ରାୟଗଡା

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାରରେ ପଡ଼ିଛି ଶୁଖିଲା ଡାଳ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାରରେ ପଡ଼ିଛି ଶୁଖିଲା ଡାଳ

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଥାଲପୁଟ ଗୁରୁବାର ହାଟରେ ଏକ ଶୁଖିଲା ଅଶ୍ୱତ୍‌ଥ ଗଛ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ରହିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଉକ୍ତ ଗଛର ଶୁଖିଲା ଡ଼ାଲ ଓ ଗଣ୍ଡି ନିକଟସ୍ଥ ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଉପରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ  ନଇଁ ପଡ଼ିଛି।

ବାଉଁଶପୁଟ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ରାତ୍ର ଜଗୁଆଳିଙ୍କ ହାତରେ  ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ

ବାଉଁଶପୁଟ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ରାତ୍ର ଜଗୁଆଳିଙ୍କ ହାତରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ

କୋରାପୁଟ/ନାରାୟଣପାଟଣା, ୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରୁଛନ୍ତି ସତ ମାତ୍ର ସେ ସବୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ। କେଉଁଠି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହର ଅଭାବ ରହୁଛି ତ କେଉଁଠି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତିି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା  ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ  ବାଉଁଶପୁଟ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୩ଟି କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ ରହିଛି। ସେହିଭଳି ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିବା ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ଏବେ ରାତ୍ର ଜଗୁଆଳୀଙ୍କ ହାତରେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଉଛି। ଏନେଇ  ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କଲେ ମଧ୍ୟ  ଏଯାବତ୍‌ ସମସ୍ୟାର  ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରିନାହଁି  ବୋଲି ଅଭିଭାବକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

କଟା ହେଉନି ଶୁଖିଲା ଗଛ: ବିପଦ ଆଶଙ୍କା

କଟା ହେଉନି ଶୁଖିଲା ଗଛ: ବିପଦ ଆଶଙ୍କା

କୋରାପୁଟ,୨ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ସହର ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରହିଥିବା ଶୁଖିଲା ଗଛ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦର କାରଣ ହୋଇଛି|

ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା: ଆରଏମସିକୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଅଭିଯୋଗ

କୋରାପୁଟ,୧ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ  ଆରଏମ୍‌ସିକୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ କର୍ପୁର ହନ୍ତାଳ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମିଳିଗୁଡ଼ାଠାରେ ଥିବା ପୁରୁଣା କୃଷକ ବଜାରକୁ ଭାଙ୍ଗି ସେଠାରେ ୧ କୋଟି ୮୬ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୯୫୪ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୮୦ ଟି ଷ୍ଟଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। 

ଭାଜପାର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଭାଜପାର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

 ଜୟପୁର,୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଜୟପୁର ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ  ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଜୟପୁର ନଗର ଭାଜପା ଦାବି କରିଛି। ଗୁରୁବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପାରବେଢା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଏସ.ପି  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଘେରାଉ କରିବା ସହିତ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଡିଏସପି ହେନେରୀ କୁଲୁଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ୬ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ୬ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

କୋରାପୁଟ,୧।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଗୁରୁବାର ୬ ଡାକ୍ତର କାଯର୍‌ୟରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ରୋଗୀ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ମେଡିସିନ ବିଭାଗର ଉକ୍ତ ୬ ଡାକ୍ତର ମେଡିକାଲରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ମେଶିନରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା  । ପରେ  କଲେଜ  ଡିନ କୃଷ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ସେମାନଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧।୧୧(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁର୍ଜୀଗୁଡ଼ାଠାରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ଆମ୍ବାଦୋଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖମ୍ବାରୀଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଯୁଧୀଷ୍ଠିର କୁସୁଲିଆ । କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ରାୟଗଡ଼ା-କଳାହାଣ୍ଡି ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଖବରପାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରିବା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଥିଲା।  

୫ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ସିଜ୍‌ କଲା ପରିବହନ ବିଭାଗ : ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରି ୩ ଗିରଫ

୫ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ସିଜ୍‌ କଲା ପରିବହନ ବିଭାଗ : ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରି ୩ ଗିରଫ

ମାଲକାନଗିରି,୧।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)-  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ପରିବହନ ବିଭାଗ ୫ ଘରୋଇ ବସ୍‌କୁ  ସିଜ୍‌ କରିଛି। ଏହି ବସ୍‌ଗୁଡିକ ହେଲା ମାଲକାନଗିରିଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଉଥିବା କମ୍ବେଶ୍ୱରୀ, କାଲିମେଳାଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଉଥିବା ଆର୍‌.କେ. ଟ୍ରାଭେଲ୍ସ, ନିଳ କଣ୍ଠେଶ୍ୱର ଟ୍ରାଭେଲସ୍‌, ରିଲାୟନ୍ସ ଏବଂ  ରାୟପୁର ଯାଉଥିବା ମହିନ୍ଦ୍ରା ବସ୍‌।  ଏହି ବସ୍‌ ଗୁଡିକର ପାସେଞ୍ଜର ପରମିଟ୍‌ ନ ଥାଇ ଟୁର୍‌ ଏବଂ ଟ୍ରାଭେଲସ୍‌ ପରମିଟ୍‌ରେ ଗାଡି ଚାଲୁଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଗାଡିଗୁଡିକ ସିଜ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଆର୍‌ଟିଓ ଆର୍‌.କେ. ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।  ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ଅଥରିଟି କଟକ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ନୋଟିସ ନ ଦେଇ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଯୋଗୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ହଇରାଣ ହୋଇଛନ୍ତି

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

କାଶୀନଗର,  ୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ପରେ ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ପି. ଶ୍ରୀଲେଖାଙ୍କ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। 

ଡିଆଇଇଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଡିଆଇଇଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

 ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଓ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର (ଡିଆଇଇଟି)ର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ  ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କହିଛନ୍ତି ।  ଡିଆଇଇଟିର ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ଛାତ୍ରାବାସରେ ନାନା ସମସ୍ୟା ଲାଗିରହିଛି।

ବାତ୍ୟାରେ ନିଖୋଜ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

ବାତ୍ୟାରେ ନିଖୋଜ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଖାରଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟରୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ତାଙ୍କ ଘର ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ କଇଁପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡାଲିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମରେ ଏବଂ ସେ ମାନସିକ ଅନଗ୍ରସର ବୋଲି କାଶୀନଗର ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

୪୦ ପରିବାରକୁ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

୪୦ ପରିବାରକୁ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଣି,୧।୧୧- ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଫେଲ ମାରିଛି। ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକ ଗଙ୍ଗଲା ପଞ୍ଚାୟତର ଡେଙ୍ଗାଗୁଡା କଲୋନୀରେ ୪୦ ପରିବାର ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଚଳୁଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଜଳଯୋଗାଣ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ।

ଗୋଏଲକଣାରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି: ନଷ୍ଟ ହେଲାଣି ୧୭ ଏକର ଧାନ ଫସଲ

ଗୋଏଲକଣାରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି: ନଷ୍ଟ ହେଲାଣି ୧୭ ଏକର ଧାନ ଫସଲ

ବିଷମକଟକ, ୧।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ବିଷମ କଟକ ବ୍ଲକ  ଗୋଏଲକଣା ଗାଁ ରେ ଏବେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି।  ଏଠାରେ  ଜଳସେଚନର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନ ଥିବା ବେଳେ  ଚାଷୀ କେବଳ ବର୍ଷାଜଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି। 

କାଳ ହେଲା ବେଆଇନ ବାଣ କାରବାର: ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡିଲା ଛାତ, ମହିଳା ଗୁରୁତର

କାଳ ହେଲା ବେଆଇନ ବାଣ କାରବାର: ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡିଲା ଛାତ, ମହିଳା ଗୁରୁତର

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ, ୩୧।୧୦-ଦୀପାବଳି ଯେତେ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ବେଆଇନ ବାଣ କାରବାର ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହାର କୁପରିଣତି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ବୁଧବାର ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ରାୟଗଡା ସହରର ସ୍ଥାନୀୟ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଛକସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ବ୍ୟାଙ୍କ ପଛପଟେ ଥିବା ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ସରକାରୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଘଟିଛି। ଉକ୍ତ ଘରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବାଣ ଭିଡା ଚାଲିଥିଲା। ହଠାତ୍‌ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘରେ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଯାଇଥିବା ବାଣରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା ଯେ,  ଏଥିରେ ଘରର ଛାତ ଉଡିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା  ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଆହତ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଶୋଭାରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ। ସେ ଜଣେ  ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ।

ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିଷମକଟକ, ୩୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ସବ୍‌ଜେଲର ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ବୁଧବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଜରିଗୁମା ଗ୍ରାମର ସନାତନ ଗାଗରଙ୍ଗ (୩୫)। ଏକ  ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ  ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ହେବ ସେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଭାବେ ବିଷମ କଟକ ସବ୍‌ଜେଲରେ ରହୁଥିଲେ।

ଉଠିଲା ରହିତାଦେଶ,ଆରମ୍ଭ ହେବ କାମ

ଉଠିଲା ରହିତାଦେଶ,ଆରମ୍ଭ ହେବ କାମ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ୩୧।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ହନୁମନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ରାଇବିଜି ଛକ ଭାୟା ମୀନାଝୋଲା ଦେଇ ଗୁଡାରୀ ବ୍ଲକକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ରହିଛି ଫଳଫଳିଆ ନଦୀ। ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ହେବାର ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଦବି ଯାଇଥିଲା । ଏହାର କାମ ନେଇ ଦୁଇ ଠିକାଦାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦ  ଯୋଗୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ଫଇସଲା ହୋଇ ରହିତାଦେଶ ଉଠିଛି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସି ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଫସଲ କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ମିଳିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଫସଲ କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ମିଳିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୩୧।୧୦ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାର ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କୃଷକମାନେ ଫସଲ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲା କୃଷକ ସଂଘ ସଭାପତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭୂ-ରାଜସ୍ବ ଟିକସ ପଇଠ କରିବା ପରେ ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦାବି: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କୋରାପୁଟ,୩୧।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକର ପରଜାଶୁକୁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଅଚଳ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମର ବହୁ ମହିଳା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବା ସହ ଏକ ଦାବୀପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୩୧।୧୦( ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି| ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡେପୁଟେଶନରେ ଚାଲି ଯାଉଛନ୍ତି|  ଫେରିବାର ନାଁ ନାହିଁ| ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ହେଉନାହାନ୍ତି| 

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟିର ଉନ୍ନତି ଚିନ୍ତା: ୧୦୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର ନ କରିବା ଯାଏ ନେତା, ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗାଁରେ ପଶିବା ମନା

ମାଥିଲି, ୩୧।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)-  କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବୈପାରିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତେନ୍ତୁଳିଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଶହୀଦ ମାଟି  ୧୦୦ କୋଟି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ପଞ୍ଚାୟତର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଶହେ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର ନ ହେବା ଯାଏ କୌଣସି ନେତା କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇ ନ ଦେବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମର  ମୁଖିଆ ଏବଂ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବୈଠକ ବସି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି  ନିଆଯାଇଛି । 

ନାବାଳିକାଙ୍କ  ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ନାବାଳିକାଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ଝରିଗାଁ,୩୦।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଏକମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋରାମ୍ବା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ପରିବାରର କେହି ସଦସ୍ୟ ଘରେ ନଥିବା ବେଳେ ନାବାଳିକା ଜଣକ ନିଜ ବେକରେ ଗାମୁଛା ଲଗାଇ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।  ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ପରିବାର ଲୋକେ କାମରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖି ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଉମରକୋଟ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି। 

ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ

ଝରିଗାଁ,୩୦।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା  ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ପାଲିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଚେପଟିଆମ୍ବା ଗ୍ରାମର ଉଦିଆ ସାନ୍ତା (୪୫)ଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ରବିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଡେରିକି ଗ୍ରାମକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଚାଷ ଜମିରେ ଔଷଧ ସିଞ୍ଚନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସମ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଭେଳା ହିଁ ଭରସା

ଭେଳା ହିଁ ଭରସା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୩୦।୧୦: ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର  ଯୋଜନା ଉପରେ ଯୋଜନା କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟୀତ୍ୱହିନତା ଓ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ବହୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା  ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଭୋଗୁଛନ୍ତି।  ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ଦୌଡି ଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି।  ନିରାଶ ହୋଇ ଭଗବାନଙ୍କ ଭରସାରେ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ।

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ପାପଡାହାଣ୍ଡି, ୩୦।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ମା’ ଓ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଲାଗି ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର  ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ କରୁଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ସଚେତନ । ହେଲେ ବର୍ଷେ ହେଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯଦି ତାଲା ଝୁଲେ ତେବେ ସେଠାରେ କିପରି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ  ହେଉଥିବ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହେବ । ଏ ହେଉଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଦିଶାରୀଗୁଡା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର । ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାକାର ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ମୌନାବତୀ ଦିଶାରୀ ଘରକୁ ଚାଲିଯିବା ପରେ ଏଠାରେ ପୁନ୍‌ଃ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ ।