ରାୟଗଡା

କୋରାପୁଟରେ ହେବ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନର କ୍ୟାମ୍ପ

କୋରାପୁଟରେ ହେବ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନର କ୍ୟାମ୍ପ

କୋରାପୁଟ,୨୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନର ପ୍ରଥମ କ୍ୟାମ୍ପ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଓ ୩ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ୨ତାରିଖରେ ଦାମନଯୋଡ଼ିରେ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି କ୍ୟାମ୍ପ ସଂଯୋଜକ ତଥା ଭାରତୀୟ ସେନାର ପୂର୍ବତନ ଲ୍ୟୁଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ନାରାୟଣ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପିପିଲି ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର ସମ୍ପାଦକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ବିଧାୟକ: ମାଥିଲି - କାଳିଆଗୁଡା ରାସ୍ତା କାମ ଆରମ୍ଭ

ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ବିଧାୟକ: ମାଥିଲି - କାଳିଆଗୁଡା ରାସ୍ତା କାମ ଆରମ୍ଭ

ମାଥିଲି, ୨୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଶୋଚନୀୟ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଥିବା ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଦୁଃଖ ହଟିବ। କାରଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଥିଲି - କାଳିଆଗୁଡା ରାସ୍ତା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗୁମ୍ମା, ୨୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଭାଗୃହରେ ଶନିବାର ଶିଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶାଳୟ ଓ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ଲୋଡ଼ା

ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ଲୋଡ଼ା


ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୯ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଡକ ସୁରକ୍ଷା କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଜିଲାରେ କିପରି ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କେଉଁ ସବୁ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ସେନେଇ ଜିଲାପାଳ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

କୃଷି ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧି, କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

କୃଷି ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ବୃଦ୍ଧି, କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ


ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୯ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାମୀଣ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଦେବଗିରି କିଷାନ ଆଗ୍ରୋ ପ୍ରଡକ୍ସନ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି କମ୍ପାନୀ ଜିଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବିକାଶରେ କିପରି ସହାୟକ ହୋଇପାରିଛି ଓ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ମୁଖ୍ୟ ଆମଦାନୀ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବ୍ୟବସାୟକରଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ା 

ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଦିବସ ପାଳନ

ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଦିବସ ପାଳନ

ଡାବୁଗାଁ,୨୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାହିନୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ଶନିବାର ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୧୩(ଓଡିଶା) ବାଟାଲିୟନ ଏନସିସି କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସର ଲ୍ୟୁଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜି.ବି.ଏମ.କେ .ରାଓ ଯୋଗଦେଇ ଉପସ୍ଥିତ ଅଧିକାରୀ ଓ କ୍ୟାଡେଟମାନଙ୍କୁ ସର୍ଜିକାଲ ଦିବସ ପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବା ସହ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଏହି ଦିବସ ବହୁତ ଗୌରବର ଦିନ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। 

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ତାଲିମ ନେଲେ ୫୩୫ ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ତାଲିମ ନେଲେ ୫୩୫ ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ

ଡାବୁଗାଁ,୨୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୧୩ (ଓଡିଶା) ବାଟାଲିୟନ ଏନସିସି ତରଫରୁ ଜାତୀୟ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାହିନୀର ୧୦ଦିନିଆ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଶନିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ମାଥିଲି ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତୋତ୍ସବ

ମାଥିଲି ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତୋତ୍ସବ

ମାଥିଲି,୨୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶନିବାର ନୂତନ ଭାବେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବାଗତ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହୋଇଯାଇଛି।

ଲାଲ ପତାକାକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ

ଲାଲ ପତାକାକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୨୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ଆମପାଣି ଘାଟିରେ ତୁଳସୀପଦର ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଗଛରେ ଲାଲ ପତାକା ଲଗାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ଜୟପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା

ଜୟପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା

ଜୟପୁର, ୨୮ ।  ୯(ନି.ପ୍ର)-କେରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିନେଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଆସିଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଏହି ଦାବି ଚୋର ଧରିଛି। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଜିଲା କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ଏକ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । 

ବଜ୍ରାଘାତରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ବଜ୍ରାଘାତରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ମୁର୍କାର ପଞ୍ଚାୟତର ଛେଣ୍ଡିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବଜ୍ରାଘାତରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ଚୈତନ୍ୟ ଗଉଡ଼ଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଖୋତି ଗଉଡ଼। 

ଭୀମ ଭୋଇ  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଭୀମ ଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

କୋରାପୁଟ,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ରାଜ୍ୟ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶସ୍ତ୍ରୀକରଣ ବିଭାଗ ସହଯୋଗରେ  କୋରାପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଭୀମଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। 

ଅଖିଳ ଭାରତ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସଂଘ ତରଫରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଅଖିଳ ଭାରତ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସଂଘ ତରଫରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଜୟପୁର,୨୮।୯(ନି.ପ୍ର.)-ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଶିକ୍ଷା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଆଦି ୧୦ ଦଫା ଦାବିରେ ଅଖିଳ ଭାରତ ଯୁବ ଛାତ୍ର ସଂଘ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରିବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲା ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲା ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

କୋରାପୁଟ,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସିଡିଏମଓଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମସ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଚାକିରି ସ୍ଥାୟୀ କରିବା, ପେନସନ ପ୍ରଦାନ ସହ ସରକାରୀ ଚାକିରୀର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଦେବା, ସମାନ କାମକୁ ସମାନ ଦରମା ଓ ଘର ଭଡା ଦେବା ଆଦି ଦାବି ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। ଜିଲା

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ

କୋରାପୁଟ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଦଳକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ବିଜେଡି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଏମ୍‌. ମାଙ୍ଗାମଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ମାଳତି ମାଝି, ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଲତା ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ମିନତି ମିଶ୍ର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ତୁଳସୀ କିର୍ସାନି, ଜିଲା ଉପସଭାପତି ଏଲିନା ବେହେରା, ସାଧାରଣ ସଂପାଦିକା ସରୋଜିନୀ  କାଣ୍ଡିକି, ଅର୍ଚ୍ଚନା ଜେନା, ସଂପାଦିକା ଲିଲି ବୁରୁଡି ଓ ରିକି ସେନାପତି, ସାଧାରଣ ସଂପାଦିକା ଆଶ୍ରିତା ଲାକ୍ରା, ସଂଯୁକ୍ତା ବେହେରା, ଜିଲା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଂଯୋଜିକା ଶୁଭଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ, ସଂପାଦିକା ସୁନିତା ଗୌଡ଼, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ବିନୋଦିନୀ ମିଶ୍ର, କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ପାର୍ବତୀ ମସ୍ତି, ଅମିନା ସେଠି, ମିନୁ ଶିଶା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଟିକମ ସିଂ ନାୟକ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି  ଏମପି ପ୍ରତିନିଧି ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାରୀ, ସମିତିସଭ୍ୟା ସାରାଣୀ ନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ବିଡିଓ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର କହଁର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ

ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ ତରଫରୁ ସଭାପତି ନରସିଂହ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସମ୍ପାଦକ ରାମ ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ୧୫ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ ସେଗୁଡିକର ସଫଳ ରୂପାୟନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ରାସନ କାର୍ଡ ଜିଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ପାଇ  ନ ଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ।  ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କାର୍ଡ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୩ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା । ଅନେକ ନାଗରିକ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇ  ନ ଥିବାରୁ ସରକାର ପୁଣି ଏହାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ଯଦି ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ଜିଲାର କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଥାଆନ୍ତି ତା’ହେଲେ ସେମାନେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ ତଥା ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ । 

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ୧୩୪ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ଅନୁମୋଦିତ

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ୧୩୪ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ଅନୁମୋଦିତ

ଡାବୁଗାଁ,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ଭୈରବ ମନ୍ଦିର ପଡିଆରେ  ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ଜରିଆରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ବ୍ଲକର ୧୩୪ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଲସିଡି ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବିଭିନ୍ନ ଜନହିତକର ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଗୌରହରି ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ପଛୁଆବର୍ଗ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଏମପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ ଯୋଗ ଦେଇ ରାସ୍ତା, ପାନୀୟଜଳ ,ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ , ଶିକ୍ଷା ଭଳି ଯୋଜନା ଉପରେ କହିଥିଲେ ।

ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ମହିଳା କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ

ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ମହିଳା କମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୮।୯(ବି.ପ୍ର.)- ସ୍ଥାନୀୟ ମିଶନଶକ୍ତି ବୈଠକ ଗୃହରେ  ଓଡିଶା ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଲୋପାମୁଦ୍ରା ବକ୍ସିପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆମେ କେତେ ଆଇନ ଜାଣିଛେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପୋଲିସ ଓ   ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହୋଇଛି ।  ଜିଲାରେ ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା । ୪ ହଜାର ୪ଶହ ଦିଶାରିଙ୍କୁ ଜ୍ୟୋତି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ବ୍ଲକ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।ତେବେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଓ ଆଶମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ କରାଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।  ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାରେ ପୀଡୀତାଙ୍କୁ ସହାୟତା ପୂର୍ବରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା ।

ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଦ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ବେଶ ପରିଚିତ

ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଦ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ବେଶ ପରିଚିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ସୁପରିଚିତ କଳାକାର ତଥା ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ବାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କରଣସାହିସ୍ଥିତ ବିଜୟ କ୍ଲବ ପରିସରରେ ଏକ ଶୋକସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡିଆ ଭଣ୍ଡାରୀ ସାହି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ସହ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି । 

ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସରେ ପଦଯାତ୍ରା

ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସରେ ପଦଯାତ୍ରା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଠିଠାରେ ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସଚେତନତା ପଦଯାତ୍ରା, ସାଇକେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା ପତାକା ଦେଖାଇ ପଦଯାତ୍ରା ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ପାରଳା ମହାରାଜାଙ୍କ ନିବାସ ଓ ବସନ୍ତ ନିବାସ ପ୍ରଭୃତି ଦେଖାଯାଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ୬ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ନୂଆଗଡ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ୬ଟି ଗ୍ରାମ ଆଟିଲିମ୍ମା, ପାଇକପଦା, ଚାଞ୍ଚଡାସାହି, ଡେକାପଲ୍ଲୀ, ବୁର୍କାପେଟା, ରାମଗିରିର ୧୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାର ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦାବିରେ  ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନୂତନ ସୁନ୍ଦରଡାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାୟ ୨୦କି.ମି ଦୂର ହୋଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ସେଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଛି।