ରାୟଗଡା

ଜମିକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ: ଗଣ୍ଡଗୋଳରୁ ମହିଳା ଆହତ, ଥାନାରେ ଏତଲା

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଳକ୍‌ ସାରିକିମା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାପଟାବାଲି ଏବଂ ଟାପରାଙ୍ଗ ଦୁଇ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଜମିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଟାପରାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର କିଛି ଲୋକ ସ୍ଥାନୀୟ ରାପଟାବାଲି ନିକଟସ୍ଥ ଜମିକୁ କିଛିଦିନ ହେଲା ଚାଷ କରି ଆସୁଥିବା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ରାପଟାବାଲି ଗ୍ରାମର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଲୋକେ ଏହା ଆମର ଜମି ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି। କିଛି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉକ୍ତ ଜମିକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ସୂତ୍ରରେ ପାଇଛୁ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବିବାଦ ଭିତରେ ଉକ୍ତ ଜମିି କାହାର ଏବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ। 

ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ

ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା କର୍ମନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ  ବାପୁଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫେଇ କରାଯାଇଛି।  ରାସ୍ତାକଡରେ ଉଠିଥିବା ଅନାବନା ଗଛ ଓ ଅରମାବଣକୁ ସଫା କରି ରାସ୍ତାକଡରେ ପଡିରହିଥିବା ଆବର୍ଜନା ଗୁଡିକ ହଟାଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ଳକର ସଭାପତି ଜଗନ୍ନାଥ ବେହେରା, ସମ୍ପାଦକ ବିଷ୍ଣୁ ବିଷୋୟୀ, ନିତ୍ୟାନ୍ଦ ମହାନ୍ତି, ଦେବରାଜ ପଟ୍ଟନାୟକ, କୁନା ଦେବ, ଅରୁଣ ନିଳମଣି ମହାଙ୍କୁଡ, ସନ୍ତୋଷ ପଣ୍ଡା,  ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ, ପରିତୋଷ ପାଉଲ ସମେତ ସାହି ବାସିନ୍ଦା ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ

କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୭।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକର ବୋରିଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ରବିବାର ନୂଆଖାଇ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ସହ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଆଦିବାସୀ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୋତିରାମ ନାୟକ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭଗବତୀ ଭତ୍ରା, ଜିଲା ଯୁବ  ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର, ଏମପି ପ୍ରତିନିଧି ଏମ୍‌.ଆପ୍ପା ରାଓ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ଭତ୍ରା ,ସାଲିମଧର ଭତ୍ରା, ୱାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ନରସିଂ ଭତ୍ରା,  , ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭତ୍ରା, ନିଧି ଭତ୍ରା, ମୋତିରାମ ଭତ୍ରା, ଦଇମନ ଭତ୍ରା, ନରସିଂ ଭତ୍ରା, ସମୁଦୁ ଭତ୍ରା ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଥିଲେ।

କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ

ଉମରକୋଟ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦେହାବସାନର ଏକ ମାସ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସାରା ଭାରତରେ କବ୍ୟାଞ୍ଜଳି ସମିତି ତରଫରୁ ସାହିତ୍ୟ ସଭା ଏବଂ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।  ଉମରକୋଟ ଅଗ୍ରଣୀ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବିବେକାନନ୍ଦ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ଭୋକେଶନାଲ ଏଜୁକେଶନଠାରେ କାବ୍ୟାଞ୍ଜଳି ସମିତିର ଆବାହକ ସୁରେଶ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆବାହନ ତଥା ଦାସିଆ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏକ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉକ୍ତ ପାଠୋତ୍ସବରେ ଉମରକୋଟ, ରାଇଘର ଏବଂ ଝରିଗାଁ ଅଞ୍ଚଳର ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତି୍ୟକ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଅଧ୍ୟାପକ, ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଜନଶୁଣାଣି

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଡଙ୍ଗରଭେଜା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସର ଜନଶୁଣାଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅବାସ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଡିଓ କର୍ଣ୍ଣଦେବ ସମରଥ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ହିତାଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଜମା ଖାତା ସହ ଆଧାର କାର୍ଡ ସଂଯୋଗ କରି ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପିଇଓ, ଜିଆରଏସ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ବିଡିଓ କର୍ଣ୍ଣଦେବ ସମରଥ କହିଥିଲେ। 

୪୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ

୪୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗରା ପଞ୍ଚାୟତ ପଙ୍ଗାଲଗୁଡାଠାରେ ରବିବାର ୪୦ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବନବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ  ଏଏସିଏଫ ଧର୍ନୁଜୟ ମହାପାତ୍ର, ଫରେଷ୍ଟର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଜାନୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ସାନଓଲମା, ଖୁଟିଗଡା ଓ ପାଞ୍ଜରିଆଗୁଡାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ସୁରେଶ ମଣ୍ଡଳ, ଭଗବାନ ଭତ୍ରା, ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ହିତଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସର ଉପକାରିତା ଓ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ।

ନବରଙ୍ଗପୁର ଉପକାରାଗାରରେ ନୂଆଁଖାଇ ପାଳିତ :ପାରମ୍ପରିକ ସଙ୍ଗୀତରେ ଅନ୍ତେବାସୀ ମସ୍‌ଗୁଲ

ନବରଙ୍ଗପୁର ଉପକାରାଗାରରେ ନୂଆଁଖାଇ ପାଳିତ :ପାରମ୍ପରିକ ସଙ୍ଗୀତରେ ଅନ୍ତେବାସୀ ମସ୍‌ଗୁଲ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୭।୯(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଉପକାରାଗାରଠାରେ ରବିବାର ନୂଆଖାଇ ପର୍ବ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ସମସ୍ତ ବିଚରାଧିନ ଅନ୍ତେବାସୀ ଏବଂ କଏଦୀ ଏକାଠି ବସି ନୂଆ ଖାଇଛନ୍ତି। ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଜେଲ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଓକିଲ ସଂଘ ସମ୍ପାଦକ ରାମ ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସଂଘର ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ଦାମୋଦର ତ୍ରିପାଠୀ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୀମାଞ୍ଚଳ ପାତ୍ର ଓ ମନୋରମା ମାଝୀ ଯୋଗ ଦେଇ ନୂଆଖାଇ ଆମ ପରମ୍ପରା ଓ ଏହା କିଭଳି ପାଳନ କରାଯାଉଛି, ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ସେ ନେଇ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ 

ଡାବୁଗାଁ ଜୟ ଭାରତ ଅଟୋ ମାଲିକ ସଂଘର ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ ଜୟ ଭାରତ ଅଟୋ ମାଲିକ ସଂଘର ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜୁନାପାଣି ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ହାଟପଦା ଠାରେ ଡାବୁଗାଁ ଜୟ ଭାରତ ଅଟୋ ମାଲିକ ସଂଘର ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଓ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘ ସଭାପତି ମିହିର ଶଙ୍କର ପାତ୍ର ଏଥିରେ  ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।  ଏଥିରେ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ନୂଆଖାଇ ଭେଟ ହୋଇ ସମସ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ଅଟୋ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ: ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ: ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୭।୯,(ବି.ପ୍ର): ସ୍ଥାନୀୟ ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ   ଜିଲାବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହାସଭାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ସଭାପତି ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଡଃ. ବିଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ପାଦକୀୟ ପାଠ ସହ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆର୍ଥିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବାହ୍ମଣ ମହାସଭାର ଉପସଭାପତି ଡଃ. ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସୀମାଞ୍ଚଳ ମହାପାତ୍ର, ଉପସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ଚୌଧୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ପିତବାସ ପଣ୍ଡା, ଆଞ୍ଚଳିକ ସମ୍ପାଦକ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ସର୍ବଭାରତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହାସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭ୍ୟ ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୂଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଜାତିଭିତ୍ତିକ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଅର୍ଥନୈତିକ ଭତ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଯିବାକୁ  ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ନେଇ ବଢୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଡାବୁଗାଁ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ  ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୧ମାସ ହେଲା ବାରମ୍ବାର ଆଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ ଲାଗି ରହିଛି। ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାଠାରୁ ୨ କିମି ଦୂରରେ ଗରୁଡଗୁଡା ଗ୍ରାମଠାରେ  ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରୀଡ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ବଦଳରେ ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଇଛି।

ନାଗରିକ କମିଟି ସାଧାରଣ ବୈଠକ:ଜୟପୁରକୁ ଜିଲା ଘୋଷଣା ଦାବି ତେଜିଲା

ନାଗରିକ କମିଟି ସାଧାରଣ ବୈଠକ:ଜୟପୁରକୁ ଜିଲା ଘୋଷଣା ଦାବି ତେଜିଲା

ଜୟପୁର,୧୭ା୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ବାବା ସାହେବ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଜୟପୁର ନାଗରିକ କମିଟିର ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଇଂ ନରେଶନାଥ ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଐତିହାସିକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାଗରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଟ୍ରାଫିକ, ଅବକ୍ଷୟପ୍ରାପ୍ତ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମା, ଜମିପଟ୍ଟାରୁ ହସ୍ତାନ୍ତରଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ଉଚ୍ଛେଦ, ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ, ଆବର୍ଜନା ନିଷ୍କାସନ, ଦୈନିକ ବଜାର ସମସ୍ୟା, ସହରରେ ରେଳ ଟିକେଟ ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟର, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଓ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପର ଉନ୍ନତିକରଣ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବୈପାରିଗୁଡ଼ା, କୁନ୍ଦୁରା, ବୋରିଗୁମ୍ମା, କୋଟପାଡ଼, ଜୟପୁରକୁ ମିଶାଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜୟପୁର ଜିଲା ଘୋଷଣା ଦାବି ଏଥିରେ ତେଜିଥିଲା।

ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ କୋଠାରେ ଚାଲିଛି ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ:ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା

ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ କୋଠାରେ ଚାଲିଛି ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ:ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା

ଜୟପୁର,୧୭।୯(ନି.ପ୍ର.)ସ୍ଥାନୀୟ  ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ପୌରପରିଷଦ, କ୍ରିଟ, ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏତଲା କରିଛି ଜୟପୁର ସ୍ବାଭିମାନୀ ମଞ୍ଚ। ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ଦଫା ୧୩୩ ସିଆରପିସିରେ ଉପଜିଲାପାଳ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ଡ. ଗଙ୍ଗାଧର ନନ୍ଦ, ଉପ ସଭାପତି ଗୀତା ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଓ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ଜେନା, ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ଭକ୍ତ ବଲ୍ଲଭ ପାଢ଼ୀ ଏହି ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ।

ଅଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ

ଅଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ସ୍ଥିତ ମା’ ଖମ୍ବେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନାଗରିକ ଉନ୍ନୟନ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ୧୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଦଶମନ୍ତପୁର ଏକ ଅନୁନ୍ନତ ବ୍ଲକ ଭାବେ ପରିଚିତ। ବିକାଶ ଧାରାଠାରୁ ବହୁଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ବ୍ଲକକୁ କିପରି ଏକ ସୁନ୍ଦର ବ୍ଲକ ରୂପେ ଗଢ଼ି ତୋଳାଯିବ, ବୈଠକରେ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏହି ବ୍ଲକରୁ ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭୋଟ ପାଇ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ସହରରେ ବସା ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକର ବିକାଶ କଥା ସେମାନେ ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ କାବ୍ୟାଞ୍ଜଳି

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ କାବ୍ୟାଞ୍ଜଳି

ଜୟପୁର,୧୭।୯(ନି.ପ୍ର.): ପୂବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତ ରତ୍ନ  ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦେହାବସାନର ଏକ ମାସ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଜୟପୁର ଭାଜପା ତରଫରୁ ବାବା ସାହେବ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ କାବ୍ୟାଞ୍ଜଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ବାର ଘଣ୍ଟିଆ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ଡାକରା

ବାର ଘଣ୍ଟିଆ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ଡାକରା

ଜୟପୁର, ୧୭।୯: ବୋରିଗୁମ୍ମାରେ ନାବାଳିକା ଅପହରଣକୁ ନେଇ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ, ବିଶ୍ବହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ଛଅଟାରୁ ସା ଛଅଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଅଜଣା ରୋଗ ଆତଙ୍କ:୧୨ ଦିନରେ ୨ ଗାଁରୁ ୪ ମୃତ

ଅଜଣା ରୋଗ ଆତଙ୍କ:୧୨ ଦିନରେ ୨ ଗାଁରୁ ୪ ମୃତ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତଥା ମାଳିପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନରେ ରହିଥିବା ଦୁଇଟି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୧୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଛି। ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହଠାତ୍‌ ପେଟବ୍ୟଥା ହୋଇ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ସେହି ଗାଁକୁ ଗସ୍ତ କରି ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।
ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନସ୍ଥ ୭ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ଼ରେ ଯାଉଥିବା ସିନ୍ଦେଇ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହଠାତ୍‌ ପେଟ ବ୍ୟଥା ହୋଇଥିଲା। ଅସୁସ୍ଥ ୨ ଜଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମେଡିସିନ ନେଇ ଖାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଫଳ ମିଳିନଥିଲା।

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବେ ମନୋଷା ମନୋନୀତ: ଏନଏସଏସ ଦିବସରେ ପାଇବେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କାର

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବେ ମନୋଷା ମନୋନୀତ: ଏନଏସଏସ ଦିବସରେ ପାଇବେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୭।୯(ବି.ପ୍ର.)-ଜାତୀୟ ସେବା ସଂସ୍ଥା (ଏନଏସଏସ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନ ନବରଙ୍ଗପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର  ଯୁକ୍ତ ୩ ଶେଷ ବର୍ଷ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମାନ ଛାତ୍ରୀ ମନୋଷା ତ୍ରିପାଠୀ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ା  ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖ ଜାତୀୟ ସେବା ଦିବସରେ  ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଇଡିକଲ ଅଡିଟୋରିୟମ ଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ  ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ା  ଜାତୀୟ  ସେବା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ୫ଶହ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଜୁରୀ କମିଟି ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି ା ମନୋଷାଙ୍କ ନାମ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଛି ା

ଜିଲା ବିଜେଡି ବୈଠକ: ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ମଜଭୁତ୍‌ କରାଯିବ ସଙ୍ଗଠନ

ଜିଲା ବିଜେଡି ବୈଠକ: ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ମଜଭୁତ୍‌ କରାଯିବ ସଙ୍ଗଠନ

କୋରାପୁଟ,୧୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ  ଏକ  ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜିଲାର ୨୪୦ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ କର୍ମଶାଳା କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାବଦରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବ। ବୈଠକରେ ଏହା ଉପରେ ହିଁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଜିଲା ପ୍ରଭାରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ। 

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ: ଉନ୍ନତ ଦର୍ଶାଇ ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ନିକୃଷ୍ଟ ଚାଉଳ

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ: ଉନ୍ନତ ଦର୍ଶାଇ ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ନିକୃଷ୍ଟ ଚାଉଳ

ଜୟପୁର,୧୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁରସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି)ରେ ଏଫଏକ୍ୟୁ ମାନର ଚାଉଳ ବଦଳରେ ନିମ୍ନମାନର ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଯାଉଛି। ଏହି ଚାଉଳକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ଅନଲୋଡିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଥିବା ପଣ୍ୟାଗାରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। 

୨୧ରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଡାବୁଗାଁ ବନ୍ଦ ଡାକରା

୨୧ରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଡାବୁଗାଁ ବନ୍ଦ ଡାକରା

ଡାବୁଗାଁ, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ।  ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ଡାବୁଗାଁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ଇଂରାଜୀ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ପୂରଣ , ଶିକ୍ଷାରେ ହେଉଥିବା ଅବହେଳା ବିରୋଧରେ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର ଓ ବିଡିଓ ଙ୍କ ଜରିଆରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ ତାରିଖରେ  ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ଏନେଇ ବ୍ଲକ ଭାଜପା ତରଫରୁ ଶନିବାର ଏକ ବୈଠକ କରାଯାଇ ଉକ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ୨୧ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ୬  ଘଣ୍ଟିଆ ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ନିଷ୍ପତ୍ତିି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ଜୟନ୍ତ କୁମାର ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳୁଛି ମାଠିଆ ସାହି ପୂଜାନୁଷ୍ଠାନ

ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳୁଛି ମାଠିଆ ସାହି ପୂଜାନୁଷ୍ଠାନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ମାଠିଆ ସାହି ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ଚଳିତ ବର୍ଷ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଛି। ଏଠାରେ ୧୧ଦିନ ଧରି ପୂଜା ଚାଲିବ। ଏଥର ୩ଲକ୍ଷ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ରଖାଯାଇଛି। ତୋରଣକୁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ରାଜପ୍ରାସାଦ ମୁଖ୍ୟଦ୍ୱାର ଭାବେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଗୋଷାଣି, ୧୬ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକର ଗାରାବନ୍ଧସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କେଟେଶ୍ୱର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଗାରାବନ୍ଧ ସରପଞ୍ଚ କେ. ଗୀତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବି.ତିରୁମଲା ରାଓ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଠାକୁର ପ୍ରସାଦ ସିଂ, ଅତିରିକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଆଦିକନ୍ଦ ଗମାଙ୍ଗ, ସିଆର୍‌ସିସି ପୀତବାସ ସାମଲ, ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ କେ. ବେଣୁଗୋପାଳ ରାଓ, ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ନିରୀକ୍ଷକ ଏସ.ଏଲ. ରାଓ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। 

ବ୍ଲକ ସମୂହ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା:ଭାଗନେଲେ ୩୪ ସ୍କୁଲର ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବ୍ଲକ ସମୂହ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା:ଭାଗନେଲେ ୩୪ ସ୍କୁଲର ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଜୟପୁର,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ଜୟପୁର ବ୍ଲକରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବାଳିକା ଓ ବାଳକ ବିଭାଗର କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗଦିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସରୋଜିନୀ ଦଣ୍ଡସେନା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

‘ସଂସ୍କୃତ କାବ୍ୟ ଜ୍ଞାନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ’

‘ସଂସ୍କୃତ କାବ୍ୟ ଜ୍ଞାନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ’

କୋରାପୁଟ,୧୬।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ସ୍ଥାନୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁନାବେଡ଼ାସ୍ଥିତ ସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା  ‘ସଂସ୍କୃତ କାବ୍ୟାସ ପରମ୍ପରା’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସମୟରେ ଗୁରୁ ଓ ଶିଷ୍ୟର ସଂପର୍କ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ା ଉକତ୍ଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ଗୁଣନାଥ ପଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଭାରତୀୟ ଓ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସାହିତ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଭାବ, କାବ୍ୟଶାସ୍ତ୍ର, ମମତାର କାବ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଓ ଜୟଦେବଙ୍କ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।