ବ୍ରହ୍ମପୁର

 ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ ଥଇଥାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ ଥଇଥାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଭଞ୍ଜନଗର, ୨୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଉପଖଣ୍ଡ ମେଡିକାଲରେ ହୋଇଥିବା ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରର ୫ମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ କନ୍ୟାଭ୍ରୂଣ ହତ୍ୟା କମିବ

ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ କନ୍ୟାଭ୍ରୂଣ ହତ୍ୟା କମିବ

ଭଞ୍ଜନଗର, ୨୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଜୁ କନ୍ୟାଭ୍ରୂଣ ଯୋଜନା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଭଞ୍ଜନଗରଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ମିନି ମାରାଥନ ଅନଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ରଭଞ୍ଜ କଲେଜରୁ ଏକ ମିନି ମାରାଥନ ବାହାରିଥିଲା।

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଙ୍କ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଙ୍କ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୯।୩: ବ୍ରହ୍ମପୁର ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାର ପରିସରରେ ସଂଗ୍ରାମୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଙ୍କ ୭୬ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ଗୁରୁବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ବିଡିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାରଣା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଉପ ମହାନଗରପାଳ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ନାୟକ, ମହାନିରୀକ୍ଷକ ରଘୁନାଥ ମାଝି, ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧୀକ୍ଷକ ବିଶ୍ୱଭାନୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ୧ ଜେସିବି ପୋଡିଲେ

ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ୧ ଜେସିବି ପୋଡିଲେ

ବାଲିଗୁଡ଼ା,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)/ ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୨୯।୩: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ କୋକୁଆଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବାଲିଗୁଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ କୁର୍ତ୍ତମଗଡ଼ଠାରୁ ଗୁମୁଡୁମାହ ରାସ୍ତାରେ ବାଲିମାହା ଗ୍ରାମରେ ରାସ୍ତା କାମକୁ ବିରୋଧ କରି ମାଓବାଦୀମାନେ ୩ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସମେତ ଏକ ଜେସିବି ମେଶିନ ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ୩୦ରୁ ୪୦ ମାଓବାଦୀ ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୮।୩- ଜେଏଲ୍‌ପି ଏବଂ ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡେଭଲପର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପରେ କ୍ଷତି ସହିଥିବା ଜମାକାରୀଙ୍କ ବିଶାଳ ବିକ୍ଷୋଭ ବୁଧବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ନୂଆ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜମାକାରୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଜମା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମାକାରୀ। ହେଲା, ଜେଏଲ୍‌ପି ଏବଂ ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡେଭଲପର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି: ଓକିଲ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି: ଓକିଲ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୮।୩- ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ଶେଷ ୪ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାରଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ପଦାଧିକାରୀ ଏବଂ ସଦସ୍ୟମାନେ ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ବର୍ଷ ହେଲା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ।

ବାର ଆସୋସିଏଶନ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ପୁଣି ସଭାପତି ନିର୍ବାଚିତ

ବାର ଆସୋସିଏଶନ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ପୁଣି ସଭାପତି ନିର୍ବାଚିତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଞ୍ଜନଗର ବାର ଆସୋସିଏଶନ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ନାୟକ ୫ମ ଥର ପାଇଁ ସଭାପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଉପ ସଭାପତି ଭାବେ ରଜତ ଦାସ, ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବସନ୍ତ ଦାସ, ସହ ସମ୍ପାଦକ ଜତିନ୍‌ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମକୃଷ୍ଣ ଦାସ , କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟିକୁ ଛବିଲାଲ ପୃଷ୍ଟି, ମଣି ଦିକ୍ଷୀତ, ସୁଧାଂଶୁ ବାଳା ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନବ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ୨ ତାରିଖରେ ଶପଥ ନେବେ । ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରୁ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ ପରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଗଣତି ହୋଇଥିଲା । ୨୪୮ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧୮ଜଣ ମତଦାନ କରିଥିଲେ। ଲଡ଼ୁକିଶୋର ଆଳତିଆ, ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଦନ ପଣ୍ଡା, ବିମ୍ବାଧର ଷଡଙ୍ଗୀ ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବୁଗୁଡ଼ା ସହର ନିକଟସ୍ଥ ସାନ୍ତରା ଶଙ୍ଖଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାରେ ଏକ ଇନୋଭା କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବସିଥିବା ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବୁଗୁଡ଼ାର ଶିବ ପ୍ରସାଦ ବିଷୋୟୀ ଓ ବର୍ତ୍ତିନୀର ପ୍ରଭାକର ସେଠୀ। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା କାର ଡ୍ରାଇଭର ବୁଗୁଡ଼ାର ବସନ୍ତ ଡ଼ାକୁଆ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଜାଇକା ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଜାଇକା ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶାରେ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଜାପାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋଅପରେଶନ ଏଜେନ୍ସି (ଜାଇକା) ୮୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଛି। ଉକ୍ତ ଅର୍ଥରେ ଗତବର୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏପ୍ରିଲରୁ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଏହାପରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏ ନେଇ ଏକ କର୍ମଶାଳା ବୁଧବାର ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଞ୍ଜାମ: ୩ ମାସରେ ୪୭ ପ୍ରସୂତି ମୃତ

ଗଞ୍ଜାମ: ୩ ମାସରେ ୪୭ ପ୍ରସୂତି ମୃତ

ଛତ୍ରପୁର,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ବୁଧବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରୁ ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ୪୭ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ସହର ନିକଟସ୍ଥ ସାନ୍ତରା ଶଙ୍ଖଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାରେ ଏକ ଇନୋଭା କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବସିଥିବା ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବୁଗୁଡ଼ାର ଶିବ ପ୍ରସାଦ ବିଷୋୟୀ ଓ ବର୍ତ୍ତିନୀର ପ୍ରଭାକର ସେଠୀ। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା କାର ଡ୍ରାଇଭର ବୁଗୁଡ଼ାର ବସନ୍ତ ଡ଼ାକୁଆ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଇନୋଭା କାର୍‌ (ନଂ.ଓଡି୦୨ଏଏଲ୍‌-୬୧୧୩)ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବି.କରଡ଼ାବାଡ଼ିରୁ ବୁଗୁଡ଼ା ବସନ୍ତ, ପ୍ରଭାକର ଓ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବୁଗୁଡ଼ା ସହରର ସାନ୍ତରା ଶଙ୍ଖ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡକୁ କାର୍‌ଟି ଓଲଟି ପଡିଥିଲା।

ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସି ବଜେଟ ଅଟକଳ ଉପସ୍ଥାପିତ

ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସି ବଜେଟ ଅଟକଳ ଉପସ୍ଥାପିତ

ଭଞ୍ଜନଗର, ୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସି ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ବଜେଟ ଅଟକଳ ବୁଧବାର କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୧୪ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୨ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩୨ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୨୮।୩: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଲକ ବିଶିପଡ଼ା ଲଙ୍କାପୋଡି ପଡ଼ିଆରେ ବୁଧବାର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ପାଇଁ ୬ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ନାମରେ  ନାମିତ ପାଇଁ ଦାବି

ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ପାଇଁ ଦାବି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୮।୩: ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ କିମ୍ବା ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଉଛି। ବୁଧବାର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୮।୩: ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗଞ୍ଜାମ ମଣ୍ଡଳ ଉପ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। କୃଷକ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଜୁରି, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବୀମାଭୁକ୍ତ ଆଦି ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ରହିଛି। ଏଥିରେ ବହୁ କୃଷକ ସାଥୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନରୁ ୨୪ ନାବାଳିକା, ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୨୭।୩- ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ କାମ କରିବାକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୨୪ ନାବାଳିକା, ନାବାଳକଙ୍କୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୯ ଝିଅ ଓ ୧୫ ପୁଅ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଝିଅମାନଙ୍କ ଘର ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କ ଘର କନ୍ଧମାଳରେ, ୬ଜଣଙ୍କର ରାୟଗଡାରେ, ୩ଜଣଙ୍କର ଗଞ୍ଜାମରେ ଓ ୪ଜଣଙ୍କର ଗଜପତି ଜିଲାରେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍‌କୁ ପଠାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ କିଏ ଏବଂ କେଉଁ କାରଣରୁ ବାହାରକୁ ନେଉଥିଲେ ତାହାର ତଦନ୍ତ ଚାଲୁ ରହିଛି ବୋଲି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ମୁଖ୍ୟ ସୁଧୀର ସାବତ କହିଛନ୍ତି।

ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ର ଚଢ଼ାଉ

ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ର ଚଢ଼ାଉ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭।୩- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ଇଂ. ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗୋପାଳପୁର ଏବଂ ହଳଦିଆପଦର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ୪ ହୋଟେଲରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ସେଠାରୁ ମୋଟ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍‌ ୧୨ ସିଲିଣ୍ଡର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ (ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ) ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ହୋତା, ଏମ୍‌ଆଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ସୌଭାଗ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ଏମଆଇ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱଜିତ ସେଠୀ, ଏମଆଇ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ଓ ପାତ୍ରପୁର ପଦ୍ମେଶ ଶତପଥୀ ଏବଂ ଏମଆଇ ଚିକିଟି ପି. ଭାର୍ଗବୀ ପ୍ରମୁଖ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଘୋଷଣା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ବିକ୍ରମ

କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଘୋଷଣା ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ବିକ୍ରମ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭।୩- ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ ଓ ପିସିସିର ଅନ୍ୟତମ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ହିଲ୍‌ପାଟଣାସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ କର୍ମକର୍ତ୍ତା, କର୍ମୀ, ସମର୍ଥକ ଏବଂ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଅଂଶୁଘାତରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସନ୍ଦେହ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୂଆ ବୁରୁପୋଡା ଶ୍ୟାମଳାଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପୋଡିଙ୍ଗୀ ନିକଟ ବୁଢାନାଳ ପାଖରେ ଏକ ବିଲ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପାଟପୁର ଥାନା ରାଧାଦେଈପୁରର ତମାଳ ପଣ୍ଡା (୭୫)। ଚୈତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଥିବାରୁ ତମାଳ ଶ୍ୟାମଳାଇ ମନ୍ଦିରକୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ। ତମାଳଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରମୋଦ ଏନେଇ ହିଞ୍ଜିଳି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ନଂ.୪/୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଜାମୁନିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ନାବାଳଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମିଥୁନ ବେହେରା(୧୩)। ମିଥୁନ ସବୁଦିନ ଭଳି ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଗାଁ ତାଳବବନ୍ଧକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଗାଧୋଇବାବେଳେ ଅସାବଧାନତାବଶତଃ ଗୋଡ଼ ଖସିଯିବାରୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ତୁରନ୍ତ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ସେଠାରେ ମିଥୁନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ ବିୟୁଟି ମହାନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ.୫/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି।

୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଳ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ ମଥୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଟବ୍ରହ୍ମପୁର ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୭ ପରିବାରର ୭ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କରୁଣା ନାହାକ, ଭଗବାନ ନାହାକ, ପୀତାମ୍ବର ନାହାକ, ଦେବରାଜ ନାହାକ, ମଞ୍ଜୁ ନାହାକ, କାମ୍ପ ନାହାକ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାହାକଙ୍କ ଘର ଓ ଆସବାବପତ୍ର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଦମକଳବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୀନାକ୍ଷୀ ସାହୁ, ରତ୍ନାକର ସାହୁ, ବିଡିଓ ରଜନୀକାନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ତହସିଲଦାର ସରୋଜ କୁମାର ବେହେରା ବିପନ୍ନ ପରିବାରକୁ ପଲିଥିନ ଯୋଗାଇଥିଲେ। ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଧାନ ନେଇ ଚାଉଳ ପୈଠ ନ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୩ ମିଲରଙ୍କ ନଁ।ରେ ଏତଲା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଛତ୍ରପୁର,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ମିଲିଂ କରି ଚାଉଳ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରାଇସ୍‌ ମିଲମାନଙ୍କୁ ଧାନ ଦିଆଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଏଥିରୁ କେତେକ ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଧାନ ମିଲିଂ କରିବାକୁ ନେଇ ଆଉ ଚାଉଳ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମାତ୍ର ଖିଲାପି ମିଲ ମାଲିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଚାଉଳ କିମ୍ବା ଏ ବାବଦରେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉନି। ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ଖିଲାପି ମିଲ ମାଲିକମାନେ ସଲାସୁତରା କରି ଫାଇଲକୁ ଚାପି ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ହେଉନି।

କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ: ଅଲୋଡ଼ା ନବଜାତକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁରକ୍ଷା

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ, ଅବିବାହିତ ମା’ ନଚେତ କେହି ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରସବ ପରେ ଲୋକଲଜ୍ଜା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପାଖରେ ନ ରଖି ରାସ୍ତା କଡରେ, ବୁଦାମୂଳେ, ଡ୍ରେନ ନଚେତ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ରଖି ଦେଇଥାନ୍ତି। ନବଜାତକ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି ନ ଜାଣି ପାରିଲେ ତାହାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ଏପରି ନବଜାତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ରୋକିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନ ଏକ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। ନବଜାତକକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁହଁକୁ ନ ପଠାଇ କ୍ରାଡେଲ ବେବି ପଏଣ୍ଟରେ ରଖିଲେ ସେ ଅନ୍ୟ ହେପାଜତରେ ବଞ୍ଚିପାରିବ।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ: ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ: ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୭।୩: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଖଜୁରୀପଡା ବ୍ଲକ କୁକୁଲାଝର ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଏକ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଠାବ କରିଛି। ଚଢ଼ାଉ ପରେ ସେଠାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓବାଦୀ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଠାବ କରାଯାଇଛି।