ରାୟଗଡା

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବି: ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଲୋକେ

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବି: ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଲୋକେ

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି),୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକର ଏଙ୍ଗାରସିଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ  ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ବାତ୍ୟାର ୫ମାସ ପରେ ବି ସେମାନେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉଚିତ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଟିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଗ୍ରାମବସୀ ଜିଦ୍‌ ଧରିଥିଲେ। 

ସ୍ଥାୟୀ କଣ୍ଟାମାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ସ୍ଥାୟୀ କଣ୍ଟାମାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୭।୩(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅଧିନ   କଣ୍ଟାମାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ  ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତିି । ଏହା କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ପଞ୍ଚାୟତର ୪ଟି ୱାର୍ଡ ବାସିନ୍ଦା ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବୁ ବୋଲି ଦାବିପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି୍‌ି।  ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ମଣ୍ଡେଇ ପଡିଆ ଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ କଣ୍ଟାମାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ୪ଟି ୱାର୍ଡର ଶତାଧିକ ମହିଳା ପୁରୁଷ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ । 

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା

 ନବରଙ୍ଗପୁର,୭।୩(ବି.ପ୍ର.)- ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ନିୟମ ମୁତାବକ ମିଳୁନାହିଁ ସହାୟତା । ଏନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ପରିବାର ଲୋକ ଆସି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଜିଲାଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରମାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତିି । ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅଧିନ ମହୁଲି ଗାଁର ବାପା ବୁଧନ ହରିଜନ , ମାଆ ହେମଲତା ହରିଜନଙ୍କ ପୁଅ ଶହୀଦ ବିଜୟ କୁମାର ହରିଜନ । 

ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ହେଲା ସାହା

ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ହେଲା ସାହା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୭।୩(ବିି.ପ୍ର.)- ଦୁଇ ଗୋଡ କଟିଯାଇଥିବା ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ହେଲା ସାହା। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅଧିନ ମୈଇଦଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଡୁମୁରି ପଦର ଗାଁର ଗୋପି ମୁଦୁଲିଙ୍କ ପୁଅ ଉଦ୍ଧବ ମୁଦୁଲି(୧୮) ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଲେଙ୍ଗକୁଡେର ଗାଁକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

କାଜୁ ବଗିଚା ଫଳକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ୩ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

କାଜୁ ବଗିଚା ଫଳକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ୩ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୭।୩(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ଅଞ୍ଚଳରେ କାଜୁ ବଗିଚା ଫଳଭୋଗକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତୁଟୁ ନ ଥିବାରୁ ୩ ଗ୍ରାମବାସୀ  ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଝରିଗାଁ ଥାନା ଅଧିନ ପଲସଗାଁ ଓ ବାଣୁଗୁଡା ଗାଁର ୫୦ ଜଣ ପରିବାରଙ୍କୁ ସରକାର ୧୯୮୨ ମସିହାରେ  ସରକାର ଜମି ଚିହ୍ନଟ ପତ୍ର ସହ କାଜୁଫଳ ଭୋଗ ପାଇଁ ୨ ଏକର ଲେଖାଏଁ କାଜୁ ବଗିଚା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବଡୁଛି ପୁଅର ମୁଣ୍ଡ, ଚିନ୍ତାରେ ପରିବାର ଲୋକେ

ବଡୁଛି ପୁଅର ମୁଣ୍ଡ, ଚିନ୍ତାରେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଗୋବିନ୍ଦପାଲୀ,୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏବେ ଜୀବନ ମରଣ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ବୟସରେ ଖେଳିବୁଲି ପାଠପଢ଼ି ସମୟ କାଟୁଥାନ୍ତେ ସେହି ବୟସରେ ସେ ଘରେ ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ହିଁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ସାଜିବାକୁ ବସିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମର ନିଲମ ବୁରୁଢିଙ୍କ ପୁଅ ଶଙ୍କର ବୁରୁଢି। ଶଙ୍କର ଜନ୍ମ ହେବାର କିଛିଦିନ ପରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା।

୨ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

୨ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

କୋରାପୁଟ,୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟଠାରେ ଗୁରୁବାର ଡିଜି ଆର୍‌ପି ଶର୍ମାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୨ଜଣ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

ପୋଟେରୁ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ବନ୍ଦ : କ୍ଷତିଗସ୍ତ ହେବେ ଚିନାବାଦାମ ଚାଷୀ

ମାଲକାନଗିରି,୭।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରବି ଚାଷ ଓ ଚିନାବାଦାମ ଚାଷୀମାନେ ଜଳସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।ଜମିରେ ପାଣି ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତୁରନ୍ତ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ  ଗୋରାଖୁଣ୍ଟା  ସରପଞ୍ଚ ଏରା ପଡିଆମି ଏବଂ ତଣ୍ଡାପାଲି ସରପଞ୍ଚ ନନ୍ଦ କୁମାର ଆଜମେରାଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟମାନେ ତୁରନ୍ତ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ପାଇଁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ହରିୟାଣାକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୫୦୭ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ହରିୟାଣାକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୫୦୭ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ରାତିରେ ହରିୟାଣାକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୫୦୭ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। ଏହି କାରବାରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଦ୍ୱୟ ହରିୟାଣାର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା :୨ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ

ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା :୨ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ

ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି,୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିନ୍ଧ୍ରିମାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ବନ୍ଧଗୁଡା ଗଁ। ରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହାଇଓ୍ବା ଓ ଟ୍ରକ ମୁହଁ। ମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପୁଟନପାଲି ନଦୀ ଉପରେ ହେବ ପୋଲ  ନିର୍ମାଣ: ୧୨ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ପୁଟନପାଲି ନଦୀ ଉପରେ ହେବ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ: ୧୨ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ମାଲକାନଗିରି,୭।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଓ ପଡିଆ ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେବାକୁ  ଯାଉଛି। ପୁଟନପାଲ୍ଲି ନଦୀ ଉପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି  ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୁଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି।

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବ: ମହିଳା ସମେତ  ୪ ଗିରଫ

ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ ଠାବ: ମହିଳା ସମେତ ୪ ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୬।୩(ବି.ପ୍ର)-ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ନବରଙ୍ଗପୁର ପୋଲିସ  ଏକ ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ ଧରିବାରେ  ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମହିଳା ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ  ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଇଛାପୁରର ଶତିଶ ସାହୁ, ନବରଙ୍ଗପୁରର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା,  ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଗନ୍ତାୟତ ଓ ଜୟପୁର ପ୍ରସାଦରାଓପେଟା ସାହିର ଜଣେ ମହିଳା। 

ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୬।୩- ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ରଘୁବାରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌  ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ। ଏହାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚାୟତର ଖଲିଆଖଡା, ସିଲବୁଡି, ଝରଣି, ଭାଲିଆପଦର, ହରିପୁର, ଝଡିଗଁା, ବେଡାଗଁା, ଉମ୍ବେର  ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।

ନିମ୍ନମାନର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯୋଗ

ନିମ୍ନମାନର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯୋଗ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୬।୩(ବି.ପ୍ର.): ରାଇଘର ବ୍ଲକର କୁନ୍ଦେଇ ଠାରେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ  ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅତି ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଏବଂ ବୈଷୟିକ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଜିଲା ଭାଜପା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି କାହ୍ନୁ ଦାଶ ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତ। ରାଇଘର ବ୍ଲକ କୁନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଠାରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ତଦାରଖ

ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ତଦାରଖ

ଜୟପୁର,୬।୩(ନି.ପ୍ର.): ଆସନ୍ତା  ୮ ତାରିଖରେ ଅଖିଳ ଭାରତ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ। ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଏକମ୍ବା ପଡ଼ିଆରେ ଚାଷୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ସହ ଜନସମାଗମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏନେଇ ଏସ୍‌ପିଜି ଓ ଜିଲା ପୋଲିସ ଗସ୍ତର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗକୁ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏସ୍‌ପିଜିର ୩ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ପି କନଓ୍ବର ବିଶାଲ ସିଂ, ଏଏସ୍‌ପି ଉତ୍ପଳ ରଞ୍ଜନ ଦାସ, ଏସ୍‌ଡିପିଓ ସାଗରିକା ନାଥ, ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି, ଉପଜିଲାପାଳ ଲୋକନାଥ ଦଳବେହେରା ସମାବେଶ ପଡ଼ିଆରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

କାଜୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ଚୋରି ଘଟଣା: ୩ ଗିରଫ

କାଜୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ଚୋରି ଘଟଣା: ୩ ଗିରଫ

ଗୋଷାଣି/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୫ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁରାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳସ୍ଥ ଏକ କାଜୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗାରାବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳର ଏସ୍‌.ରାମାରାଓ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ ଜିଲା ଅଧୀନ କୁମାରୀ ଗ୍ରାମର ସି.ଶେଖର ଏବଂ ପୁରୁଣାପାଟଣାର ଜି. ଶିବ କୁମାର। ଏମାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଠାକୁର ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। 

ଗଣିତ ଉତ୍ତର ଖାତା ଗାଏବ୍‌ ଘଟଣା: ପୁଣି ୨ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଗଣିତ ଉତ୍ତର ଖାତା ଗାଏବ୍‌ ଘଟଣା: ପୁଣି ୨ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ମାଲକାନଗିରି,୫ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ପଡ଼ିଆ ଏସଏସଡି ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର ଗଣିତ ଉତ୍ତରଖାତା ଗତ ଶନିବାର ଗାଏବ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗଠନପାଲି ନବୀନ ଚନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଜଳଧର ବେହେରା ଓ  ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଭାକର ପାଢ଼ୀ। ପାଢୀ ଉକ୍ତ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜିଲା  ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି।  ଉପ ଜିଲାପାଳ ରାମେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ ଓ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ତଦନ୍ତ ପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା  ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଏହି ଘଟଣାରେ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରର ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ତଥା ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କୁମାର ପାତ୍ର ଓ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ  ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ସୋମବାର ଗିରଫ ୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୩ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମୃତ୍ତିକା, ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ର ମୃତ୍ତିକା, ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର

ସୁନାବେଡ଼ା, ୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରାଇଥିବାରୁ ସୁନାବେଡ଼ା ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ମୃତ୍ତିକା ଏବଂ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ‘ନାନାଜୀ ଦେଶମୁଖ’ ଦଳଗତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି। ପୁରସ୍କାର ଭାବେ ମାନପତ୍ର ସହ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥରାଶି ଦିଆଯାଇଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାପାତ୍ର ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦଳଗତ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଟିମ୍‌ରେ ଏମ୍‌. ମଧୁ, ପି.ପି. ଅଧିକାରୀ, ଡି.ସି. ସାହୁ, ଜ୍ୟୋତିପ୍ରଭା ଦାସ, ହମ୍ବେ ଗୌଡ଼ା, ପ୍ରବୀନ ଝାକର, ଗୋଲକ ବିହାରୀ ନାୟକ, କରମ ବୀର ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମିଶ୍ର ରହିଛନ୍ତି। 

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ,୨ ଆହତ

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ,୨ ଆହତ

ଟିକିରି,୫।୩(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ମାଇକଞ୍ଚ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଣ୍ଡିରାକଞ୍ଚଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଅଣ୍ଡିରାକଞ୍ଚ ଗ୍ରାମର ନବିନ ନାୟକ। ଆହତଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛ। 

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ତାଲଗୁଡାବାସୀ

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ତାଲଗୁଡାବାସୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗିର୍ଲିଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତ ତାଲଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା (ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ଓ୍ବାଇ) ଅଧୀନରେ ଏଠାକୁ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଅଞ୍ଚଳର ଦୀର୍ଘଦିନର ଏହି ଦାବି ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ  ବିଡିଓଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏବିଡିଓ ରଜନୀକାନ୍ତ ଦାଶଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।  ରାସ୍ତା ନହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ କରିବୁ ବୋଲି   ୯ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୬ରୁ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ  ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟର ସଚେତନତା

୬ରୁ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟର ସଚେତନତା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୫।୩ (ବି.ପ୍ର)-ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୬ ରୁ ୨୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଇଭିଏମ, ଭିଭିପାଟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଭୋଟର ସଚେତନତା  ଓ ମକ୍‌ପୋଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ  ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଖବରଦାତା  ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଜିଲାପାଳ ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଜିଲାର ୪ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଏହା କରାଯିବ । 

ରାହୁଲଙ୍କ  ଗସ୍ତକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ବୈଠକ

ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ବୈଠକ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୫।୩(ବି.ପ୍ର): ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବାବେଳେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ।

ଶତାବ୍ଦୀ ଅମଳର ହାଟ ଏବେ ଅତୀତ

ଶତାବ୍ଦୀ ଅମଳର ହାଟ ଏବେ ଅତୀତ

କୁନ୍ଦୁରା,୪ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶତାବ୍ଦୀ ଅମଳର ହାଟ, ଯାହାକୁ ଜୟପୁର ମହାରାଜା ବିକ୍ରମଦେବ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ୫ ବର୍ଷ ତଳୁ ତାହା ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ୫୦ଟି ଗାଁର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିବା ଏହି ହାଟ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଦାଦନ ଖଟିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି ଶତାଧିକ ଯୁବକ। କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଲିମା ପଞ୍ଚାୟତରୁ ୭୫ ମିଟର ଦୂର ପ୍ରଧାନୀଗୁଡ଼ା (ହାଟଗୁଡ଼ା)ଠାରେ ଏହି ହାଟ ରହିଥିଲା। କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଦରରୁ ୧୦ କି.ମି. ଦୂରରେ ଏହା ଥିବାବେଳେ ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ନ ଥିବା ହାଟ ବନ୍ଦ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଡାବୁଗାଁ, ୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ଟାଙ୍ଗିଣୀ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ହେଲେ ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ଟାଙ୍ଗିଣୀ ଗ୍ରାମର କୁମାରୀ ଜାନୀ(୧୯) ଓ ସୁନାଧର ଜାନୀ (୧୮) । ରବିବାର  ରାତିରେ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ କୁମାରୀ ଓ ସୁନାଧର  ନିଜ ନିଜ ଘରେ ଶୋଇଥିଲେ । ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଗ୍ରାମ ପାଖ ଟାଙ୍ଗିଣୀ ପାହାଡର ଏକ ଗଛରେ ଉଭୟ ବେକରେ ଶାଢି ବାନ୍ଧି ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।