ବ୍ରହ୍ମପୁର

ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ବିରୋଧରେ ଆଦିବାସୀ ମେଳି

ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ବିରୋଧରେ ଆଦିବାସୀ ମେଳି

ଦିଗପହଣ୍ଡି, ୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସହଦେବ ଟିକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ବହୁ ପୁରାତନ ଗୌରବ ତଥା ବିଶାଳକାୟ ମହୁଲ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ଚାଲିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି ଆଦିମ ଅଧିବାସୀ ମହାସଭା ଓ ଅଖିଳ ଭାରତ କ୍ଷେତ ମଜଦୁର କିଶାନ ସଭା ପକ୍ଷରୁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଜୁନ ମଳିକ ଓ ନିରାକାର ନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ।

ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ମୃତ

ପାଟପୁର,୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଟପୁର ଥାନା ଏରେଣ୍ଡ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ା ସେ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ଗମାମୂଳ ଛକର କମା ଜେନାା କମା ସକାଳେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ହଠାତ ଷଣ୍ଢ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଫଳରେ ତଳେ ପଡିଯିବାରୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ପ୍ରଥମେ ଆଡପଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବାରୁ କମାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ଏମକେସିଜି ଫାଣ୍ଡିରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ଏନ୍‌ଏସି ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ ସର୍ଭେ

ଏନ୍‌ଏସି ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ ସର୍ଭେ

ଆସିକା,୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ଏନଏସିର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଘରବାରିର ସତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର କାଳିମୁଖୀ ସାହି, ଗଣ୍ଡପଲ୍ଲୀ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତି, ସୁନାମ୍ବ ସାହି, ତୋଟା ସାହି, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତିରେ ଏନଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମଧୁସ୍ମିତା ପୋଲାଇ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ବରାଳ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ସର୍ଭେ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପାକଲାପଲ୍ଲୀ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତି, ଲାଲାଶାସନ ଅସବର୍ଣ୍ଣବସ୍ତି ଓ ମରାଠି ବସାରେ ସର୍ଭେ ହେବ।

ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଇକିଆ, ୫।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆ ବ୍ଲକ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତିି ଅନୂସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଅନୂସୂଚିତ ଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝି। ରାଇକିଆସ୍ଥିତ ବାପ୍‌ଟିଷ୍ଟ ଚର୍ଚ୍ଚର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାପାଇଁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମେ ମଣ୍ଡାକିଆ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କଠାରୁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ପାଠ ପଢା, ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ହଷ୍ଟେଲ ମଧ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୫।୪- ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଗୁରୁବାର ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍‌ ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୫ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରଛନ୍ତିି।ଏଥିସହ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି।ଏହା ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ହେଲେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ଡିମିରିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପୂର୍ଣ୍ଣଜୀବିତ ଦିଗାଲ।

ଛତ୍ରପୁର:୨୩ରେ ରାହଗିରି

ଛତ୍ରପୁର:୨୩ରେ ରାହଗିରି

ଛତ୍ରପୁର,୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସଡକ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ୨୩ରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ହେବ। ଏ ନେଇ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା। ୨୩ ତାରିଖରେ ଛତ୍ରପୁରଠାରେ ଏହି ସପ୍ତାହର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ଅବସରରେ ଛତ୍ରପୁରରେ ରାହଗିରି ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସକାଳ ସାଢ଼େ ୬ଟାରୁ ରାହଗିରି ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ସଚେତନ କରାଯିବ।

ଭଡ଼ାଘରେ ଢିଙ୍କିଶାଳ ଆର୍‌ଆଇ ଅଫିସ

ଭଡ଼ାଘରେ ଢିଙ୍କିଶାଳ ଆର୍‌ଆଇ ଅଫିସ

ଶେରଗଡ,୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶେରଗଡ ତହସିଲ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଢିଙ୍କିଶାଳ ରାଜସ୍ବ ନୀରିକ୍ଷକ (ଆରଆଇ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବର୍ଷେ ହେଲା ଭଡାଘରେ ଚାଲିଛିା ଯେଉଁଠି ନା ଅଛି ବିଦ୍ୟୁତ, ନା ଶୌଚାଳୟ ନା ରେକର୍ଡ ରଖିବାକୁ ସୁବିଧା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଢିଙ୍କିଶାଳ ଛକରେ ଥିବା ନିଜସ୍ବ କୋଠାରେ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଛାତରୁ ପଲସ୍ତରା ଖସିବା ସହ କାନ୍ଥରେ ଫାଟ ହେବାରୁ ଅଗଷ୍ଟ୨୦୧୭ରୁ ଉକ୍ତ ଏହାକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଢିଙ୍କିଶାଳ ଗ୍ରାମର ଏକ ଭଡା ଘରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଗଲା।

କ. ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ: ୩ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ଆଜି

କ. ନୂଆଗାଁ, ୫।୪: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କ. ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ୩ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଗୁଞ୍ଜିବାଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ.୧୨, ମହାସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ.୧୧, ସାରଙ୍ଗଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ଓ୍ବାର୍ଡ ନଂ.୪।

ନାଟ୍ୟ ସଂଘର ନବ କଳେବର

ନାଟ୍ୟ ସଂଘର ନବ କଳେବର

ସୋରଡା, ୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରାଡି ମହିଷା ମର୍ଦ୍ଦିନୀ ନାଟ୍ୟ ସଂଘର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହରିଦର୍ଶନ ନାଟକକୁ ନବ କଳେବର କରିବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସଂଘରେ ନୂତନ କଳାକାର ଯୋଗ ଦେବା ସହ ଦୀର୍ଘ ୩୧ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଶ୍ରୀକର ମିଶ୍ର ଗୁରୁବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ

ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ

ଭଞ୍ଜନଗର,୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ସାବିତ୍ରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଭାବେ ଗୁରୁବାର ଶାନ୍ତି କୁମାରୀ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି।

ଗଞ୍ଜାମରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା କଂଗ୍ରେସ

ଗଞ୍ଜାମରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା କଂଗ୍ରେସ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୪।୪: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ରାଜନୀତିରେ ନୂଆ ସମୀକରଣ ହୋଇଛି। ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଅତୀତର କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ଗ ଭୁଶୁଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜେଡିର ମହାମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ, ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା, ଭଗବାନ ଗନ୍ତାୟତଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଯୋଗଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ବିରୋଧ: ୧୭ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କୁ ଟେକିନେଲା ପୋଲିସ

ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ବିରୋଧ: ୧୭ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କୁ ଟେକିନେଲା ପୋଲିସ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୪।୪-ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଅଧ୍ୟାପକ ତଥା ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ। ଖଲ୍ଲିକୋଟ କଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ନିକଟରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ରେ ଇ-ମୂଲ୍ୟାୟାନ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ସମୟରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ କଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

୬୦ କିଗ୍ରା ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୨ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୪।୪: ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅବକାରୀ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୬୦ କିଗ୍ରା ଓଜନର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବିହାର ରୋହତକ ଜିଲାର ଶିବଜୀ ତୁର୍ହା ଓ ସୋମାନ ଚୌଧୁରୀ। ସେମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଅଣାଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିହାରକୁ ପଠାଇବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିଲାବେଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ।

ଭୟରେ ପାଙ୍ଗିଡ଼ି ଗାଁ ଛାଡ଼ିଲେ ୬୦ ପରିବାର

ଭୟରେ ପାଙ୍ଗିଡ଼ି ଗାଁ ଛାଡ଼ିଲେ ୬୦ ପରିବାର

ଛତ୍ରପୁର,୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡା ଥାନା ପାଙ୍ଗିଡି ଗାଁର ୬୦ ପରିବାର ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ସକାଳୁ ଛୁଆପିଲା, ମହିଳା, ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ୬୦ ପରିବାରର ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକେ ଛତ୍ରପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ଓ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଚାହିଁ ସେମାନେ

୫ଶହ ଏକର ଜମିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ

୫ଶହ ଏକର ଜମିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୪।୪- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ଚାଷ ଏବେ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ହଳଦୀ, ଧାନ ଏବଂ ଅଦା ପରି ପାରମ୍ପରିକ କୃଷି ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ଭଳି ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ ପ୍ରତି ଚାଷୀମାନେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ଏବେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୧୨ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ଏକର ଜମିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରା ଯାଇଥିବା କୃଷି ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଆତ୍ମା ସହାୟତାରେ ୧୫୦ ଏକର ଜମି ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ଏକର ଜମିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ଚାଷ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଚାଷରୁ ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର କୁଇଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଆତ୍ମା ସହକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେମନ୍ତ ଦାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷାଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ, ବିକ୍ଷୋଭ

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷାଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ, ବିକ୍ଷୋଭ

ଭଞ୍ଜନଗର,୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ମିଳିତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷାଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ଭଞ୍ଜନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ବୁଧବାର ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଥିବା କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଲସରା,୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୋଲସରା ଏନ୍‌ଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମେଡିକାଲ କଲୋନୀସ୍ଥିତ ଏକ କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଧବାର ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଯୁବତୀ ଜଣକ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ମେଡିକାଲ କଲୋନୀର ଇତିଶ୍ରୀ ରଥ। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସ୍ବାଇଁଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଇତିଶ୍ରୀ କୂଅ ଭିତରକୁ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କ ଚିକତ୍ାର ଶୁଣି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଇତିଶ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ସେ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଯୁବତୀ ଜଣକ କୂଅ ଭିତରେ ପଡ଼ିବାର ସଠିକ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ।

ଯୁକ୍ତ ୨ ଉତ୍ତର ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ଯୁକ୍ତ ୨ ଉତ୍ତର ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ଭଞ୍ଜନଗର, ୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ମିଳିତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଯୁକ୍ତ ୨ ଉତ୍ତର ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ଏହିକ୍ରମେ ଭଞ୍ଜନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ବର୍ଜନ କରାଯିବା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି।

ପାରିବାରିକ ରାଜନୀତିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲେ ନେତା

ପାରିବାରିକ ରାଜନୀତିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲେ ନେତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୩।୪: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ରାଜନୀତିରେ ନେତାମାନେ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥଇଥାନ ଏବଂ ରାଜନୀତିକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକ ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ କେତେକ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୩।୪: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଦାଦାନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ କେରଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ବାଛୁରୀ ଜନ୍ମ

ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ବାଛୁରୀ ଜନ୍ମ

ଗଞ୍ଜାମ,୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ ଖଣ୍ଡଦେଉଳୀ ଜେନା ସାହିରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଏକ ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ବାଛୁରୀ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି। ଯୋଡ଼ା ମୁଣ୍ଡ ସାଙ୍ଗକୁ ତିନୋଟି ଆଖି, ଦୁଇଟି ଥୋବଡ଼ା ଏବଂ ୪ଟି କାନ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବିଚିତ୍ର ବାଛୁରୀକୁ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକେ ଗାଈ ମାଲିକ ଲଡ଼ୁ ଜେନାଙ୍କ ଦୁଆରେ ଭିଡ ଜମାଇଥିଲେ।

ଆସିଲାନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ପୁଣି ଘର ପାଖରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ

ଆସିଲାନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ପୁଣି ଘର ପାଖରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୩।୪- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ରମାଗତ ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷ କରି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାକୁ ନେଇ ସବୁଠି ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସପ୍ତାହେ ମଧ୍ୟରେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ସଲାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ତାମ୍ବିସୁଗା ଗ୍ରାମରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନ ପହଞ୍ଚିିବାରୁ ମହିଳା ଜଣକ ଘର ପାଖରେ ଏକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କୁ ଏକ ଅଟୋରେ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତିି କରାଯାଇଛି। ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ କାଦମୀ କହଁର।

୨ ବାଲିଟ୍ରକ ଜବତ, ଇଟାଭାଟି, ପଥରଖଣି ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

୨ ବାଲିଟ୍ରକ ଜବତ, ଇଟାଭାଟି, ପଥରଖଣି ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ରାଇକିଆ,୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆ ତହସିଲ ତରଫରୁ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଓ ପଥର ଖଣିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଢ଼ାଉ କରି ୧ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ୨ ଟ୍ରକ ଜବତ କରାଯାଇ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା

ଦଡ଼ିଙ୍ଗିଆରେ ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ପାଣି ଭାସୁଛି

ଦଡ଼ିଙ୍ଗିଆରେ ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ପାଣି ଭାସୁଛି

ରାଇକିଆ,୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦଡିଙ୍ଗିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଥିବା ଟାଙ୍କିକୁ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ପାଇପ ଫାଟି ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ପାଣି ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପାଣି ଭାସୁଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପଞ୍ଚାୟତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏନେଇ ରାଇକିଆ ଆରଡବ୍ଲୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ବିଷୋୟୀ କହିଛନ୍ତି, ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ମରାମତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ଗୁମାମାହା ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଇପ ଫାଟିବା ଯୋଗୁ ଏପରି ପାଣି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।