ରାୟଗଡା

୫ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ:୨ ବାଇକ, ୩ ମୋବାଇଲ ଜବତ

୫ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ:୨ ବାଇକ, ୩ ମୋବାଇଲ ଜବତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭।୩(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ୫ ଜଣ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ୨ ମଟର ସାଇକେଲ ଓ ୩ଟି ମୋବାଇଲ ଜବତ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ବିଜରାଗୁଡା ଗାଁର ଥବିର ବାଘ, ଡେଙ୍ଗାଗୁଡା ଗାଁର ପୁଷ୍ପ ଜାନୀ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଦଶହରାପଦା ସାହିର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ହରିଜନ, ଜୟପୁର ଜୟନଗରର ଟୁନା ହରିଜନ ଓ ବାବୁଲା ବାଘ ।

ଚଇତିର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ‘ବୁଡିଆ ଭେଟ ’: ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନିଅନ୍ତି ବରପକ୍ଷ

ଚଇତିର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ‘ବୁଡିଆ ଭେଟ ’: ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନିଅନ୍ତି ବରପକ୍ଷ

ମାଥିଲି (ଡି.ଏନ.ଏ.) / ଗୋବିନ୍ଦପାଲି , ୨୭।୩ - ଚାଲିଛି ଚଇତି ପରବ। ଗାଁରେ ଶୁଭୁଛି ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ମହୁରିର ଶବ୍ଦ। ଧାଙ୍ଗଡା ଧାଙ୍ଗଡିଙ୍କ ଢେମସା ନୃତ୍ୟରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ତ ଦୁଲୁକୁଛି। ଟିକା ବେଣ୍ଟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବୁଡିଆ ଭେଟ ବଡ କୌତୁକିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଢେମସା ନୃତ୍ୟର ତାଳେତାଳେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘେରରୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଟାଣି ନେବା ଉଦ୍ୟମ ଦୃଶ୍ୟ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ।

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ମୋହନା/କାଶୀନଗର/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲାର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଡବା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦିନୀ ନାଳ ପାଖରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ମୋହନା ବ୍ଲକ ପାଣିଗଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ତୁରାଣୀପାଣି ଗ୍ରାମର ଯଶବନ୍ତ ଦଳବେହେରା। ସେ ଟ୍ରାକ୍ଟର (ନଂ. ଓଡି ୦୭ ସି-୬୫୧୩) ଯୋଗେ ବାଲି ଆଣିବା ପାଇଁ ନନ୍ଦିନି ନାଳକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବାରୁ ସାତଭଉଣୀ ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଜାଲ ଦସ୍ତଖତ କରି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଡପ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ପୂର୍ବତନ ପିଇଓ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭।୩( ବି.ପ୍ର.)- ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଆମତ୍ସାତ ଘଟଣାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମଡା ବ୍ଲକ ବଡଆମ୍ବଡା ପଞ୍ଚାୟତର ପୂର୍ବତନ ପିଇଓ ହରେକୃଷ୍ଣ ପାଢୀ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳବାର ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟାକଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପୁର ଜିଲା ଭୋପାଳପାଟନମ୍‌ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଭାଜପା ନେତା ଜଗଦୀଶ ପୋଣ୍ଡାରାଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

୨ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ସଦର ବ୍ଲକ ବାଲିଗୁଡା ଅପଗ୍ରେଡେଡ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରକାଶ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।

କୋଟିଆରେ ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ରର ଅନୁପ୍ରବେଶ: ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ସାମଗ୍ରୀ ବାଣ୍ଟିଲା ପୋଲିସ

କୋଟିଆରେ ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ରର ଅନୁପ୍ରବେଶ: ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ସାମଗ୍ରୀ ବାଣ୍ଟିଲା ପୋଲିସ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ତତ୍ପରତା ପରେ କିଛି ଦିନ ନିରବ ରହିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଶାସନ ପୁଣିଥରେ ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଅନୁପ୍ରବେଶ କଲାଣି ଆନ୍ଧ୍ର। ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ଧ୍ର ଅଧିକାରୀମାନେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ନେରଡ଼ିଓ୍ବାଲସାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

ଡିଜିପିଙ୍କ ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତ

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଡିଜି ଆର୍‌ ପି ଶର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତରେ ଆସି ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ସଦର ଏମ୍‌ଭି-୩ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମାଲକାନଗିରି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମାଲକାନଗିରି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ମାଲକାନଗିରି ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି।

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଯୋଗୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଯୋଗୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମାଥିଲି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନ୍‌ଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଙ୍ଗାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଡଙ୍ଗରଖୋଲି ଗ୍ରାମରେ ଟିବି ଔଷଧ ଖାଇ ଜଣେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସନ୍ୟାସୀ ମାଥଲିଆଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବାପିଦେଈ ମାଥଲିଆ(୩୦) ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ

ବାଲିମେଳା,୨୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଠାକୁସୁମି ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡରେ ହୋଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ଓରକେଲ ପୋଲିସ ସୋମବାର ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି

ଚଇତି ପରବର ୪ର୍ଥ ଦିବସ: ଗାଡ଼ି ଅଟକାଇ ଇନାମ ମାଗିଲେ ମହିଳା

ମାଥିଲି , ୨୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ) ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ଚଇତି ପରବର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଳିଦିଆଗୁଡା ଓ ସାଲିମି ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଥା ଇନାମ ପାଜର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବଳଦିଆଗୁଡା ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ମାଲକାନଗିରି - ମାଥିଲି-ଜୟପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଛପି ରହି ଯାନବାହାନ ଅଟକାଇଥିଲେ । ପରବର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଇନାମ ଭାବେ ସେମାନେ ଗାଡିଗୁଡିକର ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ । ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଳକମାନେ ଖୁସିରେ କିଛି କିଛି ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ମହିଳାମାନେ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ଛାଡି ଦେଉଥିଲେ ।

ଝିଅ ସମ୍ମୁଖରେ ମା’କୁ ହତ୍ୟା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

କାଲିମେଳା,୨୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଏମଭି-୭୯ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଗଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୬୫ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏହି ଗ୍ରାମର ବକୁଲ ସରଦାରଙ୍କ ପୁଅ ସୁଜିତ ସରଦାର ନିଜ ୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନିତା ସରଦାର(୨୮)ଙ୍କୁ ଏକ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋଡନ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ସୁଜିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ହତ୍ୟାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଯାଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ କରିଛନ୍ତି । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର କାରଣ ସଠିକ ଜଣାପଡି ନ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଯୋଗୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥାଇପାରେ କୁହାଯାଉଛି।

ନାବାଳିକା ଅପହରଣ ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ଥାନା ଗିର୍ଲିଗୁମ୍ମା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକା(୧୪)ଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କୁମୁଟି ମୁଦୁଲିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ପୋଲିସ ସୋମବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ଡୋକିରି ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଡିଭିଏଫ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ମୃତ: ୬ ବନ୍ଧୁକ, ବହୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଜବତ

କୋରାପୁଟ,୨୬।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନାରାୟଣପାଟଣା ବ୍ଲକ ତଳଗୁମାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚୟତର ଡୋକିରି ଘାଟି ଜଙ୍ଗଲରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ଡିଭିଏଫ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ମୁହଁ।ମୁହଁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୬ଟି ବନ୍ଧୁକ, ବହୁ ଗୁଳି ଓ ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୋରାପୁଟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ କନୱାର ବିଶାଳ ସିଂ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅପସରି ଯାଉଛି ଆଦିବାସୀ ଲୋକବାଦ୍ୟ

ଅପସରି ଯାଉଛି ଆଦିବାସୀ ଲୋକବାଦ୍ୟ

ପଦ୍ମପୁର,୨୬।୩(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ) ସାମାଜିକ ଚଳଣିରେ ସେମାନେ ଅବହେଳିତ ଓ ନିଷ୍ପେସିତ । କିନ୍ତୁ ଦାଣ୍ଡଦୁଆରରେ ମହୁଲି ଓ ଶଙ୍ଖର ମଙ୍ଗଳଧ୍ୱନୀ ପାଇଁ ଆଗ ଖୋଜା ପଡ଼େ ସେମାନଙ୍କୁ । ସେମାନଙ୍କ ବିନା ହୋଇପାରେନା କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ। କେଉଁ କାଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ଓ ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଢାଲ, ଢାମ୍ପ, ନାଗରା, ତୁରୀ, ମହୁରୀ, ଚାଙ୍ଗୁ, ତୁଡୁମର ସ୍ଥାନ ଥିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର। ହେଲେ ଏବେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଅପସରି ଯାଉଛି । ଗାଁଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ମାଳିଆ ସୌରା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକକଳା, ବାଦ୍ୟ ନାଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ । ଏବେ ଏହାର ସ୍ଥାନ ନେଇଛି ଡ଼ିଜେ ।

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉପାସନାର ପୀଠ ପଥର ମନ୍ଦିର

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉପାସନାର ପୀଠ ପଥର ମନ୍ଦିର

ମାଲକାନଗିରି, ୨୬।୩ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ ସାବେରୀ ନଦୀ ନିକଟରେ ଏପରି ଏକ ପଥର ମନ୍ଦିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହାକି ଲୁକାୟିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଆଦିବାସୀମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଆମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ।

ପରିବେଶ ବିଗାଡୁଛି ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୬।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂରେ କମ୍ପୁଛି ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳ। ମାଓାବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଡିଟୋନେଟର ଓ ଜିଲୋଟିନ୍‌ ଭଳି ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ସରକାର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେତେକ ବେପାରୀ ଏସବୁ ପଥର କ୍ୱାରୀବାଲାଙ୍କୁ ଦେଉଥିବା ସହରର ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି। ସେମିଳିଗୁଡା ତହସିଲଦାର ଅନିଲ ସେଠୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ, ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ମେଟାଲ କିମ୍ବା ବିସ୍ଫୋରକ ଜବତ କରିବା କିମ୍ବା କ୍ୱାରୀରେ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟ। ସରକାରୀ ନିୟମ ଭିତରେ ହାତଗଣତି କ୍ୱାରୀ ଓ ୧୨ଟି କ୍ରସର ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରସର ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଏମାନେ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ଼ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। କ୍ୱାରୀ ପାଖରେ ଗଛଲତା, ଜଳାଶୟ ରହୁନାହିଁ।

ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରର ୨ମାସ ପୂରିଲା, କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଉନି

ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରର ୨ମାସ ପୂରିଲା, କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଉନି

ଗୁମ୍ମା, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବିଏସ୍‌ଏନଏଲ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର ଘୋଷଣା ସାଙ୍ଗକୁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଟାଓ୍ବାର ନ ଥିବା ବେଳେ ସିଗନାଲ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି। ସେହିପରି ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହୁଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ବର୍ଷକ ପରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଟଳିଲେ ୩ ମାଓବାଦୀ

ନାରାୟଣପାଟଣା,୨୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଏକଦା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗଡ଼ କୁହାଯାଉଥିବା ନାରାୟଣପାଟଣା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଜଙ୍ଗଲରେ ଦୀର୍ଘଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଫୁଟିଛି ଗୁଳି। ରବିବାର ପୋଲିସ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଘଟି ୩ ଜଣ ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସେଠାରୁ ବିସ୍ଫୋରକ, ଗୁଳି ଓ ଅନ୍ୟ ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇଛି।

କ୍ରସରରୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଜବତ: ୨ ମାଲିକ ଗିରଫ

କୋରାପୁଟ/ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୫।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଛଟୁଫୁଟିଲା ଭଳି ପଥର କ୍ରସରଗୁଡିକ ଖୋଲାଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ବ୍ୟାପକ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଯଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପଥର, ଚିପ୍ସ ବିନା ରୟାଲଟି ଦେଇ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି । ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ରବିବାର ଦାମନଯୋଡି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସହଦେବ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର କ୍ରସର ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା । ଥାନାରେ କେଶ ନଂ ୩୮/୨୦୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ କ୍ରସର ମାଲିକ ନୀଳମାଧବ ପାତ୍ର ଓ ମନୋଜ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଲଜ୍‌ରୁ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୫।୩(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଏକ ଲଜରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ପୋଲିସ ରବିବାର ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ଅବନୀ ଭୋଇ। ତାଙ୍କ ଘର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୁଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧୀନ ଫୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ । ଲଜ୍‌ ମାଲିକଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅବନୀ ଏକ ବାଇକ (ନଂ.ଓଡି୮ଏଫ-୦୨୯୨)ରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଲଜ୍‌କୁ ଆସି ରୁମ ନଂ ୨୧୦ କୁ ବୁକ୍‌ କରି ରହିଥିଲେ। ରବିବାର ସକାଳେ ଲଜ୍‌ର ସର୍ଭିସ୍‌ ବୟ ରୁମ୍‌ ସଫା କରିବାକୁ କବାଟ ବାଡେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଖୋଲି ନଥିଲେ । ପରେ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯୁବକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିବା ପରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ତାରିକ ଅହମ୍ମଦ ଓ ଏଏସଆଇ ଅଶୋକ ପାଳ ପହଞ୍ଚି କବାଟ ଖୋଲିଥିଲେ। ବେକରେ ଏକ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଫ୍ୟାନରେ ଅବନୀ ଝୁଲୁଥିବା ବେଳେ କାନରେ ମୋବାଇଲ ହେଡ ଫୋନ ଲାଗିଥିଲା। ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ସଦର ମହକୁମା ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇଥିଲା। ପ୍ରେମଜନିତ କାରଣରୁ ଅବନୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର କାଠ ଜବତ: କାରବାରରେ ଯବାନଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି

କୋରାପୁଟ,୨୫।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର କୋଲାବ ଅଞ୍ଚଳର ୩ଟି ଜାଗାରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ କାଠ ଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟୁତ ସ୍ପର୍ଶରେ ନାବାଳକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ ସ୍ପର୍ଶରେ ନାବାଳକ ମୃତ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୨୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ଥାନା ମାଳିପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜଣେ ନାବାଳକ ରବିବାର ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନେବା ପରେ ସେଠାରେ କେହି ଡାକ୍ତର ନଥିବା ଓ ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ବା ଘଟଣାରେ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।