ରାୟଗଡା

ଥାନାରେ ରହିବ କିନ୍ନରଙ୍କ ତାଲିକା

ଥାନାରେ ରହିବ କିନ୍ନରଙ୍କ ତାଲିକା

ଜୟପୁର,୬।୭(ନି.ପ୍ର.) ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଟାଉନ ଥାନାରେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସହରରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ କିନ୍ନର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଜୟପୁର ଏସଡିପିଓ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ଦିବାକରଙ୍କ ଆହ୍ବାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରିୟସ ରଞ୍ଜନ ଛୋଟରାୟ, ସଦର ଥାନା ଅଧିକାରୀ କେ.ସି. ସେଠୀ, ଏସ୍‌ଆଇ ଶିବ ଶଙ୍କର ସାହୁ, ସୁଦର୍ଶନ ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ସହରରେ ରହୁଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କ ଫଟୋ, ଫୋନ ନମ୍ବର ସହ ତାଲିକା ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି ପୋଲିସ। ରାସ୍ତାରେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ କେହି କମେଣ୍ଟ ମାରିଲେ କି ସମାଲୋଚନା କଲେ ତୁରନ୍ତ ଜଣାଇବାକୁ ପୋଲିସ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା।

ବେଆଇନ୍‌ ମହୁଲି ମଦ କାରବାର ବଢୁଛି

ଟିକିରି,୬।୭: ରାଗୟଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଶିମଦ କରାବାର ବଢୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବ୍ଲକର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶୀ ମହୁଲି ମଦ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରି ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ମଦ କାରବାର ରୋକାଯାଇ ପାରୁ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ମଦକୁ ଅଧିକ ନିଶାଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଷାକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) : ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାର ତହସିଲ ସଭାଗୃହରେ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିର ତହସିଲଦାର ରଶ୍ମିତା ନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ରଥଯାତ୍ରାକୁ କିପରି ସୂଚାରୂପେ ସମ୍ପାଦାନ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ , ପରିମଳ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିମନ୍ତେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଦୁନ୍ଦୁଲି ସରପଞ୍ଚ ହେଲେ ଅଭି ହିମିରିକା

ଜେକେପୁର, ୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଦୁନ୍ଦୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଉପନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଗତ ବୁଧବାର ଦୁନ୍ଦୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ତାଣ୍ଡିପୁର ଗ୍ରାମର ଶେଶିଆ ରାଓ ପୁଲାକା ଓ ସରାକୁ ପିତେଶୁ ଗ୍ରାମର ଅଭି ହିମିରିକା ସରପଞ୍ଚ ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିଲେ। ୫ତାରିଖରେ ବ୍ଲକ୍‌ ସଦରଠାରେ ଭୋଟ ଗଣତି କରାଯାଇଥିଲା । ବିଜୟୀ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଭି ହିମିରିକା ୨୧୫୦ଟି ଭୋଟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଶେଶିଆ ରାଓ ୧୭୮୮ ଟି ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଆବର୍ଜନା ପାଣିରେ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ

ଆବର୍ଜନା ପାଣିରେ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ

ଗୁଣପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ମାଟି ତଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ପାଣି ପାଇପ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଭାବେ ପୋତା ଯାଉଛି । ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁ ରହିଛି ା ହେଲେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପାଇପଗୁଡିକ ଆବର୍ଜନା ପାଣି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନିଆଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୮ରୁ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଏପରି ଆବର୍ଜନା ପାଣି ଭିତରେ ପାଇପ ବୁଡି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ନଜର ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ପାନୀୟ ପାଇଁ ଏହି ପାଇପ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ କିପରି ଖାମଖିଆଲ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆଡିବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ, ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୬।୭- ଗତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟାରେ ଭାସିଯାଇ ୬୨ଟି ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସାଙ୍ଗକୁ ନାଗାବଳୀ ନଦୀର ଉଭୟପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆଡିବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିକୁ ରାୟଗଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଦାବିପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ନାଗାବଳୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସି କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, କୋଲନରା, ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେବା ସହ ଅନେକ ଆଦିବାସୀ, ହରିଜନ ଏବଂ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ନଦୀରେ ଲିନ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ଏହି ବନ୍ୟାରେ ୬୨ଟି ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନଦୀଗର୍ଭରେ ଲିନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନିର୍ଭର କରି ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀ ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଗତ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମରାମତି ଏବଂ ପୁନଃକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦୂର ନେଇ ବାହାରିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦୂର ନେଇ ବାହାରିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୬।୭- ରାୟଗଡା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଡେଙ୍ଗୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ରୋଗରେ ଅମ୍ଲାଭଟ୍ଟା, ବୀରନାରାୟଣପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି, ଚାନ୍ଦିଲି, କନ୍ଧମାଲିଗଁା, ପିତାମହଲ, ଶିବପଦର, ସୁଲଭା, ରାୟଗଡା ସହରର ରେଲିସାହି ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବହୁ ରୋଗୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କୋରାପୁଟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର,ରାୟଗଡ଼ା ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଓ ଡାଇରିଆରୁ ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଏକ ସଚେତନତା ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ରୂପାପଦର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ରୂପାପଦର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ଗୁଣପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ଚାଲକମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତ ରୂପାପଦର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜେକେ ପେପର ପକ୍ଷରୁ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ରଥ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବୃକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଉଥିବା କହିଥିଲେ ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୬।୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମୁଡ଼ାବାଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ବିପଣନକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସମବାୟ ବିଭାଗ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁନିଗୁଡ଼ା ବୃହଦାକାର ବହୁମୁଖୀ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରକାଶ ଜାଲାଗାପୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶମ୍ଭୁଚରଣ ଦଳବେହେରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଯୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀଧର କରଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ସମିତି ସଭ୍ୟ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ସରପଞ୍ଚ ଗୌରାଙ୍ଗ ପଡ଼ିକାକା, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପିଡ଼ିକାକା, ଅଗ୍ରଣୀ ଚାଷୀ ମୀନକେତନ ଗୌଡ଼, ଲାଡ଼ି ଶଙ୍କର, ଲମ୍ବୋଦର ପିଡ଼ିକାକା ସମ୍ମାନିତି ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳିଲାନି:ଭାରରେ  ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ ମହିଳା

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳିଲାନି:ଭାରରେ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ଗଲେ ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ ମହିଳା

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୬।୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନ ମିଳିବାରୁ ଭାରରେ ବୁହାହେଲେ ଡ଼ଙ୍ଗରିଆ ମହିଳା । ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ମୁନିଖୋଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ତଥା ନିୟମଗିରି ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ଗୁଞ୍ଜାପାଇ ଗ୍ରାମରେ । ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ବାଇଲ ଶିକ୍‌କା(୪୭) । ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବାଇଲଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିଲା । ଗତ ଗୁରୁବାର ହଠାତ୍‌ ତାଙ୍କର ଅଣ୍ଟା ବ୍ୟଥା ହେବା ସହ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ପରିବାର ଲୋକେ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଫୋନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରାମନାଗୁଡ଼ା ଯାଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ତେଣୁ କୌଣସି ଉପାୟ ନ ପାଇ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପରିବାର ଲୋକେ ଭାରରେ ୫ କିମି ବାଟ ଆଣିଥିଲେ ।

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ  ଦାବି

ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ଗୁଣପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ସହର ଶିବଶକ୍ତି ଲେନରେ ଡ୍ରେନଟିଏ ନାହିଁ ା ଫଳରେ ପାଣି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ନ ପାରି ଜମା ହୋଇ ରହୁଛି । ପାଣି ଜମି ରହିବା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏନେଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିକୁ ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ । ତେଣ ନିଜସ୍ବ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛୁ ବୋଲି ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ରଥ, ପୀତାମ୍ବର ପଣ୍ଡା, ଦୂର୍ଗା ଶତପଥୀ, ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ନିର୍ବାହି ଅଧିକାରୀ ଭାବଗ୍ରାହୀ ସାହୁଙ୍କୁ ପଚାରିିବାରୁ, ଏବେ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଛୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ମାଓବାଦୀ ଭୟରେ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ିଲେ ୨ ପରିବାର

ମାଓବାଦୀ ଭୟରେ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ିଲେ ୨ ପରିବାର

ମାଲକାନଗିରି,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁଣି ମାଓବାଦୀ ଭୟରେ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି ୨ ଟି ପରିବାର। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଆଲିମପଡ଼ାର ଶଙ୍କର ମୁଦୁଲି ଓ ସୀମା ହାନ୍ତାଳଙ୍କ ପରିବାରର ୯ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଛାଡିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଗଛମୂଳେ ଚାଲିଛି ପାଠପଢା

ଗଛମୂଳେ ଚାଲିଛି ପାଠପଢା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୬।୭- ବହି, ବସ୍ତାନି ଧରି ପିଲା ଆସୁଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ । ପାଠପଢା ଚାଲୁଛି ା କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ କୋଠାରେ ନୁହେଁ । ଗଛତଳେ ଚାଲିଛି ଶିକ୍ଷାଦାନ । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ୍‌ କୁଚେଇପଦର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଯୁବାପଦର ଗ୍ରାମଠାରେ ଥିବା ଯୁବାପଦର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଠପଢା । ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୧୯୭୨ମସିହାରେ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୪୬ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ  ଯାଇ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର

ପଦ୍ମଗିରି ,୬ା୭-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ ନିଜର ପରିବାର ପୋଷଣ ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଘରେ ପଡିରହି ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି ା ତାଙ୍କ ଚିକିସତ୍ା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବାଧକ ସାଜିଛି ା ପରିବାର ଲୋକେ ପୁଅର ଚିନ୍ତାରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି ା

ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତାକୁ ବେଖାତିର: ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିବେଶ  ସୁଧାରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛୁକ

ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତାକୁ ବେଖାତିର: ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିବେଶ ସୁଧାରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛୁକ

ମାଲକାନଗିରି, ୬ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ଯୋଗୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଶକୁ ଧ୍ୱଂସମୁଖକୁ ଠେଲି ଦେଉଛି। ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। ସଭା ସମିତିରେ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିବେଶ ପ୍ରତି କେହି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପୁରୁଣା ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲାର ଶିଡି ପାହାଚର ପ୍ରତି ବୁଲାଣିରେ କୁଢ କୁଢ ପାନ ଛେପ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଖୋଳ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜିଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ, ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ, ମୁଖ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ, ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ା

ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳୁନି: ଭୟରେ ପଢ଼ା ଛାଡ଼ିଲେ ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତା

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୬ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଆଦିବୀସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନ୍ୟାୟ କେତେ ବିଡ଼ମ୍ବିତ, ତାହାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଚିତ୍ର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବୈପାରୀଗୁଡ଼ାରେ ଦେଖବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଣେ କନ୍ଧ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାର ୨ ମାସ ପରେ ବି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ ପୋଲିସ। ନିର୍ଭୟରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଅଭିଯୁକ୍ତ। ଅଥଚ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କରି ପରିବାର ଲୋକେ ପୀଡ଼ିତା ନାବାଳିକାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା ବଦଳରେ ପୀଡ଼ିତା ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଶାସ୍ତି ପାଉଛନ୍ତି।

ରାୟଗଡାରେ  ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି:ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବହୁ ପ୍ରକଳ୍ପ

ରାୟଗଡାରେ ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି:ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବହୁ ପ୍ରକଳ୍ପ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୫ା୭- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ରାୟଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ବିଧାୟକ ହୃଷିକେଶ ନାୟକ, ଦୂର୍ଯ୍ୟେଧନ ମାଝି, ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡୀ, ମନୋହର ରନ୍ଧାରୀ, ବିଜୟ କୁମାର ନାୟକ, କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ତରାଇ, ଯୋଗେଶ କୁମାର ସିଂ, ମଙ୍ଗଳସିଂ ମୁଦି, ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ମୋଟ ୧୨ଜଣିଆ ବିଧାୟକ ଦଳ ବୁଧବାର ରାତିରେ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ା

ଉତ୍କର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଉତ୍କର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୫ା୭- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ରାୟଗଡା ସହରର ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ସଭାଗୃହରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଉତ୍କର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କାଶୀପୁର, ୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକଓ ବାଇକ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ବେନ୍ଦଲାଫାସ ଗ୍ରାମର ମନୋଜ ନାୟକ ଓ ବିଷ୍ଣୁ ନାୟକ।

ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମମତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମମତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

କାଲିମେଳା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳାଠାରେ ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ଆର୍ଥତ୍କ ସାହାୟତା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ମମତା ପଡିଆମିଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ମାଥିଲି: ସିପିଆଇର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ମାଥିଲି: ସିପିଆଇର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ମାଥିଲି,୫।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ସିପିଆଇ ତରଫରୁ ଏକ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଦଳର ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ହଳଧର ପୂଜାରୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଆଶିଷ କାନୁନ୍‌ଗୋ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ରର ଭାଜପା ସରକାର କ୍ଷମତା ଦଖଲ ପରେ ଯୋଜନା କମିଶନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇ ନୀତି ଆୟୋଗ ଗଠନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାଥିଲି, ୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ଉପରସାହିଠାରେ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ଗୋପୀନାଥ ନାୟକଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ନାୟକ, ସରପଞ୍ଚ ଗୌରୀ ବଟେ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ବାଲରାଜୁ କପେ, ମାଥିଲି ରେଞ୍ଜର ପର୍ଶୁରାମ ଭୂମିଆ, ଡେପୁଟି ରେଞ୍ଜର ରମେଶ କୁମାର ରାଉତ, ଫରେଷ୍ଟର ଦେବାଶିଷ ପ୍ରଧାନ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଓ ଶଶିକାନ୍ତ ସାମନ୍ତରାୟ, ବିଏସଇଓ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନାରାଣୀ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଉମରକୋଟ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଉମରକୋଟ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଉମରକୋଟ,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଜାତୀୟ ବନୀକରଣ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଉମରକୋଟ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ତହସିଲଦାର ଧର୍ମରାଜ ମାଝି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଚମ୍ପା, କଦମ୍ବ, ଲିମ୍ବ, ଗୁଆ, ଶାଗୁଆନ, ଆକାଶିଆ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଫୁଲ ଗଛ ଲଗାଯାଇଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ  ଜୋନସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠିତ

କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଜୋନସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠିତ

ଧୋଡ୍ରା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧାମନାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଧାମନାଗୁଡା ମା’ ଦନ୍ତେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ପଦ୍ମନାଭ ପାଣ୍ଡେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ପ୍ରଶନ୍ନ ମାଝି, ଉଲଧର ମାଝି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।