ରାୟଗଡା

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ

ରାଇଘର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଯୋଡିଙ୍ଗା ସରାପାରା ଛକ ନିକଟରେ ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ସରାପାରା ଗ୍ରାମର ଦୁର୍ଯ୍ୟନ ଗଣ୍ଡ।

ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇଲେ ତିନି ଠାକୁର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରର ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ରବିବାର ୩ ଠାକୁର ପୂଜା ପାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ୩ ରଥ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। ରବିବାର ସକାଳୁ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯାଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ନିଆ ଯାଇଥିଲା।

ଡାବୁଗାଁରେ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ଡାବୁଗାଁରେ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ଡାବୁଗାଁ,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣୀ ମଣ୍ଡପଠାରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଡାବୁଗାଁ ଜୋନ-୧ ସଭାପତି ଜି.ସାଇରାଜୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଡାବୁଗାଁ ବିଧାୟକ ଭୁଜବଳ ମାଝୀ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମନୋରଞ୍ଜନ ତ୍ରପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ସମିତିସଭ୍ୟ ଜଗନ୍ନାଥ ବେହେରା ଓ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ବିନୋଦ ସୌରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡାବୁଗାଁ ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଯୁବକ ଆନୁସ୍ଥାନିକ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ  : ୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌

ସୀମାନ୍ତରେ ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ : ୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌

ମାଲକାନଗିର, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତରେ ରବିବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି । ଛତିଶଗଡର ପାଖାନଜୋର ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାମିର ଜଙ୍ଗଲରେ ରବିବାର ସକାଳୁ ବିଏସଏଫର ୧୪୧ ବାଟାଲିୟାନ ଓ ଡି.ଆର.ଜି ପକ୍ଷରୁ କମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମାଓବାଦୀ ହିଂସା, ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡର ଦନ୍ତେୱାଡା ଜିଲା ବାରାସୁଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ନଦୀକୂଳରେ ଥିବା ପାଉରନାଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପଶାରାମଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା, ଶେଷ ହେଲା ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା, ଶେଷ ହେଲା ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ

ଜୟପୁର,୧୫।୭(ନି.ପ୍ର)-କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ଓ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ ଠାରେ ରବିବାର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସହ ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ବଜ୍ରପାତରେ ମା’, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡିକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତ ରଜାମାଟୁଠାରେ ରବିବାର ବଜ୍ରପାତରେ ମା’ଓ ଝିଅ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ମେଶିନ୍‌ ଖୋଳୁଛି କୂଅ, ଜବ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ଯାଉଛନ୍ତି ଦାଦନ

ମେଶିନ୍‌ ଖୋଳୁଛି କୂଅ, ଜବ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ଯାଉଛନ୍ତି ଦାଦନ

ସେମିଳିଗୁଡା,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଗଁ। ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ ମିଳିବ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କାମରେ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ ହେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଠିକାଦାର ଏବଂ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସରକାରଙ୍କ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଭୁଲିଯାଇ ମେଶିନ ସହାୟତାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

୬୨ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ଲକରେ ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୬୨ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ମେଳାରେ ଚେକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଡୁଡାମେଟାରେ ଚାରା ବଣ୍ଟନ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା, ୧୫।୭ - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଳକ ଡୁଡାମେଟା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ ଫଳଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଓ ମୋ କୁଡିଆ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନଡିଆ ଏବଂ ଆମ୍ବ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ।

କୁପୋଷଣ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଶିବିର

ମାଲକାନଗିରି,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରିରେ କ୍ରେସ୍‌ କର୍ମୀଙ୍କ ତିନିଦିନିଆ ତାଲିମ ଶିବିର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହଟେଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପି.ହେଚ୍‌ଆର୍‌ ଓ ଏପିପିଆଇଆର୍‌ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଶିବିରରେ ଖଇରପୁଟ, ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଓ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକର ୩୦ଜଣ ନବ ନିଯୁକ୍ତ କ୍ରେସ୍‌ କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସଂଗଠନର କର୍ମକତ୍ତା ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। । ଏଥିରେ ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡା ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ୯ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ନୂତନ ଫାଣ୍ଡି ଉଦଘାଟିତ

ନୂତନ ଫାଣ୍ଡି ଉଦଘାଟିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଏକ ନୂତନ ପୋଲିସ ଫାଣ୍ଡି ଜିଲାପାଳ ଡଃ ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଫାଣ୍ଡି ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏସପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମା, ଥାନା ଅଧିକାରୀ ତାରିକ ମହମ୍ମଦ, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ ନାୟକ, ଜିଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଅଫିସର ଅରୁଣ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ତାଲିମ ନେଲେ ସରକାରୀ ଓକିଲ

ତାଲିମ ନେଲେ ସରକାରୀ ଓକିଲ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ପବ୍ଲିକ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ କମିଶନ ଦ୍ୱାରା ନବରଙ୍ଗପୁରର ମହମ୍ମଦ ଆକ୍‌ମଲ ସରିଫ୍‌ କ୍ୟାଡର ସରକାରୀ ଓକିଲ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମେ୧୪ରୁ ଜୁଲାଇ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଅତିରିକ୍ତ ସରକାରୀ ଓକିଲ ସଚ୍ଚିନନ୍ଦନ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି । ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ୍‌ ପବ୍ଲିକ୍‌ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଶନଙ୍କ ଚିଠି ନଂ ୧୮୩୯ (୨୯), ତା ୧୦।୫।୨୦୧୮ ରିଖ ଅନୁଯାୟୀ ମନୋନୀତ ଏହି କ୍ୟାଡର ଓକିଲ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି।

କଲ୍ୟାଣୀ ନଦୀରେ କାଠ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କଲେ ଯୁବକ

କଲ୍ୟାଣୀ ନଦୀରେ କାଠ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କଲେ ଯୁବକ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୧୫।୭-ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି, ଯୁବକମାନେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ। ରାୟଗଡା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ କଲ୍ୟାଣୀ ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଲ ସ୍ଥାନରେ କାଠପୋଲ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ପାଟବନ୍ଧ ଯୁବକ ସଂଘର ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବିକଲା ଭାଜପା

ଜୟପୁର,୧୫।୭(ନି.ପ୍ର.) ଭାଜପା ଜୟପୁର ମଣ୍ଡଳ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକ କୈଳାସ କୁଲେସିକା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛି। ନଗର ସଭାପତି ଅମରଲାଲ ଆହୁଜାଙ୍କ ଆହ୍ବାନରେ ଜୟପୁର ଏସଡିପିଓ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ଦିବାକରଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ନିଳାଦ୍ରି ବିହାରୀ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ରେ ଅସଭ୍ୟ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ ଓ ଧମକ ଦେବା ସହ ବିଧାୟକ କୁଲେସିକା ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗାଳି ଗୁଲଜ କରିଥିଲେ ।

ଦୁଇ ହଜାର ଚାରା ବାଣ୍ଟିଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭଗ

ଦୁଇ ହଜାର ଚାରା ବାଣ୍ଟିଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭଗ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୫।୭-ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ମୁନିଗୁଡ଼ାଠାର ମୁନିଗୁଡା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ବନପାଳ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ମାର୍ଥାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଚାରାବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାପାଇଁ ଆସିଥିବା ଡଙ୍ଗରିଆ ଆଦିବାସୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବନାଞ୍ଚଳ ତରଫରୁ ଦୁଇ ହଜାର ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

କାଙ୍କେରରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୨ ବିଏସଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ

କାଙ୍କେରରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୨ ବିଏସଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ

ରାୟପୁର/ମାଲକାନଗିରି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେରରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ବିଏସଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତାପପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଭୋର୍‌ ୩ଟା ୪୫ ସମୟରେ ବିଏସଫ୍‌ର ୧୭୫ ବାଟାଲିୟନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୩ ଅଟକ

୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୩ ଅଟକ

ମାଲକାନଗିରି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପୋଲିସକୁ ରବିବାର ସକାଳେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ସୀମାନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଦାରାକୋଣ୍ଡା ନିକଟରୁ ଏକ ବାଇକ୍‌ କଣ୍ଟେନରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ବୋଝେଇ ହୋଇ ହରିୟାଣା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ଜବତ କରିଛି।

ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୪।୭-: ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡା ସେଣ୍ଟ ଜାଭିୟର୍ସଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । କୁନି କୁନି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଓ ମା’ ସୁଭଦ୍ରା ରୂପରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଝିପିଝିପି ବର୍ଷାରେ ରଥ ଟାଣିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଝିପିଝିପି ବର୍ଷାରେ ରଥ ଟାଣିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଗୁଡାରୀ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ବେ ଗୁଡାରୀ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ରଥଟଣା ଟିକେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତମାନେ ରଥ ଟାଣିବା ପାଇଁ ଚାତକ ପରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୩୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୩୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

ଗୁଣପୁର,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ଜଗନ୍ନାଥପର ପଞ୍ଚାୟତ ଦେବରଗଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୩୦ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

ନିଆରା ପରମ୍ପରା: ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର, ରବିବାର ରଥଟଣା

ନିଆରା ପରମ୍ପରା: ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର, ରବିବାର ରଥଟଣା

ଜୟପୁର, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଜୟପୁରଠାରେ ରଥଯାତ୍ରାର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ପହଣ୍ଡି ହୋଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ରଥଟଣା ଯାଇଥାଏ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ପହଣ୍ଡି, ଘଣ୍ଟୁଆଳଙ୍କ ଘଣ୍ଟ କୀର୍ତ୍ତନ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ହୁଳହୁଳି ଏବଂ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଧ୍ୱନିରେ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଉଠିଥିଲା। ବଡ ଓ ସାନ ରଥରେ ତିନି ଠାକୁର ଏବଂ ପତିତପାବନଙ୍କ ବିଗ୍ରହକୁ ରଥାରୁଢ କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ସାରଥିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ରଥାରୂଢ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ୫ ଗୁରୁତର

କୁନ୍ଦୁରା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ଫୁଲଭଟା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶୁଭଟା ଗ୍ରାମରେ ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ଦୁଇଟି ପରିବାରର ୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିଲେ।

ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ରଥ ଟାଣିଲେ ଭକ୍ତ

ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ରଥ ଟାଣିଲେ ଭକ୍ତ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୪। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡାଠାରେ ଶନିବାର ରଥଯାତ୍ରା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାତଃରୁ ତିନିଠାକୁରଙ୍କ ଅବକାଶ ମଇଲମ ପରେ ମଙ୍ଗଳ ଆରତି, ମଙ୍ଗଳ ସ୍ନାନ ପରେ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥିଲା। ମୁନିଗୁଡା ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିନିଠାକୁରଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯିବା ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।