ବ୍ରହ୍ମପୁର

ମାଙ୍କଡ଼ଡିଅଁ। ଜଳପ୍ରପାତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ମାଙ୍କଡ଼ଡିଅଁ। ଜଳପ୍ରପାତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ, ଖସଡା ଜଳପ୍ରପାତ, ଜିରାଙ୍ଗ ବୌଦ୍ଧମନ୍ଦିର, ଗଣ୍ଡାହାତୀ ଜଳପ୍ରପାତ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି ଭଳି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥାଏ। ସେଭଳି ଗଜପତି ଜିଲାର ଆର.ଉଦୟଗିରି ବ୍ଲକ, ସିଆଳଲଟି ପଞ୍ଚାୟତର କାନକଟା ଗଁା ନିକଟରେ ଏକ ନୂତନ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାର ନଁ। ହେଉଛି ମାଙ୍କଡଡିଆଁ ଜଳପ୍ରପାତ।

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଆର.ଉଦୟଗିରି,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଆର.ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଡ଼ାବରାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର କରଞ୍ଜ ସାହି ଏବଂ ଛେଲାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ଅଞ୍ଜରବା ଗ୍ରାମର ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛକୁ ବୁଧବାର ଅବକାରୀ ପୋଲିସ ନଷ୍ଟ କରିଛି। ପ୍ରାୟ ୧୪୬ ଏକର ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଗଜପତି ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ଶିବସିସ୍‌ ପଣ୍ଡା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହି ଏହି ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଆର.ଉଦୟଗିରି ଏସଡିପିଓ ଅନୀଲ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆଇଆଇସି ପ୍ରଭାକର ପଣ୍ଡା, ଅବକାରୀ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁଦାମ ପଣ୍ଡା ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏନ୍‌ସିବି କୁଜବ ଏବଂ ଦୁଇ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସଦଳବଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମେସିନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ କଟାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଏବଂ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ,  ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪

ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ, ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪

ବୁଗୁଡ଼ା,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହୋଇଥିଲା । ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ବନାଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ ୩୮୬୭ ପକ୍ଷୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨୧୪ପକ୍ଷୀଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଗୁରୁତର

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଫାଣ୍ଡିଠାରୁ ୫ କିମି ଦୂର ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ଧସାହି ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧ଟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଯଜ୍ଞଦତ୍ତ ମାଝି ଓ ଜର୍ଜ ମାଝି। ଆହତମାନଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ଖସି ପଡ଼ି ଶିଶୁ ମୃତ

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ଖସି ପଡ଼ି ଶିଶୁ ମୃତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଭୀଷ୍ମଗିରି ଗ୍ରାମର ପ୍ରେମନଗର ସାହିରେ ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ଖସିପଡି ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତଶିଶୁ ଜଣକ ଜୁଆଣପଲ୍ଲି ଗ୍ରାମର ବି. ମାଲେଷୁ ପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ବି. ସତ୍ୟବାନ ପାତ୍ର (୫)। ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ସତ୍ୟବାନ ଓ ସାହିର କେତେକ ଶିଶୁ କୁକୁର ଛୁଆଟିଏ ଧରି ଖେଳୁଥିଲେ। କୁକୁର ଛୁଆକୁ ଗୋଡ଼ାଉଥିବା ବେଳେ ସତ୍ୟବାନ ଓ କୁକୁର ଛୁଆଟି ବ୍ରଜ ଗୌଡଙ୍କ ଢାଙ୍କୁଣି ନ ଥିବା ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିକୁ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଖେଳୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଶିଶୁମାନେ ପାଟି କରିବାରୁ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଲୋକେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଦୌଡ଼ି ଯାଇ ଟାଙ୍କି ମଧ୍ୟରୁ ମୃତ ଶିଶୁ ଓ କୁକୁର ଛୁଆକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ପାଇଖାନା ମଇଳା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯିବାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଖବର ପାଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏନେଇ କୌଣସି ଏତଲା ହୋଇନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପରିବାର ଲୋକେ ଶିଶୁଟିର ମୃତଦେହ ସତ୍କାର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବି. ମାଲେଷୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେଲା ଭୀଷ୍ମଗିରି ଗ୍ରାମରେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ରହୁଥିଲେ।

ଆଜି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା: ୮୧ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ

ଆଜି ପକ୍ଷୀ ଗଣନା: ୮୧ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ହେବ। ଭଞ୍ଜନଗର ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ଓ ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡର ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ହୋଇଥିଲା। ଡିିଏଫଓ ବିଜୟ କେତନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କିଭଳି କରାଯିବ ସେନେଇ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ। ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ବୁଗୁଡ଼ା ରେଞ୍ଜର ୨୨ଟି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି।

ଗଁ। ଦାଣ୍ଡରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହତ୍ୟା

ଗଁ। ଦାଣ୍ଡରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହତ୍ୟା

ପାଟପୁର,୨।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟପୁର ଥାନା ପାଇକ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗଁା ମୁଣ୍ଡରେ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ରୋହିତ ବିଷୋୟୀ (୫୦)। ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ଭୋଜିରେ ରୋହିତ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ୪ରୁ ୫ ବ୍ୟକ୍ତି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତାଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିଥିଲେ। ପରେ ଭୁଜାଲି ଓ ଖଣ୍ଡାରେ ତାଙ୍କୁ ଗଁା ଦାଣ୍ଡରେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଆଡପଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟାରେ ପାଟପୁର ପୋଲିସ ଗଁାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଖବର ଲେଖାହେବା ବେଳକୁ ଥାନାରେ କୌଣସି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇନାହିଁ।

ଓଡ଼ିଶା ମହିଳା ବକ୍ସିଂ ଦଳର ହରିୟାଣା ଯାତ୍ରା

ଓଡ଼ିଶା ମହିଳା ବକ୍ସିଂ ଦଳର ହରିୟାଣା ଯାତ୍ରା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨।୧- ଆସନ୍ତା ୬ରୁ ୧୨ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହରିୟାଣାର ରୋହତକ୍‌ଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏଲିଟ୍‌ ବରିଷ୍ଠ ମହିଳା ଜାତୀୟ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ଶିପ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସଂଘ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବକ୍ସିଂ ସଂଘର ମାନ୍ୟତା କ୍ରମେ ବକ୍ସିଂ ଫେଡ଼େରେଶନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଦ୍ୱାରା ଏହି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ଶିପ୍‌ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଭାରତର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁନିଟ୍‌ରୁ ଖେଳାଳିମାନେ ଭାଗନେଉଛନ୍ତି।

ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧ

ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨।୧- ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ୍‌ କମିଶନ୍‌(ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସି) ବିରୋଧରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହିତ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ହେଲା, ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ୍‌ ପରିଷଦ(ଏମ୍‌ସିଆଇ) ରହିଥିଲା। ଔଷଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗ୍ୟତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସିରେ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତିନ ହୋଇଛି। ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ ଲାଇସେନ୍ସିଏଟ୍‌ ଏକ୍‌ଜାମ୍‌(ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ଇ)ରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଆତଙ୍କ:ଜଣେ ଗିରଫ

ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଆତଙ୍କ:ଜଣେ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨।୧: ଲୋଚାପଡ଼ା ଧୋବାସାହିରେ ଥିବା ଏକ ଚିକେନ୍‌ ଦୋକାନଙ୍କୁ ଦାଦା ବଟି ମା ଗିବା ସହ ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେବା ଘଟଣାରେ ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣକୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ମୋହନ ରାଓ। ଘଟଣାରେ ବ୍ୟବହୃତ ବାଇକ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ନଂ. ୨/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ଲୋଚାପଡ଼ା ଧୋବାସାହିରେ ଥିବା ଚିକେନ୍‌ ଦୋକାନ ମାଲିକ ନିରଞ୍ଜନ ସେଠୀ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରୁଥିଲେ। ବାଇକ୍‌ରେ ୨ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ଧୁ ଲଗାଇ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାଦା ବଟି ମାଗିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ସେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

‘ଚିନ୍ତନର ବିକାଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରାଏ’

‘ଚିନ୍ତନର ବିକାଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରାଏ’

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨।୧- ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ସଦୃଶ। ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ଯୁବପିଢି ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଚିନ୍ତନକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିଲେ ଭାରତ ଦିନେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଚିନ୍ତନର ବିକାଶ କରାଯିବା ଅବଶ୍ୟକ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏନେଇ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ପାରିଲେ ଯୁବପିଢି ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଚିନ୍ତନର ପ୍ରୟୋଗରେ ନିଜକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରାଇପାରିବେ।

ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଲିଡ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ

ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଲିଡ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି)ର ସାଧାରଣ ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଲିଡ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ (କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପ୍ରକଳ୍ପ) ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ମହାନଗର ନିକଟ ମହୁଡ଼ାଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ୪୨.୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ସରକାର ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଆକାରରେ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସହରାଞ୍ଚଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଅଣାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ବିଏମ୍‌ସି ବହନ କରିବ। ମେୟର କେ. ମାଧବୀ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ମହାନଗରର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚ୍ୟାଉ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

ବରାଳ ଦେବୀଙ୍କ ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଯାତ୍ରା

ବରାଳ ଦେବୀଙ୍କ ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଯାତ୍ରା

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜି.ଉଦୟଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ମା’ ବରାଳ ଦେବୀଙ୍କ ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ମା’ଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ଯାଇଥିବା ଯୋଗୁ ବହୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ବରାଳ ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୫ ଥର ଖୋଲା ଯାଇଥାଏ। ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଯାତ୍ରାର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଥାଏ। ମାନସିକଧାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ମାନସିକ କରି ପୂଜାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଜନ୍ତାଳ, ନୂଆଖାଇ ଓ ପୁଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯାଏ । ଅନ୍ୟ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ମା’ଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ। ବନ୍ଦ କବାଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ରୀତିନୀତି ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମନ୍ଦିର ସଭାପତି ବିଜୟ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଭାଗୀୟ ଅଣଦେଖାରୁ ହଜିବାକୁ ବସିଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

ବିଭାଗୀୟ ଅଣଦେଖାରୁ ହଜିବାକୁ ବସିଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଥିବା ନେଚର ପାର୍କର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି। ପାର୍କରେ ଥିବା ପ୍ରଜାପତି ଉଦ୍ୟାନ ସମେତ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ସବୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି। ଏବେ ଆଉ ପାର୍କ ଭିତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରଜାପତି ଦେଖିବାକୁ ପାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ସେପଟେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ହିଲ୍‌ଭିୟୁ ପାର୍କ ସମେତ ଦାସିଂବାଡ଼ି ଜଳପ୍ରପାତ, କଫି ବଗିଚା, ଡୁଲୁରୀ ପାଇନବଣ ଓ କିରିକୁଟି ଠାରେ ଥିବା ଲଭର୍ସପଏଣ୍ଟ, ସାଇଲେଣ୍ଟ ଭ୍ୟାଲିକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ନେଚରପାର୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି। ସେଠାରେ ଫାଇବରରେ ନିର୍ମିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସମେତ ହାତୀ, ଜନଜାତି ପରମ୍ପରା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀକଲା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୧ ମୃତ

ଶ୍ରୀକଲା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୧ ମୃତ

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜି.ଉଦୟଗିରି ନିକଟ ଶ୍ରୀକଲା ଘାଟିରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଏକ ବାଇକକୁ ବୋଲେରୋ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ତେଲିଙ୍ଗିଆ ନିକଟସ୍ଥ ସୀତାପାଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ। ସେ ବାଇକରେ ବସିଥିଲେ। ବାଇକ ଚାଳକ ଦିନେଶ ଚନ୍ଦନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଓ ଦିନେଶ ବାଇକ ଯୋଗେ ରାଇକିଆପଟୁ ଜି.ଉଦୟଗିରି ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିଲେ। ଶ୍ରୀକଲା ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ଏକ ପିକଅପଟି ସେମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମନୋରଞ୍ଜନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଖବରପାଇ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଏ ନେଇ ଜି.ଉଦୟଗିରି ଥାନାରେ ନଂ.୧/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଗାଡ଼ି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ ।

ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଗଞ୍ଜାମ,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ କଲେଜ ଅଡିଟରିୟମ ହଲଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସଭାରେ ଅଧ୍ୟାପକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରବୋଧ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ଇଂଲିଶ ଅଧ୍ୟାପିକା ଦିପ୍ଶିଖା ରାଉତରାଏ ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ଅଧ୍ୟାପିକା ଦେବଦର୍ଶିନୀ ସାହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ନାରୀ କିପରି ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ ଶିଖାଇବା ଶିବିରର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଥିଲେ। ଦୁଇଟି ୟୁନିଟରେ ମୋଟ ୬୦ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି। ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ରୀତା ଦାସ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଶିବିର ୧୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଞ୍ଜନଗର କବିସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ କଲେଜରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୫୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଜେ.ଏନ. ହୁସେନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଡ. ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପାଳ, ଡ. ପୀତବାସ ପାଳ, କର୍ମଚାରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀ ପ୍ରମୁଖ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗନେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ଘଟିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଡ. ସ୍ବାତକୀ ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ନୂଆବର୍ଷ ଅଘଟଣ: ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସିଗଲେ ୨ ବି.ଟେକ୍‌ ଛାତ୍ର

ନୂଆବର୍ଷ ଅଘଟଣ: ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସିଗଲେ ୨ ବି.ଟେକ୍‌ ଛାତ୍ର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧।୧: ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ ପାଇଁ ସାଙ୍ଗମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ଏକାଠି ଖାଇଲେ। ଏକାଠି ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଗଲେ। କିନ୍ତୁ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଦୁଇ ଯୁବକ। ସେମାନେ ହେଲେ ଧରାକୋଟ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଢ଼ଉଗାଁ ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ସୁଆଁସିଆ (୧୯), ଆସିକାର ପ୍ରଦୀପ ମହାନ୍ତି(୧୯)। ସେମାନେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଏବଂ ମାଡ୍ରାସସ୍ଥିତ ଭାରତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବି.ଟେକ୍‌ ଛାତ୍ର।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରୁ ଚାଲିଛି ଗଛକଟା

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରୁ ଚାଲିଛି ଗଛକଟା

ଭଞ୍ଜନଗର,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଞ୍ଜନଗରରୁ ଦୁର୍ଗାପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିତ୍ବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାମ ଚାଲିଛି। କାମ ନେଇଥିତ୍ବା ଠିକା କମ୍ପାନୀ ମନଇଛା ଗଛ କାଟି ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଆଉ କିଛି ଗଛ କାଟି ନେଉଛନ୍ତି ।

ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ାରେ ଲାଗିଲା ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ାରେ ଲାଗିଲା ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୧।୧-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ଲୋହରା ସାହିରେ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ମରା ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ପୋଷ୍ଟରରେ ଆଦିବାସୀ ବିସ୍ଥାପନ ଓ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ବିରୋଧରେ ଆଦିବାସୀମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ସଂଘର୍ଷ କରିବା, ଜଳ, ଜମ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ଗଁ। ଗଁରେ ଲୋକେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଲଢିବା, ପୋଲିସ ଦମନଲୀଳା ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଆହ୍ବାନ ଦିଆ ଯାଇଛି ।

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୨ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୨ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ମୋହନା,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜପତି ଜିଲା ମୋହନା ବ୍ଲକ ପଥରଗଡ଼ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ସୋମବାର ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକମାନେ ହେଲେ ମୋହନା ବ୍ଲକ ପୁଇପଡ଼ାର କିରଣ କୁମାର ବଳିଆରସିଂ ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଛତ୍ରପୁରର ସୁବ୍ରତ ଦଳେଇ। ଗୁରୁତର ଆହତ ଛତ୍ରପୁରର କେଶର ରାଓ ଓ ପୁଇପଡ଼ାର ନରସିଂହ ବଳିଆରସିଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି।

ନୂଆବର୍ଷରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ନୂଆବର୍ଷରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା । ସରକାରୀ ରେକର୍ଡ଼ ଅନୁସାରେ କେବଳ ୩ ସ୍ଥାନରେ ମୋଟ ୬ହଜାର ୭ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ଆସିଥିବା ରେକର୍ଡ଼ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ରେକର୍ଡ଼ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ କମ୍‌ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୨୦୧୭ ନୂତନ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷର ଶେଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୪ ରେ ୨୦ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଚଳିତ ନୂତନ ବର୍ଷରେ ପାଖାପାଖି ୧୧ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବୁଲି ଆସିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଜିଲା ବିଜେଡିର ନୂଆବର୍ଷ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଆହ୍ବାନ:‘ଚଳିତ ବର୍ଷକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବର୍ଷ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ’

ଜିଲା ବିଜେଡିର ନୂଆବର୍ଷ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ଆହ୍ବାନ:‘ଚଳିତ ବର୍ଷକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବର୍ଷ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ’

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧।୧-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରୁ ବିଜେଡି ସଂଗଠନକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ବୃହତ୍ତମ ଜିଲାରେ ବିଜେଡି ଯେଭଳି ପୂର୍ବ ପରି ବାଜିମାତ କରିବ ସେଥିପାଇଁ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ଏବେଠୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। ବିରୋଧୀ ଦଳର ଅପପ୍ରଚାରକୁ ଠିକଣା ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଚଳିତ ବର୍ଷକୁ କର୍ମୀମାନେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବର୍ଷ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲା ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନୂଆବର୍ଷ ବନ୍ଧୁମିଳନ ଓ କର୍ମୀ ସମାବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏଭଳି ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା।

ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଉଷ୍ଣ ଆଦ୍ରଭୂମି

ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଉଷ୍ଣ ଆଦ୍ରଭୂମି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧।୧ -ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୪ଟି ରେଞ୍ଜରେ ଆସନ୍ତା ୩ତାରିଖରେ ପକ୍ଷୀଗଣନା କରାଯିବ। ଦିଗପହଣ୍ଡି, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଏବଂ ସାମନ୍ତିଆପଲ୍ଲୀ ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ଜଳ ସହ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଗଣନା ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀତ ପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ ହୋଇସାରିଲାଣି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଷ୍ଣ ଆଦ୍ରଭୂମି ରହୁଥିବା ଯୋଗୁ ଏହି ପରିବେଶ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ସୁହାଉଛି।