ରାୟଗଡା

ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ସେବାଶ୍ରମ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଖଇରପୁଟ, ୧୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ କଦମଗୁଡା ସେବାଶ୍ରମର ଜଣେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ବାୟାପଡା ଗ୍ରାମର ରବି ଚାଲାଣ(୯)। ଛାତ୍ରଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କାହାକୁ କିଛି ନ ଜଣାଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଆଣି ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସନାବରାଯୋଡି  ବିଦ୍ୟାଳୟ:୫ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୨ ଶିକ୍ଷକ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସନାବରାଯୋଡି ବିଦ୍ୟାଳୟ:୫ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୨ ଶିକ୍ଷକ

ଡାବୁଗା୧୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମଦେନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ସାନବରାଯଡି ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଆଦିବାସୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଠାରୁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟ ୬୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ୫ଟି ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୩ଟି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ରହିଛି ଯାହାକି ପାଠପଢାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି।

୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦେଖିଲେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୁଅ

ଜୟପୁର,୧୩।୩(ନି.ପ୍ର):ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅନ୍ତା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଲୁଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଲୁଅ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମରେ ରାଜିବ ଗାନ୍ଧୀ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଲୁଅ ଲଗାଯାଇଛି ।

ଲଙ୍କାପୁଟ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଲଙ୍କାପୁଟ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) କୋରାପୁଟ ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ମାତ୍ର ୭ କି.ମି. ଦୂରରେ ରହିଛି ଲଙ୍କାପୁଟ ଗ୍ରାମ। ଲଙ୍କାପୁଟଠାରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାଯର୍‌ୟାଳୟ,ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି । ଲଙ୍କାପୁଟ ଯିବାକୁ ରହିଥିବା ଏହି ରାସ୍ତାଟି ଏବେ ଦୟନୀୟ ହୋଇପଡିଛି । ରାସ୍ତାରୁ ପଥର ବାହାରିପଡିଥିବାରୁ ଯିବା ଆସିବା କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି । ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାମ ନିମନ୍ତେ ସଦର ମହକୁମା କୋରାପୁଟକୁ ଯିବା ଆସିବା କରିଥାନ୍ତି। ଏପରିକି କୋରାପୁଟ କଲେଜରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ରାସ୍ତା ଖରାପ ଯୋଗୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଗାଡି ନ ମିଳିବାରୁ ପିଲାମାନେ କୋରାପୁଟରୁ ଚାଲି ଚାଲି ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏନେଇ ଶୁଣୁ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

 ସୁକମାରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୮ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ

ସୁକମାରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୮ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ

ରାଏପୁର/ମାଲକାନଗିରି, ୧୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ଛତିଶଗଡ଼ ସୁକମା ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୮ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ୨୧୨ ବାଟାଲିଅନ୍‌ ଯବାନମାନେ କିଷ୍ଟାରାମ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଜାରି ରଖିଥିବା ସମୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଏହା ଘଟିଥିବା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୬ ଜଣ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟ ଜନକ ରହିଛି।

ଶାଶୁଘରୁ ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଶାଶୁଘରୁ ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାଲିମେଳା,୧୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭେଙ୍କଟାପଟମ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମଭି-୧୩୦ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନବ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ନବ ବିବାହିତା ଜଣକ ବେକରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାଶୁଘର ଲୋକ କହୁଥିବା ବେଳେ ଆମ ଝିଅକୁ ମାରି ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ କାଲିମେଳା ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ମୃତଦେହ ଜବତ କରିବା ସହ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି ।

ଲୁହାଝୋର ଘାଟି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ମାସେ ପୂରିଲା: ଏଯାଏ ଶୁଖିନି ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାରର ଲୁହ

ଗୁମ୍ମା, ୧୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁହାଝୋର ଘାଟିରାସ୍ତାରେ ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ ତାରିଖରେ ଘଟିଥିଲା ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା। ଏଥିରେ ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ୯ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୬ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଘଟଣାକୁ ମାସେ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମନରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଚିତ୍ର ଏଯାଏ ଲିଭିନଥିବା ବେଳେ ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖିନାହିଁ। ଅଦ୍ୟାବଧି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଓ ଆହତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଗାଡ଼ିର ଡ୍ରାଇଭର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସୋମବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଥାନା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ଗର୍ଜିଲା ରଣା ସମାଜ

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ଗର୍ଜିଲା ରଣା ସମାଜ

ବୈପାରୀଗୁଡା,୧୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ସୋମବାର ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ରଣା ସମାଜ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ବଙ୍ଗଳାଠାରୁ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ତହସିଲ ଅଫିସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେଠାରେ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୬ ଦଫା ଦାବି ସମ୍ବଳିତ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ତହସିଲଦାର ଦିଲୀପ କୁମାର ମହାରଣାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ବ୍ଲକରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ରଣା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲାକାର୍ଡ଼ ଧରି ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ନେଇ ଗର୍ଜିଥିଲେ ।

ବନ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ, କାଠ ଜବତ

ବନ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ, କାଠ ଜବତ

କୋଲାବନଗର,୧୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): କୋରାପୁଟ ସଦର ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଲାବନଗରରେ କୋରାପୁଟ ବନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭୃତନଗର ଓ କୋଲାବନଗରରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ପିପିଲିଗୁଡା ସେବାଶ୍ରମ: ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଘରେ ପଢୁଛନ୍ତି ପିଲା

ପିପିଲିଗୁଡା ସେବାଶ୍ରମ: ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଘରେ ପଢୁଛନ୍ତି ପିଲା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୧୨।୩ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଉପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଶ୍ରମ, ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ସହ ଅନେକ ଛାତ୍ରାବାସ, ଛାତ୍ରୀନିବାସ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଭାଗ ଦାୟୀତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦାୟୀତ୍ୱହୀନତା ଓ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏପରି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ ପିପିଲଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ପିପଲଗୁଡା ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ଏହି ସେବାଶ୍ରମ ଘୋର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି । ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

୩ ବର୍ଷ ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି  ଜେମାଦେଈପେଣ୍ଠ ନୂତନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

୩ ବର୍ଷ ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି ଜେମାଦେଈପେଣ୍ଠ ନୂତନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୧୨।୩ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଚର୍ଚ୍ଚାର ପରିଧିରେ ରହିଛି ରାୟଗଡା ଜିଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନ ନ କରିବା ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ରହିଛି । ଏହାର ନିଶ୍ଚକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେମାଦେଇପେଣ୍ଠ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ । ନାମକୁ ମାତ୍ର ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ରହିଥିବା ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।ରାୟଗଡା ସହର ଠାରୁ ତଥା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରୁ ବିଶାଖପାଟଣା ଯିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ପ୍ରାୟ ୧୬ କି.ମି ଦୂରରେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଟି ଅବସ୍ଥିତ । ଜେମାଦେଇପେଣ୍ଠ, କେରଡ୍ଡା, ଗାଜିଗଁ।, ସେଷଖାଲ, ଇରୁକୁବାଡି, ବୈରାଗୀହାଲୁଆ, ଡାଙ୍ଗଲୋଡି, ମିରାବାଲି, ଦୁର୍ଗାପାଡୁ, କାରୁବାଇ, ପିପଲଗୁଡା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତ ତଥା ପ୍ରାୟ ୧୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସମନ୍ବିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯୋଜନା ପାଣ୍ଠିରୁ ଜେମାଦେଇପେଣ୍ଠ ଠାରେ ୧କୋଟି ୩୭ଲକ୍ଷ ୯୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏକ ନୂତନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ଇତିମଧ୍ୟରେ ୩ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି କୋଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

ସମସ୍ୟାରେ ଅନୁଗୁରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ:ପାଣି ସୁବିଧା ନାହିଁ, ହଷ୍ଟେଲ ଅଧ।

ସମସ୍ୟାରେ ଅନୁଗୁରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ:ପାଣି ସୁବିଧା ନାହିଁ, ହଷ୍ଟେଲ ଅଧ।

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଗଜପତି ଜିଲା ନୂଆଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅନୁଗୁରୁ ପଞ୍ଚାୟତର ସଦର ମହକୁମାରେ ରହିଛି ଅନୁଗୁରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ପୂର୍ବରୁ ଏଠାକୁ ରାସ୍ତାଘାଟ ସୁବିଧା ନ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମାଟିରାସ୍ତା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ରାମ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ପ୍ରାୟ ୧୪ଟି ଗ୍ରାମର ପିଲାମାନେ ଏଠାରେ ପଢନ୍ତି। ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍ତା ହୋଇଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୫ରୁ୬ କି.ମି ଚାଲିଚାଲି ଆସିବାକୁ ପଡ଼େ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୦୦ ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏଠାରେ ୫ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ଜଣ ପ୍ରାଥମିକ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ୨ଜଣ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୩ଜଣ ପାଚିକା ରହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ବହୁ ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ରହିଛି। ହଷ୍ଟେଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି।

ନିର୍ମାଣାଧୀନ କଲର୍ଭଟରେ ପଡିଲା ବାଇକ: ୩ ଛାତ୍ର ଆହତ

ଗୁଣପୁର,୧୧।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର କଲେଜଠାରୁ ଅନତି ଦୂରରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର କଲର୍ଭଟରେ ଏକ ବାଇକ ପଡିଯିବା ଯୋଗଁୁ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପାଣି ପାଇଁ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ:ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ

ପାଣି ପାଇଁ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ:ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା/କୋରାପୁଟ,୧୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡା ବ୍ଲକ ମାଳିଡୋଲିଆମ୍ବ ଗାଁରେ ଜମିରେ ପାଣି ମଡ଼ାଇବାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ ଘଟିଛି। ଗାଁର ଦୁଇସାହି ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟି ୨୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ୨ଟି ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍କଳ ବାପ୍‌ଟିଷ୍ଟ ମଣ୍ଡଳୀ ସମ୍ମିଳନୀର ମହାସଭା

ଉତ୍କଳ ବାପ୍‌ଟିଷ୍ଟ ମଣ୍ଡଳୀ ସମ୍ମିଳନୀର ମହାସଭା

ଗୁମ୍ମା, ୧୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସେରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଉତ୍କଳ ବାପ୍‌ଟିଷ୍ଟ ମଣ୍ଡଳୀ ସମ୍ମିଳନୀର ୯୫ତମ ବାର୍ଷିକ ମହାସଭା ଓ ସେରଙ୍ଗ ମଣ୍ଡଳୀର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହା ୪ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ବିଷ ପିଇ ମହିଳା ମୃତ

ବିଷ ପିଇ ମହିଳା ମୃତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଡାରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିତାମହଲ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ସୁଲୋଚନା ବିଡିକା। ସେ କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନସନ୍ତତି ନ ଥିବାରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ସେ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଷ ପିଇଦେଇଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୧।୩- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡ଼ା ବ୍ଲକ କୋଡିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ କୋଡିଙ୍ଗା ନୂଆଗୁଡା ଛକ ନିକଟରେ ରବିବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥିସହ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଚେଣ୍ଡିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଦଶରଥ ଗୌଡ଼ (୬୫) ।

ପୃଥକ ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା:୨ ମୃତ, ୧୦ ଆହତ

ପୃଥକ ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା:୨ ମୃତ, ୧୦ ଆହତ

କୋରାପୁଟ/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି /ଗୁମ୍ମା, ୧୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର./ ଡି.ଏନ.ଏ.) ରବିବାର କୋରାପୁଟ-ରାୟଗଡ଼ା ରାସ୍ତା ଓ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଥିବା ପୃଥକ ଘାଟିରେ ୨ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୧୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗଜପତିରେ ଆଣ୍ଠେଇଛି ସରକାରୀ ଯୋଜନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ବ୍ୟୁରୋ)/ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୧ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ଆଡକୁ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବରେ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଏବେ ସଚିବ ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରୁଥିବାରୁ ତୃଣମୂଳସ୍ତରରେ ଥିବା ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିପାରୁଛି। ଗଜପତି ଜିଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ନୀତେନ ଚନ୍ଦ୍ରା ଉକ୍ତ ଜିଲା ଗସ୍ତ ନେଇ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ଆର.ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ସରକାରୀ ଯୋଜନା କେବଳ କାଗଜକଲମରେ ସୀମିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମମତା ଯୋଜନା, କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋର୍‌ୱେଲ୍‌, ମିଶନ ଶକ୍ତି, ନିରାମୟ ଯୋଜନା, ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଇତ୍ୟାଦି ଆଶାନୁରୂପ ସଫଳତା ପାଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଖେଳପଡ଼ିଆ ଯୋଜନା ଫେଲ୍‌: ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବି ସରୁନି ୧୮ ଖେଳପଡ଼ିଆ କାର୍ଯ୍ୟ

କୋରାପୁଟ, ୧୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ୨୦୧୩-୧୪ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଖେଳପଡ଼ିଆ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଫେଲ ମାରିଛି । ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଜିଲାରେ ୧୮ଟି ଖେଳପଡିଆ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା। ୨୦୧୩-୧୪ରେ ଏନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୫ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଓ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ର ୧୦ଟି ଖେଳପଡ଼ିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ତାହା ବି ଅଧପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।

ନିମ୍ନମାନର କ୍ଷେତ୍ରନାଳକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ

ନିମ୍ନମାନର କ୍ଷେତ୍ରନାଳକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ

ମାଲକାନଗିରି,୧୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ତମସା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ତରିଗୁଡା ପାଣିପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଜମିରେ ନିମ୍ନମାନର କ୍ଷେତ୍ରନାଳ ତିଆରି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ସତ୍ୟସାଇ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ସତ୍ୟସାଇ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ମାଲକାନଗିରି,୧୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ସଦର ମହକୁମା ୧୧୯ କଲୋନୀସ୍ଥିତ ସତ୍ୟସାଇ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏସିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିବିରରେ ଭାଗନେବେ କୋରାପୁଟର ପାୟଲ

ଏସିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିବିରରେ ଭାଗନେବେ କୋରାପୁଟର ପାୟଲ

କୋରାପୁଟ,୧୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଏସିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିବିରରେ ଭାଗନେବେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପାୟଲ ବରାଳ । ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଅଲିମ୍ପିକ ଆସୋସିଏସନ ଦ୍ୱାରା ସ୍ବୀକୃତି ପାଇଥିବା ଏସିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗି ଭାରତ କରାଟେ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସ୍କ୍ରେଟ୍ରମ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଜାତୀୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିରେ କରାଟେକା ପାୟଲ ଏପ୍ରିଲ ୨ରୁ ମେ ୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଜାତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଭ୍ୟାସ କରିବେ।

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଗୁରୁତର

କୋରାପୁଟ/ଅନକାଡେଲି,୧୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଡୁଡୁମା ଜଳପ୍ରପାତକୁ ବୁଲିଆସିଥିବାବେଳେ ମହୁମାଛି କାମୁଡାରେ ୩ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।