ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନରୁ ୨୪ ନାବାଳିକା, ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୨୭।୩- ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ କାମ କରିବାକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୨୪ ନାବାଳିକା, ନାବାଳକଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୯ ଝିଅ ଓ ୧୫ ପୁଅ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଝିଅମାନଙ୍କ ଘର ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କ ଘର କନ୍ଧମାଳରେ, ୬ଜଣଙ୍କର ରାୟଗଡାରେ, ୩ଜଣଙ୍କର ଗଞ୍ଜାମରେ ଓ ୪ଜଣଙ୍କର ଗଜପତି ଜିଲାରେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍‌କୁ ପଠାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ କିଏ ଏବଂ କେଉଁ କାରଣରୁ ବାହାରକୁ ନେଉଥିଲେ ତାହାର ତଦନ୍ତ ଚାଲୁ ରହିଛି ବୋଲି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ମୁଖ୍ୟ ସୁଧୀର ସାବତ କହିଛନ୍ତି।

ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ର ଚଢ଼ାଉ

ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ର ଚଢ଼ାଉ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭।୩- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ଇଂ. ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗୋପାଳପୁର ଏବଂ ହଳଦିଆପଦର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ୪ ହୋଟେଲରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ସେଠାରୁ ମୋଟ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍‌ ୧୨ ସିଲିଣ୍ଡର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ (ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ) ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ହୋତା, ଏମ୍‌ଆଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ସୌଭାଗ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ଏମଆଇ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱଜିତ ସେଠୀ, ଏମଆଇ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ଓ ପାତ୍ରପୁର ପଦ୍ମେଶ ଶତପଥୀ ଏବଂ ଏମଆଇ ଚିକିଟି ପି. ଭାର୍ଗବୀ ପ୍ରମୁଖ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଘୋଷଣା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ବିକ୍ରମ

କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଘୋଷଣା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ବିକ୍ରମ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭।୩- ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ ଓ ପିସିସିର ଅନ୍ୟତମ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ହିଲ୍‌ପାଟଣାସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ କର୍ମକର୍ତ୍ତା, କର୍ମୀ, ସମର୍ଥକ ଏବଂ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଅଂଶୁଘାତରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସନ୍ଦେହ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୂଆ ବୁରୁପୋଡା ଶ୍ୟାମଳାଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପୋଡିଙ୍ଗୀ ନିକଟ ବୁଢାନାଳ ପାଖରେ ଏକ ବିଲ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପାଟପୁର ଥାନା ରାଧାଦେଈପୁରର ତମାଳ ପଣ୍ଡା (୭୫)। ଚୈତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଥିବାରୁ ତମାଳ ଶ୍ୟାମଳାଇ ମନ୍ଦିରକୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ। ତମାଳଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରମୋଦ ଏନେଇ ହିଞ୍ଜିଳି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ନଂ.୪/୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଜାମୁନିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ନାବାଳଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମିଥୁନ ବେହେରା(୧୩)। ମିଥୁନ ସବୁଦିନ ଭଳି ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଗାଁ ତାଳବବନ୍ଧକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଗାଧୋଇବାବେଳେ ଅସାବଧାନତାବଶତଃ ଗୋଡ଼ ଖସିଯିବାରୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ତୁରନ୍ତ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ସେଠାରେ ମିଥୁନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ ବିୟୁଟି ମହାନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ.୫/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି।

୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଳ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ ମଥୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଟବ୍ରହ୍ମପୁର ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୭ ପରିବାରର ୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କରୁଣା ନାହାକ, ଭଗବାନ ନାହାକ, ପୀତାମ୍ବର ନାହାକ, ଦେବରାଜ ନାହାକ, ମଞ୍ଜୁ ନାହାକ, କାମ୍ପ ନାହାକ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାହାକଙ୍କ ଘର ଓ ଆସବାବପତ୍ର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଦମକଳବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୀନାକ୍ଷୀ ସାହୁ, ରତ୍ନାକର ସାହୁ, ବିଡିଓ ରଜନୀକାନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ତହସିଲଦାର ସରୋଜ କୁମାର ବେହେରା ବିପନ୍ନ ପରିବାରକୁ ପଲିଥିନ ଯୋଗାଇଥିଲେ। ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଧାନ ନେଇ ଚାଉଳ ପୈଠ ନ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୩ ମିଲରଙ୍କ ନଁ।ରେ ଏତଲା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଛତ୍ରପୁର,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ମିଲିଂ କରି ଚାଉଳ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରାଇସ୍‌ ମିଲମାନଙ୍କୁ ଧାନ ଦିଆଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଏଥିରୁ କେତେକ ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଧାନ ମିଲିଂ କରିବାକୁ ନେଇ ଆଉ ଚାଉଳ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମାତ୍ର ଖିଲାପି ମିଲ ମାଲିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଚାଉଳ କିମ୍ବା ଏ ବାବଦରେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉନି। ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ଖିଲାପି ମିଲ ମାଲିକମାନେ ସଲାସୁତରା କରି ଫାଇଲକୁ ଚାପି ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ହେଉନି।

କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ: ଅଲୋଡ଼ା ନବଜାତକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁରକ୍ଷା

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ, ଅବିବାହିତ ମା’ ନଚେତ କେହି ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରସବ ପରେ ଲୋକଲଜ୍ଜା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପାଖରେ ନ ରଖି ରାସ୍ତା କଡରେ, ବୁଦାମୂଳେ, ଡ୍ରେନ ନଚେତ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ରଖି ଦେଇଥାନ୍ତି। ନବଜାତକ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି ନ ଜାଣି ପାରିଲେ ତାହାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ଏପରି ନବଜାତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ରୋକିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନ ଏକ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। ନବଜାତକକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁହଁକୁ ନ ପଠାଇ କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟରେ ରଖିଲେ ସେ ଅନ୍ୟ ହେପାଜତରେ ବଞ୍ଚିପାରିବ।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ: ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ: ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୭।୩: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଖଜୁରୀପଡା ବ୍ଲକ କୁକୁଲାଝର ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଏକ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଠାବ କରିଛି। ଚଢ଼ାଉ ପରେ ସେଠାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଠାବ କରାଯାଇଛି।

ଭଞ୍ଜନଗର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ନିର୍ବାଚନ: ସଭାପତି ପଦବୀ ପାଇଁ ତ୍ରିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ନିର୍ବାଚନ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସଭାପତି ପଦବୀ ପାଇଁ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା ହେଉଛି।

ବିଶ୍ୱ ନାଟ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ନାଟ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭।୩: ଅଭିନୟ ଜଗତ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶ୍ୱ ନାଟ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗଞ୍ଜାମ କଳା ପରିଷଦ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସିଂହ, ଉପେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମିଶ୍ର, ଉଷାରାଣୀ ମହାପାତ୍ର, ମିହିର ତ୍ରିପାଠୀ, ଯତୀନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ନାଟକର ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ଓ ଏହାର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ରାଜନୀତିରେ ନୂଆ ସମୀକରଣ: କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୬।୩-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ। ଆସନ୍ତା ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଜିଲା ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ତାଙ୍କ ସହ ବର୍ତ୍ତମାନର ପିସିସିର ଅନ୍ୟତମ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଦଳ ଛାଡ଼ି ବିଜେଡି ଧରିବେ। ମଙ୍ଗଳବାର ସାହୁଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ରେଶମ ନଗରୀ ସମେତ ଅବିଭକ୍ତ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର କଂଗ୍ରେସ, ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ, ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ, ନିର୍ବାଚିତ କର୍ପୋରେଟର, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଦୃଢ଼ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ତାଙ୍କ ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସୂଚନା ଦେବେ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟର ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରିବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଘୋଷଣା କରିବେ। ସୋମବାର ଆଲୋଚନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ଆଭାସ ମିଳିଛି। ଏହା ଫଳରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ରାଜନୀତିରେ ନୂଆ ସମୀକରଣ ହେବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନକୁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ଲାଗିବ।

ଜବରଦଖଲରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି

ଜବରଦଖଲରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୬।୩-ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ତହସିଲ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୋଡ଼ାମାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବାଲିସାହି, ମାର୍ଥାପୁର, ଢ଼େପାଗୁଡ଼ା ଏବଂ ରାଜନପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ଅଦିବାସୀଙ୍କ ଜମିକୁ କେତେକ ଅଣଆଦିବାସୀ ଜବରଦଖଲ କରି ରଖିଥିବା ନେଇ ସୋମବାର ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଏମ୍‌ସିରେ ସାମିଲ ଦାବି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୬।୩-ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳ ଉନ୍ନୟନ କମିଟିର ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କମିଟି ଆବାହକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୬।୩-ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଫୋରମ୍‌ ଅଫ୍‌ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନିୟନ୍‌ର ଡାକରାରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତିନି ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଧର୍ମଘଟର ପ୍ରଭାବ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କର୍ମଚାରୀମାନେ ଧର୍ମଘଟରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବା ସହ ସୁବାରାଓ ଛକରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ

ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୬।୩-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଟଙ୍କା ଦେଲେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ମିଳୁଛି । ଯିଏ ଦେଇ ନ ପାରିଲା, ତାକୁ ମିଳୁନାହିଁ । ଅପରପକ୍ଷେ ଲିଷ୍ଟରେ ନାମ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଚକାପାଦ ବ୍ଲକ ବପଲମେଣ୍ଡି(ଏଲ) ପଞ୍ଚାୟତ ଡଙ୍କୁଣୀ ଗ୍ରାମର ରାମା ଦିଗାଲ ।

ଚାଲି ନ ପାରି ଅଧାବାଟରେ ପ୍ରସବ

ଚାଲି ନ ପାରି ଅଧାବାଟରେ ପ୍ରସବ

ତୁମୁଡିବନ୍ଧ, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ମାତ୍ର ୮ କିମି ଦୂର ପଲମ ଗ୍ରାମରେ ଗତ ରବିବାର ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହୋଇ ବାଟରେ ପ୍ରସବ କରିଥିବା ଘଟଣା ସୋମବାର ଜଣାପଡିଛି। ସ୍ବାମୀ ପ୍ରମୋଦ ରଇତ ମାଝିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପତ୍ନୀ ସକାଡାଡୁ ରଇତ ପଲମ ଗ୍ରାମରୁ ଚାଲି ଚାଲି ବଣ ପାହାଡ ଅତିକ୍ରମ କରି ୮ କିମି ଦୂର ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସ୍ତ୍ରୀ ଚାଲି ନ ପାରିବାରୁ ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗାଡି ସ୍ଥାନକୁ ବୋହି ନେବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ବାଇକ୍‌ ପୋଡ଼ି ମାମଲା: ୪ ଗିରଫ

ଆସିକା,୨୬ । ୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆସିକା ଥାନା ଆଲିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗବନଳା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ ଓ ବାଇକ୍‌ ପୋଡ଼ି ମାମଲାରେ ସୋମବାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗବନଳା ଗ୍ରାମର ମିଥୁନ ଗୌଡ ଏବଂ କରାତଳି ଗ୍ରାମର ଶିବ ମହାପାତ୍ର, ମନୋଜ ଜେନା (ଭାଲୁ), ବରୁଣ ବାରିକ । ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ପୋଲିସ ଦୁଇଟି ବାଇକ ଜବତ କରିଛି ।

ହିଞ୍ଜିଳି ଝିଅ ଜାତୀୟସ୍ତରର ଖେଳାଳି

ହିଞ୍ଜିଳି ଝିଅ ଜାତୀୟସ୍ତରର ଖେଳାଳି

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୬।୩(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁର ଜଣେ ଝିଅ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ମାତ୍ର ୧୩ବର୍ଷରେ ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁର ମାଉସୀଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା। ସେଠାରେ ସେ ବୋଟିଂ ଓ ପହଁରାରେ ନିଜ ପ୍ରତିଭାର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ହେଲେ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ମ୍ୟୁନିସପାଲିଟି ଆଙ୍କୋରଡ଼ା କବିଚନ୍ଦ୍ର ମାର୍ଗର ମୋଚିରାମ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଝିଅ ମାମା (୧୯)। ମୋଚିରାମଙ୍କ ୪ଝିଅ ଓ ଜଣେ ପୁଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଥିଲେ ସବା ସାନ ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କାଳୁ ଜୀବନ ହାରିଲେ

ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ,୨୬।୩-ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ କାଦୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଣ୍ଡୁରି ସାହିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଗ୍ରାମର କାଳୁ ଚରଣ ଡ଼ାକୁଆ (୬୦)ଙ୍କୁ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ନିକଟସ୍ଥ ଚୋପରା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ଦେଇ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା । ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଗୋଡ଼ ଭାଙ୍ଗି ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟି ନେଲେ ଅଳଙ୍କାର

ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟି ନେଲେ ଅଳଙ୍କାର

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଜାମପଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟ ସଡ଼କରେ ଥିବା ରାମଚଣ୍ଡି ମନ୍ଦିରରୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଚୋରି ହୋଇଛି । ମନ୍ଦିର ସହ ଗ୍ରାମର ୩ ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ମଧ୍ୟ ଚେରି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଭଞ୍ଜନଗର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଉତ୍କଳ କେଶରୀ ଦାସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ପାଣି ଦିଅ

ଛତ୍ରପୁର,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଖରା କମ୍‌ ହେଉଥିଲେ ହେଁ ଗୁଳୁଗୁଳି ହେଉଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ରୌଦ୍ରତାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରୌଦ୍ରତାପ ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକ ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଡିଆରଡିଏ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଟ୍ରକ୍‌- ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ସୋରଡ଼ା,୨୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୋରଡ଼ା ଥାନା ଗୋପାଳପୁର ଶାସନ ନିକଟରେ ସୋମବାର ଟ୍ରକ ଓ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ କେଶରା ଗ୍ରାମର ବଳରାମ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ଶଙ୍କର ଗୌଡ଼। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି ଅଟୋ ଯୋଗେ ସୋରଡ଼ା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ବଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ: ବିଡିଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ବଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ: ବିଡିଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଗଞ୍ଜାମ,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ କଣ୍ଟିଆଗଡ଼ ନିକଟରେ ଥିବା ଐତିହାସିକ ବଟେଶ୍ୱର ପୀଠ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ମହାଦେବ ଐତିହ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କମିଟି। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଡିଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।