ରାୟଗଡା

ମୁନିଗୁଡାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ମୁନିଗୁଡାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ମୁନିଗୁଡା, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ ମୁନିଖୋଲା ଓ ପାତ୍ରଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ଲାଗିଛି। ବଂଶଧାରା ଘୁମୁସୁରା ନାଗାବଳି ଡିଭିଜନାଲ କମିଟି(ସିପିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଲାଗିଥିବା ଉକ୍ତ ପୋଷ୍ଟରରେ ନିୟମଗିରି ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ନିୟମଗିରି  ପର୍ବତକୁ କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବା ପାଇଁ  କିଛି ଦଲାଲ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

କୁନ୍ଦୁରା, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ କୁନ୍ଦୁରା ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବାଘପଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳ ଓ୍ବାଡ ନଂ ୧୮ର ତାହିର। ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ୬କେଜି ୪ଶହ ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। 

 ବଢୁଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତିର ଚାହିଦା: ସଙ୍କଟରେ କୌଳିକ ବୃତ୍ତି

ବଢୁଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତିର ଚାହିଦା: ସଙ୍କଟରେ କୌଳିକ ବୃତ୍ତି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂର୍ତ୍ତିମାନ ବିକ୍ରି କରାଯିବାକୁ ସଜାଇ ରଖାଯାଇଛି। ତେବେ ମାଟି ଅପେକ୍ଷା ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତିର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ କେତେଜଣ କାରିଗର ଏଠାକୁ ଆସି ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକର ବିକ୍ରି ଭଲ ହେଉଛି। ତେଣୁ ମାଟିରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢୁଥିବା ଏଠାକାର କାରିଗରମାନେ ନିଜ କୌଳିକ ବୃତ୍ତି ଓ ଜୀବିକା ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର କଟିକା ସାହି ଓ ଚିତ୍ରକାର ସାହିରେ ୧୫ଟି ମୂର୍ତ୍ତିକାର ପରିବାର ରହୁଛନ୍ତି। ଏମାନେ ନିଜ ପୂର୍ବ ପୁରୁଷର ପାରମ୍ପରିକ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣାଇ ବିଭିନ୍ନ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ପୂଜାପାର୍ବଣ ଆସିଗଲେ ଏମାନଙ୍କ ହାତ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠେ। ମାଟି, କନା, କାଠ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ଶିଳ୍ପୀମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ନ୍ତି। 

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଗଜପତି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ନିର୍ମିତ ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ହଲ ଦୀର୍ଘମାସ ହେବ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ କୌଣସି ଇନଡୋର ଗେମ୍‌ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇନାହିଁ। ଏହା କେବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ କେବେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ସେନେଇ ସମ୍ପ୍ରତି ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।  ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଗଜପତି ଜିଲାରେ କ୍ରୀଡାର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ୭୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଏହି ଏକମାତ୍ର ଇନଡୋର ହଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲାା ମାତ୍ର ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଓ କ୍ରୀଡ଼ାପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ସାପଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ମାଧବ

ସାପଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ମାଧବ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୨।୯: ବାଲିମେଳା-ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଜଳଭଣ୍ଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଥିଲା। ଏହାକୁ କାଟି ତିଆରି ହେଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସହର। ମଝିରେ ରହିଲା ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ବ୍ୟାରେଜ। କଲୋନୀ ପଛରେ ନାଳ ଓ ଡ୍ରେନ। ଫଳରେ ଏଠାରେ ସାପ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା।  ସାପ ଧରିବାରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାହିର ହେଉଛନ୍ତି ମାଧବ କୁଶପାରିଆ। ଯାହା ଘରୁ ସାପ ବାହାରେ ଖୋଜଯାଏ ତାଙ୍କୁ । 

ମେଦନା- ପୂଜାରୀଗୁଡା ଆର୍‌ଡି ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ମେଦନା- ପୂଜାରୀଗୁଡା ଆର୍‌ଡି ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ଡାବୁଗାଁ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମେଦନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ମେଦନା-ପୂଜାରୀଗୁଡା ଆରଡି ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ୨/୩ ଫୁଟର ଖାଲରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ମେଦନାରୁ ପୂଜାରୀଗୁଡା ଗ୍ରାମ ଦେଇ କେଲିଆ ଶୈବପୀଠକୁ ଏହି ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ବହୁ ଦିନ ହେଲା ଏହି ରାସ୍ତା ମରାମତି ହୋଇନାହିଁ। ପ୍ରାୟ  ୧୦/୧୫ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଏହି ରାସ୍ତାଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିଥାନ୍ତି। 

ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ଧୋଡ୍ରା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୂରବ ସିଲ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଜୀବନର ଚଳାପଥରେ ହାରି ନାହାନ୍ତି। ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରି ଅନେକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିଣିବା ସହ ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗର ଭାବେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି। ପାର୍ବଣ ଆସିଲେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜା ପଡିଥାଏ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର ନ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି। 

ସୁଧୁରିନି ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଃଖ

ସୁଧୁରିନି ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଃଖ

ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀ, ୧୨।୯: ସ୍ବାଧୀନ ହେବାର ୭୧ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତଘାଟ,ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସହାୟତା ସବୁ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲାଣି । ମାତ୍ର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକରେ ଏପରି ୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ବିକାଶର ବିଶେଷ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ଏହାର ଗ୍ରାମଗୁଡିକୁ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ। ଏଯାଏ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ବସ୍‌ ଗ୍ରାମକୁ ଯାତାୟାତ କରିନାହିଁ । ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ  ଭରସା କେବଳ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ କମାଣ୍ଡର । ଏହି ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ ହେଲା ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର । 

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନ ଶୁଣାଣି

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନ ଶୁଣାଣି

ମୁନିଗୁଡା, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଡିଓ ଦିଲୀପ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନ ଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକର ୧୭ ପଞ୍ଚାୟତର ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଓ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ମାନେ ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସିଲେଇ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସିଲେଇ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,୧୨।୯: ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆତ୍ମନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଏକ ସିଲେଇ ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହା ୩୦ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ବ୍ଲକରୁ ଆସିଥିବା ୩୦ ଜଣ ମହିଳା ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳକ ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ଯୋଗଦେଇ ତାଲିମାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଟିକିରିରେ ଧର୍ମ ଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା

ଟିକିରିରେ ଧର୍ମ ଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା

ଟିକିରି,୧୨।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଧର୍ମଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା  ପହଞ୍ଚତ୍ଛି । ସନ୍ଥ ଜୀବନ ମୁକ୍ତାନନ୍ଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ଏହି ପଦଯାତ୍ରାକୁ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସହ ଦେବଗିରି ସନ୍ଥ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଗରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗତ ଜୁନ ୧ ତାରିଖରୁ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଜଲେଶପଟ୍ଟାରୁ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ସାର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: ଭାଜପାର ଥାନାରେ ଏତଲା

ସାର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: ଭାଜପାର ଥାନାରେ ଏତଲା

ରାୟଗଡ଼ା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଉଦ୍ୟାନ ଓ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗରେ ଚାରା ରୋପଣ, ସାର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ରାୟଗଡା ଜିଲା ଭାଜପା  କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି। ନଗର ସଭାପତି ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀ, ଜାତୀୟ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଉପସଭାପତି କାଳୀରାମ ମାଝି, ଏମ୍‌.ରାମାରାଓ, ସନ୍ତୋଷ ପାଢ଼ୀ, ପରମାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ମନ୍‌ଜିତ୍‌ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଓ ଅନ୍ୟ ଦଳୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ରାୟଗଡା ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଥାନା ଅଧିକାରୀ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଭତ୍ରାଙ୍କୁ ଏହି ଏତଲା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ଅଦାବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ: ପରେ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ

ଅଦାବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ: ପରେ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଲମତାପୁଟ ରାସ୍ତା କୋଟା ଛକ ନିକଟସ୍ଥ କାଳିମନ୍ଦିର ନିକଟରେ କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ଅଦା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ସହ ତାଙ୍କଠାରୁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ବୈପାରୀଗୁଡା ପୋଲିସ ଖବର ପାଇ ଏସ୍‌.ଆଇ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଦଶମନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଶୁକୁଆପଦରଠାରେ ଅପହୃତ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଠାବ କରିଥିଲେ। 

ଡାକ୍ତରଖାନା ଘେରିଲା ନଗର କଂଗ୍ରେସ

ଡାକ୍ତରଖାନା ଘେରିଲା ନଗର କଂଗ୍ରେସ

ଜୟପୁର,୧୨।୯(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ନଗର କଂଗ୍ରେସ ଘେରାଉ କରିଛି। ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଆଉଟ ଡୋରରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଡିୟୁଟି କରିବା, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା, ସେମାନଙ୍କ ଦଲାଲିଗିରି ରୋକିବା, ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ଦାବି ନେଇ ଏହି ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। 

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’

କୁନ୍ଦୁରା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। କୁନ୍ଦୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପରଜା, ବିଜେଡି ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ ସାହୁ, ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ, କୁନ୍ଦୁରା ଥାନାଧିକାରୀ ଭବାନୀ ମୁଦୁଲି, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ବୃନ୍ଦାବନ ମଲ୍ଲିକ, ବିଜେଡି ଯୁବ ସଭାପତି ରମାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦ୍ମା ହରିଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ

ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ

ଦଶମନ୍ତପୁର/କୋରାପୁଟ, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ସଂପାଦକ ସୁଶାନ୍ତ ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କୈଳାସ ତ୍ରିପାଠୀ, ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପ୍ରଭା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଡିଓ ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। 

ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସରେ ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ପାଇଁ ସଚେତନତା

ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସରେ ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ପାଇଁ ସଚେତନତା

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଶୁଭ୍ରାଂଶୁଶେଖର ବାହିନୀପତି ଏଥିରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ନାଲ୍‌କୋ ମେଡିକାଲର ଡାକ୍ତର ଡି. ସତ୍ୟା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପାଓ୍ବାର ପଏଣ୍ଟ ଓ ଡେମନଷ୍ଟ୍ରେସନ କରି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ହୃଦ୍‌ଘ।ତ, ଜଳାପୋଡ଼ା, ସାପ କାମୁଡ଼ା ଏବଂ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ କିପର ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯିବ, ତାହାର ସରଳ ଉପାୟ ବୁଝାଇଥିଲେ। 

ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୌରବ ବଢ଼ାଇଲେ ବେଦପ୍ରକାଶ

ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୌରବ ବଢ଼ାଇଲେ ବେଦପ୍ରକାଶ

ବୋରିଗୁମ୍ମା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ବେଦପ୍ରକାଶ ମାଳି ଓଡ଼ିଶା ବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀର ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ବୋରିଗୁମ୍ମାର ଗୌରବ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ଗୌରୀଶଙ୍କର ସାମନ୍ତରାୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। 

ବୁଥ୍‌ ମଜଭୁତ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ବୁଥ୍‌ ମଜଭୁତ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ସ୍ଥିତ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଚିକୁଡୁ ହରିଙ୍କ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତି ଓ କର୍ମୀ। ବୁଥ ସ୍ତରକୁ ମଜଭୁତ କରି ଦଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ୧୨୦ ମିଶନକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଜିଲାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଦଳବଦଳ: ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ କୋରାପୁଟ ବିଡିଓ

ଜିଲାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଦଳବଦଳ: ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ କୋରାପୁଟ ବିଡିଓ

କୋରାପୁଟ,୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ ହୋଇଛି। ନାରାୟଣ ମୁର୍ମୁ ଜିଲାର ନୂତନ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଭାବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସୁଜାତା ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଜିଲା ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କମିଶନର ଭାବେ ବଦଳି କରାଯାଇଛି । ନାରାୟଣ ମୁର୍ମୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ବିଡିଓ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରେ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ନୂତନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଜଳ ଯୋଗାଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଶାଳ ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ଜଳ ଯୋଗାଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଶାଳ ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

କୋରାପୁଟ,୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଖାଲି ପଦବୀ ପୂରଣ, ଚାକିରି ସ୍ଥାୟୀ, ଦରମା ବୃଦ୍ଧି, ଏସ୍‌ଇଏମ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୈନିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ୱାର୍କଚାର୍ଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଚାକିରି ସହ ପେନସନ ଦାବି କରିଛି ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପାଇପଜଳ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ। କୋରାପୁଟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଶାଳ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ସଂଘ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛି। 

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ପରିଣତି: ଡାହାଣୀ କହି ଘର ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଯୁବକ

ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ପରିଣତି: ଡାହାଣୀ କହି ଘର ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଯୁବକ

ମାଥିଲି, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବଦଳୁନାହିଁ ଚିନ୍ତାଧାରା। ପ୍ରଥମେ ଜାତିଆଣ ମନୋଭାବ ରଖି ବାସନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଡାହାଣି ସନ୍ଦେହ କରି ଘର ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଯୁବକ।  ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର ଏଭଳି ପରିଣତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୋଡ଼ି ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୋଡ଼ି ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ପଦ୍ମପୁର,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ବାସୁଦେଇପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଦଧିବାମନପୁର ଗ୍ରାମର ସୁବଳ ମାଝି କୌଣସି କାରଣକୁ ନେଇ ସୋମବାର ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ପୋଡି ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ।

ଟ୍ୟୁସନ୍‌ରୁ ଫେରୁଥିବା ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ଟ୍ୟୁସନ୍‌ରୁ ଫେରୁଥିବା ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ପଦ୍ମପୁର,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ନାୟକାଣିଡ଼ିହ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।