ରାୟଗଡା

ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସରେ କାମ କରି ମିଳିନି ଅର୍ଥ

ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସରେ କାମ କରି ମିଳିନି ଅର୍ଥ

କାଲିମେଳା,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ନାଲାଗୁଣ୍ଠି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ନିର୍ମାଣରେ କାମ କରିଥିବା ଏମଜିଏନଆରଜିଏସର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ମିଳି ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ା

୫ ଜୁଆଡି ଗିରଫ

ଗୁଣପୁର,୨ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ପୋଲିସ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଡମ୍ବସରା ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ କରି ୫ ଜଣ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

୧୪ ଦିନରେ ଗୁଣପୁର ଓକିଲ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ:ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଦାବି ଜଣାଇବାକୁ  ନିଷ୍ପତ୍ତି

୧୪ ଦିନରେ ଗୁଣପୁର ଓକିଲ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ:ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଦାବି ଜଣାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଗୁଣପୁର, ୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ୨ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଓକିଲ ସଂଘର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୋମବାର ୧୪ ଦିନରେ ପହଁଚିଛି। ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ନର୍ଦ୍ଧାରଣ ନେଇ ସୋମବାର ସଂଘର ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ସଭାପତି ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨ା୭- ରାୟଗଡା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦ୍‌ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ସୋମବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅବକାଶ ଓ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ରୋଦ୍ରତାପ ଯୋଗୁ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଥିଲା ା

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ନ ମିଳିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ନ ମିଳିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, ୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ଅଞ୍ଚଳର ମମତା ରାଣୀ ସାହୁଙ୍କ ଘର ଗତ ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ମମତା ଗତ ୧ ବର୍ଷ ହେବ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଥିଲେ।

 ଭାଲାମାପାଲି ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କଲା ରେଡକ୍ରସ

ଭାଲାମାପାଲି ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କଲା ରେଡକ୍ରସ

ମାଲକାନଗିରି,୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଭାରତୀୟ ରେଡକ୍ରସ ସୋସାଇଟି ଓଡ଼ିଶା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପଡିଆ ବ୍ଳକର ସିମିଳିବାଛା ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଲମାପାଲି ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କୃଷକ ତାଲିମ ଶିବିର ଓ ବିହନ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ତଥା ଯୁବ ରେଡକ୍ରସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନୀଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପରାଗ ହର୍ସଦ ଗାଓ୍ବାଲିଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଉପରୋକ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଭଉଣୀ ମୃତ

ଝରିଗାଁ,୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ କୁମୁଡାଗୁଡା ଗାଁରେ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟି ଯାଇଛି। ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ୨ ଭଉଣୀ ହେଲେ ଚମ୍ପା ସାନ୍ତା (୮) ଓ ନୀଳ ସାନ୍ତା (୧୨)। ସେମାନେ ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ।

 ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଲକାନଗିରି,୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଓ ଚୁଲାର କିପରି ସଠିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ଏହାର ଦୁରୁପୋଯୋଗକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଞ୍ଚବଟୀ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକ ପଦ୍ମଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ବିତରକ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ କନିକା ମାଝିଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ମାଲକାନଗିରି,୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ର ବିଜାପୁର ଜିଲା ଗଙ୍ଗାଲୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଏଠପାଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଜଣେ ମାଓବାଦୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ରାଇଫଲ ସମେତ ବହୁ ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମୃତ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରିନାହିଁ ବୋଲି ଏସ୍‌ପି ମୋହିତ ଗଙ୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାସ୍ତାରେ ଜମିରହୁଛି ବର୍ଷାଜଳ

ରାସ୍ତାରେ ଜମିରହୁଛି ବର୍ଷାଜଳ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରସ୍ଥ ସେଣ୍ଟ ଯୋଶେଫ ସ୍କୁଲ ସମ୍ମୁଖ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବର୍ଷାଜଳ ଜମିରହୁଛି। ଫଳରେ ଯାତାୟାତରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି। ବିଶେଷକରି ବର୍ଷା ଦିନେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ସ୍କୁଲ ଯିବା ଆସିବାରେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପାଇପ ଲାଇନ କାମ ହେବାବେଳେ ଖୋଳାଯାଇଥିବା ଗାତ ଠିକ ଭାବେ ପୋତା ଯାଇନାହିଁ । ମାଟି ସବୁ ସେଠାରେ ପଡିରହିଛି । ବର୍ଷା ହେଲେ ସେହି ସ୍ଥାନ କର୍ଦ୍ଦମାକ୍ତ ହୋଇପଡୁଛି। ବର୍ଷାଜଳ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇପାରୁନାହିଁ

ଭୂତକୋଠି ପାଲଟିଛି ବି.ଇଡି. କୋଠା

ମାଲକାନଗିରି,୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ଲାଗି ବହୁ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ତେବେ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଯୋଜନା ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେଇପାରୁନାହିଁ। ଯେପରି ମାଲକାନଗିରିର ବି.ଇଡି କଲେଜ। ଏଠାରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷକ ରୂପେ ଗଢି ତୋଳିବା ଲକ୍ଷ ନେଇ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ବି.ଇଡି କଲେଜ ୨ବର୍ଷ ହେଲା କୋଠା ନିର୍ମାଣ ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଏଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ବି.ଇଡି କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ପରେ ବି.ଇଡି କଲେଜ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଇତି ମଧ୍ୟରେ କଲେଜର ସମସ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କଲେଜ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅନୁମୋଦନ ଆସି ନ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ନାମ ଲେଖାଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ା ତେବେ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ନାମଲେଖା ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ନୂତନ କୋଠା ଏବେ ଭୂତ କୋଠି ପାଲଟିଲାଣି।

ଏମଭି-୬୬ ଗ୍ରାମରେ   ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର:୫ଶହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଟିକାକରଣ

ଏମଭି-୬୬ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର:୫ଶହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଟିକାକରଣ

କାଲିମେଳା,୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକର ଗମ୍ପାକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଏମଭି-୬୬ ଗ୍ରାମରେ ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ନିରୁପଣ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଘୁଷୁର,ଛେଳି ,ମେଣ୍ଢା, ଗାଈ,ବଳଦ, ମଇଁଷି, କୁକୁଡା, ବତକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି । ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା.ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଶିବିରରେ ଏମଭି-୬୬ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ପ୍ରାଣୀପାଳକଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଶିବିର ହୋଇଥିଲା। ଡା.ପୃଷ୍ଟି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାଣୀପାଳନର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ଶିବିରରେ ୫ ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ୩୦ଟି ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ।

୨ ଗରିବ ଅଧିବାସୀ ପାଇଲେ ଭତ୍ତା, ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ମାଲକାନଗିରି,୨।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ୍‌ଭି-୧୦ ଗ୍ରାମର କମଳା ମଣ୍ଡଳ ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମହିଳା। ନିଜର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ପାଇବା ନିମନ୍ତେ ବିଡିଓଙ୍କ ନିକଟରେ ବାରମ୍ବାର ଦରଖାସ୍ତ ଦେଇ ସେ ଭତ୍ତା ପାଇପାରି ନ ଥିଲେ। ସେ ନିରାଶ ହୋଇ ଶେଷରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଆଇନ୍‌ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ପ୍ରାଧିକରଣ ସଚିବ ଅମିତ ସ୍ବରୂପ କୁମାର ସେଠଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ସଚିବ ସେଠ ମାଲକାନଗିରି ବିଡିଓଙ୍କୁ ଏହାର ସମାଧାନ କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଫଳରେ କମଳା ମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ମିଳିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରିଛି। ସେହିପରି କୋରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ୍‌ଭି-୩୩ ଗ୍ରାମର ରାମଲା ରାୟ ନିଜର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇପାରି ନ ଥିଲେ। ସେ ଜିଲା ଆଇନ୍‌ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ନିଜର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ବିହନ

ଖଇରପୁଟ,୨।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ୍‌ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ସରକାର ବିହନ ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ବଣ୍ଡା ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ। ଚାଷୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମଧ୍ୟମ ମିଆଦୀ କିଷମର ଧାନ ଯଥା ୧୦୦୧, ପ୍ରତୀକ୍ଷା ବିହନ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ଅମଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି କିଷମର ବିହନ ନ ଦେଇ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ କିଷମର ବିହନ ଯଥା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପୂଜା ବିହନ ନେବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ଚାଷୀ ଏହି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପୂଜା କିଷମର ବିହନ ନେବାକୁ ଅନିଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ମୋହନ ସମରଥ ନାମକ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟମ ମିଆଦୀ କିଷମର ବିହନ ବଣ୍ଡା ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ନ ମିିଳିବାରୁ ଏବଂ ବର୍ଷାର ଠିକ୍‌ଠିକଣା ନ ଥିବାରୁ ଆମେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପୂଜା କିଷମର ବିହନ ନେବାକୁ ଇଛା କରୁନାହୁଁ। ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଖୋଲା ବଜାରରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କଠାରୁ ଚଢ଼ା ଦରରେ ବିହନ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛୁ। ଏବେ ଜମିରେ ବିହନ ବୁଣିବାର ସମୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏବଂ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ବିହନ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛନ୍ତି।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ନେଇ ଶପଥ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ନେଇ ଶପଥ

ଗୁଣପୁର,୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ଗୁଣପୁର କଲେଜ ପରିସରରେ ରବିବାର ଏକ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କଲେଜ ଏନସିସି ଏବଂ ଏନଏସଏସର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ ସଫା କରିଥିଲେ । ଏଥିସହ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ନେଇ ଶପଥ ପାଠ କରିଥିଲେ । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ମୋହନଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସାହୁ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ । ଏନଏସଏସ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଡ.ସାତିଶ ପ୍ରସାଦ ନାୟକ ଏବଂ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ମହାନ୍ତି ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଗୁଣପୁର ଏନଏସଏସର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଡ.ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା, ଡ.ଜୟଶ୍ରୀ ଜେଟି, ଅମୀୟ ମହାନ୍ତି ଓ ସୁନିତା ଗମାଙ୍ଗ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା: ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରଶାସନ ବାଟବଣା

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା: ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରଶାସନ ବାଟବଣା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨।୭ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୧୫ ଦିନ ହେଲା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୦ ଜଣରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଭୂତାଣୁ ଥିବା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ରବିବାର ପୁଣି ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଜେକେପୁରସ୍ଥିତ ମୁକ୍ତା କଲୋନୀରେ ରହୁଥିବା ସ୍ବପ୍ନ କୁମାର ନାୟକ(୨୯) ଏବଂ ଅଭିୟା ଶତପଥୀ(୧୨) ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ବିଷମକଟକରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଶନିବାର ତାମର କାଣ୍ଡି ମୋହନ(୪୮) ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ଗତ ୨୪ତାରିଖରେ ଅଜିତ କଣ୍ଡାଗରୀ(୧୪)ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଡେଙ୍ଗୁ ୱାର୍ଡରେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି । ଡେଙ୍ଗୁରୋଗ ରୋକିବାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ବାଟବଣା ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ: ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଛାଡୁନାହାନ୍ତି ଅଭିଭାବକ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨।୭(ବି.ପ୍ର.) ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ମାଗଣା ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଅଜସ୍ର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଥିବା ଲାଗି ସବୁ କିଛି ଫସର ଫାଟି ଯାଉଛି । ଯେଉଁଠି ମୂଳଦୂଆ ଦୁର୍ବଳ, ସେଠାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମଜବୁତ କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯାଇ ପାରୁ ନାହିଁ । ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଙ୍କୁଚିତ ମାନସିକ ଲାଗି କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଗୁଣାମତ୍କ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଭୁଶୁଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମ୍ମାର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ୨ଟି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିଲା । ସେଠାରେ ପାଠ ନପଢାଇ ଏକ ଚାଳ ଛପର କୁଡିଆରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବସାଇ ୨୦୧୬-୧୭ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ କାମଚଳା ନିତିରେ ପାଠ ପଢା ଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ କାଳବୈଶାଖୀରେ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହର ଆଜବେଷ୍ଟସ ଉଡିଗଲା । ଚାଳ ଛପର ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ଏବେ ଅଭିଭାବକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆଉ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡୁ ନାହାନ୍ତି । ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ଫେରି ଯାଉଛନ୍ତି।

ଅମୃତ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଅମୃତ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଡାବୁଗାଁ, ୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟସାଇ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଡାବୁଗାଁ ସତ୍ୟସାଇ ସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ଅମୃତ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ରକ୍ତ ଦାନ କରିଥିଲେ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ମୋଟ ୨୪ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରଯାଇଥିଲା ।

ଏଟିଏମ ଆଗରେ ଆବର୍ଜନା ଗଦା

ଏଟିଏମ ଆଗରେ ଆବର୍ଜନା ଗଦା

ଡାବୁଗାଁ,୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ସ୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ- ଉମରକୋଟ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ ଆଗରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ହୋଇ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଟିଏମ ଆଗରେ ଅଳିଆ ଗଦା ହୋଇ ରହି ଥିବାରୁ ଏଟିଏମକୁ ଗ୍ରାହକ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପାଇଁ ଅଳିଆ ଗଦା ଉପର ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ହେଲେ ଏଟିଏମ ଆଗ ଆବର୍ଜନା କାଦୁଅରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଉଛି।

ବଢୁଛି ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାର: ସୁରକ୍ଷିତ ରୁଟ୍‌ ପାଲଟିଛି ରାଜପଥ

ବଢୁଛି ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାର: ସୁରକ୍ଷିତ ରୁଟ୍‌ ପାଲଟିଛି ରାଜପଥ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୨ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୨୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା କାରବାର ପାଇଁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ରୁଟ୍‌ରେ ପରିଣତ ହେଲାଣି। ପୋଲିସ ରାତିରେ ନିୟମିତ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁ ନଥିବାରୁ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆମାନେ ଅବାଧରେ ନିଜ କାରବାର ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି।

ଧରଡ଼ା ବିଦ୍ୟାଳୟ: ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ସାଧନର ଅଭାବ

ଧରଡ଼ା ବିଦ୍ୟାଳୟ: ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ସାଧନର ଅଭାବ

କୋରାପୁଟ,୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ଶିକ୍ଷାକୁ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି; କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପଟେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଘୋର ଅଭାବ। କେଉଁଠି ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି ତ କେଉଁଠି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଚେରି, ଖେଳ ପଡ଼ିଆ, ଶୌଚାଳୟ ଅଭାବ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲା ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା କିପରି

ଶ୍ରୀହୀନ ହେଲାଣି ଆଦର୍ଶ ପୋଖରୀ

ଶ୍ରୀହୀନ ହେଲାଣି ଆଦର୍ଶ ପୋଖରୀ

କୋଲାବନଗର,୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡ଼କେରେଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ନାୟକଗୁଡ଼ାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଜଳ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ଳକ ତରଫରୁ ୨୦୦୧ରେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଇଥିଲା । ପୋଖରୀ ଚାରିପାଖରେ ସୁନ୍ଦର ପାହାଚ, ଲୋକଙ୍କ ବସିବା ପାଇଁ ୪ଟି ସିମେଣ୍ଟରେ ଲମ୍ବା ବେଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବ୍ୟାପୁଛି ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି: ୫ ଦିନରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେଣି ୧୬

ବ୍ୟାପୁଛି ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି: ୫ ଦିନରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେଣି ୧୬

ଜୟପୁର,୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ରବିବାର ୫ଦିନରେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ଶିକାର ହୋଇ ୧୬ ଜଣ ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରୁ ନବଜାତ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଜୟପୁର,୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିସତ୍ାଳୟ ପରିସରରେ ନବଜାତ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପଛପାଖରେ ନବଜାତକୁ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ କୁକୁର ତାହାକୁ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଟାଣିଆଣିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ରାତି ୯ରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ଦୋକାନରେ ଉପସ୍ଥିତ କେତେକ