ରାୟଗଡା

ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମାଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମାଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ମାଲକାନଗିରି,୧୩ା୯( ଡ଼ି଼ ଏନ ଏ.)-ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଥିବା ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ବେଟି ରାମା ଗୁରୁବାର ସୁକ୍‌ମା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ମୋମୋ ସଚେତନତା

ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ମୋମୋ ସଚେତନତା

କୋରାପୁଟ,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ମୋମୋ ସଂପର୍କୀୟ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୋମୋ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାରୁ ଯୁବମାନସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ମାଣ୍ଡିଆଗୁଡ଼ା ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି

ମାଣ୍ଡିଆଗୁଡ଼ା ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ସଦରରେ ଥିବା ମାଣ୍ଡିଆଗୁଡ଼ା ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ରୂପକ ତୁରୁକ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। ବିକାଶର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରୁ ବହୁଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗ୍ରାମରେ ୧୨୫ ଜଣ ମତଦାତା ରହିଛନ୍ତି। ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରରୁ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଶ୍ରମଦାନ କରି ଗାଈଗାଡ଼ ନଦୀରେ ଥିବା ପୋଲରାସ୍ତାର ମରାମତି କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବାରୁ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଚେତାବନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। 

କଂଗ୍ରେସର ‘ମୋ ବୁଥ୍‌, ମୋ ଗୌରବ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସେମିଳିଗୁଡା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ‘ମୋ ବୁଥ୍‌, ମୋ ଗୌରବ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ପଟାଙ୍ଗୀ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାନେତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ବାହିନୀପତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କରେ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ। 

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ାରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ପଲ୍ଲବୀ, ଭଗବତୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ାରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’: ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେଲେ ପଲ୍ଲବୀ, ଭଗବତୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଚଗୀତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୨ ଜଣଙ୍କୁ ଜିଲାସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ନେହଲତା ପଟ୍ଟନାୟକ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିଲୋଚନ ଜେନା, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସରୋଜିନୀ କାଣ୍ଡିକି, ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ଈଶ୍ୱର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସର୍ମ୍ପକିତ ବୈଠକ: ବୁଥ୍‌ରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସର୍ମ୍ପକିତ ବୈଠକ: ବୁଥ୍‌ରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ସଦଭାବନା ସଭାଗୃହରେ  ଜିଲାରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।  ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଥିବା ୧୧୪୧ଟି ବୁଥରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁବିଧା ଯଥା ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା, ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ଓ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଲମତାପୁଟ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ  ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୀମାଞ୍ଚଳ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବିଡିଓ ସୌମ୍ୟ ସାର୍ଥକ ବେହେରା ପରିଚାଳନା ଓ ତଦାରଖ କରୁଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମୁଦାୟ ୩୭୮ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଗଦେଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ।

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଆମ ଗାଁ କଥା’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଆମ ଗାଁ କଥା’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.):କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୋରାପୁଟରେ ଏକ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଆମ ଗାଁ କଥା’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ କୋଟସ ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭୁ ଜାନି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ସିଡିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। 

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୩।୯- ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବଡପଦର ପଞ୍ଚାୟତରେ  ଜିଲା ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଯୋଜନା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ  ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଲତା ବିଶ୍ବାସ, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଡାକ୍ତର କ୍ଷୀରୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ମହନ୍ତ, ଶିଶୁ ବିକାଶ ଯୋଜନା ଅଧିକାରୀ ପାର୍ବତୀ ସୋରେନ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପରିଦର୍ଶିକା ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ସଭାସୁନ୍ଦର, ନିରୁପମା ଭତ୍ରା,ଗାଙ୍ଗୀ ଶ୍ରୀଗାମ,ଚମ୍ପା ନାୟକ, ରେଖା ସଭାସୁନ୍ଦର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଦର୍ଶିକା ହେମଲତା ମହନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ।

କୃଷକଙ୍କୁ କୃଷି ଉପକରଣ ବଣ୍ଟନ

ପଡିଆ,୧୩।୯- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପଡିଆ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ଓଲାମପାଲ୍ଲି ଗ୍ରାମକୁ ଭାରତୀୟ ରେଡକ୍ରସ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତମାନର କୃଷି ଉପକରଣ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ତରଫରୁ ବିତରଣ କରାଯାଇଛି ।

୬ ଗ୍ରାମରେ ନାହିଁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୩।୯- ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ଉପଦ୍ରୁତ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବଡ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ।ଫଳରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପ୍ରାକ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଓ ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏଥିସହ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ୨୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ  ଜନବସତି ରହିଛି। ୫ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରର ୫ଶହରୁ ଅଧିକ ପିଲା ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି। ବସ୍ତି ଓ କଲୋନୀଗୁଡିକ  କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ୧ କିଲୋ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂର ହୋଇଥିବାରୁ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ନ ପାରି  ପ୍ରାକ୍‌ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସହରର ଜନବସତିକୁ ନେଇ  ୪/୫ଜଣ ଆଶାକର୍ମୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ୫ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ରହିଛି। 

ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ସୁଧାର ଅଣାଯାଉ

ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ସୁଧାର ଅଣାଯାଉ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୯(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଓ ସଦର ମହକୁମା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଛି। ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞ ନଥିବାରୁ ରୋଗୀ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତିି । ସମ୍ବଳ ଅଭାବରୁ ରୋଗୀ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଯାଇ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି।  ଏନେଇ ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ  ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ପରିକ୍ଷିତ ସେଠୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ କୁମାର ନାୟକ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଚୌଧୂରୀ ଶୋଭାରାଣୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହ ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ  ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । 

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ହେବ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଇନଜୀବୀ ସମ୍ମିଳନୀ


ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅଲ୍‌ ଓଡିଶା ଲୟର୍ସ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଇନଜୀବୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ସହ ଗଜପତି ଜିଲା ବାର୍‌ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଚଳିତବର୍ଷ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ ହେବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। 

କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି), ୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-୭ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ  ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯିବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ଏବଂ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମୁଖ୍ୟ କିରାଣି ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭରସା କାଠପୋଲ

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭରସା କାଠପୋଲ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବର୍ଷେ ତଳେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା କଲଭର୍ଟ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମରାମତି କି ନିର୍ମାଣ କାମ ହେଲାନି। ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ତିଆରି କଲେ କାଠ ପୋଲ। ଏହି ବିପଦସଙ୍କୁଳ କାଠପୋଲ ଉପରେ ୟାତାୟତ କରୁଛନ୍ତି ୪ଟି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମାଝୀଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଜାମ୍ବଗୁଡା ଠାରେ ରହିଛି ଏହି କାଠ ପୋଲ।

ବାମଦେବ ହେଲେ ଆତ୍ମା  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ବାମଦେବ ହେଲେ ଆତ୍ମା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ୧୩।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଡାଙ୍ଗସୋରଡାରେ ଥିବା କୃଷି ବିଭାଗର ସୂଚନା ଓ ପରାମର୍ଶ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ  ବାମଦେବ ବଦାକୁଲୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ୧୮ଜଣ କୃଷି ବିଭାଗର ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ କରାଯାଇ ଆତ୍ମାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ବର୍ଷା ଦିନେ ପାଣି ସମସ୍ୟା

ବର୍ଷା ଦିନେ ପାଣି ସମସ୍ୟା

ଗୁଣପୁର,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ସହରରେ ବର୍ଷା ଦିନେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାହାକାର ପରିସ୍ଥିତି  ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ୮କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ମେଣ୍ଟାଇ ପାରୁନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । 

 ଓଲଟିଲା ଅଟୋ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଓଲଟିଲା ଅଟୋ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଝରିଗାଁ,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଘାଟିରେ ଗୁରୁବାର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଏକ ଅଟୋ( ଓଡି ୨୪ସି ୧୭୩୨) ଓଲଟି ପଡ଼ିଛିି। ଫଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । 

୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଧାରଣା

୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଧାରଣା

ସେମିିଳିଗୁଡ଼ା, ୧୩।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏନଏଚଏମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପିଏମଜି ଛକରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗଣେଶ ପୁଜା ନେଇ କୋରାପୁଟ ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର

ଗଣେଶ ପୁଜା ନେଇ କୋରାପୁଟ ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର

କୋରାପୁଟ,୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଗଣେଷ ପୂଜା ନେଇ ଗୁରବାର କୋରାପୁଟ ସହର   ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି ।  କୋରାପୁଟ ସହରରେ ୩୫ଟି ପୁଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମହା ଆଡମ୍ବର ସହକାରରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ସହ ଟ୍ରାଫିକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

 ଭୋଟର ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମନ୍ତେ କର୍ମଶାଳା

ଭୋଟର ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମନ୍ତେ କର୍ମଶାଳା

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌,  ୧୩।୯ -  ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ ସମୟରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ଭୋଟରଙ୍କ ନାମ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମନ୍ତେ  ରାୟଗଡ଼ା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉପ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରବୀର କୁମାର ନାୟକ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । 

ମୁନିଗୁଡ଼ା: ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ

ମୁନିଗୁଡ଼ା: ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଷ୍ଟେଶନ-ଖିଙ୍ଗା ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ: ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ଷ୍ଟେଶନ-ଖିଙ୍ଗା ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ: ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରୁ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଖିଙ୍ଗା ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ରାସ୍ତା ପୂର୍ବରୁ ଅଙ୍କାବଙ୍କା ଅଣଓସାରିଆ ହୋଇ ରହିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ଯୋଜନାରେ 

ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ନିଶାଦ୍ରୀ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଅଷ୍ଟମ ବାଟାଲିୟନ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଛି।