ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଆନ୍ଧ୍ର୍ର ହାତକୁ ଗଲା ୬୦ଏକର ଜମି

ଚିକିଟି,୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚିକିଟି ତହସିଲ ଏକ୍‌ସିଙ୍ଗି ଓ ସୁନୁପୁର ମୌଜାରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୬୦ ଏକର ଚାଷ ଜମି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନ୍ଧ୍ର ହାତକୁ ଚାଲିଗଲାଣିା ଆନ୍ଧ୍ର ମାଫିଆମାନେ ଟଙ୍କା ଲୋଭ ଦେଖାଇ କମ୍‌ ଦରରେ ଚାଷ ଜମିଗୁଡିକୁ ନେଇ ଚିଙ୍ଗୁଡିଚାଷ କରି ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତିି ା ଫଳରେ ସେହି ଜମିର ମାଟିଗୁଡିକ ଅନୁର୍ବର ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆଖପାଖ ଜମିଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଆଖିବୁଜି ଦେଇଛି। ଏନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ା ଗୁରୁବାର ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଓ ଜାଲାରୀପେଣ୍ଠ ଗ୍ରାମ ଚାଷୀମାନେ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତିି ା ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ କେତେକ ମାଫିଆ ଗରିବ ଓ ନିରୀହ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଜମି କ୍ରୟକରି ସେହି ଜମିରେ ଲୁଣାପାଣି ମଡାଇ ଆଧୁନିକୀକରଣ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷ କରୁଛନ୍ତିି। ସେହି ଚାଷଜମି ସମେତ ଅନ୍ୟ ଜମିଗୁଡିକ ଅନୁର୍ବର ଓ ଚାଷ ଅନୁପଯୋଗୀ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗରିବ ଚାଷୀମାନେ ଏକମାତ୍ର ଭରସା ଚାଷ ଜମିକୁ ହରାଇ ବସିଲେଣି। ଏହିଭଳି ବହୁ ଗୋଚର ଜମିକୁ ମଧ୍ୟ ମାଫିଆମାନେ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷରେ ବ୍ୟବହାର କଲେଣି। ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷ ଅତ୍ୟଧିକ ଲାଭଜନକ ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ମାଫିଆମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିଟି ତହସିଲ ଇଲାକାରେ ଥିବା ଜମି ଉପରେ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଉଛନ୍ତିି। ପ୍ରଶାସନର ଜ୍ଞାତସାରରେ ଏପରି ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତିି ା ଏଣୁ ଏହାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ କରି ଆମ ଚାଷ ଜମି ବଞ୍ଚାଇବା ସହ ଆନ୍ଧ୍ର ମାଫିଆମାନେ ଯେପରି ଅସାମାଜିକ ତଥା ଅନୈତିକ ବ୍ୟବହାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରତି କରଛନ୍ତି, ସେ ଅନ୍ୟାୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ନକଲ ଜିଲାପାଳ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳ, କନିଷି ତହସିଲଦାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି

ଦିଗପହଣ୍ଡି ପାଇଁ ୬ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଦିଗପହଣ୍ଡି ପାଇଁ ୬ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ୨୨୧ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ୧ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୮୪ ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ୬ କୋଟି ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ୧୫୪ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଏହି ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ରାଶି ବ୍ୟୟ କରାଯିବ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିଗପହଣ୍ଡି ହାଇସ୍କୁଲ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମାବେଶରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନି୍ସଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ବାଲିଗୁଡ଼ାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ସଦସ୍ୟ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା ବିଭାଗ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ହିମାଦ୍ରୀ ସିହ୍ନା ଗୁରୁବାର ବାଲିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ବୁଲି ଉନ୍ନୟନ କାମ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆରଇଜିଏସ୍‌ରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାମ ହାତକୁୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ, ପଞ୍ଚାୟତରେ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଓ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜିଆ କୁଣ୍ଡ ଓ ଛେଳି ଗୁହାଳ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ତଦାରଖ କରିବା ସହ ହିତାଧିକାରୀ କିଭଳି ତାହା ଉପଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ଏବଂ କିପରି ସେଥିରୁ ଲାଭବାନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ସଦସ୍ୟ ସେ ସବୁର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ବୋହୂଙ୍କ ବାପଘରେ ଶାଶୁଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ: ଛାତ ରେଲିଂରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବୋହୂଙ୍କ ବାପଘରେ ଶାଶୁଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ: ଛାତ ରେଲିଂରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ହିିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୩୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ହିଞ୍ଜିିଳିକାଟୁ ଗାୟତ୍ରୀ ନଗର ୩ୟ ଲାଇନରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହକୁ ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତା ମହିଳା ହେଲେ ପାଟପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆମ୍ବଗାଁର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରିତା ସାହୁ (୫୦)। ତେବେ ମୃତା ରିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ନିଜ ବୋହୂଙ୍କ ବାପ ଘରର ଛାତ ରେଲିଂରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ଧମକ ଦେଇ ଯୁବକ ଗିରଫ

ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ଧମକ ଦେଇ ଯୁବକ ଗିରଫ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୩୧।୫(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋ ଉଠାଇ ତାହାକୁ ଭାଇରାଲ କରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହିଞ୍ଜିଳି ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରିଛି।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭଞ୍ଜନଗର,୩୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତାରସିଂ ଥାନା ନାରାୟଣପଲ୍ଲୀର ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କର ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସ୍ବରୂପା ରାଣୀ ସାହୁ। ସ୍ବରୂପା ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ। ବୁଧବାର ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡ଼ିଥିଲା।

କାଠ କଟା ମେଶିନରେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ଭଞ୍ଜନଗର,୩୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ତୁଳସିପଲ୍ଲୀର ଶିବରାମ ମଳିକ ଗୁରୁବାର କାଠକଟା ମେଶିନରେ କଟି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଭଞ୍ଜନଗର ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ନିଆଯାଇଛି।

ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡିର ୨ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡିର ୨ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୩୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁରରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ୨ଗୋଷ୍ଠୀ ପୃଥକ ଭାବେ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୋମବାର ଓ ବୁଧବାର ବାଉରୀ ପଣ୍ଡା ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଧରି ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଧରି ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରିଛନ୍ତି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୩୧।୫-ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଗୁରୁବାର ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଚାରପତି ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୩୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଗୁରୁବାର ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବିିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫେରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କର୍ମଶାଳା

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କର୍ମଶାଳା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୩୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଡିଓ ତ୍ରିଲୋଚନ ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ବ୍ଲକର ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ, ସମିତିସଭ୍ୟ ଏବଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ରାତିରେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଇକଲରେ ବୁଲିଲେ  ଡିଏଫ୍‌ଓ

ରାତିରେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଇକଲରେ ବୁଲିଲେ ଡିଏଫ୍‌ଓ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୩୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ସିମନବାଡ଼ି ବନାଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ଡିଏଫ୍‌ଓ ବିଶ୍ୱନାଥନ ନିଳନ୍ନବର ସାଇକଲରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ବାଲିଗୁଡ଼ାଠାରୁ ସିମନବାଡ଼ି ପ୍ରାୟ ୪୦ କି.ମି. ଦୂର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ।

ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ନିରୋଧୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ନିରୋଧୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୩୧।୫: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରଠାରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ନିରୋଧୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍କାଟିଂ କ୍ଲବ୍‌ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳିଙ୍କୁ ହଇରାଣ ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳିଙ୍କୁ ହଇରାଣ ଅଭିଯୋଗ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୩୧ା୫ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଳବାଣୀ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଡିଭିଜନ ଖଜୁରିପଡା ବ୍ଲକ ଆଡାସିପଡା ପଞ୍ଚାୟତ କାଣ୍ଡାପଡା ଫଡି କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳିଙ୍କୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ହଇରାଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏପରିକି ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗାଳି ଗୁଲଜ କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି।

ପିଲାଚୋରି, ଟଙ୍କିକିଆ କଏନ୍‌ ଅଚଳ ଗୁଜବ

ପିଲାଚୋରି, ଟଙ୍କିକିଆ କଏନ୍‌ ଅଚଳ ଗୁଜବ

ଛତ୍ରପୁର,୩୧।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପିଲା ଚୋରି କରିବା ପାଇଁ ଚୋରମାନେ ବୁଲୁଥିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁଜବ ବୋଲି ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଛତ୍ରପୁର ସହରରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା।

୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ବ୍ୟାହତ

୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ବ୍ୟାହତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୩୧ା୫ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ ସମୂହ ଧର୍ମଘଟ ବୁଧବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବେତନ ସଂଶୋଧନ ଦାବି ନେଇ ୟୁନାଇଟେଡ ଫୋରମ ଅଫ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିୟନ୍‌ସ (ୟୁଏଫବିୟୁ) ଡ଼ାକରାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୩୧ା୫: ଫୁଲବାଣୀ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ବୁଧବାର ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ କାଶିନିପଦର ପଞ୍ଚାୟତ ଗାଲେସୁଗା ଗ୍ରାମରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୧୮ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକ ହେଲେ ବିଜୟ ଚନ୍ଦ୍ର କହଁର।

ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୩୧ା୫ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ବୁଧବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ୩ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି।

ତପ୍ତପାଣିରେ ପୋଲିସ-ଆଦିବାସୀ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ ଘଟଣା ୩ ମାମଲା ରୁଜୁ, ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଲା

ତପ୍ତପାଣିରେ ପୋଲିସ-ଆଦିବାସୀ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ ଘଟଣା ୩ ମାମଲା ରୁଜୁ, ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଲା

ପାଟପୁର/ପୁଡାମାରୀ,୩୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ-ଗଜପତି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ତପ୍ତପାଣିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଘଟିଥିବା ପୋଲିସ-ଆଦିବାସୀ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ ଘଟଣାରେ ପୃଥକ ୩ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବିଲମାଳରୁ ଶିଶପୁତ୍ରର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପାତ୍ରପୁର,୩୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ବିହାରରୁ ପିଲାଚୋର ଆସି ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଖି, କିଡ୍‌ନୀ ପ୍ରମୁଖ କାଢି ନେଉଥିବା ଗୁଜବ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଏବେ ପୋଲିସର ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଜାରି

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଜାରି

ସୋରଡା,୩୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ଡାକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁ ସୋରଡାରେ ଡାକସେବା ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ଅର୍ଥ ନେଣଦେଣ ସହ ସ୍ପିଡ୍‌ପୋଷ୍ଟ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ପୋଷ୍ଟ, ମନିଅର୍ଡର ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ, ତହସିଲ, ବ୍ଲକ, ଟ୍ରେଜେରୀ, ଥାନା, କୋର୍ଟ ଆଦିର ସରକାରୀ ଚିଠି ଆଦାନପ୍ରଦାନରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

ବାଲିଗୁଡାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବାଲିଗୁଡାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବାଲିଗୁଡା,୩୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ୟୁନାଇଟେଡ ଫୋରମ୍‌ ଅଫ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିୟନ (ୟୁଏଫ୍‌ବିୟୁ) ପକ୍ଷରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବୁଧବାର ଓ ଗୁରୁବାର ୨ଦିନ ଧରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବାଲିଗୁଡା ଟାଉନ ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ, ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆନ୍ଧ୍ରବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବା ସହ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଧର୍ମଘଟରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବାଲିଗୁଡାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନଥିବାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମାସଶେଷରେ ଏପରି ଧର୍ମଘଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।

ବାଲିଗୁଡାରେ ୨ଦିନ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ବାଲିଗୁଡାରେ ୨ଦିନ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ବାଲିଗୁଡା,୩୦।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମଗ୍ର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସମେତ ବାଲିଗୁଡା ଉପଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ବୁଧବାର ୨ଦିନ ଧରି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା ସହ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରବଳ ଖରା ଗରମ ସମସ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛି। ଏନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଭଞ୍ଜନଗର କଣ୍ଟେଇପଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେସନରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭ୍ରାଟ୍‌ ହୋଇଥିବା କହୁଛନ୍ତି।

ଗୌଡ଼ଗାଁରେ ମୋ ଭୂମି, ମୋ ପଟ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୩୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଗୌଡ଼ଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମୋ ଭୂମି, ମୋ ପଟ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସରପଞ୍ଚ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିରରେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ତହସିଲଦାର ଅଦ୍ୱୈତ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।