ରାୟଗଡା

ସଫେଇ ଆଳରେ ୧୧ ଭରି ସୁନା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଜେକେପୁର, ୧୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ମାତ୍ର ୨ଦିନ ତଳେ ଗୁଣପୁରର ଜଣେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ନର୍ସ ବିଜୟିନୀ ସାମଲଙ୍କଠାରୁ ସଫେଇ ଆଳରେ ୩ଭରି ସୁନା ଠକି ନେବା ଘଟଣା ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ନ ଲିଭୁଣୁ ଚାନ୍ଦିଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଜେକେପୁରଠାରେ ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୧୧ଭରି ସୁନା ଗହଣା ଲୁଟି ନେବାଭଳି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ବେଳେ ଜେକେପୁର କାଳିଦାସ ସାହିରେ ରହୁଥିବା କେ.ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ରାଓଙ୍କ ଘରକୁ ୨ଜଣ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକ ଆସି ପିତ୍ତଳ ବାସନ ସଫା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପିତ୍ତଳ ବାସନ ଆଣି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଯୁବକଦ୍ୱୟ ସୁନାଗହଣା ସଫା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେ ରୋଷେଇ ଘରେ ହଳଦୀ ପାଣି ଗରମ କରିବା ସମୟରେ ଯୁବକଦ୍ୱୟ ସୁନାଗହଣା ଧରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ ।

୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ: ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୩୩ କୋଟି ଋଣ

୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ: ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୩୩ କୋଟି ଋଣ

କୋରାପୁଟ,୧୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଚଳିତ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୃଷକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର କୃଷିଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲରେ କୃଷି ସମ୍ପର୍କିତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଲ୍ୟାମ୍ପ, କୃଷି ବିଭାଗ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଗଲେ, ଧାରଣା ଦେଲେ ଗାଁ ସାଥୀ

ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଗଲେ, ଧାରଣା ଦେଲେ ଗାଁ ସାଥୀ

କୋରାପୁଟ,୧୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧି ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାରେ ଗାଁ ସାଥୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସେମାନେ ମାସିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ଭତ୍ତା ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ସମେତ ୯ଟି ଦାବି ନେଇ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିବା ସହ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପାଣି ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଭାଜପା

ପାଣି ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଭାଜପା

ଜୟପୁର,୧୭।୪(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ଭାଜପା ସଭାପତି ଅମରଲାଲ ଆହୁଜାଙ୍କ ନେତ୍‌ତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ ଜଳ ଯୋଗାଣ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ସହରର ମହିଳାମାନେ ଜୟପୁର ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଜଣାଇଥିଲେ।

୭୨ ପ୍ରହର ଅଖଣ୍ଡ ନାମଯଜ୍ଞରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲା ୨୭ ବିଗ୍ରହ

ଜୟପୁର,୧୭।୪(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ଫାମ୍ପୁଣି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ ସବ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ପାର୍ଶ୍ୱଦେବତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୭୨ ପ୍ରହର ଅଖଣ୍ଡ ନାମ ଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମନ୍ଦିରରେ ୨୭ଟି ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ, ୧୦୮ ମହନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୧୦୮୦ ଥର ହୁନମାନ ଚାଳିଶାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଠନ, ୬୪ ମହନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହରିହର ଭେଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ

ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ

କୋରାପୁଟ,୧୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମଙ୍ଗଳବାର କୋରାପୁଟରେ ମହାନାୟକ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୨୧ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଜିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାର୍କଠାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭୁ ଜାନି, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଗୁପ୍ତ ପ୍ରସାଦ ଦାସ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ନବୋଦୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନବୋଦୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାଲକାନଗିରି, ୧୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା, ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ, ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ ଓ ଆଚରଣ ଉଚ୍ଚାରଣର ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜବାହର ନବୋଦୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନରେ ନିଆଯାଇଥିଲା।

ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ମାଥିଲି , ୧୭।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ସ୍ବର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଥିଲେ ଓଡିଶାର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ। ନିଃସ୍ବାର୍ଥପର କାମ କରି ବିଜୁ ବାବୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଥିଲେ। ଲୋକ ସେବା ଓ ପରୋପକାରିତା ତାଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିଗଦର୍ଶନ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ଧାରାରେ ସହଭାଗିତା ହେବା ଦରକାର। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ସ୍ଥିତ ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେଡି ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ୨୧ ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏପରି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

୨୧ତମ ତିରୋଧାନ ଦିବସରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ

୨୧ତମ ତିରୋଧାନ ଦିବସରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ

ଗୁଣପୁର, ୧୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୨୧ତମ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମାଲକାନଗିରି ବିଜେଡି ତରଫରୁ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳିତ: ଜିଲାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କର୍ମୀ ନେଲେ ଶପଥ

ମାଲକାନଗିରି ବିଜେଡି ତରଫରୁ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳିତ: ଜିଲାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କର୍ମୀ ନେଲେ ଶପଥ

ମାଲକାନଗିରି,୧୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପୌର ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ(ବିଜେଡି) ତରଫରୁ ସ୍ବର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୨୧ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଫାଇନାଲରେ ଜୟପୁର ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଫାଇନାଲରେ ଜୟପୁର ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ମାଥିଲି, ୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ହାଟପଦାସାହି ଖେଳପଡିଆଠାରେ ଗତ ୧୬ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁର ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି।

୮୫ ଏକର ବିବାଦୀୟ ଜମିରୁ ୪ କୁଇଣ୍ଟାଲ କାଜୁ ତୋଳି ଆଣିଲା ପ୍ରଶାସନ

୮୫ ଏକର ବିବାଦୀୟ ଜମିରୁ ୪ କୁଇଣ୍ଟାଲ କାଜୁ ତୋଳି ଆଣିଲା ପ୍ରଶାସନ

କାଶୀନଗର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ଖାଣ୍ଡବା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଅରମଡା ଗ୍ରାମର ବିବାଦୀୟ ୮୫ ଏକର ପରିମିତ ଜମିରୁ ସୋମବାର ପ୍ରଶାସନ ୪କୁଇଣ୍ଟାଲ କାଜୁ ତୋଳି ଆଣିଛି। ଏହି କାଜୁକୁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କାଜୁ ତୋଟାରେ ୧୪୫ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ଯିବା ଆସିବା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି ହୋଇଛି। ଯଦି କେହି ସେଠାକୁ ଯାଇ କାଜୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବେ ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଚେତାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି,୧୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛତିଶଗଡରାଜ୍ୟ ସୁକୁମା ବିଳାସପୁର ଥାନା ଭଟନିଠାରେ ଥିବା ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ସୋମବାର ଜଣେ ଯବାନ ନିଜ ସର୍ଭିସ ବନ୍ଧୁକରୁ ଗୁଳିକରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ବାଘଲେ।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅପହୃତ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିରି,୧୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବିଜାପୁର ଜିଲା ଗସ୍ତ ଦିନ ମାଓବାଦୀମାନେ ସୁକୁମା ଜିଲା କିସ୍ମାରାମ ଥାନା ଧର୍ମପେଟା ଓ ଫୋଦାଗୁଡମ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାମ ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଟି. ଫାସଲୁଙ୍କୁ ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସେମାନେ ୧୫ ତାରିଖ ରାତ୍ରିରେ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ: ଏକ୍ସପାରି ଔଷଧ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଜବତ

କୋରାପୁଟ,୧୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଡ୍ରଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୋରାପୁଟ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ବହୁ ଏକ୍ସପ୍ୟାରି ଔଷଧ ଓ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଜବତ କରାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳ ମାଜିଷ୍ଟେଟ ଭାବେ ଏହି ଚଢାଉରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

କୌଶଳ କ୍ରମେ ସୀମା ଦଖଲ

କୌଶଳ କ୍ରମେ ସୀମା ଦଖଲ

ମାଲକାନଗିରି,୧୬।୪-(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଭାତୃତ୍ୱର ଗୋଟିଏ ଡୋରିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭେଦର ପ୍ରାଚୀର ସେମାନଙ୍କୁ କରୁଛି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ । ସୀମାନ୍ତ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟଥା ବୁଝିବାକୁ କାହାରି ପାଖରେ ସମୟ ନାହିଁ । ସରକାରୀ ଅବହେଳାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଚିର ଅବହେଳିତ ସୀମାନ୍ତ ଗାଁ ଉପରେ ଆଧିପତ୍ୟ ଜାହିର କରୁଛନ୍ତି ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ । କୌଶଳକ୍ରମେ ସୀମା ଦଖଲ ପାଇଁ ସେମାନେ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଡରୁ ଘେରି ରହିଛି ଆନ୍ଧ୍ର, ଛତିଶଗଡ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ । କେବେ ଭାଷାତ ଆଉ କେବେ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଆନ୍ଧ୍ର ପକ୍ଷରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ରାସ୍ତା ଘାଟ, ସ୍କୁଲ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ଲାଗି ଅବିରତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ଏପରିକି ଆନ୍ଧ୍ର ପକ୍ଷର ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମର ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସେଠାରେ ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ ପାଠ ପଢା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତାର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ସେହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୁଦ୍ଦଶାର ଅନ୍ତ ହେଉନାହିଁ । ସରକାରୀ ଉଦାସିନତା ଓ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଥିବା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ ମିଶିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅବହେଳିତ କରାଯାଉଛି । ରାସ୍ତାଘାଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଜଗାର, ଜୀବନ ଜିବିକା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ତରଫରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ରୋଜଗାରର ସୁବିଧା ଦେଇ ହାତେଇ ନେଉଛନ୍ତି। ଏମାନେ ଅମଳ କରୁଥିବା ଶସ୍ୟକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତ ଗାଁର କିଛି ଜଙ୍ଗଲ ଜମିକୁ ଆନ୍ଧ୍ର କବଜା କରି ନେଇଛି । ବିଶେଷକରି ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ପାପରମେଟଲା ପଞ୍ଚାୟତର ଜାମୁଡାଙ୍ଗ, ଚିନିଙ୍ଗାଜୋହା, ରାଲେଗାଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଦିଗ୍‌ ଜାନବାଇ, ପେଷ୍ଟାମାନଙ୍କୁଳ, ଏଲଜିମା, କୁକୁଡାଗୁଡା, ନୂଆଗୁଡା ଗାଁକୁ ଆନ୍ଧ୍ର ଜବର ଦଖଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରେ ଉଜ୍ୱଳା ଦିବସ: ଜିଲାର ୧୪ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୮ଟି କାଯ୍ୟକ୍ରମ

ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରେ ଉଜ୍ୱଳା ଦିବସ: ଜିଲାର ୧୪ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୮ଟି କାଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜୟପୁର, ୧୬।୪(ନି.ପ୍ର.) ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରେ ଉଜ୍ୱଳା ଦିବସ ପାଳନ ହେବ। ଏନେଇ ଜିଲା ନୋଡାଲ ଅଫିସର ପ୍ରସନ୍ନ ପ୍ରଧାନ ଏକ ଖବର ଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୧୪ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୮ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ । ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୧ ଶହ ମହିଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗ୍ୟାସ ଚୁଲା, ସିଲିଣ୍ଡର, ରେଗୁଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

 ୪ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆବାସ ଯୋଜନା

୪ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆବାସ ଯୋଜନା

ଜୟପୁର ନିବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ବେଣାଗାଁ, ଗୁଜୁନିଗୁଡା, ସେମଲାଗୁଡା ଏବଂ ରଣସପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଧାୟକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନିପତି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ।

୭ ଗାଁର ବିକାଶ ଧାରାକୁ ରୋକିଛି ପୁଡ଼ ନଈର ସ୍ରୋତ

୭ ଗାଁର ବିକାଶ ଧାରାକୁ ରୋକିଛି ପୁଡ଼ ନଈର ସ୍ରୋତ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିର୍ଲିଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତର ୭ ଖଣ୍ଡ ଗାଁର ବିକାଶରେ ବାଟ ଓଗାଳିଛି ଗୋଟିଏ ନଦୀ। ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରଗତିର ସ୍ରୋତକୁ ରୋକିଛି ପୁଡ଼ନଈର ଧାରା। ଅଳ୍ପ ବର୍ଷା ହେଲେ ଉଭୟ ପାଖରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେଉଛି। ଧୋଇଯାଉଛି ହାତ ନିର୍ମିତ ସେତୁ।

କୋଟିଆରେ ବସ୍‌ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

କୋଟିଆରେ ବସ୍‌ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଜୟପୁର,୧୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ ): କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆ ଗ୍ରାମପୁଞ୍ଜରେ ରବିବାର ସରକାରୀ ବସ୍‌ ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ପରିବହନ ନିଗମ (ଓଏସ୍‌ଆରଟିସି)ର ଜୟପୁର ଡିପୋର ଡିଟିଏମ୍‌ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନରେ ଏହି ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ବସ୍‌ କୋଟିଆରେ ରାତ୍ରି ଯାପନ କରିବା ସହ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୬ଟାରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଅସୁସ୍ଥ ନାବାଳକ

ନନ୍ଦପୁର,୧୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନନ୍ଦପୁର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରବିବାର ଜଣେ ଅସୁସ୍ଥ ନାବାଳକ ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି। ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ଟିକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଦେବତାହଞ୍ଜର ଗ୍ରାମର ନାବାଳକ ଟଙ୍କଧର ବିଶୋଇ (୧୫)ଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ତାହା ନହେବାରୁ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ରେ ଟଙ୍କଧରକୁ ନନ୍ଦପୁର ନିଆଯାଇଥିଲା। ନନ୍ଦପୁର ପହଞ୍ଚତ୍ ବସ୍‌ରୁ ଓହ୍ଲାଇବା କ୍ଷଣି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ,୧୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନାର ସିଂସାରି ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ତୋରେଙ୍ଗା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ରବିବାର ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଉମରକୋଟ ଠାରୁ ତୋରେଙ୍ଗା ଆଡକୁ ଏକ ଟ୍ରକ (ନଂ ସିଜି୦୪ଜେବି ୪୭୩୧) ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତୋରେଙ୍ଗା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ପୋଖରୀରୁ ଗାଧୋଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଦବାଲି ମାଝୀଙ୍କୁ (୬) ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବେଦବାଲିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ସୁନା ସଫେଇ ଆଳରେ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌:ଦୁଇ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଫଟୋ ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ

ସୁନା ସଫେଇ ଆଳରେ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌:ଦୁଇ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଫଟୋ ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ

ଗୁଣପୁର,୧୫ ।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୈନକ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନା ସଫେଇ ଆଳରେ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ ଘଟଣା ସହରରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବକ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ମେଡିକାଲ କଲୋନିରେ ରହୁଥିବା ଷ୍ଟାଫନର୍ସ ବିଜୟନି ସାମଲଙ୍କୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସଫେଇ କରିବ ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ । ପରେ ବିଜୟନି ପାଉଁଝି, ୩ ତୋଳା ସୁନା, କାନ ଫୁଲ ସବୁ ସଫା କରିବାକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ପିତ୍ତଳର ଢାଳ ମାଗିଥିଲେ । ବିଜୟିନୀ ଢ଼ାଳ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦୃର୍ବତ୍ତମାନେ ସମସ୍ତ ଅଳଙ୍କାର ନେଇ ସେଠାରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏନେଇ ବିଜୟନି ଗୁଣପୁର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବା ଆଇଆଇସି ନିର୍ମଳଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ ଉକ୍ତ ଦୁଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଫଟୋ କଏଦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ମିନି ଜାତୀୟ ଭଲିବଲ ଦଳରେ ମାଲକାନଗିରିର ୫ ଖେଳାଳି

ମାଲକାନଗିରି,୧୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଛାତ୍ରାବାସର ୫ଜଣ ଛାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ ମିନି ଜାତୀୟ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଚୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି କଟକ ସତ୍ୟବାଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଟ୍ରାଏଲ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଖେଳାଳି ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସର ୫ଜଣ ଛାତ୍ର ଜାତୀୟ ଭଲିବଲ ଦଳ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଛାତ୍ରମାନେ ହେଲେ ଅର୍ଜୁନ ମାଡକାମୀ, ଇନ୍ଦ୍ର ବେଟେ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାବାସୀ, ଶଙ୍କର ପଡିଆମୀ ଓ ବିକୁ ସୋଡି। ସେମାନେ ଓଡିଶା ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ। ଆଗାମୀ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ରେ ମିଜୋରାମ ରାଜ୍ୟର ଆଇଜିୱାଲଠାରେ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ବଢାଇ କହିଛନ୍ତି।