ରାୟଗଡା

ଡେଙ୍ଗୁରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଡେଙ୍ଗୁରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କାଲିମେଳା,୪ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ସଦର ତୁମ୍ବୁଗୁଡା କଲୋନୀରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ୱରରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ସଞ୍ଜିତ ଭକ୍ତ। ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ର ଭଦ୍ରାଚଳମ୍‌ର ଏକ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ  ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଡେପୁଟେଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ୨ମାସ ବିତିଲାଣି: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଉନାହାନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ

ଜୟପୁର,୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସହର ଚନ୍ଦନବାଡ଼ ସାହି ସ୍ଥିତ ୨ନଂ ପୌର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଛି। ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଏଠାରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ସେହି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ା ଜଣେ ଜୁନିୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୫ରେ ଜଣେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଡିଇଓଙ୍କ ଚିଠି ନମ୍ବର ୬୬୯୨ ଅନୁଯାୟୀ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଭ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ବଦଳି କିମ୍ବା ଡେପୁଟେସନରେ ଅଣାଯିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ଅଭିଭାବକ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଚିଠି ନମ୍ବର ୬୬୯୫/୩-୧୨-୧୮ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ଓମ୍‌ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଡେପୁଟେସନରେ ଅଣାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ୨ ମାସ ହେଲାଣି ସେ ରିଲିଭ ହୋଇନାହାନ୍ତି କି ଏଠାରେ ଯୋଗ ଦେଇନାହାନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ

ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ

ନନ୍ଦପୁର,୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଚଟୁଆ, ଗଲୁର, ପରଜାବଡ଼ପଡା, ଚଟୁଆର ମାଲିଦୋକାନ ଛକ, ପାନଥଲୁଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର ପୂଜାରୀପୁଟ, କୁଲାରସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର କଣ୍ଟା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ତହସିଲଦାର ଦେବବ୍ରତ କରାତି ଏବଂ ରାଜସ୍ବ ପରିଦର୍ଶକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପର୍ବପର୍ବାଣି, ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯିବ। ତହସିଲଦାର ରିପୋର୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ଚଟୁଆ ସରପଞ୍ଚ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗୋଲରୀ, ଧନାନନ୍ଦ ଗୁଣ୍ଠା, ଜଗବନ୍ଧୁ ପୂଜାରୀ, ବିଶ୍ୱନାଥ ପ୍ରଧାନୀ, ମଣି ସେଠୀ, ଅନନ୍ତ ଖରା, ଆରାୟା ସେଠୀ, ନାଗେଶ୍ୱର ପୂଜାରୀ, ସୁବାରାଓ ପାଙ୍ଗି, ବଳରାମ ହନ୍ତାଳ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ:ଆଦର୍ଶ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ଭିତ୍ତି ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ:ଆଦର୍ଶ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ଭିତ୍ତି ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

କୋରାପୁଟ,୪।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଦ୍ୱାରା କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦଳେଇଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଡୋଲିଆମ୍ବ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଦର୍ଶ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର

ଜୟପୁର,୪।୨(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଜୟପୁର ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବାଙ୍କବିଜ ପଡ଼ିଆରେ କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ମାଲକାନଗିରି, ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ସହ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଥିବା ତେଲିଙ୍ଗିରି ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହାସହ ସହରାଞ୍ଚଳ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜମିପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ା

ଡୁମୁରି ଘାଟି ସାହିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକ ସ୍ବପ୍ନ

ଡୁମୁରି ଘାଟି ସାହିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକ ସ୍ବପ୍ନ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୪ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ଚିକାମ୍ବ ପଞ୍ଚାୟତ ଉପର ଗୋଦଲା ଗ୍ରାମର ଡୁମୁରିଘାଟି ସାହିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକ ସ୍ବପ୍ନ ପାଲଟିଛି। ଉକ୍ତ ସାହିରେ  ୭ଟି ଶୁଣ୍ଢି ଏବଂ ଆଦିବାସୀ   ଶ୍ରେଣୀର ପରିବାର ବାସ କରୁଥିବାବେଳେ ସରକାରଙ୍କ  ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ   ଯୋଜନାରେ  ସାମିଲ ହୋଇପାରି ନାହାନ୍ତି। 

ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ  ଦାବି

ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବି

ଡାବୁଗାଁ,୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖରା ଦିନ ନ ଆସୁନୁ  ପାନୀୟଜଳର ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକର ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜୟନ୍ତୀନଗର ଗ୍ରାମର ୫ ନଂ ୱାର୍ଡରେ । ଏହି ୱାର୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାର ବାସ କରୁଛନ୍ତି ।  ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ୧୫୦ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ୍‌ ହେବ । ଏହି ୱାର୍ଡର ଲୋକେ ପ୍ରାୟ ୧ କିମି ଦୂର ଭରତୁଗୁଡା ଛକରେ ଥିବା ଏକ ନଳକୂପରୁ ପାନୀୟ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ନଳକୂପରୁ କମ ପାଣି ବାହାରୁଥିବାରୁ ଲୋକେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀ ଖାଲି: ଉପୁଜୁଛି ସମସ୍ୟା

କାଶୀନଗର,୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ସହରରେ ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌, ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଥାନା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ରହିଛି। ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ପଦବୀ ଖାଲିପଡ଼ିଛି। ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା (ଇନଚାର୍ଜ) ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାମ ଚାଲିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାନା ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି। 

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ନୂତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ନୂତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୩।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଡାଙ୍ଗସୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମାରେ ରହିଛି  ନୂତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର। ଏହି  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଡାଙ୍ଗସୋରଡା ପିସ୍କାପଙ୍ଗା, ଟୁରୀଗୁଡା ତିନୋଟି ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ସମେତ ଡାଙ୍ଗସୋରଡାରେ ରହିଥିବା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୬୦୦ରୁ  ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘କେରମ’ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସହ ଚୁକ୍ତିନାମା କରି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଥିଲା। ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲାଣି ଜଣେ ବିଜ୍ଞ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଥିଲା।

ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମରେ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି କୋଇଲାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମରେ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି କୋଇଲାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଡାବୁଗାଁ,୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ କୋଇଲାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ କୋଇଲାରୀ ଗ୍ରାମର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପାନୀୟଜଳ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଲଟିଛି ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ। 

ବାଲ୍ୟ ବିବାହରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ବାଲ୍ୟ ବିବାହରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ

ମାଲକାନଗିରି,୩ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜ୍ୟରେ ମାଲକାନଗିରିର ଜିଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ା ରାଜ୍ୟ ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ  ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ନିଷେଧ ମୁଖ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ରଘୁ ଜି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରି ଏକ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୪ରେ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନକିଣା: ଖୁସିରେ ଚାଷୀ

୪ରେ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନକିଣା: ଖୁସିରେ ଚାଷୀ

କୁନ୍ଦୁରା,୩ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଖରିଫ ଋତୁ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନକିଣା ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତି ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ଉକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଖୋଲିଥିବା ୮ଟି ଧାନମଣ୍ଡିରେ ଧାନକିଣା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବ। 

ବିଏସ୍‌ପି ହାତ ଧରିବେ କୃଷ୍ଣ ସଗରିଆ

ବିଏସ୍‌ପି ହାତ ଧରିବେ କୃଷ୍ଣ ସଗରିଆ

କୋରାପୁଟ,୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସଗରିଆ ବିଏସ୍‌ପିରେ ଯୋଗଦେବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ସେ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହେବେ। 

ନାଲ୍‌କୋ ପାଇପ୍‌ ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବିରୋଧ

ନାଲ୍‌କୋ ପାଇପ୍‌ ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବିରୋଧ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟିଆଗୁଡ଼ାଠାରୁ ଦାମନଯୋଡ଼ି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଲ୍‌କୋ ପାଇପ୍‌ ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ସୁନାବେଡ଼ା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଜନ୍ମଦିନରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

ଜନ୍ମଦିନରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା/କୋରାପୁଟ,୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜନ୍ମଦିନରେ ଦେଓମାଳି ବୁଲିଲେ। ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ କେକ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଧରି ମାଲକାନଗିରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ସନ୍ତୋଷ। ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଦୁଃଖଦ ସଂଯୋଗ ଭେଟିଦେବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା ସୁଦ୍ଧା କରି ନଥିବେ। ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ଜନ୍ମଦିନରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଦୀପ ଲିଭିଯାଇଛି। 

ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ, ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ: ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ଉପୁଜୁଛି ସମସ୍ୟା

ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ, ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ: ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ଉପୁଜୁଛି ସମସ୍ୟା

ଜୟପୁର,୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ସହରର ଚନ୍ଦନବାଡ ସାହିସ୍ଥିତ ପୁରାତନ ପୌର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟ (ନଂ-୨) ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି। ଏଠାରେ ୩ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି। ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ଅବସର ନେବା ପରେ ବି ଏଠାରେ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଜଣେ କନିଷ୍ଠ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆରଙ୍ଗୀ ଘାଟ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଦେଲା ନୂଆ ଡଙ୍ଗା

ଆରଙ୍ଗୀ ଘାଟ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଦେଲା ନୂଆ ଡଙ୍ଗା

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ୨।୨-ମାଲାକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତ୍ରର୍ଗତ ଗୁଣ୍ଠାୱାଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସିଲେରୁ ନଦୀ ଆରଙ୍ଗୀ ଘାଟରେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରୁ ଗୁଣ୍ଠାୱାଡା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ହଙ୍ଗା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସାରେ ଏଠାରେ ଫଟା ଡଙ୍ଗା ବୁଡିଯିବାବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ୬ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ନୂତନ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଲୋକେ ଜିମା ଦେଇଥିବା ଅପରାଧୀକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲା ପୋଲିସ: ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଥାନାକୁ ଧସେଇ ପଶିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଲୋକେ ଜିମା ଦେଇଥିବା ଅପରାଧୀକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲା ପୋଲିସ: ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଥାନାକୁ ଧସେଇ ପଶିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୟପୁର,୨।୨(ନି.ପ୍ର.)-ଜଣେ କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧୀକୁ ଲୋକେ ଧରି କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ସଦର ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଥିବା ବେଳେ  କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସୁରକ୍ଷା ଛାଡ଼ିଦେବା ଘଟଣା ଜିଲାରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ନାରାୟଣ ନନ୍ଦଙ୍କ   ଚାପରେ ପୋଲିସ ଅପରାଧୀକୁ ଛାଡ଼ିଦେଇଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।  ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶନିବାର ଜୟପୁର ସଦର ଥାନା ଘେରାଉ କରି ଧରଣାରେ ବସିଥିଲେ । 

ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚୁନି ପାଣି, ରବିଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା

ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚୁନି ପାଣି, ରବିଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା

 

ଜୟପୁର,୨ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୋଲାବ ବହୁମୁଖୀ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ସହ ଏହାର ଉଦ୍‌ବୃତ୍ତ ଜଳ ମଧ୍ୟ କମିବା ଯୋଗୁ ସତୀଗୁଡ଼ା ଡ୍ୟାମ୍‌ରେ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କମିଛି। ଫଳରେ ଏଠାରୁ କେନାଲ ଜରିଆରେ ରବିଚାଷକୁ ପାଣି ମଡ଼ାଇବା ଆଶା ରଖିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ଆଶଙ୍କାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଯେତିକି ପାଣି ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଛି, ତାହା ତଳମୁଣ୍ଡକୁ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ଲାଗି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହେଉନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ୪ଟି ବ୍ଲକର ରବିଚାଷ କେବଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉନାହିଁ, ବରଂ ଜୟପୁର ଭଳି ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳର ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ପୌର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମିଳୁନି ଔଷଧ

ପୌର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମିଳୁନି ଔଷଧ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଓଡ଼ିଆ ଭଣ୍ଡାରୀ ସାହିସ୍ଥିତ ପୌର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। 

ଆବାସ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଧୋକା

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନଁାରେ ଅନେକ ଯୋଜନା ସରକାର କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଲାଭଖୋର ଠିକାଦାର ଚଞ୍ଚକତା କରି ନିରୀହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ କରୁଛନ୍ତି। 

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧିଲେ ଓପେପା କର୍ମଚାରୀ: ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ଦାବି

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧିଲେ ଓପେପା କର୍ମଚାରୀ: ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ଦାବି

କୋରାପୁଟ,୧ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) : ଓପେପାର ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସେବା ସଂଘ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ଶୁକ୍ରବାର ୩୦ଟି ଜିଲାର ଓପେପା କର୍ମଚାରୀ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଓପେପା କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ସଭାପତି ଦୀପକ ସାହୁ ଓ ସଂପାଦକ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି। 

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଜଣେ ମୃତ, ୬ ଆହତ

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଜଣେ ମୃତ, ୬ ଆହତ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗାଦିଆଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଲାନଶିଲ ଗ୍ରାମରୁ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ମିକ୍ସଚର ମେଶିନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର(ଓଡିଆଇଓଏ୨୯୫୩) ଫେରୁଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଉଡ଼କାନ୍ତି  ବୁଲାଣିଲେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିଥିଲା। ଚାଳକଙ୍କ ନିକଟରେ ବସିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଡାଲାରେ ବସିଥିବା ୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

୫ ବ୍ଲକରେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଆରମ୍ଭ

୫ ବ୍ଲକରେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧।୨(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାମୁଖ୍ୟ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଜିଲାପାଳ ଡଃ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର ୫ଟି ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ବର୍ଷକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁ, ଗର୍ଭବତୀ ଓ ପ୍ରସୂତିଙ୍କୁ ମାଗଣା ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଏହି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜିଲାର କୋଷାଗୁମୁଡା, ଡାବୁଗାଁ, ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଓ ଉମରକୋଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।