ରାୟଗଡା

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ  ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର

ମାଥିଲି, ୨୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର ପୁଣି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ।  ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଡ କରି ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର ଏ. କ୍ରିଷ୍ଣା ରାଓ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ରକ୍ତ ଦେଇ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ଏବେ ଜଣେ ଉପାନ୍ତ ଗାଁର ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଡ କରି ତାଙ୍କ  ଜୀବନଦାତା ପାଲଟିଛନ୍ତି। 

ଛାତ୍ରୀମାନେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ଶିଖିବା ଜରୁରୀ

ଛାତ୍ରୀମାନେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ଶିଖିବା ଜରୁରୀ

ଲମତାପୁଟ,୨୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ୍‌ ଡ. ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଦକର ଜୁନିଅର କଲେଜରେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ୍‌ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଶିବିରରେ କୋରାପୁଟ ଡିଏଲ୍‌ସି ରବିନାରାୟଣ ସୂତାର, ଆତ୍ମରକ୍ଷା ଶିବିରର ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ବିଶ୍ୱଜିତ ପ୍ରଧାନ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ତାଲିମ୍‌ ନେବା ଆବାଶ୍ୟକ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  ଝିଅ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ସମସ୍ତଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ରୋକିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ । ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ଶିକ୍ଷିବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବ:ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର , ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବ:ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର , ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌

କୁନ୍ଦୁରା,୨୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):  କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ୍‌ ଘୁମୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଘର ନିକଟରେ ପାଣି ଜମି ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ଷା ଛାଡିବା ପରେ  କାନ୍ଥ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଘର ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛି। ସେହପିରି ଅନିଲ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଘର ନିକଟସ୍ଥ ଗୁହାଳ ଓ ଫାର୍ମ ହାଉସ୍‌ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ସରକାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଫାର୍ମ ହାଉସ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବା ଫଳରେ ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବା କଷ୍ଟ ହୋଇପଡୁଥିବା ଅନିଲ କହିଛନ୍ତି।

‘ସ୍ବଗର୍ତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ପରୋପକାରୀ ଥିଲେ’

‘ସ୍ବଗର୍ତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ପରୋପକାରୀ ଥିଲେ’

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୮ା୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ପାଠାଗାରରେ ସ୍ବଗର୍ତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଏକ ସ୍ମୃତି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୧୯୮୩ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଛାତ୍ର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଅସୁସ୍ଥ ରହିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସହପାଠୀ ଝାନ୍‌ସୀ ସିଂହ ପରିଚାଳନା କରି ବାଲ୍ୟ ବନ୍ଧୁତାର ମଧୂର ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଅତିଥିଭାବେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ପାଠାଗାର ସଭାପତି କୈଳାସ ପଣ୍ଡା ସ୍ବଗର୍ତ ରାଜନ୍ଦ୍ର ଜଣେ ପରୋପକାରୀ ମଣିଷ ଥିଲେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସଭାରେ  ସହପାଠୀ  ସୁରେନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ଏସ୍‌ ସିଂହ, ଈଶ୍ୱର ରାଓ, ପ୍ରମୋଦ ସ୍ବାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।  

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ , କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ , କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକ  କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର କୁଲେସିକା ଏବଂ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ରୁପକ ତୁରୁକ ଅଚାନକ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବିଡିଓ ଧମ୍ବୁରଧର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କୁ ନେଇ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।  ଏଥିସହ ଅଟକି ରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱାରାନିତ୍ୱ କରିବା ପାଇଁ ବିଡିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାଣ୍ଡିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା , ପୋଲ, ଷ୍ଟ୍ରୀଟ ଲାଇଟ୍‌ ମରାମତି ପାଇଁ ବିଡିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ରୋଡ୍‌ ରୋମିଓଙ୍କୁ ସାବାଡ଼ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ ଆଇପିଏସ୍‌ ସାଗରିକା

ରୋଡ୍‌ ରୋମିଓଙ୍କୁ ସାବାଡ଼ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ ଆଇପିଏସ୍‌ ସାଗରିକା

ଜୟପୁର,୨୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ସହରରେ ରୋଡ ରୋମିଓଙ୍କୁ ସାବାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଜିଲା ପୋଲିସ। ଯୁବ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ତଥା ସହକାରୀ ଏସ୍‌ପି ସାଗରିକା ନାଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୋଲିସର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ବୁଧବାର ବିକ୍ରମଦେବ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ୩,୫୫୫ ନୂତନ ଖାଉଟି କାର୍ଡ଼

ଜୟପୁର,୨୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଯୋଜନାରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକ, ଦୁଇଟି ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନ୍‌ଏସି ପାଇଁ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ୩୫୫୫ କାର୍ଡ଼ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।

ଖୁସି ତାଲିମ ଶିବିର

ଖୁସି ତାଲିମ ଶିବିର

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୭।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୫୭ ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଖୁସି ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଭଜନଲାଲ ମାଝି  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଡ଼ିଓ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର କହଁର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଅଜୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ, ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକରୀ ଶୁଶିଳା ଯୋଦ୍ଧାର, ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ପାରୀ,ଜିଲା ବାଳିକା ସଂଯୋଜିକା ରାଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପଣ୍ଡା ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଖୁସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା: ପଯର୍‌ୟଟକଙ୍କୁ ଫୁଲ, ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ସ୍ବାଗତ

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା: ପଯର୍‌ୟଟକଙ୍କୁ ଫୁଲ, ଚକୋଲେଟ ଦେଇ ସ୍ବାଗତ

କୋରାପୁଟ,୨୭।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ୩୮ତମ ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ଅବସରରେ  ଗୁରବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରୁ  ଏକ ଶେଭାଯାତ୍ରା ବାହାରିଥିଲା।  ଜିଲାପାଳ କେ.ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଓ ଡିଆରଡିଏର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବେନ ପ୍ରଧାନ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ  ଯୋଗ ଦେଇ ସବୁଜ ପତକା ଦେଖାଇ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସର ମୁଖ୍ୟ ଉଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

ରାୟଗଡାରେ ଜ୍ଞାନ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାୟଗଡାରେ ଜ୍ଞାନ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୭।୯- ସ୍ଥାନୀୟ ବଂଶୀକ୍ରିଷ୍ଣା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ୟୁନିସେଫ୍‌ ଓଡ଼ିଶାର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଜ୍ଞାନ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଗୁହାପୁନମ ତାପସ କୁମାରଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ  ରାଜ୍ୟସଭା ଏମ୍‌ପି ଏନ୍‌.ଭାସ୍କର ରାଓ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି,   ବିଧାୟକ ଲାଲ୍‌ବିହାରୀ ହିମିରିକା ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଓ  ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ୟୁନିସେଫ୍‌ର ଏଜୁକେଶନ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଲଳିତା ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷାର ମାନ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ସହ ସବୁ ପିଲା ଯେମିତି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବା ସହ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  

ଅଭିଭାବକ,  ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ବୈଠକ

ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ବୈଠକ

  ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌/ଜେକେପୁର, ୨୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ ଅଣ୍ଟାମୋଡା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ଅଭିଭାବକ ଓ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସୁଲତା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ  ବିଷମକଟକ ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା, କୋଲନରା ଜିଲା ପରିଷଦ ଏ ଜୋନ ସଭ୍ୟା  ସୋମୀ ହିମିରିକା, ଦୁନ୍ଦୁଲି   ସରପଞ୍ଚ ଅଭି ହିମିରିକାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଅଭିଭାବକ, ଭଦ୍ରବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

କାମରେ ଆସୁନି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବ୍ୟାଙ୍କ

କାମରେ ଆସୁନି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଟିକିରି, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା  ସମବାୟ ସମିତିର ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି କାମରେ ଆସୁନି। ଗାଡିର ଠିକଣା ପାଲଟିଛି ଟିକିରି ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସ ଗୋଦାମ ଗୃହ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ। ଏ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏମ୍‌ବିଏ ବିଭାଗରେ ଦିନିକିଆ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଏମ୍‌ବିଏ ବିଭାଗରେ ଦିନିକିଆ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଗୁଣପୁର,୨୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ରାୟଗଡା  ଜିଲା ଗୁଣପୁର  ଜିଆଇଇଟି  ଟୋନମସ କଲେଜ    ଏମ୍‌ବିଏ ବିଭାଗର ଦିନିକିଆ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଦାସ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କର୍ମଶାଳାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଅନୁଷ୍ଠାନ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ.ସେନ୍ଥିଲ କୁମାର ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କର୍ମଶାଳାର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। 

ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ  ଦାବିପତ୍ର

ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଗୁଣପୁର,୨୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଯୁବ ଉନ୍ନୟନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଉପଜିଲାପାଳ ଅମ୍ରିତ ଋତୁରାଜ ଏବଂ ପୌର ପରିଷଦର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବଗ୍ରାହୀ ସାହୁଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।  ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ   ଛତୁ ଫୁଟିଲା ପରି ହୋଟେଲ, ଉଠାଦୋକାନ, ଠେଲା ଦୋକାନ ଗଢି ଉଠୁଛି। ଏଥିରେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଭଳି ଓ ବିଭିନ୍ନ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକର ମାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଏହାଛଡା  ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି। 

ପଣ୍ଡିତ ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ  ଜୟନ୍ତୀ

ପଣ୍ଡିତ ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ଟିକିରି, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ  ଡଙ୍ଗାସିଲ ମଣ୍ଡଳ ପକ୍ଷରୁ   ପଣ୍ଡିତ ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ୧୦୩ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଗୁଣନିଧି ବାଘଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପସଭାପତି କାଳିରାମ ମାଝି, ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ସଂଯୁକ୍ତା ମାଝି, ଜଗନ୍ନାଥ ନାଏକ, ଅରୁଣ ଶର୍ମା, ସୀମନ ନାଏକ, ଯୁଧିଷ୍ଠିର ନାଏକ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମାଝି, ନିରଞ୍ଜନ ନାଏକ,  ବାବୁଲି ଗୋପାଳ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଝଡ଼ିଆ ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ।  

‘ଶାମ୍ବ’ ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୭।୯-   ଜିଲାରେ ଥିବା କୁଷ୍ଠ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ, ନିରାକରଣ ସହ ଲୋକଙ୍କୁ  ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ  ବାହାରିଥିବା ‘ଶାମ୍ବ’ରଥକୁ  ଜିଲାପାଳ ଗୁହା ପୁନମ ତାପସ କୁମାର  ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ  ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି

କୋଲନରା, ୨୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ  ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଷକମଟକ, ୨୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଓଡିଶା ଶିଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ  ରାୟଗଡା ଜିଲା ବିଷମକଯକରେ ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ: ବନ୍ୟାରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ୫୬୭ ଘର

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ: ବନ୍ୟାରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ୫୬୭ ଘର

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ଡାଏ ପ୍ରଭାବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ଜିଲାରେ ମୋଟ ୫୬୭ଟି ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି। ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।  ୩ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଜିଲାରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।  ଜିଲାର କାଲିମେଳା, ପଡିଆ, କୋରୁକୋଣ୍ଡା, ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଜାରି ରହିଛି। ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ୫୬୭ ଘର ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୧ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ ନଷ୍ଟ ଏବଂ ୩୬୬ଟି ଘର ଆଂଶିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବନ୍ୟାରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଘର ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପଲିଥିନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଜେଡିର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ବିଜେଡିର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

କାଲିମେଳା,୨୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବିଜୁଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କାଲିମେଳା ବ୍ଲକର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ବେଜାଙ୍ଗିବାଡା, ଚିନ୍ତଲବାଡା, କାଲିମେଳା, କୋଇମେଟଲା ଓ ଗମ୍ପାକୋଣ୍ଡାଠାରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମାଲକାନଗିରି ବିଧାୟକ ମାନସ ମାଡକାମି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା, ରାସ୍ତା ଘାଟ, ବନ୍ୟାରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଘରଦ୍ୱାର, ଜମିରେ ମାଡି ଯାଇଥିବା ବାଲିଚର, ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀ, ପଡିକାର୍ଡ, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା, ବିଧବା ଭତ୍ତା, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ଜଙ୍ଗଲ ଜମିପଟ୍ଟା ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ଓ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେବା ନାଁରେ ଠକେଇ: ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ୨ ଯୁବକ

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେବା ନାଁରେ ଠକେଇ: ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ୨ ଯୁବକ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପଡିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ୍‌.ପି.ଭି- ୬୬ ଗ୍ରାମର ବିନୟ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ପୁଅ ମ୍ରିନାଲ ମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ଟେକାଲଗୁଡା ଗ୍ରାମର ସୁକିଆ ପଡିଆମିଙ୍କ ପୁଅ ଅନିଲ ପଡିଆମି  ଉଭୟେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ  ମାଲକାନଗିରି ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।  ଟ୍ରାକ୍ଟର କିଣିବା ନେଇ ଚଞ୍ଚକତା କରି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୨ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହଡପ କରାଯାଇଥିବା ଉଭୟେ ଅଭିଯୋଗପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ମ୍ରିନାଲ ଏବଂ ଅନିଲଙ୍କ  ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ କାଲିମେଳାର ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଫ୍ୟାନ୍ସିଷ୍ଟୋରର ମୁନା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅନୁଗୋଳରେ ଏକ କମ୍ପାନୀର ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି। ସେଠାରେ ଯେଉଁମାନେ ଫାଇନାନ୍ସରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ନେଇଥାନ୍ତି ନିୟମିତ କିସ୍ତି ନ ଶୁଝିଲେ ସେହି ଟ୍ରାକ୍ଟରଗୁଡିକୁ କମ୍ପାନୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଆଣି କମ୍‌ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି।  କମ୍‌ ଦରରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର କିଣିବା ଲାଗି ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ମୁନା ସେମାନଙ୍କୁ ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌ରେ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ଫଟୋ ଦେଖାଇଥିଲେ। 

ଆଇଏମଏସଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆଇଏମଏସଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍‌ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ୫ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର  ସହର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ଅଧ୍ୟାପକ, ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କ ସହ ମାଲକାନଗିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ପାଳ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଠାରୁ ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପଡିଥିବା ଜରି, ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ସଫା କରିଥିଲେ ।

ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସର ସାମାଜିକ ସମୀକ୍ଷା

ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସର ସାମାଜିକ ସମୀକ୍ଷା

ମାଥିଲି, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ   ମାହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା(ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ)ର ସାମାଜିକ ସମୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପିଇଓ ଅଶୋକ ମହାରଣାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ମାଲକାନଗିରିରୁ ୨ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବାର୍ଷିକ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସର ହୋଇଥିବା କ୍ୟାଶ ରେକର୍ଡ ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀମାନେ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ ।

ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ବଣ୍ଟନ

ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ବଣ୍ଟନ

ଖଇରପୁଟ, ୨୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଧାୟକ ଡମ୍ବରୁ ଶିଶା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକର କଦମଗୁଡାସ୍ଥିତ ବଡବେଲ୍‌ ଏଜୁକେଶନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସିନୀଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିବେଶକୁ  ଦେଖି ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହର ଅଭାବ ଥିବା ନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ।