ରାୟଗଡା

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ : ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ : ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ହାଇସ୍କୁଲ ଛକ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ପାଇପ ଲାଇନ ବିଛାଇବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଖାଲ ଖୋଳାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଗମନାଗମନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲ ଯିବା ଆସିବା କରିବା ବେଳେ ଏହି ଖାଲରେ ପଡ଼ି ଖଣ୍ଡିଆଖାବରା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ, ଥାନା, ଏସ୍‌କେସିଜି କଲେଜ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନକୁ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଖାଲ ଖୋଳାଯାଇ ପାଇପ ବିଛାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତୁରନ୍ତ କାମ ସାରି ଖାଲ ପୋତିବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁଣପୁରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଦିଗହରା

ଗୁଣପୁରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଦିଗହରା

ଗୁଣପୁର, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ସହରରେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଗୁରୁତର ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ପୁଣି ଖରା ଅଧିକ ବଢିବ । ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଉତ୍କଟ ହେବ । ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳଠାରୁ ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ବଳି ଯାଇଛି । ସହରର ଯଦି ଏପରି ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ତେବେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି କିପରି ଥିବ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମେୟ । ସହରର ଉଚ୍ଚା ଅଞ୍ଚଳରେ କୁଅଗଡିକ ଶୁଖି ଗଲାଣି । ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଠିକ ଭାବେ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ନଜର ପଡ଼ୁନାହିଁ । ଗୁଣପୁର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ନୂତନ ଭାବେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ କଲୋନି, ଗୋପାଳନଗର, ଶେଖର ନଗର, ରାମେଶ୍ୱର ନଗର, ମରାଠିଗୁଡା, ହାଉସିଂବୋର୍ଡ ଭଳି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଉଗ୍ରରୁପ ନେଇଛି ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଟ୍ରକ, ମିନିଟ୍ରକ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଆଦି ଯାନବାହନ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ମାଲ ପରିବହନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହିସବୁ ଯାନବାହନରେ ଓଭରଲୋଡିଂ କରି ଅର୍ଥାତ ଧାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତାଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଜିନିଷପତ୍ର ଲଦି ନିଆଯାଉଛି। ଏଭଳି ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଲ ପରିବହନ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ବିଶେଷକରି ଅତି ଗଡାଣି ଓ ଘାଟିରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଓଲଟି ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ତଥା ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ଟ୍ରକ, ମିନିଟ୍ରକ ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଆଦି ଗାଡ଼ିର ଦୁଇପାର୍ଶ୍ୱ ସମେତ ପଛପଟ ଓ ଡାଲାରେ ବହୁ ଜିନିଷପତ୍ର ବୁହାଯାଉଛି।

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଫେଲ୍‌:ଶହେ ଦିନର କାମ ମିଳୁନି

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଫେଲ୍‌:ଶହେ ଦିନର କାମ ମିଳୁନି

ଜୟପୁର,୨୧। ୪ (ନି.ପ୍ର.):ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌) କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଜବ୍‌କାର୍ଡ଼ଧାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରି ରଖିବାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଶହେ ଦିନର କାମ ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନ। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୭୨ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଏହି ଯୋଜନାରେ କାମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୬୫୧ ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୯୭୨ ଜଣଙ୍କୁ କାମ ମିଳିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୨୧୫୦ ଜଣ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାମ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଯୋଜନାର ବିଫଳତା ଦର୍ଶାଉଛି।

ଅସହ୍ୟ ତାତି ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୧। ୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଯୋଗୁ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ପ୍ରାୟତଃ ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁନାହାନ୍ତି। ଲୋକେ ପଦାକୁ ବାହାରିଲେ ଛତା, ଟୋପି ପିନ୍ଧୁଥିବା ନଚେତ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଦାକନା ବାନ୍ଧୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଜନଶୂନ୍ୟ ହେବା କାରଣରୁ ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଛି। ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଅଧିକାଂଶ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହୁଥିବା ବେଳେ ମୃଦୁପାନୀୟ ଦୋକାନ, ଆଇସକ୍ରିମ ପାର୍ଲର, ଆଖୁରସ, ତରଭୁଜ ବ୍ୟବସାୟ ବେଶ୍‌ ଜମୁଛି। ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ସକାଳୁଆ ହୋଇଥିବାରୁ ସକାଳ ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଭିଡ ରହୁଛି।

କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ରେଞ୍ଜ ଶିକରପାଇ ସେକ୍ସନର ସାଜାବିଟ ଅଧୀନ ମାଝିଗୁଡା ନିକଟରୁ ବନ ବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ସେଣ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ କାଠ ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରିଛି । ଏଥିସହ ୨ ଜଣ ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ।

କୋରାପୁଟ: କୋମ୍ବିଂ ବେଳେ ମିଳିଲା ବିସ୍ଫୋରକ

କୋରାପୁଟ: କୋମ୍ବିଂ ବେଳେ ମିଳିଲା ବିସ୍ଫୋରକ

କୋରାପୁଟ/ଅନକାଡେଲି,୨୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ଅନକାଡେଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ୧୩ ନମ୍ବର ବାଟାଲିୟନର ଯବାନମାନେ କୋମ୍ବିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରକ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀମାନେ ଏସବୁ ଅନକାଡେଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଖଡ଼ାପୁଟ-ସିନ୍ଧିପୁଟ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ।

କୁଅରୁ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାଶୀପୁର, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଇଗୁଡା ଗଁାର ପ୍ରକାଶ ନାଏକଙ୍କ ୪୮ ଦିନର ଶିଶୁ ପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ପୋଲିସ କୁଅରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ କେହି କୂଅ ଭିତରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଆହତ କୁଟ୍ରା ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ଆହତ କୁଟ୍ରା ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ଗୁଣପୁର,୨୦। ୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଜିଆଇଇଟି ପରିସରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ କୁଟ୍ରା ବାଟବଣା ହୋଇ ଚାଲି ଆସିଥିଲା । ଏହାକୁ ଜିଆଇଆଇଟିର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦେଖିଥିଲେ । କୁଟ୍ରାଟି ଆହତ ହୋଇଥିବା ଦେଖି ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ।

ଆସନ୍ତାକାଲି ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା: ୨୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୦୨୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଆସନ୍ତାକାଲି ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା: ୨୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୦୨୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଜୟପୁର,୨୦ା୪(ନି.ପ୍ର.): ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏଥିପାଇଁ ୨୨ଟି ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି। ମୋଟ ୮୦ଟି ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ୬୦୨୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ।

୪ ଜଣଙ୍କୁ ଅପହରଣ କଲେ ମାଓବାଦୀ

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌,୨୦।୪: ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୪ ଜଣ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିନେଇଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏହି ଅପହରଣ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରାୟଗଡ଼ାର ସୀମାନ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବ୍ଲକ ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଲାଖପଦର ଗାଁରୁ ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଛନ୍ତି।

କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟର, ପତାକାରେ ଛାଇଗଲାଣି ହାଲ୍‌ ପରିସର

କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟର, ପତାକାରେ ଛାଇଗଲାଣି ହାଲ୍‌ ପରିସର

ସୁନାବେଡ଼ା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହାଲ୍‌ରେ ମେ ୨୪ରେ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆଲୋଚନା ଜୋର୍‌ ଧରିଲାଣି। ଏଠାରେ ବିଜୁ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଏମ୍ପ୍ଲୋଇଜ ୟୁନିଅନ, ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଏମ୍ପ୍ଲୋଇଜ ୟୁନିଅନ୍‌, ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ଏରୋନଟିକ୍ସ ମଜଦୁର ସଂଘ ଭଳି ୩ଟି ସଂଘ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ହେବ।

ଗାଁ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଛକଟା: ବନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

ଗାଁ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଛକଟା: ବନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

ଜୟପୁର,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ହାଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୧୦ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲରେ ଗଛକଟାକୁ ନେଇ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଉପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୨୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ବନୀକରଣ ଯୋଜନାରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଆକାଶିଆ, ନୀଳଗିରି ଚାରା ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ୧୧ ଦିନ ପରେ ବି ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ପରଜା ବେଡ଼ାପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଅପହରଣ ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହତଚକିତ କରିଥିଲା। ଏ ଘଟଣାର ୧୧ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପୋଲିସ କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଏ ଦିଗରେ ସାମାନ୍ୟତମ ପଦକ୍ଷେପ ନନେବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିଛି। ଅପହରଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିବା ତ ଦୂରର କଥା, ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୁରାକ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ପାଇନଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ମଦ୍ୟପ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ହାଜର ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମଦ୍ୟପ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ହାଜର ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକ ଏମ୍‌ଭି-୮୭ ଗ୍ରାମ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ବୁଲୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମଦନିଶାର ପରିଣାମ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ସେ ଉଲଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମରେ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ଗାଳି ଗୁଳଜ କରୁଥିବା ଅସହ୍ୟ ହେବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କୁ କାବୁ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପାଖକୁ ନେଇଥିଲେ।

ଅସୁସ୍ଥ ମାଙ୍କଡ଼କୁ ବନ ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ଅସୁସ୍ଥ ମାଙ୍କଡ଼କୁ ବନ ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ମାଥିଲି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସେବାଯତ୍ନ ସବୁ କଲେ। ପଶୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡି ଘରେ ଦୈନିକ ଆଣି ଚିକିତ୍ସା କରାଇଲେ। ତଥାପି ମାଙ୍କଡର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସୁଧୁରିଲା ନାହିଁ। ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ପୋଡ଼ିଯାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ ଏବେ ଘା’ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି। ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଅସୁସ୍ଥ ମାଙ୍କଡ଼କୁ ବନ ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଭାତ ସେନ।

ଗ୍ୟାସ୍‌ ଆକାରରେ ଜାଳେଣି ଦେଇ ଜଙ୍ଗଲ ବଞ୍ଚାଇବ ‘ଉଜ୍ଜ୍ବଳା’

ଗ୍ୟାସ୍‌ ଆକାରରେ ଜାଳେଣି ଦେଇ ଜଙ୍ଗଲ ବଞ୍ଚାଇବ ‘ଉଜ୍ଜ୍ବଳା’

ମାଥିଲି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜାଳେଣି କାଠ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଫଳରେ ସବୁଜ ବାହିନୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଲୋପ ହେବାକୁ ବସିଛି। ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ବାୟୁମଣ୍ତଳ ଓ ମଣିଷ ଉପରେ ପଡ଼ିବା ସହ ଜଳବାୟୁ ଓ ବର୍ଷା ଅନିୟମିତ ରହୁଛି। ତେଣୁ ଜାଳେଣି କାଠ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଯୋଜନାରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ହାଟପଦା ସାହି ଖେଳପଡିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଅତିଥି ମହିଳାଙ୍କୁ ଏପରି ଶପଥପାଠ କରାଇଛନ୍ତି।

ସତ୍ୟସାଇ ମନ୍ଦିରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ବରୂପିଣୀ ଦିବସ

ସତ୍ୟସାଇ ମନ୍ଦିରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ବରୂପିଣୀ ଦିବସ

ଡାବୁଗାଁ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟସାଇ ମନ୍ଦିରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ବରୂପିଣୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସକାଳେ ସାଇ ସୁପ୍ରଭାତ, ନାରାୟଣୀ ସେବା, ଗଣପତି ପ୍ରାର୍ଥନା, ଶିବ ଉପାସନା, ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର, ସାଇ ଗାୟତ୍ରୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥଲା।

ବଡଓଲମା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୩ ଜଣ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମନୋନୀତ

ଡାବୁଗାଁ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବଡଓଲମା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ-୨ର ୧୩ ଜଣ ଛାତ୍ର ଡାବୁଗାଁ ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ଲକ ଏସ୍‌ସି ସେଲ୍‌ ସଭାପତି

କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ଲକ ଏସ୍‌ସି ସେଲ୍‌ ସଭାପତି

ମାଲକାନଗିରି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକ ବିଜେଡିର ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ସି ସେଲ୍‌ ସଭାପତି ରଣଜିତ ବାଘ ଶୁକ୍ରବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ ରହିଥିଲା। ସେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାଜସ୍ବ ନିରିକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାଜସ୍ବ ନିରିକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୪(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଳାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଝାଡବନ୍ଧଗୁଡା ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ଆବାସ ଏବେ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଘର ନିର୍ମାଣର ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାନ୍ଥ ଓ ଛାତ ଫାଟି ଆଁ କରିଛି। ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କୋଠରିରେ ବସିବା ଓ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ମନା କରାଯାଇଛି।

ଦଦରା କୋଠରୀରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ଦଦରା କୋଠରୀରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୪(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଉସୁରୀ ପଦର ଗାଁରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ହସ୍ତାନ୍ତର ପୂର୍ବରୁ କାନ୍ଥରେ ଫାଟ ହେବା ସହ ମୂଳଦୁଆ ଓ ପିଲାରରୁ ସିମେଣ୍ଟ ଖସି ଯାଇଛି।

କାଜୁ ବଗିଚାକୁ ନେଇ ୨ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ  ବିବାଦ

କାଜୁ ବଗିଚାକୁ ନେଇ ୨ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୪(ବି.ପ୍ର.): ଏବେ କାଜୁ ଅମଳ ସମୟ । କାଜୁ ବଗିଚାକୁ ନେଇ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହୁଛି । ଜମିଜମାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମାଧାନ କରାଯାଉ ନଥିବାରୁ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗୁଛି । ଏପରକି କାଜୁ ବଗିଚାକୁ ନେଇ ୨ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଉମରି ଗାଁରେ । ଘଟଣାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉମରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଗୁରୁବାର ଆସିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଝରିଗାଁ ଠାରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯାଇଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାକ୍ଷାତ କରି ନ ପାରି ଗାଁକୁ ଫେରି ଯାଇଥିଲେ।

୩ ଦିନ ହେଲା ବିଶାଖାପାଟଣାରୁ ଆସିପାରୁନି ମୃତଦେହ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦। ୪(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗମୁଡା ବ୍ଲକ ଚଟାହାଣ୍ଡି ଗାଁର ମିତାଇ ଚଣ୍ଡାଳଙ୍କ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତେବେ ସେଠାରୁ ମୃତଦେହ ଆସି ପାରୁ ନାହିଁ। ୩ ଦିନ ହେବ ମୃତଦେହ ପଡି ରହିଛି । ବିଶାଖାପାଟଣା ସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ପୋଲିସ ନବରଙ୍ଗପୁର ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ପୋଲିସର ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସହାୟତା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁ ପାରୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ୩ ଦିନ ହେବ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ମୃତଦେହ ପଡି ରହିଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛନ୍ତି।