ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ଭର୍ତ୍ତିଅଭିଯାନ

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ଭର୍ତ୍ତିଅଭିଯାନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯।୪: ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଯୁବୁଲି ଟାଉନ ହଲ୍‌ଠାରେ ଏକ ସଦସ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଯୋଜକ ମନୋଜ ବର୍ମା ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଗୋକୁଳଧାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଗୋକୁଳଧାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯।୪: ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଗୋକୁଳଧାମ ମନ୍ଦିର ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ଗୋଶାଣିନୁଆଗାଁଠାରେ ଗୁରୁବାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଯାଇଛି। ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ଏକସଙ୍ଗେ କୃଷ୍ଣ-ରାଧା ଓ ରୁକ୍ମଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ଯାଇଛି।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ପଥଚାରୀ ଗୁରୁତର: ବାଇକ୍‌ରୁ ମଦ, ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଗାଲେରୀ-ରାଣିକିଆରୀ ରାସ୍ତାରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ପଥଚାରୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସୀମାଞ୍ଚଳ ନାୟକ। ଭଞ୍ଜନଗର ଦମକଳ ବାହିନୀ ତାଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ।

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମିନିଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମିନିଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ

ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ଥାନା ବିଡ଼ିପୁର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୨୧ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ବିଡ଼ିପୁର ତେନ୍ତୁଳିଆ ଶାସନ ଦେବସ୍ଥାନ କଲେଜ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ସାଢେ ୯ଟାରେ ଏକ ମିନିଟ୍ରକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା କନ୍ଧମାଳ ବିକାଶ-୧୭୧

ଆରମ୍ଭ ହେଲା କନ୍ଧମାଳ ବିକାଶ-୧୭୧

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୧୯ା୪ ଫୁଲବାଣୀ ଦାଦପାଜୁ ଛାଗ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲାପାଳ ଡା. ବୃନ୍ଦା ଡି.ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘କନ୍ଧମାଳ ବିକାଶ-୧୭୧’ ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ନୋଳିଆ ଜାତିଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା

ନୋଳିଆ ଜାତିଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୪ ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟା ଅବସରରେ ବୁଧବାର ଗୋପାଳପୁର ନୋଳିଆ ଜାତି(ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ)ଙ୍କ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜା ଗୋପାଳପୁରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଶନିବାର ତିରୁପତି, ପୁରୀ, ସୀମାଞ୍ଚଳ ଆଦି ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଫେରିଥିବା ୫୦୦ ମାନସିକଧାରୀ ନୋଳିଆମାନେ ଏହି ପୂଜାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଛେକରେ ଆସିଲେ  ୫ ହଜାର ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ କଇଁଛ

ଦ୍ୱିତୀୟ ଛେକରେ ଆସିଲେ ୫ ହଜାର ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ କଇଁଛ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯ା୪ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଋଷିକୁଲ୍ୟା ମୁହାଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବିରଳ ଦୃଶ୍ୟ। ଗୋଖରକୁଦା ଓ ପୋଡମପେଟା ବେଳାଭୂମିରେ ବୁଧବାର ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି। ତେବେ କଇଁଛଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନର ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲା ବେଳେ ପୁଣିଥରେ କଇଁଛଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନକୁ ନେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି।

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ,୧୮।୪: ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନା କଡିସରୁ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଦୀପ କହଁରଙ୍କ ଘରେ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୋଲିସ ଚଢାଉ ଦେଶୀବନ୍ଧୁକ, ଗୋଟିଏ ପିସ୍ତଲ, ବନ୍ଧୁକ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି। ଚଢାଉ ବେଳେ ପ୍ରଦୀପ ପୋଲିସ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚାଳନା କରିଥିବାବେଳେ କାହାରି ଉପରେ ଗୁଳି ବାଜିନାହିଁ। ଏନେଇ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନରେ ୨୩ା୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଦୀପ ବନ୍ଧୁକ ତିଆରି କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଆସିକା, ୧୮।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ଆସିକା-ଭଞ୍ଜନଗର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡରାବଳୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକର ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ଘର ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଇପୁର ଗ୍ରାମରେ।

ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ଶେରଗଡ ଗସ୍ତ

ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ଶେରଗଡ ଗସ୍ତ

ଶେରଗଡ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ଓ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ବୁଧବାର ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଟି.ଆଓ ଗସ୍ତ କରି ବ୍ଲକ ଓ ତହସିଲର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ପୂବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ସେଠାରୁ ସେ ଉଦୟ ପ୍ରତାପ କଲେଜର ନବ ନିର୍ମିତ କୋଠା ଦେଖିଥିଲେ। ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ପଟାପାବୁଲି ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାସ୍ତା, ବରମୁଣ୍ଡଳୀ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ୨ଟି ପୋଖରୀ କାମ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ମଜୁରି ଠିକ ମିଳୁଛି କି ନାହିଁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ।

ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୮ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜନୈକା ପ୍ରସୂତିଙ୍କର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଏନ୍‌ଏସି ରଥସାହିର ବଳରାମ ପାଢୀଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷିନୀ ପଣ୍ଡା। ପ୍ରସବ ପାଇଁ ସନ୍ତୋଷିନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇ ଏକ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍‌ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସନ୍ତୋଷିନୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବଳରାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଏନ୍‌ଏସି କର୍ମଚାରୀ। ଏନେଇ ବୁଧବାର ଏନ୍‌ଏସି ଅଫିସରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଓ୍ବାଇ ରାଣୀ କୁମାରୀଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଏକ ଶୋକସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୩ ବାଳିକା ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୩ ବାଳିକା ମୃତ

ବାଲୁଗାଁ,୧୮।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ନିମିକ୍ଷେତା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବୋରିଆ ସାହି ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ବୁଧବାର ୩ ବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଖଡିକାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ରୀନା ସ୍ବାଇଁ(୬), ଲମ୍ବୋଦରପୁର ଗ୍ରାମର ରୁବି ସିଂ(୭) ଓ ବୋରିଆ ସାହିର ଅର୍ପିତା ବେହେରା(୮)।

ଗଡଜାତ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଗଡଜାତ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲିଗୁଡା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାଲିଗୁଡାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷଠାରୁ ମା’ ଦୁର୍ଗା ଓ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଗଡଯାତ୍ରା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୁଧବାର ସକାଳୁ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ପୂଜକ, ଜାନୀ, କୁଟାଖି ଦେହେରୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ମା’ଙ୍କ ଘଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗ୍ରାମର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ମା’ ପାଟଖଣ୍ଡା, ବିରାଳ ଦେବୀ, ସିକେରପାଟ, ପାଟ୍ଟଦେଇ, କନ୍ଧୁଣୀ ବାଇ ଓ ଗଡ ଦେବୀଙ୍କୁ ଆବାହନ କରିଥିଲେ।

ନଦୀ ଆଡ଼ିବନ୍ଧର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ

ନଦୀ ଆଡ଼ିବନ୍ଧର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଜଳ ସମ୍ପଦବିଭାଗ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨ଦିନ ଧରି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଘୋଡ଼ାହାଡ଼ ଓ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀର ବିଭିନ୍ନ ଆଡ଼ିବନ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ କୃଷକମାନେ ଆଗାମୀ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ବଳରାମପୁର, ସିଙ୍ଗିପୁର, ନୂଆଗଡ଼, ଖଣ୍ଡରା ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ଘୋଡ଼ାହାଡ଼ ନଦୀ ଆଡ଼ିବନ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ,୧୮।୪-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ପୋଲିସ କେଲାପଡା-ବନ୍ଧଗଡ ରାସ୍ତା ଟାଙ୍ଗରାପଡା ଛକରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୨ ବାଇକ ସହ ୨୨ କେଜି ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ବାଣିଗୋଚ୍ଛା ଥାନା ଟାକୁଡା ଗ୍ରାମର ନରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ଦଶପଲ୍ଲା ରଙ୍ଗମାଟିଆର ସୁଶାନ୍ତ ଭୋଇ । ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ନଂ.୩୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଦ୍ୱୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବା ଥାନାଧିକାରୀ ଧିରେନ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁରେ ଅକ୍ଷିମୁଠି ଅନୁକୂଳ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁରେ ଅକ୍ଷିମୁଠି ଅନୁକୂଳ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ମକରଝୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଅକ୍ଷିମୁଠି ଅନୁକୂଳ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକ କୃଷି ପରାମର୍ଶ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏ. ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏନ. ରଘୁନାଥ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଅକ୍ଷିମୁଠି ଅନୁକୂଳ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛତ୍ରପୁରଠାରେ ଗୀତ ଗୋବିନ୍ଦ ରଚୟିତା ମହାକବି ଜୟଦେବ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ମହାନାଦପୁରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନୃସିଂହ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡଳୀ ଦ୍ୱାରା ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ଥିଲେ। ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ଏକ ସ୍ମୃତିସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରନ୍ଥାଗାରିକ ଅମିୟ କୁମାର ଧଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରୁ ସ୍ବାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ (ରାଜସ୍ବ) ବିଜୟ କୁମାର ଦାଶ ଯୋଗଦେଇ ଜୟଦେବଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ସେଠୀ ଯୋଗଦେଇ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ କହିଥିଲେ।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଛାତ୍ରୀ ଆହତ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଛାତ୍ରୀ ଆହତ

ଛତ୍ରପୁର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଥାନା କହ୍ନେଇପୁର ସ୍କୁଲର ଜଣେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ସାପ କାମୁଡାରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ରବୀନ ଦାସଙ୍କ ଝିଅ ଜସମିନ। ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ତାଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡିଥିଲା। ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ଛତ୍ରପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଜେରକ୍ସ ଦୋକାନ ଜଳିଗଲା

ଜେରକ୍ସ ଦୋକାନ ଜଳିଗଲା

ଛତ୍ରପୁର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଛତ୍ରପୁର ଲୋୟର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଥିବା ସାବତ ଜେରକ୍ସ ଦୋକାନରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଦୋକାନରେ ଥିବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ପ୍ରିଣ୍ଟର ଓ ଜେରକ୍ସ ମେଶିନ୍‌ ଆଦି ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ଛତ୍ରପୁର ଦମକଳବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା। ନିଆଁ ଲାଗିବାର କାରଣ ଜଣାପଡିନି।

ଏଟିଏମ୍‌ ଅଚଳ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭିଡ଼

ଏଟିଏମ୍‌ ଅଚଳ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭିଡ଼

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାର ଏଟିଏମ୍‌ ବାରମ୍ବାର ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ଫଳରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଲମ୍ବାଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଉକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜାଗା ଅଭାବ ଥିବା ଯୋଗୁ ବାହାରେ ଖରାରେ ଲୋକେ ବହୁ ସମୟ ଧରି ଠିଆ ହୋଇ ହଇରାଣ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ନାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସଚେତନତା

ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ନାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସଚେତନତା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଛି ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା। ଘରୁ ପଦାକୁ ଗୋଡ଼ କାଢ଼ିବା ନିରାପଦ ହେଉନାହିଁ। ଭାରତ ଭଳି ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷ ଓ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ଚିନ୍ତା। ଶାନ୍ତି ଫେରାଇଆଣିବା, ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବିରୋଧ ଓ ଦମନ କରିବା ଆଦି ନୀରବ ଶାନ୍ତି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଧବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି।

ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାଲିମ

ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାଲିମ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଓ ଉତ୍ଥାନ ନାମରେ ଦୁଇଟି ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକର ଭେଜିପୁଟ ସ୍କୁଲ ଓ ବିଆର୍‌ସିସି କୋଠା ପରିସରରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଏହି ତାଲିମ ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ନାରାୟଣୀ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ସମସ୍ୟା: ପ୍ରଶାସନ ନ ମାନିଲେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୧୮।୪- ଫୁଲବାଣୀରେ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ହେଲେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦିନକୁଦିନ ଅଡୁଆ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର କୁଇ ସମାଜ ସମନ୍ବୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରଶାସନ ଦାବି ନ ମାନିଲେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ଆହୁରି କହଛନ୍ତି, ଯାତ୍ରା ମାସାଧିକ କାଳ ଚାଲିବାର କିଛି ମାନେ ନାହିଁ।

‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଗଞ୍ଜାମ ଗସ୍ତ: ୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ମିଳିଲାଣି ସାମଗ୍ରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮।୪- ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଅଭିଯାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡ. ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି ମଙ୍ଗଳବାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମେ ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଭି ଗିରି ସରକାରୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଭିଭି ଗିରି ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ବିନିତା ସେନାପତି, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବେହେରା, ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବିଇଓ ପ୍ରଭାତି ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଆମ ସ୍କୁଲ ଟିମ୍‌କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଥିଲେ।