ରାୟଗଡା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସନ୍ଦେହ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସନ୍ଦେହ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୦ା୭(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ-ସାନକୁମୁଲି ରାସ୍ତା କଡରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ପଡିଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହା ଦେଖି ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ କୋଡିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ଟିକରାଗୁଡା ଗାଁର ବିକ୍ରମ ଜାନୀ। ରାତିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ କିଛି ଦୂର ଘୋଷାରି ହୋଇଯିବା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ରହିଛି। ପାଦ, ମୁଡଁ, ହାତ ଆଦିରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ରହିଛି। ଚପଲ ଓ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମୃତଦେହଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଫୁଟ ଦୂରରେ ପଡି ରହିଥିଲା। ଖବରପାଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ ଦିଲୀପ ପ୍ରଧାନ, ଏଏସ୍‌ଆଇ ଏ.କେ. ପାଳ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିବା ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର

ଝରିଗାଁ, ୧୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶିବପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର କ୍ଷମାନିଧି ଭୋଇ ଓ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥିଭାବେ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ବାବୁଲାଲ ସାମଲ ଯୋଗଦେଇ ଶିବିରର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀମାଦଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ଶିବିରଟି ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି।

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋରସୋର ଚାଲିଛି। ୩ଟି ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ା ବର୍ତ୍ତମାନ ରଥ ଗୁଡିକରେ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ସୁରେଶ ମାଝି, ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ବସନ୍ତ କୁମାର, ରାମନାଥ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି।

ମାତିଛନ୍ତି ଲୁଟେରା, ଘରୁ ଲୁଟିଲେ ଟଙ୍କା, ସୁନା

ମାଥିଲି , ୧୦।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ) ମାଥିଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆତଙ୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ମାଥିଲି କଲେଜରୁ ଗ୍ରିଲ ତାଡି ଚୋରି କରିଥିଲା। ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଜୈନକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କଠାରୁ କାଗଜପତ୍ର ଓ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ ନେଇଯାଇଥିଲେ। ପୁଣି ଥରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ମାରି ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ଲୁଟେରାମାନେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା ଲୁଟିଛନ୍ତି। ଏଥର ଲୁଟର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାର ।

ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ନିମନ୍ତେ ଦାବିପତ୍ର

ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ନିମନ୍ତେ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୭ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ତରଫରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ନିମନ୍ତେ ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୪ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ବ୍ଲକର ତଳଝିରି, ସୁଙ୍ଗେର, ସିନ୍ଦୂରଘାଟି, ଅଡାଝୋର, ମୁନିସିଂ ଗଁା, ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି, କାଶୀପୁର, ଡଙ୍ଗାସିଲ, ଟିକିରି, ମାଇକଞ୍ଚ, ଗୋଡିବାଲି, ମାଣ୍ଡିବିଶି, ସିରିପାଇ, ରେଙ୍ଗା, ଖୁରିଗଁା, ଗୋରଖପୁର, ଧଡକାବାହାଲ, ବାଙ୍କା, ପୋଡାପାଡି, ଶଙ୍କରଡା, ହାଡିଗୁଡା, କୁଚେଇପଦର ଆଦି ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମୋଟ ୨୪ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଯୋଗାଇଦେବା ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଯୋଗାଇଦେବା ନେଇ ଦାବିପତ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୭ ତୁରନ୍ତ ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଯୋଗାଇ ଦେବା ନେଇ ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ସୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଡୋକୁଲଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମର ହରକା ଜ୍ୟୋତି, ହାରକା ଲାଚନା, ହାରକା ଅରୁଣା ଏବଂ ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଡାକ ଯୋଗେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ନିଜ ନିଜ ଲିଖିତ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୦।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଗୁଡ଼ିଆବନ୍ଧ ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତଦେବୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠଠାରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟାପୀଠର କ୍ରୀଡ଼ାଶିକ୍ଷକ ମୁରଲୀଶ୍ୱର ଓଡ଼ିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁ ହୋଇଥିଲା।

ଏବିଭିପିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

ଗୁଣପୁର,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଗୁଣପୁର ଶାଖା ସଭାପତି ଡ.ପ୍ରଶାନ୍ତ ହୋତା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପରିଷଦର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଗଜପତି ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଉମା ଶଙ୍କର ଦାସ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନରେ ଏବିଭିପିର ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ପିଲାଙ୍କୁ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପ୍ରମୁଖ ଇନ୍ଦ୍ରାକ୍ଷୀ ପ୍ରସାଦ ଦାସ ସଂଗଠନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ କହିଥିଲେ । ନଗର ସମ୍ପାଦକ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମହାଙ୍କୁଡ, ବି.ଶତିଶ କୁମାର, ଶିବା ଡାକୁଆ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ବନ୍ଦେ ମାତରଂ ଗାନ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ଘଟଣାରେ ୨ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ଘଟଣାରେ ୨ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ଗୁଣପୁର,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ପୋଲିସ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରାଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ରବିବାର ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଣପୁର କୋର୍ଟକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା ସେମାନେ ହେଲେ ଗଜପତି ଜିଲା ରାଇପାଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳର ଶେଖର ସୁମନ ବୀର ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାୟକ। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ବୋଲେରୋ ଗାଡିରୁ ୨୧୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ପୁଣି ୨  ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ପୁଣି ୨ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୭ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କାୟା ମେଲାଇଥିବା ଡେଙ୍ଗୁ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ । ସୋମବାର ପୁଣି ୨ ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ କେରେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସୁଲୁଭା ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟସାଇ ସିଂ(୧୭) ଓ ପିତାମହଲ ପଞ୍ଚାୟତ ମାଣିକଝୋଲା ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଡିଙ୍ଗୀ(୩୫) ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ବୈଠକ: ସିସି କ୍ୟାମେରା, ସାଇରନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ବୈଠକ: ସିସି କ୍ୟାମେରା, ସାଇରନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଜୟପୁର,୧୦।୭(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ଟାଉନ ଏବଂ ସଦର ଥାନା ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସହରସ୍ଥିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ଥାନା ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜୟପୁର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ଦିବାକରଙ୍କ ଆହ୍ବାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ସହରସ୍ଥିତ କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖା ପରିଚାଳକମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଜୟପୁର ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପ୍ରମୁଖ ସହର। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏଠାକୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆସିଥାନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଡକାୟତି କରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସେଠାକୁ ଚମ୍ପଟ ମାରି ପାରନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ସେ ନେଇ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସିସି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବା, ସିସି କ୍ୟାମେରାର ହାର୍ଡ ଡିସ୍କକୁ ଗୋପନରେ ବ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସି କକ୍ଷରେ ରଖିବା, ବ୍ୟାଙ୍କର ସାଇରନ ସିଷ୍ଟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସହ ସିସି କ୍ୟାମେରାକୁ ମୋବାଇଲରେ କନେକ୍ଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜୟପୁର ୧୦।୭(ନି. ପ୍ର.) ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଙ୍ଗା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଫାଇନାଲରେ ଦଳେଇପୁଟ ଏବଂ କଟାରିପୁଟ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କଟାରିପୁଟ ବିଜୟ ହୋଇଥିଲା । ବିଧାୟକ ବାହିନୀପତି ବିଜୟ ହୋଇଥିବା କଟାରିପୁଟକୁ ଟ୍ରଫି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଉପ ବିଜେତା ଦଳେଇପୁଟ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରଫି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ବିଧାୟକ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଷ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ, ନିଧି ଭତ୍ରା, ସୁନାଧର ଭତ୍ରା, ନକୁଳ ହିଆଲ, ମକର ହରିଜନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଅଧୋଗତିରେ କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

କୁନ୍ଦୁରା,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସରକାରଙ୍କ ‘ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ, ସଭିଏଁ ବଢନ୍ତୁ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହେଉନାହିଁ । କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଧୋଗତି ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକର ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜାନୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ୩ଟି ବ୍ଲକର ଦାୟିତ୍ୱ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଚାପ ପଡୁଥିବାରୁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସମ୍ପାଦନ ହେଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକର ୧୬ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ୯ ଜଣ ସିଆର୍‌ସିସିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୧୩୮ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ଯାହା ଫଳରେ କି ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଅଧାରେ ରହିଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ , ରୋଷେଇଶାଳା ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଗୁଡିକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି।

ଟିକରପଡ଼ା ୟୁଜି ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ମରୁଡ଼ି

ଟିକରପଡ଼ା ୟୁଜି ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ମରୁଡ଼ି

ଲମତାପୁଟ,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ତଥା ଟିକର ପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଷୟ ଶିକ୍ଷକ ମରୁଡି ପଡ଼ିଛି। ଜଣେ ପିଇଟି ଶିକ୍ଷକରେ ଚାଲିଛି ଅଷ୍ଟମ ଏବଂ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢା । ବାରମ୍ବାର ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଶିକ୍ଷକ ପଠାଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରାନଗଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଭାବକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟିକର ପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରଠାରେ ନୂତନ କରି ଏକ ଇୟୁଜି ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳରେ ପ୍ରଥମରୁ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୭ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ।

ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ‘ଦର୍ପଣ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ‘ଦର୍ପଣ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୦।୭(ବି.ପ୍ର) ସ୍ଥାନୀୟ ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଏନଆଇସି ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ଦର୍ପଣ(ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଫର ଆନାଲିଟିକାଲ ରିଭ୍ୟୁ ଅଫ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏକ୍ରସ ନେସନ)ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଜିଲାପାଳ ଡଃ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକର ପ୍ରଗତି ଏବଂ ଠିକ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ଆପ୍ଲିକେସନର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକ ନିକଟତର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ପ୍ରଶାସନ ସଠିକ ତଥ୍ୟ ପାଇ ତାଙ୍କୁ ଯଥା ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିପାରୁଛି ବୋଲି ଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ  ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

କାଲିମେଳା,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଏମଭି-୭୯ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପେଦାବାଡା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିବାର ଏମଭି-୭୯ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ କରି ଏମଭି-୧୦୭ ଗ୍ରାମର ମନୋଜିତ ମିର୍ଦ୍ଧାଙ୍କ ପୁଅ ମାଧବ ମିର୍ଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ନୀତି ରଥଯାତ୍ରା ନିର୍ଘଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ମାଥିଲି , ୧୦।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ) ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଓ ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରଥଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୀତି ଅନୁସାରେ ୧୩ରେ ନେତ୍ର ଉତ୍ସବ ଏବଂ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ ହେବ । ୧୪ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ତିଚା ଯାତ୍ରା, ପ୍ରାତଃ ୮ଟାରୁ ୧୦ଟା ମଧ୍ୟରେ ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ନିଳଚକ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଧ୍ବଜାରୋହଣ ହେବ। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ପହଣ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ରାଜାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ, ଅପରାହ୍ନରେ ଛେରା ପହଁରା ହୋଇ ରଥାରୁଢ ଦିଅଁଙ୍କ ଆଳତି ଦର୍ଶନ ପରେ ରଥଟଣା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ଶ୍ରୀହେରା ପଞ୍ଚମୀ, ରାତି ୮ରେ ଶ୍ରୀମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନ, ଆଳତି ଓ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଶ୍ରୀ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭଗ୍ନ, ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ୨୨ ତାରିଖରେ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଚାରା ରୋପଣ

କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଚାରା ରୋପଣ

ରାଇଘର,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ରାଇଘର ଗ୍ରାମ୍ୟ ନ୍ୟାୟାଳୟ ତଥା ଜେଏମଏଫସି ଦେବଶ୍ରୀ ସାହୁ, ସରକାରୀ ଓକିଲ ପ୍ରଦୀପ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରେଞ୍ଜର ତନଜା କାର୍ତ୍ତିକ, ଆଇନଜୀବୀ, କୋର୍ଟ କର୍ମଚାରୀ, ବନ କର୍ମଚାରୀ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲେ।

ବର୍ଷା ହେଲା,  ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧାରୁ ଛୁଟି

ବର୍ଷା ହେଲା, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧାରୁ ଛୁଟି

ଧୋଡ୍ରା, ୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ସ୍କୁଲ। ହଠାତ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଶିକ୍ଷକ ସ୍କୁଲକୁ ଅଧାରୁ ଛୁଟି କରିଦେଇଥିଲେ। ସୋମବାର ଏହିପରି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗଁା ବ୍ଲକ ଚାଟିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ଚାଟିଗୁଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ଏଠାରେ ପ୍ରଥମରୁ ୫ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ପିଲାମାନେ ଯଥା ସମୟରେ ସ୍କୁଲ ଆସିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତଥା ଉଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ହେବାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧.୩୫ରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

ମାଲକାନଗିରି, ୧୦।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର) ମୁଣ୍ଡଗଞ୍ଜିବା ଲାଗି ଇନ୍ଦିରା ଆବାସଟିଏ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ ଅଫିସକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ହାଲିଆ ହେଲେଣି।

ଆଦିବାସୀ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜମି ହଡପ ଅଭିଯୋଗ

ଆଦିବାସୀ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜମି ହଡପ ଅଭିଯୋଗ

ମାଲକାନଗିରି,୧୦।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) - ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ବୃଦ୍ଧା ମହିଳା ନିଜର ଜମି ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଜୀବନ ଯାପନ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ସେ ପାଉଥିବା ବିଧବା ଭତ୍ତାରେ ତାଙ୍କ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରି ସଦର ମହକୁମା ପରଜାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ।

ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଲମତାପୁଟ: ଚାରିଆଡେ କାଦୁଅ, ଆବର୍ଜନା

ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଲମତାପୁଟ: ଚାରିଆଡେ କାଦୁଅ, ଆବର୍ଜନା

ଲମତାପୁଟ, ୧୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ମୁଖ୍ୟ ଛକ ବର୍ଷା ପରେ କାଦୁଅ ଓ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ରହିଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଲମତାପୁଟ ଛକରୁ ମାଛକୁଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇପ ପକାଯାଇଛି।

୫ଦିନ ହେଲା ଲିଙ୍କ ନାହିଁ: ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାମ ଠପ୍‌

୫ଦିନ ହେଲା ଲିଙ୍କ ନାହିଁ: ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାମ ଠପ୍‌

ଝରିଗାଁ, ୧୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ଗତ ୫ଦିନ ହେଲା ଲିଙ୍କ୍‌ ନାହିଁ।

୮ଦିନ ହେଲା ଗୁଡାରୀରେ ଡାକସେବା ଅଚଳ

ଗୁଡାରୀ, ୧୦ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଡାରୀ ବ୍ଲକରେ ଗତ ୨ତାରିଖରୁ ଡାକସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌ ରହିଛି। ଫଳରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଡାକସେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଅଛନ୍ତି।