ରାୟଗଡା

ଜାନିଗୁଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ : ୫ ଶ୍ରେଣୀକୁ ୧୬ ପିଲା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ

ଜାନିଗୁଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ : ୫ ଶ୍ରେଣୀକୁ ୧୬ ପିଲା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୫ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍କୁଲକୁ ୫୪ ବର୍ଷ ପୂରିଲାଣି।  ସ୍ଥାପନା ବର୍ଷକୁ ଦେଖିଲେ ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସ୍କୁଲ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଯାଏ ମାତ୍ର ୧୬ଜଣ ପିଲା ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। 

ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ମାଓବାଦୀ-ପୋଲିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜାଳିଲେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, କାର୍‌ ସହ ହାଇଓ୍ବା

ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ମାଓବାଦୀ-ପୋଲିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ: ଜାଳିଲେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, କାର୍‌ ସହ ହାଇଓ୍ବା

ମାଲକାନଗିରି,୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି  ଜିଲା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ପଡିଆଠାରୁ ୭ କିମି ଦୂର ଜଗଦଲପୁର-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଲାଲବାହିନୀ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ମାଓବାଦୀମାନେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, କାର ସହ ଏକ  ହାଇଓ୍ବା ମେଶିନ ପୋଡିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। 

ନିଆଁଲାଗି  ୩୦ ଏକର ଆଖୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ନିଆଁଲାଗି ୩୦ ଏକର ଆଖୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୪।୨(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡା  ବ୍ଲକ   ପଣ୍ଡୁଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ବାଦେପୁର ଗାଁ  ନିକଟରେ ଥିବା  ଆଖୁ କିଆରିରେ ଗୁରୁବାର ନିଅଁାଲାଗି ୩୦ ଏକର  ଫସଲ ଜଳିଯାଇଛି । ଖବର ପାଇ କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆଖୁ ଅମଳ ସମୟରେ ପତ୍ର ଗୁଡିକ ଶୁଖା ପଡିଥିବା ଓ ଖୋଲା ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ଏକରରୁ ଏକରକୁୁ ନିଆଁ  ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ କିପରି ଆଖୁ ଫସଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା ତାହା ଜଣାପଡି ନାହିଁ। 

କୋଟପାଡ଼ ଉପକାରାଗାରରୁ କଏଦୀ ଚମ୍ପଟ

କୋଟପାଡ଼ ଉପକାରାଗାରରୁ କଏଦୀ ଚମ୍ପଟ

କୋଟପାଡ଼,୧୪ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ଉପକାରାଗାରରୁ ଗୁରୁବାର ଜଣେ କଏଦୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଛନ୍ତି। ଫେରାର୍‌ ଥିବା କଏଦୀ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କତେଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳର ମୋତିସିଂହ ଚାଲାଣ(୫୭)। ସେ ନିଜ ପୁଅ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ଉକ୍ତ ଉପକାରଗାରରେ ୧୦ ବର୍ଷ ସଜା କାଟୁଛନ୍ତି। ୨୧ା୯ା୨୦୨୨ରେ ତାଙ୍କର ଜେଲଦଣ୍ଡ ଶେଷ ହେବ।  

ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟିବା ଘଟଣା: ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟିବା ଘଟଣା: ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ମୃତ

କାଶୀନଗର, ୧୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଖାରଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଡି.କତୁରୁ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଏକ ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ୬ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୁରୁବାର ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଶିବ୍ରା ନାଇକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି।

କେବିକେ କମିଶନରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଦାରଖ

କେବିକେ କମିଶନରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଦାରଖ

ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୧୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେବିକେ କମିଶନର ଏସ୍‌ପି ଠାକୁର ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିୁଗଡା ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ ସହ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। 

ଓଲଟିଲା ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ୬ ଶ୍ରମିକ ଆହତ

ଓଲଟିଲା ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ୬ ଶ୍ରମିକ ଆହତ

କାଶୀନଗର, ୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଖାରଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡି. କତୁରୁ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ  ଏକ ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୬ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି।  

ପୋଡ଼ିଯାଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୪।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଝାମୀ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବତୀ ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ିହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ପି. ରଜନୀ(୨୭)। 

ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତାରେ ଗାତ

ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତାରେ ଗାତ

ଟିକିରି, ୧୪।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି  ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଏକ କଲଭର୍ଟ ଦବି ଯିବାରୁ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଗଭୀର ଗାତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗତ କିଛି ମାସ  ତଳେ ଏହି ରାସ୍ତା ନବୀକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

ସାନଭାଇ ବାଡ଼ିରୁ ବଡ଼ଭାଇ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ସାନଭାଇ ବାଡ଼ିରୁ ବଡ଼ଭାଇ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାଲିମେଳା,୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଣ୍ଡ୍ରୁକାଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମେଟାଗଡ଼ା ଗ୍ରାମର ମୁକା ପଡ଼ିଆମି(୫୦)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ସାନ ଭାଇ ୱାଗା ପଡ଼ିଆମିଙ୍କ ଘର ପଛପଟ ଆମ୍ବ ଗଛରୁ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି।

ଲୁହାଝର ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ବର୍ଷେ ପୂରିଲା: ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାର ଆଖିରୁ ଶୁଖିନି ଲୁହ

ଲୁହାଝର ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ବର୍ଷେ ପୂରିଲା: ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାର ଆଖିରୁ ଶୁଖିନି ଲୁହ

ଗୁମ୍ମା,୧୪ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଲୁହାଝର ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ବୁଧବାର ବର୍ଷେ ପୂରିଲା। ଏବେ ବି ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଲିଭିନି ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା। ସେଦିନର ଘଟଣାକୁ  ମନେ ପକାଇ ଏବେ ବି ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଝରୁଛି ଲୁହ। 

ବନ୍ଧୁକ ହାତରେ ସିରିଞ୍ଜ: ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ମାଲକାନଗିରି,୧୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବନ୍ଧୁକ ଧରୁଥିବା ଲାଲବାହିନୀର ହାତରେ ସିରିଞ୍ଜ। ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ସେମାନେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଟିକା ଦେବା ସହ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଭିଡିଓ କିଛିଦିନ ହେଲା ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଭିଡିଓର ସତ୍ୟତାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଥିବାବେଳେ ଏହା ଛତିଶଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ମହିଳା ଫସାଉଥିଲେ, ପୁରୁଷ ଲୁଟୁଥିଲେ

ମହିଳା ଫସାଉଥିଲେ, ପୁରୁଷ ଲୁଟୁଥିଲେ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୩।୨: ଅଭିନବ ଉପାୟରେ କରୁଥିଲେ ଲୁଟ୍‌। ପୁରୁଷଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ କେତେକ ମହିଳା ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନକୁ ଡାକୁଥିଲେ। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସେଠାରେ ଲୁଚି  ରହିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ୟ ସାଥୀମାନେ ଲୁଟ୍‌ କରୁଥିଲେ। ଏଭଳି ଏକ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ୪ଜଣଙ୍କୁ ରାୟଗଡା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ୪ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ଜଣ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି। ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଅନ୍ୟଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଫେରାର ଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା କସ୍ତୁରୀନଗର ଷଷ୍ଠ ଲେନ୍‌ର ବୁଲୁ ସ୍ବାଇଁ(୪୩), କଟଲାଗୁଡାର ଲକି ମହାନନ୍ଦିଆ(୨୦), ରାୟଲସୀମା ଗ୍ରାମର କବିତା ଭତ୍ରା(୩୬) ଓ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲା ବାନ୍ତାଳି ଥାନା ଛତିଆଗାଜି ଗ୍ରାମର ସୁଷମା ନାଏକ(୨୫) । ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ  ୬ଟି ମୋବାଇଲ୍‌, କିଛି ଟଙ୍କା, ସୁନା ଚେନ୍‌ ଜବତ କରିଛି। ପୋଲିସ ଏନେଇ  ୩୭/୧୯ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ବାରଣ୍ଡାରେ ପଢୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାରଣ୍ଡାରେ ପଢୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଟିକିରି,୧୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାଶୀପୁର ବ୍ଲକରେ ରହିଛି ଝିରିଗୁମ୍ମା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ୨୦୦୬ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ତାରିଖରେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୦୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ୫ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଠାରେ ପାଚେରି ନାହିଁ । ଆବଶ୍ୟକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନ ଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ପଢୁଛନ୍ତି। 

ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ବାପା- ପୁଅ ମୃତ

ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ବାପା- ପୁଅ ମୃତ

ରାଇଘର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଟିମନପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଡ୍ରାପାରା ନିକଟ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ଏକ ପଥର ଖାଦାନରେ ସୋମବାର ପଥର ଫଟାଇବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ବାପା ଓ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବୁଡ୍ରାପାରା ଗ୍ରାମର ଭୀମସେନ ମାଝି (୩୨)ଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ପୁଅ ଖଗେଶ୍ୱରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ହେମା ଗମାଙ୍ଗ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ହେମା ଗମାଙ୍ଗ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

କୋରାପୁଟ,୧୨ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ହେମା ଗମାଙ୍ଗ ପୁଣିଥରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଫେରିବେ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଘର ବାହୁଡ଼ା ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଜନତା-ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଏସ୍‌ଆଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଜନତା-ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ଏସ୍‌ଆଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଲମତାପୁଟ/ଜୟପୁର,୧୨ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ସଦର-ପାଡୁଆ ରାସ୍ତାର ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ସୋମବାର କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଗୋଟିଏ ଗାଈର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ମଙ୍ଗଳବାର ଲମତାପୁଟ ଫାଣ୍ଡି ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବା ସହ ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏସ୍‌ଆଇ ସୁଦର୍ଶନ ନାୟକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଜନତା ଜୟପୁର-ଲମତାପୁଟ-ମାଛକୁଣ୍ଡ-ପାଡୁଆ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୨।୨(ବି.ପ୍ର.) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଭେନ୍‌ସ ଗାଁର ଟୁନୁ ମାରକାମ। ପୋଲିସ ସହ ସାମିଲ ହୋଇ ଟୁନୁ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। 

୧୩ରେ ଆଦିବାସୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟା

ଗୁଣପୁର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ନୂତନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଚଇତି ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡପରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଦିବାସୀ କଳାକୃତି, ଭାଷା, ଲିପି ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଧ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅଲ ଓଡଶା ଆଦାବାସୀ ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା  ରାଜ୍ୟ ସଂପାଦକ କାଦେୟ ସରେନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତ।ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବା ସହ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଦଳବେଜଠାରେ ମା’ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରାରେ ଜଳବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପଡା, ଅଣ୍ଟିପଡା, ବନାମହୁଲ, ଭାଟିପଡା, ବରାଗୁଡା କାଶିପାଣି ଆଦି ଗ୍ରାମରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଶତାଧିକ ଲାଠି,  ପାଲିଙ୍କି ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମର ଶିରା, ପୂଜାଂରୀ, ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆ ଯୋଗଦେଇ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠ କରିଥିଲେ । ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ ଆବାହନ କରି କୁକୁଡା ଓ ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ମଣ୍ଡେଇ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା 

ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୨ରୁ ଜାଗର ମେଳା

ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୨ରୁ ଜାଗର ମେଳା

ଜୟପୁର, ୧୨।୨(ନି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱରରେ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା  ଜାଗର ମେଳା ନେଇ ପି.ଏ. ଆଇଡିଟିଏ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଜୟପୁର ଉପଜିଲାପାଳ  ଲୋକନାଥ ଦଳବେହେରାଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ  ଜୟପୁର ତହସିଲଦାର ତଥା ଦୋବୋତ୍ତର ଅଧିକାରୀ  ମାତାଲାଲ ଲେହାଙ୍ଗି, ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମାନସ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଏସ୍‌ଡିପିଆରଓ ପୀତବାସ ବିଶ୍ୱାଳ, ଅଶୋକ ମୁଦୁଲି, ଏସିଏଫ   ଏମ୍‌ ମୋତିଲାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ତାରିଖରେ  ମହାଶିବରାତ୍ରି ପଡୁଥିବାରୁ ୨ରୁ ୫ ତାରିଖ ଯାଏ  ଏହି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେବ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛିି।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠାକୁରଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଟିକେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ମନ୍ଦିରର ପୂର୍ବପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବୈଠକ ଆରମ୍ଭରେ ବୈପାରୀଗୁଡ଼ାରୁ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ଯାଏ ଥିବା ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ଗଜପତିର କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ହେବେ ଆମେରିକା ବୋହୂ

ଗଜପତିର କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ହେବେ ଆମେରିକା ବୋହୂ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଭଲପାଇବସିଲେ ଆଉ ହୃଦୟ ବି ଦେଲେ। ଏହାପରେ ଜୀବନସାଥୀ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଲେ ଆମେରିକୀୟ ଯୁବକ ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ମିଲର। ପରିବାର ସମ୍ମତିରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ବାଗତ କରି ହାତ ବଢାଇଲେ ଗଜପତି ଜିଲାର ଝିଅ କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତି ବର୍ଦ୍ଧନ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଜିଲା ନିବନ୍ଧକ ଓ ବିବାହ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦୁହେଁ ଆଇନଗତ ଭାବେ ପରସ୍ପରର ହାତ ଧରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ନିମନ୍ତେ ପଥ ପରିଷ୍କାର ହେଲା ବୋଲି କ୍ରିଷ୍ଟଜ୍ୟୋତିଙ୍କ ବାପା ସନ୍ତମୂର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି। 

ସଙ୍କଟରେ ବାଦୁଡି ବଂଶ: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ବିଲୁପ୍ତି ଆଶଙ୍କା

ସଙ୍କଟରେ ବାଦୁଡି ବଂଶ: ସୁରକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ବିଲୁପ୍ତି ଆଶଙ୍କା

ମାଲକାନଗିରି,୧୨।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ଥନ୍ୟପାୟୀ ପକ୍ଷୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ବାଦୁଡିଙ୍କ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏବେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି। ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ।। 

ଭାଟିଗଁ।ବାସୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନ ଭାଟିଗଁାର ୧୩ଟି ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ୪ବର୍ଷଧରି ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟା ପାଇଁ ଆଦେନ କରିଥିଲେ ହେଁ ପଟ୍ଟା ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପଟ୍ଟା ଆବେଦନକାରୀ ମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ  ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତିି ।