ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଅଗ୍ନି ବିପନ୍ନକୁ ସହାୟତା

ଅଗ୍ନି ବିପନ୍ନକୁ ସହାୟତା

ଧରାକୋଟ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧରାକୋଟ ବ୍ଲକର ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଟିଣିଟିଣାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ଘଟିଥିବା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୮ ପରିବାରକୁ ଧରାକୋଟ ଓ ଘୁମୁସର କନ୍ଧକୁଳ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ  ସୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ, ବସ୍ତ୍ର ଓ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ  ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

ଶାରଦୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଶାରଦୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଧରାକୋଟ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଧରାକୋଟ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶାରଦୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନୀୟ ମନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାକୁ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଣ୍ଡା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସୌରୀଶଙ୍କର ବେହର ଓ ବାସୁଦେବ ନାୟକ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ଆରାଧନା

ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ଆରାଧନା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକର ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼, ସିମନବାଡ଼ି, ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ବିଶ୍ୱର୍କମା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।  ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିର ସାଉଥକୋ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ରିତିନିତି ପ୍ରକାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଓକିଲ ସଂଘର କୋର୍ଟ ବର୍ଜନ, ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଓକିଲ ସଂଘର କୋର୍ଟ ବର୍ଜନ, ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)- ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ଓକିଲଙ୍କୁ ପୋଲିସର ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଓକିଲ ସଂଘ ସୋମବାର ପୁଣି ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛି।

ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭।୯: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଥାନା ବଣିଆ ଗ୍ରାମର ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସାଦ ଗୌଡ଼ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଡା. ହୃଷିକେଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଗିରଫ କରି ଜେରା ଚଲାଇଛିି ପୋଲିସ।

ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୭।୯- ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡ। ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସୋମବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମୋଟର ଚାଳକ ଦିବସ ପାଳିତ

ମୋଟର ଚାଳକ ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ, ୧୭।୯: ଓଡ଼ିଶା ମୋଟର ଚାଳକ ସଂଘ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଶାଖା ତରଫରୁ ସୋମବାର ମୋଟର ଚାଳକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଛତ୍ରପୁରର ୨ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଛତ୍ରପୁରର ୨ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ) -ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁରଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୮ରୁ ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୭ତମ ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଟାଇକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଓଡିଶାର ୨୨ ଖେଳାଳି ଭାଗ ନେବେ। ଓଡିଶାର ମନମୋହନ ଭଞ୍ଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏମାନେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଛତ୍ରପୁର ଟାଇକୋଣ୍ଡୋ ଆସୋସିଏଶନର ୨ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି।  ସେମାନେ ହେଲେ ସିଏଚ୍‌ ପ୍ରସାଦ କୁମାର ନାୟକ ଓ ଅଜିତ କୁମାର ମହାରଣା। ରବିବାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ଉଭୟେ ଜବଲପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।  ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଟାଇକୋଣ୍ଡୋ ଆସୋସିଏଶନର ସମ୍ପାଦକ ତଥା କୋଚ୍‌ କେ. ମନୋଜ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରସାଦ ଓ ଅଜିତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ସହ ଓଡିଶା ତଥା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାଇଁ ଏମାନେ ସଫଳତା ଆଣିବେ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। 

ଲାଗୁନି ସିସି କ୍ୟାମେରା, ରହୁନାହାନ୍ତି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏ) -ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା  ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକର ଶାଖା ଓ ଏଟିଏମ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢି ଯାଇଛି। ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ଓ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଚୋରି ହେଉଛି। ଗ୍ୟାସ କଟରରେ କାଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଖୋଲାଯାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହେଉଛି। ଛତ୍ରପୁରରେ ପ୍ରତି ୩ ମାସକୁ ଥରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ଓ ଏଟିଏମ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜିଲାପାଳ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କେତେକ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରାଯାଉଛି। ଚଳିତ ମାସ ୧୧ରେ ମଧ୍ୟ ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଡାକି ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀଦତ୍ତଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଲକ୍ଷ୍ମୀଦତ୍ତଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଛତ୍ରପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଛତ୍ରପୁରର ବିଜେଡି କାଉନସିଲର ଲକ୍ଷ୍ମୀଦତ୍ତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ରବିବାର ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପଣ୍ଡିତ ନୀଳକଣ୍ଠ ଉକତ୍ଳ ଏକାଡେମୀରେ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଛତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଡା. ପ୍ରିୟାଂଶୁ ପ୍ରଧାନ, ଜିଲାପରିଷଦ ସଭାପତି ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ୍‌. ଧନଞ୍ଜୟ ରେଡ୍ଡୀ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଅମିତା ସାହୁ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଅଶୋକ ଚୌଧୁରୀ, କାଉନସିଲର ଟି. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ, ସରପଞ୍ଚ ଟି. ନରସିଂହ ରେଡ୍ଡୀ, ଜିଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଏସ୍‌. କିଶୋର ରେଡ୍ଡୀ, ସୁଧୀର କୁମାର ନାହାକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ମାଛ ଚାଷ କରିବେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ

ମାଛ ଚାଷ କରିବେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କର ଭୂମିକା ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଶନିବାର ଛତ୍ରପୁର ଡିଆରଡିଏ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ା ସ୍ବାବଲମ୍ବି କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କର ସହଯୋଗର  ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ା ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ପାରଦର୍ଶିତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇପାରିବେ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ ା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତର ଅନୂ୍ୟନ ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଲିଜ୍‌ ସୂତ୍ରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ା ଜିଲା ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚୟନ କରିବେ ା ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ା

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଯୋଜନା: ଧରିତ୍ରୀ, ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ଅଭିଯାନରେ ଏକ୍ସିଲେଣ୍ଟ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଯୋଜନା: ଧରିତ୍ରୀ, ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ଅଭିଯାନରେ ଏକ୍ସିଲେଣ୍ଟ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ଉସତ୍ବକୁ ଭଞ୍ଜନଗର ଏକ୍ସିଲେଣ୍ଟ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ରବିବାର ନିଆରା ଢ଼ଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ପରିସରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଏକ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବରିଷ୍ଠ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ପି.କେ. ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ପଡୁଥିବା କୁପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦୈନିକ ଖବରକାଗଜ ଧରିତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସମସ୍ତେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ସାହୁ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ। 

ଗୋପାଳପୁରରେ ଗଞ୍ଜାମ କଂଗ୍ରେସ ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ ୩୦ରେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୯-ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଗୋପାଳପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସର ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ।  ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ପଦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଗଞ୍ଜାମରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯ ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ସଭାପତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗଠନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସହ ପ୍ରଭାରୀ ତଥା ଏଆଇସିସି ସମ୍ପାଦକ ଅନିଲ ଚୌଧୁରୀ, ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝିଙ୍କ ସମେତ ୨ଜଣ ଟ୍ରେନର (ତାଲିମଦାତା) ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । 

ହୃଦୟ ପାଇଁ ହୃଦୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସୋମ୍‌

ହୃଦୟ ପାଇଁ ହୃଦୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସୋମ୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୭ା୯-ପୁଅ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଘରେ ଆନନ୍ଦର ଲହରି ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ମିଠା ବାଣ୍ଟି ସମସ୍ତେ ଖୁସି ମନାଇଥିଲେ । ବନ୍ଧୁ ବାନ୍ଧବ, ଗୁରୁଜନ, ପରିଚିତମାନେ ଘରକୁ ଆସି କୁନି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଏବଂ ବଡ଼ ମଣିଷଟିଏ ହେବାକୁ ସମସ୍ତେ ଶୁଭ ମନାସିଥିଲେ। ପରିବାରବର୍ଗ ନାମ ରଖିଥିଲେ ‘ସୋମ୍‌’(୪)। କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର କେଇଟା ବର୍ଷ ଭିତରେ ସବୁ ଖୁସି ଯେମିତି କୁଆଡ଼େ ଉଭେଇ ଗଲା । ଜଣା ପଡ଼ିଲା, ସୋମ୍‌ଙ୍କ ହୃଦୟରେ ତିନିଟି ଛିଦ୍ର ରହିଛି । ନିଃଶ୍ୱାସ ନେଇପାରୁନି, ତୁରନ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଦରକାର। ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ବାପାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଯେମିତି ବଜ୍ର ପଡ଼ିଲା । 

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ପାଟପୁର/କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର,୧୬ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ବଜ୍ରପାତରେ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ତହସିଲ ଜୁରାସାମନ୍ତରାପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଭିକାରୀ ଗୌଡ଼ (୪୨)। ସେହିପରି କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଏନ୍‌ଏସିର ଜେନା ସାହିରେ ମଧ୍ୟ ୪ଜଣ ବଜ୍ରପାତରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜୁରାସାମନ୍ତରାପୁର ଗ୍ରାମର ଭିକାରୀ ଓ ଏସ. ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତର କୁଶପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ବୁଦ୍ଧିଆ ଗୌଡ଼ ଗଁା ପାଖ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଜାଳେଣି କାଠ ସଂଗ୍ରହ କରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଦୁହେଁ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଦିଗପହଣ୍ଡି ମେଡିକାଲ ନେବା ବାଟରେ ଭିକାରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ରାସ୍ତାରେ ଜଳିଗଲା ଟ୍ରକ

ରାସ୍ତାରେ ଜଳିଗଲା ଟ୍ରକ

ଖଜୁରିପଡ଼ା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଜୁରୀପଡ଼ା ବ୍ଲକ ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁସାହି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରୁ ଫୁଲବାଣୀ ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ଏକ ଲୁହାରଡ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ କୌଣସି ଏକ କାରଣରୁ ଜଳିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟ୍ରକ ଚାଳକ, ହେଲପର ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଟ୍ରକରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯିବାରୁ ଲୁହାରଡ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ରବିବାର ସୁଡ୍ରୁକୁମ୍ପା ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଟ୍ରକକୁ ଜବତ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନବେଳେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନବେଳେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ

ପାତ୍ରପୁର,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜରଡ଼ା ଥାନା ସୁରଙ୍ଗି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକ ରବିବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ବୃନ୍ଦାବନ ବେହେରା (୨୮)। ସୁରଙ୍ଗି ବଜାର ସାହି ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ପାଇଁ ସକାଳୁ ଗ୍ରାମର ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହ ବୃନ୍ଦାବନ ପୋଖରୀକୁ ଯାଇଥିଲେ। ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ସେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କେହି ଜାଣି ପାରି ନ ଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ମୃତଦେହ ପାଣିରେ ଭାସିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦେଖି ଉଦ୍ଧାର କରି ପାତ୍ରପୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଜରଡା ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ବାପ-ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ୪ ସନ୍ତାନ ଅସହାୟ ଘଟଣା, ସହାୟତା ଦେଲେ ବିଡିଓ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ବାପ-ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ୪ ସନ୍ତାନ ଅସହାୟ ଘଟଣା, ସହାୟତା ଦେଲେ ବିଡିଓ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ମସିହାଖାଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପା ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ୪ ସନ୍ତାନ ଅସହାୟ ଖବର ରବିବାର ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବିଡିଓ ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାମାକ୍ଷା ପ୍ରସାଦ ପାତ୍ର ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ୪ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଭେଟି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବିଡିଓ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରୁ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଲି, ପଥର ବୋଝେଇ ୪ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପଦରଠାରେ ରବିବାର ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ବେଆଇନ ଭାବେ ବାଲି ଓ ପଥର ବୋଝେଇ କରିଥିବା ୪ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ବେଆଇନ ଚାଲାଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବରପାଇ ତହସିଲଦାର ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ଜେନା, ବୁଗୁଡ଼ା ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଓ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଗୌଡ଼ ବାଲିପଦରରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ୨ ବାଲି ଓ ୨ ବେଆଇନ ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରିଥିଲେ। ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ୪୧, ୧୨୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ ପରେ ଟ୍ରାକ୍ଟରଗୁଡିକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ।

ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ଯୁବକ ନିଖୋଜ

ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ଯୁବକ ନିଖୋଜ

ବାଲିଗୁଡ଼ା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲିଗୁଡ଼ା-ସିନ୍ଦ୍ରିଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଖଡ଼ଗ ନଦୀରେ ରବିବାର ଭାସିଯାଇ ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ କଟପଡ଼ି ସାହିର କାପୁ ଦିଗାଳ। କାପୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭଳି  ରବିବାର ସକାଳେ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମାରୋହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମାରୋହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଇକିଆ,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆ ବିଜୟ ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ଏନ୍‌ଏସି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଶନିବାର ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମାରୋହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପୃଷ୍ଟି ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଚଳିତ ମାସ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ସମ୍ବଦ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସଫେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏନ୍‌ସିସି ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡଳ କହିଛନ୍ତି।

ଖଲ୍ଲିକୋଟରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖଲ୍ଲିକୋଟରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଲ୍ଲିକୋଟ ସହରସ୍ଥିତ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଶନିବାର ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଏବିଡିଓ ଗଗନ ବିହାରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ଲକର ୨୯ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ଏନ୍‌ଏସିର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ସମସ୍ତ ସଭ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଜିଲା ସଂଯୋଜକ କାହ୍ନା ଜେନା, ଅମର ସାହୁ, ଦଇତାରି ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ : ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ : ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ଓ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଥାୟରଏଡ ସଂପାନ

ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଥାୟରଏଡ ସଂପାନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୬।୯: ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ଭେଷଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥିତ ଆଇଏମ୍‌ଏ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରବିବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଥାୟରଏଡ ସଂପାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।