ରାୟଗଡା

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଉପକଣ୍ଠ ରାସୁରୁ ଗ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶରେ ଥିବା ଏକ ପୋଖରୀରେ କିଛି ପେଲିକାନ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପକ୍ଷୀଗୁଡିକ ବହୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଏହି ଋତୁରେ ଗଜପତି ଜିଲାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି।

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗୁରାଣ୍ଡି, ଗୋଷାଣୀ, ଲିଙ୍ଗିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଓଲିଉଡ ସିନେମା ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ଶୁଭ ମହୁରତ କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରାୟ ୩ଦିନ ଧରି ସୁଟିଂ ହେବ।

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରୁ କାଶୀନଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନାହିଁ। ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି ।

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଜୟପୁର,୧୮ା୬(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ରାଜୁ ସାହି ପଞ୍ଚାନନ ଶୈବପୀଠ, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିବ ବିବାହ ଓ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ମଙ୍ଗଳନ ଓ ପଞ୍ଚଦେବତା ପୂଜା କରିବା ପରେ ଗୋଧୂଳି ଲଗ୍ନରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଳିକି ଭଳି ଆମ୍ବ ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ହୋଇ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଫଳିଛି। ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଆଦିବାସୀ କୃଷକଙ୍କ ଫଳନ୍ତି ଜମିର ଏ ହେଉଛି ଚିତ୍ର, ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆଖି ଖୋସିହୋଇଯିବ।

ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା

ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା

ଜୟପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୨୦୧୪ରେ ସ୍ଥାନୀୟ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ୪ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିନଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରବିବାରଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିଛି ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ବିଜେଡି।

ହାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ସୁନାବେଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସୁନାବେଡ଼ାସ୍ଥିତ ହାଲ କର୍ମଚାରୀ ଅମିତ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଫାଣ୍ଡିରେ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ହାଲ ଟାଉନସିପ ପରିସରରେ ଅମିତ ଲାକ୍ରା ରୁହନ୍ତି।

ନାବାଳିକା ନିଖୋଜ:ଥାନାରେ ଏତଲା

କାଶୀନଗର, ୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ କିଡିଗାଁର ଜନୈକ ନାବାଳିକା ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ମା’ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ସକାଳୁ ନିଖୋଜ ଥିବା ନେଇ ସେ ଏତଲାରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଶତାଧିକ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା : ଏକମ୍ବା ଗୋଶାଳାକୁ ଅଣାଗଲା ୨୪୦ ଗୋରୁ

ଶତାଧିକ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା : ଏକମ୍ବା ଗୋଶାଳାକୁ ଅଣାଗଲା ୨୪୦ ଗୋରୁ

ଝରିଗାଁ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ଗୋଚାଲାଣ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆନିମଲ ଓ୍ବେଲଫେୟାର ବୋର୍ଡ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ପିପୁଲ ଫର ଆନିମାଲ ସଙ୍ଗଠନର ଏକ ଦଳ ଜିଲାକୁ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ସମୟରେ ଶତାଧିକ ଗୋରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ଡାବୁଗାଁ ଏବଂ ପାପଡାହାଣ୍ଡି ପୋଲିସର ସହାୟତାରେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୩୩୦ ଗୋରୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ଗୋରୁକୁ ଜୟପୁର ଗୋଶାଳାକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୪୦ ଗୋରୁକୁ ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଏକମ୍ବା ଗୋଶାଳାକୁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଣାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳା ଉଦଯାପିତ

ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳା ଉଦଯାପିତ

ଉମରକୋଟ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳା ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି

କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ମାମଲା : ୩ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ

ଜୟପୁର,୧୭।୬(ନି ପ୍ର) -କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ଓ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ ଠାରେ ରବିବାର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । କମିଶନ ତରଫରୁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ୩ ଜଣଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବୈଷିୟିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ୟ ୨ଜଣଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏନେଇ ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ୨ଜଣଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ହାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ହାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ସୁନାବେଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସୁନାବେଡାସ୍ଥିତ ହାଲ କର୍ମଚାରୀ ଅମିତ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଫାଣ୍ଡିରେ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ହାଲ ଟାଉନସିପ ପରିସରରେ ଅମିତ ଲାକ୍ରା ରୁହନ୍ତି। ଶନିବାର ରାତିରେ ଘରେ ସେ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କେତେ ଜଣ ପିଲା ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ନିଷ୍ଠା ସମ୍ମାନରେ ଏସଆଇ ସମ୍ମାନିତ

ନିଷ୍ଠା ସମ୍ମାନରେ ଏସଆଇ ସମ୍ମାନିତ

ସୁନାବେଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସୁନବେଡା ସ୍ଥିତ ନିଷ୍ଠା ରଜ ଉତ୍ସବ ମଞ୍ଚରେ ଏସଆଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠା ସମ୍ମାନ ୨୦୧୮ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଶ୍ରୀତମ ଇଂ କଲେଜର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ସମାଜସେବୀ କୃଷ୍ଣ ସିଂ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ମାନସୀ ମଞ୍ଜରୀ ରାୟ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

କୋରାପୁଟଠାରେ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

କୋରାପୁଟଠାରେ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

କୋରାପୁଟ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସତ୍ତା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ଓ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଛି। କୋରାପୁଟ ସତ୍ତା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ସଭାପତି କବି ଜଳଧର ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ଅଧକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶାନ୍ତିନିକେତନର ପ୍ରଫେସର ଶରତ ଜେନା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଙ୍କ କାବିକ ଶୈଳୀ ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରେମ କବିତା ଉପରେ ଆାଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୋରାପୁଟ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.) : କୋରାପୁଟ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବିଜେଡି ସଂପାଦକ ବିଜୟ ନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କୋରାପୁଟ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ରତିକାନ୍ତ ଖଟୁଆଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ଈଶ୍ୱର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଉତ୍କଳ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ଅଶ୍ୱିନୀ ସାହୁ, ଆନନ୍ଦ ପାଥିକା, ଅମିତ ଅଗ୍ରୱାଲ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ନିଜେ ରକ୍ତ ଦେବା ସହ ଅନ୍ୟ ଯୁବକଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ଦାମନଯୋଡି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ନାଲ୍‌କୋ ସି.ଆଇ.ଏସ୍‌.ଏଫ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ ତରଫରୁ ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ସି.ଆଇ.ଏସ୍‌.ଏଫ୍‌ ଫ୍ୟାମିଲି ଓ୍ବେଲ୍‌ଫେୟାର ସେଣ୍ଟର ଠାରେ ଏକ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଶିବିରକୁ ସି.ଆଇ.ଏସ୍‌.ଏଫ୍‌ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ମୁକେଶ କୁମାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ କରିଥିଲେ।

ଅନକାଡେଲିକୁ ହରାଇ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅନକାଡେଲିକୁ ହରାଇ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ଲମତାପୁଟ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ପିଏଚ୍‌ଡି ପଡ଼ିଆରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସମୁଦାୟ ୧୬ଟି ଟିମ୍‌ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନକାଡେଲି ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଦଳ ଟସ୍‌ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ଓ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ୧୬୪ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିବଦଳରେ ଅନକାଡେଲି ଦଳ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୭୬ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଦଳ ୮୮ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା।

ମିରାବାଲିରେ ଭାଜପାର ଗ୍ରାମସଭା

ମିରାବାଲିରେ ଭାଜପାର ଗ୍ରାମସଭା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୧୭।୬: ଭାଜପା ସରକାରର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଭାଜପା ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚା ତରଫରୁ ରାୟଗଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୫୨ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ଗ୍ରାମସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମିରାବାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ମିରାବାଲି ଆଦିବାସୀ ସାହି ଓ ରେଙ୍ଗାଲାପାଡୁରେ ଗ୍ରାମସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଭାଜପାର ନେତା ରବିନ୍ଦ୍ର ମାଣ୍ଡାଙ୍ଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ କାଳୀରାମ ମାଝି, ରାଜ୍ୟ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସମ୍ପାଦକ ରଜତ ମାଦଳା, ମିରାବାଲି ଗ୍ରାମର ଆଦିବାସୀ ଯୁବ ସଭାପତି ସୁବାରାଓ ତଇକା ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ।

ସୌରା ପଣ୍ଡିତ ମାଙ୍ଗେଇ ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ସୌରା ପଣ୍ଡିତ ମାଙ୍ଗେଇ ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ଗୁଣପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସୌରା ପଣ୍ଡିତ ମାଙ୍ଗେଇ ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ୧୦୨ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆୟାପ୍ପା ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା। ମାଙ୍ଗେଇ ଗମାଙ୍ଗଙ୍କ ତୈଳଚିତ୍ରକୁ ସହର ପରିକ୍ରମାରେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା।

 ପାଇପ ଫାଟିଯିବାରୁ ୩ ଦିନ ହେଲା ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ପାଇପ ଫାଟିଯିବାରୁ ୩ ଦିନ ହେଲା ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ଡାବୁଗାଁ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା ରେ ୩ ଦିନ ହେଲା ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା ସ୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ, ନୂଆଗୁଡା, ଜୟନ୍ତୀନଗର ଓ ହାଟପଦା ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ୩ ଦିନ ହେଲା ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମ ସାଥୀ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମ ସାଥୀ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଗ୍ରାମ ସାଥୀମାନଙ୍କ ବୈଠକ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ କୈଳାସ ଭତ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ମେଘମାଳ ତୋଟାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମ ସାଥୀ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବହୁମୁଖୀ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀସ୍ତରୀୟ ସାମୂହିକ ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବହୁମୁଖୀ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀସ୍ତରୀୟ ସାମୂହିକ ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଉମରକୋଟ, ୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଉମରକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତସମିତି ସଭାଗୃହଠାରେ ଜିଲା ପ୍ରଶସାନ ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କର ମିଳିତ ଆୟୋଜନରେ ବହୁମୁଖୀ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ସ୍ତରୀୟ ସାମୂହିକ ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଉମରକୋଟ ତହସିଲଦାର ଧର୍ମରାଜ ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଭାଜପା ନେତା ଅବଗତ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା

ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଭାଜପା ନେତା ଅବଗତ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା

ଉମରକୋଟ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଉମରକୋଟ ସହରର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଭାଜପା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଭାଜପା ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ଜୈନ, ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ କୁମାର ପାଢୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।