ରାୟଗଡା

କେ. ସୀତାପୁର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଯୋଜନା ରଚିଥିଲେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି/କାଶୀନଗର, ୨୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଥାନା ଅଧୀନ କେ.ସୀତାପୁର ଛକରେ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ଘଟିଥିବା ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି ପୋଲିସ। ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯୋଜନା ରଚି ଏହି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିବା ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଉକ୍ତ ମାମଲାରେ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସୁପାରିକିଲର ବି.ଅଶୋକ କୁମାର, ପାଲକା ସୋମାୟା, ମଧ୍ୟସ୍ଥ ନୀଳକଣ୍ଠ ଗୌଡ, ସୁବାସ ଗୌଡ, ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନୀ ଗୌଡ ଓ ପତିତପାବନ ଗୌଡ। ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୩ଟି ବନ୍ଧୁକ, ୬ଟି ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଓ ନଗଦ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ ହୋଇଛି ା ଗୁରୁବାର ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଥାନା ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଠାକୁର ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଇକ୍‌ ଡିକିରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ମାମଲା: ୨ ଗିରଫ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ କିଛିଦିନ ତଳେ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ୨ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଆସିକା ଥାନା ଅଧୀନ ପାକଲାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ଏ.ଅଞ୍ଜନ ରାଓ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଆନକାପଲ୍କୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦିପାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ୱାଇ.ସାଇ। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୨ତାରିଖରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପୁରୁଣାପାଟଣା ନିକଟ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଗ୍ରାମର ଏସ.ସଞ୍ଜିବ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୬୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ନିଜ ବାଇକ୍‌ ଡିକିରେ ରଖିଥିଲେ।

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା-ବାଲିମେଳା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବାଘ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା-ବାଲିମେଳା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବାଘ

କରୁକୋଣ୍ଡା,୨୨।୩- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତାପାରୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ପଥଚାରୀମାନେ ଏକ ବାଘ ରାସ୍ତାପାର ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ବାଘଟି ବାଲିମେଳା-ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟ ପାର ହେଉଥିଲା।

ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ନେଇ ଭଙ୍ଗାଗଲା ଦୋକାନ

ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ନେଇ ଭଙ୍ଗାଗଲା ଦୋକାନ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ମୁଖ୍ୟ ବଜାର ରାସ୍ତାକୁ ଓସାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଅଣ୍ଟାଭିଡିଛି । ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଥିବା ଦୋକାନବଜାର ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

କୋରାପୁଟ/ନାରାୟଣପାଟଣା,୨୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନାରାୟଣପାଟଣା ବ୍ଲକ ଦଣ୍ଡାବାଡି ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସେଠାରେ ପଢୁଥିବା ଦିବା ହିରିଡିକା (୧୨) ଫିଡ୍‌ସ ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୂର୍ଚ୍ଛା ଯିବା ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନାରାୟଣପାଟଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ପୋଲିସ ଜାଲରେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆ: ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କାର, ୭.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ

ପୋଲିସ ଜାଲରେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆ: ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କାର, ୭.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଜୟପୁର,୨୧।୩(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୮ ମାସ ହେଲା ଫେରାର ରହିଥିବା ଜଣେ ଆନ୍ତରାଜଃ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଜୟପୁର ସଦରଥାନା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କାର୍‌ (ଓଡି୦୭ ଏଲ ୯୩୯୪), ନଗଦ ୭ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ୩ଟି ମୋବାଇଲ ଜବତ ହୋଇଛି। ଗିରଫ ମାଫିଆ ଜଣକ ହେଲେ କୋଟପାଡ଼ ଥାନା ଲୋହରା ସାହିର କେ. ବାଲାଜୀ କ୍ରିଷ୍ଣା(୩୮) ା ସେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଜୟପୁର ନୂଆସାହି ସ୍ଥିତ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଖବରପାଇ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆରେ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆରେ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରରେ ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବିଧାୟକ ତଥା ଜିଲା ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ପାଙ୍ଗୀ। ଅନ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ତଥା ଭାଜପା ନେତା ଜୟରାମ ପାଙ୍ଗୀ, ଉପଜିଲାପାଳ କୃତିବାସ ରାଉତ, ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗତଜ୍ୟୋତି ପାଙ୍ଗୀ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଡୁମୁରି ଖିଲ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ୍ମା ଖରା, କୋରାପୁଟ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରଘୁରାମ ପଡାଲ, ବିଡିଓ କରୁଣାକର ପ୍ରଧାନ, ତହସିଲଦାର ଡ. ଅରୁଣ ଖଣ୍ଡା, ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡା. ଭାଗବତ ମୁର୍ମୁ, ଡା. ତାପସ ପଣ୍ଡା, ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମହାଦେବ ଭତ୍ରା, ଦୁର୍ଗାମାଧବ ପଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ନନ୍ଦପୁର,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଡୁଆ ଥାନା ବାଲଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ ବୁଲାଣିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ମୁନା ଇଲିୟାସ ସାହାବାଜ କାଦରୀ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପ, ପୁଅ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପ, ପୁଅ ମୃତ

ଗୁମ୍ମା, ୨୧।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ପାରସମ୍ବା ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଆମ୍ବଗଛ ସହ ପିଟି ହେବାରୁ ବାପ, ପୁଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ତୁମୁଲ ଗ୍ରାମର ମିକା ରାଇକା (୩୦) ଓ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଡବିନ (୭)।

ହାଟଭରଣ୍ଡି ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ନବରଙ୍ଗପୁର/ରାଇଘର,୨୧।୩(ବି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ରଖିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ହାଟଭରଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ବଳରାମ ବେହେରାଙ୍କ ଘରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ୫ଟି ଗାଡିରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ ଆସି ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏକା ସଙ୍ଗରେ ଚଢାଉ କରିଛନ୍ତି। ବଳରାମଙ୍କ ରାଇଘରସ୍ଥିତ କଦଭାଟାରେ ଥିବା ୨ଟି ଘରେ, ହାଟଭରଣ୍ଡି ଠାରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ କରିଥିବା ହାର୍ଡଓ୍ବେୟାର ଦୋକାନରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି ।

ଯବାନଙ୍କ ବେଶରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡରେ ରକ୍ତମୁଖା ସାଜିଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ। ସବୁବେଳେ ନିଜର ରଣ କୌଶଳ ବଦଳାଇ ସେମାନେ ହିଂସା ଭିଆଉଛନ୍ତି। ଗାଁର ବିକାଶରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ବାଧକ ସାଜୁଥିବା ଅନୁଭବ କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କ ହାତଛାଡି ପୋଲିସକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମାଇବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ୩୦ଜଣ ମାଓବାଦୀ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ବେଶରେ ସୁକ୍‌ମା ଜିଲା ରେଗଡା ଗାଁରେ ପଶି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଜଙ୍ଗଲରୁ  ସିଆର୍‌ସିସିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣା: ଖୋଳତାଡ କରୁଛି ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌

ଜଙ୍ଗଲରୁ ସିଆର୍‌ସିସିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣା: ଖୋଳତାଡ କରୁଛି ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌

ଜୟପୁର/ବୋରିଗୁମ୍ମା, ୨୧।୩(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବୋରିଗୁମ୍ମା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡାଙ୍ଗରା ଜଙ୍ଗଲରୁ ସିଆରସିସିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ସୋମବାର ଠାବ କରାଯାଇଛି । ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଜୟପୁର ସଦର ଥାନା ଆମ୍ବାଗୁଡ଼ାର ସନ୍ଦିପ ସିଲ୍‌ (୫୦) ।ମୃତଦେହଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ମୋବାଇଲ ଓ ବାଇକ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପାରିପାର୍ଶିକ ସ୍ଥିତିରୁ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ପରେ ପୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଟିମ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି।

୨ଥର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ନେଇ କଲେଜରେ ତାଲା, ଅଣ୍ଡାମାଡ଼

୨ଥର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ନେଇ କଲେଜରେ ତାଲା, ଅଣ୍ଡାମାଡ଼

ଗୁଣପୁର, ୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୋମବାର ବାହାରିଥିବା ଯୁକ୍ତ ତିନି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ପରୀକ୍ଷା ଫଳକୁ ବିରୋଧ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁଣପୁର କଲେଜରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କଲେଜର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇଥିଲେ। ଏହାଛଡା ସେମାନେ କଲେଜ ଉପରକୁ ଅଣ୍ଡାମାଡ କରିବା ସହ ଟାୟାର ଜାଳି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଝରିଗାଁ, ୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର) ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ ଯୋଜନା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନତା ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଛନ୍ତିି। କାମ କରିବା ସମୟରେ କେତେ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହିପରି ଏକ ଘଟଣା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ବେଲଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବେଲଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ଉପେନ୍ଦ୍ର କୁମ୍ଭାର (୪୨) ଦାଦନ ଘଟିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଉପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଜମି ନାହିଁ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ନନ୍ଦପୁର,୨୦।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ବାଇଲିମୁଣ୍ଡା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପଛରେ ବାଇକ୍‌୍‌ ଧକ୍କାଦେବାରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

କଳସୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଦୁଲୁକୁଛି ରାଇଘର

କଳସୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଦୁଲୁକୁଛି ରାଇଘର

ରାଇଘର,୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘରଠାରେ କଳସୀ ଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୯ଦିନ ଧରି ହୋଇଥିବା ମା’ ଗଙ୍ଗାଦେଇ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳସୀ ଯାତ୍ରାରେ ରାଇଘର ଅଞ୍ଚଳ ଉସତ୍ବ ମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି। ରାଇଘର ସ୍ଥିତ ଭିତରଗଡ ଗଜଭାରଣ୍ଡଠାରେ ଶତାଧିକ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଠାକୁରାଣୀ ଯାତ୍ରା ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଚୈତ୍ର ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଆସୁଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ କଳସ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବ ଦିନ ସୋମବାର ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରାଣୀ ପୂଜାରୀ, ପେଣ୍ଡ୍ରାଣୀ ପୂଜାରୀ, ମାଟି ଦେବତା ପୂଜାରୀ, ଠାକୁରାଣୀ ସୀରା, କମଳ ସିଂ ରାଜପୁତ ଗାଉଁଟିଆ (ମୂଖିଆ),ବିଲୁସିଂ ରାଜପୁତ,ମାଳିସିଂ ପାତ୍ର, ଇନ୍ଦୋଲ ରାଜଗଣ୍ଡ, ମହେନ୍ଦ୍ର ରାଜପୁତ, ଭାସ୍କର ଦଣ୍ଡସେନାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମା’ ଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବସ୍ତ୍ର, ଅଳଙ୍କାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ରିତନିତି ଅନୁଯାଇ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ବସ୍ତ୍ର ଓ ଅଳଙ୍କାର ଉମରକୋଟ ସ୍ଥିତ ଜୟଦେବ ପରିଡା ଦେଇଥିଲେ ।

ଚଇତି ପରମ୍ପରା: ପାଳ, ଡାଳ ବୁଡିଆ ନାଚରେ କମ୍ପୁଛି ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ

ଚଇତି ପରମ୍ପରା: ପାଳ, ଡାଳ ବୁଡିଆ ନାଚରେ କମ୍ପୁଛି ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ

ମାଥିଲି, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଚଇତି ତଥା ଆମ୍ବଖିଆ ପରବ । ଏଥିପାଇଁ ଗାଁ ଗହଳିର ଆଦିବାସୀ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । ପାରମ୍ପରିକ ବେଶରେ ସେମାନେ ଆମ୍ବପର୍ବକୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଚଇତ ମାସ ପାଇଁ କୌତୁକ ପରମ୍ପରା କ୍ରମରେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ପାଳ ଓ ଡାଳ ବୁଡିଆ ନାଚ । ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପାଲିରେ ଏହି ପାରମ୍ପରିକ ଗୀତ ଓ ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବିଇଓଙ୍କ ମାଡ଼ରେ କିରାଣିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ବିଇଓଙ୍କ ମାଡ଼ରେ କିରାଣିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଲମତାପୁଟ,୨୦।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ମାଡ଼ରେ କିରାଣି ଆହତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ମଙ୍ଗଳବାର ଶିକ୍ଷା ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି

ହାଲ୍‌ ଫାଟକ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ହାଲ୍‌ ଫାଟକ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ସୁନାବେଡ଼ା/କୋରାପୁଟ/ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.) ହାଲ୍‌ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଓ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଅଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଏବଂ କୋରାପୁଟ ଯୁବ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ୧୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ସୁନାବେଡ଼ା ସ୍ଥିତ ହାଲ୍‌ କମ୍ପାନି ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ହାଲ୍‌ ପୋଷ୍ୟଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକ କମ୍ପାନିର ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ସୁଖୋଇ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗେଟ୍‌ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ନାଇଟ୍‌ ସିଫ୍ଟରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ କମ୍ପାନି ଭିତରେ ଫସିରହିଥିବା ବେଳେ ଗେଟ୍‌ ବାହାରେ ଅଟକି ରହିଥିଲେ ସକାଳ ସିଫ୍ଟ କର୍ମଚାରୀ। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ସୁନାବେଡାର ହାଲ ପ୍ରକଳ୍ପର ଯିବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଆନ୍ଦୋଳନରେ ହାଲ ବିସ୍ଥାପିତ ସଂଘର ସଭାପତି ତ୍ରିଲୋଚନ ମୁଦୁଲି, ପତି କଣ୍ଟା, ସାଧୁ ଛତ୍ରିଆ, ସୋମନାଥ ଖରା, ଦୁର୍ଜୟ ବାରିକ, କିରଣ କୁଲଦୀପ, ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାନି ସାମିଲ ଥିଲେ ା ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ହାଲର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ ୨ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ହଇରାଣ ହୋଇଥିଲେ।

୨ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାର୍ଦୁଭାବ କମିବାରେ ନାଁ ଧରୁନି। ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ମାଓବାଦୀମାନେ ରାସ୍ତାକାମକୁ ବିରୋଧ କରି ନିର୍ମାଣ କାମରେ ବ୍ୟବହୃତ ଗାଡିକୁ ପୋଡୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାସ୍ତା କାମରେ ନିୟୋଜିତ ୨ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ରେଜୁ ଫେରାମ ଓ ସୁନ୍ଧୁ ପୋରାମଣୁ।

 ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ:ଘରଚଟିଆଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ସୀମାଞ୍ଚଳଙ୍କ ଯୁବ ବ୍ରିଗେଡ୍‌

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ:ଘରଚଟିଆଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ସୀମାଞ୍ଚଳଙ୍କ ଯୁବ ବ୍ରିଗେଡ୍‌

ଜୟପୁର, ୨୦।୩(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଯେତେବେଳେ ଘରଚଟିଆମାନେ ଧୂଳି ଧୂସରିତ ପର ଝାଡ଼ିଦେଉଥିଲେ, ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ବର୍ଷା ଆଗମନର ପ୍ରାକ୍‌ ସୂଚନା ବୋଲି ଲୋକେ ଗଣୁଥିଲେ। ସହର ହେଉ କି ଗାଁ, କଙ୍କ୍ରିଟ୍‌ ସଂସ୍କୃତି ଭିତରେ ଘରଚଟିଆମାନେ ଏବେ ସବୁଠି ଆଖି ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇଗଲେଣି। ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତଗତିରେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଯୁବକ ଏମାନଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନେ ଘରଚଟିଆଙ୍କ ପାଇଁ ୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବସା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ସେଠି ଏବେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ ଘରଚଟିଆଙ୍କ କିଚିରିମିଚିରି ପ୍ରତିଧ୍ୱନିତ ହେଉଛି।

ନ୍ୟାୟ ପାଇଲେ ଦମ୍ପତି: ମାଆବାପାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ରାଜି ହେଲେ ପୁଅବୋହୂ

ମାଲକାନଗିରି,୧୯।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପୁଅବୋହୂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଯାତିତ ହୋଇ ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଦମ୍ପତ୍ତି ନ୍ୟାୟ ପାଇଛନ୍ତି। ବିଚାରପତିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ମାଆବାପାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବେ, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି ଅବହେଳା କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସମ୍ମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଜିଲା ପ୍ରାଧିକରଣର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବା ପରେ ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ପୁଅବୋହୂଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ସେମାନେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ।

ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲା: ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ୍‌

ଜୟପୁର,୧୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.) ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଥିବା ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ସୋମବାର ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଦାଲତ। ସ୍ବାମୀ ହେଲେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଆଇସିଡିଏସ୍‌ ସୁପରଭାଇଜର। ଉଭୟଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ସହ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାର୍ଏ ଜୋରିମାନା ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ଜଜ୍‌ ବାସୁଦେବ ପଣ୍ଡା। ଜୋରିମାନା ଅନାଦେୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୬ ମାସ ଲେଖାଏଁ ଜେଲଦଣ୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି।

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ  ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୩- ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି (୬୮)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାୟଗଡା ଥାନାକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବାପରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ମୃତ ଶରୀର ଜବତ କରିଛି। ମୃତଦେହକୁ ଶବ ସଂରକ୍ଷଣ ଗୃହରେ ରଖାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିନାହିଁ।