ରାୟଗଡା

ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ବାପା- ପୁଅ ମୃତ

ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ବାପା- ପୁଅ ମୃତ

ରାଇଘର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଟିମନପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଡ୍ରାପାରା ନିକଟ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ଏକ ପଥର ଖାଦାନରେ ସୋମବାର ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ବାପା ଓ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବୁଡ୍ରାପାରା ଗ୍ରାମର ଭୀମସେନ ମାଝି (୩୨)ଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ପୁଅ ଖଗେଶ୍ୱରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ହେମା ଗମାଙ୍ଗ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ହେମା ଗମାଙ୍ଗ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

କୋରାପୁଟ,୧୨ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ହେମା ଗମାଙ୍ଗ ପୁଣିଥରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଫେରିବେ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଘର ବାହୁଡ଼ା ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଜନତା-ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଏସ୍‌ଆଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଜନତା-ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଏସ୍‌ଆଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଲମତାପୁଟ/ଜୟପୁର,୧୨ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ସଦର-ପାଡୁଆ ରାସ୍ତାର ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ସୋମବାର କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଗୋଟିଏ ଗାଈର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ମଙ୍ଗଳବାର ଲମତାପୁଟ ଫାଣ୍ଡି ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବା ସହ ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏସ୍‌ଆଇ ସୁଦର୍ଶନ ନାୟକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଜନତା ଜୟପୁର-ଲମତାପୁଟ-ମାଛକୁଣ୍ଡ-ପାଡୁଆ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୨।୨(ବି.ପ୍ର.) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଭେନ୍‌ସ ଗାଁର ଟୁନୁ ମାରକାମ। ପୋଲିସ ସହ ସାମିଲ ହୋଇ ଟୁନୁ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। 

୧୩ରେ ଆଦିବାସୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟା

ଗୁଣପୁର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ନୂତନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଚଇତି ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡପରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଦିବାସୀ କଳାକୃତି, ଭାଷା, ଲିପି ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଧ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅଲ ଓଡଶା ଆଦାବାସୀ ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା  ରାଜ୍ୟ ସଂପାଦକ କାଦେୟ ସରେନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତ।ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବା ସହ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଦଳବେଜଠାରେ ମା’ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରାରେ ଜଳବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପଡା, ଅଣ୍ଟିପଡା, ବନାମହୁଲ, ଭାଟିପଡା, ବରାଗୁଡା କାଶିପାଣି ଆଦି ଗ୍ରାମରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଶତାଧିକ ଲାଠି,  ପାଲିଙ୍କି ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମର ଶିରା, ପୂଜାଂରୀ, ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆ ଯୋଗଦେଇ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠ କରିଥିଲେ । ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ ଆବାହନ କରି କୁକୁଡା ଓ ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା 

ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୨ରୁ ଜାଗର ମେଳା

ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୨ରୁ ଜାଗର ମେଳା

ଜୟପୁର, ୧୨।୨(ନି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରରେ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା  ଜାଗର ମେଳା ନେଇ ପି.ଏ. ଆଇଡିଟିଏ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜୟପୁର ଉପଜିଲାପାଳ  ଲୋକନାଥ ଦଳବେହେରାଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ  ଜୟପୁର ତହସିଲଦାର ତଥା ଦୋବୋତ୍ତର ଅଧିକାରୀ  ମାତାଲାଲ ଲେହାଙ୍ଗି, ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମାନସ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଏସ୍‌ଡିପିଆରଓ ପୀତବାସ ବିଶ୍ୱାଳ, ଅଶୋକ ମୁଦୁଲି, ଏସିଏଫ   ଏମ୍‌ ମୋତିଲାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ତାରିଖରେ  ମହାଶିବରାତ୍ରି ପଡୁଥିବାରୁ ୨ରୁ ୫ ତାରିଖ ଯାଏ  ଏହି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେବ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛିି।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠାକୁରଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଟିକେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବୈଠକ ଆରମ୍ଭରେ ବୈପାରୀଗୁଡ଼ାରୁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ଯାଏ ଥିବା ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ଗଜପତିର କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ହେବେ ଆମେରିକା ବୋହୂ

ଗଜପତିର କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ହେବେ ଆମେରିକା ବୋହୂ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଭଲପାଇବସିଲେ ଆଉ ହୃଦୟ ବି ଦେଲେ। ଏହାପରେ ଜୀବନସାଥୀ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଲେ ଆମେରିକୀୟ ଯୁବକ ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ମିଲର। ପରିବାର ସମ୍ମତିରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ବାଗତ କରି ହାତ ବଢାଇଲେ ଗଜପତି ଜିଲାର ଝିଅ କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ବର୍ଦ୍ଧନ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଜିଲା ନିବନ୍ଧକ ଓ ବିବାହ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦୁହେଁ ଆଇନଗତ ଭାବେ ପରସ୍ପରର ହାତ ଧରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ନିମନ୍ତେ ପଥ ପରିଷ୍କାର ହେଲା ବୋଲି କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତିଙ୍କ ବାପା ସନ୍ତମୂର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି। 

ସଙ୍କଟରେ ବାଦୁଡି ବଂଶ: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ବିଲୁପ୍ତି ଆଶଙ୍କା

ସଙ୍କଟରେ ବାଦୁଡି ବଂଶ: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ବିଲୁପ୍ତି ଆଶଙ୍କା

ମାଲକାନଗିରି,୧୨।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ଥନ୍ୟପାୟୀ ପକ୍ଷୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ବାଦୁଡିଙ୍କ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏବେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି। ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ।। 

ଭାଟିଗଁ।ବାସୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନ ଭାଟିଗଁାର ୧୩ଟି ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ୪ବର୍ଷଧରି ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟା ପାଇଁ ଆଦେନ କରିଥିଲେ ହେଁ ପଟ୍ଟା ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପଟ୍ଟା ଆବେଦନକାରୀ ମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ  ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତିି । 

ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ କର୍ମଚାରୀ

ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ କର୍ମଚାରୀ

କୋରାପୁଟ,୧୧ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଓପେପାର ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଗତ ୪ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଲା ପକାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଜିଲା ଓପେପା କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ସଭାପତି ଦୀପକ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମ୍ପାଦକ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବଦଳି ଦାବି: ୫ଘଣ୍ଟା ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବଦଳି ଦାବି: ୫ଘଣ୍ଟା ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବନ୍ଧୁଗାଁ , ୧୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିରୋଧ କରି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବନ୍ଧୁଗଁା ବ୍ଲକ କୁମ୍ଭାରୀପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତର ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଡି କଲେଜର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସୋମବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ଥିଲା। ଖବରପାଇ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପିଲାଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଥିଲା। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା କୋରାପୁଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା କୋରାପୁଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ

କୋରାପୁଟ, ୧୧ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଭାରତୀୟ ଆଇନଜୀବୀ ପରିଷଦ ଓ ରାଜ୍ୟ ଆଇନଜୀବୀ ପରିଷଦ ମିଳିତ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ସୋମବାର କୋରାପୁଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ: ୨ ଗୁରୁତର

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ: ୨ ଗୁରୁତର

କୋରାପୁଟ, ୧୧ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୋରାପୁଟ-ସୁନାବେଡା ୨୬ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ନୂଆ କଲୋନୀଠାରେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ସୋମବାର ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। 

୨ ମୋଟରସାଇକେଲ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୧ ମୃତ, ୩ ଆହତ

୨ ମୋଟରସାଇକେଲ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୧ ମୃତ, ୩ ଆହତ

ମାଲକାନଗିରି, ୧୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଏମ୍‌ଭି ୩୮ ଗ୍ରାମ  ନିକଟରେ ସୋମବାର ୨ଟି ମୋଟରସାଇକେଲ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ  ୩ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌: ୩ ମୃତ, ୧୦ ଗୁରୁତର

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌: ୩ ମୃତ, ୧୦ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି/ ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି, ୧୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲଗାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଲପ ପଦର ନିକଟରେ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପାଙ୍ଗାମରୁ ମାଥିଲି ଯାଉଥିବା ଏକ ଟାଟା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପାଚିକା ନିଯୁକ୍ତିରେ ତ୍ରୁଟି ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ପାଚିକା ନିଯୁକ୍ତିରେ ତ୍ରୁଟି ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ପଦ୍ମପୁର,୧୧।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ୨ଟି ଛାତ୍ରାବାସରେ ପାଚିକା ନିଯୁକ୍ତିରେ ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥିବା ।  ଏ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।   

ବଡ଼ ମନା କରିବାରୁ ବେଦୀରେ ବସିଥାନ୍ତେ ସାନଭଉଣୀ: ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି

ବଡ଼ ମନା କରିବାରୁ ବେଦୀରେ ବସିଥାନ୍ତେ ସାନଭଉଣୀ: ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି

କୁନ୍ଦୁରା,୧୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇସାରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବଡ଼ଝିଅ ମନା କରିଦେବାରୁ ମା’ ବାପା ନାବାଳିକା ସାନଝିଅକୁ ରବିବାର ବେଦୀରେ ବସାଇଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପଣ୍ଡକରି ସମ୍ପୃକ୍ତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଓ କୁନ୍ଦୁରା ଥାନା। 

୧୫ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୨- ଇଟାଭାଟିରେ କାମ କରିବାକୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ଯାଇଥିବା ୬ ପରିବାରର ୧୫ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁଷୁରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିକୁଆ ଗ୍ରାମର ଲୁଚନ ତାମୁଲିଆ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ତାମୁଲିଆ, ଗୁଡଭେଲା ଗ୍ରାମର ଆଦିତ୍ୟ ସାମରତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାମରଥ, ଉପରତଡା ଗ୍ରାମର ଚୈତନ୍ୟ କୁମ୍ଭରିଆ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସବିତା କୁମ୍ଭରିଆ, ଇନ୍ଦିରା ବିନା , ପହିଲମାନ ନାୟକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବିଳାସିନୀ ନାୟକ, ସଇଁତଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମ୍ଭାରି ଗ୍ରାମର ବଚନ ସାହାଣୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କେଶରୀ ସାହାଣୀ, ତୁରେକାଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଏନିମାଲ ଗ୍ରାମର ମାୟାଧର ତାଣ୍ଡି ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରାଧିକା ତାଣ୍ଡି, ସଜନା କୁମ୍ଭାର ଏବଂ ଗୁପ୍ତ ଖରସେଲ। 

ଏମ୍‌ପି, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ଏମ୍‌ପି, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୦ା୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝି ଏବଂ କୋରାପୁଟ ଏମ୍‌ପି ଝିନ୍ନ ହିକ୍‌କା ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ହଠାତ୍‌ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି  ସର୍କିଟ ହାଉସରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାରୁତ କୁମାର ପାଳ ଏହି ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।  

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗୁଣପୁର,୧୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରର ଏକ ଲଜର କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପଠାରେ କିନ୍ନରମାନେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ସଚେତନତା କରିବା ନେଇ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସଖା, ଏପିପିଆଇ ଏବଂ କିସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ  ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୪ଦିନ ଧରି କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଓ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିଚ୍ଛନତା ନେଇ କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ  ତାଲିମ  ଦିଆଯିବ । କିନ୍ନରମାନେ ଗଁା ଗଁା ବୁଲି ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବେ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାୟଗଡା ଗସ୍ତ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାୟଗଡା ଗସ୍ତ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୨: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖରେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗସ୍ତ କରିବେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଜିସିଡି ପଡିଆଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦେଇ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକୁୁ ସହାୟତା ରାଶି ବଣ୍ଟନ କରିବେ ।   ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ନୂତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ । ଏହାପରେ ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

୨୦୧୮-୧୯ରେ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ: ଜିଲାରେ ସରିଛି ମାତ୍ର ୬ ପ୍ରତିଶତ

ଜୟପୁର, ୧୦।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ନିଜର ଆବାସ ଯୋଜନା ଅଧୀନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ତାହା ପୂରଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଏଓ୍ବାଇ) ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ ମାତ୍ର ୬ ପ୍ରତିଶତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଛି ା ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକରେ ୩୬୬ଟି ଗୃହ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା, ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଚଳିତ ବର୍ଷର ଧାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

କାଳିଆ ଯୋଜନା ହାତେଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ: ଫର୍ମରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ହିତାଧିକାରୀ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୦।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ, ଭୂମିହୀନ, ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ ଜମାଖାତାରେ ଡିପୋଜିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଘରେ ନ ପଶୁଣୁ ଚାଳ ବାଜିବା ଭଳି ଜଣାପଡିଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ, ଟିକସଦାତା ଏବଂ ବଡ଼ ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାରେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ଡିପୋଜିଟ ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଚେତା ପଶିଛି । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ, ବଡ଼ଚାଷୀ ଏବଂ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପେନସନ ପାଉଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନେ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ନାହଁି ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି ସେମାନଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।