Dharitri News

ବ୍ରହ୍ମପୁର

‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୩।୧- ଠାକୁରଙ୍କ ନିକଟରେ ଭକ୍ତି ଥିଲେ ମନୁଷ୍ୟର ସବୁ ବିପଦ ଟଳି ଯାଏ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରୁ ଉଭେଇ ଯାଉଛି। ଏବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଶକ୍ତି ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ଠାକୁରଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ନାହିଁ। ଯାହା ପାଖରେ ଭକ୍ତି ଅଛି, ତାହା ପାଖରେ ଶକ୍ତି ନାହିଁ। ମଠ ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପତ୍ତି ରହି ମଧ୍ୟ ଠାକୁର ଉପବାସରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ନାଟକ ସମାରୋହ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଷଷ୍ଠ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ନାଟକ ‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’।

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଦନେକବାଡ଼ିରେ ମହିଳା ସଂଘ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏକାଠି ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମହୁଲ ପୋଚ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରିଥିଲେ। ଚୋରାରେ ମଦ କାରବାର କରୁଥବା ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଧରି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ମଦ ଜବତ କରିବା ସହ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲଣ କରିଛି।

ବେଆଇନ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ: ୩ ଗିରଫ, ୭ଗାଈ ଉଦ୍ଧାର

ଆସିକା,୧୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବଡନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଏକ ମିନି ଟ୍ରକରେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୭ଟି ଗାଈକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଏହି ଚାଲାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସନ୍ତୋଷ ଭଟ୍ଟ, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଦାସ ଓ ବାପି ନାଇକ। ସେମାନଙ୍କ ଘର କଟକ ଜିଲା କାନପୁର ଥାନା ଇଲାକାରେ। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଏକ ନମ୍ବର ବିହୀନ ମିନି ଟ୍ରକରେ ଏହି ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲଂ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଆସିକା ଥାନାରେ ନଂ.୧୭/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ୨ ଶିକାରୀ ଗିରଫ

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ୨ ଶିକାରୀ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ମୁଜାଗଡ଼ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଞ୍ଜିଗିରି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଶନିବାର ୨ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ ବିଞ୍ଜିଗିରିର ବିଷ୍ଣୁ ନାୟକ ଓ ହୀନ ନାୟକ । ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଧୁକ, ଟାଙ୍ଗିଆ, ଜିଆଇ ତାର ଏବଂ ଶିକାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଜାଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ୧୪ ଆହତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ୧୪ ଆହତ

ଛତ୍ରପୁର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଟାଟା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ବାଇକକୁ ପଛପଟୁ କୌଣସି ଏକ ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲାବେଳେ ପଛରେ ବସିଥିବା ରମ୍ଭାର ନରେନ ବେହେରା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ

ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖଜୁରିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବୁଧିଆ ସେଠୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ବୁଧିଆ ଏନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଜାଗାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଜାଗାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ଜାଗାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫାଣ୍ଡି ଆଗରେ ଥିବା ପଡ଼ିଆଟି ଦେଉଳିଆପଡ଼ା ହରିଜନ ସାହିର କୋଠ ଜାଗା ବୋଲି ସାହିବାସିନ୍ଦା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ା କଲେଜ ରୋଡର ଦକ୍ଷିଣପଟ ସାହିର ଲୋକେ ଉକ୍ତ ଜାଗାକୁ ମାଡ଼ି ଘର ତିଆରି କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଶନିବାର ସକାଳେ ହରିଜନ ସାହିର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ କାତି ଓ ଠେଙ୍ଗା ଧରି ଉକ୍ତ ଜାଗାରେ ଥିବା କିଛି ଗଛ ହାଣିଥିଲେ ।

ବାଲେଶ୍ୱରରୁ -ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,ପରିବେଶ ପାଇଁ କଲେ ସଚେତନ

ବାଲେଶ୍ୱରରୁ -ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,ପରିବେଶ ପାଇଁ କଲେ ସଚେତନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢ଼ୁଛି। ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ଓଡ଼ିଶାର କାଶ୍ମୀର ଭାବରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ପରିଚିତ ହୋଇ ରହିଛିାଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟର ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ସହ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୧୮ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବାଇକ୍‌ରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ବାହାରି ଶୁକ୍ରବାର ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ରୋଡ଼ ସୋ’ ରେ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ।

‘ଫୁଲ’ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କାହାଣୀ

‘ଫୁଲ’ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କାହାଣୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧- ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧା ଆଜି ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅପହଞ୍ଚ। ତେବେ ଶିକ୍ଷା, ସଭ୍ୟତା, ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ଆଦିବାସୀମାନେ ସ୍ନେହର ସମ୍ପର୍କରେ ପରସ୍ପର ବନ୍ଧା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଏକତା ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାର ଶକ୍ତି, ଯାହା କଥିତ ସଭ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ସହରୀ ନାଗରିକଙ୍କଠାରେ ଦୁର୍ଲଭ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ୧୦ମ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ପଞ୍ଚମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ନାଟକ ‘ଫୁଲ’। ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ନାଟ୍ୟଚେତନା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ ସୁବୋଧ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ରଚିତ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ନାଟକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜୀବନର ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ନାଟ୍ୟକାର ତ୍ରିପତି ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମହୋତ୍ସବର ପଞ୍ଚମ ସନ୍ଧ୍ୟାର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ସଭାପତି ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସୁବାସ ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାଶ, ଭାବଗ୍ରାହୀ ପାଳ, ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପ୍ରଭା ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଏପଟେ ଦାବିପତ୍ର, ସେପଟେ ଧାରଣା

ଏପଟେ ଦାବିପତ୍ର, ସେପଟେ ଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୨।୧- ଉନ୍ନତ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଯେଉଁ ବିନାୟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକଦା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା, ସେହି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା କ୍ରମଶଃ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ତରଫରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଆଉ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ତରଫରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜବାହାଦୁର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ଦେଓଙ୍କ ୧୧୮ ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ସହରସ୍ଥିତ ଯୁବରାଜ ବଙ୍ଗଳାଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମାନ୍ୟବର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି, ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଟେକାଙ୍ଗିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ନିୟମିତ ପାଠ ପଢ଼ାଯାଉ ନାହିଁ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଆସୁଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉ ନ ଥିବା ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତକ୍ତ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଉତ୍ତକ୍ତ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ତୁମୁଡିବନ୍ଧ,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କୁର୍ତ୍ତମଗଡ କଲୋନୀ ସାହିର ପିପୁନା ନାୟକଙ୍କୁ କୁର୍ତ୍ତମଗଡର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଘରକୁ ଡାକି ନେଇଥିଲେ। ପରେ ସେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ପିପୁନାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହରେ ଶୁକ୍ରବାର କୁର୍ତ୍ତମଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛିା ଏଥିଯୋଗୁ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବା ସହ ୫୯ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ବଡବଡ କାଠ ଗଣ୍ଡି, ପଥର ପକାଇ ଟାୟାର ଜାଳି ଲୋକେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ

ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ

ଚିକିଟି,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେ.ନୂଆଗାଁ ଥାନା ନୂଆପଡା ଫାଣ୍ଡି ଚାନ୍ଦପୁର ଛକରୁ ପ୍ର୍ରାୟ ୨ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଟୋ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ଫଳରେ ଅଟୋର ସାମ୍ନାପଟୁ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇଛି। ଅଟୋ (ନଂ ଓଡି୦୭ଏନ୫୮୭୨) କେତେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ନୂଆପଡା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଆସିଥିଲା। ସେଠାରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଛାଡି ଖାଲି ଅଟୋଟି ଚାନ୍ଦପୁର ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡକୁ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୪ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୪ ଗିରଫ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଚାଲିଆସୁଥିବା ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଅଭିଯୋଗରେ ୧୪ଜଣକୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହ ନଗଦ ୧୦ ହଜାର୨୫୫ଟଙ୍କା ସହ ୧୦ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ବୋଲି ଆଇଆଇସି ତୁଷାରକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତିି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଗୋପାଳ ସାହୁଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖି ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିର ୩ ଛକ ନିକଟ ଏକ ହୋଟେଲ ପଛ ପାଖରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଏଭଳି ଖେଳ ଚାଲି ଆସୁଥିଲାା କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଆଇଆଇସି ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ। ନଂ.୧୦/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

୨କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ଜଳିଗଲା

୨କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ଜଳିଗଲା

କୋଦଳା, ୧୨।୧- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୨ଟି କୁକୁଡା ଫାର୍ମରେ ନିଅଁା ଲାଗି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ଗୋଟାଏ ବେଳେ ଗ୍ରାମର ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁ ଓ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ କୁକୁଡା ଫାର୍ମରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ନିଅଁା ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ୨ ଫାର୍ମ ପାଖାପାଖି ଥିବାରୁ ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ସବୁ ଜଳିପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଫାର୍ମରେ ଥିବା ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାର୍ଡ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଆସବାବପତ୍ର ଜଳି ଯାଇଥିଲା। କୋଦଳା ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଅଁ।କୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୨।୧: ଜନଜାତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରୁ ଜନଜାତି କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଏବଂ ଜନଜାତି ହଷ୍ଟେଲରୁ ଖେଳାଳିମାନେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ

ଭଞ୍ଜନଗର, ୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ସାବିତ୍ରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତାମାନେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ପ୍ରତି ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହେବାପାଇଁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ କଲେଜରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ନଗର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା।

ଜରି ଅଖାରେ ଫସୁଛନ୍ତି ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ

ଜରି ଅଖାରେ ଫସୁଛନ୍ତି ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୧।୧ପଲିଥିନ୍‌ ଓ ଜରି ଅଖା ଯେ କେବଳ ମଣିଷ ଜୀବନ ଏବଂ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ତାହା ନୁହେଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ ରହୁଥିବା ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ବିରାଟ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଋଷିକୁଲ୍ୟା ମୁହାଣରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସମୁଦ୍ରରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପଲିଥିନ ଓ ଜରି ଅଖା ଭାସୁଛି। ଏଥିରେ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡଲେ କଇଁଛ ଫସୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ବିଦେଶୀ ଅତିଥି ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛ ପ୍ରେମୀମାନେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।ଋଷିକୁଲ୍ୟା ସମୁଦ୍ର କଇଁଛ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି (ଆର୍‌ଟିପିସି) ତରଫରୁ ସମୁଦ୍ରରେ କଇଁଛଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାମ କରାଯାଇଥାଏ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଚିକିଟି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟା ୨୦ରେ କେ.ନୂଆଗାଁ ଥାନା ନୂଆପଡା ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ନୂଆପଡା ଗ୍ରାମ ଶିଲାସାହିର ବାଙ୍କ ଆଚାରୀ (୫୨)। ନୂଆପଡା ଗ୍ରାମଠାରୁ ୧ କିମି ଦୂର କଲେଜ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବାଲାଜୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ରସାୟନିକ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗରେ ଆଟେଣ୍ଡର ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି।

ମୁନା ହତ୍ୟା ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୮ ମାସ ପରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ମୁନା ହତ୍ୟା ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୮ ମାସ ପରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଗୋଲାପଡ଼ାର ମୁନା ଗୌଡ଼(୨୦) ହତ୍ୟା ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇଛି। ହତ୍ୟାର ୮ମାସ ପରେ ଗୁରୁବାର ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନାଲୁ ଗୌଡ଼ ଓ ତାଙ୍କ ବଡ଼ଭାଇ ବୁଲୁ। ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ ସହାୟତାରେ ପୋଲିସ ମହାଗୁଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୁନାଙ୍କ ହାଡ଼ ପାଉଁଶ ଜବତ କରିଛି। ଅନ୍ୟତ୍ର ବିବାହ ପାଇଁ ନାଲୁଙ୍କୁ କୁଳରୁ ଅନୁମତି ନ ମିଳିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ନାଲୁଙ୍କର ତାଙ୍କ ମାମୁ ଝିଅ ସହ ବିବାହ ନିମନ୍ତେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଟୋ ସହ ୩ଶହ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଜବତ

ଅଟୋ ସହ ୩ଶହ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଜବତ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି କଞ୍ଚଣା ଶନି ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପ୍ରାୟ ୩ଶହ ଲିଟର (୫ ବସ୍ତା) ଦେଶୀ ମଦ ସହ ଏକ ଅଟୋ (ଓଆର୦୭ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ୩୪୭୩) ଜବତ କରିଛି । ଗୁରୁବାର ଭୋର ସମୟରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ପଟରୁ କୋଦଳା ଯାଉଥିବା ଏକ ମଦ ବୋଝେଇ ଅଟୋ ଆସୁଥିବା ଖବର ପାଇ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଅବକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପିଛା କରି କଞ୍ଚଣା ଶନି ମନ୍ଦିର ବାଙ୍କରେ ଅଟୋକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର,ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର,ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ତୁମୁଡିବନ୍ଧ, ୧୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଥାନା କୁର୍ତ୍ତମଗଡ କଲୋନୀ ସାହିର ପିପୁନା ନାୟକଙ୍କୁ ଡାକିନେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଗୁରୁବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମୃତ ପିପୁନାଙ୍କ ବଡଭାଇ ପିଉନାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ବଡଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ପରିବାରର ସମସ୍ତେ ସଜବାଜ ହେବା ବେଳେ କୁର୍ତ୍ତମଗଡ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିପୁନାଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଡାକି ନେଇଥିଲେ ।

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜବରଦଖଲ ହଟିଲା

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜବରଦଖଲ ହଟିଲା

ମୋହନା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୋହନା ମୁଖ୍ୟ ସଡକ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଥିବା ୦.୫୬୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରୁ ଗୁରୁବାର ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଛି। ନୂତନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରିଥିଲା। ଏନେଇ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଜନବସତି ଥିବାରୁ କାମ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଜରବଦଖଲ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।