ରାୟଗଡା

ରାୟଗଡ଼ାରେ ରୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାର ବୈଠକ: ମାଓବାଦୀ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଡିଜିପି

ରାୟଗଡ଼ାରେ ରୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାର ବୈଠକ: ମାଓବାଦୀ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଡିଜିପି

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୧।୪- ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆର୍‌.ପି ଶର୍ମା ବୁଧବାର ଦିନିକିଆ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ମାଓବାଦୀସ୍ଥିତି ଓ ମୁକାବିଲା ନେଇ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଜେକେପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ସେଠାରୁ ରାୟଗଡା ଆସିଥିଲେ। ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଏସ୍‌ପିମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ୩ ଘଣ୍ଟାଧରି ଜିଲାର ନିୟମଗିରି ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ରୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟତଃ ନିୟମଗିରି ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ପାଇଁ ନୂଆ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

କୋରାପୁଟରେ କାଶ୍ମୀର ଭ୍ରମ:ରାସ୍ତା, ପାହାଡ଼ରେ ଛାଇଗଲା କୁଆପଥର

କୋରାପୁଟରେ କାଶ୍ମୀର ଭ୍ରମ:ରାସ୍ତା, ପାହାଡ଼ରେ ଛାଇଗଲା କୁଆପଥର

କୋରାପୁଟ,୧୧।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.) କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁଁ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦାମନଯୋଡ଼ିର ଲିଟିଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ କୁଆପଥର ପଡ଼ି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ କାଶ୍ମୀର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାବେଳେ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାସ୍ତା ଓ ଟାଙ୍ଗରା ପାହାଡ଼ ବରଫାବୃତ୍ତ ଭଳି ମନେ ହୋଇଥିଲା। ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ ଲିଟିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ୩ରୁ ୫ ଇଞ୍ଚର ଏଭଳି ବରଫ ଆସ୍ତରଣ ପଡ଼ିଥିଲା।

 ସରକାରୀ ପଲିଟେକନିକ୍‌ରେ ଅଘଟଣ:ତାଜା ଭୁଶୁଡ଼ି ୬ ବାଇକ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲାବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ସରକାରୀ ପଲିଟେକନିକ୍‌ରେ ଅଘଟଣ:ତାଜା ଭୁଶୁଡ଼ି ୬ ବାଇକ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲାବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜୟପୁର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ରଣ୍ଡାପାଲି ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ପଲିଟେକନିକରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଏହାର ପ୍ରଶାସନିକ ଭବନରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଉପରମହଲାର ତାଜା ଭୁଶୁଡି ପଡ଼ିବା ଯୋଗଁୁ ତଳେ ୬ଟି ବାଇକ ଭାଙ୍ଗି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏହି ଅଘଟଣରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେନ ତଳେ କଟିଗଲେ ୧୦ ମଇଁଷି

ଟ୍ରେନ ତଳେ କଟିଗଲେ ୧୦ ମଇଁଷି

ଜୟପୁର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ରେଳଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଓଭରବ୍ରିଜ ରେଳଧାରଣାରେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ୧୦ ମଇଁଷିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ୨ଟି ମଇଁଷି ରେଳଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୧ଟାରେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ବିଶାଖପାଟଣାରୁ କିରଣ୍ଡୁଲ ଯାଉଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଓଭରବ୍ରିଜ ଧାରଣା ଉପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମଇଁଷିଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଟ୍ରେନ ଚକ ତଳେ କଟିଯାଇ ଓ ଧକ୍କାଖାଇ ସେହିଠାରେ ୧୦ଟି ମଇଁଷିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ତା  ବିଧାୟକ

ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ତା ବିଧାୟକ

ମାଥିଲି , ୧୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଓ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଧାୟକ ଡମ୍ବରୁ ଶିଶା ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଓ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ଶହୀଦ ସଞ୍ଜୟ ଅମର ରହେ ସ୍ଲୋଗାନରେ କମ୍ପିଲା ସହର: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ହେଲା ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର

ଶହୀଦ ସଞ୍ଜୟ ଅମର ରହେ ସ୍ଲୋଗାନରେ କମ୍ପିଲା ସହର: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ହେଲା ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌/ଆମ୍ବାଦୋଳା, ୧୦।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଶହୀଦ୍‌ ଡିଭିଏଫ୍‌ ଯବାନ୍‌ ସଞ୍ଜୟ ମାଝି(୨୩)ଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାୟଗଡା ସହରର ପୁରୁଣା ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ମର ଶରୀରକୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇ ପୁରୁଣା ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଜିଲା ପୋଲିସର ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସହ ସାଧାରଣ ଜନତା ସାମିଲ ହୋଇ ଶହୀଦ୍‌ ଯବାନ୍‌ ସଞ୍ଜୟ ମାଝି ଅମର ରହେ ସ୍ଲୋଗାନରେ ସହର କମ୍ପି ଉଠିଥିଲା । ପରେ ତାଙ୍କ ମର ଶରୀରକୁ ନିଜ ଗ୍ରାମ ଆମ୍ବାଦୋଳା ପଠାଯାଇଥିଲା। ମରଶରୀର ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ଏସ୍‌.ସାଇନି, ରାୟଗଡା ଏସ୍‌ପି ସମେତ ଅନେକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତରହି ଶହୀଦ୍‌ ଯବାନ୍‌ଙ୍କୁ ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଭୂମି ଆମ୍ବାଦୋଳାରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଶେଷ ସଲାମୀ ଦେବା ପରେ ଗ୍ରାମ ଶ୍ମଶାନରେ ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ।ଏହି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।

ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ୧୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ପାଖଜଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଙ୍ଗ୍‌ଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ହଳଦୀ ପାବୁଲି ପାହାଡ଼ ସଲଗ୍ନ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରିନାହିଁ।

ଭାରତ ବନ୍ଦ ପ୍ରଭାବ ଶୂନ୍ୟ

ମାଥିଲି,୧୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିନାହିଁ। ସଦର ସମେତ ପାଙ୍ଗାମ, ନାୟକଗୁଡା, କତାମେଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲା ରହିଛି।

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳକୁ ଯାତାୟାତ ଠପ୍‌

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳକୁ ଯାତାୟାତ ଠପ୍‌

ମାଲକାନଗିରି,୧୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଯାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସିନ୍ଧିପୁଟକୁ ଲଞ୍ଚ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି।

ହଷ୍ଟେଲରୁ ୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ପରଜା ବେଡ଼ାପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରରେ ଥିବା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗର ଛାତ୍ରୀନିବାସର ୩ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗତ ରବିବାର ରାତି ସାଢେ ୨ଟା ସମୟରେ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ । ୯ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉକ୍ତ ୩ ଛାତ୍ରୀ ହଷ୍ଟେଲ ଫେରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଡ଼ାକ୍ତରୀମାଇନା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୨ଯବାନ ଶହୀଦ, ୧୫ ଆହତ ବଡେସେଟି ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି, ୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ବିଜାପୁର ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ମାଓବାଦୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଷ୍ଟର ବ୍ୟାନର ଲଗାଇଛନ୍ତ। ସୋମବାର ୩୦ଜଣ ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆସୁଥିବା ଏକ ଗାଡିକୁ ଜିଲାର ତୟେନାରଠାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୨ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ସୁକୁମା ଜିଲା ବଡେସେଟି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ କମଳୁ ହୁଙ୍ଗାଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ଦର୍ଶାଇ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୯।୪- ରାୟଗଡା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ୍‌ ନିକଟରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ଓ ରାୟଗଡା-କୋରାପୁଟ ରେଳ ରୁଟ୍‌ରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଦାମନଯୋଡିସ୍ଥିତ ନାଲ୍‌କୋ କାରଖାନାରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଶାଖାପାଟଣାକୁ ଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେଶନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ମାତ୍ର ୫୦୦ ମିଟର ଦୂରରେ ଏହା ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିଲା।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଯବାନ ଶହୀଦ

ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ ଶକଟା ନିକଟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଡିଭିଏଫ୍‌ ଯବାନ ସଂଜୟ ମାଝି ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ମୁନିଗୁଡ଼ା ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଅନନ୍ତ ପ୍ରସାଦ ମଲ୍ଲିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାଟି ଅତଡ଼ା ଧସି ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି/ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୯।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ ଅଁଳାଭଟ୍ଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଙ୍ଗାଗୁଡା ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ସୁବାଷ ଜାନୀ ସୋମବାର ନଦୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ନଦୀ ହୁଡାର ମାଟି ଧସିଯିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରି ମୃତଦେହକୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି କରିଥିଲେ। ବାରମ୍ବାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ପରେ ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓ ପବିତ୍ର ମୋହନ ପ୍ରଧାନ, ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ବି. ବି. ବେହେରାଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ପାପଡାହାଣ୍ଡି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରିଥିଲେ । ତଦନ୍ତ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଛାଡିଥିଲେ। ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓଙ୍କ କାରରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଲାଗି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ବଜ୍ରପାତରେ ଝିଅ ମୃତ, ବାପ ଗୁରୁତର

ବଜ୍ରପାତରେ ଝିଅ ମୃତ, ବାପ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବଡପଡା ପଞ୍ଚାୟତଚିତ୍ରଲ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରମିଳା ଖୋରା (୧୩)। ସେ କୃଷ୍ଣ ଖୋରାଙ୍କଝିଅ।

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ

ଜେକେପୁର, ୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାରୁବାଇ ଗ୍ରାମର ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର କଣ୍ଡାଗରୀ(୩୦)ଙ୍କ ସୋମବାର ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ  କଏଦୀଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ

କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୋରାପୁଟ,୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୋରାପୁଟ ମଣ୍ଡଳକାରାଗାରରେ ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ସେମାବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକର ଦଶରଥ ମିଶ୍ର (୪୫) । ସେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇ ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଭାବେ ରହୁଥିଲେ ।

ପୋଲାଭରମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ: ବିଜେଡିର ଗଣଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ

ପୋଲାଭରମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ: ବିଜେଡିର ଗଣଧାରଣା, ବିକ୍ଷୋଭ

ମାଥିଲି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରତିବାଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ନ ହେଲେ ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳର ୧୫ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ଓ ୧୦ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାସହରା ହେବେ।

କୋଟିଆ ଗସ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କୋଟିଆ ଗସ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କୋରାପୁଟ, ୯।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟିଆରେ ସୋମବାର ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ସେଠାରେ ସେ କୋଟିଆବାସୀଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ରୂପରେଖ ସେ ଦେଖିବେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ୨୧ଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି।

ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍‌ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍‌ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଅର୍କେଲ ପୋଲିସକୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଟମାଟୋ ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବାବେଳେ ୧୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୬୫ କେଜି ୯୦୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି ଅର୍କେଲ ପୋଲିସ।

ନୀଳବତି ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୪ ବସ୍ତା ଜବତ

ନୀଳବତି ଗାଡ଼ିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ: ୪ ବସ୍ତା ଜବତ

ମାଲକାନଗିରି,୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ନିକଟରୁ ନୀଳବତି ଲାଗିଥିବା ଏକ ଇନୋଭା ଗାଡ଼ିରୁ ୪ ବସ୍ତା ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ସକାଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଇନୋଭା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଆଲୋଚନା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ଆଲୋଚନା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଲାଗି ପୁର୍ନବାସ ଓ ଥଇଥାନ କମିଟି ସୁପାରିଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, କଲେଜ, ମେଡିକାଲ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ, ତଳମୁଣ୍ଡବାସୀଙ୍କ ଚାଷ ପାଇଁ ବୋର୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ଦାବି ନେଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଧାରଣାର ୩ୟ ଦିବସରେ ରବିବାର ଉପପଜିଲାପାଳ କରୁଣାକର ରାଇକାଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥତାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର(ଅର୍ଥ) ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ (ସିଭିଲ) ନିର୍ମଳ ପ୍ରଧାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ସମସ୍ତ ଦାବି ନେଇ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଗଛରେ ଚଢି ଯୁବକଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଡାବୁଗାଁ,୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୋରିପଦର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକ ଗଛରେ ଚଢି ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୋରିପଦର ଗ୍ରାମର ଦେବୀ ସିଂ ଜାଲ (୨୮)ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମର ଶେଷ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ଏକ ଗଛ ଉପରେ ଚଢି ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମାନବିକତା: ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମାନବିକତା: ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ିରହିଥିବା ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ମାନବିକତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା। ଉକ୍ତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟଜନକ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ସହ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଂଶସା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଉଚ୍ଚ ପଦପଦବୀରେ ରହି ମାନବିକତା ଭୁଲିଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।