ରାୟଗଡା

ଛତୁ ଖାଇ ୧୨ ଅସୁସ୍ଥ

ଛତୁ ଖାଇ ୧୨ ଅସୁସ୍ଥ

ଜୟପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ )- ସ୍ଥାନୀୟ କୁନ୍ଦାରିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଛତୁ ଖାଇ ୧୨ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।ସେମାନଙ୍କୁ ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିସତ୍ାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାରିଣିପୁଟର ନାହାରିକା ବାହାଦୁର (୨୬), କୁନ୍ଦାରିଗୁଡା ବାପୁଜିନଗରର କୁସୁମା ସୂର୍ଯ୍ୟ (୩୦), ପେହେଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ (୫୦), ଧନାଇ ନାଗ (୬୫), ଯମୁନା ସାଗର(୩୫), ଭାନୁ ସୁନା(୫୦), ସୁନିତା ସୁନା(୨୫), ଇନ୍ଦିରା ସୁନା (୨୦), ରିତିକ ସୁନା (୧୯), କୈଳାସ ସୁନା (୧୫) ଜିତୁ ସୁନା (୧୫) , ମନୋଜ ସୁନା (୨୦) । ଗତ ଗୁରବାର ସ୍ଥାନୀୟ କୁନ୍ଦାରିଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ନାବାଳକ ବାଲି ଛତୁ ବୋଲି ଆଣିଥିଲେ ।

ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ନେଇ  ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ନେଇ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

କୋରାପୁଟ,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିବା ୮ ଜଣ କୃତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସେଠୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ସଚେତନତା ଅଭାବ : ଚେଙ୍କ ନେଲା ପୁଣି ଏକ ଶିଶୁର ଜୀବନ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୬ା୭(ବି.ପ୍ର.)- ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ଏବେ ବି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାନା ପ୍ରକାର ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଭରି ରହିଛି ା ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ତଥା ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଗୁଣିଗାରେଡି ଓ ଚେଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଶିଶୁର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ଏପରିକି ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି। ଏଭଳି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଉଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସରୁ ମୁକୁଳି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଚେଙ୍କ ଯୋଗୁ ମାଲକାନଗିରି ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଚାନ୍ଦିଲିଗେଟୁଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ବିଧାୟକ

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ବିଧାୟକ

ଖଇରପୁଟ,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିର ବିଧାୟକ ଡମ୍ବରୁ ଶିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ନବୀନ ନିବାସରେ ଭେଟି ଶୀଘ୍ର ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରିଠାରେ ନିର୍ମିତ ନୂତନ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଲେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସପ୍ତଧାର ନଦୀରେ ଏକ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଏସ୍‌ଇଏମ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

ଏସ୍‌ଇଏମ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

ମାଥିଲି, ୬।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହଠାରେ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗର ଏସଇଏମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଡିଓ ଆଶିଷ କୁମାର ଭୋଇଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଶିବିରରେ ବିଭାଗୀୟ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପ୍ରଧାନ, ନୁନାରାମ ବାସ୍କି ଉପସ୍ଥିିତ ରହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ । ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ୭୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ତାଲିମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ନଳକୂପରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ବାହାର କରିବାକୁ ବ୍ଲିଚିଂ ପାଉଡର ସହାୟତା ନେବା ଓ ଏହାକୁ କିପରି ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ବାହାରିବ ସେ ନେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ନଳକୂପକୁ ମରାମତି କରିବା, ପାଇପ ବଦଳାଇବାକୁ ନିକଟ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଅବଗତ କରାଇ ନଳକୂପର ପାଇପ ବଦଳାଇବା ଲାଗି ବିଡିଓ ଭୋଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ବଗ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ବଗ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୬।୭(ବି.ପ୍ର.)- ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ବଗ । ଏବେ ଚାଷଜମି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କ ନଜର। ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହା ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷୀ ଧାନ ରୋଇବା ପାଇଁ ଜମି କାଦୁଅ କରିଛନ୍ତି। ଆଉ ଜିଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ଜମିରେ ବଗମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଜିଆ ଦ୍ୱାରା ଚାଷ ଜମି ଉର୍ବର ହୋଇଥାଏ। ଏପରିକି ଭଲ ଫସଲ ଅମଳରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଦଳଗତ ଭାବେ ବଗ ଆସି ଜିଆକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଜମିରେ ଦଳ ଦଳ ଭାବେ ବସିଥିବା ବଗଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଲାଗୁଛି ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି।

 କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୬।୭(ବି.ପ୍ର.)- ସ୍ଥାନୀୟ ନୂତନ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ୬୯ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଜିଲା ଜଜ୍‌ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ ଖାତିଗୁଡାସ୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ହାତଧୁଆ, ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ପରିବେଶ ସଫା ସୁତରା ରଖିବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଓଆରଏସର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ

ଝରିଗାଁ,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ପଛୁଆବର୍ଗ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଅତିରିକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର କହଁର, ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ମଞ୍ଜୁୁଲତା ପନକା, ଏମପିଙ୍କ ବ୍ଲକ ପ୍ରତିନିଧି ଉଦୟନାଥ ନାୟକ, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ଲକ ପ୍ରତିନିଧି ପ୍ରୀୟରଞ୍ଜନ ଦାସ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ପଦ୍ମନାଭ ପାଣ୍ଡେ, ସରପଞ୍ଚ ଅଗସ୍ତିି ପୂଜାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ

ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଅବକାରୀ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ସଚିବ ନିକୁଞ୍ଜ ବିହାରୀ ଧଳ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ନବନିର୍ମିତ କୋଠାଗ୍‌ୃହ ଓ ଶଯ୍ୟାଗୁଡିକ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖି ସେ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ସରୋଜ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୧୫୦ ଚାରା ରୋପଣ

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୧୫୦ ଚାରା ରୋପଣ

କାଶୀନଗର, ୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ରେଞ୍ଜ ବନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କାଶୀନଗର ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାରଣାସୀ ହାଇସ୍କୁଲ ସମେତ କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲ ପରିସରରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା, ରାଧାଚୂଡ଼ା, ଅଁଳା, ଜାମୁକୋଳି, କରଞ୍ଜ, ଗମ୍ଭାରୀ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ୧୫୦ଟି ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା।

କେରାଣ୍ଡି ସରପଞ୍ଚ ହେଲେ ରେଗିଡ଼ିରାଣୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେରାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ପଦ ପାଇଁ ଗତ ଗୁରୁବାର ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ରେଗିଡିରାଣୀ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପି.ଚାମନ୍ତିଙ୍କୁ ୫୫୯ଟି ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ହରାଇଛନ୍ତି। ଚାମନ୍ତିଙ୍କୁ ୮୭୬ ଓ ରେଗିଡିରାଣୀଙ୍କୁ ୧୪୩୫ଟି ଭୋଟ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ନୀ ଏନ.କୁମାରୀ ଗୌରୀ ଦେବୀ ୬୮ଟି ଭୋଟ ପାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଟେଲି ଶିକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଗଜପତିର ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ମନୋନୀତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟେଲିଭିଜନରେ ଡି.ଡି. ଓଡ଼ିଆ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ ବିନୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୯ମ ଓ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ ଆରୋହଣ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ।

ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମ ଶିବିର

ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମ ଶିବିର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରେ ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ନିରୀକ୍ଷକ ସାତ୍ମିକ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଶିବିରର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ମହାରାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଂଲିଶ ବିଷୟର ୟୁନିଟ ୧ ଓ ୟୁନିଟ ୨ର ତାଲିମ ପାଇଁ ଜିଲାରୁ ମୋଟ ୫୮ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ପ୍ରଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ଲୋକନାଥ ନାହାକ, ମନୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରାଜେଶ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ରେଳପଥରେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ରେଳପଥରେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ରେଳପଥରେ ଖୁବଶିଘ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ଇଞ୍ଜିନ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲଓ୍ବେ ମୁଖ୍ୟ ସିଗନାଲ ଏବଂ ଟେଲିକମ ମ୍ୟାନେଜର ମେଜର ରାମପାଲ ବର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନୌପଡା ଠାରୁ ଗୁଣପୁର ଭାୟା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ୯୦ କି.ମି. ରେଳପଥ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସିଗନାଲିଂ ଓ ଟେଲିକମ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବା ପରେ ଗତ ବୁଧବାର ଗୁଣପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ସିଗନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମୁଖ୍ୟ ମ୍ୟାନେଜର ଶୁଭ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଷ୍ଟେଶନରେ ସେ ଖବରଦାତାମାନଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ରେଳପଥରେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଷୟିକ ଦଳ ଆସିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ହୋଇସାରିଛି।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ସାରିକିମା ପୋଲ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ସାରିକିମା ପୋଲ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୬।୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ସାରିକିମାଠାରୁ ରାପଟାବାଲି ରାସ୍ତାର ସାରିକିମା ନାଳ ଉପରେ ରହିଛି ଏକ ପୋଲ । ଡ଼ିଆଇଡ଼ିଏ ରାୟଗଡ଼ା ତରଫରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ପୋଲଟି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ତାହା ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଇତିମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣର ଦୁଇବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ପୋଲର ମଝି ପିଲରଠାରୁ ଉପରଛାତ ଏକ ଫୁଟ ଅନ୍ତରରେ ଛାଡ଼ି ଗଲାଣି । ଯାହାକି ଏବେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।

୬୯ତମ ବନମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

୬୯ତମ ବନମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ଗୁଡାରୀ, ୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଗୁଡାରୀ ବନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୬୯ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଗୁଡାରୀ ବିଡିଓ ଲୁକାସ ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ଅତିଥି ଭାବେ ତହସିଲଦାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ଜନତା ବାଡିବଗିଚାରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଚାରାରୋପଣ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଥାନାରେ ରହିବ କିନ୍ନରଙ୍କ ତାଲିକା

ଥାନାରେ ରହିବ କିନ୍ନରଙ୍କ ତାଲିକା

ଜୟପୁର,୬।୭(ନି.ପ୍ର.) ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଟାଉନ ଥାନାରେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସହରରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ କିନ୍ନର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଜୟପୁର ଏସଡିପିଓ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ଦିବାକରଙ୍କ ଆହ୍ବାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରିୟସ ରଞ୍ଜନ ଛୋଟରାୟ, ସଦର ଥାନା ଅଧିକାରୀ କେ.ସି. ସେଠୀ, ଏସ୍‌ଆଇ ଶିବ ଶଙ୍କର ସାହୁ, ସୁଦର୍ଶନ ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ସହରରେ ରହୁଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କ ଫଟୋ, ଫୋନ ନମ୍ବର ସହ ତାଲିକା ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି ପୋଲିସ। ରାସ୍ତାରେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ କେହି କମେଣ୍ଟ ମାରିଲେ କି ସମାଲୋଚନା କଲେ ତୁରନ୍ତ ଜଣାଇବାକୁ ପୋଲିସ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା।

ବେଆଇନ୍‌ ମହୁଲି ମଦ କାରବାର ବଢୁଛି

ଟିକିରି,୬।୭: ରାଗୟଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଶିମଦ କରାବାର ବଢୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବ୍ଲକର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶୀ ମହୁଲି ମଦ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରି ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ମଦ କାରବାର ରୋକାଯାଇ ପାରୁ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ମଦକୁ ଅଧିକ ନିଶାଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଷାକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅପମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) : ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାର ତହସିଲ ସଭାଗୃହରେ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିର ତହସିଲଦାର ରଶ୍ମିତା ନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ରଥଯାତ୍ରାକୁ କିପରି ସୂଚାରୂପେ ସମ୍ପାଦାନ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ , ପରିମଳ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିମନ୍ତେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଦୁନ୍ଦୁଲି ସରପଞ୍ଚ ହେଲେ ଅଭି ହିମିରିକା

ଜେକେପୁର, ୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଦୁନ୍ଦୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଉପନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଗତ ବୁଧବାର ଦୁନ୍ଦୁଲି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ତାଣ୍ଡିପୁର ଗ୍ରାମର ଶେଶିଆ ରାଓ ପୁଲାକା ଓ ସରାକୁ ପିତେଶୁ ଗ୍ରାମର ଅଭି ହିମିରିକା ସରପଞ୍ଚ ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିଲେ। ୫ତାରିଖରେ ବ୍ଲକ୍‌ ସଦରଠାରେ ଭୋଟ ଗଣତି କରାଯାଇଥିଲା । ବିଜୟୀ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଭି ହିମିରିକା ୨୧୫୦ଟି ଭୋଟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଶେଶିଆ ରାଓ ୧୭୮୮ ଟି ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଆବର୍ଜନା ପାଣିରେ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ

ଆବର୍ଜନା ପାଣିରେ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପାଇପ

ଗୁଣପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ମାଟି ତଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ପାଣି ପାଇପ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଭାବେ ପୋତା ଯାଉଛି । ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁ ରହିଛି ା ହେଲେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପାଇପଗୁଡିକ ଆବର୍ଜନା ପାଣି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନିଆଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୮ରୁ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଏପରି ଆବର୍ଜନା ପାଣି ଭିତରେ ପାଇପ ବୁଡି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ନଜର ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ପାନୀୟ ପାଇଁ ଏହି ପାଇପ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ କିପରି ଖାମଖିଆଲ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆଡିବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ, ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୬।୭- ଗତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟାରେ ଭାସିଯାଇ ୬୨ଟି ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସାଙ୍ଗକୁ ନାଗାବଳୀ ନଦୀର ଉଭୟପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆଡିବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିକୁ ରାୟଗଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଦାବିପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ନାଗାବଳୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସି କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, କୋଲନରା, ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେବା ସହ ଅନେକ ଆଦିବାସୀ, ହରିଜନ ଏବଂ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ନଦୀରେ ଲିନ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ଏହି ବନ୍ୟାରେ ୬୨ଟି ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନଦୀଗର୍ଭରେ ଲିନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନିର୍ଭର କରି ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀ ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଗତ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମରାମତି ଏବଂ ପୁନଃକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦୂର ନେଇ ବାହାରିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦୂର ନେଇ ବାହାରିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୬।୭- ରାୟଗଡା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଡେଙ୍ଗୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ରୋଗରେ ଅମ୍ଲାଭଟ୍ଟା, ବୀରନାରାୟଣପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି, ଚାନ୍ଦିଲି, କନ୍ଧମାଲିଗଁା, ପିତାମହଲ, ଶିବପଦର, ସୁଲଭା, ରାୟଗଡା ସହରର ରେଲିସାହି ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବହୁ ରୋଗୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କୋରାପୁଟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର,ରାୟଗଡ଼ା ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଓ ଡାଇରିଆରୁ ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଏକ ସଚେତନତା ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।