ବ୍ରହ୍ମପୁର

ମେଡିସିନ୍‌ ଷ୍ଟୋର ସିଲ୍‌

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଛତ୍ରପୁର ହସ୍ପିଟାଲ ନିକଟରେ ଥିବା କ୍ରିଷ୍ଣା ମେଡିସିନ୍‌ ଷ୍ଟୋରକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଡ୍ରଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଦୋକାନର ଫୁଡ୍‌ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଏନ୍‌ଏସି ସହ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟର ଅବଧି ସରିଯାଇଥିବା, ଷ୍ଟକ ରେଜିଷ୍ଟର ନ ଥିବା ଏବଂ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ନ ଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ମେଡିସିନ୍‌ ଷ୍ଟୋରକୁ ସିଲ୍‌ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଡ୍ରଗ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଧର୍ମଦେବ ପୁହାଣ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡିଆ-ଏରଗୋଲା ଗଣ୍ଡଗୋଳ ମାମଲା: ୧୨୦ଙ୍କ ଉପରେ ଚାର୍ଜଫ୍ରେମ୍‌

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନାର ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଏରଗୋଲା ଓ ଓଡିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳା ମାମଲାର ଚାର୍ଜଫ୍ରେମ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁର ଏଡିଜେ କୋର୍ଟରେ ହୋଇଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହି ମାମଲାରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁର ଏଡିଜେ ତଥା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍‌ ଶିଖା ରାଣୀ ରଥଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି ମାମଲାରେ ୧୨୦ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଚାର୍ଜଫ୍ରେମ୍‌ ହୋଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ନାମରେ ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଲୁଟ୍‌, ଘରପୋଡି ଏବଂ ଏସସି ଓ ଏସଟି ଧାରା ଲଗାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ସାକ୍ଷ୍ୟପ୍ରମାଣ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏପିପି ଶରତ ପ୍ରଧାନ ଓ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଡମିନାଥ ସାହୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

୨୬ ପୋଲିସ ଗାଡି ନିଲାମ ନିଷ୍ପତ୍ତି

୨୬ ପୋଲିସ ଗାଡି ନିଲାମ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲାର ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଥିବା ୨୬ଟି ଗାଡି ନିଲାମ କରାଯିବ। ଏଥିଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ପୋଲିସ ପଡିଆଠାରେ ଗାଡିଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜି ଆଶିଷ କୁମାର ସିଂ, ଗଞ୍ଜାମ ଏସପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ, ରିଜର୍ଭ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁବଳ କୁମାର ସୋରେନ୍‌, ଏମଭିଆଇ ସମୀର କୁମାର ଦଳେଇ, ଏସ.କେ. ମୁର୍ମୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ରାମାୟଣାମ୍ମା ଠାକୁରାଣୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ମଗାଗଲା ଅନୁମତି

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଛତ୍ରପୁରରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମା ରାମାୟଣାମ୍ମା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିଲାଗି ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ ହୋଇସାରିଛି। ମେ ୭ରୁ ଜୁନ୍‌ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ମାସ ଧରି ଏହା ଯାତ୍ରା ହେବ ବୋଲି ଯାତ୍ରା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବେଲଗୁଣ୍ଠା ଫାଣ୍ଡି ଧୁମୁଛାଇର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ବାଇଁ। ମୃତଦେହକୁ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଭଞ୍ଜନଗର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜ ବାଇକ୍‌ରେ ଭଞ୍ଜନଗର ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ବରଙ୍ଗ ନାଳ ନିକଟରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆସିକା ନିକଟରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

 ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାରେ ବିଳମ୍ବ: ୨ଘଣ୍ଟା ରାସ୍ତାରେ ଛିଡା ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାରେ ବିଳମ୍ବ: ୨ଘଣ୍ଟା ରାସ୍ତାରେ ଛିଡା ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୭।୪- ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା ଯୋଗୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଘଣ୍ଟାକାଳ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବାହାରେ ଛିଡା ହେବାକୁ ପଡିଛି। ମୁଖ୍ୟ ଗେଟ୍‌ର ଚାବି ଖୋଲା ନ ଯିବାରୁ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ସାଇବର ଅପରାଧ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା

ସାଇବର ଅପରାଧ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ତାକରଡ଼ା ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସାଇବର ଅପରାଧ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦେବହରି ଚୌଧୁରୀ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷକ ଅନନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ସାଇବର

ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରମ୍ଭା ପାନ୍ଥନିବାସ ଛକଠାରେ ପ୍ରବାଦପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ମଙ୍ଗଳବାର ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଛତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଡା. ପ୍ରିୟାଂଶୁ ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ରମ୍ଭାସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୭।୪: ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଉପଜିଲାପାଳ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁ, ତହସିଲଦାର ରଞ୍ଜିତ ପରିଡା ଏବଂ ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମର ମୋଟ ୧୭.୬୨ ଏକର ଜମି ରହିଛି।

ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଭ୍ୟଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଘଣ୍ଟପିଟା

ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଭ୍ୟଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଘଣ୍ଟପିଟା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୬।୪-ମାନବ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଜନିତ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଘଣ୍ଟପିଟା ଯାତ୍ରା ସୋମବାର ୩୮ତମ ସପ୍ତାହରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ଼ ସଭ୍ୟ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଘଣ୍ଟ ପିଟାଯାଇଥିଲା।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ : ଧାରଣାରେ ବସିଲେ କର୍ମଚାରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ : ଧାରଣାରେ ବସିଲେ କର୍ମଚାରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୬।୪-ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ କରାଯିବା ଦାବି ନେଇ ନିଖିଳ ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ଡାକରାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଗତ ୫ ତାରିଖରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ ପରିଧାନ, କଲାମ ଛାଡ, ଏକ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ତଥାପି ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୭ମ ବେତନ କମିଶନ ସୁପାରିସ ଲାଗୁ କରାଇବା ନେଇ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ସୋମବାରଠାରୁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଭବନ ଆଗରେ ରିଲେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ତିଆରି ହେଉନି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଜର ସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୬।୪-ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଣକେନ୍ଦ୍ର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସ ଏଜୁକେଶନ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇଜର) ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଚଳନର ଦୁଇବର୍ଷ ବିତିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ ପରିସରରେ ନବ ନିର୍ମିତ ବହୁତଳ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଲ୍‌ଡିଂରେ ପାଠପଢ଼ା ଚାଲିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ ଗଜପତି ଜିଲାର ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବାର ଚକ୍ରାନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଚଳିତବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ନାମଲେଖା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗଞ୍ଜାମର ସଦର ମହକୁମା ଛତ୍ରପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଟକି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ସ୍କୁଲର ସ୍ଥାୟୀ ବିଲ୍‌ଡିଂ ଏଯାବତ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇନାହିଁ। ତେଣୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପ୍ରତି ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବୈମାତୃକ ଭାବ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଆଇଜର ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କରିଥିବା ସୁପାରିସ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ୨୦୧୬-୧୭ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ପାଠପଢ଼ା ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ଆଇଟିଆଇ ପରିସରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୦୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏହି ଜାତୀୟସ୍ତରର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ମହାନଗର ନିକଟ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଲହୁଡ଼ି ଗାଁ ପାଖରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆଇଜର ସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ମାଗଣାରେ ୨ ଶହ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା କନିଷି ତହସିଲଦାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଗତ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ପ୍ରାକ୍‌ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ତଥାପି ଅଦ୍ୟାବଧି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ଭାଜପା ଭୋଟ ରାଜନୀତି ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିର୍ମାଣର ଶିଳାନ୍ୟାସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଇବାର ଆପାତତଃ ସ୍ଥିର କରିଛି। ତେଣୁ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଓଡ଼ିଆରେ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନାମ ଫଳକ: ମେ ୧୦ ଡେଡଲାଇନ୍‌

ଛତ୍ରପୁର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ କବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଓଡିଆ ଭାଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କୌଣସି ଏକ ଉପବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିରୋଧରୁ ହୋଇପାରିଲାନି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ବ୍ଲକର ଅଙ୍ଗାରଗାଁ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ସୋମବାର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ ଯୋଗୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜବରଦଖଲମୁକ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ତହସିଲଦାର କହିଛନ୍ତି।

ଏଡିଏମ୍‌ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ଏଡିଏମ୍‌ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ବଦଳରେ ଏଡ଼ିଏମ୍‌ ବିଜୟ କୁମାର ଦାସ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଉପଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଆପତ୍ତି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଥିଲେ। ମୋଟ ୨୫୦ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା । ସେଥିରୁ ୨୪୧ଟି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମସ୍ୟା, ୯ଟି ଗ୍ରାମ ସମସ୍ୟା ଆସିଥିଲା । ୬ ଅଭିଯୋଗର ତତ୍କାଳ ଫଇସଲା ହୋଇଥିଲା।

ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପାଇଁ  ଗଣୁଛନ୍ତି ୧୫ ଟଙ୍କା

ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପାଇଁ ଗଣୁଛନ୍ତି ୧୫ ଟଙ୍କା

ପାତ୍ରପୁର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର କେତେକ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ସରକାରଙ୍କ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହୁଛନ୍ତି। ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ୧ ଟଙ୍କାରେ କିଲେ ଚାଉଳ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଆଦିବାସୀବହୁଳ ଆଙ୍କୁଲି ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ରହିଛି। ଏହିସବୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ କିଲେ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପାଇଁ ୧୫ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡୁଛି।

କେଶପୁର ଛକରେ ଗୁଳିଚାଳନା

ଖଲିକୋଟ, ୧୬।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେଶପୁର ଛକ ଠାରେ ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟା ସମୟରେ ଅଜଣା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗୁଳି ଚାଳନା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ମାମଲା: ୨ ଜଣଙ୍କୁ ୧୨ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ଜେଲ

ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ମାମଲା: ୨ ଜଣଙ୍କୁ ୧୨ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ଜେଲ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୧୬।୪ -ଏକ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଫୁଲବାଣୀ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଜଜ୍‌(ଏଡିଜେ) ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ପଟେଲ ସୋମବାର ୨ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୨ଲେଖାଏ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା କରଛନ୍ତି । ଏହା ଅନାଦାୟ ଅଧିକ ୨ ବର୍ଷ ୬ ମାସ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ଉଆଗୁର୍ଦ୍ଦାର ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ଥାଟି ଓ ଶରତ ସାହୁ ।

ଫେରାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,ତା ୧୬।୪(ଡି. ଏନ.ଏ.)-ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଥାନା ଖଣ୍ଡରା ଛକ ଯାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମଗାରରେ ଫେବୃୟାରୀ ୨୮ ତାରିଖ ରାତିରେ ଡକାୟତି ଯୋଜନା ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଦେଖି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ୨ ଭୁଜାଲି, ୧୨ ବୋମା ଜବତ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ନଂ.୪୯/୧୮ ରେ ଏକ ମାମଲା କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ସୋମବାର ଭୋରରେ ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ମାମଲାରେ ଫେରାର୍‌ ଥିବା ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପିତ୍ତଳ ଛକ ନିକଟରୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଯୁବକଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଭାଟକୁମରଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କର ରବିବାର ରାତିରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ରାଜୁ ନାହାକ। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କୌଣସି କଥାକୁ ନେଇ ସ୍ତ୍ରୀ ରଜନୀଙ୍କ ସହ ରାଜୁଙ୍କର ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ରଜନୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପଡ଼ିଶା ଘରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଘରେ ଶୋଇଥିବା ରାଜୁଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାକୁ ଡାକିବାରୁ ସେ ଉଠି ନ ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ତୁରନ୍ତ ସାହି ପଡ଼ିଶା ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକିବାରେ ରାଜୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଥିବା ଜାଣି ପାରିଥିଲେ।

୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବନ୍ଦ

୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବନ୍ଦ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡି,୧୬।୪(ଡି,ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ଚାରିଛକଠାରେ ଥିବା ମା’ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟିର ଜମିକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ଗ୍ରାମ୍ୟ ଦେବୋତ୍ତର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୪- ଗୋପାଳପୁର ଜଙ୍ଗସନସ୍ଥିତ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ନିକଟରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୫ଟାରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁତ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରାଫିକ ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ଶିବାଶିଷ ପାତ୍ର ଓ ରାଜୀବ ଲୋଚନ ସେଠୀ ଏବଂ ଆହତ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ଅଙ୍କିତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଦିବ୍ୟଜିତ ସେଠୀ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗୋପାଳପୁର ଜଙ୍ଗସନ୍‌ ନିକଟରେ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦଂଡୁଆ ମୃତ

ଶଙ୍କରାଖୋଲ,୧୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଟିକାବାଲି ଥାନା ଲାଇନ୍‌ପଡାଠାରେ ଥିବା ଏଟିଏମ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ବାଇକ ଓ ଲୁନା ମୁହଁାମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଜନୈକ ଦଣ୍ଡୁଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଲୁନାରେ ଥିବା ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ : ୪ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ : ୪ ଗିରଫ

ଆସିକା,୧୫।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ଥାନା ଚାରିମଇଲି ଛକରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଡକାୟତି ଯୋଜନାକୁ ପୋଲିସ ପଣ୍ଡ କରିଛି। ସେଠାରୁ ୪ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ପୋଲସରା ଥାନା ମାଳତିବାଡି ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟାଧର ନାୟକ, ଆସିକା ଥାନା ପାଣ୍ଡିଆପଥର ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀଧର ନାହାକ, ପାକଲାପଲ୍ଲୀର ବିଷ୍ଣୁ ପୋଲାଇ ଓ ବୁଗୁଡା ଥାନା ବି.କରଡାବାଡି ଗ୍ରାମର ମନୋଜ ନାହାକ ା