ରାୟଗଡା

ଜିଡିଏସ୍‌ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଭାଜପାର ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜିଡିଏସ୍‌ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଭାଜପାର ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜୟପୁର,୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ )- ସାରା ଦେଶରେ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ କରିବା ଦାବି ନେଇ ଗ୍ରାମ ଡାକସେବକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ସହରସ୍ଥ ଡାକ ବିଭାଗ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଡାକ ସେବକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିକାମ୍ବ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଜଣେ ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀ ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଦେବାନନ୍ଦ ହିଆଲ (୪୦)।

କୋରାପୁଟରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଳିଲା ବିଶ୍ୱାସଘାତ ଦିବସ

କୋରାପୁଟରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଳିଲା ବିଶ୍ୱାସଘାତ ଦିବସ

କୋରାପୁଟ,୨୬।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦ୍ର ଭାଜପା ସରକାର ୪ ବର୍ଷ ଧରି ସମଗ୍ର ଭାରତବାସୀକୁ ବିଶ୍ୱାସଘାତ କରିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱାସଘାତ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।କଂଗ୍ରେସର ଶତାଧିକ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଛକଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ସେଠାରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଏକ କୁଶପୁତଳିକାକୁ ଦାହ କରିଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ପାଳିଲା ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ

କଂଗ୍ରେସ ପାଳିଲା ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ

ମାଲକାନଗିରି,୨୬।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ନାମରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସ ଘାତକତା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସାରା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାପନ ହେଲା ବିଏସ୍‌ଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ

ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାପନ ହେଲା ବିଏସ୍‌ଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ

ମାଲକାନଗିରି,୨୬।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ୧୫୧ଟି ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନକୁ ଅପେକ୍ଷା। ବିଏସ୍‌ଏଫ ଯବାନମାନେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସେତୁକୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀ ଦମନକୁ ଜୋରଦାର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା କରିବା ସହ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଜିଲାବ୍ୟାପୀ ପିଲାଚୋରି ଗୁଜବ: ସଚେତନତା ପାଇଁ ଗଡ଼ିଲା ରଥ

ଜିଲାବ୍ୟାପୀ ପିଲାଚୋରି ଗୁଜବ: ସଚେତନତା ପାଇଁ ଗଡ଼ିଲା ରଥ

କୋରାପୁଟ,୨୬।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ କିଛିଦିନ ଧରି ପିଲାଚୋରି ନେଇ ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ଓ ଗୁଜବ ଖେଳୁଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲୋକେ ଅଟକ ରଖିଥିବାବେଳେ କେତେକଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ଥାନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି, ଫେରି କରୁଥିବା ବେପାରୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଜିଲାର ନାରାୟଣପାଟଣା, ବନ୍ଧୁଗାଁ, ଦଶମନ୍ତପୁର, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ନନ୍ଦପୁର, ଲମତାପୁଟ, ଦାମନଯୋଡ଼ି, କାକିରିଗୁମ୍ମା, କୋରାପୁଟ, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପିଲାଚୋରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ଗ୍ରାମକଣ୍ଠ ପରମବକ ତଥା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଦାବିକଲେ ନୂତନ ପଟ୍ଟା

ଜୟପୁର,୨୬।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ତହସିଲର ଡଙ୍ଗରଛିଞ୍ଚି ମୌଜାର ମୁଖିଖୁଡିପୀ ଓ ଆମ୍ବକୋଟଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୧୮୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ଗ୍ରାମକଣ୍ଠ ପରମବକ ତଥା ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘରବାରି ପଟ୍ଟା ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରେକର୍ଡଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନଥିବାରୁ ପଟ୍ଟାଧାରୀ ବାର୍ଷିକ ଖଜଣା ଦେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଓ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ପଟ୍ଟା ଅଦରକାରୀ ହୋଇ ପଡିଛି।

ଏମ୍‌.ଏସ୍‌, ସ୍ବାମୀନାଥନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଶାଳା

ଏମ୍‌.ଏସ୍‌, ସ୍ବାମୀନାଥନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଶାଳା

ଜୟପୁର,୨୬।୫(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ସ୍ଥିତ ଏମ୍‌.ଏସ୍‌. ସ୍ବାମୀନାଥନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କୁନ୍ଦୁରା, ବୈପାରୀଗୁଡା ଓ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ୨୧ଟି ଗ୍ରାମରୁ ୪୨ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଶିବିରରେ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପନିପରିବାର ବିହନ ଉପତ୍ଦନ ଏବଂ ଏହାର ସଂରକ୍ଷଣ କିପରି ଭାବରେ ଗ୍ରାମ ସ୍ତରରେ କରିହେବ ଏବଂ ସହଜରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବ । ପ୍ରଥମ ଦିନ ବିହନ ଚୟନ, ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଉପତ୍ଦନ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପନିପରିବା ଗଛରୁ ବିହନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଫଳ ଓ ଗଛକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ପିପୁଲ୍ସ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ପିପୁଲ୍ସ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

କୁନ୍ଦୁରା,୨୬।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଦର ସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ସଭାଗୃହରେ ରାଜ୍ୟ ପିପୁଲ୍ସ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସଭାପତି କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦିନିକିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ପିପୁଲ୍ସ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସଭାପତି ନରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଭାପତି ସୁରେଶ ନାୟକ, ଉପସଭାପତି ଦୈତାରୀ ମଲ୍ଲିକ, ବିଧାୟକ ପ୍ରତିନିଧି ତ୍ରିପତି ଗୁରୁ, ମହିଳା ନେତ୍ରୀ କନକଲତା ପେଣ୍ଠିଆ, ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପରଜା, କୁନ୍ଦୁରା ସରପଞ୍ଚ ପାର୍ବତା ଫାମ୍ପୁଣିଆ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସରପଞ୍ଚ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବାଲିମେଳାରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ବାଲିମେଳାରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ବାଲିମେଳା,୨୬ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବାଲିମେଳା ଏନ୍‌ଏସିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ବଜାର ମଝିରେ କୁଢକୁଢ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ରହିଛି। ଡ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସଫେଇ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ମାତ୍ର ଏଥିପ୍ରତି ଏନ୍‌ଏସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିଘା ନଥିବା ସହରବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୧୨ଟି ଓ଼୍ବାର୍ଡକୁ ନେଇ ବାଲିମେଳା ଏନ୍‌ଏସି ଗଠିତ।

ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଓ ମନ ସୁସ୍ଥ ରହେ

ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଓ ମନ ସୁସ୍ଥ ରହେ

ମାଥିଲି, ୨୬ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଶନିବାର ଯୋଗ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି।

 ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର  ସବୁ ଗାଁ କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ

ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ସବୁ ଗାଁ କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୨୬।୫(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଶକ୍ତି ସଚିବ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା ତିନିଦିନିଆ ନବରଙ୍ଗପୁର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ା ସେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରି ସେଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି ା ସେ ପ୍ରଥମେ ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବଡଡାଇଭଟା ଯାଇ ମେଗାଲିପ୍ଟ ପଏଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ ା ଏଥିସହ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିସାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ବି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପାଣି

ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ବି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପାଣି

ଡାବୁଗାଁ,୨୬ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକର ଡାବୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଉମୁରାହାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟଜଳ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଚାୟତ ଗଠନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

ପଞ୍ଚାୟତ ଗଠନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୬ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ନୂତନ ଏଙ୍ଗାରସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଗଠନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଜାଲ୍ଲୋ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଜନଗଣନାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ଜନବହୁଳ ଗ୍ରାମକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଗ୍ରାମ କରି ଏଙ୍ଗାରସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମକୁ ଜନବହୁଳ ଦର୍ଶାଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ମସଲା ଉଦ୍ୟୋଗ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମସଲା ଉଦ୍ୟୋଗ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୬ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯାଜପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜୟଗୁରୁ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ମସଲା ଉଦ୍ୟୋଗ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି ା ଜିଲା ଓରମାସ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ କେସି ଗ୍ରୁପ୍‌ ସହଯୋଗିତାରେ ଏହି ମସଲା ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ପିଲା ଚୋରି ଗୁଜବ:  ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ପୋଲିସର ପରାମର୍ଶ

ପିଲା ଚୋରି ଗୁଜବ: ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ପୋଲିସର ପରାମର୍ଶ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୬ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ପିଲାଚୋରି ଓ କିଡନି ଚୋରି ଭଳି ଗୁଜବ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଏହି ଗୁଜବ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନ ଦେବାକୁ ଏବଂ ଏଥିପ୍ରତି ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଏସ୍‌ପି ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ଦାସ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଅଭିଯୋଗ:ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର ଗିରଫ

ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଅଭିଯୋଗ:ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର ଗିରଫ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୫।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ସିଙ୍କିସାହିର ବାସିନ୍ଦା ଜି.ବିଜୟ କୁମାର। ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବା ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଠାକୁର ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସଫେଇ ହେଉନି ଡ୍ରେନ୍‌, ଆବର୍ଜନା: ରୋଗ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କା

ସଫେଇ ହେଉନି ଡ୍ରେନ୍‌, ଆବର୍ଜନା: ରୋଗ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କା

ଧୋଡ୍ରା,୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବକଡାବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ଗ୍ରାମରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଗ୍ରାମର ଡ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ନିୟମିତ ଭାବେ ସଫେଇ କରାଯାଉନାହିଁ। ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୁଢ କୁଢ ଆବର୍ଜନା ପଡ଼ିରହିଛି। ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହେଲେ ରାସ୍ତାକୁ ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଉଦବୃତ୍ତ ହୋଇଆସୁଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ମଇଳା ପାଣିରେ ଯାତାୟାତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ପୂତିଗନ୍ଧମୟ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ମଶା, ମାଛି ଆଦି ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲୋକେ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ଆଦି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୩ଟି ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ନେଇ ବକଡାବେଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଗଠିତ। ୮ ଓ ୯ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଆବର୍ଜନା ଜମିରହିଛି।

୪ଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ

୪ଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡାକସେବା ବ୍ୟାହତ

ଜୟପୁର,୨୫।୫(ନି.ପ୍ର.): ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ସଂଘ କୋରାପୁଟ ଡିଭିଜନାଲ ବ୍ରାଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳୀନ ଧର୍ମଘଟ ସହ ଜୟପୁର ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି । ଜିଡିଏସ ବେତନ କମିଶନଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ରିପୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ଉଚିତ ପରାମର୍ଶ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଓ ନୂତନ ଦରମା ଲାଗୁ କରିବା ଦାବିରେ ଏହ ଧର୍ମଘଟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଜୟପୁର ଲାବୋରାଟୋରୀ ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଜୟପୁର ଲାବୋରାଟୋରୀ ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଜୟପୁର,୨୫।୫(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ଲାବୋରାଟୋରୀ ଏସୋସିଏସନ ତରଫରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜୟପୁରର ସମସ୍ତ ଲାବୋରାଟୋରୀ ବନ୍ଦ ରଖି ମାଲିକମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର ଶତକଡା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ପାଇଁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ କେନ୍ଦ୍ର୍ର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଜୟୁପୁରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ବିକ୍ରମଦେବ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ସ୍ନାତକରେ ମନିଷା, ସ୍ନାତକୋତ୍ତରରେ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ବିକ୍ରମଦେବ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ସ୍ନାତକରେ ମନିଷା, ସ୍ନାତକୋତ୍ତରରେ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ଜୟପୁର,୨୫। ୫(ନି.ପ୍ର.): ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ପ୍ରମୁଖ ବିକ୍ରମଦେବ ସ୍ବୟଂ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ତିନି ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଶେଷ ବର୍ଷ ସ୍ନାତକର କଳା ବିଭାଗରେ ଶତକଡା ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗରେ ୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହାର ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ବି.ବି.ଏରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବି.ସି.ଏରେ ୬୮ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

ମନସାଇଙ୍କ ଗୁହାରି ଶୁଣିଲା ପ୍ରଶାସନ; ମିଳିଲା ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ

ମନସାଇଙ୍କ ଗୁହାରି ଶୁଣିଲା ପ୍ରଶାସନ; ମିଳିଲା ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୫।୫(ବି.ପ୍ର.): କିଛିଦିନ ତଳେ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଫେଲ ମାରୁଛି ସରକାରୀ ଯୋଜନା’ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ବଡକୁମୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ସାନକୁମୁଲି ଗାଁ ନୂଆସାହିରେ ରହୁଥିବା ମନସାଇ ଟାକ୍ରୀ (୭୫) ଏକ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଟାଇଲ ଛପର ଘରେ ଏକାକି ରହି ଆସୁଥିଲେ। ଏନେଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ବିଡିଓ ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ସେହି କ୍ରମରେ ଏବେ ମନସାଇଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ପିଲାଚୋରି ଗୁଜବ: ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼

ପିଲାଚୋରି ଗୁଜବ: ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼

ଜୟପୁର,୨୫।୫(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଲା ଚୋରି ଗୁଜକୁ ନେଇ ଜଣେ ମାନସିକ ବିକୃତଙ୍କୁ ଲୋକେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ସହରର ଜୟନଗରରେ ଘଟିଛି। ଏହି ପିଲାଚୋରି ଗୁଜବ ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ସାମାନ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ହେଲା ମାତ୍ରେ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେଇ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି।

୨୩ ଦିନ ପରେ ହଟିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ: ଆଜିଠୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଲେ ରାଜସ୍ବ ଅମଲା କର୍ମଚାରୀ

୨୩ ଦିନ ପରେ ହଟିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ: ଆଜିଠୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଲେ ରାଜସ୍ବ ଅମଲା କର୍ମଚାରୀ

କୋରାପୁଟ,୨୫।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଚଳିତ ମାସ ୧ରୁ ୯ ଦଫା ଦାବି ନେଇ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୩୭୩ ଜଣ ରାଜସ୍ବ ଅମଲାମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିଲା। କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସେମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ସେମାନେ ଧାରଣା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି।