ରାୟଗଡା

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ: ସହାୟତା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ: ସହାୟତା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଝରିଗାଁ, ୧।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଜିତାବେଡା ଗ୍ରାମର ମୁନା ହରିଜନ(୪୫)। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ସରକାରୀ ସହାୟତା ନ ମିଳିବା ଯାଏ ମୃତଦେହ ଉଠାଇବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଥିଲା। 

 କୁକୁର ମୁହଁରୁ ଭାଲୁ ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା: ମା’ ଭାଲୁର ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବନବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମ

କୁକୁର ମୁହଁରୁ ଭାଲୁ ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା: ମା’ ଭାଲୁର ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବନବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧।୨(ବି.ପ୍ର.)- ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି  ବ୍ଲକ ପାତ୍ରପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଖର୍କିଗୁଡା ଗାଁରେ ବୁଧବାର ଏକ ଭାଲୁ ଛୁଆକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।  ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନବରଙ୍ଗପୁର ରେଞ୍ଜର ପି.ସି. ନନ୍ଦ ଓ ଫରେଷ୍ଟର ଏମ.ଆର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଭାଲୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭାଲୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧।୨(ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ତୁମ୍ବଲା ନିକଟ ବୋରିଗୁଡା କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରେ ଏକ ମୃତ ଭାଲୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ପାଇଁ ରେଞ୍ଜର ପି.ସି ନନ୍ଦ ପହଞ୍ଚି ଭାଲୁ ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଥିଲେ। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ  ମୃତ ଭାଲୁକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଭାଲୁ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ରେଞ୍ଜର କହିଛନ୍ତି । 

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୫ ଯାଏଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୫ ଯାଏଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜୟପୁର,୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି ନେଇ ଦେଢ଼ମାସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ କୋର୍ଟ ବର୍ଜନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଫେବୃୟାରୀ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଜିଲା ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ନୟାଗଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଲୁଟ୍‌ ମାମଲା: ସବ୍ୟସାଚୀଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ

ନୟାଗଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଲୁଟ୍‌ ମାମଲା: ସବ୍ୟସାଚୀଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ

କଟକ ଅଫିସ, ୧।୨: ୨୦୦୮ ମସିହା ନୟାଗଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା ସହିତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ପର୍ଶୁରାମପୁର ଗ୍ରାମ

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ପର୍ଶୁରାମପୁର ଗ୍ରାମ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଝାମୀ ପଞ୍ଚାୟତର ପର୍ଶୁରାମପୁର ଗ୍ରାମ। ସ୍ବାଧୀନତାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ମିଳୁନାହିଁ।  ଗାଁରେ ଲାଗି ରହିଛି ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା। ଏଥିସହ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଘର ତିଆରି ପାଇଁ ସହାୟତା ମିଳି ନଥିବାରୁ ଶୀତ କାକରରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ରହୁଛନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଉନି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବିଧାୟକ, ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ: ପ୍ରତିବାଦରେ ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ବିଷମକଟକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବନ୍ଦ

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବିଧାୟକ, ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ: ପ୍ରତିବାଦରେ ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ବିଷମକଟକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବନ୍ଦ

ଗୁଣପୁର/ମୁନିଗୁଡ଼ା, ୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ସୁଧୀର ଦାସଙ୍କ ନାମ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ରହିଛି l 

ବିକାଶରେ ବାଧକ କୁକୁଡ଼ା ଗାଲି  : ପରୋକ୍ଷରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ପୋଲିସ

ବିକାଶରେ ବାଧକ କୁକୁଡ଼ା ଗାଲି : ପରୋକ୍ଷରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ପୋଲିସ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଅନେକବର୍ଷ ଧରି ମାଓବାଦୀ ହିଂସାରେ ପ୍ରଭାବିତ ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ ରାମଗିରୀ ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳ ଅବସ୍ଥା ସୁଧିରିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଗାଁ ଗାଁରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ କୁସଂସ୍କାର ଚେର ମାଡ଼ିବସିଛି। 

ଅନ୍ତରବା କନ୍ୟାଶ୍ରମ ଘଟଣାରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲା ପ୍ରଶାସନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୩୧।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତରବା କନ୍ୟାଶ୍ରମରୁ  ୨୯ଜଣ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଆଶ୍ରମ ଛାଡି ଚାଲିଯିବା ଘଟଣାରେ ପ୍ରଶାସନ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ରଥଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଚିଠି କରିଥିବା ବେଳେ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଏନ୍‌. ସୁରେଶଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ପରିଚ୍ଛା, ଗୀତାଞ୍ଜଳୀ ସେନାପତି, ଏସ୍‌. ସାହୁ, ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଛି।  ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବି. ଶୋଭାସୁନ୍ଦର  ଏବଂ ସବିତା ବିଜୁଳିଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଶିକ୍ଷକ ମହଲରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ରାଜପଥରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ଲଗାଇଲେ ମାଓବାଦୀ: ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ରାଜପଥରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ଲଗାଇଲେ ମାଓବାଦୀ: ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୩୧।୧- ମାଓବାଦୀମାନେ ୨୫ରୁ ୩୧ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ ଏବଂ ଗୁରୁବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ । ବନ୍ଦ ପାଳନ ଅବସରରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଏକ ବଡ ଅଘଟଣ ଘଟାଇବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ହେଲେ ଉକ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପୋଲିସ ଭଣ୍ଡୁର କରିଛି।  ରାୟଗଡା-କଳାହାଣ୍ଡି ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଲଗାଇଥିବା ୨ଟି ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନକୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାରୁ ବିଷମକଟକ ଥାନାଧିକାରୀ ଚତୁର୍ଭୁଜ ନାୟକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି । 

ନାଳମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ

ନାଳମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଡୁମ୍ବାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନାଳମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୬୦ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଗୋଟିଏ ନଳକୂଅ ଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଉଛି।

ଯୁବତୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ  ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ

ଯୁବତୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ

କାଲିମେଳା,୩୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହାରାଜପାଲି  ପଞ୍ଚାୟତର ଏମଭି-୧୧୪ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ  ଯୁବତୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଯୁବତୀ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଏମଭି-୧୧୪ ଗ୍ରାମର କାଲିପଦ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ଝିଅ ସୁଷମା ମଣ୍ଡଳ(୧୮) । ଖବରରୁ ଜଣାପଡିଛି ସୁଷମାଙ୍କ ବାପା କାଲିପଦ ଓ ମା ଆନ୍ଧ୍ରରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।

ନାବାଳିକା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବନ୍ଦ କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ

  କାଲିମେଳା,୩୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣିଥରେ ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗପାଲ୍ଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଏମଭି-୮୯ ଗ୍ରାମରେ  ଜଣେ ୧୫ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ଝିଅ ସହିତ ପଡିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମପିଭି-୬୬ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ମଙ୍ଗଳବାର ବିବାହ ପାଇଁ ଦିନ ଧର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ଝିଅ ଓ ପୁଅଘର ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୩୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ  ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟତଃ ବସ୍‌ ଓ ରେଳରେ ଯାତ୍ରାବେଳେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ସମସ୍ୟାରେ ଗୋଇଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ : ରାସ୍ତା, ବିଦ୍ୟାଳୟ କିଛି ନାହିଁ

ସମସ୍ୟାରେ ଗୋଇଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ : ରାସ୍ତା, ବିଦ୍ୟାଳୟ କିଛି ନାହିଁ

ମାଲକାନଗିରି,  ୩୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ପଛୁଆ  ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ହେବ  । କୌଣସି  ସମସ୍ୟା ରହିବନି । ଏଥିପାଇଁ   ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ  ଯୋଜନା  କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ  ଏପରି ଅନେକ ଗ୍ରାମ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି  ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିକାଶ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିନି। ଗ୍ରାମଟି ହେଲା   ଜିଲାର ବଣ୍ଡାଘାଟିର  ଗୋଇଗୁଡା ଗ୍ରାମ । ସରକାରୀ କଳର  ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମକୁ   ପକ୍କା ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ  ।

ନାବାଳିକାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା ୩୧।୧- ନାକାମାବୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାକାମାବୁଡି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳିକା (୧୬)  କୋରୁକୋଣ୍ଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଅଟୋ ଯୋଗେ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଅଧା ରାସ୍ତାରେ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ ।

ସୌରାଭାଷା, ଲିପିକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ସୌରାଭାଷା, ଲିପିକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ଗୁଣପୁର,୩୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୌରା ଭାଷା ଏବଂ ଲିପକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ଦାବି କରି  ମରିଚଗୁଡା   ମାତାରବନାମ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଆଶ୍ରମ ପକ୍ଷରୁ   ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା। ଶୋଭାଯାତ୍ରାଟି ଟାଉନ ହଲରୁ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ଗୁଣପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାପରେ ଉପଜିଲାପାଳୁ ଡ.ସିଦ୍ଦେଶ୍ୱର ବଳିରାମ ବନ୍ଦରଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

କୁକୁର ମୁହଁରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଭାଲୁ ଛୁଆ

କୁକୁର ମୁହଁରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଭାଲୁ ଛୁଆ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୩୧।୧(ବି.ପ୍ର.)- ତେନ୍ତୁୁଳିଖୁଣ୍ଟି  ବ୍ଲକ ପାତ୍ରପୁଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଖର୍କିଗୁଡା ଗାଁରେ  ଏକ ଭାଲୁ ଛୁଆକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନବରଙ୍ଗପୁର ରେଞ୍ଜର ପି.ସି. ନନ୍ଦ ଓ ଫରେଷ୍ଟର ଏମ.ଆର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । 

 ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା:ପରିବାର, ଗ୍ରାମବାସୀ ଏସପିଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା:ପରିବାର, ଗ୍ରାମବାସୀ ଏସପିଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୩୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧିନ ଭଣ୍ଡିମାଲ କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଏକ କୁକୁଡା ଗାଲି  ଚାଲିଥିଲା । ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ବ୍ୟବସାୟୀ ପସରା ମେଳାଇ ବସିଥିଲେ। ପରିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ ଗୌଡ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ତେବେ ପୋଲିସ କୁକୁଡା ଗାଲି ଉପରେ ଚଢାଉ କରିବା ସମୟରେ ସେଠାରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଠେଙ୍ଗାରେ  ମାଡ ମାରିବାରୁ ତାଙ୍କ  ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

କୀଟନାଶକ ଖାଇ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩ ମୃତ

କୀଟନାଶକ ଖାଇ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩ ମୃତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌/ରାମନାଗୁଡ଼ା, ୩୦ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ପୃଥକ ସ୍ଥାନରେ ବୁଧବାର ୩ଜଣ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଦୁଲଦୁଲିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଯମୁନା ପୂଜାରୀ (୨୪), ଶେଷଖାଲ ଥାନା ଅଧୀନ ବିଲୁଟି ଗ୍ରାମର ନାଗେଶ ହିମିରିକା (୩୦) ଓ ରାମନାଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ସୁଣ୍ଡିଧାମୁଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଦୁରୁଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ରଇ ପାତିକା (୨୫)।

ଜଗନ୍ନାଥ କପା ମିଲ୍‌ରେ ନିଆଁ: ଜଳିଗଲା ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର  କପା

ଜଗନ୍ନାଥ କପା ମିଲ୍‌ରେ ନିଆଁ: ଜଳିଗଲା ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କପା

ଜେକେପୁର, ୩୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ କୁମୁଟିପେଣ୍ଠ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ହନୁମାନ ନଗରସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଲ୍‌ରେ ବୁଧବାର ନିଅଁା ଲାଗି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର କପା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ୩ଘଣ୍ଟାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଚେଷ୍ଟା କରି ନିଆଁକୁ  ଆୟତ୍ତ କରଛି। ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ମିଲ୍‌ ମାଲିକମାନେ ଆଖି ବୁଜି ଦେଉ ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟୁଛି।

ବଣ୍ଡା ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ଝାଟି ପର୍ବ

ବଣ୍ଡା ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ଝାଟି ପର୍ବ

ଗୋବିନ୍ଦପାଲୀ, ୩୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଗରୁସା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମାଲକାନଗିରି ଆଦିମ ବଣ୍ଡା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ଝାଟି ପର୍ବ। ବଣ୍ଡା ଘାଟିର ୩୨ଟି ଗାଁରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦିନରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକେ ସଲପ ଗଛ ଡାଳରୁ ଚାବୁକ ତିଆରି କରି ପରସ୍ପରକୁ ମାରିଥାନ୍ତି   ଓ ପରେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଶତ୍ରୁତାକୁ ଦୂର କରିଥାନ୍ତି।

ଚଇତି କଳାକାରଙ୍କୁ ଠକିଲା ପ୍ରଶାସନ: ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇଲେ ଚେକ୍‌

ଚଇତି କଳାକାରଙ୍କୁ ଠକିଲା ପ୍ରଶାସନ: ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇଲେ ଚେକ୍‌

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୩୦।୧: ରାୟଗଡା ଜିଲା ଲୋକ ମହୋତ୍ସବ ଚଇତି ୨୦୧୮  ଡିସେମ୍ବର ୨୬ରୁ ୩୦ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଚଇତି ସରିବାର ୧ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଚେକ୍‌ର ଅର୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ପାଇପାରିନାହଁାନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦୌଡ଼ି ଦୌଡ଼ି ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଚେକ୍‌ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗୁନାହିଁ । ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଚେକ୍‌ ଡିପୋଜିଟ କରିବା ପରେ ତାହା ଫେରସ୍ତ ହେଉଛି। ଏନେଇ କଳାକାରମାନେ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ  ଚେକ୍‌ଗୁଡିକ ଫେରସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଜିଲା ଲୋକ ମହୋତ୍ସବର କଳାକାରଙ୍କୁ ଏପରି ଠକେଇ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସାଧାରଣରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । 

ତେଲୁଗୁଭାଷୀ ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ବିଜେଡି ନଜର

ତେଲୁଗୁଭାଷୀ ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ବିଜେଡି ନଜର

ଜୟପୁର,୩୦ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ତେଲୁଗୁ ଭାଷୀଙ୍କୁ ତୁଷ୍ଟିକରଣ ପାଇଁ ଜୟପୁର ସ୍ଥିତ ବାବା ସାହେବ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେଡି ବୈଠକ କରିଛି। ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କେତେକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ଲାଗି ଏଇ ନିକଟରେ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ତେଲୁଗୁ ଭାଷୀଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ହାତେଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବିଜେଡି ନେତା ବୀରେଶ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଏନ୍‌. ଭାସ୍କର ରାଓ, କୋରାପୁଟ ଏମ୍‌ପି ଝିନ୍ନ ହିକ୍‌କା, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ନାରାୟଣ ନନ୍ଦ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ତ୍ରିପାଠୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବିଜେଡି ତେଲୁଗୁ ସେଲ ନାମଫଳକ ମରାଯାଇ ଏହି ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା।