ରାୟଗଡା

ସୁବାଇ ହାଟପଦାରେ ୧୦୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବଣ୍ଟନ

ସୁବାଇ ହାଟପଦାରେ ୧୦୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବଣ୍ଟନ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ସୁବାଇ ପଞ୍ଚାୟତର ସଦର ହାଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫୪୦ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେଥିରେ ୧୦୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସିଲିଣ୍ଡର, ଚୁଲି ଦିଆଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲା ଯୁବ ବିଜେଡି

ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲା ଯୁବ ବିଜେଡି

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ସହରରେ ଥିବା ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପଇସା ରହୁ ନଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ନିଜ ପଇସା ନିଜେ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏବେ ସେମାନେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ଏବେ ବାହାଘର ସିଜିନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ। ଏଟିଏମ୍‌ର ଏଭଳି ପରିଚାଳନାକୁ ବିରୋଧ କରି ଯୁବ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ହରତାଳ କରାଯାଇଛି।

ଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଝଡ଼ବର୍ଷା ହୋଇ ବଡ ବଡ ଗଛ ଉପୁଡି ପଡ଼ିବା ସହ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡିପଡ଼ିଛି। ଡାଙ୍ଗସୋରଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଏକ ବଡ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବାରୁ ଶନିବାର ଦୀର୍ଘ ୬ଘଣ୍ଟାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ଏସି ଅଫିସ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଲଟ୍‌କା ଜାରି କଲା ଭାଜପା

ଏନ୍‌ଏସି ଅଫିସ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଲଟ୍‌କା ଜାରି କଲା ଭାଜପା

କାଶୀନଗର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ଲଟକା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’: ୯ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୭ ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’: ୯ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୭ ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ

ଗୁଣପୁର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ରାମନାଗୁଡା ବ୍ଲକ କୁଜେନ୍ଦ୍ରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଶନିବାର ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଓ ସଚେତନତା ସଭା

ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଓ ସଚେତନତା ସଭା

କୋରାପୁଟ,୨୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ରକ୍ତଦାତା ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତକ ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଓ ସଚେତନତା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବିଷମ କଟକ, ୨୧ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ସଦରସ୍ଥ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ପୃଥ୍ବୀରାଜ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ମାଓବାଦୀ-ଯବାନ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ମାଓବାଦୀ-ଯବାନ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟର ସୁକ୍‌ମା ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀ ଓ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟି ଜଣେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

କୋରାପୁଟରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା

କୋରାପୁଟ,୨୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଘୋଷିତ ଆର୍ଥିକ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ତଥା ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର କୋରାପୁଟ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଦାଶିବ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଦାଶିବ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

କୋରାପୁଟ,୨୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଦାଶିବ ତ୍ରିପାଠିୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ‘ନୋ କ୍ୟାସ’ ପ୍ରତିବାଦରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ‘ନୋ କ୍ୟାସ’ ପ୍ରତିବାଦରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ମାଥିଲି, ୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ) : ଏଟିଏମ୍‌ରେ ‘ନୋ କ୍ୟାସ’ ପ୍ରତିବାଦରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ବିଜେଡି କର୍ମୀମାନେ ଶନିବାର ମାଥିଲି ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ

ଜୟପୁର,୨୧।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା, ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସରେ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ନାମଫଳକ ମେ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଲେଖାଯିବ। ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଉପଜିଲାପାଳ ବିକାଶଚନ୍ଦ୍ର ବାଇନ ଏବଂ ଆଇଟିଡିଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ତ୍ରିପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ

ଅସହ୍ୟ ହେଲା ପୁଅବୋହୁଙ୍କ ନିର୍ଯାତନା:କାଲିମେଳା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଅସହ୍ୟ ହେଲା ପୁଅବୋହୁଙ୍କ ନିର୍ଯାତନା:କାଲିମେଳା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

କାଲିମେଳା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମଣିଷ କେତେ ଅବିବେକି ହୋଇପାରେ ତାର ଏକ ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଅଞ୍ଚଳରେ। ନିଜ ଜନ୍ମ କଲା ବାପକୁ ଦିନଦିନ ଧରି ଖାଇବାକୁ ନଦେଇ ମାଡ଼ମାରି ବଡପୁଅ ବୋହୁ ଲହୁଲୁହାଣ କରିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଶେଷରେ ଅସହାୟ ବାପ ସାନପୁଅକୁ ଧରି ଘରୁ ଚାଲି ଆସିଛନ୍ତି। ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଛି କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେଜାଙ୍ଗିବାଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୩୯ ଗ୍ରାମରେ। ଏହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୭୦ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାନ ପୁଅ (୨୩)ଙ୍କୁ ବଡପୁଅ ବୋହୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ମାଡ଼ ମାରୁଥିବା ଏହି ବାପ ପୁଅ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମାଡ଼ ଭୟରେ ଉଭୟେ ଘରୁ ପଳେଇଆସି କାଲିମେଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ସୁଧୁରୁନି ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା: ନଳକୂପ ସ୍ଥାପନ ଦାବି

ଶିଖାପାଲୀ, ୨୧।୪-ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାଲାଣଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଡୋଡିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଗାଁରେ ୭ଟି ନଳକୂପ ଥିବା ବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଠିକ୍‌ଭାବେ କାମ କରୁନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିସ୍ତ୍ରି ଆସି ଖାଲି ପାଇପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ସେଗୁଡିକୁ ସଫା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେଣୁ ନଳକୂପରୁ ପାଣି ବାହାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ। ଗ୍ରାମରେ ୭୬ ପରିବାରରେ ୪୮୦ ଲୋକେ ପାଣି ଟୋପେ ପାଇଁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମରେ ୪ଟି ସୋଲାର ଟ୍ୟୁବଓ୍ବେଲ ବସାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବୀରକିଶୋର ପଡିଆମୀ ଓ ଦେବା ତାତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ପିଇଓ ଓ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦେଲେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବୁ ବୋଲି ଗ୍ରାମର ଭୀମା କବାସି, ଦେବା ସୁଚାକି, ଇମୀ କବାସି, ଜଗା ସୋଡି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ : ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ : ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ହାଇସ୍କୁଲ ଛକ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ପାଇପ ଲାଇନ ବିଛାଇବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଖାଲ ଖୋଳାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଗମନାଗମନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲ ଯିବା ଆସିବା କରିବା ବେଳେ ଏହି ଖାଲରେ ପଡ଼ି ଖଣ୍ଡିଆଖାବରା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ, ଥାନା, ଏସ୍‌କେସିଜି କଲେଜ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନକୁ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଖାଲ ଖୋଳାଯାଇ ପାଇପ ବିଛାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତୁରନ୍ତ କାମ ସାରି ଖାଲ ପୋତିବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁଣପୁରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଦିଗହରା

ଗୁଣପୁରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଦିଗହରା

ଗୁଣପୁର, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ସହରରେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଗୁରୁତର ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ପୁଣି ଖରା ଅଧିକ ବଢିବ । ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଉତ୍କଟ ହେବ । ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳଠାରୁ ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ବଳି ଯାଇଛି । ସହରର ଯଦି ଏପରି ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ତେବେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି କିପରି ଥିବ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମେୟ । ସହରର ଉଚ୍ଚା ଅଞ୍ଚଳରେ କୁଅଗଡିକ ଶୁଖି ଗଲାଣି । ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଠିକ ଭାବେ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ନଜର ପଡ଼ୁନାହିଁ । ଗୁଣପୁର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ କଲୋନି, ଗୋପାଳନଗର, ଶେଖର ନଗର, ରାମେଶ୍ୱର ନଗର, ମରାଠିଗୁଡା, ହାଉସିଂବୋର୍ଡ ଭଳି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଉଗ୍ରରୁପ ନେଇଛି ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଟ୍ରକ, ମିନିଟ୍ରକ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଆଦି ଯାନବାହନ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ମାଲ ପରିବହନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହିସବୁ ଯାନବାହନରେ ଓଭରଲୋଡିଂ କରି ଅର୍ଥାତ ଧାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତାଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଜିନିଷପତ୍ର ଲଦି ନିଆଯାଉଛି। ଏଭଳି ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ବିଶେଷକରି ଅତି ଗଡାଣି ଓ ଘାଟିରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଓଲଟି ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ତଥା ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ଟ୍ରକ, ମିନିଟ୍ରକ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଆଦି ଗାଡ଼ିର ଦୁଇପାର୍ଶ୍ୱ ସମେତ ପଛପଟ ଓ ଡାଲାରେ ବହୁ ଜିନିଷପତ୍ର ବୁହାଯାଉଛି।

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଫେଲ୍‌:ଶହେ ଦିନର କାମ ମିଳୁନି

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଫେଲ୍‌:ଶହେ ଦିନର କାମ ମିଳୁନି

ଜୟପୁର,୨୧। ୪ (ନି.ପ୍ର.):ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌) କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଜବ୍‌କାର୍ଡ଼ଧାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରି ରଖିବାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଶହେ ଦିନର କାମ ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନ। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୭୨ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଏହି ଯୋଜନାରେ କାମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୬୫୧ ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୯୭୨ ଜଣଙ୍କୁ କାମ ମିଳିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୨୧୫୦ ଜଣ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାମ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଯୋଜନାର ବିଫଳତା ଦର୍ଶାଉଛି।

ଅସହ୍ୟ ତାତି ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧। ୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଯୋଗୁ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ପ୍ରାୟତଃ ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁନାହାନ୍ତି। ଲୋକେ ପଦାକୁ ବାହାରିଲେ ଛତା, ଟୋପି ପିନ୍ଧୁଥିବା ନଚେତ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଦାକନା ବାନ୍ଧୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଜନଶୂନ୍ୟ ହେବା କାରଣରୁ ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଛି। ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଅଧିକାଂଶ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହୁଥିବା ବେଳେ ମୃଦୁପାନୀୟ ଦୋକାନ, ଆଇସକ୍ରିମ ପାର୍ଲର, ଆଖୁରସ, ତରଭୁଜ ବ୍ୟବସାୟ ବେଶ୍‌ ଜମୁଛି। ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ସକାଳୁଆ ହୋଇଥିବାରୁ ସକାଳ ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଭିଡ ରହୁଛି।

କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ରେଞ୍ଜ ଶିକରପାଇ ସେକ୍ସନର ସାଜାବିଟ ଅଧୀନ ମାଝିଗୁଡା ନିକଟରୁ ବନ ବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ସେଣ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରିଛି । ଏଥିସହ ୨ ଜଣ ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ।

କୋରାପୁଟ: କୋମ୍ବିଂ ବେଳେ ମିଳିଲା ବିସ୍ଫୋରକ

କୋରାପୁଟ: କୋମ୍ବିଂ ବେଳେ ମିଳିଲା ବିସ୍ଫୋରକ

କୋରାପୁଟ/ଅନକାଡେଲି,୨୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ଅନକାଡେଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ୧୩ ନମ୍ବର ବାଟାଲିୟନର ଯବାନମାନେ କୋମ୍ବିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରକ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀମାନେ ଏସବୁ ଅନକାଡେଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଖଡ଼ାପୁଟ-ସିନ୍ଧିପୁଟ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ।

କୁଅରୁ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାଶୀପୁର, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଇଗୁଡା ଗଁାର ପ୍ରକାଶ ନାଏକଙ୍କ ୪୮ ଦିନର ଶିଶୁ ପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ପୋଲିସ କୁଅରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ କେହି କୂଅ ଭିତରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଆହତ କୁଟ୍ରା ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ଆହତ କୁଟ୍ରା ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ଗୁଣପୁର,୨୦। ୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଜିଆଇଇଟି ପରିସରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ କୁଟ୍ରା ବାଟବଣା ହୋଇ ଚାଲି ଆସିଥିଲା । ଏହାକୁ ଜିଆଇଆଇଟିର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦେଖିଥିଲେ । କୁଟ୍ରାଟି ଆହତ ହୋଇଥିବା ଦେଖି ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ।

ଆସନ୍ତାକାଲି ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା: ୨୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୦୨୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଆସନ୍ତାକାଲି ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା: ୨୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୦୨୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଜୟପୁର,୨୦ା୪(ନି.ପ୍ର.): ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏଥିପାଇଁ ୨୨ଟି ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି। ମୋଟ ୮୦ଟି ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ୬୦୨୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ।