ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଜିଡିସିଏ ବିବାଦ: ହେଲା ଗୋଟିଏ ଚୟନ ଶିବିର

ଜିଡିସିଏ ବିବାଦ: ହେଲା ଗୋଟିଏ ଚୟନ ଶିବିର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୫ା୫:ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କ୍ରିକେଟ ସଂଘ (ଜିଡିସିଏ)ରେ ଦୁଇଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦ ଆଂଶିକ ସମାଧାନ ହୋଇଛି। ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି ୨୦୧୩ ମସିହାର ପଦାଧିକାରୀ। ଫଳରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ହିଁ ଗୁରୁବାର କଳାହାଣ୍ଡି କପ୍‌ ଏବଂ ୧୬ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଦଳ ପାଇଁ ଚୟନ ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। କଳାହାଣ୍ଡି କପ୍‌ ପାଇଁ ୫୫ଜଣ ଏବଂ ୧୬ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଦଳ ପାଇଁ ୪୦ଜଣ ଖେଳାଳି ନାମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୫ ମସିହା ସଂଘର ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ତ୍ରିଲୋଚନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ସଭ୍ୟ ଡ.ଦେବଦତ୍ତ ସିଂ ଦେଓ, ଡ.ଦେବାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାସ, ଦିଲୀପ ପାତ୍ର, ରୂପେଶ ମହାପାତ୍ର, ରାମ କୁମାର ପାତ୍ର, ଅମରନାଥ ରଥ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମୁନୀ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପବିତ୍ର ମହାନ୍ତି, ସଞ୍ଜୟ ବିଷୋୟୀ, ଅମିତ ଦାସ, ବିଜୟ ଭାସ୍କର ସିଂ ସାମନ୍ତ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସଂଘର ସଭାପତି ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁନ୍‌ ୧ ତାରିଖରେ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା କଳାହାଣ୍ଡି କପ୍‌ ଏବଂ ୫ତାରିଖରେ ୧୬ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କଟକରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଛତ୍ରପୁର,୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରୁ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ୩୦ କି.ମି. ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଏସ୍‌ପି ହୁମ୍ମା ଦେଇ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ରାସ୍ତା ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହ ସମସ୍ୟା ନିଜେ ଦେଖିଥିଲେ। ସାଧାରଣ ଲୋକ ଭଳି ଏସ୍‌ପି ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିବାରୁ ରାସ୍ତାରେ କିମ୍ବା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ସହରରେ କେହି ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ପାରି ନ ଥିଲେ। ଏଥିସହ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଆଇଆଇସି ଅଜୟ ବାରିକଙ୍କ ସହ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଏସ୍‌ପି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଆଲୋଚନା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ମହିଳା ଜେଇଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା:ଜେଲ ଗଲେ ସ୍ବାମୀ

ମହିଳା ଜେଇଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣା:ଜେଲ ଗଲେ ସ୍ବାମୀ

ଚିକିଟି,୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):କେ.ନୂଆଗାଁଥାନା ଚିକିଟିପେ ସ୍ଥିତ ବ୍ରହ୍ମାନଗର ସାହିରେ ଏକ ଭଡା ଘରୁ ଗତ ୧୮ତାରିଖରେ ଚିକିଟି ବ୍ଲକ୍‌ର କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ମଣିମାଳା ଦେଉରା (୩୮)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଏନେଇ ପୋଲିସ ନଂ.୨/୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବାବେଳେ ମଣୀମାଳାଙ୍କ ଦାଦା ସରୋଜ ତାଙ୍କ ଝିଆରୀକୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ନଂ.୬୦/୧୮ରେ ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଗୁରୁବାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ଏହି ମାମଲାର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ତଦନ୍ତକାରୀ ଥାନା ଅଧିକାରୀ କେ.ନୂଆଗାଁ ଆଇଆଇସି କେ. ସୁଜିତ କୁମାର ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ବାମୀ ଦେବାଶିଷ ଦୀର୍ଘଦୀନ ହେଲା ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମଣିମାଳାଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ। ଫଳରେ ସେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ସ୍ବାମୀ ଦେବାଶିଷ ନନ୍ଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ପାତ୍ରପୁର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜବରଦଖଲ, ୮ ଗିରଫ

ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜବରଦଖଲ, ୮ ଗିରଫ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ):କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବନାଞ୍ଚଳ ଗାଙ୍ଗପୁର ବିଟ୍‌ ଦୁମଦୁମି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜବରଦଖଲ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ଅଞ୍ଚଳର ୪ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୮ଜଣଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଭଞ୍ଜନଗର କୋର୍ଟକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପ କାରାଗାରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଜୋକିୟାମ ଶବର, ଅନନ୍ତ ଶବର, ରିଞ୍ଜା ରଇତ, ମେଦିକା ଗମାଙ୍ଗୋ, ଲିୟାମି ଶବର, ସୁନିୟା ଗମାଙ୍ଗୋ, ସନ୍ୟାସି ଶବର ଓ ସନ୍ତନି ଶବର। ଏମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜବରଦଖଲ କରି ଘର ତିଆରି କରୁଥିଲେ। ଡ଼ିଏଫଓ ରାମସାମୀ ପି.ଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ଖବର ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପରେ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଡ଼ିଏଫଓ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ କର୍ମଚାରୀ କମ୍‌ ଥିଲେ। ତେଣୁ ଚଢ଼ାଉ କଲେ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିବା ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବନାଞ୍ଚଳ ଓ ମୁଜାଗଡ଼ ରେଞ୍ଜ କର୍ମଚାରୀ ପୁଣି ଚଢ଼ାଉ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଘର ଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହଁାମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ  ବନ୍ଦ ଡ଼ାକରା ପ୍ରଭାବ ଶୂନ୍ୟ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବନ୍ଦ ଡ଼ାକରା ପ୍ରଭାବ ଶୂନ୍ୟ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୫।୫: କେକେବିଏନ ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବନ୍ଦ ଡାକରା କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ପ୍ରଭାବ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଛି। ବାଲିଗୁଡା ବ୍ଲକ ବାରଖମା ଓ ଖମନଖୋଲକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ। ସେଠାରେ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଜିଲାର ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସ ସେବା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲା ଥିଲା। ବନ୍ଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅପ୍ରିତିକର ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥିବା ଏସ୍‌ପି ପ୍ରତୀକ ସିଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅଧୀନ ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପାରେ ଗତ ୧୩ତାରିଖରେ ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୫ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହି ବନ୍ଦ ଡ଼ାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ନେଇ ଜିଲାରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ରହିଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟି ନ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଘର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା, ସୁନା ଚୋରି

ଘର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା, ସୁନା ଚୋରି

ଛତ୍ରପୁର, ୨୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.):କୌଣସି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଛତ୍ରପୁର ଏନଏସି ୩ ନଂ. ୱାର୍ଡ ଅଧୀନ ରାଜ ନଗରରେ ଥିବା ରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଘର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଅଳାଙ୍କାର ଚୋରି କରି ନେଇଥିବା ଛତ୍ରପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୫୫/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଥାନାରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରୁ ପ୍ରକାଶ, ରମା ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ମହୀଶୂରରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ପୁଅ ଘରକୁ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଯାଇଥିଲେ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ କୌଣସି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଘରର ଗେଟ, ଗ୍ରୀଲ ଓ କବାଟରେ ପଡିଥିବା ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଭିତରକୁ ପଶିଥିଲେ। ଘରେ ଭିତରେ ଥିବା ଆଲମିରା ଭାଙ୍ଗି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ନେଇଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ରମାଙ୍କ ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଫୁଲ ତୋଳିବାକୁ ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଗେଟ୍‌ର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିବା ଦେଖି ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହୁଥିବା ରମାଙ୍କ ଆଉ ଜଣେ ପୁଅଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ରମାଙ୍କ ପୁଅ ସନ୍ତୋଷ ମହାପାତ୍ର ଛତ୍ରପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଘର ଖୋଲାଯାଇ ପୋଲିସ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଆଲମିରା ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଏଣେତେଣେ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିସହ ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ଛତ୍ରପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

କେବୁଲ ତାର ଛିଡ଼ିବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଅଟକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କେବୁଲ ତାର ଛିଡ଼ିବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଅଟକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବାଲିପଡ଼ା,୨୪ା୫-କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଗଦଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଫଳରେ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଓ କେବୁଲ ତାର ଛିଡି ପଡ଼ିଥିଲା। ଗ୍ରାମବାସୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଟ୍ରକ୍‌ (ନଂ.ଏନଏଲ୦୧କେ-୯୯୫୦)କୁ ଦୀର୍ଘ ୪ ଘଣ୍ଟା କାଳ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ନିମଖଣ୍ଡି ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ନାରାୟଣ ସ୍ବାଇଁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରି ଗାଡ଼ିଚାଳକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ କହିବା ସହ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଆଉ କେବେ ନ ଆସିବା ପାଇଁ ତାଗିଦ୍‌ କରିଥିଲେ।

ଆବୁଧାବିରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଓଡିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଆବୁଧାବିରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଓଡିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆବୁଧାବିରେ ଏକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଓଡିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ ପିଟଣାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ହରଷ ପ୍ରଧାନ (୨୩)। ବୁଧବାର ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏନେଇ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ।

ତାକରଡାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ତାକରଡାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶେରଗଡ,୨୪।୫,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ତାକରଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଶହୀଦ ପୀଠରେ ୭୦ ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଦିବସ ଅବସରରେ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ନିକଟରେ ଥିବା ଗୋବିନ୍ଦ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଶେରଗଡ,୨୪।୫,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌)ର ଜନ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଗୁରୁବାର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀରାମ ଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ

ଶ୍ରୀରାମ ଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ

ଗଞ୍ଜାମ,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ କରପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଶ୍ରୀହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶ୍ରୀରାମଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରବଚକ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଅମୃତବାଣୀ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବିମୋହିତ କରୁଛି ।

ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା

ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଭଗବାନପୁର ଗ୍ରାମରେ ସହଭାଗିତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିଡିଓ ସଞ୍ଜୀବରାଜ ସେନାପତି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ନାଟକ ଓ ଘୁଡ଼ୁକି ନାଚ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିମଳ, ଜୀବିକା ମିଶନ,

ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ

ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ

ବାଲିପଡ଼ା,୨୪।୫- ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଶମ୍ଭୁନାଥ ନନ୍ଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାମାକ୍ଷା ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର, ଅତିରିକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ପ୍ରଧାନ, ସହ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସେନାପତି, ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନ ସଂଯୋଜକ, ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାସଭା

ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାସଭା

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବୁଧବାର ମୋ ସ୍କୁଲ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୁଲ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଚନ୍ଦନ କୁମାର ରଥଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ବିଡିଓ ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପିନ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ସ୍ବରୂପ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଲାବେଳେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଯତ୍‌କିଞ୍ଚତ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମତପୋଷଣ କରିଥିଲେ।

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ମୋ ଭୂମି ମୋ ପଟ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ମୋ ଭୂମି ମୋ ପଟ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ମୋ ଭୂମି ମୋ ପଟ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବମକେଇ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତହସିଲଦାର ଅଦୈତ୍ୟ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ରେଡ଼କ୍ରସ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ରେଡ଼କ୍ରସ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୫: ଡା.କେ.ଏସ୍‌.ଏନ୍‌. ରାଓ ସ୍ମୃତି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରେଡ଼କ୍ରସ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୪୫ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଗୁରୁବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।ଏଥିରେ ଏମ. କେ.ସି.ଜି. ଏଫଏମଟି ବିଭାଗ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ା. କିରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପାଟପୁର,୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଆଡ଼ପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗ ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ପୁର୍ବାହ୍ନରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାକରଡ଼ାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ତାକରଡ଼ାରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶେରଗଡ଼, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ତାକରଡ଼ା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ପୀଠରେ ଗୁରୁବାର ୭୦ତମ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ୭ ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ହେଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ହେମବର୍ତ୍ତିଆ ସୁବେଇନ ବେହେରା, କନ୍ଧୁଣି ଡାକୁଆ, ରାହାସ ଦାସ, ଅର୍ଜୁନ ବରାଡ଼, ବାଉରି ବରାଡ଼ ଓ ଗୋବିନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡରେ ଚାରା ଦୁର୍ନୀତି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡରେ ଚାରା ଦୁର୍ନୀତି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪ା୫: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚାରା ରୋପଣ ଓ ବଣ୍ଟନ ଯୋଜନାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାରା ବନ ବିଭାଗକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଅସଲ ଚିତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରହୁଛି। ଏହିପରି କିଛି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଉପରେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀ, ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ବାସଭବନ

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ

ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୪ା୫ ଗଞ୍ଜାମର ଗର୍ବ ଭାବେ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗକୁ କୁହାଯାଉଥିଲା। କାରଣ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମୃଗ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଞ୍ଜାମର ଗର୍ବ ଭାବେ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେ କଇଁଛକୁ କୁହାଯାଉଛି। କାରଣ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ ଉପକୂଳକୁ ଅଲିଭ୍‌ ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ଆଗମନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି।

୪ଜିଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଆଜି

୪ଜିଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଆଜି

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୨୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପୁଣି ଲାଗିଲା ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର। ଗତ ୧୪ତାରିଖରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପା ଜଙ୍ଗଲରେ ପୋଲିସ୍‌ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ କେକେବିଏନ୍‌ ସଙ୍ଗଠନର ୫ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। କିଛିଦିନ ପରେ ବୁଧବାର ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା ପୋଖରୀବନ୍ଧ ନିକଟରେ ପୁଣି ଗଛ କାଟି ଖମଣଖୋଲ-ବାଲିଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ସହ

ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ସର୍ଭେ

ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ସର୍ଭେ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୨୪ା୫(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ରାତିରେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିବା ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରାତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ବିଭାଗ ନିୟୋଜିତ ଏଏମ୍‌ଏସ୍‌ ନାମକ ଏନ୍‌ଜିଓ ଓ ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ

ନାବାଳିକା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବ ପୋଲିସ

ନାବାଳିକା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବ ପୋଲିସ

ଛତ୍ରପୁର,୨୪।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.) ନାବାଳିକାମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ପଦକ୍ଷପ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ‘ପରୀଟିଏ କଥାଟିଏ’ ଶୀର୍ଷକ ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା ରଥ ବୁଲିବ। ଛୋଟ ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପରୀ ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି।

ସବ୍‌ଜେଲ ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ସବ୍‌ଜେଲ ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ଆସିକା,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରକାରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଆସିକା ସବଜେଲକୁ ଆସି ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ, ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିତ ଓ ଜେଲ ବିଭାଗର