ବାଲେଶ୍ୱର

ନେସ୍କୋ ଏସଡିଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଠିକା କାମର ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ବଣିଆପାଟ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ନେସ୍କୋ ଏସଡିଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଟଙ୍କା ନେଇ କାମ ଦେଇ ନ ଥିବା, ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମାଗିବାରୁ ଘରକୁ ଡାକି ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମିଥ୍ୟା କେସରେ ଫସାଇ ଦେବାକୁ ଧମକଚମକ ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକାଦାର ରନତ୍ାକର ମହାନ୍ତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଏ ନେଇ ଏସଡିଓ ମହେଶ୍ୱର ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଭିଯୋଗ ଭିତ୍ତିହୀନ। ଗତ ୧୩ ତାରିଖ ରାତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଘରକୁ ଆସି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ସେ ଏତଲା ଦେଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏସପିଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଜଣାଇଛି।

ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବନ୍ତ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ତହସିଲ ଅଧୀନ ଛୟାଳସିଂ ରାଜସ୍ବ ନୀରିକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ୫୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୃହରେ ଚାଲିଛି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ା ଏଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଛୟାଳସିଂ ସମେତ ଟିଲୋ, ଓଡଙ୍ଗ, ନିଳୋକ, ସେଣ୍ଢତୀରା ଆଦି ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୬ଟି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ରହିଛି।

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଗୋପାଳକ

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଗୋପାଳକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮ା୭-ମାତାପିତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଥିଲା ପୁଅ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବ । ସେଥିଲାଗି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପାଠ ପଢାଇ ମଣିଷ କରିଥିଲେ। ବାଲେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ୨୦୧୨ରେ ମେକାନିକାଲରେ ଡିପ୍ଲୋମା କୃତିତ୍ୱର ସହ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହୀ ଯୁବକ ନିରଞ୍ଜନ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ଗୋଡାଇ ନିଜେ କିଛି କରି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ବାଟ ଖୋଜିଥିଲେ। ଯୁବପିଢି କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ଉପରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗୋପାଳନ। ଏହି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ ଆଧୁନିକ ପ୍ରାଣାଳୀରେ ଗୋପାଳନ ଆରମ୍ଭ କରି ପରେ ଏକ ଡାଏରୀ ଫାର୍ମ କରିଛନ୍ତି।

ବଢୁଛି ବୈତରଣୀ

ବଢୁଛି ବୈତରଣୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ନଦୀର ଆଖୁଆପଦା ଆନିକଟଠାରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ୧୭.୮୩ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ଜଳସ୍ତର ୧୬.୭୮ ମିଟର ରହିଛି। ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିଥିବାରୁ ଜଳସ୍ତର କ୍ରମେ ସ୍ଥିର ରହିବ ମିମ୍ବା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

‘ଗାଁ  ପରିବେଶ ସୃଜନର ସାଥୀ’

‘ଗାଁ ପରିବେଶ ସୃଜନର ସାଥୀ’

ତିହିଡ଼ି,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଅକ୍ଷରମାନେ ଧରାପଡ଼ୁ ନ ଥିଲେ ବି ସେ ଲେଖି ଚାଲିଛନ୍ତି କବିତା ା ଦୀର୍ଘ ୪୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ କବିତା ଲେଖି ଆସୁଛନ୍ତି ା ଗାଁ ମାଟି ଓ ଏହାର ପରିବେଶକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଏହି ନିଆରା ପ୍ରତିଭାବାନ କବି ଅବସର ଜୀବନରେ ଗାଁରେ ରହି ସାରାଦିନ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ରପତ୍ରିକା ଓ ପୁସ୍ତକ ପଢାରେ ବିତାଉଛନ୍ତି। ସାହିତ୍ୟ ତାଙ୍କ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ବିଷାଦ ଲାଘବ କରୁଛି। ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନର ନିରଳସ ପରିବେଶ ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ସୃଜନର ସାଥୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହନ୍ତି। ଏହି ନିଆରା ସାରସ୍ବତ ପ୍ରତିଭା ହେଲେ କବି ଭ୍ରମରବର ଦାସ ା

ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସାଇତିଛି ସନ୍ଥିଆ

ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସାଇତିଛି ସନ୍ଥିଆ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮ା୭- ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପୁରୀ ଆଗମନ ଘଟଣାର ସ୍ମୃତିକୁ ଏଯାଏ ସାଇତି ରଖିଛି ସନ୍ଥିଆ । ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଶ୍ରୀରାଧା ମଦନମୋହନ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ‘ଦିବ୍ୟ କନ୍ଥା’ ବସ୍ତ୍ରକୁ ରଖି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏଥର ଭକ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ‘ଦିବ୍ୟ କନ୍ଥା’ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଙ୍ଗଳବାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ଲାଗି ଦିନତମାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା। ପରିବେଶ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସବମୁଖର ।

୩ ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ  ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

୩ ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରରୁଅଁା ବ୍ଲକ ତିଳକୋଟି ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ସାଗାର ସାହି ଓ ବିରସିଂ ସାହିରେ ପ୍ରାୟ ୩ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବହୁବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ବିପିଏଲ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ଜମା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପାଠ ପଢାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ଅଣଦେଖା ନୀତି ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ବିଭାଗର ଏସ୍‌ଡିଓଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଜେ.ଇ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍‌ ଜବତ

ବେତନଟୀ,୧୮।୭ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-ବେତନଟୀ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ କ୍ଷୀରିପଦା ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ନମ୍ବର ବିହୀନ କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍‌କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବେତନଟୀ ବନ ବିଭାଗ ଜବତ କରିଛି। ଏହି ପିକଅପ୍‌ରେ ୨୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ଆମ୍ବ କାଠଗଣ୍ଡି ରହିଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗାଡି ଶିଳିପୂରିଆରୁ କ୍ଷୀରିପଦା ଆସୁଥବା ବେଳେ ଧରା ପଡିଥିଲା। ଏହି ଚଢ଼ାଉରେ ବେତନଟୀ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ଘନଶ୍ୟାମ ସିଂ ,ବନପାଳ ସୁଶାନ୍ତ ବାଗ, ବୈଶିଙ୍ଗା ଫରେଷ୍ଟର ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରାତ୍ରକାଳୀନ ସଫେଇ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରାତ୍ରକାଳୀନ ସଫେଇ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮ା୭- ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦା ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବଡଦାଣ୍ଡ ତଥା ସହରର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକର ସଫେଇ ପାଇଁ ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୬ ଟାରୁ ୧୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟା ୩୦ ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ଯାଏଁ ସହରର ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲା। ହେଲେ ରଥ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସହରର ବଡଦାଣ୍ଡ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନଗୁଡିକ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବପେକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ କୁଢ କୁଢ ଅଳିଆ ଗଦା ହେଉଥିବାରୁ ରାତି ୧୦ ଟା ରୁ ରାତି ୨ ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ଖେଳନା କିଟ୍‌ କିଣା ଦୁର୍ନୀତି : ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ନାପସନ୍ଦ

ବଡ଼ସାହି,୧୮ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାକ୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାରେ ଗୁଣାମତ୍କ ମାନ ବଢାଇବା ଲାଗି ଖେଳ ସରଞ୍ଜାମ କିଣାରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦଳ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ କରା ନ ଯାଇ ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଥିବାରୁ ପ୍ରକୃତ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିବ କି ନାହିଁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଆସୋସିଏଶନ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଘଟଣାକୁ ଚପାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଏବଂ କେତେକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ସାଦା କାଗଜରେ ଦସ୍ତଖତ କରାଇ ନିଆଯିବା ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାରୁ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ନ ହେଲେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ରାଗ ଶୁଝାଯିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯାଗ : ମହିଳାଙ୍କ  ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯାଗ : ମହିଳାଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବିଶୋଇ,୧୮।୭ : ବିଶୋଇ ଥାନାର ମଣଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବକ ସ୍ବଂୟ ସହାୟକ ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରି ଗରୀବ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଲକ୍ଷାଧୀକ ଟଙ୍କ ହଡପ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ କୌଣସି ତତ୍ପରତା ନ ଦେଖାଇବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ମହିଳାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଉନ୍ନୟନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ହଟ୍ଟଗୋଳ:ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ଉନ୍ନୟନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଗଠନ ନେଇ ହଟ୍ଟଗୋଳ:ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ଭୋଗରାଇ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇଛି। ସଠିକ୍‌ ଭାବେ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଡିଓ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳର ନେତାମାନେ କହୁନାହାନ୍ତି। ଭୋଗରାଇର ୫୦ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ସରପଞ୍ଚ ଓ ସମିତି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜାଣିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଗଠନ କରି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ଭୋଗରାଇର ବିକାଶ ହେବ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋଗରାଇ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ପଞ୍ଚମ ବୈଠକରେ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନରୁ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନରୁ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୭-ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଜଣେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଜିଆର୍‌ପି ଓ ଆରପିଏଫ୍‌ ଟାସ୍କ ଟିମ୍‌ର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳବାଇ ଥାନାରେ ମାମଲା(ନଂ. ୨୭/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଜନବସତି ମଝିରେ ଥିବା କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ସିଲ୍‌

ଜନବସତି ମଝିରେ ଥିବା କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ସିଲ୍‌

ବାହାନଗା,୧୮ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଳକ କୋଚିଆକୁଇଲି ପଞ୍ଚାୟତ କରଞ୍ଜେଇ ଗ୍ରାମ ମଝିରେ ଥିବା ଜଣେ କୁକୁଡା ଚାଷୀଙ୍କ ଫାର୍ମକୁ ପ୍ରଶାସନ ସିଲ୍‌ କରିଛି। ଫାର୍ମରେ ଥିବା କୁକୁଡାଗୁଡିକୁ ଚାଷୀ ବିବାଦୀୟ ଫାର୍ମରୁ ପ୍ରଶାସନ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାପରେ ଫାର୍ମକୁ ବାହାନଗା ତଦସିଲଦାର ସିଲ୍‌ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ

ଓଡ଼ିଶାକୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ

ଭୋଗରାଇ,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିବାଦ ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ବିବାଦୀୟ ଇଲାକାକୁ ମାଡି ବସି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପ୍ରଶାସନ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସୀମାନ୍ତବତ୍ତୀ ସାହାବାଜିପୁର-ଉଦୟପୁର ରାସ୍ତାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ସେଚ ବିଭାଗ ଏକ ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଉଦୟପୁର ବେଳାଭୂମିରେ ଏକ ସାଇନବୋର୍ଡ଼ ଝୁଲାଇବା ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇଛି। ସାଇନବୋର୍ଡରେ ‘ଦୀଘା ସି ବିଚ୍‌, ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଆଣ୍ଡ ବ୍ୟୁଟିଫିକେଶନ ୱାର୍କ’ ବୋଲି ଲେଖାରହିଛି।

ଧାମନଗରରେ ଭାଜପାର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭ା୭-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଟସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଶାସକ ବିଜେଡିର କେତେକ କର୍ମୀ ଓ ସମର୍ଥକ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିଲେ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନରେ ଚାଲିଥିବା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନୁପ୍ରେରିତ ହୋଇ ଏହି କର୍ମୀ ମାନେ ଭାଜପାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାର ଦେଶରେ

ଧାମନଗର,୧୭ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଆନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜୀବ ସେବା ସଦନରେ ରବିବାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ଅଧକ୍ଷତାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିବିସିସି ସଭାପତି ରଘୁନାଥ ଲେଙ୍କା ଯୋଗ ଦେଇ ସମବାୟର ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଦେଭୋଗ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରାମଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉତ୍ସବରେ ବାଲିଆପାଳସ୍ଥିତ ବାଲେଶ୍ୱର ଭଦ୍ରଖ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମ୍ୟାନେଜର ତୁଷାରକାନ୍ତ ପାତ୍ର, ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବ କୁମାର ଦେ, ଝରଣା ମହାନ୍ତି, ପଦ୍ମଲୋଚନ ମାଣିକ, ଶ୍ରୀମନ୍ତ ନାୟକ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡିତ, କୁବେର ଚନ୍ଦ୍ର କର, ଅଜୟ ଦଳାଇ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ସମବାୟ ସମିତି, ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିଆରେ କୃଷି ଋଣ, ସବ୍‌ସିଡ଼ି, ଫସଲବୀମା, ଅନ୍ୟାନ ସହାୟତା ଚାଷୀମାନେ ନେଇପାରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

‘ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ’ରେ  ୧୨୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

‘ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ’ରେ ୧୨୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ବାହାନଗା,୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଦାଣ୍ଡହରିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୟୁଜି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତରଫରୁ ଜୀବନ ବିନ୍ଦୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୨୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଥିଲା। ଏହାକୁ ସୋର ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡା ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନାବାଳକ ଉଦ୍ଧାର

ବାଲିଆପାଳ,୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ଘର ବାଲିଆପାଳ ଥାନା ଜଗତୀପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଗଦା ଗ୍ରାମରେ। ଉକ୍ତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର କାର୍ତ୍ତିକ ବେହେରା ଗତ ୮ ତାରିଖରେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ କଥାକୁ ନେଇ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ।

ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ରୂପ୍‌ସା,୧୭।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ବାହାବଳପୁର ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଛାତ୍ର ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମେଡ଼ିକାଲ ଫାଣ୍ଡିରେ ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇଛି। ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରର କୁଶାସନ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ

କେନ୍ଦ୍ରର କୁଶାସନ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୭- ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପରିଷଦ ବୈଠକ ତ୍ରିନାଥ ପାତ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ପାର୍ଟିର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତୁଳସିଚଉରାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ଜଗବନ୍ଧୁ ମିଶ୍ର ସାଙ୍ଗଠନିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

   ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଉଦଳା, ୧୭।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଉଦଳା ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚକାଡୋଳା ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଡିହିରାକୁଳ ଚକାଡୋଳା ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ତାଙ୍କର ସାଥୀ କଳାକାର ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭଜନ ଗାନ କରିଥିଲେ ।

ଭୁଶୁଡିଲା ଡ୍ରେନ: ରାସ୍ତାରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି

ବଡ଼ସାହି,୧୭ ।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବଡ଼ସାହି ବଜାରର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ ପୋତିଯିବାରୁ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନେଇ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି । ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ରାସ୍ତାଘାଟ, ତହସିଲ, ଥାନା, ରାଜସ୍ବ ଅଫିସ ବର୍ଷା ସମେତ ବହୁ ଦୋକାନ ପାଣିରେ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି । ଏପରିକି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଡ୍ରେନ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିବା ବେଳେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଟେଲିଫୋନ ଖୁଣ୍ଟ ଝୁଲି ରହିଛି । କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅଘଟଣା ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ ହେବ ନାହିଁ।