Dharitri News

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୨୯ରୁ ପୁରୁଷ ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ

ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୨୯ରୁ ପୁରୁଷ ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୫।୧- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀ ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବରେ ଶୁକ୍ରବାର ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ପୁରୁଷ ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖଦଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଥିବା ବେଳେ କନ୍ଧମାଳରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟରତ।

ନଷ୍ଟ କରାଗଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ

ନଷ୍ଟ କରାଗଲା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ

ବାଲିଗୁଡ଼ା,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବାଲିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ କୁଟିକିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସାଉଟିକିଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରାୟ ୨୮ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ବାଲିଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ନଷ୍ଟ କରିଛି । ବାଲିଗୁଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ଅଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଜନ ସମ୍ପର୍କ ଶିବିର ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନ କରୁଛି । ତଥାପି ଏହା ବନ୍ଦ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କରୁଛି । ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଆଇଆଇସି ସତ୍ୟବ୍ରତ ରାଉତ,ଏସ୍‌ଆଇ ତୃପ୍ତି ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ସମେତ ପୋଲିସ୍‌ ଫୋର୍ସ ସାଉଟିକିଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

୨ ମଦ ଭାଟିରେ ଚଢ଼ାଉ

୨ ମଦ ଭାଟିରେ ଚଢ଼ାଉ

ଫିରିଙ୍ଗିଆ,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଗୁରୁପଡା ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୨ ଦେଶୀ ମଦ ଭାଟିରୁ ପୋଚ ନଷ୍ଟ କରିଛି। ୭୫ ଜାରରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ ଲିଟର ପୋଚକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୩/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଚଢ଼ାଉ ବେଳେ ମଦ ଭାଟି ମାଲିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ମଦ କାରବାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଧିରେନ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୪।୧- ଗୁରୁବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେତେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରୁ ଫେରାଇ ଦେବା ପ୍ରତିବାଦରେ କର୍ପୋରେଟର ଅନିଲ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବା ସହ ରେଳ ଧାରଣାରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଆଣିଥିଲା। ଫଳରେ ତୀର୍ଥ ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ରେଳ ଛାଡ଼ିଥିଲା।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ୨୦ ଆଇସିୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୪।୧- ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ଶେଷରେ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲରେ ଗୁରୁବାରଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି ୨୦ଟି ଆଇସିୟୁ। ଯାହାଫଳରେ ଏଣିକି ରୋଗୀ ସେବା ସହଜ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ଆଇସିୟୁ ଥିଲା। ଏହି ଆଇସିୟୁଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ଇନ୍‌ଡୋର୍‌ କୋଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିଲା। ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଇସିୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁ ନ ଥିଲା। ଏଣୁ ଅନେକ ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁ ସୁବିଧା ମିଳୁ ନ ଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତଃ କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ ପଠାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ରୋଗୀ ସେବା ସାଂଘାତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହୋଇପଡ଼ୁଥିଲା। ଏଣୁ ଏଠାରେ ଆଇସିୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ଦାବି ହେଉଥିଲା।

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ୍‌

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ବଢ଼ୁଛି। ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଶାଖା ପରିଚାଳକ କହୁଛି କହି ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ କରୁଛନ୍ତି ଦୁର୍ବୁତ୍ତ। ଏନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଉନାହିଁ। ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରୁଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ଠକାମିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ପାହାଡ଼ କାଟି ରାସ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଜଳନ୍ଧର

ପାହାଡ଼ କାଟି ରାସ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଜଳନ୍ଧର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୪।୧- ପୂର୍ବପୁରୁଷର ଭିଟାମାଟି। ଏପଟେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ। କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗ୍ରାମର ୪ପରିବାର ଗ୍ରାମ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ। କ’ଣ କରିବେ କିଛି ବି ଭାବି ପାରିଲେ ନାହିଁ। ବାପା, ସ୍ତ୍ରୀ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆଉ କେଉଁଠି ରହିବେ ତାହା ଥିଲା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏପଟେ ଭିଟା ମାଟିର ସ୍ବପ୍ନ ଯେପରି ମନକୁ ଆନମନା କଲା। ବାସ୍‌ ସେଇଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି। ମାଟି ଛାଡିବି ନାହିଁ କି କୁଆଡେ ଯିବି ନାହିଁ, ଯାହାବି ହେଉ ମୋ ଗଁାକୁ ରାସ୍ତା କରିବି। ବର୍ଷେ ହେବ ଅସମ୍ଭବ ମନେହେଉଥିଲେ ହେଁ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦେଖାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଲକ ତୁଡିପାଜୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁମି ଗ୍ରାମର ଜଳନ୍ଧର ନାୟକ। ଗୁମି ଗ୍ରାମ ହେଉଛି ପାହାଡ ଘେରା ଅଞ୍ଚଳ। ପୁତୁଡି ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଇ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଏଠାକୁ ଯିବାକୁ ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେହିପରି ଆଇଟିଆଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦେଇ ଗଲେ ୫ପାହାଡ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପାହାଡ ଦେଇ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନାହିଁ। ତେଣୁ କେଉଁପଟରୁ ବି ଯିବା ଆସିବା କଷ୍ଟକର। ପୁତୁଡି ପଟେ ଗଲେ ତାହା ଫୁଲବାଣୀରୁ ୧୬/୧୭ କିମି ହେବ। ବର୍ଷା ଦିନେ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ।

ବିଷକ୍ରିୟାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବିଷକ୍ରିୟାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଆସିକା,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧରାକୋଟ ଥାନା ମୁଣ୍ଡମରାଇ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ବିଷକ୍ରିୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୋଲାଇ। ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ଟାରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଉତ୍କଟ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ମୋହନ ବାରିକ କହିଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଧରାକୋଟ ପୋଲିସ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଜବତ କରିବା ସହ ସେଠାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛି। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୀଟନାଶକ ପିଇଲେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ବଟି ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ, ୨ ହୋମଗାର୍ଡ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ବଟି ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗ, ୨ ହୋମଗାର୍ଡ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଶଙ୍କରାଖୋଲ, ୪।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଟିକାବାଲି ଥାନାର ୨ ହୋମଗାର୍ଡ ନିଶାସକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁରୁବାର ଟିକାବାଲି ଆଇଆଇସି ଆଦିତ୍ୟ କୁମାର ସେଠୀ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ

ଦିଗପହଣ୍ଡି, ୪।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବାସୁଦେବପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜନୈତିକ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ୨ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ଏହା ଉଗ୍ରରୂପ ନେଇଛି।

ପୋଲସରା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୧୧୬୩ ପକ୍ଷୀ

ପୋଲସରା,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୋଲସରା ବନାଞ୍ଚଳର ୧୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ବୁଧବାର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୋଲସରା ସେକ୍ସନର ୪, କୋଦଳା ସେକ୍ସନର ୫ ଓ ଭାବରଡ଼ା ସେକ୍ସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ପୋଲସରା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୨୦ଟି ପ୍ରଜାତିର ୧୧୬୩ଟି ପକ୍ଷୀ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ଦାସ, ପୋଲସରା ବନପାଳ ଉମାକାନ୍ତ ଦାସ, ଭାବରଡ଼ା ବନପାଳ କାଶୀନାଥ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, କୋଦଳା ବନପାଳ ବଂଶୀଧର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ବନରକ୍ଷୀ ସୁକାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ମିନାକ୍ଷୀ ମାର୍ଥାଙ୍କ ସମେତ ପାରା ଷ୍ଟାଫମାନେ ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷୀ ଗଣନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଗୋଛାବାଡ଼ିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୬ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଗୋଛାବାଡ଼ିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୬ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ପୋଲସରା,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୋଲସରା ବ୍ଲକ ଗୋଛାବାଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୪ ପରିବାରର ୬ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଝଡ଼ିଆ ଡାକୁଆ, ନଦିଆ ଡାକୁଆ, ସୁଦର୍ଶନ ଡାକୁଆ ଓ ବୁଲୁ ଗୌଡ଼ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୁଦର୍ଶନ ଓ ବୁଲୁଙ୍କର ଦୁଇ ବଖରା ଲେଖାଏ, ଝଡ଼ିଆ ଓ ନଦିଆଙ୍କର ବଖରାଏ ଲେଖା ପୋଡ଼ି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କୌଣସି କାରଣ ଜଣାପଡ଼ି ନ ଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିବା ଯୋଗୁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ବାହାର କରିପାରି ନ ଥିଲା। ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଗୋଛାବାଡ଼ି ସର୍କଲର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଅଣ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଅଣ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି-ଚିକିଟି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର ମଦନମୋହନପୁର ଗ୍ରାମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାରୁ ଜଣେ ଅଣ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବ୍ରେଲି ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରେଲି ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୪।୧: ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ଅଶୋକନଗରଠାରେ ଗୁରୁବାର ବ୍ରେଲି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମିଲଟନ ସେବା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ଡା. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚ୍ୟାଉପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଡିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବାସ ମହାରଣା ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ଲକ ଆଗରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି  ଧାରଣା

ବ୍ଲକ ଆଗରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି ଧାରଣା

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁରରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଓ ସମବାୟ ସମିତି ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ଅଭାବରୁ ଚାଷୀମାନେ ଅଭାବୀ ଧାନ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହା ପ୍ରତିବାଦରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭ୍ୟ ସୀତାରାମ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭୀମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ ବୁଧବାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଆଗରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି କରି ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ବିଡିଓ ଲୋକନାଥ ଦଳ ବେହେରା, ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଆଇଆଇସି ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ ସ୍ନେହାସିନୀ ବେହେରା ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ଧାନକୁ ଏଠାରୁ ହିଁ କିଣି ନେଉ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଡି ବସିଥିଲେ।

ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଭଞ୍ଜନଗର,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପରିଣତ ବୟସରେ ସୁଖ ମିଳିଲାନି। ୫ ପୁଅ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ରହିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ପାଳି କରି ପୁଅମାନେ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିଲେ। ଏପରି ବଞ୍ଚି ରହିବା ଅପେକ୍ଷା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଥାନା ଗଣ୍ଡିଶୁଳାରେ ବୁଧବାର ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଗଣ୍ଡିଶୁଳାର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଦଳାଇ (୮୦) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ହେମ (୭୫) ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଭଞ୍ଜନଗର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଛି । ଏ ନେଇ ନଂ.୧/୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ତଦନ୍ତ ସରିବା ପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଉତ୍କଳ କେଶରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

ପହଞ୍ଚିଲେ ୧୦ ଜିଲାର ହଜାରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ

ପହଞ୍ଚିଲେ ୧୦ ଜିଲାର ହଜାରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୩।୧- ଓଡ଼ିଶାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କରାଇବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୭ରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ୧୦ ଜିଲାରୁ ଏକ ହଜାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବୁଧବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସି:ହାଇବ୍ରିଡ୍‌, ମିନି କମ୍ୟୁନିଟି ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ଛତ୍ରପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି)ରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରହିଛି। ସେହିପରି ବିଏମ୍‌ସିରେ ଥିବା ସ୍ଲମ୍‌ (ବସ୍ତି) ଅଞ୍ଚଳରେ ମିନି କମ୍ୟୁନିଟି ଟଏଲଟର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସମାନ। ବିଏମସିର ଘରଗୁଡିକରେ ଚାଲିଥିବା ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ସରୁନି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ସମୀକ୍ଷା ହେଉଛି। ମାତ୍ର କୌଣସି ଚିତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ମାସରେ ଛତ୍ରପୁରଠାରେ ଜିଲା ସହରାଞ୍ଚଳ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଡୁଡା) ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ଏହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର କମିଶନର ମଧ୍ୟ ମଝିରେ ମଝିରେ ଛତ୍ରପୁର କିମ୍ବା ବ୍ରହ୍ମପୁରଠାରେ ବୈଠକ କରି ସମୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଡେଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଘୁଞ୍ଚାଯାଉଛି।

କେବେ ସୁଧୁରିବ ପୁତୁଡ଼ି, ପକଡ଼ାଝର ଜଳପ୍ରପାତ ରାସ୍ତା

କେବେ ସୁଧୁରିବ ପୁତୁଡ଼ି, ପକଡ଼ାଝର ଜଳପ୍ରପାତ ରାସ୍ତା

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/ଖଜୁରିପଡା, ୩।୧- ଏବେ ଚାଲିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ। ଫେବୃୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଚାଲିବ। ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବିଭବ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ରହିଛି ବହୁ ମନୋରମ ପରିବେଶ। ଏଠିକି ଯିଏ ଆସିଛି, ସେ ହିଁ ଜାଣିଛି ମନ ଭୁଲାଣିଆ ଏହି ବଣ ପାହାଡ ଘେରା ଜିଲାକୁ। ସବୁ ପରେ ବି ଏମିତି ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ରାସ୍ତା ନାହିଁ। ଫଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୁହଁ ଫେରାଉଛନ୍ତି। ଜିଲାକୁ ବହୁ ଯୋଜନାରେ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ଆସୁଥିଲେ ହେଁ ତାହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଯାହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଫୁଲବାଣୀର ପୁତୁଡି ଓ ଖଜୁରିପଡାର ପକଡାଝର ଜଳପ୍ରପାତ। ଖଜୁରିପଡା ବ୍ଲକ ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପା ପଞ୍ଚୟତ କୁରୁମୁଣିରେ ରହିଛି ପକଡାଝର ଜଳ ପ୍ରପାତ। ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର କୁହାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ସରକାରୀ ଫାଇଲ ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ରହିଛି।

ମଦ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ

କୋଦଳା, ୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଦଣ୍ଡୀଶ୍ୱର ଛକ, ମାଛ ବଜାର, ଏରଗୁଲା ସାହି ଓ ମଠସରସିଂରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢାଉ କରି ୧୮୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ କରିବା ସହ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଡିଏସ୍‌ଇ ବି. କେ. ସିଂହ ସାମନ୍ତ, ଆଇଆଇସି ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, ଗଙ୍ଗା ପାଇକରାୟ, ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ନବସ୍ମିତା ନାଏକ, ଏଚ ଏସ ମଲ୍ଲିକ, କେ. ଏଲ. ପାଇକରାୟ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଚଢାଉରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ମାଙ୍କଡ଼ଡିଅଁ। ଜଳପ୍ରପାତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ମାଙ୍କଡ଼ଡିଅଁ। ଜଳପ୍ରପାତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ, ଖସଡା ଜଳପ୍ରପାତ, ଜିରାଙ୍ଗ ବୌଦ୍ଧମନ୍ଦିର, ଗଣ୍ଡାହାତୀ ଜଳପ୍ରପାତ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି ଭଳି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥାଏ। ସେଭଳି ଗଜପତି ଜିଲାର ଆର.ଉଦୟଗିରି ବ୍ଲକ, ସିଆଳଲଟି ପଞ୍ଚାୟତର କାନକଟା ଗଁା ନିକଟରେ ଏକ ନୂତନ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାର ନଁ। ହେଉଛି ମାଙ୍କଡଡିଆଁ ଜଳପ୍ରପାତ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଆର.ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଡ଼ାବରାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର କରଞ୍ଜ ସାହି ଏବଂ ଛେଲାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ଅଞ୍ଜରବା ଗ୍ରାମର ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛକୁ ବୁଧବାର ଅବକାରୀ ପୋଲିସ ନଷ୍ଟ କରିଛି। ପ୍ରାୟ ୧୪୬ ଏକର ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଗଜପତି ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ଶିବସିସ୍‌ ପଣ୍ଡା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହି ଏହି ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଆର.ଉଦୟଗିରି ଏସଡିପିଓ ଅନୀଲ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆଇଆଇସି ପ୍ରଭାକର ପଣ୍ଡା, ଅବକାରୀ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁଦାମ ପଣ୍ଡା ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏନ୍‌ସିବି କୁଜବ ଏବଂ ଦୁଇ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସଦଳବଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମେସିନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ କଟାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଏବଂ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ,  ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪

ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ, ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪

ବୁଗୁଡ଼ା,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହୋଇଥିଲା । ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ବନାଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪ପକ୍ଷୀଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଫାଣ୍ଡିଠାରୁ ୫ କିମି ଦୂର ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ଧସାହି ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧ଟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ମାଝି ଓ ଜର୍ଜ ମାଝି। ଆହତମାନଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।