Dharitri News

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଭୀଷ୍ମଗିରି ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଗୁମ୍ମା ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୀଷ୍ମଗିରି ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଗୁମ୍ମା ଚାମ୍ପିୟନ

ଦିଗପହଣ୍ଡି, (ଡି.ଏନ.ଏ.)/ ଭୀଷ୍ମଗିରି,୧୦।୧- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଭୀଷ୍ମଗିରି ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ମା’ ଶ୍ୟାମଳାଇ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ବୁଧବାର ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ଭଲିବଲ ଟିମ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ମୋହନା ସେଣ୍ଟପିଟର ଭଲିବଲ ଟିମକୁ ୦୯-୨୭, ୩୧-୧୪, ୧୧-୦୫, ୦୮-୦୨ ପଏଣ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜକ କମିଟି ସଭାପତି ଟି. ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସରପଞ୍ଚ ପୀତାମ୍ବର ଗୌଡ଼, ବି. କ୍ରିଷ୍ଣାରାଓ ସୁବୁଦ୍ଧି, କେଦାର ରଣା, ଚିତ୍ରସେନ ଗୌଡ଼, ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବାଡ଼ତ୍ୟା, ସନ୍ତୋଷ ଗୌଡ଼, ନରେନ୍ଦ୍ର ପାଢ଼ୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ଚାମ୍ପିଅନ ଓ ରନର୍ସଅପ ଟିମକୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କରିଥିଲେ।

ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୦।୧: ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିବନ୍ଧନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଇ-ଷ୍ଟାମ୍ପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଗୋଟିଏ କଲ୍‌ରେ ମିଳିବ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା

ଗୋଟିଏ କଲ୍‌ରେ ମିଳିବ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧- ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ସ୍ବାୟତ୍ତ ଶାସନ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ତାର ୧୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିଛି। ଗତ ୮ରୁ ୧୦ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି) ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସହରର ପରିମଳ ସମସ୍ୟା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ବହୁ ବୃହତ୍‌ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସହରବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ଓ ତାହାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ତୁଷାରପାତ ଅବ୍ୟାହତ, ବିଲରେ ପଡ଼ି  ଜଣେ ମୃତ

ତୁଷାରପାତ ଅବ୍ୟାହତ, ବିଲରେ ପଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୯।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୀତ ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି। ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସହ୍ୟ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେବା ସହ ତୁଷାରପାତ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୩ଡିଗ୍ରୀ ରହିଥିବା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ଗୁମିକିଆ ପଞ୍ଚାୟତ କିଲିକୁପା ଗ୍ରାମରେ ଶୀତ ଯୋଗୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ମାଲୁକା ମଲ୍ଲିକ । ଶୀତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଡାଗୁଡ଼ା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାଇଡ଼ୁ କହିଛନ୍ତି, ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୯ଟା ବେଳେ କିଲିକୁପା ଗ୍ରାମ ଲୋକେ ମାଲୁକାଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପଚରାଯିବାରୁ ମାଲୁକା ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମକୁ ଯିବା ବେଳେ ବାଟରେ ଥିବା ବିଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ରାତିତମାମ୍‌ ଶୀତରେ ପଡି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ଥାନାରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା, ‘ଘଟକ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

୧୦ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା, ‘ଘଟକ’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧- ବିବାହ ଏକ ସାମାଜିକ ବନ୍ଧନ। ଦୁଇଟି ଅପରିଚିତ ନାରୀ ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଗ ଯୁଗ ପାଇଁ ବାନ୍ଧି ହେଉଥିବା ଏହି ବନ୍ଧନ ଜଣେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ବିନା ଅସମ୍ଭବ। ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବିବାହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାତ୍ରୀ-ପାତ୍ର ଚୟନ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟର ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ଲୋକେ ବିବାହ ପାଇଁ ପାତ୍ରୀ-ପାତ୍ର ଖୋଜିବାକୁ ଘଟକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦୌଡୁଥାନ୍ତି।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଆସିକା,୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଆସିକା ପଲ୍ଲୀଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଧରାକୋଟ ଥାନା ଡାକବଜା ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ କୁମାର ମିଶ୍ର। ଅଶୋକ ବାଇକରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ନେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଆସିକା ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଜବତ କରିଛି। ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଅଶୋକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ଆସିକା ଥାନାରେ ନଂ.୧୧/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛତ୍ରପୁର,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହିଞ୍ଜିଳି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନରେ ହିଞ୍ଜିଳି ଓ ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ରହିଛି ା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ୨ ବ୍ଲକରେ ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ସହ ସମନ୍ବୟ ରଖି କାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ହିଞ୍ଜିଳି ବ୍ଲକରେ ୭୧ଟି ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୯।୧: ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ବୁଲାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେଶନ୍‌ରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ ତିରୁପତି ଏବଂ ଭେଲୋରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲାର ୯୭୪ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି।

ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପଦରଠାରେ ରବିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲିପଦର ମହୋତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। କବି କଳ୍ପତରୁ ଦାସଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ମହୋତ୍ସବର ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ମହୋତ୍ସବରେ ଇଂ. ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସାଦ ନାୟକ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ କଞ୍ଚଣାସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟଦ୍ୱାରର ତିନୋଟି ତାଲାକୁ କାଟିବା ସହ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ ରୁମର ତାଲା କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ସୁନା ଚୋରି କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଖରୀକୁ କିଛି ମହିଳା ଗାଧୋଇ ଯିବାବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସାଇରନ ବାଜୁଥିବା ଶୁଣି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଚା’ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ସେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କଞ୍ଚଣା ଗ୍ରାମର ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ଘୋଷ ଓ ଶୁଶିଲ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ।

ବିଲକୁ ଖସିଲା ବସ

ବିଲକୁ ଖସିଲା ବସ

ମୋହନା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅଡବା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଣ୍ଡିମରା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଚିପଙ୍କା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ରାୟଗଡାରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ସାଇସୁଦ୍ଧା (ନଂ.ଓଆର୦୭ ଟି-୯୧୮୧) ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଲ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିଛି। ଗାଡିରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ।

୬ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ମୋହନା,୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୋହନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡସିନ୍ଧବା ପଞ୍ଚାୟତର ଡୁଣ୍ଡୁରୁମୁ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ୪୦ରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ ପରିବାରର ୬ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ବିପନ୍ନମାନେ ହେଲେ ଶ୍ରୀରାମ ମାଝୀ, ବଗା ମାଝୀ ଓ କାଲା ମାଝୀ। ଶୀତ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ନିଅଁା ଜାଳୁଥିବାବେଳେ ଝୁଲ ଉଡି ଚାଳ ଛପର ଉପରେ ପଡିବାରୁ ଏପରି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ମୋହନା ଦମକଳ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯିବା ପରେ କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ମୋହନା ତହସିଲଦାର ସୀମାଞ୍ଚଳ ମଣ୍ଡଳ ବୁଧବାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଓଡିଶା ରିଲିଫ କୋର୍ଡ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିପନ୍ନମାନଙ୍କୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ସହ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି।

ରେଲୱେ ଚାକିରି ନଁ।ରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ରେଲୱେ ଚାକିରି ନଁ।ରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୮।୧-ରେଲୱ୍ବେରେ ଚାକିରି ମିଳିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଯାଇ ଗ୍ରୁପ ଡି’ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ମିଳିପାରିବ। ମାସିକ ୩୦ ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଦରମା ଦିଆଯିବ। ଏହିଭଳି ନାନା ମିଛ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲେ କିଛି ଯୁବକଙ୍କୁ। ଏଥିରେ ପ୍ରଲୋଭିତ ହୋଇ କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବହୁ ଯୁବକ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳି ନ ଥିଲା। ସେମାନେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜଣାପଡିଥିଲା। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ସାରଙ୍ଗଗଡ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟି ଓ ଜିତୁ ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଯୁବକ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ତହସିଲ କିରାଣି

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ତହସିଲ କିରାଣି

ବୁଗୁଡ଼ା,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କିରାଣି ଦିଲୀପ ମଲ୍ଲିକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଘର ପଟ୍ଟା ମ୍ୟୁଟେଶନ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ କାବୁ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ଅଧିକ ପଚରାଉଚୁରା ନିମନ୍ତେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ନଂ.୧/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଲକର ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟ୍‌

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଲକର ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୮।୧-ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସୁବାରାଓ ଛକସ୍ଥିତ ଜେନେନା ରୋଡ ସମ୍ମୁଖ ଚର୍ଚ୍ଚିକା ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଉପର ମହଲାରେ ଥିବା ଏକ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ଲକର ଭାଙ୍ଗି କୌଣସି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ୬୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌) ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ: ‘ସଂକଟରେ ସ୍ବାଧୀନତା,ସମ୍ବିଧାନ’

ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌) ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ: ‘ସଂକଟରେ ସ୍ବାଧୀନତା,ସମ୍ବିଧାନ’

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୮।୧-ଦେଶରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଶକ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଯାହାର ଫଳ ସ୍ବରୂପ କେଉଁଠି ଜାତି ତ କେଉଁଠି ଧର୍ମକୁ ନେଇ ଲଢ଼େଇ ଚାଲିଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏକତା ଏବଂ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା କଥା କହୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଛି। ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧୀନତା ପ୍ରତି ସଂକଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ମୂଳ ହେଉଛି ଏକତା ଏବଂ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା। କିନ୍ତୁ ସମ୍ବିଧାନକୁ ବଦଳାଇଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଚାଲିଛି। ସଂପ୍ରତି ଦେଶରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରତି ଘୋର ସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ଆଲୋଚକମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌)ର ୨୧ତମ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀର ସୋମବାର ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ଠାରେ ‘ଜାତୀୟ ଜୀବନରେ ସଂକଟ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ’ ଶୀର୍ଷକରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାଜପା ବିରୋଧୀ କୁହାଯାଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେଡ଼ି, ସିପିଆଇ, ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌)ର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଭାଗନେଇଥିଲେ। ଭାଜପା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କଟୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଶନ କାର୍ଡ ଦାବି : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ରାଶନ କାର୍ଡ ଦାବି : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ କୌରାଶି ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଶନ କାର୍ଡ ପାଇବା ଦାବିରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ସୋମବାର ଧରଣା ଦେବାସହ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ଘେରାଉକରି ଅଟକ ରଖିଥିଲୋ

ଦେଶୀ ମଦ ଭାଟିରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ

ଦେଶୀ ମଦ ଭାଟିରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ/ଫିରିଙ୍ଗିଆ, ୮।୧- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁରୁପଡା ପାହାଡ ପାଖରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରିଛି । ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ଦେଶୀ ମଦଭାଟି ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ୨୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ, ୬୦ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଜାରରେ ଥିବା ୧୨୦୦ଲିଟର ମହୁଆ ପୋଚ ଜବତ କରିଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

କୁଇ ସମାଜ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ପ୍ରତିବାଦ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କୁଇ ସମାଜ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ପ୍ରତିବାଦ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ରାଇକିଆ,୮।୧(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆରେ ସୋମବାର କୁଇ ସମାଜ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ତରଫରୁ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଅନ୍ୟାୟ କରୁ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଟାକରିଆ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଟାକରିଆ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଛତ୍ରପୁର,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ କଣମଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଟାକରିଆ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୭୫ତମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସରକାରୀ ବସ୍‌, ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ

ସରକାରୀ ବସ୍‌, ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ବସ୍‌ର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି । ସେପଟେ କେତେକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ସରକାରୀ ବସ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ୫୯ନଂ.ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଏକ ସରକାରୀ ବସ୍‌କୁ ପ୍ରାୟ ୧୩ କିମି ରାସ୍ତା ନ ଛାଡ଼ିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନା ହୋଇଥିଲା । ଏଭଳି ଘଟଣାଟି ହୋଇଥିଲା ଯେ ଯାତ୍ରୀ ଓ ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମବାସୀ ମିଶି ଉକ୍ତ ଘରୋଇବସ୍‌କୁ ଅଟକାଇ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ।

ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିନି; କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିନି; କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଗଞ୍ଜାମ,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଏନଏସିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଗହରା ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ୮ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡର କେତେଜଣ ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ପ୍ରତିହାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ।

ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିନି; କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଗଞ୍ଜାମ,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଏନଏସିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଗହରା ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ୮ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡର କେତେଜଣ ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ପ୍ରତିହାରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ।

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଲାଗି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଲାଗି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ

କୋଦଳା,୮।୧- କୋଦଳା ଥାନା ମଠସରସିଂ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୩୦ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ସୋମବାର ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲୋକେ ଜବରଦଖଲ କରି ଘର ଓ ଦୋକାନ କରିଥିଲେ।