାଅ ଆନ୍ଦୋଳନ: କାଶୀନଗରବାସୀଙ୍କୁ କାଟ୍ରାଗଡ ଚିନ୍ତା

ମୁଣ୍ଡ ଟେକୁଛି ବଂଶଧାରା ବଞ୍ଚାଅ ଆନ୍ଦୋଳନ: କାଶୀନଗରବାସୀଙ୍କୁ କାଟ୍ରାଗଡ ଚିନ୍ତା

କାଶୀନଗର,୧୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବଂଶଧାରା ନଦୀ କାଶୀନଗରର ଜୀବନରେଖା। ଜଳସେଚନ, ପାନୀୟଜଳ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବହୁ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଓ ଏନ୍‌ଏସିର ଲୋକେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଆନ୍ଧ୍ରର କାଟ୍ରାଗଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଗୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବନ୍ୟା ଓ ଜଳାଭାବ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।


ଛୁଟି ଦିନରେ ଡାକ୍ତର ଅନୁପସ୍ଥିତ: ମିଳୁନି ଉପଯୁକ୍ତ ସେବା

ଛୁଟି ଦିନରେ ଡାକ୍ତର ଅନୁପସ୍ଥିତ: ମିଳୁନି ଉପଯୁକ୍ତ ସେବା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସରକାରୀ ଛୁଟିଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଗଜପତି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ରହୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳିପାରୁନାହିଁ। ଅନେକ ରୋଗୀ ଏଠାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେବା ସହ ବ୍ରହ୍ମୁପୁର ଓ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ, ବିଶାଖାପାଟଣା ଇତ୍ୟାଦି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। 

‘ଯୁବ ସମାଜ ପାଇଁ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ’

‘ଯୁବ ସମାଜ ପାଇଁ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ’

ଡାବୁଗାଁ,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଡାବୁଗାଁ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରଯାଇଥିଲା। ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଡାବୁଗାଁ, ୧୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତା ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ପୁଣି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଏକ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ପଲିଥିନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବୁଝାଇବା ସହ ପଲିଥିନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି

ନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି

ନନ୍ଦପୁର,(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଶୀତ ସାଙ୍ଗକୁ ଘନ କୁହୁଡି ଛାଇ ରହିଥିଲା। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘନ କୁହୁଡି ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇରହିଥିବାରୁ ଯାନବାହନ ଯାନବାହନ ଗୁଡ଼ିକ ସତର୍କତାର ସହ କମ୍‌ ବେଗରେ ଲାଇଟ ଜଳାଇ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କିଛିଦିନ ହେବ ଥଣ୍ଡା ସାମାନ୍ୟ କମିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୁହୁଡି ଲାଗିରହୁଛି। ଅନେକ ସମୟରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ଛୋଟବଡ ଦୁଘର୍ର୍ଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି।

ରୋଗୀ ପରିଚୟ ଦେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଘରୁ ଲୁଟିଲେ ଟଙ୍କା, ସୁନା

ରୋଗୀ ପରିଚୟ ଦେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଘରୁ ଲୁଟିଲେ ଟଙ୍କା, ସୁନା

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୨।୧(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଅଧୀନ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ପ୍ରହରାଜଙ୍କ ଘରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଡକାୟତି ହୋଇଛି। 

କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ

କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ

କୋରାପୁଟ,୧୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ ହୋଇଛି। ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କଲେଜର ଡିନ  ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ଓ ମେଡିକାଲ ଅଧିକ୍ଷକ କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ସୁବୁଦ୍ଧିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଶଲ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ଜଗଦାନନ୍ଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡାକ୍ତର ଆଇ.ଗୋପାଳ, ଡାକ୍ତର ସୁକାନ୍ତି, ଡାକ୍ତର କେଦାର, ନିଶ୍ଚେତକ ବିଭାଗର  ପ୍ରଫେସର ହରେକୃଷ୍ଣ ଦଳାଇ  ପ୍ରମୁଖ  ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସଫଳତାର ସହ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍‌ସାଇଟ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଛନ୍ତି। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୁଖୁ: ପଥ ବଦଳେଇଛି ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୁଖୁ: ପଥ ବଦଳେଇଛି ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୨ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଥାରେ ଅଛି, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଥିଲେ ସବୁ କିଛି ସମ୍ଭବ। ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୁଖୁ ଏହାକୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡୁମୁରିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଦୁଖୁ ମାଝି (୩୦)। ସେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଭୂମିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ଜନ୍ମରୁ ଦୁଖୁଙ୍କ ଦୁଃଖ ପିଚ୍ଛା ଛାଡୁନାହିଁ। ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ମା ଆଖିବୁଝି ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ । ବାପା ଓ ଅନ୍ୟ ଭଉଣୀଭାଇ ତାଙ୍କୁ ଲାଳନପାଳନ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ପୋଲିଓରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚାଲିବା ଶକ୍ତି ହରାଇ ବସିଲେ। ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ ହେବାପରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେତୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ। 

୧୨ ପରିବାରକୁ ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା: ଭୋଟ ବର୍ଜନ ଚେତାବନୀ

୧୨ ପରିବାରକୁ ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା: ଭୋଟ ବର୍ଜନ ଚେତାବନୀ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା, ୧୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସାହିରେ ପୋଲ  ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ  ଥିବା ଦୋରାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ୧୨ଟି ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିବାରଗୁଡିକ ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରି ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ୧୨ଟି ପରିବାରରୁ ୬ଟି ପରିବାର ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସମୟ ସୀମା ବିତିଲା: ସରିନି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ

ସମୟ ସୀମା ବିତିଲା: ସରିନି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୨ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସେରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମଠାରୁ ନୂଆଗଡ ବ୍ଲକକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ୧୦କିମି ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାମ ଚାଲିଛି। ଏହି କାମ ନିମ୍ନମାନର ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ଆସୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। 

ଅସମ୍ଭାଳ ଜାଡ଼କୁ ସହରରେ ନାହିଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଅସମ୍ଭାଳ ଜାଡ଼କୁ ସହରରେ ନାହିଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଜୟପୁର,୧୨ା୧(ନି.ପ୍ର.)- ଶୀତର ପ୍ରକୋପରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସମେତ ଜୟପୁର ସହର ଥରୁଛି। ଜାଡ଼ ଏତେ ଯେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ମାତ୍ରେ ସହର ଗଳି ଜନଶୂନ୍ୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛି। ତେବେ ଏ ଅସମ୍ଭାଳ ଜାଡ଼ରେ ବେଶୀ କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ବାସହୀନ ଗରିବ। ରାତ୍ରି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ନଥିବାରୁ ସେମାନେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ନିଦ ଯାଉଛନ୍ତି। ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଘରେ କମ୍ବଳ ଭିତରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ବାପା: ନିଖୋଜ ପୁଅକୁ ଫେରାଇଦିଅ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ବାପା: ନିଖୋଜ ପୁଅକୁ ଫେରାଇଦିଅ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କାମ କରିବାକୁ  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ପାପଡାହାଣ୍ଡିକୁ ଆସିଥିଲେ ଜଣେ ଯୁବକ। ପାପଡାଡାଣ୍ଡିରେ କିଛି ଦିନ କାମ କରିବା ପରେ ଘରକୁ ବାହାରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ  ଏହା  ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୨୭ ଦିନ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ନାହାନ୍ତି। ପରିବାର ଲୋକେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଣେ ପୁଅକୁ ଖୋଜିବାକୁ ବାପା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ  ହ୍ବାର୍ଟସଆପ୍‌ ଗ୍ରୁପରେ ପୁଅର ଫଟୋ ପକାଇ ସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। 

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି: ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମନ୍ବୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି: ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମନ୍ବୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି

ଜୟପୁର,୧୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘକୁ ନେଇ ଗଠିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମନ୍ବୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଶୁକ୍ରବାର କଟକସ୍ଥିତ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ.ଏସ. ଜାଭାରୀଙ୍କୁ  ତାଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି ।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି  ଭାଈ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଭାଈ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କାଲିମେଳା,୧୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ୍‌ କାଙ୍ଗୁରୁକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତର ସାଲମାରିକୋଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ୨ ଶିଶୁଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଦେବା ମାଡ଼କାମିଙ୍କ ୫ ବର୍ଷର ପୁଅ ବିବେକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ଚିତ୍ରାଙ୍ଗପାଲ୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଉସକାପାଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ବଜା ପଡ଼ିଆମିଙ୍କ ଝିଅ ରାମେ(୮)।

ଧାନ ଉଠୁନି, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଧାନ ଉଠୁନି, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା/ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୭ଟି ମଣ୍ଡିରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ବିକ୍ରି ନେଇ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତମାସ ୨୧ରୁ କୌଣସି ମିଲର ଧାନ ଉଠାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀମାନେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହେବା ସହ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।  ଖବରପାଇ କୋରକୋଣ୍ଡା ଲ୍ୟାମ୍ପ ଏମ୍‌ଡି କାଳୁ ଚରଣ ପ୍ରଧାନ, ମାଲକାନଗିରି ସିଏସଓ, ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଏସଡିପିଓ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବାରିକ, ମାଲକାନଗିରି ଆଇଆଇସି ସୌମେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରି  ୩ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଧାନ ଉଠିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଚାଷୀମାନେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ।