ବାଲେଶ୍ୱର

 ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା, ସଫେଇ  ଅଭିଯାନ

ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା, ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ଖଇରା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ  ଗାନ୍ଧୀ ଓ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତୀ  ପାଳନ ଅବସରରେ ପଲିଥିନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସଚେତନତା କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା।  

ଭୋଗରାଇରେ ସଫେଇ ଓ ସଭା

ଭୋଗରାଇରେ ସଫେଇ ଓ ସଭା

ଭୋଗରାଇ,୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇରେ  ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଓ ସଭା ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭୁଷଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଭୋଗରାଇ ଭାଜପା ଶାଖାର ପରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ସାହୁ, ମାନସ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ସତ୍ୟବ୍ରତ ଜେନା, ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ଜେନା ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାଜପା କର୍ମୀମାନେ ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାଗ, ଜରି ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଭୃତି ଆବର୍ଜନା ସଫା କରି ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏକ ସଭା କରିଥିଲେ। ଗୋପୀନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଯୁବବାହିନୀ, କୃଷି ବିଭାଗ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ, ଥାନା ଛକ ରାସ୍ତାରେ  ସଫେଇ କରାଯାଇଥିଲା। 

 ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ନିଶାମୁକ୍ତ କରିବା ଦାବି

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ନିଶାମୁକ୍ତ କରିବା ଦାବି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩।୧୦- ପବିତ୍ର ଗାନ୍ଧିଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଫକୀରମୋହନ ଗୋଲେଇ ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ନିଶାମୁକ୍ତ ଦାବିରେ ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ (ମୋନା) ତରଫରୁ ଗଣଧାରଣା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ‘ମୋନା’ର ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଡ. ଅଦୈତ କୁମାର ପାତ୍ର ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଓ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଫ୍ଲୋରୋସିସ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ଫ୍ଲୋରୋସିସ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଫ୍ଲୋରାଇଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କମିଟି ଓ ଇନରେମ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଘଟିକା ସମୟରେ ଜିଲାପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଫ୍ଲୋରସିସ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  

‘ଶିଶୁଙ୍କ ସୁପ୍ତ ପ୍ରତିଭାକୁ ବିକଶିତ କରେ ସୁରଭି’

‘ଶିଶୁଙ୍କ ସୁପ୍ତ ପ୍ରତିଭାକୁ ବିକଶିତ କରେ ସୁରଭି’

ଆରଡ଼ି,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ମହତାବନଗରସ୍ଥିତ ବାପୁଜୀ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ‘ସୁରଭି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷକ ମଦନ ମୋହନ ମୁଦୁଲିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। 

‘ନିଶାକୁ ନା’ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

‘ନିଶାକୁ ନା’ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପଦ୍ମପୁର, ୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ନିଶାକୁ ନା’ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯୁବବାହିନୀର ସଦସ୍ୟମାନେ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ସଫେଇ କରିବା ସହ ନିଶାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ। ପଦ୍ମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୁବବାହିନୀର ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ଚିତ୍ତ ମହାଳିକ, ସଭାପତି ଦିତ୍ରିମୟ ସାହୁ, ସମ୍ପାଦକ ନିହାରେନ୍ଦୁ ବଳ, ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ପୃଥ୍ବୀରାଜ ବିଶ୍ୱାଳ, ସମିତିସଭ୍ୟ ବନଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ସତ୍ୟସୁନ୍ଦର ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। 

‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ସମାଜ’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ସମାଜ’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୩।୧୦-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଆଦାନୀ ଧାମରା ପୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୋସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ୟୁଥ କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି, ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମୀ, ପୋର୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରମୁଖ ଦୋସିଙ୍ଗା ବଜାରକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ସହ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନ ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ। 

 ଗ୍ରାମସଭା ବୈଠକ  ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଗ୍ରାମସଭା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

କୋଷ୍ଠା ,୩।୧୦ -  କୋଷ୍ଠା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ  ପରିସରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଅଛି ା ଏଥିରେ ସରପଞ୍ଚ ଚନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ନାଏକ ଓ ସମିତି ସଭ୍ୟ ହରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦତ୍ତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।    ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିକାରୀ ରଣଜୀତ ବେହେରା ଓ ଜି.ଆର.ଏସ. ସମ୍ପା ରକ୍ଷୀତ ସଭା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

କପ୍ତିପଦା ବିଜେଡ଼ିର ପଦଯାତ୍ରା

କପ୍ତିପଦା ବିଜେଡ଼ିର ପଦଯାତ୍ରା

କପ୍ତିପଦା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦାରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଅଛି । ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ସମୀବୃକ୍ଷ ପୀଠରୁ ବାହାରି କୋଳିଅଳମ୍‌, ଉପରସାହି, ତଳସାହି ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ  ସମୀବୃକ୍ଷରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିିଲା । ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ସିରୁ ସୋରେନ୍‌ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଭାପତି ଦେବାଶିଷ ମହାନ୍ତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ  । 

  ‘ନିଶାକୁ ନା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

‘ନିଶାକୁ ନା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଞ୍ଜକିଆ, ୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ୍‌ ତିଳକୁଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାଗୃହରେ   ‘ନିଶାକୁ ନା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ  ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ରରୁଆଁ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ଦକ୍ଷିଣା ରଞ୍ଜନ ଟୁଡୁ ଯୋଗ  ଦେଇ ପରିବାର ଓ ସମାଜ ଉପରେ ନିଶାର କୁପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତାର ଭାବେ ବୁଝାଇଥିଲେ।

ଭାଗବତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭାଗବତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବିଶୋଇ,୩।୧୦ : ଭାଗବତ ଗୀତାଙ୍କ  ଜନ୍ମ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଶୋଇ ହାଟ ସାହି ରାଧାକୃଷ୍ଣ ସଂକିର୍ତ୍ତନ କମିଟି ଆନୂକୁଲ୍ୟରେ  ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ମଣ୍ଡପଠାରେ  ଭାଗବତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଚେତନା ଶ୍ରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ଦାଶ ଯଥା ରୀତି ନୀତି ରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି  ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସାଂସଦ ଇଂ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ହାଁସଦା,ବିଶୋଇ ସରପଞ୍ଚ ଘାସିନୀ ନାଏକ,ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଦସ୍ୟା ବିନ୍ଦୁସ୍ମିତା ଦେଓ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଭାଗବତ ଶୁଣିଥିଲେ । 

ପରିବେଶ ସଚେତନତା ରାଲି

ପରିବେଶ ସଚେତନତା ରାଲି

ବଡସାହି,୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବଡସାହି ବିବେକାନ୍ଦ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଇକୋକ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା  ଏକ ପରିବେଶ ସଚେତନତା ରାଲି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଓ ପଲିଥିନ ହଟାଅ ଉପରେ ସ୍ଲେଗାନ ଦେବା ସହିତ ଆଖପାଖ ଲୋକଙ୍କୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନ କରିଥିଲେ।  ସହର ପରିକ୍ରମା ପରେ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଥିବା ବାଣୀଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ପଣ୍ଡିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ରାଉତଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଜନସମୃଦ୍ଧି ପାର୍ଟିର ରରୁଆଁ ବ୍ଳକ୍‌ କମିଟି ଗଠିତ

ଜନସମୃଦ୍ଧି ପାର୍ଟିର ରରୁଆଁ ବ୍ଳକ୍‌ କମିଟି ଗଠିତ

ଭଞ୍ଜକିଆ, ୩।୧୦(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ୍‌ ନିକଟସ୍ଥ ବେନିସାଗରଠାରେ ଜନ ସମୃଦ୍ଧି ପାର୍ଟିର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ପ୍ରଭାରୀ କୁମାର ଦେବାଶିଷ ବେହେରା  ପାର୍ଟିର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ତତ୍‌ପରେ ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ୍‌ କମିଟି ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସଭାପତି ଭାବେ ଅମିତ କୁମାର ବାରିକ, ଉପସଭାପତି ପରମେଶ୍ୱର ଦାଶ ଓ ଜୟକୃଷ୍ଣ ନାଏକ, ସମ୍ପାଦକ ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ସହ ସମ୍ପାଦକ ଅଜିତ୍‌ ନାଏକ ଓ ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଭାବେ ପବିତ୍ର ମୋହନ ବାରିକ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩।୧୦- କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରୁ ବାଦ ପଡିଥବା ହତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରି କାର୍ଡବଣ୍ଟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଏମ୍‌ପି ଇଂ. ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଥିବା ରେମୁଣାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ସଚେତନତା ରାଲି,ପଦଯାତ୍ରା

ସଚେତନତା ରାଲି,ପଦଯାତ୍ରା

ସିମୁଳିଆ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲୋବର ଜିଲା  ସିମୁଳିଆର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ରଘୁନାରାୟଣ ଉଚ୍ଚ, ଭାରତସେବାନିଧି, ୟୁଏନ୍‌ ଏକାଡେମୀ, ଝାଟିଆ ନୋଡ଼ାଲ, ମାର୍କୋଣା ନୋଡାଲ ଇତ୍ୟାଦି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ଼ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନାମତ୍କ ସ୍ଲେଗାନ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ପରିକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

   ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପାଠାଗାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପାଠାଗାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜଳେଶ୍ୱର,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପାଠାଗାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବା ପରେ  ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି।  ଜଳେଶ୍ୱର କୋର୍ଟବଜାରଠଶରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ସୂଚନାକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପାଠାଗାର ସରକାରୀ ଛୁଟି ଦିନ ବ୍ୟତୀତ ଦୈନିକ ସକାଳ ୭ ରୁ ୧୦ ଓ ଅପରାହ୍ନ ୪ ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାରହିବ।

 ସହର ବୁଲିଲା ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ସହର ବୁଲିଲା ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱର ସହର ସିନେମା ଛକ ସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ପାର୍କର ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ ପରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତରଫରୁ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାର  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପଦଯ୍ରଦଳ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ଫାଣ୍ଡିଛକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଜନସଚେତନା ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି  ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଏକ ମାସ ଧରି ଚାଲିବ। 

ପୁରସ୍କୃତ ହେଲେ ୪ ଜିଲାର ୩୯ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପୁରସ୍କୃତ ହେଲେ ୪ ଜିଲାର ୩୯ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୩।୧୦- ଚାରି ଜିଲାର ସ୍କୁଲରେ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ୩୯ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଏରିନା ଏଜୁକେସନ୍‌ ଆୱାର୍ଡ଼ ୨୦୧୮ ସମ୍ମାନରେ ଟ୍ରଫି ଓ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର କାଳିଦାସପୁର ସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ବାଣୀ ପରିସରରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସ୍ମାର୍ଟ ଏରିନାର ବିଭିନ୍ନ ଉପତ୍ାଦନର ସେବା ଆରମ୍ଭ ଅବସରରେ ସଂସ୍ଥା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହି ଆଓ୍ବାର୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣା

ରେମୁଣା, ୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ନିଜାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସାହୁପଡ଼ା ନିକଟ ରାମନିକେତନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏଲିମେଣ୍ଟାରୀ ସ୍କିମ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ସାମିଲ ହୋଇଛି। 

ଚଣ୍ଡିମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରିଲା ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଚଣ୍ଡିମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରିଲା ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଖଇରା, ୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ମାଣିତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜଳଙ୍ଗ ଚଣ୍ଡିମନ୍ଦିରରୁ ବିଜେଡି ଦଳ ପଦଯାତ୍ରାର ଶୂଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବିଧାୟକ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଚଣ୍ଡିଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ଏକ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ସାଲୋ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ େନେତା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଦାସ, ସରପଞ୍ଚ ସସ୍ମିତା ତିଆଡ଼ି, ମିତାରାଣି ତିଆଡ଼ି ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। 

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ସହର ୧୦ ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ ଶାନ୍ତିଆସ୍ଥିତ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେ୍ଯଯଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାର  ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀ ନାମ୍ପୋ ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆନନ୍ଦ ମୁଖୀ ଓ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ୭ ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ର ପଞ୍ଚୁଘଣ୍ଟା  ଗ୍ରାମର ନନ୍ଦିତା ପାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ। 

ସାହାରପଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ , କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବର୍ଜନକଲେ ବିରୋଧୀ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା

ସାହାରପଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ , କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବର୍ଜନକଲେ ବିରୋଧୀ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା

ପାଟଣା,୩।୧୦( ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା  ପାଟଣା ଥାନା ସାହାରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର  ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ  ସ୍ବତନ୍ତ୍ର  ନିଜସ୍ବ   ଆମ ଗାଁ, ଆମ  ବିକାଶ ଯୋଜନା   କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର  ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସାହାରପଡ଼ା ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଆନନ୍ଦପୁର କଲେଜ ପରିସରରେ ବୋମାମାଡ଼, ୨ ଅଫୁଟା ବୋମା ଜବତ

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଆନନ୍ଦପୁର କଲେଜ ପରିସରରେ ବୋମାମାଡ଼, ୨ ଅଫୁଟା ବୋମା ଜବତ

ଆନନ୍ଦପୁର,୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାପା ଉତେଜନା ଲାଗିରହିଥିବାବେଳେ  କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗିରହିଛି। 

ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଖଇରା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଗଣ୍ଡିବେଡ଼ ଲଙ୍କେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚର  ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବକ୍ତାଗଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ଧ୍ୱଂସ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି। ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ଯୋଗୁ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଉତ୍ତାପ ବଢୁଛି ।