ରାୟଗଡା

ପୁଅର କାଠଫାଳିଆ ମାଡରେ ବାପା ମୃତ

ପୁଅର କାଠଫାଳିଆ ମାଡରେ ବାପା ମୃତ

ମାଥିଲି , ୨୨।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କର୍ତ୍ତନପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ କୋପ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ପୁଅର କାଠ ଫାଳିଆ ମାଡରେ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତକ ହେଲେ ସମାରୁ ନାୟକ (୬୨) ।

ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ନାବାଳିକା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଯୌନ ଅସଦାଚରଣ  ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ା ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରାଯିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେ

ସ୍କୁଲ ମିଶ୍ରଣ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବିପତ୍ର: ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଅଭିଭାବକ

ସ୍କୁଲ ମିଶ୍ରଣ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବିପତ୍ର: ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଅଭିଭାବକ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ବାଣଗୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦଶମନ୍ତପୁର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଏବିଡିଓ ରଜନୀକାନ୍ତ ଦାଶ ଓ ବିଇଓ ଅର୍ପିତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କିରାଣି ଗୌରୀଶଙ୍କର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିକଟରେ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି

ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିକଟରେ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୨।୧(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଅଗ୍ନିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କୁସୁମଝର ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିକଟରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଗଢିଚାଲିଛି ଇଟାଭାଟି। ଏଥିଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି।  ଏପରିକି ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିକଟରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ  ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଥରେ ମାତ୍ର ଚଢାଉ କରି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଚୁପ ହୋଇ ବସିଛି।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ରାଜସ୍ବ କର୍ମଚାରୀ ଚଢାଉ ଆଳରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।  କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉନଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହିଭଳି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। 

ନାବାଳିକା ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ

ନାବାଳିକା ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୨।୧(ବି.ପ୍ର.)-ନାବାଳିକା ଏବେ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ । ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା  ଝରିଗାଁ ଥାନାରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନାବାଳିକା ଏତଲା ଦେବା ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଲା ସତ , କିନ୍ତୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିିସ ଗିରଫ ନକରି ନୀରବ ବସିଛି । ନ୍ୟାୟ ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଜିଲାପାଳ, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଏସପିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି।

କନିଆକୁପା ଗ୍ରାମକୁ ନାହିଁ ରାସ୍ତା

କନିଆକୁପା ଗ୍ରାମକୁ ନାହିଁ ରାସ୍ତା

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ୨୧ା୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ହନୁମନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ କି.ମି. ଦୂରରେ ରହିଛି ଏକ ଛୋଟିଆ ଗ୍ରାମ କନିଆକୁପା। ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତି ମାତ୍ର ୪ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର।  ସମସ୍ତେ କୁଲି ମଜୁରି, ଚାଷ କରି ପେଟ ପୋଷିଥାନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଏହି ଗ୍ରାମ। ହେଲେ ଗ୍ରାମକୁ ଖଣ୍ଡିଏ ରାସ୍ତା ନାହିଁ ା ଫଳରେ ଲୋକେ ଯିବା ଆସିବା କରିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । 

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପିଏମ୍‌ଇଜିପି ବାଟବଣା:୫ ବର୍ଷରେ ୧୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଋଣ

ଜୟପୁର,୨୨।୧(ନି.ପ୍ର.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ଜେନେରେଶନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ(ପିଏମ୍‌ଇଜିପି)ରେ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଞ୍ଜୁର ପାଇବା ପରେ ବାକି କାମ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଟକି ଯାଉଛି। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ବିନା ବନ୍ଧକରେ ଋଣ ଦେବାକୁ ସିଧାସଳଖ ମନାକରି ଦେଉଛନ୍ତି। ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକମାନେ ସ୍ବାବଲମ୍ବନଶୀଳ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ଅଭାବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଶା ଆଶାରେ ରହିଯାଉଛି। ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶପାଏ। ଏହା ପରେ ଇଚ୍ଛୁକ ଯୁବତୀ ଯୁବକ ଆବେଦନ କରିଥା’ନ୍ତି।  ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲା ପରେ ବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ଭିତରେ ସମନ୍ବୟ ରହୁ ନ ଥିବାରୁ ଋଣ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛ।

ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘର ଦାବି: ୨୮ଶହ ଟଙ୍କା ନୁହେଁ, କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫୫ଟଙ୍କା ଦିଅ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୨ା୧(ବି.ପ୍ର.)- କାଳିଆ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାଷୀ ସମାବେଶରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଯିବେ ା  ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ବସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ା ବସ୍‌ ଡିଜେଲ  ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ଦୈନିକ ୨୮ଶହ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରୁ ୪୦ଟି ବସ ପୁରୀ ଯିବାକୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି ା

ସରିଲା ଦୁରୁଆ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପୁଷ୍‌ ପରବ

ସରିଲା ଦୁରୁଆ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପୁଷ୍‌ ପରବ

ବୈପାରୀଗୁଡା, ୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ବୈପାରୀଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଶିରିବେଡା ଗ୍ରାମର  ଦୁରୁଆ ଜନଜାତି  ପାଳନ କରୁଥିବା ପୁଷ ପରବ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ବୁଧବାରରୁ ଏହି ପରବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥଲା। 

ମୁଣ୍ଡାଗୁଡ଼ା ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ଖରାରେ ଗଛତଳେ ବର୍ଷାରେ ଟିଣ ଆଉଜା ଘରେ ପାଠପଢା

ମୁଣ୍ଡାଗୁଡ଼ା ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ଖରାରେ ଗଛତଳେ ବର୍ଷାରେ ଟିଣ ଆଉଜା ଘରେ ପାଠପଢା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧(ବି.ପ୍ର.): ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ  ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମାଝିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଣ୍ଡାଗୁଡା ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ। ଏଠାରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ  ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନାହିଁ। ଖରାଦିନେ ଗଛତଳେ ଓ ବର୍ଷା ଦିନରେ ଟିଣ ଆଉଜା ହୋଇଥିବା ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଗୃହରେ ପିଲା ପାଠ ପଢନ୍ତି।  

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଝୋଡ଼ିଆପଡା ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଝୋଡ଼ିଆପଡା ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଟିକିରି, ୨୧।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ  ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଠିକ୍‌ ଉପଯୋଗ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏହାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକରେ । 

ହାତଗୋଡ଼ ବାନ୍ଧି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗକୁ କାଟିଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ହାତଗୋଡ଼ ବାନ୍ଧି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗକୁ କାଟିଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧(ବି.ପ୍ର.): ପରକ୍ରୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହରେ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗକୁ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଥାନା ଅଧୀନ ଉଦୟପୁର ଗ୍ରାମରେ।

ଏସାର ପାଇପ ଲାଇନ୍‌ କାଟିଲେ ମାଓବାଦୀ

ଏସାର ପାଇପ ଲାଇନ୍‌ କାଟିଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି ତା. ୨୧।୧:  କିଛିଦିନର ନିରବତା ପରେ ପୁଣି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ହିଂସ୍ର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି। ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଲେଗାଡ଼ା ପଞ୍ଚୟତର ଦିଗାଜାନବାଈ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଏସାର ପାଇପ ଲାଇନକୁ ଗତ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ମାଓବାଦୀମାନେ ରାତ୍ରିରେ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୋଲିଓ ରୋକିପାରିନି ପାଠର ଝୁଙ୍କ

ପୋଲିଓ ରୋକିପାରିନି ପାଠର ଝୁଙ୍କ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୧।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଶରୀରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, କିନ୍ତୁ ମନରେ ଶିକ୍ଷାର ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଚଢ଼ିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ଏଲିଜାବେଥ। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ମାଛପୁଟ ଗ୍ରାମର ମୋହନପାତ୍ର ଖୋସ୍ଲାଙ୍କ ବଡ଼ଝିଅ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଏଜିଲାବେଥ ଖୋସ୍ଲା। ଜନ୍ମରୁ ପୋଲିଓରେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ ସରୁ ହେବା ସହିତ ଟିକେ ଛୋଟ ହେତୁ ସେ ଚାଲିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ମା’ ବାପାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏଲିଜାବେଥ ଏବେ ଯୁକ୍ତଦୁଇ କଳାରେ ପଢୁଛନ୍ତି। 

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଡେଥ୍‌ ଜୋନ୍‌ ‘ରାଞ୍ଚତ୍-ବିଜୟାୱାଡ଼ା’ ରାସ୍ତା

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଡେଥ୍‌ ଜୋନ୍‌ ‘ରାଞ୍ଚତ୍-ବିଜୟାୱାଡ଼ା’ ରାସ୍ତା

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାଞ୍ଚତ୍-ବିଜୟାୱାଡ଼ା ରାସ୍ତା ଏବେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଡେଥ୍‌ ଜୋନ୍‌ ପାଲଟିଛି। ବିଶେଷ କରି ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ରାସ୍ତାରେ ରାତ୍ରିକାଳୀନ ଦ୍ରୁତଗାମୀ ବସ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ଭାରୀଯାନର ଚକାତଳେ ଚାପିହୋଇ ପ୍ରତିଦିନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଟଳିପଡୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେଧୀରେ କମିବା ଏବେ ପରିବେଶବିତ୍‌ଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ: ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ: ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଗିରଫ

ମାଲକାନଗିରି,୨୦ା୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ବାଡୋଇ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ରବିବାର ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଖବରରୁ ଜଣାପଡିଛି  କ୍ରୀଡା ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ  କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ବାଡୋଇ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ମାଲକାନଗିରି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଆଇଆଇସି ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ତ୍ରିପାଠୀ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ବାଡୋଇଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ।  

ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ରେଳ ଲାଇନ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ରେଳ ଲାଇନ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ

ମାଲକାନଗିରି,୨୦।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାବାସୀ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଜିଲାକୁ ରେଳ ଲାଇନ ପାଇଁ ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ରେଳ ଲାଇନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ। ତେବେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା । ଶେଷରେ ୨୦୧୬ରେ ମାଲକାନଗିରି ରେଳଲାଇନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୮ରେ ସରକାର ୨୬୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଯୋଗାଇଦେବା ସହ ଏହି ରେଳ ଲାଇନ ପାଇଁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ତେବେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ତରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ।  ଏହାର ଫଳ ସ୍ବରୂପ  ୧୨୮.୫ କିଲୋମିଟର  ରେଳଲାଇନ ପାଇଁ ଜୟପୁରରୁ ବୈପାରିଗୁଡା ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି  ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରବିବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

  ଦିଦି ଯାଇଛନ୍ତି ପରିବା କିଣି, ପିଲାଙ୍କୁ ଜଗିଛନ୍ତି ଦିଦିଙ୍କ ସ୍ବାମୀ

ଦିଦି ଯାଇଛନ୍ତି ପରିବା କିଣି, ପିଲାଙ୍କୁ ଜଗିଛନ୍ତି ଦିଦିଙ୍କ ସ୍ବାମୀ

ଟିକିରି, ୨୦।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ସ୍କୁଲ ସମୟରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପରିବା କିଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଜଗିଥିଲେ । ଶନିବାର ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ  ଶଙ୍କରଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବାହାର କୁଝମି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ।    ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରଠାରୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ପାଠପଢ଼ା  ସମୟରେ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଭାବ:ଖରାରେ ଗଛତଳେ, ବର୍ଷାରେ ଟିଣ ଆଉଜା  ଘରେ  ପାଠପଢା

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଭାବ:ଖରାରେ ଗଛତଳେ, ବର୍ଷାରେ ଟିଣ ଆଉଜା ଘରେ ପାଠପଢା

 ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦।୧(ବି.ପ୍ର.)-ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ  ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମାଝିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଣ୍ଡାଗୁଡା ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ। ଏଠାରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ  ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନାହିଁ। ଖରାଦିନେ ଗଛତଳେ ଓ ବର୍ଷା ଦିନରେ ଟିଣ ଆଉଜା ହୋଇଥିବା ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଗୃହରେ ପିଲା ପାଠ ପଢନ୍ତି। 

ଆବାସ ଯୋଜନାକୁ ଚାର୍ହିଁ ବସିଛନ୍ତି ଅସହାୟ ପରିବାର

ଆବାସ ଯୋଜନାକୁ ଚାର୍ହିଁ ବସିଛନ୍ତି ଅସହାୟ ପରିବାର

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରହିବାକୁ ଭଲ  ଘରଟିଏ ନାହିଁ ।  ଯେଉଁ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ମରାମତି କରିବାକୁ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଭଙ୍ଗା  ଦଦରା ଘରେ ବିତୁଛି ୪ ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ଜୀବନ । ଆବାସ ଯୋଜନାରେ  ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ   ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ କେହିଁ ଶୁଣୁ ନାହାନ୍ତି।  ଏ ହେଉଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଡୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଅସହାୟ ମଙ୍ଗଦେଇ ଯାନୀଙ୍କ ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା । 

ବାଲିମେଳା ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନେଇ  ଲାଗିରହିଛି ଅନିଶ୍ଚିତତା

ବାଲିମେଳା ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନେଇ ଲାଗିରହିଛି ଅନିଶ୍ଚିତତା

ବାଲିମେଳା,୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବାଲିମେଳାଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୨୦୧୦ରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ୪୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ କରାଯାଇ ମାଲକାନଗିରି ସରକାରୀ କନିଷ୍ଠ ବିଜ୍ଞାନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଲଗ୍ନ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଗୃହରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଉଥିଲା। ପରେ ବାଲିମେଳା ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡ୍ରଗଲାଇନ ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଅବଧି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି କାର୍ଯ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡିଛି। ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାଲକାନଗିରିରୁ ବାଲିମେଳାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରୁନାହିଁ ।

୨୨ରେ ବସ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା

୨୨ରେ ବସ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା


ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୦।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-

ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ଦାବି ନେଇ ବସ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଆଗାମୀ ୨୨ତାରିଖରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା ଦିଆଯିବ।  ସ୍ଥାନୀୟ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଆହୂତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ପ୍ରଥମ ଥ୍ରୀଡି ପ୍ରିଣ୍ଟ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପ୍ରଥମ ଥ୍ରୀଡି ପ୍ରିଣ୍ଟ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୦।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-

ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଆଲୁରିନଗରସ୍ଥିତ ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶନିବାର ପ୍ରଥମ ଥ୍ରୀଡି ପ୍ରିଣ୍ଟ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ଥ୍ରୀଡି ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ସେଣ୍ଟର ଲ୍ୟାବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ମିଳିତ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିକୁ ପ୍ରି ସ୍ମିଥ୍‌-ଆର୍ଟ-ଟୁ -ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ ଏନ୍‌ଜେୟର୍ସ ହବ୍‌ ଡ୍ରିମ୍‌ କ୍ରିଏଟ୍‌ ଇନ୍‌ସ୍ପାୟାର ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। 

ଚାରାଙ୍ଗୁଲରେ ମାଡୁନି ବିକାଶ ଚେର

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୦ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାରାଙ୍ଗୁଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରଗାଁ ଚାରାଙ୍ଗୁଲ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହରିଜନ ଓ ଆଦିବାସୀ ଶ୍ରେଣୀର ପରିବାର ବସବାସ କରନ୍ତି।