ରାୟଗଡା

ବୁଲା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି ‘ମହାପ୍ରଭୁ’

ବୁଲା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି ‘ମହାପ୍ରଭୁ’

ସୁନାବେଡ଼ା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାମ ମୋହନ ନାୟକ। କିନ୍ତୁ ସେ ମହାପ୍ରଭୁ ନଁାରେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ। ଘର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ାର ଓସିସି ନଗରରେ। ଏକ ଘରୋଇ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଜଗାରଖା କରନ୍ତି ମୋହନ। ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସେ ସବୁବେଳେ ସେବା କରିଥାନ୍ତି। କୌଣସି  ଷଣ୍ଢ, ଗାଈ, ବଳଦ, କୁକୁର ପ୍ରଭୃତି ବୁଲା ପଶୁଙ୍କୁ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ। ରୋଗ କିମ୍ବା କ୍ଷତର ଉପଶମ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ତେଜିଲା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ତେଜିଲା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଥିବା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ କାଟ୍ରାଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନ ଦିନ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ। ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଏଭଳି ଆହ୍ବାନ ସହ ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ। ୧୯୭୮ରୁ ବ୍ଲକର ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ପୁକାଲିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ କରିଆସୁଥିବା ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏକ ସଂଘ ଗଠନ କରି ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଆଜି କୋରାପୁଟ ଆସୁଛନ୍ତି ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଟିମ୍‌

ଆଜି କୋରାପୁଟ ଆସୁଛନ୍ତି ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଟିମ୍‌

କୋରାପୁଟ, ୧୯ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୁଧବାର କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସପିଟାଲକୁ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ୩ ଜଣିଆ ଦଳ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡାକ୍ତର କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ସୁବୁଦ୍ଧିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ସର୍ଜରି ପ୍ରଫେସର ଜଗଦାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର, ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଆଇ. ଗୋପାଳ, କଲେଜର ନିଶ୍ଚେତକ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ଦଳେଇ, ଡାକ୍ତର ବିଧୁଭୂଷଣ ମହାନ୍ତି, ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏମସିଆଇ ଦଳ କେଉଁ କେଉଁ ବିଷୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ, ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ା

୨୨, ୫୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ନିଲାମ

୨୨, ୫୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ନିଲାମ

କାଶୀନଗର, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ସହରସ୍ଥ ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଗଣେଶ ମେଢ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ବାଜା, ନାଚଗୀତ ତାଳେ ତାଳେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଢ ନିଆଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବଂଶଧାରା ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ୫କେଜି ଓଜନର ଏକ ବିରାଟ ଲଡୁ ଭୋଗ ଲଗାଯାଇ ନିଲାମ ଡକାଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ନିବାସୀ ଦୀପକ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଦୀନେଶ କୁମାର ନାୟକ ମିଳିତ ଭାବେ ୨୨ହଜାର ୫ଶହ ୯୯ଟଙ୍କାରେ ଏହି ଲଡୁକୁ ନିଲାମରେ ନେଇଥିଲେ। ଗତବର୍ଷଠାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ଦାମ୍‌ରେ ଲଡୁ ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି। 

ଆବାସ ଯୋଜନା: ବଳକା ଅନୁଦାନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଗୋରୀ

ଆବାସ ଯୋଜନା: ବଳକା ଅନୁଦାନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଗୋରୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ବଦଳି କୁଡୁମା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବକେୟା ଅର୍ଥରାଶି ମିଳି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଗୋରୀ ପୂଜାରୀ (୮୫) ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ  ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ତାଙ୍କୁ ଘର କରିବା ପଇଁ  ମଞ୍ଜୁରୀ ମଳିଥିଲା। ଏବେକୁ ଘର କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ୧୩ ମାସ ବିତିଗଲାଣି। ମୋଟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସହାୟତା ରାଶିରୁ ସେ ମାତ୍ର ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। 

କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ ସରିଲା ଚୟନ ପ୍ରକିୟା


ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮ା୯- ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ   ଚାଲିଥିବା  ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ ୫୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏସ୍‌ପି ପିଆର୍‌. ରାହୁଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।   ମୋଟ ୫୫ଟି କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ  ୧୨୨୨ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ୨୭୨ଟି ଦରଖାସ୍ତ ନାକଚ ହେବାପରେ ୯୫୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢାଇ: କଞ୍ଚାମାଲ ଜବତ,୨ ଗିରଫ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ କଞ୍ଚା ମାଲ ଜବତ କରିବା ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମର ମହୋନ ଗୁଡୁମ୍ବାକା(୩୨) ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ବଳରାମ ଗୌଡ (୨୬)। 

ଡାବୁଗାଁ ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୮।୯,(ବି.ପ୍ର.)-ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି  ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଡାବୁଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟାମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ଖୋଲା ଯାଇଛ। ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି, ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉର୍ତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଛାତ୍ର ମାନେ ସାଧାରଣ ଦରଖାସ୍ତ ଫର୍ମ(ସିଏଏଫ) ପୂରଣ କରି ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିବେ । ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଫର୍ମ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦାଖଲ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ  ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱ୍‌ର ସାନ୍ତା (୪୫) ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା   ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱର ଗତ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିଷ ଖାଇ ଦେଇଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ   ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- 
ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଡାବୁଗାଁ ଗ୍ରାମର ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ (୫୦) ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ   ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ ନିଜ ଶୋଇବା ଘର ଦୁଲମରେ  ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମାହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ରାତ୍ରିରେ କିଛି ଚିତ୍କାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯିବାରୁ ପୁଅ ରାମକୃଷ୍ଣ ପାଇକ ବାହାରେ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ।  ପରେ ମା’ ଶୋଇଥିବା ଘରକୁ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମା’ ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ  ତାଲିମ ଶିବିର

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତାଲିମ ଶିବିର

କୋରାପୁଟ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲରେ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଉପରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଓଡିଶା ଲୋକସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୋରାପୁଟ ତହସିଲଦାର ନେହେରୁ ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ  ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଛନ୍ତି।  ଦୁଇଦିନଧରି ଚାଲିବାକୁଥିବା ଏହି ଶିବିରରେ  ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଲୋକ ସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଅଧିନିୟମ,  ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ। 

ମୁଣ୍ଡାଗାଁରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଣ୍ଡାଗାଁରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଟିକିରି,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରିର ପୋଡ଼ାପାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଣ୍ଡାଗାଁସ୍ଥିତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିବସ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେଭାଜପା ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଶୁଶାନ୍ତ ପ୍ରଧାନୀ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲାବନ୍ୟ ନାୟକ, ଓ୍ବାର୍ଡ଼ମେମ୍ବର ରାଘବ ନାୟକ,ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାତ୍ର, ଭୀମ ମାଝିଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷୟିତୟୀଶିକ୍ଷକ,ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ବହୁ କର୍ମୀ

ଆମ୍ବାଦୋଳା,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ମୁନିଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଗ୍ରୁପାଲି ଟୁଟୁକେମ୍ପିଂରେ ବିଜେଡ଼ିର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଭାଜପାର ସୁଶିଲ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ, ସିପିଆଇର ଶତ୍ରୁଘ୍ନନ ଭୋଇ, ଟୁନା ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ସହ ବହୁ କର୍ମୀ ବିଜେଡ଼ିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।  ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା, ଯୋଜନାବୋର୍ଡ଼ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଧୀର ଦାଶ, ଖଦିବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ପୃଥୀରାଜ ସାହୁ, ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରକା,ଜ୍ୟୋତିପ୍ରସାଦ ସାହୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଦଳରେ ମିଶିଥିଲେ ା ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳକୁ ମଜଭୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ।

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆଲୋଚନା

କାଶୀପୁର,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଯୁବ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଏକ ବୈଠକ ଡଙ୍ଗାସିଲଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ କାଶୀପୁର ବ୍ଲକର ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଗମନାଗମନ, ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ଥିବାରୁ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା, ବିଧବା ଓ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା, ଯୁବକମାନେ ବେକାରି ସମସ୍ୟାରୁ କିଭଳି ମୁକୁଳିମାରିବେ ସେନେଇ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ପାଳିତ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ପାଳିତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,୧୮।୯: ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜୟନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶ୍ରମଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡା ଜିଲା ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘର ଜିଲା ସଭାପତି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ   ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ରାୟଗଡା ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ସଂଘର ମଜଦୁର ଭଉଣୀଭାଇମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହରର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଓ ବଜାର ଦେଇ ଅଶୋକ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଳେଲ। ଏଠାରେ ସଂଘ ଜିଲା ସଭାପତି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦାସଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସାନ୍ତନୁ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟ ଅତିଥି ବୃନ୍ଦ ଯୋଗଦେଇ  ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମାରୋହ ନେଇ ବୈଠକ

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମାରୋହ ନେଇ ବୈଠକ

ଗୁଣପୁର,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରଠାରେ ବ୍ରହ୍ମକଳ୍ପ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିଲାଗି    ସ୍ଥାନୀୟ କନ୍ୟକା ପରମେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସୀମାଞ୍ଚଳ କରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ  ଦୂର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ।  ପ୍ରତାପ ରାୟ ଆଭିମୂଖ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । 

ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ଜୟନ୍ତୀ

ଜେକେପୁର, ୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ରାୟଗଡା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଜେକେପୁର ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୋପୀ ଆନନ୍ଦ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସଂସ୍କୃତ ପଣ୍ଡିତ ନଟବର ମହାନ୍ତି  ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା  ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ କୃତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଆଜିର ଦିନରେ ଭାଗବତଟୁଙ୍ଗୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଉପରେ ଅତିଥିମାନେ କହିଥିଲେ ।

ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ଜେକେପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ର ଉଗ୍ରତାରା ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲରେ ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଧୀରେନ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଉଗ୍ରତାରା ହାଇସ୍କୁଲର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ନେହା ଦଣ୍ଡସେନା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମା’ ମାର୍କମା ହାଇସ୍କୁଲରେ ଆସନ୍ତା ୧୯ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାରରେ ଯୋଗ ଦେବେ।

୪ କୃତୀ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

୪ କୃତୀ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଟିକିରି,୧୮।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)
କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ସମ୍ଭାଗସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ରାୟଗଡା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରିସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ୪ ଜଣ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ସେମାନଙ୍କୁ ସୋମବାର ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି ।

କୋରୁକୋଣ୍ଡାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ ଶିବିର ଶିବିର

କୋରୁକୋଣ୍ଡା,୧୮।୯-  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସୋମବାର  ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ ଶିବିର  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଶିବିରରେ ବ୍ଲକର  ୧୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତର  ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ   ୪୯୭ ଜଣ  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ   ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଶିବିରରେ  ଯୋଗଦେଇ ଭିନ୍‌ଡ଼୪ମଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ।

ବାଲିମେଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

  ବାଲିମେଳା,୧୮।୯-   ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବାଲିମେଳା  ସଦର ମହକୁମା   ବିଜ୍ଞାନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ  ପରିସରରେ   ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ     ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଏହାକୁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଏମ.ବି. ସୁବୁଦ୍ଧି    ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ  ଓର୍‌କେଲ   ଥାନା  ଏସଆଇ ସୋଭାଗ୍ୟ ପାଣି , ଏଇଓ ଲେଙ୍କେଶ୍ୱର  ଲାଗରି, ଉପ ନଗରପାଳ  କୁକୁଲୁ ପ୍ରଧାନ, କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଳକ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଓ  ପ୍ରଶାନ୍ତ  ବାଉରି  ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ନୂତନ ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘଟଣା:କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ପୌରପରିଷଦର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି ହୋଇଛି। 

ଗଣେଶ ମେଢ ଭସାଣି

ଗଣେଶ ମେଢ ଭସାଣି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଗଣେଶ ମେଢ ଭସାଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋମବାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ମେଢ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚି ମେଢକୁ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ନେଇଥିଲେ। ମେଢକୁ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯିବା ପରେ ଚିତ୍ରକାର ସାହିସ୍ଥିତ ସଦାରାମ ପୋଖରୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଓର୍‌ମାସ ପକ୍ଷରୁ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ଓର୍‌ମାସ ପକ୍ଷରୁ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-
ଗଜପତି ଜିଲାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଓର୍‌ମାସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଦୁଇଦିନିଆ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ଓର୍‌ମାସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରକ୍ଷା ସିକ୍ୟୁରିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ।