ରାୟଗଡା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ମାଥିଲି ,୪।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଉଦୁଲିବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦୁଲିବେଡା ପିଇଓ ଅଶୋକ ମହାରଣାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡାଇରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଜଣ୍ତିସ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୁଥସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ଆଲୋଚନା

ବୁଥସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ଆଲୋଚନା

ରାୟଗଡ଼ (ଗଜପତି), ୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଳକ ସଦରସ୍ଥ ହାଟପଦାଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବ୍ଳକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ମୃର୍ଷୃତା ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ବିଭୂତି ପାତ୍ର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଗାବରା ତିରୁପତି ରାଓଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଜେଡିର କୁଶାସନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭାଜପାର ଏକଚାଟିଆ ନୀତି ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ସଭାପତି ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ମାଲକାନଗିରି,୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମାଗଣା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳକ ଅଜିତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ମଝିଘରିଆଣୀ ମନ୍ଦିର ଯିବା ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ମଝିଘରିଆଣୀ ମନ୍ଦିର ଯିବା ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୪।୭: ରାୟଗଡା ସହରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ମଝିଘରିଆଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ୧୦୦ ମିଟର ଦୂର ତଥା ଡିଏଫ୍‌ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଛକଠାରୁ ମା’ ମଝିଘରିଆଣୀ ମନ୍ଦିର ଯିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ବଡ ବଡ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଫଳରେ ବର୍ଷାଜଳ ଜମା ହୋଇ କାଦୁଅରେ ଭରପୂର ରହିଛି । ଏହି ରାସ୍ତାଦେଇ ପ୍ରତିଦିନ ରାୟଗଡା ସହର ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲୋକମାନେ ମଝିଘରିଆଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଆସିଥାନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହି ରାସ୍ତାଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିଥାନ୍ତି। ରାସ୍ତାର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ଥିବାରୁ ସହରବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୪।୭: ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ଡ଼େଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନେଇ ରାୟଗଡା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସୁଧାକର ଶବରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କମିଟି ସଭାପତି ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

୯ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବିଡିଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

୯ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବିଡିଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ରାମନାଗୁଡା,୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ୯ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ରାମନାଗୁଡା ବ୍ଲକର ୧୨ ସରପଞ୍ଚ ବିଡ଼ିଓ ସୁଧାକର ରଇତଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯିବା କାମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ନିମନ୍ତେ ଯେଉଁ ରାଜସ୍ବ ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ତାକୁ ଉଚ୍ଛେଦ, ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଦାନ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ବଣ୍ଟନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ ତଥା ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର, ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ କମିଶନ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ କମିଶନ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଅନୁଦାନ ବିଭାଗୀୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉ, ଭିଏଲଏଲ୍‌ଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ, ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ, ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପାଇଖାନା ପାଣି ଅଭାବରୁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରୁନି ଏଣୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିଗ୍ରାମକୁ ପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ ଆଦି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ  ପ୍ରୟାସ

ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ

କୋଲାବନଗର,୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ସଦର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅପରକୋଲାବ ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଖଣ୍ଡର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଜ୍ଞାନ ଭତରାଙ୍କ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣର ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସକାଳ ୧୦ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଇଂ ଭତରାଙ୍କ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଡ୍ୟାମ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ୩୦୦ଟି ଆମ୍ବ ଚାରା ରୋପଣ କରିଛନ୍ତି।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନାଁରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବି ଜଣାଇଲେ ଓ୍ବାର୍ଡମେମ୍ବର

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନାଁରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ: ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବି ଜଣାଇଲେ ଓ୍ବାର୍ଡମେମ୍ବର

କୋରାପୁଟ,୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ ): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଆଡମଣ୍ଡା ମାଲକାନଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ ଜିଲାରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇ ରହିଛି। ନିକଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବାସୁଦେବ କୁଲଦିପ ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ହଡ଼ପ କରିଥିଲେ। ଆଉ ଏବେ ଖୋଦ୍‌ ସରପଞ୍ଚ ନିୟତି ଗିରେନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜିଛି। ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ଼ମେମ୍ବର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ କୋରାପୁଟ ଉପଜିଲାପାଳ ଲଳିତ କଅଁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା

ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା

ସେମିଳିଗୁଡା,୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡା ବ୍ଲକ ସୋରିଷପଦର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ(ଜିଆରଏସ୍‌)ଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି । ଏ ନେଇ ଦୁଇ ମାସ ତଳେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିନେଶ ଖରା ଜିଲାପାଳ ଏବଂ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସର ଜୋନସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

କଂଗ୍ରେସର ଜୋନସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ସାଇରାମ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଜୋନସ୍ତରୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। କର୍ମୀମାନେ ଦଳ ପତାକା ଘର ଛାତରେ ଉଡାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି । ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର କୁଲେସିକା, ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ରୂପକ ତୁରୁକ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ କୋରାପୁଟର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ ନାଗ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବ୍ଲକର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବିଡିକା, ଜୋନ-୨ର ସଭାପତି ଲୋଚନ ବିଶୋଇ, ପିସିସି ସଭ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କିଶୋର ଖରା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ହୁଇକା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

‘ଆଦିରାଣୀ’ ପଲ୍ଲବୀଙ୍କୁ ନିଜ ମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

‘ଆଦିରାଣୀ’ ପଲ୍ଲବୀଙ୍କୁ ନିଜ ମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା, ୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ନିପଟ ଦୁରୁଆ ଆଦିବାସୀ ବସତି ଗଁା ଶିରିବେଢା । ସେହି ଗ୍ରାମର ଝିଅ ପଲ୍ଲବୀ ଦୁରୁଆ ନିକଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ କଳିଙ୍ଗ ଗୌରବ ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆଦିବାସୀ ତରୁଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ‘ଆଦିରାଣୀ’ ସମ୍ମାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ଫେରିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଦୁରୁଆ ସମାଜ ତାଙ୍କୁ ବିପୁଳ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେଇଛି।

ନାଲ୍‌କୋର ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ: ପାଇ ୨୩୫ ଜମିହରା ପରିବାର ଆଶ୍ୱସ୍ତ

ନାଲ୍‌କୋର ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ: ପାଇ ୨୩୫ ଜମିହରା ପରିବାର ଆଶ୍ୱସ୍ତ

କୋରାପୁଟ,୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ନାଲକୋ ଦାମନଯୋଡିର ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ନାଲକୋ ଏଲଏପି, ଏସଏପି ସଂଘର ୫ ଦଫା ଦାବି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଇ ୨୩୫ ଜମିହରା ପରିବାର ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୪।୭(ବି.ପ୍ର.): ଶିକ୍ଷା ନାଁରେ ଅଜସ୍ର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ତଥାପି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନତୀକରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ। କେଉଁଠି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାଇ ଶିକ୍ଷକ ନାହାଁନ୍ତି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅନୁପାତରେ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହର ଅଭାବ । ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛି ଶିକ୍ଷାବ୍ୟବସ୍ଥା । ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ଆପ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସିଆରସିସି,ଏବିଇଓ,ବ୍ଳକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୁଖ ମାଳ ମାଳ ଅଧିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବେଶ ଓ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କିଭଳି ଚାଲିଛି ତାହାର ରିପୋର୍ଟ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଜଣାଇବେ । ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ପ୍ଳାନିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ତେବେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ତଦାରଖର ଅଭାବ ଏବଂ ସଠିକ ରିପୋର୍ଟ ଜିଲାକୁ ଆସୁନଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷାବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡି ପଡୁଛି। ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ନିଘା ନାହିଁ । ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏପରି ଯୋଗୁ ପାଠ ପଢା ପ୍ରତି ପିଲାଙ୍କ ଆଗ୍ରହ କମିଯାଉଛି।

ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ବୈଠକ: ୩ ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ପାଇଁ ସଭାପତି ଚୟନ

ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ବୈଠକ: ୩ ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ପାଇଁ ସଭାପତି ଚୟନ

କୋଷାଗୁମୁଡା,୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ ସନ୍ତୋଷପୁର ନର୍ସରୀଠାରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ଅନୁମୋଦିତକ୍ରମେ ୩ଟି ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ପାଇଁ ୩ ଜଣ ସଭାପତି ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଷାଗୁମୁଡା ଜୋନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ନାୟକ,କୋଡିଙ୍ଗା ଜୋନର ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ବିଶୋୟୀ ଏବଂ କୋଟାଗାଁ ଜୋନର ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଗୌଡଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି ଡିଜିଟାଲ ଡିସ୍‌ପେନସାରୀ

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନି ଡିଜିଟାଲ ଡିସ୍‌ପେନସାରୀ

ଝରିଗାଁ,୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଡିସପେନସରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ଲୋକାଲ ହେଲଥ କେୟାର ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଟକଳ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପୈଠ କରିଛି। ସଂସ୍ଥାର ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଡିଜିଟାଲ ଡିସପେନସାରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀ ସେବା ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଚୁକ୍ତି ରହିଥିବା ବେଳେ ୬ ମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କିଟ ବଣ୍ଟନରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କିଟ ବଣ୍ଟନରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୪।୭(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କିଟ ବଣ୍ଟନରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଜିଲା ମଜଦୁର ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ସଂଘର ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ପରମେଶ୍ୱର ବିଷୋୟୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଏକ ନକଲ ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ଆଇସିଡିଏସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଅଧିକ୍ଷକ, କୋରାପୁଟ ଡିଭିଜନ, ଜୟପୁର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଡିଏସପିଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼: ଜଣେ ମୃତ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼: ଜଣେ ମୃତ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର

କୋଟପାଡ଼, ୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋଟପାଡ଼ ବ୍ଲକ ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତ ପିରିଞ୍ଜି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟପାଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପଛପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ବି. ଈଶ୍ୱର ରାଓ ଓରଫ ଟିଙ୍କୁ।

ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ଧସିବାରୁ ୨ ବ୍ଲକବାସୀ ହଇରାଣ

ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ଧସିବାରୁ ୨ ବ୍ଲକବାସୀ ହଇରାଣ

ଗୁମ୍ମା, ୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଜାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟ କଲଭର୍ଟ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଧସିଯାଇଛି। ଫଳରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ଆସୁଥିବା ୩ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି କୁଜାସିଂ- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଗୁମ୍ମା ଓ ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ କୁଜାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ବହୁ ଗ୍ରାମ ସମେତ ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ କରଡାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଟୁଡୁମୁଲ, କଳମା ସିଂ, ଅଞ୍ଚଳା, ବୁର୍ଜୀ ଆଦି ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଗମନାଗମନ ନେଇ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲି ଛତୁ ଖାଇ ୩ ଗୁରୁତର

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଫୁଲପଦର ଗ୍ରାମର ୩ ଜଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଙ୍ଗଲି ଛତୁ ଖାଇ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପାପଡ଼ାଖଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଗଛ ପଡ଼ି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗିଲା

ଗଛ ପଡ଼ି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗିଲା

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଇଲିମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମାଲପଡା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବାସୁଚନ ମାଝିଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାରୁ ତାହା ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ବର୍ଷା ପବନ ନ ଥାଇ ହଠାତ ଗଛଟି ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ବାସୁଚନ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏହି ସମୟରେ ଦୋକାନ ଗୃହ ବାହାରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବାରୁ ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ମାଲକାନଗିରି, ୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗ୍ରାମୀଣ କୌଶଳ ଯୋଜନା ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମାଗଣା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳକ ଅଜିତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଦାମନଯୋଡି, ୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ପରିମଳ ବିଭାଗ ଓ ଖଦୀ ଗ୍ରାମ୍ୟଦ୍ୟୋଗ କମିଶନ ଆନୁକଳଲ୍ୟରେ ନାଲ୍‌କୋ ନର୍ସରୀଠାରେ ଲକ ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଟାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସତ୍ୟସାଇ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ନାଲ୍‌କୋ ଟାଉନ୍‌ସିପ୍‌ ସମେତ ହର୍ଟି କଲ୍‌ଚର ଏବଂ କ୍ୱାଟରଗୁଡିକରୁ ବାହାରୁଥିବା କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ନୂତନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିଶୋଧନ କରାଯାଇ ଜିଆଖତ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ନାଲ୍‌କୋ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦିଲ୍ଲୀପ ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଆତଙ୍କ: ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ସୁକ୍‌ମା ଜିଲା ଦରନାପାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଗୋରଗୁଡା ଗ୍ରାମର କର୍ପୁର ଚନ୍ଦ୍ର ରାଜପୁତ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଠିକାଦାର ଜଣଙ୍କ ନିଜ କାମ ସାରି ଫେରୁଥିବାବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ନେଇ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଫୋପାଡି ଦେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଠିକାଦାର ଜଣଙ୍କ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ।

ଗଛପଡି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ଜଣ

ଗଛପଡି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ଜଣ

ମାଲକାନଗିରି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ସୋମବାର ରାତିରେ ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜାପଦର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ଏକ ବିରାଟ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ପଡି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରହୁଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪ଜଣ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମାନୁ ପ୍ର୍ରଭା ରାଉତ, ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ସହ ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛଟି ତାଙ୍କ ଘର ଉପରକୁ ଭାଙ୍ଗିପଡି ଥିଲା। ଫଳରେ ଘର ଆଜବେଷ୍ଟସ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି।