ରାୟଗଡା

ଗୁମ୍ମା ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଅଭିଭାବକ

ଗୁମ୍ମା ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଅଭିଭାବକ

ବୈପାରୀଗୁଡା, ୧୪।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୈପାରୀଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗୁମ୍ମାରେ  କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢା ହେଉ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି  ଶତାଧିକ ଅଭିଭାବକ  ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢା ଆଦୌ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ। 

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍‌) ଦେଲା ଦାବିପତ୍ର

କାଶୀନଗର, ୧୩ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର, ଡିଓ୍ବାଇଏଫ୍‌ଆଇ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଯତୀନ ମହାନ୍ତି, ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ମଣ୍ଡଳୀ ସଭ୍ୟ କେ. ମୀନାରାଓ, ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଶବର, କେ.ସଞ୍ଜିବ, ଶୁକୁ ଶବର, କାର୍ତ୍ତିକ ଶବରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ୨ ଗୁରୁତର, ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ୨ ଗୁରୁତର, ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଗୋଷାଣି, ୧୩ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକର ଅଡାଗାଁ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବାଇକ୍‌ ଓ ବସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ଜଣ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ ଅଡବା ଗ୍ରାମର ଟେମ୍ବୁରୁ ବୁଡୁ ଓ ନରହରିପୁର ଗ୍ରାମର ରୁଙ୍କୁ ରାଇନା। ଗୁରାଣ୍ଡି ଥାନା ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ଗାଡ଼ି ଦୁଇଟିକୁ ଜବତ କରିବା ସହ ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣେ ମୃତ

ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣେ ମୃତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୧୩।୧୧: ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ ତାଡମା ପଞ୍ଚାୟତର  ସେରିକଣା ଏକ ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ସିନ୍ତାଲିଗୁଡାରେ ଭେଙ୍କେଟେଶ୍ୱର ସେନାପତି।  ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

ରାଇଘର,୧୩।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଖୁଡୁକ ପଞ୍ଚାୟତର ଏକ ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକା ଓ ଦୁର୍ଗମ  ଅଞ୍ଚଳ ହେଉଛି  ଓଡମା ଧମକି। ରାଇଘର ଠାରୁ ୨୫ କି.ମି ଦୂରରେ ଥିବା ଖୁଡୁକ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୧ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ କେରାଡିହି ର ହାମଲେଟ ଗଁ। ହେଉଛି ଓଡମା ଧମକି। ଏହି ଗଁ। ପାଖରେ ପୁଜାରୀ ପାରା, ଲାଲଭଟଲି, ମଦନ ଶ୍ରୀ, ଗୋଁଇତା ବେଡା ଓ ତରୀଆ ଡଙ୍ଗରୀ  ଛୋଟ ଛୋଟ ଗଁ। ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ଗଁ। କୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନାହଁ। ଏହି ୫ ଟି ଗ୍ରାମରେ ୧୫୦ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଘର ଥିବା ବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୬୭୦ ରହିଛି । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ସପନ । ଗଁ। କୁ ଲାଗି ରହିଛି ଛୋଟ ନାଳ । ସେହି ନାଳ ପାରି ହୋଇ କିଛି ଦୂର ଗଲା ପରେ ପଡେ ଛତିଶଗଡ ।  ଏହି ଓଡମା ଗାଁରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ରାସ୍ତା, ପାନୀୟ ଜଳ, ଗମନାଗମନ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। 

ମଦ ଗନ୍ଧ ବଳୟରେ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ମଦ ଗନ୍ଧ ବଳୟରେ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,  ୧୩।୧୧: ପାହାଡ ପର୍ବତରେ ଘେରା ରାୟଗଡ ଜିଲା। ଏଠାକାର ମନୋରମ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଥାଏ ବର୍ଷ ତମାମ। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ମାତ୍ରଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଦେଶୀମଦ ଭାଟି ଗଢି ଉଠୁଥିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆସିବାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ସବୁଠି ବ୍ୟାପୁଛି ପୋଚା ମହୁଲିର ଗନ୍ଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନୀସ୍ଥଳି ନିକଟରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଦେଶୀ ମଦ ଭାଟି  କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ରାଜସ୍ବ ଦେଉଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ହଟେଇବାକୁ ସାହସ କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।  

ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ୫ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପହୃତ

ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ୫ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପହୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧୧(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ସଦାଶିବ ସାହୁ(ସୁନୀଲ)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିଲେ । ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅପହରଣକାରୀ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ମାଜେଷ୍ଟକ୍‌ ଗାଡ଼ି  ସହ ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୩।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଗୁମ୍ମା ରୋଡ୍‌ ପାଞ୍ଚମାଇଲ ଛକଠାରୁ ସିଦ୍ଧାମଡଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨.୫କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିିଛନ୍ତି ା ଉକ୍ତ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ:ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ:ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧୧(ବି.ପ୍ର.)-ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅକୁ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆଣିଥିଲେ ମାତା ପିତା।  କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିଲାନି  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପରାମର୍ଶ। ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅକୁ ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ କେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ନାହିଁ। 

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି : ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଅବଗତ କରାଇଲେ

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି : ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଅବଗତ କରାଇଲେ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟପାଳ  ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶି ଲାଲଙ୍କ ଦିନିକିଆ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦୋରା ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍କିଟ ହାଉସ୍‌ଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଦୀର୍ଘ ୨ବର୍ଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନରେ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଆଇନ ୧୯୯୬, ଧାରା ୪କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା କରି ତାଙ୍କ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ କାମ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦୋରା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ଗୁଳି ବିନିମୟ: ୫ ମାଓବାଦୀ ମୃତ,୫ ଯବାନ ଆହତ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଛତିଶଗଡ  ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପୋଲିସ ସହ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇ ୫ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ନିହତ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିନାହିଁ। ବିଜାପୁର ଜିଲା ପାମେଡ୍‌ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଯବାନଙ୍କ ସହ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୫ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୫ଜଣ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି

ଛତିଶଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ଛତିଶଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଛତିଶଗଡର ସୁକୁମା ଜିଲାରେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ମତଦାନ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସୁକୁମା ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ବୁଥ୍‌ ଗଛ ଛାଇଁ ତଳେ ହୋଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ଧାଡି ବାନ୍ଧି ନିର୍ଭୟରେ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରତି ବୁଥ୍‌ ଚାରିପଟେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୟ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ବୁଥ୍‌  କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ମୋଟ ୪ହଜାର ୩୩୬ଟି ପୋଲିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ମିଳୁନି ପଟ୍ଟା, ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୨।୧୧-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ୧୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନେଇ ଗଠିତ।  ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର ରାଜଲକୋଣ୍ଡା ଓ ଆରଏସସି-୧୬ ଗ୍ରାମକୁ ୩ ଏକରରୁ ୫ ଏକର ଚାଷ ତଥା ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେଇ ସେହି ପଟ୍ଟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଉଥିବା ବେଳେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ୩୦/୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ବସବାସ କରୁଥିବା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସହର, ପଡା, ସାହି ଓ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏସବୁ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଦୁଇ ବାଇକ ଧକ୍କା: ୪ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ ଧକ୍କା: ୪ ଗୁରୁତର

ଝରିଗାଁ,୧୨।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଚିତାବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମୁନିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ ମୁହାଁମୁହଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି।

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ମାଥିଲି, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ) - ସାଥୀ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୁହାଁ ହେବା ବୟସରେ ଏବେ ସମାଜ ପାଇଁ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି ଅଲୋଡା । ଜନ୍ମରୁ ୧୩ ବର୍ଷ ହେଲାଣି । ତଥାପି ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରନି । 

ସରୁନି ତିତ୍‌ଲି ଦୁଃଖ

ସରୁନି ତିତ୍‌ଲି ଦୁଃଖ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ରୂପ ନେଇଥିଲା।  ଏହାକୁ   ଏକମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର  ସ୍ଥିତି ଏଯାବତ୍‌ ସୁଧୁରି ନାହିଁ। 

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ: ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ ଜିଣିଲା ହୃଦୟ

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ: ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ ଜିଣିଲା ହୃଦୟ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ ଶନିବାର ରାତିରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସରୋଜିନୀ କାଣ୍ଡିକିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ କୋଟପାଡ଼ ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିଲୋଚନ ଜେନା, ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ବିଡିଓ ସୁବାସ ସିଂ, ଜିଲା ପରିଷଦ-୧ ସଭ୍ୟା ହିରାମଣି ପୂଜାରୀ, ଜିଲା ପରିଷଦ-୨ ସଭ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଗୁପ୍ତା, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ଆର୍‌. ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ଏବଂ ସାଥିରାମ ନାୟକ, ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଭାଗିରଥୀ ମୁର୍ଜିଆ, ସିଡିପିଓ ସୁରମା ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ଲଳିତ ମୋହନ: ଅରବିନ୍ଦ ଦର୍ଶନର ପ୍ରବକ୍ତା ଭାବେ ପରିଚିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୧ା୧୧(ବି.ପ୍ର.)- ଉମରକୋଟ ଅରବିନ୍ଦ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ବସ ଓଲଟି ପ୍ରାକ୍ତନ ଶିକ୍ଷକ ଲଳିତ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶିକ୍ଷକ ନିରଂଜନ ନାୟକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରିନା ନାୟକଙ୍କ ବିୟୋଗ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାନେଇ ସାହିତ୍ୟକ, ଲେଖକ, ଶ୍ରୀମା ଓ ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସମର୍ପଣ ମଣ୍ଡଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି। ଦିବଂଗତ ଆତ୍ମାର ସଦଗତି ସେମାନେ କାମନା କରିଛନ୍ତି।

ଜୟପୁରରେ ପଥୋତ୍ସବ :  ରାସ୍ତା ଉପରେ କଳା, କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଜୟପୁରରେ ପଥୋତ୍ସବ : ରାସ୍ତା ଉପରେ କଳା, କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଜୟପୁର ୧୧।୧୧(ନି ପ୍ର)-ପରବ ୨୦୧୮ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଜୟପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି  ସହୀଦ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ପଥୋଉତ୍ସବ ।  ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ସକାଳୁ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ।  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ନାଚ-ଗୀତ ସାଙ୍ଗକୁ କଳା କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ। ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଭରପୁର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦେଇଥିଲା ।  ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ।  ରବିବାର ସକାଳ   ସାଢେ ୬ଟା  ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାଢେ ୧୦ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି  ପଥୋଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇ ମୁଖ୍ୟ  ରାସ୍ତା ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଥିଲା  । 

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ୧୦ ଆହତ

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ୧୦ ଆହତ


ମୁନିଗୁଡା,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧୋବାଗୁଡିଠାରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଗଛରେ ପିଟି ହେବାରୁ  ୧୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି।

ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ ଉତ୍ସବ

ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ ଉତ୍ସବ

ଡାବୁଗାଁ,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଶିବ ମନ୍ଦିରଠାରେ ଡାବୁଗାଁ ଅୟାପ୍ପା ସ୍ବାମୀ ସାନିଧାନମର ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀମାନଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ  ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଡାବୁଗାଁ  ଅୟାପ୍ପା ସ୍ବାମୀ ସାନିଧାନମର ମାଳାଧାରଣକାରୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ୧ ମାସ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ  ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଳାଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସ୍କୁଲ ବସ ଓଲଟି ୩ ମୃତ, ୨୦ ଗୁରୁତର

ସ୍କୁଲ ବସ ଓଲଟି ୩ ମୃତ, ୨୦ ଗୁରୁତର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୧।୧୧(ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ-ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ରାସ୍ତା ଘାଟିରେ ଉମରକୋଟ ଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ବସ ଓଲଟି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକମାନେ ହେଲେ ପ୍ରାକ୍ତନ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟିର ସଭ୍ୟ ଲଳିତ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶିକ୍ଷକ ନିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରୀନା ନାୟକ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା:   ପୋଲିସକୁ ମିଳୁନି ସୁରାକ

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ପୋଲିସକୁ ମିଳୁନି ସୁରାକ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୧ା୧୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମପିଙ୍କ ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ପ୍ରତିନିଧି ସଦାଶିବ ସାହୁ(ସୁନୀଲ ସାହୁ)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅପହରଣ କରି ନେବାର ୩ ଦିନ  ବିତିଲାଣି ତଥାପି ପୋଲିସ କୌଣସି ଟେର ପାଉନାହିଁ ।

୮ ଦିନ ପରେ ବିଇଓ ଅଫିସ୍‌, ସ୍କୁଲରୁ ଖୋଲିଲା ତାଲା

୮ ଦିନ ପରେ ବିଇଓ ଅଫିସ୍‌, ସ୍କୁଲରୁ ଖୋଲିଲା ତାଲା

କୋରାପୁଟ/ନାରାୟଣପାଟଣା,୧୧ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାରାୟଣପାଟଣା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କେଜିବିଭି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗତ ଶନିବାର ଅଭିଭାବକମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ନାରାୟଣପାଟଣା ବିଇଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଥିଲେ।