ରାୟଗଡା

ଗଛ ପଡ଼ି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗିଲା

ଗଛ ପଡ଼ି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗିଲା

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଇଲିମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମାଲପଡା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବାସୁଚନ ମାଝିଙ୍କ ଦୋକାନ ଗୃହ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାରୁ ତାହା ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ବର୍ଷା ପବନ ନ ଥାଇ ହଠାତ ଗଛଟି ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ବାସୁଚନ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଏହି ସମୟରେ ଦୋକାନ ଗୃହ ବାହାରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବାରୁ ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ଶିବିରରେ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ମାଲକାନଗିରି, ୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗ୍ରାମୀଣ କୌଶଳ ଯୋଜନା ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମାଗଣା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୯ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳକ ଅଜିତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଦାମନଯୋଡି, ୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ପରିମଳ ବିଭାଗ ଓ ଖଦୀ ଗ୍ରାମ୍ୟଦ୍ୟୋଗ କମିଶନ ଆନୁକଳଲ୍ୟରେ ନାଲ୍‌କୋ ନର୍ସରୀଠାରେ ଲକ ଜିଆ ଖତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଟାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସତ୍ୟସାଇ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ନାଲ୍‌କୋ ଟାଉନ୍‌ସିପ୍‌ ସମେତ ହର୍ଟି କଲ୍‌ଚର ଏବଂ କ୍ୱାଟରଗୁଡିକରୁ ବାହାରୁଥିବା କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ନୂତନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିଶୋଧନ କରାଯାଇ ଜିଆଖତ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ନାଲ୍‌କୋ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦିଲ୍ଲୀପ ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଆତଙ୍କ: ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ସୁକ୍‌ମା ଜିଲା ଦରନାପାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଗୋରଗୁଡା ଗ୍ରାମର କର୍ପୁର ଚନ୍ଦ୍ର ରାଜପୁତ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଠିକାଦାର ଜଣଙ୍କ ନିଜ କାମ ସାରି ଫେରୁଥିବାବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ନେଇ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଫୋପାଡି ଦେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଠିକାଦାର ଜଣଙ୍କ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ।

ଗଛପଡି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ଜଣ

ଗଛପଡି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ଜଣ

ମାଲକାନଗିରି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ସୋମବାର ରାତିରେ ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜାପଦର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ଏକ ବିରାଟ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ପଡି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରହୁଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪ଜଣ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମାନୁ ପ୍ର୍ରଭା ରାଉତ, ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ସହ ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛଟି ତାଙ୍କ ଘର ଉପରକୁ ଭାଙ୍ଗିପଡି ଥିଲା। ଫଳରେ ଘର ଆଜବେଷ୍ଟସ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି।

ମିଳୁନି ବିହନ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ମାଥିଲି,୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଲ୍ୟାମ୍ପସରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ବିହନ ନ ଥିବାରୁ ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠିକ ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସମବାୟ ସମିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତେବେ କେତେକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହତାଶ କରିଛି । ଚାଷୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଲ୍ୟାମ୍ପସକୁ ବିହନ ପାଇଁ ଆସୁଛନ୍ତି । ସମିତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଧାନ ବିହନ ମିଳିବ କି ନାହିଁ ସଠିକ ରୂପେ କହିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଚାଷୀ ହତାଶ ହୋଇ ଲ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଫେରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ମାଥିଲି ଭଳି ଏକ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ନ ମିଳିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଉପହାସ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ସମାଧାନ କଲା ପାରିବାରିକ ବିବାଦ

ମାଲକାନଗିରି,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବାଦ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଛି । ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୌଡ଼ଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଭବାନୀପାଟଣାର ଜଣେ ଯୁବକ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କର ୨ଟି କନ୍ୟା ଓ ଗୋଟିଏ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଯୋଗୁ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଭବାନୀପାଟଣାରେ ରହୁଥିଲେ । ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନ ନେବା ଫଳରେ ସେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ୩ଟି ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଚଳାଉଥିଲେ । ପରେ ସେ ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ସଚିବ ଅମିତ ସ୍ବରୂପ କୁମାର ସେଠଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସଚିବ ସେଠ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ସୋମବାର ଉଭୟ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ସମାଧାନ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନ ଛାଡ଼ି ମାଲକାନଗିରିରେ ରହିବା ସହ ୩ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

ନୀତି ଆୟୋଗ ତାଲିକାରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ

ନୀତି ଆୟୋଗ ତାଲିକାରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ

ମାଲକାନଗିରି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟ ଜିଲାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଅନ୍ୟତମ। ନୀତି ଆୟୋଗ ତାଲିକାରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଦେଶର ୧୧୭ଟି ଜିଲାକୁ ନେଇ ନୀତିଆୟୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ମାପଦଣ୍ଡରେ ଏହି ଜିଲା ପ୍ରଥମ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳିଯାଇଛି। ଭାରତରେ ୨୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାପାଳ ମନୀଷ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ, ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ପରାଗ ହର୍ଷଦ ଗାଓ୍ବାଲି, ଉପ ଜିଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଓ ଉଦ୍ୟମ ଆଜି ଜିଲାକୁ ଏହି ସଫଳତା ଆଣି ଦେଇଛି। ଜିଲାର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଖବରଦାତା, ଜନପ୍ରତିନିଧି, ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ, ମୂଳନିବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସର ଜୋନ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ

କଂଗ୍ରେସର ଜୋନ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ

ଲମତାପୁଟ,୩।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକରେ କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ଦୁଇଟି ଜୋନ ନିମନ୍ତେ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏକ ନମ୍ବର ଜୋନରେ ପୂର୍ବତ୍ତନ ସଭାପତି କୃପାସିନ୍ଧୁ ମୁଦୁଲି ଓ ଦୁଇ ନମ୍ବର ଜୋନରେ ନିନିଗୁରୁ ଖରାଙ୍କୁ ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପାଙ୍ଗି ଓ ବଳଭଦ୍ର ମୁଦୁଲିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଜୋନର ସମ୍ପାଦକଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଲବକୁଶ ଖେମୁଣ୍ଡୁ ଓ ଉପସଭାପତି ତୁମନାଥ ପାଙ୍ଗିଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକଭାବେ ମାଧବ ହନ୍ତାଳଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଦଳକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ପୁରୁଖା ନେତା ଏକ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହୁଲ୍‌ମାହା ପାଳିତ

ହୁଲ୍‌ମାହା ପାଳିତ

ଦାମନଯୋଡି, ୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନାଲ୍‌କୋ ଟାଉନଶିପ୍‌ ସେଣ୍ଟର-୧ ମୁକ୍ତ ମଞ୍ଚରେ ସାନ୍ତାଳି ବିଦ୍ରୋହ ଦିବସ ‘ହୁଲ୍‌ମାହା’ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଣ୍ଡିତ ରଘୁନାଥ ମୁର୍ମୁ ସାନ୍ତାଳି ସାଂସ୍କୃତିକ ସଙ୍ଗଠନ, ପିଆର୍‌ଏମ୍‌ ସ୍କୁଲ, ଓ ଏସ୍‌ସି ଏସ୍‌ଟି ଓ୍ବେଲଫେୟାର ଆସୋସିଏଶନ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସକିଲା ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ଧୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ହାଁସଦା ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ। ସାଂସ୍କୃତିକ ସଙ୍ଗଠନ ସଭାପତି ଲାଲମୋହନ ମାରାଣ୍ଡି, ସମ୍ପାଦକ ଭଦ ମାରାଣ୍ଡି, ପିଆର୍‌ଏମ୍‌ ସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରାଇମୋହନ ଟୁଡୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବି:ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବି:ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

କୋରାପୁଟ,୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଶୀଘ୍ର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଖଡାପୁଟ ଓ ଶିକ୍ରେଲ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶିକ୍ରେଲ ଗ୍ରାମର ୱାଡ ସଭ୍ୟା ମଙ୍ଗଳଦେଇ ଶିଶାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାମିଲ ହୋଇ ଜିଲାପାଳ କେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀକୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଅଭିଯୋଗପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି

ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି

ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି

କୋରାପୁଟ,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) କୋରାପୁଟ ସୁପରମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଳେକ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି । ବ୍ୟବସାୟୀ ସୀତାନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ପୌରପରିଷଦ ଏଠାରେ ଷ୍ଟଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ୧୬ ଜଣ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିବା ପରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଥିବା ଷ୍ଟଲ ଗୁଡିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଏଠାରେ ଷ୍ଟଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କମ୍ପ୍ଳେକ୍ସରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟଲରେ ଔଷଧ ଦୋକାନଟିଏ କରିଥିବା ସୀତାନାଥ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନୀମାନେ ଆଡ୍ଡା ଜମାଇ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବାରୁ ଷ୍ଟଲଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ରହିଯାଉଛି ।

କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା

କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ଡାକ୍ତର ଦିବସ ଅବସରରେ ଦାମନଯୋଡ଼ିର କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବୀମା ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ଳବ ‌ମେମ୍ବର ଏମ୍‌.ଡି.ଆରଟିର ସଦସ୍ୟ ନରସିଂହ ବ୍ରହ୍ମା ଶୁଭେଚ୍ଛା ସହ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ କାମନା କରିଛନ୍ତି । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନାଲ୍‌କୋ ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ସିଷ୍ଟର ଜ୍ୟୋତ୍ସାରାଣୀ ଦୁଖୁ, କଳ୍ପନା ଷଡଙ୍ଗୀ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ଡାକ୍ତର ଜେ. ଆର. ଦାଶଙ୍କୁ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଦେଇ ଡାକ୍ତର ଦିବସରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ ଭଗବାନ ସଦୃଶ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ଚେଷ୍ଟା, ଆଶ୍ୱାସନା ଓ ପରାମର୍ଶରେ ଜଣେ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥାଏ ବୋଲି ଏଠାରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛ।

ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମାଗିଲେ ଏଡିଏମ୍‌ଓ

ଜୟପୁର,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ ): ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଝାଡାବାନ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏଡିଏମଓ ଡା. ଅରୁଣ ପାଢୀ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏଡିଏମଓ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ମହଜୁଦ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖୋଲୁନି ବିଜୁ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ

ଖୋଲୁନି ବିଜୁ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ

ଜୟପୁର ୩।୭(ନି. ପ୍ର.): ଜୟପୁରର ଐତିହାସିକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାଗର ତଟ ପାର୍କ ନିକଟରେ ପୌରପରିଷଦ ତରଫରୁ ଏକ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଗଲା। ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଏହାକୁ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଶେଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୪ ମସିହା ଫେବୃୟାରୀ ୨ ତାରିଖରେ ସରକାରୀ ଭାବେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ନାରାୟଣ ନନ୍ଦ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଜୟପୁର ସହର ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ ବୋଲି କୁହାଗଲା। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଖୁସି କହିଲେ ନ ସରେ । ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଦୋକାନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ୫ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଦୋକାନୀମାନେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରୁନାହାନ୍ତି । ଏବେ ଏହା ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି ।

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର) ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋର ସୋରରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ା ରଥଯାତ୍ରା କମିଟିର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ୨ଟି ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତୃତୀୟ ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଉ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ଯାକ ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ। ରଥଯାତ୍ରା ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ତଥା କାରିଗରମାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ସମସ୍ତ କାମ ଚାଲିଛି।

କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ: ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ମା’

କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ: ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ମା’

ନବରଙ୍ଗପୁର,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୁଅ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ବଳ ଅଭାବ । ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରି ପାରୁ ନାହଁୁ। ପୁଅର ରୋଜଗାର ଉପରେ ପରିବାର ଲୋକ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ମା’ ରୀନା ମଣ୍ଡଳ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଅଗଷ୍ଟ ୯ ଆଦିବାସୀ ଦିବସକୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଜନଜାତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଭତ୍ରା ଭବନ ଠାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ସଭାପତି ଗୋପିନାଥ ମାଝୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହ ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଆଦିବାସୀ ଦିବସକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟା ସଭ୍ୟ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ ,୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ ଠାରେ ଶ୍ରୀମା ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ନିମନ୍ତେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସମର୍ପଣ ମଣ୍ଡଳୀର ସଂଯୋଜକ ଲଳିତ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ସୁରେଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଶ୍ରୀମା ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ପାଠ ଚକ୍ର କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଧାରାର ଦାୟୀତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ସକାଶେ ନିମନ୍ତେ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏତତ ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀମା ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଯୋଗ ଦର୍ଶନ ଓ କର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏଥିରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଶ୍ରୀମା ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ସମସ୍ତ କର୍ମୀମାନେ, ଡାବୁଗାଁର ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି , ରାଜା ଏବଂ କର୍ମୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକକୁ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିମନ୍ୟୁ ବେହେରା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ସମୂହ ଛୁଟିରେ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ତହସିଲ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମସ୍ତ ସର୍କଲ ରାଜସ୍ବ ପରିଦର୍ଶକ, ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ସହକାରୀ ରାଜସ୍ବ ନିରିକ୍ଷକମାନେ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜନସାଧାରଣ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଓମ ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ସପନ ସରକାର, ମନଷା ଦଣ୍ଡସେନା, ବସନ୍ତ ବିଶୋଇ, ଅନନ୍ତ ସିହ୍ନା, ବୁଲୁ ପ୍ରଧାନ, ରାମଚେନ ମଣ୍ଡଲ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ହରିଜନ, ଦିନକୃଷ୍ଣ ବେହେରା, ପର୍ଶୁରାମ କୋଲଥିଆ, ଉମାପତି ମାଝି, ରୁପେନ୍ଦ୍ର ନାଗେଶ, ଶିବାନନ୍ଦ ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ସମୂହ ଛିଟିରେ ଯାଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ରୁ କମ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହେବ

୨୦ରୁ କମ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହେବ

ମାଲକାନଗିରି,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଗତ ବର୍ଷ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ୧୦ରୁ କମ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବା ୧୩ଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ୨୦ରୁ କମ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଖବର ଜାଣି ନନ୍ଦଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ତଣ୍ଡାପାଲ୍ଲି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ନନ୍ଦକୁମାର ଆଜ୍‌ମିରା, ନନ୍ଦଗୁଡା ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆ ଗଙ୍ଗା ମାଢି, ନନ୍ଦା ମାଢି, ମୁକୁନ୍ଦ ସୋଢି, ଦୁଲା ମାଡକାମି, ଲଛମିରାମ ଆଜ୍‌ମିରା, ରାମା ସୋଢି, ଇଚ୍ଛୁ ମାଢି ମୁକା ପଡିଆମି, ଉଙ୍ଗା ସୋଢି, ଅର୍ଜୁନ ମାଡକାମି ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀ ନନ୍ଦଗୁଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହରିପ୍ରିୟା ପାଢୀଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପାଢୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ରୁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ କିପରି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ସେ ନେଇ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବବର୍ଷ ୨୦ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିଲା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଆରମ୍ବରୁ ୮ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସ୍କୁଲ୍‌ରୁ ଟି.ସି ନେଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାଇଛନ୍ତି।

ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ଦାବିପତ୍ର

ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ,୩।୭: ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ଦିଗରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ରୋଗ ଠିକ୍‌ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କେତେଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏପରିକି ଡେଙ୍ଗୁରୋଗୀ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛିି।

ଯାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମାଗାର ଦାବି

ଟିକିରି, ୩।୭-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରଠାରେ ଯାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମାଗାରଟିଏ ନାହିଁ ା

୭୬ ଜଣ ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ

୭୬ ଜଣ ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୩।୭- ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ ମିରାବାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ସାନ୍ଧୁବାଡି ଗ୍ରାମର ୭୬ ଜଣ ବିଜେଡ଼ିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ା