ରାୟଗଡା

ଜବରଦଖଲରେ ଗୋଚର ଜମି: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ପଠାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୩୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଅନେକ ଗୋଚର ଓ ପତିତ ସରକାରୀ ଜମି ଗୁଡିକ ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ମାନେ ଜବର ଦଖଲ କରି ରଖିଛନ୍ତି।   ନିଜ ଦଖଲରେ ରଖି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଚାଷ କରିବାକୁ ଦେଇ ସେଥିରୁ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବାରେ । 

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ

ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ

ରାୟଗଡ଼ (ଗଜପତି), ୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରବିବାର ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକରେ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନ୍ୟ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜମି ହିଡରେ ଗୋଡ ଖସି ଯୁବକ ମୃତ

ଜମି ହିଡରେ ଗୋଡ ଖସି ଯୁବକ ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ,୩୦।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବରକିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଜମି ହିଡରୁ ଖସିପଡି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ  ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ  ଅଧୀନ ବୁଟିଆଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପୀତାମ୍ବର ପୂଜାରୀ (୪୨)।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରି ନାପ୍‌କିନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରି ନାପ୍‌କିନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ମାଲକାନଗିରି,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ପଦ୍ମଗିରିଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରୟାସରେ   ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରି ନାପ୍‌କିନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର  ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଧାନମଣ୍ଡିରେ  ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଧାନମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ମାଲକାନଗିର,୩୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ଲ୍ୟାମ୍ପସ ଅଧିନରେ ଥିବା ଝରାପାଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମା ଠାରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଷୀଙ୍କ ହଜାର ହଜାର  କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ରହିଛି।  ରବିବାର  ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଝରାପାଲ୍ଲୀ ଓ ପେଡାକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଶହ ଶହ ଚାଷୀ ମାଲକାନଗିରି ଜୟପୁର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସିନ୍ଧ୍ରିମାଳ ଠାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

୧୭ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଉଦ୍ଧାର

୧୭ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଉଦ୍ଧାର

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ୩୦।୧୨- ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ପିପଳପଦର ପଞ୍ଚାୟତ କିସ୍କାଡ଼ାଙ୍ଗ୍‌ର ୯ ଜଣ ଏବଂ ଚୁଚୁକଣାର ୮ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।  ଜଣେ ଦଲାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏମାନେ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ସିକନ୍ଦରାବାଦର ଏକ ଇଟାଭାଟିରେ ପ୍ରାୟ ତିନିମାସ ହେଲା  କାମ କରୁଥିଲେ। ଠିକାଦାର ମଜୁରୀ ନ ଦେଇ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବାରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରୁ ତିନି ଜଣ ଲୁଚିକରି ନିଜ ଗାଁକୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ନାନ ମାଣ୍ଡିଙ୍ଗାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଡାକ୍ତର ନଥିଲେ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ହାତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଡାକ୍ତର ନଥିଲେ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ହାତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ନବରଙ୍ଗପୁର,୩୦ ।୧୨(ବି.ପ୍ର.)-ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କେହି ଡାକ୍ତର ନ ଥିଲେ। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ଏପରି ଘଟଣା  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି  ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ  ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀ ଜଣକୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମ୍ମା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ନବରଙ୍ଗପୁରର  ୩ ବ୍ଳକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରି ନାପକିନ

ନବରଙ୍ଗପୁରର ୩ ବ୍ଳକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସାନିଟାରି ନାପକିନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୩୦।୧୨(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ୩ଟି ବ୍ଳକରେ  ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ସାନିଟାରି ନାପକିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଏନେଇ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ  ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳକ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପାଣ୍ଡିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  ରାଜ୍ୟର  ୩୦ଟି ଜିଲାର ୯୩ ଟି ବ୍ଳକରେ ସାନିଟାରି ପ୍ରସ୍ତୁତି କେନ୍ଦ୍ର  ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ।  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ୩ଟି ବ୍ଳକ ନବରଙ୍ଗପୁର, ପାପଡାହାଣ୍ଡି ଓ ରାଇଘରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ  

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଶିକ୍ଷକ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଶିକ୍ଷକ

ନବରଙ୍ଗପୁର/ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୩୦।୧୨(ବି.ପ୍ର/ଡି.ଏନ.ଏ)-ସିକଲିନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଛାତ୍ରୀ। ହଠାତ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିବାରୁ ଦରକାର ପଡିଥିଲା ରକ୍ତ। ଠିକ ସମୟରେ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ଶିକ୍ଷକ । ଗୋଟିଏ ୟୁନିଟ ରକ୍ତଦେଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଗାଦାକୋତରା ଗ୍ରାମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏପରି ଘଟଣା । 

ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ନଇଁପଡ଼ିଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ:  ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି

ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ନଇଁପଡ଼ିଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ: ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି

ଦଶମନ୍ତପୁର,୩୦ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ବାଣୁଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଗ୍ରାମର ଶିକ୍ଷକ ବାସ ପ୍ରଧାନୀଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଖୁଣ୍ଟଟି ନଇଁ ପଡ଼ିଛି। 

‘ଗଣ୍ଡାହାତୀ’ରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

‘ଗଣ୍ଡାହାତୀ’ରେ ଜମୁଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକର ‘ଗଣ୍ଡାହାତୀ’ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ସବୁଜିମାଭରା ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୮କିମି ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡେ। 

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢାଉ : ୧୧ ଗିରଫ,  ୨୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢାଉ : ୧୧ ଗିରଫ, ୨୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ସିଙ୍ଗିପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଜୁଆ ଖେଳୁଥିବା ୧୧ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ନଗଦ ୨୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ୭ଟି ବାଇକ ଜବତ ହୋଇଛି। 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲା ଭାଜପା କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲା ଭାଜପା କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା

କୋରାପୁଟ,୨୯।୧୨୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଧାନମଣ୍ଡି ଖୋଲିବାରେ ବିଳମ୍ବ, ଅଭାବୀ ଧାନ ବିକ୍ରି ଓ ଚାଷୀ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୭୫୦ ଟଙ୍କା ନ ପାଇବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଭାଜପା କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି।

ଉତ୍କଳ  ଆଲୁମିନା କମ୍ପାନୀ ଆଗରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା

ଉତ୍କଳ ଆଲୁମିନା କମ୍ପାନୀ ଆଗରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୨୯।୧୨- ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଦୋରାଗୁଡାସ୍ଥିତ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପର ଉତ୍କଳ  ଆଲୁମିନା କମ୍ପାନୀ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ବିସ୍ଥାପିତ, କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଓ ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି ୧୪ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଶନିବାର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତଥା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ମକରନ୍ଦ ମୁଦୁଲିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଗଣଧାରଣା ଚାଲିଛି। 

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା: ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୭୧ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା: ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୭୧ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ୨୦୧୬ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ୧୦ହଜାର ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୭୧ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି ା ଜିଲାରେ ମୋଟ ୧ଲକ୍ଷ ୫୦ହଜାର ବିପିଏଲ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ପରିବାର ଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଏଇସିସି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଉଥିଲା ା ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ବିପିଏଲ ପରିବାରକୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର ମାଲକାନଗିରିଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଇଓସିର ବିକ୍ରୟ ଅଧିକାରୀ ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ଜିଲା ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ନିର୍ମଳ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। 

୨ ଜଣିଆ ସଦସ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ଜିଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୯ା୧୨(ବି.ପ୍ର.)- ଜିଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟିର ଅବଧି ସରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ କମିଟି ଗଠନ ହେଉନି। ସମୟ ଗଡ଼ାଇ ଚାଲିଛି ସରକାର। ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ  କମିଟି ଗଠନ ନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୩ ମାସ ଲେଖାଏ ବର୍ଦ୍ଧିତ କରୁଛନ୍ତି। 

୮ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ଅଟକ

୮ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ଅଟକ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୮ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଶ୍ରମବିଭାଗ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ୮ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରିଛିି। ଉଦ୍ଧାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଁକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଟ୍ରକ୍‌ ନେଲା ୨ ଜୀବନ

ଟ୍ରକ୍‌ ନେଲା ୨ ଜୀବନ

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌/ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୨୮ା୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୁନିଗୁଡ଼ା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଆଖି ବୁଜିଥିବା ବେଳେ ଚାନ୍ଦିଲି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର ରହିଛନ୍ତି।

ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଗାଈଶିଙ୍ଗରେ ଲାଗିଲା ରେଡିୟମ ଟେପ୍‌

ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଗାଈଶିଙ୍ଗରେ ଲାଗିଲା ରେଡିୟମ ଟେପ୍‌

କୋରାପୁଟ,୨୮। ୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାତିରେ ଅନେକ ଗାଈ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେବା ସହ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇ ପାରିବ, ସେଥିନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗାଈର ଶିଙ୍ଗରେ ରେଡିୟମ ଟେପ ବନ୍ଧାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ବଜ୍ରକାପ୍ତାଙ୍କୁ ବିଲୁପ୍ତ କରିଦେବେ ମାଫିଆ

ବଜ୍ରକାପ୍ତାଙ୍କୁ ବିଲୁପ୍ତ କରିଦେବେ ମାଫିଆ

ଜୟପୁର,୨୮।୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଜୈବ ବିବଧତା ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଧୀରେଧୀରେ ଲୋପ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଚାଲାଣକାରୀ ଏମାନଙ୍କୁ ଚାଲାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି ।  ନବରଙ୍ଗପୁର, ମାଲକାନଗିରି ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାରେ ବନ ବିଭାଗ ଗତ ୧ ମାସ ଭିତରେ ୩ଟି ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଅଧା କି.ମି. ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ

ଅଧା କି.ମି. ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ଖାଲ

କୋଲାବନଗର,୨୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-କୋଲାବଡ୍ୟାମରୁ ବାଲିପଦରଗୁଡ଼ା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଅଧା କି.ମି ଘାଟି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି। ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ବଡ଼ବଡ଼ ଖାଲ  ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୱେ ଦୀର୍ଘ ତିନି ବର୍ଷ ହେଲା ଏହାର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉନାହିଁ। 

ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ବୃଦ୍ଧା ଅଲୋଡ଼ା

ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ବୃଦ୍ଧା ଅଲୋଡ଼ା

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୮। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମାଣ୍ଡିଆଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଫୁଲମଣି  ପେରିସିକା(୬୫) ଦୁଇ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ହୋଇ ବି ଏକାକୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ପୁଅମାନଙ୍କ ବିବାହ ପରେ ମା’ଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଅଲଗା ରହୁଛନ୍ତି। 

କଂଗ୍ରେସର ୧୩୪ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

କଂଗ୍ରେସର ୧୩୪ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ଜୟପୁର,୨୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ଭବନଠାରେ କଂଗ୍ରେସର ୧୩୪ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଶୁକ୍ରବାର ପାଳନ ହୋଇଛି। 

ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ପିକ୍‌ନିକ୍‌:  କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ରେ ଭିଡ଼ ଜମେଇଲେଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ପିକ୍‌ନିକ୍‌: କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ରେ ଭିଡ଼ ଜମେଇଲେଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

କୋଲାବନଗର,୨୮ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ପାଖେଇ ଆସିଲାଣି ଇଂଗ୍ରାଜୀ ନବବର୍ଷ। ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ  ଜିଲା ଅପରକୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ରେ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଲାଣି। ଏଠାରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତ ସହିତ ସୀମାନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ର , ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗହଳି ଚହଳି ହେଲାଣି।