Dharitri News

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ରେଶମ ନଗରୀରେ ମକର ମହକ

ରେଶମ ନଗରୀରେ ମକର ମହକ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୪।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ବାସ କରୁଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଭୋଗୀ ଉତ୍ସବ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏହା ବଡ଼ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁ ସହରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଶନିବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରୁ ରାତି ୧ଟା ଯାଏ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଧର୍ମନଗର ମେନ୍‌ ରୋଡ଼୍‌ରେ ୟୁଥ୍‌ ୱାର୍କର୍ସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଭୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ମୁଖରେ ଗୋବର ରଖି ତା’ ଉପରେ ଫୁଲ ଚଢ଼ାଇ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଗୋବି ପୂଜା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ବାଇକ- ଅଟୋ ଧକ୍କା ଉତ୍ତେଜନା, ରାସ୍ତା ଜାମ୍‌

ବାଇକ- ଅଟୋ ଧକ୍କା ଉତ୍ତେଜନା, ରାସ୍ତା ଜାମ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୪।୧- କମାପଲ୍ଲୀ ଛକ କୋର୍ଟକୁ ଯିବା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ବାଇକ -ଅଟୋ ମୁହଁ।ମୁହଁ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ବାଇକ୍‌ ଓ ଅଟୋଚାଳକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ହେଲେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଲାଞ୍ଜିପଲ୍ଲୀର ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ ଓ ଅଟୋ ଚାଳକ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି କଲୋନୀର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ରେଡ୍ଡୀ। ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ଜମିଥିଲା। ଫଳରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡିମୋଟର ଇତ୍ୟାଦି ଅଟକି ରହିବାରୁ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏପରକି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉତ୍ତେଜନା ହେବାରୁ ବୈଦନାଥପୁର ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ପଡିଥିଲା। ଆହତ ହୋଇଥିବା ଯୁବକ ଜଣଙ୍କୁ ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଖବର ଲେଖାହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥାନାରେ କୌଣସି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଉଭୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଡାକି ପଚରା ଉଚରା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ମାଙ୍କଡ଼ ମୃତଦେହ ସତ୍କାରକଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମାଙ୍କଡ଼ ମୃତଦେହ ସତ୍କାରକଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପାଟପୁର,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଚୁଡ଼ୁଙ୍ଗପୁର ମିଲ୍‌ସାହିରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ହନୁ ମାଙ୍କଡ଼ର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାପରେ ମୃତଦେହକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସତ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ସାହିର ସମୀର କୁମାର ପଣ୍ଡା, ବାବୁ ପାତ୍ର, ପଞ୍ଚୁ ପାତ୍ର, ବୃନ୍ଦାବନ ପାତ୍ର, ରଞ୍ଜନ ମହାରଣା, ଚକ୍ରପାଣି ମିଶ୍ର, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ମାଙ୍କଡ଼ର ମୃତଦେହକୁ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ଘିଅ ତୁଳସୀ କାଠରେ ଶବ ସକତ୍ାର କରିଥିଲେ। କିଛିଦିନ ହେଲା ମାଙ୍କଡ଼ଟି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପାଟପୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ପଡ଼ି ରହିଥିଲା। ସମୀର ସେଠାରୁ ଆଣି ଚିକିତ୍ସା କରି ତାଙ୍କ ଧାନ ମିଲରେ ରଖିଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ଗିରଫ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୧୪।୧: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ପୋଲିସ ରବିବାର ଭୋରରେ ବଜାର ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲ ଛକଠାରେ ଚଢାଉ କରି ଏକ କାର୍‌କୁ ଅଟକାଇଥିଲା। ଯାଞ୍ଚ ପରେ ସେଥିରୁ ୩୬ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିବା ସହ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ବିହାର ସାସାରାମ ଅଞ୍ଚଳ ରୋହିତାସ ଲାଲଗଞ୍ଜର ରୋହିତ କୁମାର(୨୧), ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ରାମଗଡ ପ୍ରଗଲପୁରର ଗୋବିନ୍ଦ ମହାକୁଡ(୨୦) ଓ ରଞ୍ଜିତ ଖମାରୀ(୩୫)। ଏକ ଧଳା ରଙ୍ଗର କାର(ଜେଏଚ୍‌-୦୯-ଏଲ-୮୪୧୯)ରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ନେଇ ଖବର ମିଳିଥିଲା। ଆମେ ସେଠାରେ ସଦଳବଳ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲୁ ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଧିରେନ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଥାନାରେ ୧୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହି ଗଞ୍ଜେଇ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିହାର ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ହେଉ ବା ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏବେ ବି କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ନେଇ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲୁ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ବହୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଜପତି ଜିଲା ଆର.ଉଦୟଗିରି ସହରରେ।

୩ ଜୁଆଡି ଗିରଫ

୩ ଜୁଆଡି ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ଦିଗପହଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଛଣମେରି ଗ୍ରାମ ଚଣାପଡ଼ିଆ ଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୩ ଜୁଆଡ଼ିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୯ହଜାର ୬ଶହ ଟଙ୍କା ଓ ୪ବାଇକ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଏନେଇ ନଂ. ୭/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ଏଏସଆଇ ସୀମାଞ୍ଚଳ ମିଶ୍ର ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ, ୧୪।୧ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.): ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ବସ୍‌ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ମା ଦୁର୍ଗା(ଓଡ଼ି୩୨-୨୫୩୫) ନାମକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ବସ୍‌ଟି ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଯାଉଥିଲା। ପୋଚିଲିମା ନିକଟ ଜାତୀୟରାଜପଥ-୫୯ରେ ସିଙ୍ଗିପୁର ଗ୍ରାମର ପାଣ ସେଠି ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଆସୁଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ସେ ବସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ଡ୍ରାଇଭର ବସ ଉପରୁ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲା। ଫଳରେ ବସ୍‌ଟି ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏଥିରେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୫ଯାତ୍ରୀ ଓ ପାଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଆହତମାନେ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ଟଙ୍କା ଚୋରି ମାମଲା: ୩ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏକ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ବେଲଗୁଣ୍ଠା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ରବିବାର ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଏ ନେଇ ନଂ.୨୦/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଟିଆଇ ପରେଡ଼ ହେବ। ତେଣୁ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ନାମକୁ ଗୋପନ ରଖିଛି । ଠେଙ୍ଗାଧାରର ସୁନିଲ ନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ବେଲଗୁଣ୍ଠାରୁ କାମ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ । ବାଟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ସୁନିଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ଓ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । ଏ ନେଇ ସୁନିଲ ଉକ୍ତ ରାତିରେ ହିଁ ଫାଣ୍ଡିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ କମୁଛି ଶୀତ, ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ କମୁଛି ଶୀତ, ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩ ଦିନ ହେଲା ଶୀତ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ରବିବାର ସକାଳେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଶନିବାର ୮ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରହିଥିବା ବ୍ଲ୍ଳକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହ ଭଳି ପ୍ରବଳ ଶୀତ ହେଉ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭୋରରେ ଅଧିକ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଛୁଟି ଥିବାରୁ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। କେତେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପ୍ରବଳ ଶୀତର ମଜା ନେବା ଏବଂ ତୁଷାରପାତ ଦେଖିବା ଆଶାରେ ଆସି ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନକେନ୍ଦ୍ର ବୁଲିବା ସହ ବଣ ଭୋଜି କରି ମଜା ନେଇଥିଲେ।

ତପ୍ତପାଣିର ଉତ୍ତାପ ହ୍ରାସ ଘଟଣା: ପ୍ରଶାସନର ନିଘା ନାହିଁ

ପାଟପୁର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡିଶାର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ତପ୍ତପାଣି ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣକୁ ନେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପ୍ରତ୍ତି ସେଠାକାର ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ପ୍ରତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୁହଁ ଫେରାଉଥିବାବେଳେ ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କରି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଛି। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନାହିଁ।

୪ଡଙ୍ଗା, ଜାଲ ଜବତ, ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଛାଡ଼ିଲା ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ

୪ଡଙ୍ଗା, ଜାଲ ଜବତ, ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଛାଡ଼ିଲା ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସମୁଦ୍ରରେ ରିଙ୍ଗ ଜାଲ ଦ୍ୱାରା ମାଛ ନ ମାରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ୮ ଖଣ୍ଡ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ବୈଠକ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ଏହି ଜାଲ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରିଙ୍ଗଜାଲରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ମରାଯାଉଥିବା ମା’ ଗଙ୍ଗାଦେବୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘର କିଛି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଖବର ପାଇଥିଲେ।

ପୋଡ଼ିଗଲା ଲୁଗାଦୋକାନ

ପୋଡ଼ିଗଲା ଲୁଗାଦୋକାନ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ/ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର, ୧୩ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ରାଉଲପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଏକ ଲୁଗାଦୋକାନ ପୋଡିଯାଇଛି। କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପରିମାଣ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହେବ। ଖବର ପାଇ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଭଞ୍ଜମାର୍ଗର ବାବୁଲା ସାହୁ ରାଉଲପଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଲୁଗା ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି। ସବୁଦିନ ପରି ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଶନିବାର ଭୋରରେ ବାବୁଲାଙ୍କ ଦୋକାନରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖି ଗ୍ରାମବାସୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଦମକଳ ବାହିନୀଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ବାବୁଲା ମଧ୍ୟ ରାଉଲପଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଦମକଳ ବାହିନୀ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା। ତେବେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ।

‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୩।୧- ଠାକୁରଙ୍କ ନିକଟରେ ଭକ୍ତି ଥିଲେ ମନୁଷ୍ୟର ସବୁ ବିପଦ ଟଳି ଯାଏ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରୁ ଉଭେଇ ଯାଉଛି। ଏବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଶକ୍ତି ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ଠାକୁରଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ନାହିଁ। ଯାହା ପାଖରେ ଭକ୍ତି ଅଛି, ତାହା ପାଖରେ ଶକ୍ତି ନାହିଁ। ମଠ ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପତ୍ତି ରହି ମଧ୍ୟ ଠାକୁର ଉପବାସରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ନାଟକ ସମାରୋହ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଷଷ୍ଠ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ନାଟକ ‘ବୃନ୍ଦାବନର ଶେଷ ଧୂପ’।

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଦନେକବାଡ଼ିରେ ମହିଳା ସଂଘ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏକାଠି ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମହୁଲ ପୋଚ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରିଥିଲେ। ଚୋରାରେ ମଦ କାରବାର କରୁଥବା ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଧରି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ମଦ ଜବତ କରିବା ସହ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲଣ କରିଛି।

ବେଆଇନ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ: ୩ ଗିରଫ, ୭ଗାଈ ଉଦ୍ଧାର

ଆସିକା,୧୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବଡନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଏକ ମିନି ଟ୍ରକରେ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୭ଟି ଗାଈକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଏହି ଚାଲାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସନ୍ତୋଷ ଭଟ୍ଟ, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଦାସ ଓ ବାପି ନାଇକ। ସେମାନଙ୍କ ଘର କଟକ ଜିଲା କାନପୁର ଥାନା ଇଲାକାରେ। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଏକ ନମ୍ବର ବିହୀନ ମିନି ଟ୍ରକରେ ଏହି ଗୋରୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲଂ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଆସିକା ଥାନାରେ ନଂ.୧୭/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ୨ ଶିକାରୀ ଗିରଫ

ବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ୨ ଶିକାରୀ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ମୁଜାଗଡ଼ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଞ୍ଜିଗିରି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଶନିବାର ୨ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ ବିଞ୍ଜିଗିରିର ବିଷ୍ଣୁ ନାୟକ ଓ ହୀନ ନାୟକ । ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଧୁକ, ଟାଙ୍ଗିଆ, ଜିଆଇ ତାର ଏବଂ ଶିକାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଜାଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ୧୪ ଆହତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ୧୪ ଆହତ

ଛତ୍ରପୁର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଟାଟା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ବାଇକକୁ ପଛପଟୁ କୌଣସି ଏକ ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲାବେଳେ ପଛରେ ବସିଥିବା ରମ୍ଭାର ନରେନ ବେହେରା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ

ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖଜୁରିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବୁଧିଆ ସେଠୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ବୁଧିଆ ଏନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଜାଗାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଜାଗାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ଜାଗାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫାଣ୍ଡି ଆଗରେ ଥିବା ପଡ଼ିଆଟି ଦେଉଳିଆପଡ଼ା ହରିଜନ ସାହିର କୋଠ ଜାଗା ବୋଲି ସାହିବାସିନ୍ଦା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ା କଲେଜ ରୋଡର ଦକ୍ଷିଣପଟ ସାହିର ଲୋକେ ଉକ୍ତ ଜାଗାକୁ ମାଡ଼ି ଘର ତିଆରି କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଶନିବାର ସକାଳେ ହରିଜନ ସାହିର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ କାତି ଓ ଠେଙ୍ଗା ଧରି ଉକ୍ତ ଜାଗାରେ ଥିବା କିଛି ଗଛ ହାଣିଥିଲେ ।

ବାଲେଶ୍ୱରରୁ -ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,ପରିବେଶ ପାଇଁ କଲେ ସଚେତନ

ବାଲେଶ୍ୱରରୁ -ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,ପରିବେଶ ପାଇଁ କଲେ ସଚେତନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢ଼ୁଛି। ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ଓଡ଼ିଶାର କାଶ୍ମୀର ଭାବରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ପରିଚିତ ହୋଇ ରହିଛିାଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟର ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ସହ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୧୮ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବାଇକ୍‌ରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ବାହାରି ଶୁକ୍ରବାର ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ରୋଡ଼ ସୋ’ ରେ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ।

‘ଫୁଲ’ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କାହାଣୀ

‘ଫୁଲ’ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କାହାଣୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧- ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧା ଆଜି ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅପହଞ୍ଚ। ତେବେ ଶିକ୍ଷା, ସଭ୍ୟତା, ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ଆଦିବାସୀମାନେ ସ୍ନେହର ସମ୍ପର୍କରେ ପରସ୍ପର ବନ୍ଧା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଏକତା ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାର ଶକ୍ତି, ଯାହା କଥିତ ସଭ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ସହରୀ ନାଗରିକଙ୍କଠାରେ ଦୁର୍ଲଭ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ୧୦ମ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ପଞ୍ଚମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ନାଟକ ‘ଫୁଲ’। ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ନାଟ୍ୟଚେତନା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ ସୁବୋଧ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ରଚିତ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ନାଟକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜୀବନର ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ନାଟ୍ୟକାର ତ୍ରିପତି ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମହୋତ୍ସବର ପଞ୍ଚମ ସନ୍ଧ୍ୟାର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ସଭାପତି ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସୁବାସ ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାଶ, ଭାବଗ୍ରାହୀ ପାଳ, ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପ୍ରଭା ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଏପଟେ ଦାବିପତ୍ର, ସେପଟେ ଧାରଣା

ଏପଟେ ଦାବିପତ୍ର, ସେପଟେ ଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୨।୧- ଉନ୍ନତ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଯେଉଁ ବିନାୟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକଦା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା, ସେହି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା କ୍ରମଶଃ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ତରଫରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଆଉ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ତରଫରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜବାହାଦୁର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ଦେଓଙ୍କ ୧୧୮ ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ସହରସ୍ଥିତ ଯୁବରାଜ ବଙ୍ଗଳାଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମାନ୍ୟବର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି, ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ନିମ୍ନମାନର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଟେକାଙ୍ଗିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ନିୟମିତ ପାଠ ପଢ଼ାଯାଉ ନାହିଁ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଆସୁଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉ ନ ଥିବା ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।