ରାୟଗଡା

ସୁରକ୍ଷା ନଁ।ରେ ସଫା ହେଉଛି ଜଙ୍ଗଲ

ସୁରକ୍ଷା ନଁ।ରେ ସଫା ହେଉଛି ଜଙ୍ଗଲ

ମାଥିଲି,୧୯ । ୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)

ସୁରକ୍ଷା ନଁ।ରେ ସଫା ହେଉଛି ଜଙ୍ଗଲ। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବେଧଡକ ଭାବେ ଚାଲିଛି ଜଙ୍ଗଲ କଟା। ବାଡ ଖାଉଛି ଫସଲ ନ୍ୟାୟରେ ବିଭାଗର ଏପରି ଚଞ୍ଚକତା ଏବେ ପଦାରେ ପଡିଛି । ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଶପଥ କରି ନିୟୋଜିତ ରହୁଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଖୋଲୁଛନ୍ତି ବିନାଶର ରାସ୍ତା। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ ଏପରି ଘଟଣା ଏବେ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଗୋବିନ୍ଦପାଲି ବନ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ସପ୍ତଧାରା ଟାଓ୍ବାର ଲାଇନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ କଟାଯାଉଛି କାଠ ।

ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା ନେଇ ସଚେତନତ।

ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା ନେଇ ସଚେତନତ।

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୯ । ୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେ.ସି.ପୁରସ୍ଥିତ ବାଳିକା ମାଧ୍ୟମିକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରଭା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଯୋଗଦେଇ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାକୁ ନେଇ ରହିଥିବା ଆଇନ ତଥା ମେଜମପାକ୍ସୋ ଆକ୍ଟ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

୫ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ ପାଇଁ ବାଧକ ବଡ଼ନାଳ

୫ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ ପାଇଁ ବାଧକ ବଡ଼ନାଳ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୯ । ୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

କିଛିଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ବର୍ଷାରେ ଭୀଷଣ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ସମ୍ବାଇ ପଞ୍ଚାୟତର ୫ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ। ଉପରକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଯାଇଥିବା ଆରଡି ରାସ୍ତାଠାରୁ ଟବାନାୟକଗୁଡ଼ା, ଝାଙ୍ଗରଗୁଡ଼ା, ମଶାଣିଗୁଡ଼ା, କିଟିବାଡ଼ି ଓ ମଣ୍ଡଳଗୁଡ଼ାକୁ ଏହି ବର୍ଷାରେ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟାହତ ହେଉଛି। ଏପରିକି ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ରହୁଛି ଏହି ୫ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ। ଗ୍ରାମରେ କେହି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ କିମ୍ବା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନେବାକୁ ହେଲେ ବାଟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜେ ଏହି ବଡ଼ନାଳ। ଏହି ନାଳରେ ବର୍ଷାପାଣି ଭରିଗଲେ ଝାଙ୍ଗରଗୁଡା ଓ ଟବାନାୟକଗୁଡ଼ାରେ ଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇହୁଏ ନାହିଁ। ଏହି ସମସ୍ୟା ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଫଳ ମିଳୁନାହିଁ ବୋଲି ରାଜକୁମାର କାଡାମ, ତ୍ରିନାଥ କାଡାମ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷା:ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଭାଙ୍ଗିଛି ୨୫୪ ଘର

ଲଗାଣ ବର୍ଷା:ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଭାଙ୍ଗିଛି ୨୫୪ ଘର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୮- ଗତ ୧୪ ଓ ୧୫ତାରିଖ ୨ଦିନଧରି ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି । ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାଘାଟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି । ସମଗ୍ର ଜିଲାର ୧୧ଟି ବ୍ଲକ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ଟି ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୨୫୪ଟି ଘର ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କେବଳ ରାମନାଗୁଡା ବ୍ଲକ୍‌ରୁ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବା ଜିଲା ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି ।

ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୮- ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ସଦୃଶ ପାଲଟିଛି । ସରକାରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତଥା ଜିଲା ବଦଳି ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦେବା ଯୋଗୁ  ଜିଲାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଧିନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ବହୁ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତର, ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ, ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌  ନିଜର ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଅନ୍ୟ ଜିଲାକୁ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି । 

ଗଣେଶ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ

ଗଣେଶ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ

ଗୁଣପୁର,୧୯ । ୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ଗଣେଷଙ୍କ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଗାନ୍ଧୀନଗର ୟୁଥ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଗାନ୍ଧୀନଗରଠାରେ ଗଣେଷ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।

ଜିଆଇଇଟିରେ ପାଠଚକ୍ର

ଜିଆଇଇଟିରେ ପାଠଚକ୍ର

ଗୁଣପୁର,୧୯ । ୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଜିଆଇଇଟିଠାରେ ଶନିବାର ଏକ ପାଠଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମେକାନିକାଲ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରୋବଟିକ୍ସ ସନ୍ଦର୍ଭକୁ ନେଇ ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ ଅଫ ମେକାନିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଇଆଇଟି, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଫେସର ଡ.ଭି.ପାଣ୍ଡରାଙ୍ଗା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ମେକାନିକାଲ ଇଂଜିନିୟର ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋବଟର ବ୍ୟବହାର ସଂପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

ଯୋଜନା ରୂପାୟନରେ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଯୋଜନା ରୂପାୟନରେ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ମୁନିଗୁଡା,  ୧୯ । ୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଜନପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।  ଶନିବାର ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା  ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାଲିଆପଦର ଫାର୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଂଲଗ୍ନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆୟୋଜିତ ତ୍ରିଦିବସୀୟ ତାଲିମ ଶିବିରର ଅନ୍ତିମ ଦିବସରେ ଉପସ୍ଥିତ  ଅତିଥିମାନେ ଏହା ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ

ରାମନାଗୁଡା, ୧୯ । ୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ରାମନାଗୁଡା ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହଠାରେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଯେଉଁମାନେ ଚାଉଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ତାଲିକା ତୁରନ୍ତ କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ଆବେଦନ କରିବେ, ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଛଡାଯିବ। ଏଥିନିମନ୍ତେ ପ୍ରତି  ଗ୍ରାମଗୁଡିକ  ପାଇଁ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ହେବା ପରେ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରାଯିବ ଏବଂ କାର୍ଡ ପାଇବାକୁ ହକ୍‌ଦାର ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଡକାଇ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଗୃହରୁ ବଞ୍ଚିତ :ଭଙ୍ଗା କୁଡ଼ିଆରେ ରହୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଗୃହରୁ ବଞ୍ଚିତ :ଭଙ୍ଗା କୁଡ଼ିଆରେ ରହୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୧୯ । ୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଡାଙ୍ଗସୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଖ୍ୟସାହିର ନରହରି ଦଳପତିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ  ନୟନୀ ଦଳପତି।  ଇତିମଧ୍ୟରେ ନରହରିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ୧୦ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି । ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଝିଅ  ବାହା ହୋଇ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ପୁଅ ଘର ଛାଡ଼ି  ଅଲଗା ରହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ନୟନୀଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଗୃହ ମିଳିନାହିଁ । ତାଙ୍କ ପାଇଁ  ଇନ୍ଦିରାଆବାସ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ସବୁ ସ୍ବପ୍ନ ପାଲଟିଗଲାଣି । 

ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯ । ୮(ବି.ପ୍ର.)-  ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ବୈଠକ ଗୃହରେ ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ଅଣସଙ୍ଗଠିତ ଶ୍ରମିକ  ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି  ।   ପ୍ରାଧିକରଣର ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଶନ୍ନ କୁମାର ବେହେରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇଥିଲେ  ।  ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଗାଇପାଇ, ବିଡିଓ ଡଃ. ଗୁଣନିଧି ନାୟକ, ସରକାରୀ ଓକିଲ ଏନ. ଅହମ୍ମଦ ପ୍ରମୂଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।  ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ଶ୍ରମିକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ  । 

ସମସ୍ୟା ନେଇ ଏକାଠି ହେଲେ ୧୦ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ

ସମସ୍ୟା ନେଇ ଏକାଠି ହେଲେ ୧୦ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୯ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ରାଲେଗଡ଼ା ଓ ସୁଙ୍କି ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ମାଡାବାଲସା ଗ୍ରାମର ନାଗେଶ ତାମାଲଙ୍କ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ୧୦ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷା: କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଭାଙ୍ଗିଛି ୬୮୫ ଘର

ଚଳିତ ବର୍ଷା: କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଭାଙ୍ଗିଛି ୬୮୫ ଘର

କୋରାପୁଟ,୧୯ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷାରେ ମୋଟ ୬୮୫ଟି ଘର ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା: ଆଜି ପକ୍ଷ ରଖିବେ କଟକ ଡାକ୍ତର

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା: ଆଜି ପକ୍ଷ ରଖିବେ କଟକ ଡାକ୍ତର

ଜୟପୁର,୧୯ା୮(ନି.ପ୍ର.): କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ଓ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ସାକ୍ଷ୍ୟର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶନିବାର ଶେଷ ହେବ। ଜୟପୁର ଜିଲା କୋର୍ଟରେ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ମୁଖ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିକଟରେ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଭାତ କୁମାର ପାଢୀ ପକ୍ଷ ରଖିବେ ା 

ଆବାସ ଗୃହରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଭଙ୍ଗା କୁଡ଼ିଆରେ କଟୁଛି ଦିନ

ଆବାସ ଗୃହରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଭଙ୍ଗା କୁଡ଼ିଆରେ କଟୁଛି ଦିନ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୧୯ା୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଡାଙ୍ଗସୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଖ୍ୟସାହିର ନରହରି ଦଳପତିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ  ନୟନୀ ଦଳପତି।

ଗଜପତି ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଭ୍ୟାନ

ଗଜପତି ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଭ୍ୟାନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୮।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ (ଏସ୍‌ପି) ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଶନିବାର ଗାରାବନ୍ଧ ଥାନା ଅଧୀନ ପିଲୁରୁ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ ମାକ୍ସ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଫଳରେ ଉଭୟ ଗାଡ଼ି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଦାସ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛନ୍ତି।

ପରଟା ନାଳ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେଲା କାଠପୋଲ

ପରଟା ନାଳ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେଲା କାଠପୋଲ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୧୮।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଥୁବା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପରଟା ଗ୍ରାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମିତ ରାସ୍ତା ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି। ରାସ୍ତା ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ଅଧିକାରୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିରାଟ ଘାଇ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କାଠପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଇଛନ୍ତି।

 ସ୍କୁଲ ଯିବା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ପାରିହେବାକୁ ପଡ଼େ ୩ ନଦୀ

ସ୍କୁଲ ଯିବା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ପାରିହେବାକୁ ପଡ଼େ ୩ ନଦୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୧୮।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିକାମ୍ବ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଉପର ଗଦଲା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଢିବା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ୩ଟି ନଦୀ ବୋର୍ଲି ଯୋଡ଼ି, ଟୋଭାବ ଟୋଡ଼ି, ଓ ବାଗଜାରୀ ଝୋଲା ପାରିହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଜାମୁର ଗ୍ରାମର ପିଲାମାନେ ବଡ କଷ୍ଟରେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ ପାରି ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଥମୁନି ଡେଙ୍ଗୁ: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଛୁଇଁଲା

ଥମୁନି ଡେଙ୍ଗୁ: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଛୁଇଁଲା

କାଶୀନଗର, ୧୮।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକରେ ଡେଙ୍ଗୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିରାକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ସିଙ୍ଗିପୁର ଓ ସିଧାମଡଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ୪ଜଣ ପୂର୍ବରୁ ଡେଙ୍ଗୁରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମନ୍ଦିର ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

ମନ୍ଦିର ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

ରାୟଗଡ, ୧୮।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଶନିବାର ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଲୋକେ ସକାଳୁ ଶିଶୁଟିର କ୍ରନ୍ଦନ ଶୁଣି ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ଶିଶୁଟିକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲା।

ସିନ୍ଧିବନ୍ଧରେ ପାଣି ବିପଦସଙ୍କେତ ଉପରେ: ୩୦ ଗଁ। ବାସିନ୍ଦା  ଭୟଭୀତ

ସିନ୍ଧିବନ୍ଧରେ ପାଣି ବିପଦସଙ୍କେତ ଉପରେ: ୩୦ ଗଁ। ବାସିନ୍ଦା ଭୟଭୀତ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି, ୧୮।୮,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟସ୍ଥ ଶହେ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ସିନ୍ଧିବନ୍ଧର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱ ହିଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ନେଇ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଙ୍ଗଲର ପାଣି ପଶି ବନ୍ଧର ଜଳସ୍ତର ବିପଦସଙ୍କେତ ଉପରେ ରହିଛି ।

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉଦଘାଟିତ

ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉଦଘାଟିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୮।୮(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ ଅଧିନ କର୍ଚ୍ଚାମାଳଠାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,  ୧୨୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ବାଳିକା, ବାଳକ ଦୁଇଟି  ହଷ୍ଟେଲ ଓ ୪ଟି ଷ୍ଠାଫ କ୍ୱାଟରର୍ସ, କମନରୁମ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଅସହାୟଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ଅସହାୟଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ପଦ୍ମପୁର,୧୮।୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲାର ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନେ ଅସହାୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିବା ନେଇ ଏକ ସଂଘ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ।   ଅସହାୟ ଓ ନିଷ୍ପେସିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିନା ସ୍ବାର୍ଥରେ ସେବା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଗଠନ କରିଥିବା ଏହି ସଂଘର ନାମ ରଖିଛନ୍ତି  ଅସହାୟ ସେବା ସଂଘ ।

ଔଷଧୀୟ ଚାରା ବଣ୍ଟନ

ଔଷଧୀୟ ଚାରା ବଣ୍ଟନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧୀୟ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।ଭାସ୍କର ତୀର୍ଥ ମହାରାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦୁଇ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅଁଳା, ବେଲ, ଲିମ୍ବ ଚାରା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବଣ୍ଟାଯାଇଛି।