ବ୍ରହ୍ମପୁର

ରାତି ଅଧରେ ଘରୁ ଡ଼ାକି ନେଇ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଆଖି ବୁଜିଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ରାତି ଅଧରେ ଘରୁ ଡ଼ାକି ନେଇ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଆଖି ବୁଜିଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କେ.ନୂଆଗାଁ ଥାନା ସିନ୍ଧକା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଶରତ ବେହେରାଙ୍କୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଘରୁ ଡାକିନେଇ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଶରତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ଅଟୋରେ ପ୍ରସବ କଲେ ମହିଳା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ଅଟୋରେ ପ୍ରସବ କଲେ ମହିଳା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ତାହା ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଶୁକ୍ରବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଉକ୍ତ ବ୍ଲକର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ସୁମିତ୍ରା ପ୍ରଧାନ ଅଟୋରେ ପ୍ରସବ କରିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ବୁଜୁଲି ଗ୍ରାମରେ ଘରଭଙ୍ଗା ଘଟଣା: ଗାଁ ଛାଡିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାର, ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ବୁଜୁଲି ଗ୍ରାମରେ ଘରଭଙ୍ଗା ଘଟଣା: ଗାଁ ଛାଡିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାର, ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଥାନା ବୁଜୁଲି ଗ୍ରାମର ଫିରିିମନ ନାୟକଙ୍କ ଘର ଭଙ୍ଗା ଘଟଣାରେ ଏଯାବତ୍‌ ପୋଲିସ କାହାରିକୁ ଗିରଫ କରିନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଫିରିିମନ୍‌ଙ୍କ ପରିବାର ଗୁରୁବାର ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଗାଁ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସି କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ

ବିଏମ୍‌ସି କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୨୯।୬- ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି) ଅଧୀନ ୩୩ ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ କର୍ପୋରେଟର ଏମ. ମୀନାକ୍ଷୀ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବିଶାଖାପାଟଣାସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ମୀନାକ୍ଷୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବାରୁ ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତ ନମୁନାରୁ ସେ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ତେବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲ୍‌ ଏବଂ ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡେଙ୍ଗୁ ଓ୍ବାର୍ଡ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରିବାରବର୍ଗ ତାଙ୍କୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ନେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ଉପକଣ୍ଠ କନିଷି ଗ୍ରାମରେ ବାପଝିଅ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ପୁଣେରେ ରହୁଛନ୍ତି। କୌଣସି କାମରେ କନିଷିକୁ ଆସିଥିଲେ। ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତ ନମୁନାରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା।

ବାପ, ଝିଅ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବାପ, ଝିଅ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୨୯।୬: ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ଉପକଣ୍ଠ କନିଷି ଗ୍ରାମରେ ବାପ ଝିଅ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ପୁନେରେ ରହୁଥିଲେ। କୌଣସି କାମରେ କନିଷିକୁ ଆସିଥିଲେ। ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତ ନମୁନାରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୨ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ୩ ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ଘର ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ, କନିଷି, ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ବିଦେଶୀ ମଦ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଦେଶୀ ମଦ ଚୋରା କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ତାରସିଂ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଗେରଡ଼ାର ବଳରାମ ପ୍ରଧାନ। ତାଙ୍କଠାରୁ ୨୦ ଲିଟର ବିଦେଶୀ ମଦ ସହ ମଦ ଚାଲାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ବାଇକ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ପି.କେ. ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବଳରାମ ତିନିଛକିଆରୁ ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ବିଦେଶୀ ମଦ ଧରି ଗେରଡ଼ା ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିଲେ। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ବଳରାମଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ନଂ. ୮୨/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲା:୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୯ା୬- ଏକ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଗୁରୁବାର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଜନାବ ମହମ୍ମଦ ଅଜମଲ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ସଶ୍ରମ କାରା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ା ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି ା ଏହା ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ା

ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଓକିଲ ସଂଘର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ଆସିକା, ୨୯।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ରାଜସ୍ବ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ଆସିକା ପୋଲିସ ଜିଲା ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରଠାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଓ ଶନିବାର ଦୁଇଦିନ ଧରି ଆସିକାର ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ଦାବି ସମୂହକୁ ନେଇ ମାସର ଶେଷ ଶୁକ୍ରବାର ଓ ଶନିବାର ଦୁଇଦିନ ଧରି କରାଯାଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ମୁତାବକ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ଗୁରୁବାର ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ଏହି ଦାବି ସମୂହକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଓକିଲ ସଂଘର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଜିଲାପାଳ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ଦିଗରେ ଯଥାସାଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଓକିଲ ସଂଘ ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଣ୍ଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ: ୧୦ ଗିରଫ,୫ ବାଇକ୍‌, ୧୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବେଲଗୁଣ୍ଠା ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜୁଆ ଖେଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଜିଲିବାର ଏକ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ନିକଟରେ ଜୁଆଖେଳ ଚାଲିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ପାଇ ସେଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ସେଠାରୁ ୧୦ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୧୬ ହଜାର ଟଙ୍କା, ୭ଟି ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଓ ୫ଟି ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ସବ୍ୟସାଚ୍ଚୀ ମଲ୍ଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଫାଇଲିନ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇଛି ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା:ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ପଡ଼ି ରହିଛି ୧୨୦କୋଟି

ଫାଇଲିନ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇଛି ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା:ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ପଡ଼ି ରହିଛି ୧୨୦କୋଟି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୯ା୬:୨୦୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ତାରିଖରେ ଫାଇଲିନ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା ବାତ୍ୟାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ଘର ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ବର୍ଷା ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ନ ପାରି ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା। ରାସ୍ତା ଘାଟ ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ଫାଇଲିନ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମକୁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମହାନଗର ନିଗମକୁ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅପରାଗତା ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରୁନି। ଓଲଟି ଅଧିକାରୀମାନେ ଚା, ଜଳଖିଆ, ଗାଡ଼ିରେତେଲ ପକାଇବା, ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାରିଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା। ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ଆସିଥିବାଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହେବା ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ସେବାରେ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଲୋକଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ। ଗୁରୁବାର ଗଞ୍ଜାମ କଳାପରିଷଦଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଭିଯାନର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପ୍ରଫୁଲ ସାମନ୍ତରା ଓ ଜିଲା ସଭାପତି ମଧୁସୂଦନ ସେଠୀ ମହାନଗର ପ୍ରଶାସନକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି।

ଶସ୍ୟରେ ରଥ ଗଢ଼ିଲେ ହରିଗୋବିନ୍ଦ

ଶସ୍ୟରେ ରଥ ଗଢ଼ିଲେ ହରିଗୋବିନ୍ଦ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୯ା୬:ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ କିଛି ଭିନ୍ନ କରି ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ନିଶା ତାଙ୍କର ପିଲାଟି ଦିନରୁ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅଭାବ ରହିଥିଲା ସମୟ ଓ ସୁଯୋଗ। ଦିନ ତମାମ ପେଟପାଟଣାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା ପରେ ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ଖାଲି ସମୟରେ ଟିଭି ଦେଖି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଯଥା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ସେ ବାଛିଥିଲେ ଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ। ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ରଥ। ବଡ଼ ଦିଅଁଙ୍କ ପାଇଁ ଛୋଟ ରଥଟିଏ କାଠରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ନିର୍ମାଣ କଲେ ଶସ୍ୟ ଦାନାରେ। ଯେଉଁ ରଥ ଏବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି।

କାଞ୍ଜିଆମାଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା

କାଞ୍ଜିଆମାଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୨୯ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୀତିରେ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଙ୍ଗକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ନୀତି ଯୋଗୁ ଏସବୁ ସୁଫଳ ଅପହଞ୍ଚ ହେଉଛି। ଏହିଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଣ୍ଡୁଳା କାଞ୍ଜିଆମାଳ ସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ। ଗୁରୁବାର ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ ଖୋଲିବାରୁ ଲୋକେ ଏବିଇଓ ବିଜୟ କୁମାର ରାଉତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ।

ଉଜ୍ୱଳ, ଉତ୍‌ଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସାଥ୍‌ ଟିମ୍‌

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୨୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ବିଷୟ ଭିତ୍ତିକ ଧିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଜ୍ୱଳ ଓ ଉତ୍‌ଥାନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି।

ଖେମୁଣ୍ଡି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ଅଞ୍ଚଳ କଲୋନୀ ଚାମ୍ପିୟନ

ଖେମୁଣ୍ଡି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ଅଞ୍ଚଳ କଲୋନୀ ଚାମ୍ପିୟନ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ହାଇସ୍କୁଲ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ଖେମୁଣ୍ଡି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବୋହୂ ଗୁରୁତର ଘଟଣା:ଜେଲ ଗଲେ ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର, ସ୍ବାମୀ, ନଣନ୍ଦ

ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବୋହୂ ଗୁରୁତର ଘଟଣା:ଜେଲ ଗଲେ ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର, ସ୍ବାମୀ, ନଣନ୍ଦ

ପୋଲସରା,୨୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୋଲସରା ଏନ୍‌ଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁଣିଘାଟି ଗ୍ରାମ କେଉଟ ସାହିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣରେ ପବିତ୍ରା ବେହେରା ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ତାଙ୍କ ବାପଘର ଲୋକ ଓ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜାମ ଏନ୍‌ଏସି: ଆବାସ ଯୋଜନାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ୍ବାର୍ଡସଭା

ଗଞ୍ଜାମ ଏନ୍‌ଏସି: ଆବାସ ଯୋଜନାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ୍ବାର୍ଡସଭା

ଗଞ୍ଜାମ,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହରାଞ୍ଚଳ ଆବାସ ଯୋଜନାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୱାର୍ଡସଭା ଏନ୍‌ଏସି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨ ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ଆବାସ ଗୃହ ପାଇଁ ୯୮ ପରିବାର ଆବେଦନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଟେଲିଫୋନ ବିଭାଗର ତତ୍ପରତା

ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଟେଲିଫୋନ ବିଭାଗର ତତ୍ପରତା

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା ନୂଆଗଡ଼ କ୍ଲକରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଟେଲିଫୋନ ସେବା ଅଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ୨୭ତାରିଖରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇବା ଦେଇଥଲେ । ଏ ନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଟେଲିଫୋନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତପତ୍ରତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଟେଲିଫୋନ ବିଭାଗର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ କେ. ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ ଓ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଧରି ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ ଟାୱାର ମରାମତି କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଆର.ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଛେଳିଗଡ଼ରେ ଗୁରୁବାର ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଛେଳିଗଡ଼ ଗ୍ରାମର ଭୈରବ ପାଲ (୫୫) ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ୪୦ମିନିଟରେ ଛେଳିଗଡ଼ ଗ୍ରାମର ଭୈରବ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ହାଟକୁ ଯାଉଥିଲେ।

ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିକାର ବୈଠକ: ଲୋକଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅ

ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିକାର ବୈଠକ: ଲୋକଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅ

ଛତ୍ରପୁର,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିକାର ଆକ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ପଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୧୫ ପଏଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ମଦ୍ରାସାଗୁଡିକର ହେବ ଆଧୁନିକୀକରଣ

ଛତ୍ରପୁର,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୧୫ ପଏଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଭଞ୍ଜବିହାର)ରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦ ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ହଷ୍ଟେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ।

ଜିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଓ ମନିଟରିଂ କମିଟି ବୈଠକ

ଜିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଓ ମନିଟରିଂ କମିଟି ବୈଠକ

ଛତ୍ରପୁର,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏସ୍‌ସି ଓ ଏସ୍‌ଟିଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଓ ମନିଟରିଂ କମିଟି ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଛତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୧୧ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକ ବୈଠକରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅଙ୍କୋରୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଏକ ନାଗସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଚୋରା ମଦ କାରଖାନାରେ ଚଢ଼ାଉ: ଶହେ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ଚୋରା ମଦ କାରଖାନାରେ ଚଢ଼ାଉ: ଶହେ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଗମ ବିଚ୍ଛାପାଟ ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଚୋରା ମଦ କାରଖାନା ଉପରେ ଗୁରୁବାର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୧ଶହ ଲିଟର ହାତରନ୍ଧା ଦେଶି ମଦ ଓ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମଦରନ୍ଧା ସରଞ୍ଜାମ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ଅବକାରୀ ଏସ୍‌ଆଇ ଅଭିରାମ ସାହୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

୩୬୫ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ପ୍ରଦାନ

୩୬୫ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ପ୍ରଦାନ

ଶେରଗଡ଼,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ୩୬୫ଜଣ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୩ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଟଙ୍କା ଚେକ୍‌ ହିସାବରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।