ବାଲେଶ୍ୱର

ଜାମଝାଡ଼ିରୁ ଧାମରା ହେବ ୪ଲାଇନ ରାସ୍ତା

ଜାମଝାଡ଼ିରୁ ଧାମରା ହେବ ୪ଲାଇନ ରାସ୍ତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୨।୪- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମରା ବନ୍ଦରକୁ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଜାମଝାଡ଼ି-ଧାମରା ରାସ୍ତାକୁ ୪ ଲାଇନ ରାସ୍ତାରେ ପରିଣତ କରାଯିବ।

ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ମହିଳା ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ଧାମନଗର,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ଥାନା ଅଧୀନ ଖଡ଼ିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବୈକୁଣ୍ଠି ଗ୍ରାମର ଏକ ଦମ୍ପତି ବୁଧବାର ରାତିରେ ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

ଆଶାରେ ବିତୁଛି ଦିନ

ଆରଡ଼ି,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାଗ୍ୟର ବିଡ଼ମ୍ବନା। ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ବାପ, ପୁଅ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି ଜୀବନ ସ୍ବପ୍ନ। ତଥାପି ସେମାନେ ମନୋବଳ ନ ହରାଇ ପରିବାର ଚଳାଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ମୃତ

ଖଇରା, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ବଡ଼ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ କଲ୍ୟାଣି ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କୁକୁରଙ୍କ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣରେ ଏକ ହରିଣର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

 ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଉପାସରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପିଲା

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଉପାସରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପିଲା

ବାହାନଗା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ବରିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଟାସପୁର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରର ସହାୟିକା ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଥମିବାର ନଁ। ଧରୁନାହିଁ। ବୁଧବାର ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବା ପରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମହିଳାମାନେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ।

ରାତିକରେ ୭ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି

ସୋର, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ଥାନା ଅଧୀନ ସବିରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ୭ଟି ମନ୍ଦିରରୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଠାକୁରଙ୍କର ସୁନା, ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟି ନିଆଯାଇଛି।

ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱରଜୀଉଙ୍କ ମହାନୀଳ ପର୍ବରେ ୪ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭକ୍ତ

ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱରଜୀଉଙ୍କ ମହାନୀଳ ପର୍ବରେ ୪ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭକ୍ତ

ଭୋଗରାଇ, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର ଜୀଉଙ୍କ ଚୈତ୍ର ଚଡ଼କମେଳାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ‘ମହାନୀଳ ପର୍ବ’ରେ ୪ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଭକ୍ତଙ୍କ ହରିବୋଲ ଧ୍ୱନୀରେ ପୀଠ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇ ଏକପ୍ରକାର ଆଧ୍ୟାମତ୍କ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

ଲାଞ୍ଚ ମାମଲା: ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଜେଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୨।୪- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜଜ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ଗୁରୁବାର ଏକ ଲାଞ୍ଚ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ କରିବା ସହ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୩ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଳେଖ ଅଛି।

ମନ ମୋହିଲା ବଜାସାଲ ଓ ପାଇକ ଆଖଡା

ମନ ମୋହିଲା ବଜାସାଲ ଓ ପାଇକ ଆଖଡା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୨।୪- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାରଠାରୁ ଆୟୋଜିତ ଚୈତ୍ର ପର୍ବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଛଉ ପଡିଆ ସ୍ଥିତ ମଞ୍ଚରେ କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ଆସିଥିବା ବଜାସାଲ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ଆସିଥିବା ପାଇକ ଆଖଡା ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥିଲେ। ପରେ ଉତ୍ତର ସାହି ଓ ଦକ୍ଷିଣ ସାହି ପକ୍ଷରୁ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣର ଓ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବେତନଟୀ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ  ଚେତାବନୀ

ବେତନଟୀ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ ଚେତାବନୀ

ବେତନଟୀ,୧୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେତନଟୀ ବ୍ଲକର ୨୪ ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ବେତନଟୀ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯିବ । ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସଭାପତି ବିଶ୍ୱନାଥ ହେମ୍ବ୍ରମ ବ୍ଲକ ଘେରାଉର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର କେନ୍ଦ୍ରମାନଙ୍କରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇାଇଛି।

ରାସ୍ତାରୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବହଳଦା, ୧୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବହଳଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଅସନା ପଞ୍ଚାୟତର ଆତନାବେଡା ଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ଜନୈକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବହଳଦା ବ୍ଲକ ଅଁଳା ଯୋଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଖଡବନ୍ଧ ଗାଁର ଦାସମାତ ହାଁସଦା (୩୫)। ସେ ଜଗନ୍ନାଥପୁର ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକତା କରନ୍ତି।

ବେଆଇନ ବାଲି ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ ଦାବି

କରଞ୍ଜିଆ,୧୨।୪ (ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପାଞ୍ଚପୀଢ଼ ଉପଖଣ୍ଡ ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନରଷଣ୍ଢା ଗ୍ରାମର ଜଙ୍ଘିରା ନଦୀର ଡ଼ଙ୍ଗାବୁଲା ଘାଟରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚୋରାରେ ପଡ଼ିଶା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ବାଲି ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ପାଳିତ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ପାଳିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୨।୪- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ-୨୦୧୮ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଆନ୍ତଃଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଭାଗ ସହଯୋଗରେ କଳିଙ୍ଗ ଫାଡଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ୨ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ତଃଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ବନ୍ତ,୧୨।୪-ନୂଆ ହରିହାଟ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଗଣିଜାଙ୍ଗଠାରେ ନୂତନ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

 ଶାଳବଣିରେ ବିପିଏଲ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଶାଳବଣିରେ ବିପିଏଲ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଘସିପୁରା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଶାଳବଣି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିପିଏଲ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶାଳବଣି ମେଡିକାଲ ଛକଠାରେ ବସିଥିବା ବିପିଏଲ୍‌ ଟ୍ରାନସଫର୍ମରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ମଞ୍ଜୁଲତା ମିଶ୍ର ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ କରିଥିଲେ।

ମୋଚିନ୍ଦାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ମୋଚିନ୍ଦାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ଘସିପୁରା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ମୋଚିନ୍ଦା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଡାଳକାଟି ପର୍ବର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଡାଳକାଟି ପର୍ବର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଖଇରା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଇଥଗଡ଼ିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଆଦିବାସୀଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ଡାଳକାଟି ପର୍ବ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୋର, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୋର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଧୁସୂଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଣବିଷ୍ଣୁପୁର ହାଇସ୍କୁଲର ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ମହେନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ଭଦ୍ରକ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସେଠୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ସୀମାନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୨ ।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅବକ୍ଷୟମୁଖୀ ସମାଜରେ ଭାଇଚାରା, ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତିଭାବିକାଶ ମହୋତ୍ସବର ଲକ୍ଷ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ମହୋତ୍ସବର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ ବୋଲି ସୀମାନ୍ତ ମହୋତ୍ସବର ଉଦଯାପନୀ ସଭାରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

କେନ୍ଦୁଝର,୧୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡ଼ବିଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ୨ ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ୨୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅନାହାରରେ ଫେରିଲେ ପିଲେ

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣା: ଅନାହାରରେ ଫେରିଲେ ପିଲେ

ବାହାନଗା, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ବରିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଟାସପୁର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ପିଲାମାନେ ଗୁରୁବାର ଖାଇବାକୁ ନ ପାଇ ଉପବାସରେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

 ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ଭଦ୍ରକ ଅପିସ,୧୧।୪-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ଥାନା ପୋଲିସର ମାତ୍ରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସାନବର୍ଚ୍ଚିକୟଁ। ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରି ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇ ବସି ରହିଥିଲେ।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବଧୂହତ୍ୟା ମାମଲା: ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଲେଖାଏ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୧।୪-ବୁଧବାର ଏକ ଯୌତୁକଜନିତ ବଧୂହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଭଦ୍ରକ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ତଥା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଅନୁପ କୁମାର ଚନ୍ଦନ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ, ଦେଢ଼ଶୁର, ଯାଆ ଓ ଶାଶୁଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।