ରାୟଗଡା

ପାରିବାରିକ କଳହ: ସର୍ଭିସ ରିଭଲଭର୍‌ରୁ ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପାରିବାରିକ କଳହ: ସର୍ଭିସ ରିଭଲଭର୍‌ରୁ ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି, ୨୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଜଣେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତିି। ସେ ଜିଲାର ଟନେଲ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ।

ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତ ସୁକୁମା ଜିଲା କେରଲାପାଲ ଥାନା ମୋଡାପାରା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ ଓ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତ ଦାନ୍ତଓ୍ବୋଡା ଜିଲା ମୁସକେଲ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳ ବାମନ ମଡକାମଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ବାମନ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସଂଗଠନରେ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ପୂର୍ବରୁ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଖଲାସିଙ୍କୁ ପୋଲିସର ମାଡ଼: ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଖଲାସିଙ୍କୁ ପୋଲିସର ମାଡ଼: ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଉମରକୋଟ, ୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) ଖଲାସୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ମାଡ ମାରିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ବ୍ଲକ ଝରିଗାଁ ରୋଡ ଛକଠାରେ ଉମରକୋଟ ଖଲାସୀମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ରାଇଘର ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ମଧ୍ୟରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଅଧଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ରାସ୍ତାରୋକୋ ଯୋଗୁ ଶତାଧିକ ଯାନବାହାନ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଅଟକି ରହିଥିଲା । ପରେ ସହରର କେତେଜଣ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧକୁ ହଟାଇ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଏକ ଶାନ୍ତି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ପୌର ଅଫିସ୍‌ ଘେରିଲା ଭାଜପା

ପୌର ଅଫିସ୍‌ ଘେରିଲା ଭାଜପା

ଜୟପୁର,୨୮।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.) ଜୟପୁର ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବିରୋଧ ସହ ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ମଙ୍ଗଳବାର ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଛି। ଏହା ସହ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଇନଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି ଭାଜପା

୨ରେ ଉଠିବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସାଇନ୍‌-ଏ-ଡାଏ

କୋରାପୁଟ,୨୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦୀର୍ଘ ୧୫ ଦିନ ଧରି କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ରହିବା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ। ୩ରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢା ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି ବୁଧବାର ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି

ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆର୍ଥତ୍କ ଅନିୟମିତତା: ବନ୍ଦଘରେ ୨ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗାଁଲୋକ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଦୁଆରଶୁଣି ପଞ୍ଚାୟତ ଜବାପଦର ଗ୍ରାମରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆର୍ଥତ୍କ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି। ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ହେଉଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଶେଷ ବିଲ୍‌ କରିବା ଲାଗି ଜଳସେଚନ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଜବାପଦର ଗାଁକୁ ଆସିଥିଲେ। ଅନିୟମିତତା ସନ୍ଦେହ କରି ଗାଁଲୋକେ ଦୁଇ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନାନା ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପରେ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଉତ୍ତର ନମିଳିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ୨ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରହିଥିଲେ ଉଭୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ।

ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି କାରୁବାଇବାସୀ

ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି କାରୁବାଇବାସୀ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୮।୩ ଖରାଦିନ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ରାୟଗଡା ଜିଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳକଷ୍ଟ ଦେଖାଦେଲାଣି । ଜଳକଷ୍ଟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି।

ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଗଁ।ରେ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଗଁ।ରେ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

କୋରାପୁଟ,୨୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଅଞ୍ଚଳର ସାମୂହିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକଦା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା କୋଲାବ ପ୍ରକଳ୍ପ କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବିସ୍ଥାପିତ ଗାଁ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଓ ହନ୍ତସନ୍ତର ଜୀବନ ଭେଟିଦେଇଛି। ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଏହି ଗାଁରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇ ରହିଛି। ଗର୍ଭବତୀ କିମ୍ବା ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଖଟିଆରେ ବୁହାହୋଇ ବହୁଦୂର ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଉଛନ୍ତି। କୋଲାବ ପାଣିକୁ ପାନୀୟ ଭାବେ ପିଉଛନ୍ତି ଏଠିକାର ବାସିନ୍ଦା। ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ବିସ୍ଥାପିତ ୩୪ଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ପରିବାର।

୫ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ:୨ ବାଇକ, ୩ ମୋବାଇଲ ଜବତ

୫ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ:୨ ବାଇକ, ୩ ମୋବାଇଲ ଜବତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭।୩(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ୫ ଜଣ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ୨ ମଟର ସାଇକେଲ ଓ ୩ଟି ମୋବାଇଲ ଜବତ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ବିଜରାଗୁଡା ଗାଁର ଥବିର ବାଘ, ଡେଙ୍ଗାଗୁଡା ଗାଁର ପୁଷ୍ପ ଜାନୀ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଦଶହରାପଦା ସାହିର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ହରିଜନ, ଜୟପୁର ଜୟନଗରର ଟୁନା ହରିଜନ ଓ ବାବୁଲା ବାଘ ।

ଚଇତିର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ‘ବୁଡିଆ ଭେଟ ’: ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନିଅନ୍ତି ବରପକ୍ଷ

ଚଇତିର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ‘ବୁଡିଆ ଭେଟ ’: ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନିଅନ୍ତି ବରପକ୍ଷ

ମାଥିଲି (ଡି.ଏନ.ଏ.) / ଗୋବିନ୍ଦପାଲି , ୨୭।୩ - ଚାଲିଛି ଚଇତି ପରବ। ଗାଁରେ ଶୁଭୁଛି ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ମହୁରିର ଶବ୍ଦ। ଧାଙ୍ଗଡା ଧାଙ୍ଗଡିଙ୍କ ଢେମସା ନୃତ୍ୟରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ତ ଦୁଲୁକୁଛି। ଟିକା ବେଣ୍ଟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବୁଡିଆ ଭେଟ ବଡ କୌତୁକିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଢେମସା ନୃତ୍ୟର ତାଳେତାଳେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନେବା ଉଦ୍ୟମ ଦୃଶ୍ୟ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ।

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ମୋହନା/କାଶୀନଗର/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲାର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଡବା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦିନୀ ନାଳ ପାଖରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ମୋହନା ବ୍ଲକ ପାଣିଗଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ତୁରାଣୀପାଣି ଗ୍ରାମର ଯଶବନ୍ତ ଦଳବେହେରା। ସେ ଟ୍ରାକ୍ଟର (ନଂ. ଓଡି ୦୭ ସି-୬୫୧୩) ଯୋଗେ ବାଲି ଆଣିବା ପାଇଁ ନନ୍ଦିନି ନାଳକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବାରୁ ସାତଭଉଣୀ ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଜାଲ ଦସ୍ତଖତ କରି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଡପ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ପୂର୍ବତନ ପିଇଓ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭।୩( ବି.ପ୍ର.)- ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଆମତ୍ସାତ ଘଟଣାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମଡା ବ୍ଲକ ବଡଆମ୍ବଡା ପଞ୍ଚାୟତର ପୂର୍ବତନ ପିଇଓ ହରେକୃଷ୍ଣ ପାଢୀ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳବାର ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପୁର ଜିଲା ଭୋପାଳପାଟନମ୍‌ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଭାଜପା ନେତା ଜଗଦୀଶ ପୋଣ୍ଡାରାଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

୨ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକ ବାଲିଗୁଡା ଅପଗ୍ରେଡେଡ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରକାଶ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।

କୋଟିଆରେ ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ରର ଅନୁପ୍ରବେଶ: ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ସାମଗ୍ରୀ ବାଣ୍ଟିଲା ପୋଲିସ

କୋଟିଆରେ ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ରର ଅନୁପ୍ରବେଶ: ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ସାମଗ୍ରୀ ବାଣ୍ଟିଲା ପୋଲିସ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ତତ୍ପରତା ପରେ କିଛି ଦିନ ନିରବ ରହିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଶାସନ ପୁଣିଥରେ ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଅନୁପ୍ରବେଶ କଲାଣି ଆନ୍ଧ୍ର। ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକାରୀମାନେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

ଡିଜିପିଙ୍କ ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତ

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଡିଜି ଆର୍‌ ପି ଶର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତରେ ଆସି ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ସଦର ଏମ୍‌ଭି-୩ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମାଲକାନଗିରି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମାଲକାନଗିରି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ମାଲକାନଗିରି ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି।

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଯୋଗୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଯୋଗୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମାଥିଲି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନ୍‌ଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଙ୍ଗାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଡଙ୍ଗରଖୋଲି ଗ୍ରାମରେ ଟିବି ଔଷଧ ଖାଇ ଜଣେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସନ୍ୟାସୀ ମାଥଲିଆଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବାପିଦେଈ ମାଥଲିଆ(୩୦) ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ

ବାଲିମେଳା,୨୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଠାକୁସୁମି ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡରେ ହୋଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ଓରକେଲ ପୋଲିସ ସୋମବାର ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି

ଚଇତି ପରବର ୪ର୍ଥ ଦିବସ: ଗାଡ଼ି ଅଟକାଇ ଇନାମ ମାଗିଲେ ମହିଳା

ମାଥିଲି , ୨୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ) ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ଚଇତି ପରବର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଳିଦିଆଗୁଡା ଓ ସାଲିମି ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଥା ଇନାମ ପାଜର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବଳଦିଆଗୁଡା ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ମାଲକାନଗିରି - ମାଥିଲି-ଜୟପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଛପି ରହି ଯାନବାହାନ ଅଟକାଇଥିଲେ । ପରବର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଇନାମ ଭାବେ ସେମାନେ ଗାଡିଗୁଡିକର ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ । ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଳକମାନେ ଖୁସିରେ କିଛି କିଛି ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ମହିଳାମାନେ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ଛାଡି ଦେଉଥିଲେ ।

ଝିଅ ସମ୍ମୁଖରେ ମା’କୁ ହତ୍ୟା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

କାଲିମେଳା,୨୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଏମଭି-୭୯ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଗଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୬୫ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏହି ଗ୍ରାମର ବକୁଲ ସରଦାରଙ୍କ ପୁଅ ସୁଜିତ ସରଦାର ନିଜ ୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନିତା ସରଦାର(୨୮)ଙ୍କୁ ଏକ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋଡନ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ସୁଜିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ହତ୍ୟାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଯାଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ କରିଛନ୍ତି । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର କାରଣ ସଠିକ ଜଣାପଡି ନ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଯୋଗୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥାଇପାରେ କୁହାଯାଉଛି।

ନାବାଳିକା ଅପହରଣ ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ଥାନା ଗିର୍ଲିଗୁମ୍ମା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକା(୧୪)ଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କୁମୁଟି ମୁଦୁଲିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ପୋଲିସ ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ଡୋକିରି ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଡିଭିଏଫ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ମୃତ: ୬ ବନ୍ଧୁକ, ବହୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଜବତ

କୋରାପୁଟ,୨୬।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନାରାୟଣପାଟଣା ବ୍ଲକ ତଳଗୁମାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚୟତର ଡୋକିରି ଘାଟି ଜଙ୍ଗଲରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ଡିଭିଏଫ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ମୁହଁ।ମୁହଁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୬ଟି ବନ୍ଧୁକ, ବହୁ ଗୁଳି ଓ ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୋରାପୁଟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ କନୱାର ବିଶାଳ ସିଂ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।