ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଭାରତ ବନ୍ଦରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ

ଭାରତ ବନ୍ଦରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି  ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକରେ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଅଟକାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

ଟ୍ରେନ ଅଟକାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦।୯: ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ତରଫରୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସକାଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ରେଳଷ୍ଟେସନଠାରେ ଟ୍ରେନ ଅଟକା ଯାଇଥିଲା।

କାଳ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ  କମୁଛି ଜଳଧାରଣ କ୍ଷମତା

କାଳ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କମୁଛି ଜଳଧାରଣ କ୍ଷମତା

କପ୍ତିପଦା,୧୦।୯(ଡି଼.ଏନ.ଏ.) - ଜଙ୍ଗଲ, ପାହାଡ ଓ ଉଚ୍ଚ ଜମିରୁ ପ୍ରବାହିତ ବର୍ଷା ଜଳକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯିବା ନିମନ୍ତେ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକର ଚୁଇଁପୋଷିଠାରେ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ କାଳ ମଧ୍ୟମ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। 

 ରାଜମହଲରେ ପୂଜା ପାଇବେ ଗଜାନନ

ରାଜମହଲରେ ପୂଜା ପାଇବେ ଗଜାନନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୯-ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାରିପଦା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।  ସହରରେ ଥିବା ତକତପୁର ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍‌ ୟୁନିୟନ ଗଣେଶ ପୂଜା ୧୨ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା, ସାଜସଜ୍ଜା ଓ

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାତା ପୁରସ୍କାର

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାତା ପୁରସ୍କାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୯- ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ବାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବାରିପଦା ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ୫ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାତା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବାରିପଦା ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଖାଲଗୋପ ନୋଡାଲ 

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୩୫ କର୍ମୀ

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୩୫ କର୍ମୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦ା୯- ଭାଜପାର ବାରିପଦା ମଣ୍ଡଳ ତଥା ୨୯ନଂ ଜୋନର ବୁଢିଖମାରୀ ଏବଂ ହାତୀକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତର ୩୦ରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ଭାଜପା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ରବିବାର ସମୂହ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତିି

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ଶପଥ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ଶପଥ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୦।୯-ଶହୀଦ ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ୧୦୩ତମ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ଅବସରରେ ବାଲେଶ୍ୱର ବାରବାଟୀସ୍ଥିତ ବାଘାଯତୀନ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ୍‌ ୮୩ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା। 

ବିଶାଳ ଆଦିବାସୀ ସମାବେଶ

ବିଶାଳ ଆଦିବାସୀ ସମାବେଶ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ରାଜ୍ୟ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ନିଶା ହଟାଅ ଦେଶ ବଞ୍ଚାଅ ଦାବିରେ ରବିବାର ବିଶାଳ ଆଦିବାସୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖେମୁଣ୍ଡି କାଳୁଆ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଆୟୋଜିତ ସମାବେଶରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କୁରେଶୁ 

ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୧ ଛେଳି ଛୁଆ ମୃତ

ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୧ ଛେଳି ଛୁଆ ମୃତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ସହର ଯାଦବ ସାହିରେ ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୧ ଛେଳି ଛୁଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବୁଗୁଡ଼ା ଯାଦବ ସାହିର କାଳିଆ ପାତ୍ରଙ୍କ ଗୁହାଳରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଛେଳି ଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ୫ ଦିନରୁ ୧୦ ଦିନର ଛେଳିଛୁଆ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଥିଲେ।

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୧୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା ନୂଆଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଖଜୁରିପଦା ଫାଣ୍ଡି ଅନୁସାହି ଛକ ନିକଟରେ ରବିବାର ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସାତରା ଗ୍ରାମର ଦାବିଦ ଗମାଙ୍ଗ ଓରଫ ଜକବ। 

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି,୧୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଳକ ପରିସରରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅରୁପ ପଟ୍ଟନାୟକ , ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଲ୍ୟାଣ

ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଏମ୍‌ସିରେ ସାମିଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ମାସର ପ୍ରଥମ ରବିବାର ଧାରଣା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଏମ୍‌ସିରେ ସାମିଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ମାସର ପ୍ରଥମ ରବିବାର ଧାରଣା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

 ବ୍ରଜନଗର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦର ମାସିକ ବୈଠକ ବ୍ରଜନଗର ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପରିଷଦ ଉପସଭାପତି ଡା. ଶିବପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ସମ୍ପାଦକ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ବିବରଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। 

ମହୁଡାରେ ହେବ ଲିକ୍ୟୁଡ୍‌ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ମହୁଡାରେ ହେବ ଲିକ୍ୟୁଡ୍‌ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦ା୯-ସହରକୁ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ କରିବା ନେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗତ ମେ ୧୨ରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷରେ ୩ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସହରର ବସ୍ତି ସମେତ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ୟୁନିଟି ଟଏଲେଟ, ମିନି ହାଇବ୍ରିଡ ଟଏଲେଟ,

୧୨ ଫୁଟିଆ ଅହିରାଜ ସାପ ଉଦ୍ଧାର

୧୨ ଫୁଟିଆ ଅହିରାଜ ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ବୁଗୁଡା,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ପଙ୍କଳସାହି ବନ୍ଧରୁ ରବିବାର ଏକ ୧୨ ଫୁଟିଆ ଅହିରାଜ ସାପ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।  ଉକ୍ତ ବନ୍ଧରେ ଜାଲ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଢ଼ାମଣା ସାପକୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି ଉକ୍ତ ଅହିରାଜ ସାପଟି ଜାଲରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ବି.କରଡ଼ାବାଡ଼ିର ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲପ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ସଭ୍ୟ ହରିଶ ପାଢ଼ୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ସାପଟିକୁ ଧରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ।

ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୯।୯- ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୋଲିସ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରିବା ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ା ସେମାନେ ହେଲେ ବଟବହାଲିର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାସ ଓ ଲାମ୍ବାଖେଟାର ସହଦେବ ମଲ୍ଲିକ। ସେମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ୨ ପେଟି ବିଅର, ୪୮ ବୋତଲ ବିଦେଶୀ ମଦ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବାଇକ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ଥାନାଧିକାରୀ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ପ୍ରଧାନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପେଟ୍ରୋଲ ଡ଼ିଜେଲ ଦର ରେକର୍ଡ଼ ସ୍ତରରେ, ବିଜେଡ଼ିର ବିକ୍ଷୋଭ

ପେଟ୍ରୋଲ ଡ଼ିଜେଲ ଦର ରେକର୍ଡ଼ ସ୍ତରରେ, ବିଜେଡ଼ିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଭଞ୍ଜନଗର,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଗତ ସାଢ଼େ ୪ବର୍ଷରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୧୨ଥର  ଉପତ୍ାଦ ଶୁଳ୍ପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ସହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଏହିଭଳି କରାଯାଉଛି।

ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ଉପରେ ସଚେତନତା ସଭା

ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ଉପରେ ସଚେତନତା ସଭା

ଶେରଗଡ,୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ଶେରଗଡ ଉଦୟ ପ୍ରତାପ ବିଜ୍ଞାନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଆସିକା ଉପଖଣ୍ଡ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶେରଗଡ ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ନାୟକଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଯୁବ ସମାଜ ଓ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଖେଳରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଓ ଏହାର ଭୟାବହତା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ। କର୍ମଶାଳାରେ ଶେରଗଡ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକ ଲୋକନାଥ ପରିଡା, ଉପେନ୍ଦ୍ର ବାଡତ୍ୟା, ଶିଶିର କାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ମୋମେ ଗେମରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜାମରେ ଜନଜାଗରଣ ଯାଥାକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଗଞ୍ଜାମରେ ଜନଜାଗରଣ ଯାଥାକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଗଞ୍ଜାମ,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଜନ ବିରୋଧି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଅଖିଳ ଭାରତ ଟ୍ରେଡ୍‌ ୟୁନିଅନ (ଏଆଇଟିୟୁସି) ପକ୍ଷରୁ ଜନଜାଗରଣ ଯାଥା ପରିକ୍ରମା କରାଯାଉଛି। ଏହା ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗଞ୍ଜାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ବୃନ୍ଦାବନ ପଲାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଏଆଇଟିୟୁସି ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଟ୍ଟଯୋଶୀ, ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରକାଶ ପାତ୍ର, ଓକିଲ କୈଳାସ ପଲାଇ, ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ସଭାପତି ଜୟକୃଷ୍ଣ ବାରିକ, ଏନ୍‌ଏସି କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ସଦସ୍ୟ ବିପିନି ବାରିକ, ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିଥିଲେ

ଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରୁ ସୁନା, ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି

ଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରୁ ସୁନା, ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି

ଗଞ୍ଜାମ,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଥାନା ଦୁର୍ଗାଦେବୀ ସାହିସ୍ଥିତ ଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରୁ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରବିବାର ସକାଳେ ପୁଜାରୀ ନବୀନ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ମନ୍ଦିର କବାଟ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଇ ତାଲା ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ଦେଖିଥିଲେ। ଭିତରକୁ ଯାଇ ଦୁର୍ଗା ମା’ଙ୍କ ସୁନାର ଏକ ଖାଆସୁମାଳ, କାନଫୁଲ, ରୁପା ଅଣ୍ଟା ପାତିଆ, ମା’ଙ୍କ ରୁପା କିରିଟି ପ୍ରଭୃତି ନ ଥିବା ଦେଖି  ସାହିଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଥାନାଧିକାରୀ ଅନିଲ କୁମାର ମାହାନ୍ତି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଉକ୍ତ ସାହିରେ ରହୁଥିବା ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ସୁଧିର କୁମାର ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଘରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି। ୭ ତୋଳା ସୁନା ଏବଂ ୨୦ ତୋଳା ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଯାଇଥିବା ପୂଜକ କହିଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବୁଗୁଡ଼ା,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତରପଡ଼ା, ବକ୍ସିପଲ୍ଳୀ ଓ କନ୍ଧଚନ୍ଦନପେଢ଼ୀ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଓ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଡେପୁଟି ରେଞ୍ଜର ଦୁଃଶାସନ ନାୟକ, ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରା, ବୁଗୁଡ଼ା ବନପାଳ ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ, ବାଲିପଦର ବନପାଳ ବଳରାମ ପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମମାନଙ୍କରେ ବିରଳ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଗୋରୁ, ଛେଳି, ମେଣ୍ଢାଙ୍କର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

କୃଷକ କ୍ଷେତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୃଷକ କ୍ଷେତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବୁଗୁଡ଼ା,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ମାଳିଝୋଳା ମନ୍ଦିରରେ କୃଷକ କ୍ଷେତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଭଞ୍ଜନଗର ଜିଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଅର୍ଜୁନ ବିଷୋୟୀ, କ୍ଷେତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞ କୁମୁଦ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଢ଼ୀ, ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ପୃଷ୍ଟି ଯୋଗଦେଇ ଉପସ୍ଥିତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଧାନ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ, ରୋଗପୋକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ସମନ୍ବିତ ଖାଦ୍ୟ ସାର ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେତାରସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଧାନ ଚାଷରେ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ ହୋଇ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ସହ ବୈଷୟିକ ସହାୟକ ନିତ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ବିଶୋୟୀ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିରରୁ ମା’ଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିରରୁ ମା’ଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଗଞ୍ଜାମ,୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦୁର୍ଗାଦେବୀ ସାହିସିସ୍ଥ ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିରରୁ ମା’ଙ୍କ ୭ତୁଳା ସୁନା ଓ ୨୦ ତୁଳାରୁପା ଅଳଙ୍କାର  ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଲୁଟି ନେଇଥିବା ପୂଜକ ରବିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ରାଇକିଆରେ ଆମ ପୋଲିସ ବୈଠକ

ରାଇକିଆରେ ଆମ ପୋଲିସ ବୈଠକ

ରାଇକିଆ, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆ ପୋଲିସ ତରଫରୁ ରବିବାର ଥାନା ପରିସରରେ ଆମ ପୋଲିସ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଥାନା ଅଧିକାରୀ ନରେଶ ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେଆଇନ ମଦ କାରବାର ବନ୍ଦ, ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା, ବାଲ୍ୟ ବିବାହ, ମହିଳା ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା, ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା, ଜମିଜମା ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁରେ ପୁଣି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ, ୮୦ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁରେ ପୁଣି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ, ୮୦ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି/ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ, ୯।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁରେ ପୁଣି ପାୱାର ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର  ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛିା  ୫ ଦିନ ହେଲା ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଅଦ୍ୟବଧି ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ।