ରାୟଗଡା

ନିମ୍ନମାନର ରାସ୍ତାକାମ:   ୫ ଗାଁ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ନିମ୍ନମାନର ରାସ୍ତାକାମ: ୫ ଗାଁ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

କୋରାପୁଟ,୧୪।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକ ଝଡ଼ିଗୁଡ଼ାରୁ ଗୁଣ୍ଠାଗୁଡ଼ା ଯାଏ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାସ୍ତା ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଝଡ଼ିଗୁଡ଼ାଠାରେ ୫ରୁ ଅଧିକ ଗାଁର ଶତାଧିକ  ଗ୍ରାମବାସୀ ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିରେ କଂଗ୍ରେସର ଥାନା ଘେରାଉ

ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିରେ କଂଗ୍ରେସର ଥାନା ଘେରାଉ

ଜୟପୁର,୧୪ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ମୁଖୀଖୁଦୁପୀ ଗ୍ରାମରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ଦିନ ବିଜେଡି ଗୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁଥ୍‌ ଜବରଦ୍‌ଦଖଲ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ।

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିଆରା ପରବ ଚଇତି

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିଆରା ପରବ ଚଇତି

ଜେକେପୁର, ୧୪ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତ ବଡଚାନ୍ଦିଲିଠାରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିଆରା ପରବ ଚଇତି  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ଦୀର୍ଘ ଏକମାସ ଧରି ପାଳନ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଚୈତ୍ର ପରବରେ ପ୍ରଥମ ୭ଦିନ ହୋଲିଖେଳ ଆୟୋଜିତ ହେବାସହ ଗ୍ରାମଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠ କରାଯିବ|

ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଶୋରୁମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଶୋରୁମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୪(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ସହରର ମହିଳା କଲେଜ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଶିବଗଙ୍ଗା ଇଣ୍ଟେରିୟରସ୍‌ ଶୋରୁମରେ ଶନିବାର ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି  ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏହି ଶୋରୁମ ତିନିମାସ ତଳେ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୯ଟା ବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥିବା  ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡିଯାଇଥିଲା।  ଏହି ତାରର ହାଇଭୋଲଟେଜ ପାୱାର ନିକଟରେ ଥିବା ଶୋରୁମକୁ ଚାଲିଯାଇ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟ ହୋଇଥିଲା। ଶୋ ରୁମର ବିଦ୍ୟୁତମିଟର ଜଳିଯିବା ସହ ଚାରିଆଡେ ଏହା ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ନିଆଁ ଲାଗି ଶୋରୁମ ଭିତର ଧୂଆଁମୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀରୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୩।୪- ରାୟଗଡା ସହରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ମଝିଘରିଆଣୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ  ଯାଇଥିବା ଝଞ୍ଜାବତୀ ନଦୀ ତଟରୁ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ମୃତ ଯୁବତୀଜଣକ ହେଲେ ସହରର ମେନରୋଡ୍‌ରେ ଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଅନିତା କସିମକୋଟା(୨୫) । ଗତ ଗୁରୁବାର ତାରିଖରେ  ଅନିତା ତାଙ୍କର  କିଛି ସାଥୀଙ୍କ ସହ ମତଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଘରୁ ଯାଇଥିଲେ। 

୪୦ ଦିନ ହେଲା ଏଟିଏମ୍‌ ଅଚଳ

୪୦ ଦିନ ହେଲା ଏଟିଏମ୍‌ ଅଚଳ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ସଦରରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଓ ଆଇଓବି ଶାଖାର ଏଟିଏମ୍‌ ରହିଛି। ଏହା ଉପରେ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତା ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଛକ ହୋଇଥିବାରୁ ବାହାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ମାସକ ତଳୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଅଚଳ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଶଟରରେ ତାଲା ପଡ଼ିଛି।

ନାକ ଉପର ଟ୍ୟୁମର ଲୁଚାଇଦେଲାଣି ମୁହଁ: ୯ ବର୍ଷର ଆକାଶର ଭାଗ୍ୟାକାଶରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ବାଦଲ

ନାକ ଉପର ଟ୍ୟୁମର ଲୁଚାଇଦେଲାଣି ମୁହଁ: ୯ ବର୍ଷର ଆକାଶର ଭାଗ୍ୟାକାଶରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ବାଦଲ

ସେମିଳିଗୁଡା,୧୩।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଠାପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ଧକଉଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ଆକାଶ ଖରାଙ୍କ ଘର। ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇ ନାକ, ଆଖି ଓ ପାଟି ଲୁଚିସାରିଲାଣି। ଧୀରେଧୀରେ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି। 

ଏମ୍‌ପିଭି-୬୫ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୋଟ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ଘଟଣା: ପ୍ରଶାସନିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

କାଲିମେଳା,୧୨ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଗଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମ୍‌ପିଭି-୬୫ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ମତଦାନ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ଶାନ୍ତ ପଡିଛି। ଏହି ବୁଥରେ ପୁନର୍ବାର ମତଦାନ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଡି ବସିଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ  ଶାନ୍ତ ପଡିଛନ୍ତି। ଘଟଣାର ପ୍ରଶାସନିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଓ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଏମ୍‌ପିଭି-୬୫ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବୁଥ ନଂ ୨୫୩ ଏବଂ ୨୫୪ର ଇଭିଏମ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଜିଲା କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ମାଓବାଦୀ ଭୟ: ଜଙ୍ଗଲରେ ୧୫ କିମି ଚାଲିଚାଲି ଆସିଲେ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି

ମାଲକାନଗିର,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଚଳିତ ସାଧାରଣ  ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ  ପୂର୍ବରୁ  ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ   ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା  ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଗୁରୁବାର ମତଦାନ ସମୟରେ   ମାଲକାନଗିରି ଓ  ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର କେତେକ ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ   ମତଦାନ  ବିଳମ୍ବରେ ହୋଇଥିଲା। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ରାତି ୭ଟାଯାଏ ମତଦାନ ଚାଲିଥିଲା। ତେବେ ମତଦାନ ଶେଷ ପରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୟ ଥିବା ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟିକୁ ଜଙ୍ଗଲ ରାସ୍ତାରେ ଦୀର୍ଘ ୧୫ କିମି ଚାଲିଚାଲି ଆସିବାକୁ ପଡିଛି। 

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ରହିଲା ଇଭିଏମ୍‌

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ରହିଲା ଇଭିଏମ୍‌

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୨।୪- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଗତ ଗୁରୁବାର  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରାୟଗଡା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ  ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପିଏଟିକୁ କଡା ସୁରକ୍ଷାବଳୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିସିଡି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗରୁମ୍‌ରେ ସିଲ୍‌ କରି ରଖାଯାଇଛି । ରାୟଗଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରାୟଗଡା ଓ କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୨୯୮ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ମୋଟ ୫୯୬ଟି ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପିଏଟି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା ।ମତଦାନ ପରେ ଏହି ମେଶିନକୁ ଯବାନ୍‌ଙ୍କ କଡା ସୁରକ୍ଷାରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା । 

ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଫେରିଲା ଅଟକ ଥିବା ଲଞ୍ଚ

ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଫେରିଲା ଅଟକ ଥିବା ଲଞ୍ଚ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମାଲକାନଗିରି ଉପାନ୍ତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ତଥା ପଣସପୁଟ, ଅଣ୍ଡିରାପାଲି ଓ ଯୋଡ଼ାମ୍ବକୁ ନେଇ ଗଠିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଜଣାଇବା ସହିତ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା। 

ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ:  ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି

ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି

ଝରିଗାଁ,୧୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.):  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ରହିଥିବା ସୁରଜ ପୂଜା ଭଣ୍ଡାର ନାମକ ଏକ ଦୋକାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

୧୫ ବୁଥ୍‌ରେ ଭୋଟ ଶୂନ୍ୟ

୧୫ ବୁଥ୍‌ରେ ଭୋଟ ଶୂନ୍ୟ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ଧମକ  ଯୋଗୁ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ  ସ୍ବାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳର ୫ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗୁରୁବାର ମତଦାନ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସି ଟଳି ପଡ଼ିଲେ ଭୀମା

ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସି ଟଳି ପଡ଼ିଲେ ଭୀମା

ମାଲକାନଗିରି,୧୨।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ମାଲକାନଗିରି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ନାଲାଗୁଣ୍ଠି ପଞ୍ଚାୟତର ଏମ୍‌ପିଭି-୭୪ ବୁଥ୍‌କୁ ଗୁରୁବାର ମତଦାନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଯାଇ ନିରାଶରେ ଫେରିଲେ:ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଦେଇ ସାରିଥିଲେ ଭୋଟ

ମାଲକାନଗିରି,୧୧ା୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର କୁଡୁମୁଲୁଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ଦୋରାଗୁଡାର ବୁଥ୍‌ ନଂ. ୧୭୫ ରେ ଜଣେ ମହିଳା ଭୋଟ ଦେବାପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭୋଟ ଦେଇ ସାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ଦୁତିକା ଆଦବାରୀ। ଦୁତିକା  ଭୋଟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଧରି ଭୋଟ ଦେବାକୁ  ବୁଥ୍‌କୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଭୋଟ ଅନ୍ୟ କେହି ଦେଇ ସାରିଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। 

ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ମାଲକାନଗିରି,୧୧।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗୁରୁବାର ମତଦାନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।  ସେ ହେଲେ ମାଲକାନଗିରି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୭୯ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାଲାଗୁଣ୍ଠି ଗ୍ରାମର ଭିମା କବାସୀ। ଭୀମା ଗୁରୁବାର ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ବୁଥ୍‌ରେ ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଛିଡା ହେବାରୁ ସେ  ସଂଜ୍ଞାହୀନ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

୨ଟି ବୁଥରେ ପଡିଲାନି ଗୋଟିଏ ଭୋଟ

୨ଟି ବୁଥରେ ପଡିଲାନି ଗୋଟିଏ ଭୋଟ

ନବରଙ୍ଗପୁର/ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୧।୪(ବି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ୨ଟି ବୁଥରେ ଗୁରୁବାର ଗୋଟିଏ ବି ଭୋଟ ପଡିନି।  ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ବୁଥ ନଂ ୧୧୦ ଓ ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର  ବୁଥ ନଂ ୨୦୪ରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମତଦାନ କରି ନାହାନ୍ତି। ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର କଣ୍ଟାମାଳ ଉନ୍ନୀତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ବୁଥ ନଂ ୧୧୦ରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମତଦାନ କରି ନଥିଲେ । ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।  ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲା ରହିଥିଲା , କିନ୍ତୁ କେହି ଜଣେ ବି ଆସି ମତଦାନ କରି ନ ଥିଲେ।

ମାଓବାଦୀ ଭୟରେ ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ ଦେଲେନି ଭୋଟ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୧।୪- ଗୁରୁବାର ଭୋଟ ବର୍ଜନ  ଓ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ମାଓବାଦୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ନିୟମଗିରି ପାହାଡରେ । ନିୟମଗିରି ପାହାଡରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପାର୍ସେଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଲାଖପଦର, ପାଟାଙ୍ଗପଦର ଓ ମିଶିଖାଲ ୩ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିଛନ୍ତି। 

୨୬,୩୧୪ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରବିଧାନ ଚାଷ

୨୬,୩୧୪ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରବିଧାନ ଚାଷ

ଜୟପୁର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ରବିଧାନ ଫସଲ ପାଇଁ ଜମିରେ ବେଉସା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଧାନଗଛ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଜମିରେ ସାରଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଛି। କୃଷି ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ରେ ୨୬ ହଜାର ୨୯୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରବିଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ୧୭ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମିରେ ରବିଧାନ ଚାଷ କରାଯାଇଛି। 

କଳସୀ ଯାତ୍ରାରେ ଦୁଲୁକୁଛି ରାଇଘର

କଳସୀ ଯାତ୍ରାରେ ଦୁଲୁକୁଛି ରାଇଘର

ରାଇଘର,୧୧।୪(ନି.ପ୍ର)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘରଠାରେ କଳସୀ ଯାତ୍ରା ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୯ଦିନ ଧରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ମା’ଗଙ୍ଗାଦେଇ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳସୀ ଯାତ୍ରାରେ ରାଇଘର ଅଞ୍ଚଳ ଉସତ୍ବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି।   ରାଇଘର ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ବ କହିଲେ ରାଇଘର ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା। ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଚୈତ୍ର ମାସରେ ହେଉଥିବା ଏହି ଯାତ୍ରା ରାଇଘର ସ୍ଥିତ ଭିତରଗଡ ଗଜଭାରଣ୍ଡଠାରେ ଶତାଧିକ ବର୍ଷ ଧରି  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଆସୁଛି ।

୧୫ରୁ ପଞ୍ଚପଟ୍ଟମାଳୀ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ

୧୫ରୁ ପଞ୍ଚପଟ୍ଟମାଳୀ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ

ଦାମନଯୋଡ଼ି, ୧୧।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓଡ଼ିଆ ନାଟକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ‘ପଞ୍ଚପଟ୍ଟମାଳୀ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ’ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ୨୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେକ୍ଟର-୧ ମୁକ୍ତମଞ୍ଚରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ୧୭ଟି ନାଟ୍ୟଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ୧୫ ତାରିଖ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ସହ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ‘ପଞ୍ଚଧ୍ୱନି ନାଟ୍ୟ ପରିଷଦ’ ପକ୍ଷରୁ ନାଟକ ‘ସ୍ରଷ୍ଟା’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ। ୧୬ ତାରିଖ କଟକର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି  କ୍ଲବର ନାଟକ ‘ଅର୍ଜୁନି’ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉତ୍କଳ ନାଟ୍ୟମ୍‌ ସଂସ୍ଥାର ନାଟକ ‘ପଥର’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ।

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଦୁର୍ଘଟଣା:  ୫ ଗୁରୁତର

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୫ ଗୁରୁତର

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ମୁର୍କାର ପଞ୍ଚାୟତ ତୋଟାଗୁଡ଼ା ଗାଁ ନିକଟରେ   ଏକ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣ ମହିଳା ଓ ଗାଡି ମାଲିକ ନିରଞ୍ଜନ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଶମନ୍ତପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କଲେ କଣ୍ଟାମାଳ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ବିରୋଧ: ଭୋଟ ବର୍ଜନ କଲେ କଣ୍ଟାମାଳ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି, ୧୧।୪,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କଣ୍ଟାମାଳ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ରବିଧାନ ଫସଲରେ ରୋଗ

ରବିଧାନ ଫସଲରେ ରୋଗ

ଜୟପୁର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ଜୟପୁର ବ୍ଲକରେ ରବିଧାନ ଫସଲ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ନଷ୍ଟହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଭାଗ ନିକଟରେ ଏନେଇ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଜୟପୁର ବ୍ଲକର ରଣ୍ଡାପାଲୀ ପଞ୍ଚାୟତର ହର୍ଦ୍ଦଳୀ, ବଡ଼ଜିଉନାର ସଲପା, ଟାଙ୍କୁଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷ ଜମିରେ ରବିଧାନ ଫସଲରେ ପତ୍ରଫଟା, କାଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ ଲାଗିଛି ।