ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଅଚଳ ହେବ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ

ଅଚଳ ହେବ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୫ା୯-ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସାଦ ଗୌଡଙ୍କ ଖଣ୍ଡ ବିଖଣ୍ଡିତ ମୃତଦେହ ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୂଅରୁ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ଡାକ୍ତର ହୃଷୀକେଶ ତ୍ରିପାଠୀ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ପୋଲିସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ା

ମୋଦି-ମାଲ୍ୟାଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ

ମୋଦି-ମାଲ୍ୟାଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫ା୯-ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥାନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାପୁଜୀ ଆଶ୍ରମ ଛକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଠକେଇ କରିଥିବା ପଳାତକ ମଦ ସମ୍ରାଟ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରାଯାଇଛି।

ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଳକ ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ଧାରଣା

ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଳକ ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ଧାରଣା

ପାଟପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଆଡପଡାସ୍ଥିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ସହ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ଫଲ୍‌ସ ବିଲ୍‌ କରି ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଅଭିଯୋଗ

କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଜଗଦଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ନଳକୂପ ଚାନ୍ଦିନି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଫଲସ୍‌ ବିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ୧୩ନଂ ୱାର୍ଡବାସିନ୍ଦା ବୁଧବାର କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବିଡିଓଙ୍କୁ ଡ଼ାକ ଯୋଗେ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ନକଲ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ ଏବଂ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡ଼ାକ ଯୋଗେ ପଠାଯାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାତ୍ରପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ତୁମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୁଜୁଲିଂଗି, ବୁରାତାଲ ଓ ତୁମ୍ବା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟିକା ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷାଦେବୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଛି।

ସୁରାଟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଘଟପର୍ବ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ

ସୁରାଟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଘଟପର୍ବ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧୪.୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରାଟଠାରେ ଗତ ୮ ଓ ୯ ତାରିଖ ୨ଦିନ ଧରି  ଓଡ଼ିଶା ପର୍ବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଉତ୍ସବ ଅନ୍ତରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ାର ଉପଖଣ୍ଡ କଳାକାର ସଂଘ ପ୍ରଚେଷ୍ଠାରେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘଟପର୍ବ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ ହୋଇଥିଲା।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଶେରଗଡ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ନଇବନ୍ଧ ଗ୍ରାମ ଛକରେ ଗୁରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମିହିରିକଣା ଗ୍ରାମର ଅଲେଖ ନାୟକ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗୋଠଗାଁର ନଣ୍ଡା ସୁଆସିଆ ବାଇକ(ଓଡି୦୭ଏମ୍‌-୨୩୩୭)ଯୋଗେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଁଙ୍କୁ ଫେରୁଥିବାବେଳେ ନଇବନ୍ଧ ଗ୍ରାମ ଛକରେ ଅଲେଖଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲେ।  ହିଞ୍ଜିଳି ମେଡିକାଲ ନେବା ବାଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଶେରଗଡ ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ନାୟକ ପହଞ୍ଚତ୍ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇବା ସହ ନଂ.୭୯/୨୦୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ପାଣି ଭାବି ଡିଜେଲ ପିଇ ୫ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ

ପାଣି ଭାବି ଡିଜେଲ ପିଇ ୫ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୪।୯: ପାଣି ଭାବି ଡିଜେଲ ପିଇ ଜଣେ ୫ବର୍ଷ ବାଳକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ।  ଏଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ କାଳିଆଘାଇ ଗ୍ରାମରେ। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ହଳଦୀ ବିହନ, ହେଲେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫୋପଡ଼ା ହୋଇଛି ଶହ ଶହ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ: ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ହଳଦୀ ବିହନ, ହେଲେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫୋପଡ଼ା ହୋଇଛି ଶହ ଶହ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ: ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଥାନା  ଅଧୀନ ବଙ୍ଗରଦୁଆ ଘାଟିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ହଳଦୀ ବିହନ ଫୋପଡା ଯାଇଥିବା ଶୁୁକ୍ରବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂଜା ପାଇଲେନି ବିଦ୍ୟାଦାତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୪ା୯: ହିନ୍ଦୁଧର୍ମରେ ୩୩କୋଟି ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗଣେଶଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଦାତା କୁହାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି, ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ବିଦ୍ୟା ମିଳେ। ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଗଣେଶ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଗୁରୁବାର ଥିଲା ଗଣେଶ ପୂଜା। କିନ୍ତୁ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି। 

ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଠକେଇ ଘଟଣା, ଜଣେ ଗିରଫ

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ବାଲିପଦରରେ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ଼ ବଦଳାଇ ୫୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରଛି। ସେ ହେଲେ  ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ଦୁଲୁକିଆ ଗ୍ରାମର ନାରାୟଣ ଦିଗାଲ। ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ  କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନାରେ ନଂ.୧୫୦/୧୮ରେ ଏକ ଠକେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।  ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଆସିକା ଥାନା ଭେଟନଈ ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାହାକ ଜୁନ ୨ତାରିଖରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ବାଲିପଦର ଏଟିଏମ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସେ ନାରାୟଣଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ।

ଜେଲରୁ ଫେରାର ବାବୁଙ୍କ ସୁରାକ୍‌ ମିଳିନି,ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲରୁ ବିଚାରାଧୀନ ବନ୍ଦୀ ବାବୁ ନାୟକ ଫେରାର୍‌ ହେବାର  ୩ ଦିନ ପରେ ବି ପୋଲିସ ତାଙ୍କର ସୁରାକ୍‌ ପାଇପାରୁନାହିଁ। ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ପ୍ରାୟ ଅଧଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଟଣାର ଟିକିନିଖି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜେଲ ବିଭାଗ ଡିଆଇଜି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବିଧାୟକ ଡାକିଲେ, ଆସିଲେ ନାହିଁ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୪ା୯- ଫୁଲବାଣୀ ବିଧାୟକ ଦୁଗୁନୀ କହଁର ଗୁରୁବାର ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକିବା, ନିଜେ ନ ଆସି କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ପଠାଇବା ଏବଂ ଶେଷରେ ୨/୩ଟି ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ମେସଜ ଦ୍ୱାରା ମନା କରିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଡାକି ନ ଆସିବା ପଛରେ କାରଣକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।  ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮.୧୦ ମିନିଟ୍‌। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସି ଏକ ଚିଠି ଦେଇଗଲେ। କହିଲେ ବିଧାୟକ ସାଢ଼େ ୨ଟା ବେଳକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବରେ ମିଟିଂ ରଖିଛନ୍ତି। 

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନିତ

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନିତ

ଛତ୍ରପୁର,୧୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛତ୍ରପୁର କଲେଜ ପରିସରରେ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲାପରିଷଦ ସଭାପତି ସୁବାସ ବେହେରା, ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ୍‌. ଧନଞ୍ଜୟ ରେଡ୍ଡୀ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଅମିତା ସାହୁ, ବିଡିଓ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ନାୟକ, ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ତହସିଲଦାର ଶରତ କୁମାର ପାତ୍ର, ଜିଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଏସ୍‌. କିଶୋର ରେଡ୍ଡୀ, ସରପଞ୍ଚ ପୀତାମ୍ବର ପଣ୍ଡା ଓ ଏସ୍‌. ଚକ୍ରପାଣି ରେଡ୍ଡୀ, ଛତ୍ରପୁର କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ସୌଭାଗ୍ୟ କୁମାର ସାହୁ, ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ, ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସାହୁ, ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ରାଜେଶ ମହାରଣା, ସୁଧୀର ନାହାକ, ମାନସ କୁମାର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯାନ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଅତିଥି ମାନେ କହିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଜିଲାର ୫ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। 

୨୫ ଫୁଟ ମୂର୍ତ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

୨୫ ଫୁଟ ମୂର୍ତ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୪ା୯-ମହାନଗରରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ  ଗଣେଶ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଅଶୋକନଗର ଯୁବ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ୨୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଲାଲବାଗ୍ଟା ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଛି ା ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଉତପେଟା ସାହି ଯୁବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପିରାମିଡ ଆକୃତିର   ମେଢ ବେଶ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଛି। କୁଠାରୀ ମନ୍ଦିର ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗେଟବଜାର, ଗୋଇଲୁଣ୍ଡି ବଣିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଇଲୁଣ୍ଡିରେ ଏବଂ ରାଉତପେଟା  ସାହି, ତ୍ରିବେଣୀନଗର, ଫୁଲ ସୁନ୍ଦରୀ ସାହି, ଗୌଡ ସାହି, ବାଲାଜୀ ପେଣ୍ଠ ସାହି,  ବ୍ରହ୍ମାନଗର, ହିଲପାଟଣା ସମେତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ମଣ୍ଡପରେ ବିଘ୍ନବିନାୟକଙ୍କ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ସମସ୍ତ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆଧୁନିକ ସାଜସଜ୍ଜା ବେଶ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଛି ା

ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୭୬ ଫୁଟର ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର

ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୭୬ ଫୁଟର ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୪ା୯- ବ୍ରହ୍ମପୁର ହିଲପାଟଣାର ଶ୍ରୀଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମନ୍ଦିର ଓ ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୭୬ ଫୁଟ। ଦୀର୍ଘବର୍ଷରୁ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବେଢ଼ା ଭିତରେ ରହିଛି ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର। ସବୁବର୍ଷ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀରେ ସିଦ୍ଧ ବିନାୟକଙ୍କ ୩ ଦିନିଆ ପୂଜା ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହାସହ ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଉଭୟ ଉତ୍ସବରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହେଉଛି ଏବଂ ହୋମଯଜ୍ଞ, ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ, ଭଜନ ସମାରୋହ ଆଦିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସମେତ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମାନ୍ତରୁ ଗଜାନନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି।

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ମେଡିକାଲରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ମେଡିକାଲରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ମେଡିକାଲରେ ବିଭିନ୍ନ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ବଣିକ ସଂଘ ସଭାପତି ଜନରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ କିଛି ସଚେତନ ନାଗରିକ ମେଡିକାଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ଯଦି ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଲାଗିରହେ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ବଣିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଚଳିତମାସ ଶେଷ ରବିବାର ସୁଦ୍ଧା ଧାରଣା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମେଡିକାଲ ଇନ୍‌ଚାର୍ଜ ତଥା ପ୍ରସୂତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ବାଲ୍‌ଗୋପାଲ ବେହେରାଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ ମେଡିକାଲ ସମସ୍ୟା ସୁଧାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଠା ଜାରି ରହିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ।

ଏଆଇଟିୟୁସିର ଜନଜାଗରଣ ରଥକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଏଆଇଟିୟୁସିର ଜନଜାଗରଣ ରଥକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅଖିଳ ଭାରତ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନ କଂଗ୍ରେସ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଏଆଇଟିୟୁସିର ଜନଜାଗରଣ ଯାଥା ରଥକୁ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଏନ୍‌ଏସିରେ ଠିକା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଏନ୍‌ଏସିର ଠିକା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଠିକ ସମୟରେ ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଗୁରୁବାର ଧାରଣାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଟାଉନ ଓ ଟାଉନ ବାହାରେ କୁଢ କୁଢ ଆବର୍ଜନା ଜମା ହୋଇ ରହିଛି। ଠିକାସଂସ୍ଥା ଠିକ୍‌ରେ ପାରିଶ୍ରମିକ ଦେଉ ନଥିବା, ୪୦ଜଣ ବଦଳରେ ୩୫ଜଣ କର୍ମଚାରୀରେ କାମ କରିବା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କୁକୁର କାମୁଡାରେ ନାବାଳିକା ଗୁରୁତର

କୁକୁର କାମୁଡାରେ ନାବାଳିକା ଗୁରୁତର

ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ,୧୩।୯- ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ତାରସିଂ ଥାନା ଲୁଣ୍ଡୁରୁପଦର ଗ୍ରାମର ଘନ ବେହେରାଙ୍କ ଝିଅ ମାନିନି (୩ ବର୍ଷ) ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ପାଗଳା କୁକୁର କାମୁଡ଼ାରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ମାଂସ ଛିଡାଇ ନେଇଛି କୁକୁର। ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡ଼ାକ୍ତର ଅଭାବରୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମାନିନିଙ୍କୁ ଭଞ୍ଜନଗର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ନାଳକୁ ମୋପେଡ ଖସି ଚାଳକ ମୃତ

ନାଳକୁ ମୋପେଡ ଖସି ଚାଳକ ମୃତ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ ଆଲପୁର ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ମୋପେଡ଼ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ନାଳକୁ ଖସି ପଡିବାରୁ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ବଜାର କାଠମେଣ୍ଟୁ ସାହିର ସୁରେଶ ରାଉଳ(୪୦)।

ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ପୋଲସରା,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୋଲସରା  ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବଳରାମ ସେଠୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଭଞ୍ଜନଗରଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିରରୁ ଉପକରଣ ପାଇ ନ ଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ଏହି ଶିବିରରେ ନିଜ ନାମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଞ୍ଚମା ପୀଠରେ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଞ୍ଚମା ପୀଠରେ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀ

କନିଷି,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଞ୍ଚମା ବିନାୟକ ପୀଠରେ ଗୁରୁବାର ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଅବସରରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଜନ୍ମଦିନରେ ଗଜାନନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସମେତ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌ ଓ ଗଜପତି ଜିଲାରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଥୀରେ ଅଗ୍ରପୂଜ୍ୟଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମାନସିକ ପୂରଣ ହୁଏ ବୋଲି ପ୍ରାଚୀନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଛି।

ବାଲିଗୁଡ଼ା: ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ା: ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧୩.୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ସଦର ଟାଉନ୍‌ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟାଦାତା ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।