ରାୟଗଡା

ଜଟାବାଲ ମାନିଗାଁ ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୬।୯,(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଜଟାବାଲ ଠାରୁ ପାତ୍ରୀ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ମାନିଗାଁ  ରାସ୍ତା ମରାମତି କାମ ବିଳମ୍ବରୁ ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାର ଟେଣ୍ଡର କାମ ସରିଥିବା ବେଳେ ଠିକାଦାର ବର୍ଷା ଦିନେ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱର ବହୁ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଲାଗି ଖୋଳି ଦେଇଛନ୍ତି। କଲଭର୍ଟ ନିକଟରେ ମାଟି ପକାଇ ଛାଡି ଦେଇଥିବାରୁ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲି କି ଯିବା ମୁସକିଲ ହୋଇପଡିଛି ା 

ବୁଥ୍‌ସ୍ତରକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବ କଂଗ୍ରେସ

ବୁଥ୍‌ସ୍ତରକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବ କଂଗ୍ରେସ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛସ୍ବିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ମିଳିଛି। କର୍ମୀମାନେ ବାଇକ ରାଲିରେ ଅଞ୍ଚଳ ପରିକ୍ରମା କରାଇ ପୋଡାପଦର ଗ୍ରାମରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି କାଡ଼ାମ କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ସଫଳତା ଆଣିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ବୁଥ କମିଟି ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ବ୍ଲକର ଲେଞ୍ଚିଗୁଡା ଓ ବଦଲିଗୁଡ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଦଳର ସମର୍ଥକ ତୋଟା ପାଡିଆ ବତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଅବଧିଶେଷ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେଇ ରୋଗୀ ଗୁରୁତର: ଉତ୍ତେଜନା

ଅବଧିଶେଷ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେଇ ରୋଗୀ ଗୁରୁତର: ଉତ୍ତେଜନା

ମାଲକାନଗିରି,୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଏମ୍‌ଭି -୧୯  ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରେ ଅବଧିଶେଷ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ରାୟଗଡ଼ା ଆଞ୍ଚଳିକ ଶିଳ୍ପକେନ୍ଦ୍ର, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ  ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସଚେତନତା ଶିବିର

ରାୟଗଡ଼ା ଆଞ୍ଚଳିକ ଶିଳ୍ପକେନ୍ଦ୍ର, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସଚେତନତା ଶିବିର

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ, ୫ା୯- ରାୟଗଡ଼ା ଆଞ୍ଚଳିକ ଶିଳ୍ପକେନ୍ଦ୍ର ଓ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ  ରାୟଗଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପେଦେଣ୍ଟି ରାମୁଲୁ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ମୁନିଗୁଡାରେ ଗୁରୁଦିବସ

ମୁନିଗୁଡାରେ ଗୁରୁଦିବସ

ମୁନିଗୁଡା, ୫ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ମୁନିଗୁଡାର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ଗୁରୁଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରଠାରେ   ପ୍ରଧାନଆଚାର୍ଯ୍ୟା ଝରଣାରାଣୀ ପାତ୍ରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବରିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ମୋହନରାଓ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

୨୧ ଦିନ ହେଲା ସ୍କୁଲରେ ତାଲା

୨୧ ଦିନ ହେଲା ସ୍କୁଲରେ ତାଲା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୫।୯(ବି.ପ୍ର.)ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଚଟାହାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମ୍ମାସ୍ଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି। ବିଷୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଠପ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସିବିଜେଡ, ସଂସ୍କୃତ ଓ ଖେଳ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି।

ରାଜସ୍ବ ଦପ୍ତରରେ ପାଇଖାନା ପାଣି: ଅନିଚ୍ଛାରେ  କାମ କରୁଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ

ରାଜସ୍ବ ଦପ୍ତରରେ ପାଇଖାନା ପାଣି: ଅନିଚ୍ଛାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ


ନବରଙ୍ଗପୁର,୫।୯(ବି.ପ୍ର)ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ଉପର ମହଲାରେ ଏକ ଶୌଚାଳୟ ରହିଛି। କୌଣସି କାରଣରୁ ଉକ୍ତ ପାଇଖାନାର ବ୍ୟବହାର ପାଣି ଛାତ ଗଳି ଭିତରେ ପଡୁଛି। ମରାମତି ପାଇଁ କୁହାଗଲେ ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କାମଚଳା ଭାବେ କିଛି ସିମେଣ୍ଟ  ଆଣି ଛାତରେ ଲଗାଯାଉଥିବା  କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।   ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ମରାମତି କରାଯାଉ ନାହିଁ।  ଅଫିସଟିକୁ ସୁନ୍ଦରଭାବେ ସଜ୍ଜାଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଛାତରୁ ପାଣି ପଡିବା ଉଦ୍‌ବେଗର କାରଣ ବୋଲି କର୍ମଚାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଇଚ୍ଛା ନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବସି କାମ କରୁଛୁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।    କିଛି ବାଲି ଓ ଅଖା ପକାଯାଇ ଛାତରୁ ଆସୁଥିବା ପାଇଖାନା ପାଣିକୁ ରୋକାଯାଉଛି। ଜିଲାପାଳ  ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ଡାବୁଗାଁ, ୫।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ସଦର ଗାଁର  ରେଭିନ୍ୟୁ ନୂଆଗୁଡା ସାହିରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିର୍ଯାତନା  ଅଭିଯୋଗରେ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପାଢୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ  ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ଗୁରୁ ସାଜିଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ଗୁରୁ ସାଜିଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ମାଲକାନଗିରି,୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ) - ଗୁରୁଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଅତିରିକ୍ତ  ଜିଲାପାଳ ଅଯୋଧ୍ୟାକାନ୍ତ  ଶତପଥୀ  ବଡପଡାସ୍ଥିତ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ  କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଗୁରୁ ସାଜି ଥିଲେ।  ଜିଲାର ସ୍ବାଭିମାନ  ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ  ବଡପଡା  ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ  ସେଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ବୁଝାଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନାଗରିକ  ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।  

ଚାରା ଲଗାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଚାରା ଲଗାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

କୋରାପୁଟ,୫ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସର୍କିଟ ହାଉସଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଚାରାରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଙ୍ଗଲାଲ ଜାମୁଦା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସର୍କିଟ ହାଉସରେ ଚାରା ଲଗାଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ,  ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବେନ ପ୍ରଧାନ, ଜିଲା ଜଳ ବିଭାଜିକା ମିଶନର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭବାନି ଶଙ୍କର କାଲୋ, ସହକାରୀ କଫି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଦୟାନିଧି ବାଗଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିଭିନ୍ନ ଚାରାରୋପଣ କରିଥିଲେ ।

ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ଆଦିବାସୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି। ଯୁକ୍ତ ୨ ଏବଂ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯିବା ପାଇଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିନାଥ ପାତିକା, ଅଧ୍ୟାପକ ସରୋଜ କୁମାର ତୁଳ, ପ୍ରଶାନ୍ତ କନ୍ଧପାନ, ପର୍ଶୁରାମ ସାହୁ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶୃଙ୍ଖଳା ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ରହିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାପତି ମୁନା ଗରଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ପାଳିତ

କୋଲାବନଗର,୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କୋଲାବନଗର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହା ଗତ ଦୁଇ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଆଶିଷ କୁମାର ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।  ନମିତା ସ୍ବାଇଁ, ଦେବାଶିଷ ପ୍ରଧାନ, ଶ୍ୱେତାଲିନା ପ୍ରଧାନ, ସୁପ୍ରଭା ପଣ୍ଡା, ସୁଜିତ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଚାରାରୋପଣ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଚାରାରୋପଣ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୫ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରମିସ ସାଉନ୍ତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଭାଲିଆବାଡ଼ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଚାରା ଲଗାଯାଇଛି। ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ନାରାୟଣ ବିଷୋୟୀ, ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ରଘୁପତି ବିଷୋୟୀ, ଯୁବ ସଭାପତି ପ୍ରକାଶ ବାଘ, ସୁରେଶ ସୁବୁଦ୍ଧି, ଧନୁ ବିଷୋୟୀ, ରମାକାନ୍ତ ଦଳାଇ, ପ୍ରତାପ ଖୋସ୍‌ଲା ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଅଡିଟୋରିୟମ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ

ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଅଡିଟୋରିୟମ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୫।୯: ବହୁ ବର୍ଷର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ରାୟଗଡାଠାରେ ଏକ ଅଡିଟୋରିୟମ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଆସିଛି । ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉନାହିଁ । ଟେଣ୍ଡର ଶେଷହୋଇ ସ୍ଥାନ ନିରୁପଣ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଏହା ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ପୌର ପରିଷଦ ଏବଂ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ଅଭାବରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବହୁଦିନର ଦାବି ପରେ ଅଡିଟୋରିୟମ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନଥିପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର ଏଥିରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଗଲେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । 

ଆମପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୩ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଆମପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୩ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି/ମଇଦଲପୁର,୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସୀମାନ୍ତ ଆମପାଣି ଘାଟିରେ ବୁଧବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଲଡ଼ୁଗାଁର ୩ ଜଣ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଧସୁଛି ହାତୀ ପାହାଡ଼, ଆତଙ୍କିତ ବାସିନ୍ଦା

ଧସୁଛି ହାତୀ ପାହାଡ଼, ଆତଙ୍କିତ ବାସିନ୍ଦା

ଜୟପୁର,୪ା୯(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରିଣିପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତର ଜୀରୁପଦର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ହାତୀ ପାହାଡ଼ ଧସୁଛି।  ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।  ସେମାନେ ବାସଗୃହ ଯୋଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

କୋଡିଙ୍ଗା, ୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ କୋଡିଙ୍ଗା ରେଞ୍ଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। କୋଡିଙ୍ଗା ରେଞ୍ଜଅଧିକାରୀ ଭକ୍ତ ମାଝିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଡିଏଫ୍‌ଓ ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଗୁରୁତର ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟିକିରି, ୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ପୋଡାପୋଡି ଗ୍ରାମର ରବି ଝୋଡିଆଙ୍କ ଛିଅ ମମତା(୭)।ପ୍ରକାଶଯେ, ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଟିକିରି ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର କାନାଡା ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ମମତା ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ସହ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଛପଟୁ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିକିରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପରେ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ ସେଠାରୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। 

୬ତାରିଖରେ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ଶିବିର


ରାଇଘର, ୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକରେ ଆସନ୍ତା ୬ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଶଙ୍କର ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ଓ ସତ୍ୟସାଇ ଭଜନ ମଣ୍ଡଳି ସହଯୋଗରେ ଏକ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶିବିରରେ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମାଗଣାରେ ମୋତିଆ ବିନ୍ଦୁ ଅପରେଶନ ସହ ଅନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏଭଳି ଶିବିରରେ ବହୁ ରୋଗୀ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଳାବ୍ୟାଜ ପରିଧାନ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଳାବ୍ୟାଜ ପରିଧାନ

ମାଲକାନଗିରି, ୪।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା କୃଷିବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ  ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ନିଗମାନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ  କଳାବ୍ୟାଜ ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି, ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି, ଜାତୀୟ ପେନସନ୍‌ ଯୋଜନା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବୁଝାମଣା ପତ୍ରର ସଠିକ ରୂପାୟନ, ସମାନ କାମକୁ ସମାନ ଦରମା ଆଦି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କଳବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରିଥବା ବେଳେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର   ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗାଁ ନିକଟରେ ପୌର ପରିଷଦ ଅଳିଆ ପକାଇବାକୁ ବିରୋଧ କର ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଗାଁ ନିକଟରେ ପୌର ପରିଷଦ ଅଳିଆ ପକାଇବାକୁ ବିରୋଧ କର ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମାଲକାନଗିରି, ୪।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗାଁ ନିକଟରେ ପୌର ପରିଷଦର ଅଳିଆ ଜମାକୁ ବିରୋଧ କରି ମାଲକାନଗିରି ପୌର ପରିଷଦର ୧ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ମୁଣ୍ଡାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ୩୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ମହିଳା, ପୁରୁଷ  ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅଳିଆ ପକାଇବାକୁ ଆସିଥିବା ଗାଡିକୁ ସେମାନେ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାରରୁ ପୌର ପରିଷଦର କୌଣସି ଗାଡି ଏଠାରେ ଅଳିଆ ନ ପକାଇବାକୁ ସେମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୪।୯(ବି.ପ୍ର.); ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବୀ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ରାମମମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପହଞ୍ଚି ଜିଳାପାଳ ଡଃ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଦାବୀପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ନିର୍ମାଣଧୀନ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଗୃହ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା: ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କଲେ ପଞ୍ଚାୟତବାସ

ନିର୍ମାଣଧୀନ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଗୃହ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା: ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କଲେ ପଞ୍ଚାୟତବାସ

ଝରିଗାଁ, ୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ନୂତନ ଇଛାପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କର୍ଲାମାଲ ଛକଠାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହ ପିଇଓଙ୍କ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଅଗଷ୍ଟ ୮ତାରିଖ ରାତିରେ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ଖେଦୁରାମ ନାୟକ ଏବଂ ବିଡିଓ  ଝରିଗାଁ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘଟଣା ଘଟିବାର ୨୬ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଯାଏଁ ପୋଲିସ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷେ କର୍ଲାପଡା ଛକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକେ ୭ଦିନ ହେଲା ଇଛାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୬ଟି ସ୍କୁଲ ଏବଂ ୫ଟି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତି ତାଲା ପକାଇ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌ ବସିଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯିବା ଦାବିରେ ଇଚ୍ଛାପୁର ସରପଞ୍ଚ କାବେରୀ ସାନ୍ତା, ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ଦିଗାମ୍ବର ଭତ୍ରା, ସମିତିସଭ୍ୟା ରାଧାମଣି ଜାନୀ ଏବଂ ସପକ୍ଷବାଦୀ ତଥା ୧୮ଟି ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ଦୁଇହଜାର ଲୋକ ଝରିଗାଁ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଥାନାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସରକାର ଦାବି ନ ମାନିଲେ ପୁଣି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ

ଡାବୁଗାଁ, ୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ମଧ୍ୟଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ (ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପେନସନ ଯୋଜନାଭୁକ୍ତ)ର ବୈଠକ ଶିକ୍ଷକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷକ ଗଣେଶ ପ୍ରସାଦ ରଣା ପୂର୍ବ ବୈଠକର ବିବରଣୀ ପାଠ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ବୈଠକରେ ସଂଘ ଜିଲା ସଭାପତି ଓ ସମ୍ପାଦକ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ୨୮୦୦ ଗ୍ରେଡ- ପେ ଦାବି ହାସଲ କରିବାର ସରକାରୀ ତତ୍ପରତା କେତେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ସେ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ପାତରଅନ୍ତର ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବାରୁ ବୈଠକରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପୁଣି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସଂଘ ଓହ୍ଲାଇବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।