ରାୟଗଡା

ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ

ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ

ମାଲକାନଗିରି,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ସେତୁ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ପୋଷାକ,ଖାଦ୍ୟ, ମିଷ୍ଠାନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ସମ୍ପାଦକ ବିପଦ ଭଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଜିଲା ସମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରାଧମଣୀ ଦଳାଇ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅତିଥିମାନେ ୪୦ଜଣ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା କଥା ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମର ପ୍ରତିମା ମହାପାତ୍ର, ସଙ୍ଗୀତା ବାଘ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ମାଗଣା ଇ-ରିକସା ସେବା ଆରମ୍ଭ

ମାଗଣା ଇ-ରିକସା ସେବା ଆରମ୍ଭ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କେ.ବି.କେ ଜିଲାରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶୁଳ୍କ ଇ-ରିକସା ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଡିଆରଡିଏ ସଦ୍‌ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ କୋରାପୁଟ ଏମ୍‌ପି ଝିନ ହିକକା ଯୋଗଦେଇ ଅଟୋ ଚଳାଇ ଏହି ସେବାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସେବା ଦ୍ୱାରା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ସହରର ଷ୍ଟେସନ, ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସହଜରେ ଯାଇପାରିବେ। ଏହି ସେବାରେ ଏବେ ୨ଟି ଅଟୋ ଲାଗିଛି। ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଆଗକୁ ସହରରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଇ-ରିକସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସେବାର ସୁଫଳ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ଏମ୍‌ପି ହିକକା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଜିଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା

ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଜିଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା

ଜୟପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣର ନୂତନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ଏବଂ ମିଶନ ଶକ୍ତି ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସେହି କ୍ରମରେ ଜିଲା କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ଜୟପୁର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ କୋର୍ଟର ଆଇନଜୀବୀ ଡ. ବି. ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲା ରାଜସ୍ବ ଅମଲାସଂଘ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି କ୍ୟାଡର ପୁନର୍ଗଠନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାରୁ ସଂଘର ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘର ସଭାପତି କାହ୍ନୁଚରଣ ନାୟକ, ସଂପାଦକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଭତ୍ରାଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଏହି ଦାବି ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

କମ୍ପାନି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ:ସହଯୋଗ କର, ନଚେତ ମିଲ୍‌ ବନ୍ଦ

ଜୟପୁର,୧୩।୭(ନି.ପ୍ର.) ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ବି.ଜି.ପି.ପି.ଏଲ୍‌ (ସେବା)ବିଲ୍ଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆମରଣ ଅନଶନ ଶୁକ୍ରବାର ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। କମ୍ପାନି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସହ କିଛି ଆଲୋଚନା ନକରି ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ନୋଟିସରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, କର୍ମଚାରୀମାନେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ; ନଚେତ ମିଲ ବନ୍ଦ ହେବ।

ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହେଲା ‘ପ୍ରଗତି’

ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହେଲା ‘ପ୍ରଗତି’

କୋରାପୁଟ,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପ୍ରଗତି କୋରାପୁଟ ମହିଳା କିଶାନ ଗୋଷ୍ଠୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଂପାଦକ ପ୍ରଭାକର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ସ୍ବସ୍ତି ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ୩୭ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକ ମହାଦେଇପୁଟ ଗ୍ରାମର ମା’ ତାରିଣୀ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଭାପତି ପାର୍ବତୀ ମାଛ ଓ ସଂପାଦିକା ରାଧିକା ମସ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି।

କଲମିକରଣ ତାଲିମ ନେଲେ ଯୁବକ

କଲମିକରଣ ତାଲିମ ନେଲେ ଯୁବକ

ଜୟପୁର,୧୩।୭(ନି.ପ୍ର.) ଜୟପୁର ସ୍ଥିତ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସ୍ବାମୀନାଥନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆବାସିକ କଲମିକରଣ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ୯ରୁ ୧୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଶିବିରକୁ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ଏସ୍‌. ମାଲାରବନ, ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପରିଡ଼ା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆମ୍ବ, ପିଜୁଳି, ଡାଳିମ୍ବ, ଚନ୍ଦନ, ସପେଟା, ଗୋଲାପ, ଗେଣ୍ଡୁର କଲମିିକରଣ କରାଯିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଶିବିରରେ କୋରାପୁଟ, ଜୟପୁର, ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଓ କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକରୁ ୨୫ ଜଣ ଯୁବ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ୟାନବିତ୍‌ ସୁଦର୍ଶନ ଭଞ୍ଜଦେଓ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ କାର୍ତ୍ତିକ ଚରଣ ଲେଙ୍କା ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଉଭୟ ତତ୍ତ୍ୱଭିତ୍ତିକ ଓ ବ୍ୟାବହାରିକ ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲେ ।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ଟ୍ରାଫିକ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବଢୁଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଣିକି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ କଲେଜ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ଦ୍ୱୈତନଗରୀ କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର ଯୋଜନା ପୋଲିସ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ଏବେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟର ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଡିଜି ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି ।

୨୪ରେ ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ା ୧୭ ଓ ୧୮ରେ ମନୋନୟନପତ୍ର ଦାଖଲ, ୧୯ରେ ମନୋନୟନପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ, ୨୦ରେ ମନୋନୟନ ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ୨୧ରେ ଚୁଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶନ, ୨୪ରେ ନିର୍ବାଚନ ଓ ଭୋଟ ଗଣନା ହେବ । ୨୫ତାରିଖରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ଓ ଶପଥପାଠ ଗ୍ରହଣ ରହିଥିବା ସଂଘର ସମ୍ପାଦକ ରାମ ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାରେ ବୃକ୍ଷର ରହିଛି ମହତ୍ୱ ଅବଦାନ

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାରେ ବୃକ୍ଷର ରହିଛି ମହତ୍ୱ ଅବଦାନ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଦେଓବନ୍ଧ ବନଦୁର୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ବିଭାଗ ରେଞ୍ଜର ଜଗନ୍ନାଥ ଶତପଥି, ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଫରେଷ୍ଟର ସଂଜିତ କୁମାର ଯୋଶୀ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିଥିଲେ।

ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାରାରୋପଣ

ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାରାରୋପଣ

ଡାବୁଗାଁ,୧୩॥୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜିଲା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଡାବୁଗାଁ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚାରାରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଗଙ୍ଗଶିଉଳି, ନିମ୍ବ, ଚମ୍ପା, ଜାମୁକୋଳି , ପିଜୁଳି , ଆତ, ଦେବଦାରୁ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ମୋଟ ୨୦୦ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରଯାଇଥିଲା ।

ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ,୧୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ ଠାରେ ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବୁଥସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ୬ନଂ, ୭ନଂ ଓ ୮ନଂ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବେ । ଅଧିକାରୀମାନେ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ନୂତନ ଭୋଟରଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ, ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିର ନାମ ବାଦ ଦେବା, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗ୍ରାମରୁ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାରୁ ବାଦ ଦେବା ଓ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ତ୍ରୁଟି ଥିଲେ ତାହା ସଂଶୋଧନ କରାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା: ବାରଣ୍ଡାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ପ୍ରାକ ଶିକ୍ଷା

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା: ବାରଣ୍ଡାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ପ୍ରାକ ଶିକ୍ଷା

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସିନ୍ଧିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ସିନ୍ଧିଗୁଡା- ତୁରୁଞ୍ଜିଆଗୁଡା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଦୀର୍ଘ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହ ଯୋଗୁ ପ୍ରଶାସନ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇ ଦାୟିତ୍ୱ ସାରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନେ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଗୃହର ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ କେତେବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମୋଟ ୫୩ ଜଣ ସେବା ପାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୬ ଜଣ ପ୍ରିସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ୭ ମାସରୁ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଶିଶୁ , ୩ ଗର୍ଭବତୀ, ୬ ଜଣ ପ୍ରସୂତି ରହିଛନ୍ତି।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା: ବାରଣ୍ଡାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ପ୍ରାକ ଶିକ୍ଷା

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସିନ୍ଧିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ସିନ୍ଧିଗୁଡା- ତୁରୁଞ୍ଜିଆଗୁଡା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଦୀର୍ଘ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହ ଯୋଗୁ ପ୍ରଶାସନ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇ ଦାୟିତ୍ୱ ସାରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନେ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଗୃହର ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ କେତେବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମୋଟ ୫୩ ଜଣ ସେବା ପାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୬ ଜଣ ପ୍ରିସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ୭ ମାସରୁ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଶିଶୁ , ୩ ଗର୍ଭବତୀ, ୬ ଜଣ ପ୍ରସୂତି ରହିଛନ୍ତି।

୩୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

୩୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

ବାଲିମେଳା, ୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୁଡୁମୁଲୁଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ପାଇକନ୍‌ମାଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ଗ୍ରାମରେ ୩୩ ପରିବାରକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ପାଇକନ୍‌ମାଲା ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସଭାରେ ଓଏମ୍‌ସି ଅଧିକାରୀ ସ୍ଥିତପ୍ରଜ୍ଞା ଦାଶ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଚାନନ ପାତ୍ର, ଓ୍ବାର୍ଡ ମେମ୍ବର ବିଭଳ ଖିଲ, ସରପଞ୍ଚ ଭାଗୀରଥି ମୁଦୁଲି, ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ମେନକା ଶିଶା, ଯୋଗାଣ ସହାୟକ ଗୋପୀନାଥ ପୂଜାରୀ ଓ ଆଶା କର୍ମୀ ପ୍ରଭାତି ମୁଦୁଲି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

୨୨ ଏକର ଇଡ୍‌କୋ ଜମି ଜବରଦଖଲ ଅଭିଯୋଗ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ଥିବା ୨୨ ଏକର ଇଡ୍‌କୋ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଜବରଦଖଲ କରାଯାଇଥିବା ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ଏହି ଜବରଦଖଲକୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆନଗଲେ ଦଳ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗ୍ରାମ ସ୍ବରୋଜଗାର ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପି.ଭି. ଭାରତୀ ଗଜପତି ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଗ୍ରାମ ସ୍ବରୋଜଗାର ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀ ପ୍ରଥମେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ବାଘଶଳା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ରାଧାକାନ୍ତ ମଠରେ ଆୟୋଜିତ ମେଗା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇ ଥିଲେ ।

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାର ସହରାଞ୍ଚଳ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଘର ଡିହ ପ୍ରଦାନ ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବସୁନ୍ଧରା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦାବି ନେଇ ସିପିଆଇ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର ୟୁନିଅନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ସିପିଆଇ ଜିଲା ସଭାପତି ଜନ୍ନା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଓଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ସହରର ଫାୟାର ଷ୍ଟେଶନ ଛକଠାରୁ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଗଜପତି ଜିଲାବାସୀ ଓ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଗୃହହୀନ ଲୋକଙ୍କୁ ବାସଗୃହ ଯୋଗାଇବା ଦାବିରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।

ବାଲ-ମୁକୁନ୍ଦ ସଂସ୍କାର କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୩।ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ ୧ନମ୍ବର ୱାର୍ଡସ୍ଥିତ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ ପରିସରରେ ବାଲ-ମୁକୁନ୍ଦ ସଂସ୍କାର କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେବୀ ମଠର ମହନ୍ତ ରାମାନନ୍ଦ ଦାସଜୀ ମହାରାଜ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟହ ଅପରାହ୍ନ ୪:୩୦ ମିନିଟ୍‌ଠାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ବାଲ-ମୁକୁନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିବ।

ହାଇମାଷ୍ଟ ଲାଇଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ୫ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ ଅଧୀନ ପାଡାଲ ସାହି ଛକଠାରେ ଏକ ମିନି ହାଇମାଷ୍ଟ ଲାଇଟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓ।ଏହି ଲାଇଟ ପାଇଁ ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଲୋକେ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ:ଖତ ଖାଉଛି  ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି

ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ:ଖତ ଖାଉଛି ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୩।୭- ରାୟଗଡା ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ବହୁ ପୁରୁଣା ଗାଡି, ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌, ଲାଇଟ୍‌ ଫିଟିଂ, ସାଇନ୍‌ବୋର୍ଡ, ଗ୍ରୀଲ୍‌ ଏପରି ବହୁ ପ୍ରକାର ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ ଖତ ଖାଉଛି । ପୌର ପରିଷଦ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମୋଟ ୨୮ଟି ୱାର୍ଡ ସମେତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପୁରୁଣା ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟ୍ରଲି, ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୂର୍ବରୁ ଆଲୋକୀକରଣ ହୋଇଥିବା ମରକ୍ୟୁର ଲାଇଟ୍‌, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌, ଲୁହା ଗ୍ରୀଲ୍‌ ଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ସେଗୁଡିକ ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପଛପଟେ ଜମା ହୋଇ ରହିଛି । ସେଗୁଡିକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ରି ନିମନ୍ତେ ଟେଣ୍ଡର କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଜମା ହୋଇ ରହିଥିବା ବହୁ ସାମଗ୍ରୀ ଗାଏବ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଦିଗରେ ପୌର ପରିଷଦର ଦୃଷ୍ଟି ପଡୁନାହିଁ ।

ଟିକିରିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ଟିକିରିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ଟିକିରି,୧୩।୭-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ସଦର ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଡ଼୍ରେନ ଓ ରାସ୍ତାଘାଟରେ କୁଢକୁଢ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ହୋଇ ରହିଛି । ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାରେ ଡ଼୍ରେନଗୁଡ଼ିକ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିବାରୁ ବର୍ଷା ଜଳ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ

ଜେକେପୁର, ୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ କୁମୁଟୁଲିପେଟା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ଠାରେ ଥିବା ଉଗ୍ରତାରା ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବିରେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କର ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଓ ମହତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ ୨୫ଜଣ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତି ସହିତ ଶିକ୍ଷାରମାନ ବୃଦ୍ଧି କିପରି ହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଗର୍ତ୍ତ ମରାମତି କଲେ  ଯବାନ

ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଗର୍ତ୍ତ ମରାମତି କଲେ ଯବାନ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ତିନି କୋଶିଆ ଛକ ରେଳ ଫାଟକ ନିକଟସ୍ଥ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାରେ କିଛିଦିନ ହେବ ଏକ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ଭାରିଯାନ ଓ ଛୋଟ ଯାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ଯିବା ଆସିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ସେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାଟି ରେଳବାଇ ଅଧୀନରେ ଅଛି ସେମାନେ ଏହାର ମରାମତି କରିବା କଥା ବୋଲି ଯନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ । ପରେ ବାରମ୍ବାର ରେଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ସୁଧା କେହି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନ ଥିଲେ । ତେଣୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମୁନିଗୁଡାଠାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ୮ମ ବାଟାଲିୟନର ସିଆରପିଏଫ୍‌ ଯବାନମାନେ ଏହାକୁ ମରାମତି କରିଛନ୍ତି ।