ରାୟଗଡା

ନିଆରା ପରମ୍ପରା: ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର, ରବିବାର ରଥଟଣା

ନିଆରା ପରମ୍ପରା: ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର, ରବିବାର ରଥଟଣା

ଜୟପୁର, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁରଠାରେ ରଥଯାତ୍ରାର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ପହଣ୍ଡି ହୋଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ରଥଟଣା ଯାଇଥାଏ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ପହଣ୍ଡି, ଘଣ୍ଟୁଆଳଙ୍କ ଘଣ୍ଟ କୀର୍ତ୍ତନ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ହୁଳହୁଳି ଏବଂ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଧ୍ୱନିରେ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଉଠିଥିଲା। ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର ଏବଂ ପତିତପାବନଙ୍କ ବିଗ୍ରହକୁ ରଥାରୁଢ କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ସାରଥିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ରଥାରୂଢ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ୫ ଗୁରୁତର

କୁନ୍ଦୁରା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଫୁଲଭଟା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶୁଭଟା ଗ୍ରାମରେ ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ଦୁଇଟି ପରିବାରର ୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିଲେ।

ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ରଥ ଟାଣିଲେ ଭକ୍ତ

ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ରଥ ଟାଣିଲେ ଭକ୍ତ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୪। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡାଠାରେ ଶନିବାର ରଥଯାତ୍ରା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାତଃରୁ ତିନିଠାକୁରଙ୍କ ଅବକାଶ ମଇଲମ ପରେ ମଙ୍ଗଳ ଆରତି, ମଙ୍ଗଳ ସ୍ନାନ ପରେ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥିଲା। ମୁନିଗୁଡା ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିନିଠାକୁରଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯିବା ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ମାଥିଲି ରଥଯାତ୍ରାରେ ୧୦ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ

ମାଥିଲି ରଥଯାତ୍ରାରେ ୧୦ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ

ମାଥିଲି, ୧୪। ୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦରରେ ଶନିବାର ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୦ହଜାରରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଅପରାହ୍ନରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ତଥା ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଭାପତି କାନାମରାଜୁ ନାୟକ ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ପରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ପହଣ୍ତି ବିଜେ ହୋଇଥିଲା।

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଚେରି ନାହିଁ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା, ୧୪। ୭ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ଉନ୍ନତ ମାନର ଶିକ୍ଷା, ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ତାଲିମ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ।

‘ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବେ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ’

‘ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବେ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ’

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୪।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭକ୍ତକବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ୨୩୫ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଏବଂ ଭକ୍ତକବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ସ୍ମୃତି କଳା ପରିଷଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କ ଯତ୍ନ ସଂକ୍ରାନ୍ତ କର୍ମଶାଳା

ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କ ଯତ୍ନ ସଂକ୍ରାନ୍ତ କର୍ମଶାଳା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୪। ୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ଓ କଟକର ସଂଯୋଗ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସମନ୍ବିତ ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଅଣଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଯତ୍ନ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭକ୍ତମୟ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭକ୍ତମୟ

କୋରାପୁଟ,୧୪ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରାପୁଟ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶନିବାର ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନ ଏକାକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସକାଳ ୮ଟାରେ ମା’ ବିମଳାଙ୍କଠାରୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ଅଣାଯିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳାପନ୍ନ କର୍ମ ହୋଇ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଧାଡ଼ି ପହଣ୍ଡି କରାଯାଇଥିଲା।

କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚର ବୈଠକ : ଦାବି ପୂରଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ କ୍ଷୋଭ

କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚର ବୈଠକ : ଦାବି ପୂରଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ କ୍ଷୋଭ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୪ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ସଦରମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ରୋଟାରୀ ଭବନ ପରିସରରେ ଓଡ଼ିଶା କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚ ଗଜପତି ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏଥିରେ ଗତ ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ରଖାଯାଇଥିବା ୪ଦଫା ଦାବି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ ହୋଇ ନଥିବାରୁ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି ା

ଅନୁଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଉଦଘାଟନ କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଅନୁଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଉଦଘାଟନ କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଝରିଗାଁ, ୧୪। ୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ପଛୁଆ ବର୍ଗ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ ଶନିବାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାରେ ଆରାଧ୍ୟ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସହାୟତାରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଅନୁଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ସମବାୟ ସମିତି ଓ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସମବାୟ ସମିତି ଓ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ରାୟଗଡ଼ (ଗଜପତି), ୧୪ । ୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌ସ ତରଫରୁ ଗଣ୍ଡାହାତୀ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ‘ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରଥଯାତ୍ରାରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୧୧ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ଫୋର୍ସ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଥାନା ପରିସରରେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅମୁଲ୍ୟ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା।

ପ୍ରିନ୍ସକୁ କୋଳେଇ ନେଲେ କେରଳ ଦମ୍ପତି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଶିଶୁକନ୍ୟା ପ୍ରିନ୍ସକୁ କେରଳର ଏକ ଦମ୍ପତି ପୋଷ୍ୟକନ୍ୟା ଭାବେ କୋଳେଇ ନେଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ଘୋଷଯାତ୍ରା:ଏକାଠି ହେବେ ଭକ୍ତ-ଭଗବାନ

କୋରାପୁଟ,୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)କୋରାପୁଟ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି ା ଶନିବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ମା’ ବିମଳାଙ୍କଠାରୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ୧୫ ମିନିଟରୁ ୧ଟା ୩୦ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳାପନ୍ନ କର୍ମ ହୋଇ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଧାଡ଼ି ପହଣ୍ଡି କରାଯିବ।

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ: ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦେଲେ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ: ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦେଲେ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ

ଗୁଣପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରସ୍ଥିତ ଦୁଇ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉମାନଙ୍କ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ସାନ ଜଗନ୍ନାଥ ତଥା ବାଲାଜୀ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରଙ୍କ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ବଡ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ନବ ଯୌବନ ଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ଲାଗି ଦୁଇ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଥିଲା।

୨୪ ଦିନ ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ: ସୋମବାରରୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବେ ଓକିଲ

ଗୁଣପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଓକିଲ ସଂଘ ୨ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଗତ ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଗୁରୁବାର ୨୪ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। ଓକିଲ ସଂଘ ସଭାପତି ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଦାବିପୁରଣ ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଥିବାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ସୋମବାରଠାରୁ ଓକିଲମାନେ କାଯ୍ରରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବାଘ ସହ ଲଢେଇ କରି ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଯୁବକ

ବାଘ ସହ ଲଢେଇ କରି ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଯୁବକ

କୁନ୍ଦୁରା,୧୨ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା ସ୍ଥିତ ମୁଣ୍ଡିଗୁଡା(ଆସନା) କୁନ୍ଦୁରା ଅଞ୍ଚଳର କେରମାଟି ଗ୍ରମାର ଜଣେ ଯୁବକ ବାଘ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇ ରକ୍ତାତ ଅବସ୍ଥାରେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛନ୍ତି । ଯୁବକଙ୍କ ନାମ ଅରୁଣ ବାଘ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଶାବର ଶ୍ରକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ଜିଉଙ୍କ ନବଯୌବନ ବେଶ

ଶାବର ଶ୍ରକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ଜିଉଙ୍କ ନବଯୌବନ ବେଶ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରାପୁଟ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ଜିଉଙ୍କ ନବଯୌବନ ବେଶ ସହ ନେତ୍ର ଉତ୍ସତ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିସହ ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ସମାପନ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ଜିଉଙ୍କ ନବଯୌବନ ବେଶ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା ।

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି

ମାଲକାନଗିରି, ୧୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଏବଂ ନୂଆ ମେଡିକାଲ କୋଠା ଲୋକାର୍ପିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଙ୍ଗାଧର ବୁରୁଦା ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମାଲ୍ୟବନ୍ତ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଜଳବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ପଥପାର୍ଶ୍ୱ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପଥପାର୍ଶ୍ୱ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗୁମ୍ମା, ୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ତରଭା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାଠାରୁ ମୋଟୁ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଚାରାରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପଥପାର୍ଶ୍ୱ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଗମାଙ୍ଗ ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ହିମାଂଶୁ କୁମାର ଲିମ୍ମା ଓ ରେଞ୍ଜର ଏମ୍‌. ନରସିଂହ ଯୋଗଦେଇ କିଛି ଚାରା ରୋପଣ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚାରା ରୋପଣ କରିଥିଲେ।

ଦାମନଯୋଡିରେ ରଥ ପଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଦାମନଯୋଡିରେ ରଥ ପଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଦାମନଯୋଡି,୧୩ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଦାମନଯୋଡିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ନାଲକୋ ଟାଉନସିପ୍‌ ସେକ୍ଟର-୧ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନୀତିକାନ୍ତି ପରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଶୀ ଜୀଉଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଝରିଗାଁ,୧୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଚକାଲାପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ଭିତରକରମରୀ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାଝିଙ୍କ ଝିଅ ପ୍ରମିଳା ମାଝି(୨୧) । ସେ ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ସେ ଫିଡ୍ସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ପାଣିରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ।

‘ ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବେ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ’

‘ ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବେ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ’

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ୨୩୫ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଥମେ ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ପାଠାଗାର ପରିସରରେ ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଶିକ୍ଷାବିତ ବିନୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ବେବର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ପରେ ଉତ୍କଳ ହିତୈଷିଣୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାକୁ ଗୁରୁ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ହରିମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଏବଂ ଅତିଥି ପରିଚୟ ଦେବା ସହ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଥିଲେ।

୮ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ ସହ ଜରିମାନା ଆଦାୟ

୮ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ ସହ ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୩ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବେଆଇନ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ୮ଟି ଭାରୀଯାନକୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଜବତ ଗାଡ଼ିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୨ଟି ଖାଲି ଟ୍ରାକ୍ଟର ରହିଛି।