ବ୍ରହ୍ମପୁର

ପଞ୍ଚମା ସିଦ୍ଧ ବିନାୟକଙ୍କ ନବକଳେବର: ସଭାସ୍ଥଳକୁ ଡକା ନ ଯିବାରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପଞ୍ଚମା ସିଦ୍ଧ ବିନାୟକଙ୍କ ନବକଳେବର: ସଭାସ୍ଥଳକୁ ଡକା ନ ଯିବାରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କନିଷି,୧୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରଣ୍ଢା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ପଞ୍ଚମା ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ସିଦ୍ଧ ବିନାୟକ ପୀଠ। ସେଠାରେ ଶ୍ରୀଗଣେଶ ଅଶ୍ୱତ୍‌ଥ ବୃକ୍ଷରୁ ବାହାରିଛନ୍ତି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ବହୁ ସ୍ଥାନରୁ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଗତ ୧୦ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୩ଟାରେ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଫାଟିଯାଇ ନିଜସ୍ବ କଳେବର ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା, ଭୋଗରାଗ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ସେବକମାନେ ମନ୍ଦିର ଫାଟକ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ।

ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରିଚାଳନାଗତ ଅନିୟମିତତା ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ: ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ବଡ଼ଖେମୁଣ୍ଡି ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରିଚାଳନାଗତ ଅନିୟମିତତା କାରଣରୁ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପୀତବାସ ପାତ୍ରଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏପରି କି ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ର୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚିଠି ନଂ. ୪୨୫୭, ତା. ୧୦.୪.୨୦୧୮ ଏବଂ ଅଫିସ୍‌ ଅର୍ଡର ସଂଖ୍ୟା.୪୨୫୦, ତା. ୧୦.୪.୨୦୧୮ ଅନୁଯାୟୀ ଏନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ,୧୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାକୁ ବାଇକରେ ଗଞ୍ଜେଇ ନେଇ ଯାଉଥିବା ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଗୋଛାପଡ଼ା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡର ବବ୍‌ଲୁ ଗୁପ୍ତା ଓ ଗୋଚ୍ଛାପଡାର ମଙ୍ଗୁଳୁ ଦିଗାଲ ା

ସୁରଟରେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ ଗଣବିବାହ

ସୁରଟରେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ ଗଣବିବାହ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୁର୍ମୀ କ୍ଷତ୍ରିୟ ସଂସ୍ଥାର ୩୭ ଝିଅ ବୁଧବାର ଗୁଜରାଟର ସୁରଟରେ ସେଠାକାର ପୁଅମାନଙ୍କ ସହ ଗଣବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଗୁଜରାଟ ପଟିଦାର ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ କୁର୍ମୀ କ୍ଷତ୍ରିୟ ପ୍ରଦେଶ ସଂସ୍ଥାର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ସୁରଟରେ ୩ଥର ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥରେ ଏଭଳି ଗଣବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବୁରୁଝରୀରେ ପଞ୍ଚଦଣ୍ଡ ମିଳନ

ବୁରୁଝରୀରେ ପଞ୍ଚଦଣ୍ଡ ମିଳନ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବୁରୁଝରୀ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚଦଣ୍ଡ ମହାମିଳନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ସାହିରେ ମିରିଗିଲେଣ୍ଡି, ମଝି ସାହିରେ ଚଣ୍ଡିପୀଠ, ଗୁଡ଼ିସାହିରେ ତାଳପଡ଼ା, ମାଟିଆଡ଼ିହରେ ଚନ୍ଦନପୁର, ରୋଡ ସାହିରେ ବସନ୍ତ ବଣ ଦଣ୍ଡ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଜାତୀୟ ମାତୃତ୍ୱ ନିରାପତ୍ତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଜାତୀୟ ମାତୃତ୍ୱ ନିରାପତ୍ତା ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୧।୪: ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ମାତୃତ୍ୱ ନିରାପତ୍ତା ଦିବସ ବୁଧବାର ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଇଇସି ହଲଠାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏନ୍‌ଏସି ଲାଇଟ କିଣା ଦୁର୍ନୀତି ଘଟଣା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ପୋଲସରା,୧୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ପୋଲସରା ଏନ୍‌ଏସିରେ ଲାଇଟ୍‌ କିଣା ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିଏସ୍‌ପି ବେଣୁଧର ନାୟକ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୋଲସରା ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଲାଇଟ କିଣାରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଥିଲା। ଉକ୍ତ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ଜିଲା ସଭାପତି ସମରଜିତ ମହାନ୍ତି ୨୦୦୮ ରୁ ୨୦୧୬ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ।

କାଳବୈଶାଖୀ, ବଜ୍ରପାତରେ ବୃଦ୍ଧମୃତ

କାଳବୈଶାଖୀ, ବଜ୍ରପାତରେ ବୃଦ୍ଧମୃତ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୦ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛିଦିନ ହେଲା କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେଉଁଠି ଘରଦ୍ୱାର ଏହି କାଳବୈଶାଖୀ ତାଣ୍ଡବରେ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ବଜ୍ରପାତରେ ଗୋରୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି।

ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରପୁର ଗସ୍ତ

ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରପୁର ଗସ୍ତ

ଛତ୍ରପୁର,୧୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁରକୁ ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଓ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ସହ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ପରେ ଛତ୍ରପୁର ସବ୍‌ଜେଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ବୁଝିଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରେ ଛତ୍ରପୁର ସର୍କିଟ ହାଉସଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏକ ଆଲୋଚନା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ସେ କହିଥିଲେ, ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ଅଞ୍ଚଳ ସମସ୍ୟା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ। ଏଣୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ଆସିଛି।

ମିଳୁନି ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ପ୍ରାପ୍ୟ: ବ୍ଲକ ଘେରିଲେ ମଲାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ମିଳୁନି ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ପ୍ରାପ୍ୟ: ବ୍ଲକ ଘେରିଲେ ମଲାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ ମଲାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ। ଏନେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି।

କାଳବୈଶାଖୀରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

କାଳବୈଶାଖୀରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଏସ. ଛଚିନା ପଞ୍ଚାୟତର ବେଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ପାଣୁ ଦାସଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ପରିବାର ସହ ପାଣୁ ଉକ୍ତ ଘରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରି କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ।

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ ଅଣ୍ଡାରୁ ବାହାରିଲେ ଛୁଆ

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ ଅଣ୍ଡାରୁ ବାହାରିଲେ ଛୁଆ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦।୪- ଋଷିକୁଲ୍ୟା ମୁହାଣରେ ବିରଳ କଇଁଛ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ ଗଣଅଣ୍ଡାଦାନ କରିବାର ୪୫ରୁ ୬୦ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ସେହି ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ବାହରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିିଳିଛି। ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ହେଉ ପଛେ ବର୍ଷା ହୋଇଯିବାରୁ ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ବାହାରିବାରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି ବୋଲି ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବନ ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ ମାର୍ଥା କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେହେତୁ ଏବେ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ତେଣୁ ଏହି ଶାବକମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଣଠାରୁ ୩ କି.ମି ମଧ୍ୟକୁ ନେଇ ଛଡାଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ନବୀନଙ୍କୁ ୯ ମାସ ପରେ ମନେପକାଇଲେ ଶାହ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦।୪- ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିକଟ ହୁଗୁଳାପଟ୍ଟା ଗ୍ରାମର ଗରିବ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ନବୀନ ସ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ୯ ମାସ ପରେ ମନେ ପକାଇଲେ ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହ। ସେହି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାଗ୍ରସ୍ତ ନବୀନଙ୍କୁ ଶାହଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନଗଦ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରେ ଅମିତ୍‌ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ।

ସ୍କୁଲ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ସ୍କୁଲ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର,୧୦।୪- କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ସିନ୍ଦୁରାପଡା ଗ୍ରାମ ଛକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ସ୍କୁଲ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ପଥରାପଲ୍ଲି ଗ୍ରାମର ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି।

ମଦବ୍ୟବସାୟୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୨ ଅଟକ

ଶେରଗଡ,୧୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ କୃର୍ଷ୍ଣ ସ୍ବାଇଁ ଓରଫ ଚଇଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ୪ ଦିନ ପୁରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୪ ଟା ବେଳେ କୃର୍ଷ୍ଣଙ୍କୁ ୬ଜଣ ଯୁବକ ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କାତିରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସିର ୬ ଓ୍ବାର୍ଡ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ

ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସିର ୬ ଓ୍ବାର୍ଡ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଏନ୍‌ଏସିର ୩, ୭ ଓ ୮ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଗତ ମାସରେ ୧, ୨ ଓ ୬ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟ ୬ ଛୁଇଁଛି।

ଗଞ୍ଜାମ କଂଗ୍ରେସର ଉପବାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗଞ୍ଜାମ କଂଗ୍ରେସର ଉପବାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୪-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗାନ୍ଧୀନଗର ଛକସ୍ଥିତ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥଳରେ ସୋମବାର ୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଉପବାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ସେଠାରେ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତା ଓ ଜାତିଆଣ ହିଂସା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା। ଶାସନ କ୍ଷମତା ପାଇବା ପରେ ଭାଜପାର ଉପତ୍ାତ ବଢ଼ି ଯାଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଓ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ପ୍ରବଳ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏଆଇସିସି (ନିଖିଳ ଭାରତ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି) ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା।

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୪-ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚ୍ୟାଉ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭାବାନଗରସ୍ଥିତ ବାସଭବନ ଆଗରେ ସୋମବାର ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଘଣ୍ଟଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ମହାନଗରରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ପ୍ରତିବାଦରେ ମଞ୍ଚର ୩୭ତମ ଘଣ୍ଟ ପିଟି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଡକାୟତି ଘଟଣା:ଦୁଇ ମାସ ପରେ ୬ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଘଟଣା:ଦୁଇ ମାସ ପରେ ୬ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୪-ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨୮ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲର କର୍ମଚାରୀ ବିଜୟ ନାୟକଙ୍କ ଘରୁ ଡକାୟତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବାର ଦୁଇ ମାସ ପରେ ଏହାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଆଉ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବେବି ଫେରାର ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଜୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଠକ୍କରବାପା ଆଶ୍ରମ ଅନ୍ତେବାସିନୀଙ୍କ ଅନଶନ

ଠକ୍କରବାପା ଆଶ୍ରମ ଅନ୍ତେବାସିନୀଙ୍କ ଅନଶନ

ବାଲିପଡ଼ା,୯।୪-କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ନିମଖଣ୍ଡିଠାରେ ଥିବା ଠକ୍କରବାପା ଆଶ୍ରମରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୋଠା ଭଙ୍ଗାଯିବା ପାଇଁ ଆଶ୍ରମର ୨୮ ଅନ୍ତେବାସୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଉକତ୍ଳ ବାଳାଶ୍ରମକୁ ପଠାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଶ୍ରମ ପରିସରରେ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନଶନରେ ବସିଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଓ ସରପଞ୍ଚ ।

 ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟି  ୯ ଗୁରୁତର

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟି ୯ ଗୁରୁତର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୯।୪-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କୋଟଗଡ ବ୍ଲକ ଓରା ପଞ୍ଚାୟତ ଲାମ୍ବାବାଲି ବୁଲାଣିରେ ସୋମବାର ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି । ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୨୫ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୬ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଗାଡି ଚାଳକ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ବସ୍‌ ଜବତ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି ।

ଅଭିଯାନ-୨୦୧୮ ଦଳ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ

ଅଭିଯାନ-୨୦୧୮ ଦଳ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୪-ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ, ସଡକ ସୁରକ୍ଷା, ଜାତୀୟ ସଂହତି, ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା, ମଧୁମେହ ମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାର ବଡଗାଁ ଆଇଟିଆଇର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଅଭିଯାନ-୨୦୧୮ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଇଟିଆଇର ଭାରତ ସ୍କାଉଟ୍‌ସ ଓ ଗାଇଡ୍‌ସ, ୟୁଥ ରେଡକ୍ରସ, ରୋଡ ସେଫ୍ଟି କ୍ଲବ, ଲିଓ କ୍ଲବ, ୟୁଥ ହଷ୍ଟେଲ ଆସୋସିଏଶନର ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୪ ବାଳିକା, ୨୪ ବାଳକଙ୍କ ସମେତ ୧୨ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମର୍ଥକ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନ ଦଳର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲା ଓ ସଦର ମହକୁମା ପରିଭ୍ରମଣ କରି ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର, ମଧୁମେହ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର ଆୟୋଜନ ସହ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଶିବିର ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି।

୯୦ ଦିନରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଘର ପଟ୍ଟା

୯୦ ଦିନରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଘର ପଟ୍ଟା

ଭଞ୍ଜନଗର,୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସହରର ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଘର ପଟ୍ଟା ସହ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଘର ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ (ଜୁନ୍‌ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା) ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଘର ପଟ୍ଟା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଭଞ୍ଜନଗର ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ସହାୟତାରେ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ର

୫ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କଲେ ବିଧାୟକ

୫ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କଲେ ବିଧାୟକ

ଛତ୍ରପୁର,୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ସମ୍ପର୍କ ମେଳା ସୋମବାର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମେଳାକୁ ଛତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଡା.ପ୍ରିୟାଂଶୁ ପ୍ରଧାନ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ବିଧାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା କହିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ, ସମବାୟ ଓ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସଭାରେ ବିଧାୟକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।