ରାୟଗଡା

ରାୟଗଡା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା: ରିଜର୍ଭେଶନ ଫର୍ମ ବଦଳରେ ସାଦା କାଗଜ

ରାୟଗଡା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା: ରିଜର୍ଭେଶନ ଫର୍ମ ବଦଳରେ ସାଦା କାଗଜ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୩: ରାୟଗଡାକୁ ରେଳବାଇ  ଡିଭିଜନାଲ ମୁଖ୍ୟାଳୟ କରିବାକୁ   ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ବ୍ୟାପକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି।   ଟିକେଟ୍‌ ସଂରକ୍ଷଣ କାଉଣ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ବଦଳରେ ଦିଆଯାଉଛି ସାଧା କାଗଜ।

ନାବାଳିକା ହତ୍ୟାକାରୀ ମା’ ବାପା ଗିରଫ

ନାବାଳିକା ହତ୍ୟାକାରୀ ମା’ ବାପା ଗିରଫ

ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜଣେ ନାବାଳିକା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ମା’ ବାପାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ବାପା ଜଗେସ୍‌ ଉଦାଳି ଓ ମା’ ରୀତା। ଏ ନେଇ ଏଏସ୍‌ପି ଭି.ଆର୍‌. ରାଓ ଗୁରୁବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ:  ଜଙ୍ଗଲ  ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ: ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାଲକାନଗିରି, ୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ମାଲକାନଗିରି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଖଣ୍ଡୀୟ ବନାଧିକାରୀଙ୍କ  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ସହକାରୀ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଦେବଦାଶ ମିରାଶେ, ଅଧ୍ୟାପକ ରଞ୍ଜନ ସ୍ବାଇଁ, ଅବୈତନିକ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପାତ୍ର ଅତିଥିଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନ ହେଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଥିଲେ। 

ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ମାଲା ମାଢିଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌

ମାଲକାନଗିରି, ୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ନେଇ ମାଲା ମାଢିଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି। ସେ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିବା ସହ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଭଳି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ଗୁଣପୁରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ

ଗୁଣପୁରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ

ଗୁଣପୁର, ୨୧।୩(ଡି. ଏନ୍‌. ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରରେ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଡା. ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ବଳିରାମ ବନ୍ଦରଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜ  ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁଣପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ  ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରଘୁନାଥ ଗମାଙ୍ଗ, ବିଷମକଟକ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବିଷମକଟକରୁ ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶିବ ଉଲକା, ବିଏସ୍‌ପି ପ୍ରାଥୀ ଜିତୁ ଝାକାଶିକା ମଧ୍ୟ ଆଜି ସେମାନଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି ବିଜେଡି, ଭାଜପା

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି ବିଜେଡି, ଭାଜପା

କୋରାପୁଟ,୨୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ କୋରାପୁଟ ରହିଛି।  ଏଥିପାଇଁ ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାର୍ଥୀ  ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଯାଏଁ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ବିଜେଡି କିମ୍ବା ଭାଜପା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ନିଜ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି। ବୁଧବାର  ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡ଼ାମ।

ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ଫେଲ୍‌

ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ଫେଲ୍‌

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସବୁଠି ତତ୍ପରତା। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ସେବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ନାରାୟଣପାଟଣା, ବନ୍ଧୁଗାଁ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ନନ୍ଦପୁର, ଲମତାପୁଟ, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ତଥା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ର ଦୁର୍ବଳ ସେବା ନିର୍ବାଚନୀ ଯୋଗାଯୋଗ ଓ ସମନ୍ବୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହା ରାଜନେତା, କର୍ମୀ, ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ପାଲଟିଛି। 

ପଦାବାଗ୍ରୀ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲା ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ପଦାବାଗ୍ରୀ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲା ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକରେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ, ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ଆତଙ୍କ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ଡୁମ୍ବାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ପଦାବାଗ୍ରୀ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଏକ ଟିମ୍‌ ପଦାବାଗ୍ରୀ ଗାଁ ଗସ୍ତ କରିଛି। ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଦଧିବାମନ ତ୍ରିପାଠୀ, ଏଡିଏମ୍‌ଓ ଅରୁଣ ପାଢ଼ୀ, ଡିଏସ୍‌ଏମ୍‌ଓ ଡାକ୍ତର ଏସ୍‌. ପଟ୍ଟନାୟକ ସେହି ଗାଁରେ ନିଜ ଟିମ୍‌ ସହ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ, ଗାଁର ପରିବେଶ, ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲା 

ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ଭାଜପା ଅଙ୍କ ଛିଣ୍ଡୁନି

ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ଭାଜପା ଅଙ୍କ ଛିଣ୍ଡୁନି

ଗୁଣପୁର,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-୨୧ ଓ ୨୫ ଏହି ଦୁଇଦିନ  ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଥିବାବେଳେ  ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ରାୟଗଡା ଜିଲାର କେତେକ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ନାହାନ୍ତି। ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରାମମୂର୍ତ୍ତି ମୁଟ୍ଟିକା, ପୋଲିସ ଚାକିରି ଛାଡି ଭାଜପାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ରବି ଗମାଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଶିଶିର ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଲାଗିଛି।  ଫଳରେ ଘୋଷଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଳମ୍ବ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।  ସେପଟ ତ୍ରିନାଥ ଗମାଙ୍ଗ ଭାଜପାକୁ ଯାଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ତାହା ଏଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି।  ଜିଲାର ୩ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ  ରାୟଗଡା, ବିଷମକଟକ ଏବଂ ଗୁଣପୁର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନି

ବର୍ଷେ ହେଲା ୪୨ ଶ୍ରମିକ ପାଇନାହାନ୍ତି ପ୍ରାପ୍ୟ

ବର୍ଷେ ହେଲା ୪୨ ଶ୍ରମିକ ପାଇନାହାନ୍ତି ପ୍ରାପ୍ୟ

କୁନ୍ଦୁରା,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଲିମା ପଞ୍ଚାୟତ ତେନ୍ତୁଳିପାଇରେ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ହେଲା ମହାବନ୍ଧ କାମ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୪୨ ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇନାହାନ୍ତି। 

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛେଲାଗଡ଼ ଆର୍‌ଆଇ :୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିଲେ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଛେଲାଗଡ଼ ଆର୍‌ଆଇ :୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିଲେ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୦ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ଆର୍‌.ଉଦୟଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛେଲାଗଡର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ (ଆର୍‌. ଆଇ) ଚିନ୍ତାମଣି ପାଣିଗ୍ରାହୀ ବୁଧବାର ୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଭାଜପାରୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାରାୟଣ ରାଓ

ଭାଜପାରୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାରାୟଣ ରାଓ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୦ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କେ.ନାରାୟଣ ରାଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। 

ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୬ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ

ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୬ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୦ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ ବୁଧବାର ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଜିଲାପାଳ ତଥା ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀ, ନେତ୍ରାନନ୍ଦ କଲାର, ପିସିସି ସମ୍ପାଦକ ସରୋଜ ପାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦେଲେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦେଲେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ

କୋରାପୁଟ,୨୦ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ବୁଧବାର ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେଡି କିମ୍ବା ଭାଜପା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରୁ ନିଜ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସରକାରୀ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛକରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ସେ କୋରାପୁଟ ଉପଜିଲାପାଳ ଲଳିତ କହଁରଙ୍କ ନିକଟରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ତ୍ରିପତି

ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ତ୍ରିପତି

ଗୁଣପୁର,୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ବୁଧବାର   ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ ) ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ତ୍ରିପତି ଗମାଙ୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍  ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଉପଜିଲାପାଳ ଡ. ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ବଳିରାମଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଦଳର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାମୋଦର ଶବର, ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ କର୍ମୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ଦଳୀୟ ଟିକେଟ ବିନା ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର

ଦଳୀୟ ଟିକେଟ ବିନା ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର

ଜୟପୁର,୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ):କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି ବୁଧବାର ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।  ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସେ ଜୟପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ନେଇ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଉପଜିଲାପାଳ ଲୋକନାଥ ଦଳବେହେରାଙ୍କ ନିକଟରେ ୪ଖଣ୍ଡ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ସେଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କେତେକ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଲୋକସଭା ଏମ୍‌ପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୋଟପାଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନିମନ୍ତେ କାହାରି ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ।  ତେଣୁ ବିନା ଦଳୀୟ ଟିକଟରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କଂଗ୍ରେସର ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କଂଗ୍ରେସର ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ


କୋରାପୁଟ, ୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ବୁଧବାର କୋରାପୁଟ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଭାବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ ନିଜ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଆସନ ନିମନ୍ତେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କାଡାମଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛକରୁ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି କୋରାପୁଟ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।  ସେଠାରେ କୋରାପୁଟ ଉପଜିଲାପାଳ ଲଳିତ କୁମାର କହଁରଙ୍କ ନିକଟରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ।

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ :ଖାଲିପଡିଛି ବହୁ ପଦବୀ

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ :ଖାଲିପଡିଛି ବହୁ ପଦବୀ


 ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୨୦।୩- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷର ଉନ୍ନତି ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି  ।  ଏଥିପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି  ।  ବିଶେଷକରି ଆମ ରାଜ୍ୟରେ  ମାଛ ଉତ୍ପାଦନରେ ଚାଷୀମାନେ ପଛରେ ପଡିଥିବାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର  ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି  ।  ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ  ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଟ୍ରକ୍‌ ଟ୍ରକ୍‌ ମାଛ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛି , ଯାହା ସ୍ବାଦଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ  ।  ବରଫ ପେଟିରେ ୧୦ରୁ ୧୫ ଦିନ ରହି ବିକ୍ରି ହେଉଛି  ।   କିଛି ମାସତଳେ ଏହି ବରଫ ମାଛକୁ ତାଜା କରିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ବଜାରରେ  ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମାଛରେ କେମିକାଲ୍‌ ବୁଡାଇ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଥିଲେ  ।  ତଥାପି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ମାଛର ଚାହିଦା ଅଧିକ  ।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାୟଗଡ଼ାରେ ଥିବା ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗରେ ବହୁ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି  ।  ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁ ନ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।  

ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ


ଜେକେପୁର,  ୨୦।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଜେକେପୁରଠାରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟବୀମା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ବା ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି ।  ୬୭୦୦ଜଣ ବୀମାଭୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଜେକେ କାଗଜକଳ ଓ ଇମ୍ଫା କାରଖାନା ପରି ବୃହତ୍‌ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଏକମାତ୍ର ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ନୀତିରେ ଚାଲିଛି । 

ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କେ. ନାରାୟଣ ରାଓ

ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କେ. ନାରାୟଣ ରାଓ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୯ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ବିଜେଡିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କେ. ନାରାୟଣ ରାଓଙ୍କ ସମେତ ୬୭ଜଣ ନେତା ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେଡିରୁ ସମୂହ ଭାବେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ନାରାୟଣ ରାଓଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ କଲ୍ୟାଣୀ ଗଜପତିଙ୍କୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ସେମାନେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଦଳ ଛାଡ଼ିଥିବା ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ଜଣ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ୩ଜଣ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ, ୩୦ଜଣ ସରପଞ୍ଚ, ୩୨ଜଣ ସମିତି ସଭ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। 

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଫସିଛନ୍ତି ୪ ପଞ୍ଚାୟତର ୨ ହଜାର ଶ୍ରମିକ

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଫସିଛନ୍ତି ୪ ପଞ୍ଚାୟତର ୨ ହଜାର ଶ୍ରମିକ

କୁନ୍ଦୁରା,୧୯।୩(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ  ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବା ନେଇ ନିୟମ ରହିଛି । ହେଲେ ଜିଲା ବ୍ଲକ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ରହିଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ନିୟକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ମେଶିନ ଦ୍ୱାରା ରାତାରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଯାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ  ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ୧୦୦ ଦିନିଆ କାମ ନ ପାଇ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୨ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଫଶିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଗୁଣପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ: ବଦଳିପାରେ ରାଜନୀତିର ଚିତ୍ରପଟ୍ଟ

ଗୁଣପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ: ବଦଳିପାରେ ରାଜନୀତିର ଚିତ୍ରପଟ୍ଟ

ଗୁଣପୁର, ୧୯ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ରାଜନୀତି ଏବେ ଘଡିକେ ଘୋଡା ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଗୁଣପୁର ବିଧାୟକ  ତ୍ରିନାଥ ଗମାଙ୍ଗ ଦଳ ଛାଡିଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେଉଁ ଦଳରେ ମିଶିବେ କି ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଲଢିବେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାନ୍ତି। ତେବେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗୁଣପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ନୂତନ ସମୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। 

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା: ଝିଆରି, ଦାଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଲଢେଇ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା: ଝିଆରି, ଦାଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଲଢେଇ

ମାଲକାନଗିରି,୧୯ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ଥର ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ନାୟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଛି। ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା  ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଥିଲି  ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି।   ସୋମବାର ବିଜେଡି ଟିକେଟ ପାଇଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବାକାଙ୍କ ନିଜ ଝଆରି ହେଉଛନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା। ଏଠାରେ ଦାଦା ଝିଆରିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ହେବ।

ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପେଟ ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଶ୍ରମିକ । ହେଲେ ଫେରିବା ବେଳେ ବାଟରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଲେ । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ।