ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବାଲିଗୁଡାରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ବାଲିଗୁଡାରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ବାଲିଗୁଡା,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡାଠାରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସକାଳୁ ଭଲ ପାଗ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରକାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରା ଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ବର୍ଷାରେ ଘର ଭୁଷୁଡିଲା

ବର୍ଷାରେ ଘର ଭୁଷୁଡିଲା

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୧୫।୮- ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ ସଲାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ତାମ୍ବିସୁଗା ଗ୍ରାମର ନରେଶ କହଁରଙ୍କ ଘର ଭୁଷୁଡି ଯାଇଛି। ଏବେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପଲିଥିନ ଟିଏ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନରେଶୁଙ୍କୁ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘରଟିଏ ମିଳି ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ନରେଶ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁଅଙ୍କୁ ଧରି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ,୧୫।୮- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ପଡିଆରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହ ମିଳିତ ପରେଡରେ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ କନ୍ଧମାଳ ସବୁବେଳେ ଚିରସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମଲ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଥିଲେ।

ସାପ ମଣିଷ ସମୀରଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର

ସାପ ମଣିଷ ସମୀରଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ ୧୫।୮- ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ସାପ କଥା ଭାବିଲେ ବା କେଉଁଠି ଦେଖିଲେ ମନରେ ଭୟ ଆସିଥାଏ। ହେଲେ ଏପରି ମଣିଷ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ସାପକୁ ଦେଖିଲେ ଡର ତ ଦୂରର କଥା, ସାପ ଧରି ଖେଳିବା ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋରେ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଥାନ୍ତି।

ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବେଷ୍ଟ ଆଇଆଇସି ପୁରସ୍କାର

ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବେଷ୍ଟ ଆଇଆଇସି ପୁରସ୍କାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ ୧୫।୮- ବ୍ରହ୍ମପୁର ଠାରେ ୭୨ ତମ ସ୍ବଧୀନତା ଦିବସ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଅବସରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବହୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ରହ୍ନପୁର ପୋଲିସ ଜିଲାରେ ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବେଷ୍ଟ ଆଇଆଇସି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଟି. ଆଓ ତାଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ।

ମାଓବାଦୀପ୍ରବଣ ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ମାଓବାଦୀପ୍ରବଣ ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା  ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ  ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ସମେତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଧିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ହେଲିପ୍ୟାଡ ପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠଇତ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁବେନ୍ତି ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା ରାସ୍ତାରେ ପାଟପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି।  ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଜଣକ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବାବେଳେ କେତେକ ଯୁବକ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଦିଗପହଣ୍ଡି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଆହତ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ଆହତ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ ଶାସନ ଆମ୍ବଗଁା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରୁ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଆହତ ହରିଣକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ବୁଲା କୁକୁର ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ହରିଣଟିକୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ଦେଖି କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ କୁକୁର କବଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେବାପରେ ବନ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହାକୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ହରିଣଟି ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅଫିସକୁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଫରେଷ୍ଟର କମଳକାନ୍ତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଖଲ୍ଲିକୋଟ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ସାହୁ ବୁଧବାର ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଏହି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଶରଣପୁର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଆଶ, ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇବା ସହ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବହୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଶାବୁଳିଆ, ଡିମିରିଆ, କନକା, ରେଡ୍ଡୀବାହାଡାପଲ୍ଲି, କେଶପୁର ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତର ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଅଶୋକ ପାତ୍ର, ଅମୀୟ କୁମାର ମାହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସାଉଥ୍‌କୋ ୟୁଟିଲିଟି ସହାୟତାରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଶିବିରକୁ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଇଂ. ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅଳକନାଥ ମିଶ୍ର, ତପନ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ରକ୍ତଦାତାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଇଂ. ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଇଂ. ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକ, ଇଂ. ଦେବପ୍ରସନ୍ନ ପାଇକରାୟ, ଇଂ. ଜୟନ୍ତ ସାହୁ, ଇଂ. ଦେବୀଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଡାକ୍ତର ପ୍ରଭାତି ଦାସ ଓ କର୍ମଚାରୀ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହରେ ସହାୟତା କରିଥିଲେ। ମୋଟ ୫୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା।

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଛତା ବଣ୍ଟନ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଛତା ବଣ୍ଟନ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ପଦ୍ମନାଭପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୧୧ଟି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ୧୯୧ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଛତା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ବି. କ୍ରିଷ୍ଣାରାଓ ସୁବୁଦ୍ଧି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଛତା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସମିତିସଭ୍ୟ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସେଠୀ, ପୂର୍ବତନ ସମିତିସଭ୍ୟ ଟି. ରାମାରାଓ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଗୌରାଙ୍ଗ ଲେଙ୍କା, ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ରେଡ୍ଡୀ, ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ମନୋଜ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ନାଗପଞ୍ଚମୀରେ ଘରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ନାଗପଞ୍ଚମୀରେ ଘରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ ୧୫।୮- ସ୍ଥାନୀୟ ଆଙ୍କୁଲି ସ୍ଥିତ ନିଗମ ନଗର ପଞ୍ଚମ ଗଳିର ଅଭିରାମ ମାଝୀଙ୍କ ଘରୁ ବୁଧବାର ଏକ ୪ ଫୁଟ ଲମ୍ବା ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ହେଉଛି ପବିତ୍ର ନାଗପଞ୍ଚମୀ, ବିଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ଏହି ପର୍ବକୁ ଲୋକେ ପାଳନ କରିବା ସହ ନାଗ ଓ ନାଗୁଣୀଙ୍କ ପୂଜା  କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ଅଭିଙ୍କ ଘରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ପୂଜା କରୁଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଏହି ସାପ ବାହାରି ଥିବାବେଳେ ସେ ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲ୍‌ପ ଲାଇନର ସମୀର କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ସାପଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

୫ଟି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦଘାଟିତ

୫ଟି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦଘାଟିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୮- ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ଥିବା ୫ଟି ସହରାଞ୍ଚଳ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର(ୟୁପିଏଚ୍‌ସି)ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଆମ୍ବପୁଆ, ଆସ୍କାରୋଡ, ବୈକୁଣ୍ଠନଗର, ଉତ୍ତରମୁଖୀ ଏବଂ ଗୁଡ୍‌ସ ସେଡ୍‌ ରୋଡ୍‌ ୟୁପିଏଚସି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ମେୟର କେ.ମାଧବୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ଏକାଦଶ ବିଜୟୀ

ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ଏକାଦଶ ବିଜୟୀ

ଶେରଗଡ, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନ ଏକାଦଶ ଓ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଏକାଦଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍

ଦୁର୍ଗାମାଧବଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର

ଦୁର୍ଗାମାଧବଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର

ଶେରଗଡ, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶେରଗଡ ବ୍ଲକ ଶେରଗଡ ଗ୍ରାମ ବଡଦାଣ୍ଡସାହିର ଦୁର୍ଗାମାଧବ ବିଶୋୟୀ ବୁଧବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଟି. ଆଓଙ୍କ ଠାରୁ ଦୁର୍ଗାମାଧବ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଉତ୍ସବରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚ୍ୟାଉପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଡିଏ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସୁବାସ ମହାରଣାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟଗନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁର୍ଗାମାଧବ ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାରାରୋପଣ କରି ତାହାର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପରେ ଶେରଗଡର ବହୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଖୁସିବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରାଣଗଲା

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରାଣଗଲା

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାରସିଂ ଥାନା ନାରାୟଣପଲ୍ଲୀର ମୁନା ପାତ୍ର (୨୫) ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୁନାଙ୍କ ଶବ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ବୁଧବାର ଭଞ୍ଜନଗର ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇଛି।  ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମୁନା ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ପାଖରେ ଗାଧୋଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରୁ ଓହଳି ଥିବା ତାର ଉପରେ ପାଣି ପଡି ଯାଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚାର୍ଜ ହୋଇଯିବାରୁ ମୁନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଚାରାରୋପଣ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଚାରାରୋପଣ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଚାରାରୋପଣ କରିଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲକର ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ  ୧ ତାରିଖରେ ବିଇଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର କିଭଳି ଚାରାରୋପଣ କରିବେ ସେନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଗଛ ପଡ଼ି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଗଛ ପଡ଼ି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ରାସ୍ତାର  ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ନିକଟ ବଙ୍ଗରଦୁଆ ଘାଟିରେ ବିରାଟ ବରଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଛି ା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୮- ବ୍ରହ୍ମପୁର ଯାଦବ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁ ଖଲାସିସାହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ବୁଧବାର ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଡା. ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ ଶିବିର ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୭୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଶିବିରକୁ ସଙ୍ଘର ସଭାପତି କେ. ଅନୀଲ କୁମାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସମ୍ପାଦକ ଏମ. ଭେଙ୍କେଟରାମନା ଙ୍କ ସମେତ ସଙ୍ଘର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

୩୦ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଜାତୀୟ ପତାକା

୩୦ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଜାତୀୟ ପତାକା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଯୁବ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ୩୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଜାତୀୟ ପତାକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଥିଲା। ପ୍ରଥମେ କର୍ମୀମାନେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ବ୍ୟାପି ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବୁଲି ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ପରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଧନଞ୍ଜୟ ରାଓ, ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସମେତ ଯୁବ ଏବଂ ଛାତ୍ର ବିଜେଡିର ବହୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଇକିଆରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଇକିଆରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ରାଇକିଆ, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆରେ ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ବିଜୟ ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ କନ୍ଧମାଳ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ୱରୀ ସିଂ ଯୋଗଦେଇ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ବେଳେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ବେଳେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଳକ ସିମନବାଡ଼ି ସରକାରୀ ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ  ୭୨ ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ  ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଦୀପକପତି ନାୟକ ଗୁରୁତର ହୋଇ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। 

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୮: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଉପଖଣ୍ଡସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ବୁଧବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଟି. ଆଓ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାସହ ସମ୍ମିଳିତ ପରେଡ଼ରେ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରାମର କରିଥିଲେ। 

ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବୈଠକ

ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବୈଠକ

ଆସିକା,୧୫ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):ଆସିକା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଶୋକା କନଫେରେନ୍ସ ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହେୟ ମନୋଭାବ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ହକ ଲାଗି ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଆସିକା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପି ନିଆଯାଇଥିଲା ା ବୈଠକ ଶେଷରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ା ସେ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା, ଘରେ ଘରେ ପାଇଖାନା ଯୋଜନା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଠିକ  କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବହୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ପ୍ରକୃତ ଉପଭୋକ୍ତା ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଇବାରେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତିି।