ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନବ ଯୌବନ ବେଶ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନବ ଯୌବନ ବେଶ

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜି.ଉଦୟଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଶୁକ୍ରବାର ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଓ ମା ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ନବ ଯୌବନ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଠାରୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଅଣସର ଘରେ ରହିଥିଲେ।

ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦିଗପହଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଡ଼େଙ୍ଗାଓସ୍ତା କୈଳାସପୁରର ବାବୁଲା ବିଶୋୟୀଙ୍କୁ ମଦ ରଖିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରିଛି ା ଏ ନେଇ ନଂ ୧୧୯/୧୮ ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ।

ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ମାମଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜେଲ ଗଲେ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ନିମଖଣ୍ଡିପେଣ୍ଠ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳର ଅନୀଳ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅନୀଳ ବୁଧବାର ଭୋର ପ୍ରାୟ ୫ଟାରେ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ବଜ୍ରପାତରେ ମହିଳାଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ

ବଜ୍ରପାତରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନା ଆଛୁଲି ଛକ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖଲ୍ଲିକୋଟ ନାରାୟଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗୁଣ୍ଡୁରିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ଉମାକାନ୍ତ ଶବର ଓ ପ୍ରଦୀପ ଶବର।

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ସଚେତନତା

ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ସଚେତନତା

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁରଠାରେ ଭାଟକୁମରଡ଼ା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିସହ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ଡା. ବସନ୍ତ କୁମାର ଦାଶଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡାଇରିଆ ଆଦି ରୋଗର ନିରାକରଣ ନିମନ୍ତେ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା, ସାର ବିକ୍ରୟ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା, ସାର ବିକ୍ରୟ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା ଓ ସାର ବିକ୍ରୟ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଞ୍ଜାମ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ

ଗଞ୍ଜାମ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱ ତଥା ଟ୍ରାଫିକ ଛକ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏଆଇ ପକ୍ଷରୁ ରେଡ ଲାଇଟ୍‌ ବା ସତର୍କ ସୂଚନା ଲାଇଟ୍‌ ଲଗାଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୃଷି ଓ କୃଷକର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଗୋଚରାର୍ଥେ ସଚେତନ ପାଇଁ ସମବାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ବ୍ଲକର ଏସ. ଛଚିନା ସେବା ସମବାୟ ସମ୍ପାଦକ ନିଳାଞ୍ଚଳ ନାୟକଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଗୁରୁବାର ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ

ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)--ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଭାଜପାର ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଘୋଡ଼ାହାଡ଼ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଭାଜପା ନେତା ଇଂ. ଉତ୍ତମ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଝଡ଼ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରଭାରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରମା ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବୈଠକ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଭାଜପାର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ କଥା କଟାକଟି ହେବା ସହ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ଯାଏ କଥା ଯାଇଥିଲା। ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ବୈଠକ କିଛି ସମୟ ରଣକ୍ଷେତ୍ର ପାଲଟି ଥିଲା। ସଭା ମଞ୍ଚରେ ଜିଲା ଦଳୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌ ଦେଖୁଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଢ଼ୀ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ବୁଝାଶୁଝା କରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଥିଲା। ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀମାନଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍‌ କରାଯିବା ପରେ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଅବହେଳିତ ଝାଡ଼େଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ

ଅବହେଳିତ ଝାଡ଼େଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ

ଗଞ୍ଜାମ,୧୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) -ଗଞ୍ଜାମ ସହରରେ ଅନେକ ଶୈବପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ହୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତର ବୋରିଗାଁ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବାବା ଝାଡ଼େଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ପୀଠଟି ହୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତର ବୋରିଗାଁ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ରାଣୀବର ପାହାଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ପୀଠକୁ ବର୍ଷତମାମ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ। ନିକଟସ୍ଥ ଝାଉଁବଣ, ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଝରଣା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଠ କରିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଶୈବପୀଠ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁ ଦିନକୁ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ରହଣି ନିମନ୍ତେ ଏଠାରେ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଏବଂ ଶୌଚାଳୟ ନଥିବା ଯୋଗୁ ଭକ୍ତମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ଦିର ୮ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମ ତଥା ବୋରିଗାଁ, ଲୁଘୁଂରୀ, କାଠଗଡ଼ା, ଚୈତନ୍ୟପୁର, ପଣିବନ୍ଧ, କୁଶପଲି, ନୂଆକୁଶପଲି ଏବଂ ବଳଦିଆଢ଼ଇ ଗ୍ରାମ୍ୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।

ମଦ ଜବତ, ୪ ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ୪ ଗିରଫ

ବାଲିଗୁଡା,୧୩ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡା ଥାନା ଅଧିନସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଅଚାନକ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମହୁଲି ମଦ ଜବତ କରାଯିବା ସହ ପୋଚ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବାଲିଗୁଡା ଥାନା ଅଧିନସ୍ଥ ବାରଖମା ଓ କାମପଡାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲିଗୁଡା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରମାକାନ୍ତ ପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୋଲିସ ସଦଳବଳ ଚଢାଉ କରି ନବୀନ ବେହେରା, ରାମଦେବ ଦଣ୍ଡିଆ, ସିନ୍ଧୁ ମଳିକ ଓ ମୂରଲି ଦିଗାଳଙ୍କ ନିକଟରୁ ୫୦ଲିଟର ମହୁଲି ମଦ ଜବତ କରିବା ସହ ୫୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପୋଚ ଜବତ କରି ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ଗିରଫ ୪ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବା ଥାନାଧିକାରୀ ପାତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାଲିଗୁଡା ଥାନାରେ ନଂ.୯୭, ୯୮, ୯୯, ୧୦୦/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନାମରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୩ା୭: ସ୍ଥାନୀୟ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋନ୍ଥପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ୟୁପି ସ୍‌ୁଲର ଜଣେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନାମରେ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲା (ନଂ. ୧୧୭/୧୮) ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉକ୍ତ ମହିଳା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ଏତଲାରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାମରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ତାଙ୍କ ନାମରେ ଉପର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମିଛ ସତ କହିବା ସହ ଚାକିରିରୁ କାଢି ଦେବାର ଭୟ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ା ତେଣୁ ଏସବୁକୁ ଦେଖି ସେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଏହାର ନକଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ, ଜିଲାଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଥିବା ଏସ୍‌ଆଇ ଡମ୍ବରୁଧର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଯାଇ ଏ ବାବଦରେ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କ ଆତଙ୍କ: ୪ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୩ା୭: ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଶୋକନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୁବକ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିବା ସହ ଖଣ୍ଡା, ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଧରି ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ନାବାଳକ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରି ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୧୪୩/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସୀମାଞ୍ଚଳ ସାହୁ, ଗୋଲୋକ ନାହାକ, ବସନ୍ତ ସାହୁ ଓ ବି. ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ଗୋଟିଏ ଖଣ୍ଡା ଓ ୨ଟି ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଜୟ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଟାଉନ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ପ୍ରଭାତ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତରାୟ କହିଛନ୍ତି ଧରାପଡିଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ନାବଳକ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରାଯାଇ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ା

ମୃତ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ଉଦ୍ଧାର

ମୃତ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ଉଦ୍ଧାର

ଆସିକା,୧୩ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆସିକା-ବାଲିପଦର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର ଭେଟନଈ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିକଟ ଚାଷ ଜମିରୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଏକ ମାଈ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ା ମୃତଦେହକୁ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆସିକା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା। କୃଷ୍ଣସାରଟିକୁ ଆଘାତ ଲାଗିବା ସହ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଯୋଗୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ପରିଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୩ ଫୁଟ ଲମ୍ବା ଓ ଅଢେଇ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି କୃଷ୍ଣସାରର ବୟସ ପ୍ରାୟ ୩ ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବତଃ ବୁଧବାର ରାତିରେ ମୃଗଟି ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ଆସିକା ବନାଞ୍ଚଳର ସନ୍ଧିନୂଆପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ କୁକୁର କାମୁଡାରେ ଏକ ଛୁଆ କୃଷ୍ଣସାରର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଚେକ ବାଉନ୍ସ ମାମଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବର୍ଷେ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୩ା୭: ଏକ ଚେକ ବାଉନ୍ସ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ ଜଜ୍‌ ଆଲୋକମୟୀ ପ୍ରଧାନ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବର୍ଷେ କାରାଦଣ୍ଡ ସହ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ଗୁରୁବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୨୦୧୭ରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ମୟୁରୀ ପ୍ୟାଲେସରେ ଦୋକାନ କରିଥିବା ଟି. ହରିନାରାୟଣଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ସେନାପତି ଗିରି ରୋଡଠାରେ ଏକ ଦୋକାନ କରିବା ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧାର ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ଦେଇଥିବା ସମୟ ଅନୁସାରେ ହରି ନାରାୟଣ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବା ପାଇଁ ବାରମ୍ଭାର କହିଥିଲେ।

ଇନ୍‌ସ୍ପାଏର୍‌କୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ନ ଗଲେ ଦରମା ବନ୍ଦ

ଇନ୍‌ସ୍ପାଏର୍‌କୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ନ ଗଲେ ଦରମା ବନ୍ଦ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୩ା୭-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସୀମକ୍ଷା ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଆଇଟିଆଇ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ମୋଟ ୧୩ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଇନ୍‌ସ୍ପାଏର୍‌ ଆୱାର୍ଡ଼କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଇନ୍‌ସ୍ପାଏର୍‌ ଆୱାର୍ଡ଼ ପାଇଁ ପଠାଇ ପାରିବ। ଯେଉଁ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉକ୍ତୃଷ୍ଟ ବୋଲି ମନୋନୀତ ହେବ, ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଭାଗ ତରଫରୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୭ଶହ ସ୍କୁଲ ରହିଛି। ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ଆସନ୍ତା ୩୧ ରହିଛି। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସହଯୋଗ କରିବେ।

‘ଧାନ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ହେଉ’

‘ଧାନ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ହେଉ’

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୩ା୭ : ଋଷିକୁଲ୍ୟା ରୟତ ମହାସଭାର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଞ୍ଜାମ କଳା ପରିଷଦଠାରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଂଗଠନ ଉପଦେଷ୍ଟା ତଥା ଲୋକଶକ୍ତି ଅଭିଯାନର ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି)କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାତ୍ର ୨ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି ୧୫ଶହ ୫୦ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୧୭ଶହ ୫୦ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। କିନ୍ତୁ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପିକୁ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ।

୪.୫୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୪.୫୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ପାଇଁ ୪କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲକର ୧୮ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ୧୧୦ଟି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛିୀୀ।

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥିବାରୁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସ୍‌ସି) ବର୍ଗର ଜଣେ ଛାତ୍ର ଜାତି କୋଟାରେ କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିିଭିନ୍ନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବେଲଗୁଣ୍ଠା ତହସିଲଦାର ସୁବଳ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଗୁରୁବାର ନୂଆଗାଁର ଛାତ୍ର ଶେଷଦେବ ନାଇକଙ୍କୁ ଜାତି, ଆୟ ଏବଂ ବାସଗୃହ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶେଷଦେବ ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଯେଉଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ ସେଥିରୁ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଛି।

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ପୋଲସରା ଗସ୍ତ

ପୋଲସରା,୧୨ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ଦେବବ୍ରତ ସାହୁ ଗୁରୁବାର ପୋଲସରା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବୁଥ ଭେରିଫିକେସନ୍‌ କରିଥିଲେ।

ବନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଚୋରାକାଠ ଜବତ

ବନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଚୋରାକାଠ ଜବତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୨ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର କିରିଆମ୍ବା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରେ ଥିବା ରାମପାଦଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୩୧ ଘନଫୁଟ ଶାଳ କାଠ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାତ୍ରପୁର,୧୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଲଙ୍କ। ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ ଗୁରୁବାର ଗୁଣ୍ଡ୍ରା ରାଜୀବ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗ୍ରାମ୍ୟନେତାଙ୍କ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗ୍ରାମ୍ୟନେତାଙ୍କ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ,୧୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଦିବ୍ୟାନୁଗୃହଠାରେ ଗୁରୁବାର ଓଡ଼ିଶା ଲୋକମଞ୍ଚର ଗ୍ରାମ୍ୟନେତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଗୋଷ୍ଠୀ ସାମାଜିକ ନିରପତ୍ତା ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ଫାଦର ବ୍ଲାଶେସ ଏକ୍କା, ସୁଧୀର ବସ୍ତରୟ, ପ୍ରଭାକର ପ୍ରଧାନ, ଉଲ୍ଲାସ ମୁଦୁଲି ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।