ରାୟଗଡା

ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୨ଯବାନ ଶହୀଦ, ୧୫ ଆହତ ବଡେସେଟି ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି, ୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ବିଜାପୁର ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ମାଓବାଦୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଷ୍ଟର ବ୍ୟାନର ଲଗାଇଛନ୍ତ। ସୋମବାର ୩୦ଜଣ ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆସୁଥିବା ଏକ ଗାଡିକୁ ଜିଲାର ତୟେନାରଠାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୨ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ସୁକୁମା ଜିଲା ବଡେସେଟି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ କମଳୁ ହୁଙ୍ଗାଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ଦର୍ଶାଇ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୯।୪- ରାୟଗଡା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ୍‌ ନିକଟରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ଓ ରାୟଗଡା-କୋରାପୁଟ ରେଳ ରୁଟ୍‌ରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଦାମନଯୋଡିସ୍ଥିତ ନାଲ୍‌କୋ କାରଖାନାରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଶାଖାପାଟଣାକୁ ଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେଶନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ମାତ୍ର ୫୦୦ ମିଟର ଦୂରରେ ଏହା ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିଲା।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଯବାନ ଶହୀଦ

ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ ଶକଟା ନିକଟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଡିଭିଏଫ୍‌ ଯବାନ ସଂଜୟ ମାଝି ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ମୁନିଗୁଡ଼ା ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଅନନ୍ତ ପ୍ରସାଦ ମଲ୍ଲିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାଟି ଅତଡ଼ା ଧସି ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି/ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୯।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ ଅଁଳାଭଟ୍ଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଙ୍ଗାଗୁଡା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ସୁବାଷ ଜାନୀ ସୋମବାର ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ନଦୀ ହୁଡାର ମାଟି ଧସିଯିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରି ମୃତଦେହକୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି କରିଥିଲେ। ବାରମ୍ବାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ପରେ ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓ ପବିତ୍ର ମୋହନ ପ୍ରଧାନ, ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ବି. ବି. ବେହେରାଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ପାପଡାହାଣ୍ଡି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରିଥିଲେ । ତଦନ୍ତ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଛାଡିଥିଲେ। ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓଙ୍କ କାରରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଲାଗି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ବଜ୍ରପାତରେ ଝିଅ ମୃତ, ବାପ ଗୁରୁତର

ବଜ୍ରପାତରେ ଝିଅ ମୃତ, ବାପ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବଡପଡା ପଞ୍ଚାୟତଚିତ୍ରଲ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରମିଳା ଖୋରା (୧୩)। ସେ କୃଷ୍ଣ ଖୋରାଙ୍କଝିଅ।

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ

ଜେକେପୁର, ୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାରୁବାଇ ଗ୍ରାମର ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର କଣ୍ଡାଗରୀ(୩୦)ଙ୍କ ସୋମବାର ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ  କଏଦୀଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ

କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୋରାପୁଟ,୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳକାରାଗାରରେ ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ସେମାବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକର ଦଶରଥ ମିଶ୍ର (୪୫) । ସେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଭାବେ ରହୁଥିଲେ ।

ପୋଲାଭରମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ: ବିଜେଡିର ଗଣଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ

ପୋଲାଭରମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ: ବିଜେଡିର ଗଣଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ

ମାଥିଲି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରତିବାଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ନ ହେଲେ ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳର ୧୫ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ଓ ୧୦ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାସହରା ହେବେ।

କୋଟିଆ ଗସ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କୋଟିଆ ଗସ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କୋରାପୁଟ, ୯।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟିଆରେ ସୋମବାର ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ସେଠାରେ ସେ କୋଟିଆବାସୀଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ରୂପରେଖ ସେ ଦେଖିବେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ୨୧ଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି।

ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍‌ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍‌ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଅର୍କେଲ ପୋଲିସକୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବାବେଳେ ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୬୫ କେଜି ୯୦୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି ଅର୍କେଲ ପୋଲିସ।

ନୀଳବତି ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୪ ବସ୍ତା ଜବତ

ନୀଳବତି ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୪ ବସ୍ତା ଜବତ

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ନିକଟରୁ ନୀଳବତି ଲାଗିଥିବା ଏକ ଇନୋଭା ଗାଡ଼ିରୁ ୪ ବସ୍ତା ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ସକାଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଇନୋଭା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଆଲୋଚନା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ଆଲୋଚନା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଲାଗି ପୁର୍ନବାସ ଓ ଥଇଥାନ କମିଟି ସୁପାରିଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, କଲେଜ, ମେଡିକାଲ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ, ତଳମୁଣ୍ଡବାସୀଙ୍କ ଚାଷ ପାଇଁ ବୋର୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ଦାବି ନେଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଧାରଣାର ୩ୟ ଦିବସରେ ରବିବାର ଉପପଜିଲାପାଳ କରୁଣାକର ରାଇକାଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥତାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର(ଅର୍ଥ) ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ (ସିଭିଲ) ନିର୍ମଳ ପ୍ରଧାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ସମସ୍ତ ଦାବି ନେଇ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଗଛରେ ଚଢି ଯୁବକଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଡାବୁଗାଁ,୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୋରିପଦର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକ ଗଛରେ ଚଢି ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୋରିପଦର ଗ୍ରାମର ଦେବୀ ସିଂ ଜାଲ (୨୮)ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମର ଶେଷ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ଏକ ଗଛ ଉପରେ ଚଢି ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମାନବିକତା: ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମାନବିକତା: ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ିରହିଥିବା ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ମାନବିକତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା। ଉକ୍ତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟଜନକ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ସହ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଂଶସା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଉଚ୍ଚ ପଦପଦବୀରେ ରହି ମାନବିକତା ଭୁଲିଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆଇନ ସେବା ଶିବିର: ୨୦୭ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶ୍ରମକାର୍ଡ

ଆଇନ ସେବା ଶିବିର: ୨୦୭ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶ୍ରମକାର୍ଡ

ମାଲକାନଗିରି,୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ.ଭି-୦୯ ଗ୍ରାମରେ ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ଆଇନ ସେବା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଣ ସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକ ଯେଉଁମାନେ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ୱାରା ଏମ.ଭି-୦୯ ଓ ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ କରିଥିଲେ ଯୁବକ

କାଲିମେଳା,୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ବେଜାଙ୍ଗିବାଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୨୦ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା କାରଣରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖାପ ପଞ୍ଚାୟତ ବା ଗ୍ରାମସଭାରେ ମାଡ ମାରି ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ଲୋକଲଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏବେ ଘଟଣାର ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଯୁବକ ଏମପିଭି-୨୦ ଗ୍ରାମର ଦିନେଶ ବେପାରୀଙ୍କ ପୁଅ ଦିବାକର ବେପାରୀ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଭିଡିଓରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଗ୍ରାମର ୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାୟୀ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତିକରଣରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତିକରଣରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ

ଜୟପୁର,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସହରର ଜୟନଗର-ବାଲିଆ-ବୈପାରିଗୁଡ଼ା ରାସ୍ତାର ପ୍ରଶସ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ନିୟମ ଓ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମେସିନ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନାହିଁ । ଠିକାସଂସ୍ଥାର ଏଥିରେ ଅନିୟମିତତା କରିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡୁଛନ୍ତି ସଂଗ୍ରାମୀ ମାଟିର ପିଲା

ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡୁଛନ୍ତି ସଂଗ୍ରାମୀ ମାଟିର ପିଲା

ଜୟପୁର,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ମାନଚିତ୍ରରେ ସଂଗ୍ରାମୀ ମାଟି ଭାବେ ପରିଚିତ ନୂଆପୁଟ ଗାଁ। ଭାରତୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ବେଳେ ଦେଶରେ ଯେଉଁ ଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେଥିରେ ନୂଆପୁଟ ଗାଁର ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ତାତି ଉଠିଥିଲା। ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସରାୟ ଏହିଠାରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରିଥିଲେ । ସଚେତ ହୋଇଉଠିଥିଲେ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା। ସ୍ବାଧୀନତା ମିଳିବା ପରେ ଆଶା ଥିଲା ନୂଆପୁଟ ପରି ଗାଁଗୁଡ଼ିକରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ସଡ଼କ, ପାନୀୟ ଭଳି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ, ସେହି ସଂଗ୍ରାମୀ ମାଟି ନୂଆପୁଟର ପିଲାମାନେ ଏବେ ଅଧାରୁ ପାଠପଢ଼ାରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଅଷ୍ଟମ ପରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ମାଟି ମାଡ଼ିନପାରି ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି ଗାଁର ୮୦ ଜଣ ପିଲା।

ପୋଲିସ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବ: ବଦଳିଲେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ

ମାଲକାନଗିରି,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳବାସୀ ଶନିବାର କରିଥିବା ପୋଲିସ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ପେପରମେଟଲା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବଦଳିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ମାଲକାନଗିରି,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ରବିବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ସୁଜିତ ମିଶ୍ର। ଫୁଲ ତୋଳିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଠିକାଦାର

ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଠିକାଦାର

ବାଲିମେଳା,୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବାଲିମେଳା ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଠିକାଦାରମାନେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତମାସ ୨୭ରେ ଠିକାଦାରମାନେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏନଏସି ତରଫରୁ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ବକେୟା ବିଲ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏଯାଏ କୌଣସି ଫାଇଲରେ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାକ୍ଷର ହୋଇ ନ ଥିବା, ୩ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍‌ ବାବଦ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ। ଠିକାଦାରମାନେ ଧାର କରଜ କରି କାମ କରିଥିବାରୁ ସେ ସବୁ ଶୁଝିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଠିକାଦାରମାନେ ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ହିସାବ ରକ୍ଷକ ମଧୁସୂଦନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଠିକାଦାରମାନେ ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରକୁ ବାହାର କରିଦେଇ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ରାସ୍ତା କାମରେ ବ୍ୟବହୃତ ୨ଗାଡ଼ି ପୋଡ଼ିଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ରାସ୍ତାକାମକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ବ୍ୟାନର ଲଗାଇଥିଲେ। ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ କାକେର ଜିଲା ସିଙ୍କସୋଡ ଥାନା ଅଧୀନ ଫୁଲଞ୍ଜରୁ ସାଲେହ ହାଟକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଗୋଟିଏ ପୋକଲିନ ଓ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକକୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି/(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଗୋବିନ୍ଦପାଲି,୭।୪- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ କଦମଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ତଳଗୌଡ଼ପୁଟ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବଜ୍ରପାତ ହୋଇ ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ବାବୁଲି ପୂଜାରୀ (୧୪)। ଏଥିରେ ସୁନ୍ଦରମଣି ପୂଜାରୀ( ୬୦) ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପୂଜାରୀ (୧୫) ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଖଇରପୁଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଡୁମାଦେଇ ବାଲିଯାତ୍ରା ସମାପନ: ୯ ବର୍ଷ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା  ଯାତ୍ରା

ଡୁମାଦେଇ ବାଲିଯାତ୍ରା ସମାପନ: ୯ ବର୍ଷ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯାତ୍ରା

କୋଡିଙ୍ଗା, ୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ କୋଡିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଡୁମାଦେଇ ଗ୍ରାମଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ବାଲିଯାତ୍ରା ଶୁକ୍ରବାର ମହାସମାରୋହରେ ସମାପନ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ୯ବର୍ଷ ପରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବାଲିଯାତ୍ରା ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।