ରାୟଗଡା

ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ମାଥିଲି, ୨୪।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ) : ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ପୁରୁଣା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନ ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନ ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜେକେପୁର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଜେକେପୁରସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପତ ସିଂଘାଣିଆ ହାଇସ୍କୁଲର ୧୯୯୦ ମସିହା ବ୍ୟାଚର ବନ୍ଧୁମିଳନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଓ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସରସ୍ବତୀ ଶର୍ମା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

କଲେଜର ସମସ୍ୟା ଜଣାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

କଲେଜର ସମସ୍ୟା ଜଣାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୩।୯: ରାୟଗଡା ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଭାବକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁଷମା ଦାସ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଡା. ଦୁଷ୍ମନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଓ ମଞ୍ଜୁଶ୍ରୀ ମୁଖାର୍ଜୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରେରଣା ଦେବାପାଇଁ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। 

ଏନ୍‌ଏସି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଅଣାଯିବ ଅନିୟମିତତା

ଏନ୍‌ଏସି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଅଣାଯିବ ଅନିୟମିତତା

କାଶୀନଗର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ କାଉନସିଲ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଏମ୍‌.ସୁଧାରାଣୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ରାଶନକାର୍ଡ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କାଶୀନଗରରେ ୫୮୨ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟାଯିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବହୁ ଦରଖାସ୍ତ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି।

ସିୱାଇଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସିୱାଇଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୨୩।୯: ମାଲକାନଗିରି- କୋରୁକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧୀନ ପରକନମାଳା  ପଞ୍ଚାୟତ  ସଭାଗୃହରେ ସିୱାଇଏସ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କୃଷି ସମ୍ପର୍କିତ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପରକନମାଳା, ସୋମନାଥପୁର ଓ କୁଡୁମୁଲୁଗୁମା ପଞ୍ଚାୟତର ୩୦ ଜଣ ମହିଳା ଚାଷୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରକନମାଳା ସରପଞ୍ଚ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ସଂଯୋଜକ ସଙ୍ଘମିତ୍ରା ସିଂହ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। 

ବନ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ

ବନ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଜିଲାବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କଚାଘର ଭାଙ୍ଗି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି ବନ୍ୟାରେ ବିଶେଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ଜିଲାର କାଲିମେଲା ବ୍ଲକ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଦାଖାଲ, ଦୋରାଗୁଡା, ଉସ୍କାପାଲି, ଦୁରୁମାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଫସଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। 

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

କୋଟପାଡ଼, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝି ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତକରି ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଦ୍ୟନାଥ ପୂଜାରୀ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସଦନ ନାୟକ, ପଦ୍ମିନୀ ହିଆଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଏଇ ଡି. ନାରାୟଣ ରାଓ, ମନୋହର ବିଷୋଇ ପ୍ରମୁଖ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ତୁଟୁନି ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଆଶଙ୍କାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକା

ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ତୁଟୁନି ଅଚଳାବସ୍ଥା, ଆଶଙ୍କାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକା

ଜୟପୁର୨୩।୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସ୍ଥିତ ବିଲ୍ଟ ପେପର ମିଲରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ତୁଟିପାରୁନାହିଁ। ୩ଟି ୟୁନିୟନ  ମିଲର ସମସ୍ତ ସର୍ତ୍ତ ମାନିବାକୁ ରାଜି ଥିବାବେଳେ ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସଂଘ ଏଥିରେ ଅରାଜି ହେବା ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ଆଶଙ୍କା ଭିତରକୁ ଠେଲିଦେଇଛି। ୩ ମାସ ହେବ କାମ ଓ ଦରମା ନ ପାଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାର ଏବେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ପେପରମିଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୩ଟି ୟୁନିୟନର ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଦ୍ୱାରା ଜୟପୁରର ଏକମାତ୍ର ବୃହତ ଶିଳ୍ପର ଅଚଳାବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇରୁ ୩ ମାସ ହେଲା କାରଖାନା ବନ୍ଦ ରହିଛି। 

‘ପରବ-୨୦୧୮’: କୋଟିଆର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ଼ରୁ ପଡ଼ିବ ଶୁଭ

‘ପରବ-୨୦୧୮’: କୋଟିଆର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ଼ରୁ ପଡ଼ିବ ଶୁଭ

କୋରାପୁଟ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋଟିଆର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପାହାଡ଼ରୁ ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ ‘ପରବ-୨୦୧୮’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ସ୍ଥାନୀୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ ପରବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ପରବର ମୁଖ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧୬, ୧୭ ଓ ୧୮ ତାରିଖ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ତାରିଖ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ କେଉଁଠାରେ ହେବ, ସେ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ।

ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ଭୁଷୁଡୁଛି ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ ଭୁଷୁଡୁଛି ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୯(ବି.ପ୍ର.)- ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ। କିନ୍ତୁ ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହା ଭୁଷୁଡି ପଡିବାର ନଜିର ରହିଛି।  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ  କାମତା  ସଙ୍ଗଜଡି ନାଳରେ  ୫ ଳକ୍ଷ ଟଙ୍କା 

ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାକ୍ରୀ

ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାକ୍ରୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନିଆରା ମଣିଷ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାକ୍ରୀ। ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ସେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପର ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନନ୍ଦିଗାଁ 

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳା

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳା

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ ପୌର ପରିଷଦ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟଦ୍ୟୋଗ ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡ଼ା ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥିଭାବେ  ଈଶ୍ୱର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପାଙ୍ଗି,  ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରଘୁରାମ ପୋଡାଲ, ଅମିତ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ,  ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଜୋନ-୧ ଜେଡ଼ିପି ସାମ ହନ୍ତାଳ ଏବଂ ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୭ ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଓ୍ବାର୍ଡ ମେମ୍ବର , ସମିତି ସଭ୍ୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।  ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ  ଦିଗ ଉପରେ ଏଠାରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। 

ଆବାସ ଯୋଜନା ମେଳା: ନୂତନ ୪୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସାମିଲ

ଆବାସ ଯୋଜନା ମେଳା: ନୂତନ ୪୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସାମିଲ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଆବାସ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ନିମେନ୍ତ ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିନେଶ୍‌ ଖରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବିଧାୟକ ପ୍ରଫୁଲ ପାଙ୍ଗି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।  ଯେଉଁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଭିତରେ  ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ୪ ମାସରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ସାନ ନଦୀ ବ୍ରିଜ ରାସ୍ତାରେ ଧସିଲା ମାଟି, ପଥର

ସାନ ନଦୀ ବ୍ରିଜ ରାସ୍ତାରେ ଧସିଲା ମାଟି, ପଥର

ଗୁଣପୁର,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ସହରର ସାନନଦୀ ବ୍ରିଜ ନିକଟ ରାସ୍ତାରେ ମାଟି ଓ ପଥର ଧସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବ୍ରିଜ୍‌ର ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ ରାସ୍ତାରେ ଏହି ମାଟି ଓ ପଥର ଖସିଛି।

ଚାଷଜମିରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଚାଷଜମିରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଉମରକୋଟ, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଥାନା ଅଧୀନ ବକଡାବେଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ନିଜର ଏକ ଚାଷ ଜମିରୁ ଶନିବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବକଡାବେଡା ଗ୍ରାମ ଆଦିବାସୀ ସାହିର ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ଭତ୍ରାଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ଦୁର୍ଯ୍ୟ ଭତ୍ରା (୨୬)। ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ ସନ୍ଦେହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଉମକୋଟ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। 

ଗଜପତି ଜିଲା: ହାଇସ୍କୁଲ ଅଧିନକୁ ଆସିବ ୮୭ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ

ଗଜପତି ଜିଲା: ହାଇସ୍କୁଲ ଅଧିନକୁ ଆସିବ ୮୭ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲାର ମୋଟ ୮୭ଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏଣିକି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିନରେ ଚାଲିବ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ମହାରାଜା ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟସ୍ଥ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିବ। ଉଭୟ ସ୍କୁଲ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବ ପରି ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଇଟିକୁ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପରିଚାଳନା କରିବେ ା ସେହିପରି ଜିଲାର ଅନ୍ୟ ୮୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ସ୍ଥାନୀୟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିନକୁ ଆସିବ। 

କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ବାଲିଯାତ୍ରା

କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ବାଲିଯାତ୍ରା

ଟିକିରି, ୨୨।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକର କାଶୀପୁର ସଦର ମାଣ୍ଡିବିଶି, ଚମ୍ପାପୋଡି, ଟିକିରି, କଞ୍ଚଗୁମ୍ମା ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ୯ଦିନିଆ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ବାଲିଯାତ୍ରା ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  ଟିକିରିରେ ବାଦ୍ୟବାଜଣା ସହ ଅଗ୍ନିଭୈରବ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ଗୋକୁଳ ମୁଣ୍ଡା ନାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଯାଇଥିଲେ । ନଦୀରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ନୂଆ ବାଉଁଶ ଚାଙ୍ଗୁଡିରେ ବାଲି ଅଣାଯାଇ ମନ୍ଦିରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ବାଲିରେ ଗହମ ଆଦି ବିହନ ପୋତାଯାଇ  ୯ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ପୂଜା କରାଯିବ । ଯଦି ସେଥିରୁ ଭଲ ଗଜା ହେବ ତାହାହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ଫସଲ ହେବ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ସତୀଗୁଡା ଜଳଭଣ୍ଡାର

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଡାଏ ପ୍ରଭାବରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ସତୀଗୁଡା ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ା ବିଶେଷ କରି ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ୧୧୬୩.୮ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। କେବଳ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକରେ ୨୬୫.୪ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୦୩ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି।  ତେବେ ସତୀଗୁଡା ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ କୋରୁକୋଣ୍ଡାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଳ ଆସୁଥିବାରୁ  ସତୀଗୁଡା ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଜଳସ୍ତର ଅତ୍ୟଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜଳଭଣ୍ଡାର ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। 

ବିପଦ ସାଜିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଶୁଖିଲା ଗଛ

ବିପଦ ସାଜିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଶୁଖିଲା ଗଛ

ଜେକେପୁର, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୩୨୬ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାୟଗଡା-ଜେକେପୁର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା କୁମୁଟିପେଣ୍ଠ ଗ୍ରାମର ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ମା ତୁଳସୀ ହୋଟେଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ୩ଟି ବଡ ବଡ ଗଛ ଶୁଖିଲା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ପବନରେ ଗଛରୁ ବଡ ବଡ ଶୁଖିଲା ଡାଳ ଭାଙ୍ଗି ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡୁଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅନେକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି।

ଜେକେ କାଗଜକଳ ପକ୍ଷରୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

ଜେକେ କାଗଜକଳ ପକ୍ଷରୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

ଜେକେପୁର,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଜେକେପୁରସ୍ଥିତ ଜେକେ କାଗଜକଳ ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ପଡିଆରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗତ ୧୫ତାରିଖରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ବସି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପଡିଆରେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପାଇଁ ତୋରଣ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା

ବୋରିଗୁମ୍ମା, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କାମଧେନୁ ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ (ନଂ. ଓଆର୍‌ ୧୨ ଏ-୪୨୪୨) ଶନିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଉମରକୋଟ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭୋର ପ୍ରାୟ ୫.୩୦ ମିନିଟ୍‌ ସମୟରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବୋରିଗୁମ୍ମା ନିକଟ ପର୍ଲିଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। 

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନର ସ୍ମୃତି ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନର ସ୍ମୃତି ବଖାଣିଲେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜେକେପୁର,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଜେକେପୁରସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପତ ସିଂଘାଣିଆ ହାଇସ୍କୁଲର ୧୯୯୦ମସିହା ବ୍ୟାଚର ବନ୍ଧୁମିଳନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଓ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସରସ୍ବତୀ ଶର୍ମା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନୂତନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ନୂତନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାେଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠ ତଥା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବସୁନ୍ଧରା ଓ ମେଳିଆପୁଟିଠାରେ ନୂତନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଥିବା ଗଛଗୁଡିକୁ ମେଶିନ୍‌ ଯୋଗେ କଟାଯାଇ ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ପାଇଁ ସଫେଇ କରାଯାଉଛି ା 

ସରିଲା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ସରିଲା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଗୋଷାଣି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକର ଗାରାବନ୍ଧସ୍ଥ ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କେଟେଶ୍ୱର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।