Dharitri News

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଛତ୍ରପୁର,୧୧। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ତହସିଲୱାରୀ ରାଜସ୍ବ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜସ୍ବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ତହସିଲଦାରମାନଙ୍କୁ ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବେଆଇନ ବାଲି ଓ ପଥର ଚୋରା ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ ନିୟମିତ ଚଢାଉ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡିକରେ ହେଲମେଟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ତହସିଲଦାରମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମଦ କାରବାର ରୋକିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିନାୟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ତେଜନା

ବିନାୟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ତେଜନା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୧।୧: ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିନାୟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆକ୍ରମଣର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି।

ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରୁ ଫେରିବା ପରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୦।୧- ତିରୁପତିରେ ବାଲାଜୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ କଲେ। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ ଗୁହାରି ଜଣାଇଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ସାରି ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ। ହେଲେ କିଏ ଜାଣିଥିଲା ଯେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରୁ ଫେରିବାର ଦିନକ ପରେ ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଦୀପ ଲିଭିଯିବ। ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରୁ ଫେରିବା ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲାଜିପେଣ୍ଠ ସାହି ନିବାସୀ ଭଗବାନ ମହରଣା(୭୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୦।୧- ଜମି ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସବ୍‌-ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି(ନିବନ୍ଧକ) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସବ୍‌ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି(୧ ଏବଂ ୨)ରେ ବୁଧବାର ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଣିକି ଜମି କିଣାବିକାରେ ହେଉଥିବା ଜାଲିଆତି ଏବଂ ଆର୍ଥତ୍କ ଦେଣନେଣରେ ଅନିୟମିତତା ରୋକାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ ଆଶାପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ୨୦୧୫ ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥି ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଷ୍ଟକ ହୋଲ୍‌ଡିଂ କର୍ପୋରେଶନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌(ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ସିଆଇଏଲ୍‌)ଙ୍କୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ରେକର୍ଡ଼ କିପିଂ ଏଜେନ୍ସି(ସିଆର୍‌ଏ) ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ: କମିଲା କୁମ୍ଭୀର ସଂଖ୍ୟା

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ: କମିଲା କୁମ୍ଭୀର ସଂଖ୍ୟା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୦।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ସଦ୍ୟ ଗଣନା ବେଳେ କୁମ୍ଭୀର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ବନବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ଗତ ୯ ତାରିଖରେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘୋଡ଼ାହାଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ ଏବଂ ଏହାର ପାଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ପୋଖରୀଗୁଡ଼ିକରେ କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ୧୦ଟି ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୦।୧- ୨୦୧୬ରେ ସଂଘଟିତ ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର ବୁଧବାର ଜିଲା ଦୌରା ଜଜ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବିଚାରପତି ଜନାବ ମହମ୍ମଦ ଅଜମଲ ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ଭାଲୁରଗଁାର ପ୍ରାଣବନ୍ଧୁ କହଁର ଓ ରତ୍ନାକର କହଁର। ଭାଲୁରଗଁ।ର ଖଗେଶ୍ୱର କହଁର ଗୁଣିଗାରେଡି କରୁଥିବା ନେଇ ସେହି ଗ୍ରାମର ପ୍ରାଣବନ୍ଧୁ ଓ ରତ୍ନାକର ସନ୍ଦେହ କରି ଆସୁଥିଲେ। ଏପରି କି ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟଲୋକେ ବି ଏ ନେଇ ଖଗେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରୁଥିଲେ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଛତ୍ରପୁର,୧୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବୁଧବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯିବା ସହ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଫାଟକ ନିକଟରେ ଭାଜପା ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନଙ୍କର ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଓ ବାହାରେ ୭ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ମାଓବାଦୀ ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ଜଣେ ଗିରଫ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାଓବାଦୀ ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନା କଞ୍ଜାଲଗୁ ଗଁାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ବଳରାମ ମଳିକ। ବଳରାମ କଞ୍ଜାଲଗୁରେ ଘଟିଥିବା ମାଓବାଦୀ ହମ୍‌ଲାରେ ଯବାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଏସଓଜି ଯବାନଙ୍କ ଗାଡ଼ି ପୋଡ଼ି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ବଳରାମ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ନିଆଁରେ ପୋଡିହୋଇ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର: ଚେରମୂଳି ଭରସା

ନିଆଁରେ ପୋଡିହୋଇ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର: ଚେରମୂଳି ଭରସା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୀତ ଲହରି ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି। ତାପମାତ୍ରା ୩ରୁ ୪ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଛି। ସେପଟେ ଶୀତ ପ୍ରଭାବରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୁଷାରପାତ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ନିଅଁା ଉପରେ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀତ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନାହିଁ। ନିଅଁା ପୁଇଁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଶିଶୁ ପୋଡ଼ିହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ବିହନ ଦାବିରେ କୃଷି ଅଫିସ ଘେରିଲା ଭାଜପା

ବିହନ ଦାବିରେ କୃଷି ଅଫିସ ଘେରିଲା ଭାଜପା

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକରେ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଭାବି ବିହନ ଯୋଗାଣ ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାଜପା ନେତା ଦେବାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନଗର ସଭାପତି ମାଧବ ଗୌଡ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ଗୌଡ, ମୋତିଆ ଗୌଡ, ଭାସ୍କର ଗୌଡ, କୈଳାସ ଗୌଡ ପ୍ରମୁଖ ଚାଷୀ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭେଟିଥିଲେ।

ଭୀଷ୍ମଗିରି ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଗୁମ୍ମା ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୀଷ୍ମଗିରି ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଗୁମ୍ମା ଚାମ୍ପିୟନ

ଦିଗପହଣ୍ଡି, (ଡି.ଏନ.ଏ.)/ ଭୀଷ୍ମଗିରି,୧୦।୧- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଭୀଷ୍ମଗିରି ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ମା’ ଶ୍ୟାମଳାଇ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ବୁଧବାର ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ଭଲିବଲ ଟିମ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ମୋହନା ସେଣ୍ଟପିଟର ଭଲିବଲ ଟିମକୁ ୦୯-୨୭, ୩୧-୧୪, ୧୧-୦୫, ୦୮-୦୨ ପଏଣ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜକ କମିଟି ସଭାପତି ଟି. ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସରପଞ୍ଚ ପୀତାମ୍ବର ଗୌଡ଼, ବି. କ୍ରିଷ୍ଣାରାଓ ସୁବୁଦ୍ଧି, କେଦାର ରଣା, ଚିତ୍ରସେନ ଗୌଡ଼, ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବାଡ଼ତ୍ୟା, ସନ୍ତୋଷ ଗୌଡ଼, ନରେନ୍ଦ୍ର ପାଢ଼ୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ଚାମ୍ପିଅନ ଓ ରନର୍ସଅପ ଟିମକୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କରିଥିଲେ।

ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୦।୧: ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିବନ୍ଧନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଗୋଟିଏ କଲ୍‌ରେ ମିଳିବ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା

ଗୋଟିଏ କଲ୍‌ରେ ମିଳିବ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ସ୍ବାୟତ୍ତ ଶାସନ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ତାର ୧୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିଛି। ଗତ ୮ରୁ ୧୦ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି) ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସହରର ପରିମଳ ସମସ୍ୟା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ବହୁ ବୃହତ୍‌ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସହରବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ଓ ତାହାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ତୁଷାରପାତ ଅବ୍ୟାହତ, ବିଲରେ ପଡ଼ି  ଜଣେ ମୃତ

ତୁଷାରପାତ ଅବ୍ୟାହତ, ବିଲରେ ପଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୯।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୀତ ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି। ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସହ୍ୟ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେବା ସହ ତୁଷାରପାତ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୩ଡିଗ୍ରୀ ରହିଥିବା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ଗୁମିକିଆ ପଞ୍ଚାୟତ କିଲିକୁପା ଗ୍ରାମରେ ଶୀତ ଯୋଗୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ମାଲୁକା ମଲ୍ଲିକ । ଶୀତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଡାଗୁଡ଼ା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାଇଡ଼ୁ କହିଛନ୍ତି, ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୯ଟା ବେଳେ କିଲିକୁପା ଗ୍ରାମ ଲୋକେ ମାଲୁକାଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପଚରାଯିବାରୁ ମାଲୁକା ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମକୁ ଯିବା ବେଳେ ବାଟରେ ଥିବା ବିଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ରାତିତମାମ୍‌ ଶୀତରେ ପଡି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ଥାନାରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା, ‘ଘଟକ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା, ‘ଘଟକ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧- ବିବାହ ଏକ ସାମାଜିକ ବନ୍ଧନ। ଦୁଇଟି ଅପରିଚିତ ନାରୀ ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଗ ଯୁଗ ପାଇଁ ବାନ୍ଧି ହେଉଥିବା ଏହି ବନ୍ଧନ ଜଣେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ବିନା ଅସମ୍ଭବ। ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବିବାହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାତ୍ରୀ-ପାତ୍ର ଚୟନ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟର ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ଲୋକେ ବିବାହ ପାଇଁ ପାତ୍ରୀ-ପାତ୍ର ଖୋଜିବାକୁ ଘଟକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦୌଡୁଥାନ୍ତି।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଆସିକା,୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଆସିକା ପଲ୍ଲୀଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଧରାକୋଟ ଥାନା ଡାକବଜା ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ କୁମାର ମିଶ୍ର। ଅଶୋକ ବାଇକରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ନେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଜବତ କରିଛି। ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଅଶୋକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ଆସିକା ଥାନାରେ ନଂ.୧୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛତ୍ରପୁର,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହିଞ୍ଜିଳି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନରେ ହିଞ୍ଜିଳି ଓ ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ରହିଛି ା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ୨ ବ୍ଲକରେ ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ସହ ସମନ୍ବୟ ରଖି କାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ହିଞ୍ଜିଳି ବ୍ଲକରେ ୭୧ଟି ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧: ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ବୁଲାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନ୍‌ରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ ତିରୁପତି ଏବଂ ଭେଲୋରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲାର ୯୭୪ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି।

ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପଦରଠାରେ ରବିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। କବି କଳ୍ପତରୁ ଦାସଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ମହୋତ୍ସବର ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ମହୋତ୍ସବରେ ଇଂ. ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସାଦ ନାୟକ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ କଞ୍ଚଣାସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟଦ୍ୱାରର ତିନୋଟି ତାଲାକୁ କାଟିବା ସହ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ ରୁମର ତାଲା କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ସୁନା ଚୋରି କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଖରୀକୁ କିଛି ମହିଳା ଗାଧୋଇ ଯିବାବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସାଇରନ ବାଜୁଥିବା ଶୁଣି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଚା’ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ସେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କଞ୍ଚଣା ଗ୍ରାମର ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ଘୋଷ ଓ ଶୁଶିଲ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ।

ବିଲକୁ ଖସିଲା ବସ

ବିଲକୁ ଖସିଲା ବସ

ମୋହନା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅଡବା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଣ୍ଡିମରା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଚିପଙ୍କା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ରାୟଗଡାରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ସାଇସୁଦ୍ଧା (ନଂ.ଓଆର୦୭ ଟି-୯୧୮୧) ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଲ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିଛି। ଗାଡିରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ।

୬ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ମୋହନା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡସିନ୍ଧବା ପଞ୍ଚାୟତର ଡୁଣ୍ଡୁରୁମୁ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ୪୦ରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ ପରିବାରର ୬ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ବିପନ୍ନମାନେ ହେଲେ ଶ୍ରୀରାମ ମାଝୀ, ବଗା ମାଝୀ ଓ କାଲା ମାଝୀ। ଶୀତ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ନିଅଁା ଜାଳୁଥିବାବେଳେ ଝୁଲ ଉଡି ଚାଳ ଛପର ଉପରେ ପଡିବାରୁ ଏପରି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ମୋହନା ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯିବା ପରେ କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ମୋହନା ତହସିଲଦାର ସୀମାଞ୍ଚଳ ମଣ୍ଡଳ ବୁଧବାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଓଡିଶା ରିଲିଫ କୋର୍ଡ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିପନ୍ନମାନଙ୍କୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ସହ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି।

ରେଲୱେ ଚାକିରି ନଁ।ରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ରେଲୱେ ଚାକିରି ନଁ।ରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୮।୧-ରେଲୱ୍ବେରେ ଚାକିରି ମିଳିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଯାଇ ଗ୍ରୁପ ଡି’ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ମିଳିପାରିବ। ମାସିକ ୩୦ ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଦରମା ଦିଆଯିବ। ଏହିଭଳି ନାନା ମିଛ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲେ କିଛି ଯୁବକଙ୍କୁ। ଏଥିରେ ପ୍ରଲୋଭିତ ହୋଇ କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବହୁ ଯୁବକ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳି ନ ଥିଲା। ସେମାନେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜଣାପଡିଥିଲା। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସାରଙ୍ଗଗଡ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟି ଓ ଜିତୁ ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଯୁବକ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ତହସିଲ କିରାଣି

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ତହସିଲ କିରାଣି

ବୁଗୁଡ଼ା,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କିରାଣି ଦିଲୀପ ମଲ୍ଲିକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଘର ପଟ୍ଟା ମ୍ୟୁଟେଶନ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ କାବୁ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ଅଧିକ ପଚରାଉଚୁରା ନିମନ୍ତେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ନଂ.୧/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।