ବାଲେଶ୍ୱର

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଡକା ନ ଯିବାରୁ ଠେଲାପେଲା

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଡକା ନ ଯିବାରୁ ଠେଲାପେଲା

ବାହାନଗା,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ର ହରିଜନ ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ୍‌ ଓରାମ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଧରିତ୍ରୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା:  ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ୧ମ, ଗୌତମ ୨ୟ, ଆଲିପିନା ୩ୟ

ଧରିତ୍ରୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ୧ମ, ଗୌତମ ୨ୟ, ଆଲିପିନା ୩ୟ

ବାହାନଗା, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରବିବାର ଧରିତ୍ରୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

‘ରହସ୍ୟମୟ ଜିଜ୍ଞାସା ବାଟ କଢ଼େଇ ନିଏ’

‘ରହସ୍ୟମୟ ଜିଜ୍ଞାସା ବାଟ କଢ଼େଇ ନିଏ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୪।୯-ମଣିଷ ମନରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ରହସ୍ୟମୟ ଜିଜ୍ଞାସା ଦିବ୍ୟ ଜୀବନ ଆଡକୁ ବଢିବା ଲାଗି  ବାଟ ବଢାଇ ନେଇଥାଏ।  ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତି୍ୟକ ଡ. ମନୋଜ ଦାସ ତାଙ୍କ ରଚନାରେ ଏହି ସତ୍ୟକୁ ରୂପାୟିତ କରି ମଣିଷ ମନର ଲୁକ୍କାୟିତ ଜିଜ୍ଞାସାକୁ ପରିଭାଷିତ କରିଛନ୍ତି।

ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଡିଜେ ନିଷେଧ

ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଡିଜେ ନିଷେଧ

ପଦ୍ମପୁର,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିରସ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ବିଦେଇପୁର ବଜାର କମିଟି ଓ ଶାନ୍ତି କମିଟିର ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନାୟକାଣିଡିହୀ ଥାନାଧିକାରୀ ରତିକାନ୍ତ ଗିରିଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ କମିଟିର ସଭାପତି ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ମେଧା ଅନ୍ବେଷଣ, ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ

ମେଧା ଅନ୍ବେଷଣ, ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୯-ରବିବାର ଜ୍ଞାନେଶ୍ୱରୀ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବଣିଅଁ।   ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହଯୋଗିତା ଓ ଚରମ୍ପା ହରଫୁଲ ସିଂ କସ୍ତୁରୀ ଦେବୀ ସେବା ସଂସ୍ଥା ସହଭାଗିତାରେ ବଣିଅଁ। ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜ୍ଞାନେଶ୍ୱରୀ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୦ଜଣ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆୟୋଜିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହ ୧ ହଜାର ଲେଖାଏ ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଚୋରା କାଠ ସହ ୨ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ଚୋରା କାଠ ସହ ୨ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ବଡ଼ବିଲ, ୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଡବିଲ ସାନ୍ତବାହାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ ମିଳିତ ଚଢାଉରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଚୋରା ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ଶାଳ ଓ ପିଆଶାଳର ୯୪ ଖଣ୍ଡ କାଠ ସହ ୨ ବାଇକ୍‌ ଜବତ ହୋଇଛି। 

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ସହାୟତା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ସହାୟତା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୈରାଲି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଏସିଡ୍‌ ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ସହାୟତା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପାତ୍ର ତନ୍ତୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ବୈଠକ

ପାତ୍ର ତନ୍ତୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ବୈଠକ

ଯୋଡା, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଯୋଡ଼ା ପାତ୍ରତନ୍ତୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବସ୍ତିଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୋକୁଳଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ତ୍ୱରେ ସମିତିର ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ଯୋଡ଼ା ନଗରପାଳ କରୁଣାକର ପାତ୍ର ଅଫିସ ଗୃଗ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଇଶ୍ୱର ପାତ୍ର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ବନ୍ଧୁମିଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୩ ଚକିଆ ସ୍କୁଟି

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୩ ଚକିଆ ସ୍କୁଟି

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୩। ୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ସମ୍ଭାବନା’ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରୟାସ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ରବିବାର ଜଗନ୍ନାଥପୁରର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଅଭୟ କୁମାର ଜେନାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ୩ ଚକିଆ ସ୍କୁଟି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁଝରଗଡ ପୌରପାଳିକା ଭାଲୁକିପତଳାସ୍ଥିତ ଡିଏଭି ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଓଏଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ତାଲିମ

ଓଏଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ତାଲିମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୯- ଆଇଏଏସ ଗୁରୁକୁଳ ମିଶନ ବାରିପଦା ପରିସରରେ ଆଦିବାସୀ, ହରିଜନ ଓ ବିପିଏଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଏକ ମାଗଣା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି।

 ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପତାକା ଉନ୍ମୋଚିତ

ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପତାକା ଉନ୍ମୋଚିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୯- ପ୍ରଦେଶ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ୩୫ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜିଲା ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ ସୁସ୍ମିତା ଘୋଷାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କଂଗ୍ରେସର ଜିଲା ସଭାପତି ହେମନ୍ତ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ପତାକାକୁ ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଥିଲେ। 

 ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଖୋଖୋକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଖୋଖୋକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

କପ୍ତିପଦା,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ସୋଲଗଡିଆ ଉନ୍ନିତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଜନ୍ମେଜୟ ବେହେରା ଖୋଖୋ ଖେଳରେ ଉନ୍ନତମାନର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।  ସେ ବ୍ଲକ୍‌ସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୃତିତ୍ୱ ଅର୍ଜ୍ଜନ କରି ଜିଲାସ୍ତରକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲାସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବିଚାରକ ମଣ୍ଡଳୀର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ।

 କାଠ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

କାଠ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

କପ୍ତିପଦା,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ ଦେଖାଚତୁରୀ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଶାଳ ପଟା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜର ମହେଶ୍ୱର ସିଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଚଢାଉ କରି ୫ ଜାଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କପ୍ତିପଦା,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କପ୍ତିପଦା କଲେଜରେ ରବିବାର ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏଥିରେ ଜି.ପି.ଓ ଶଶିଶେଖର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ୍ୟତା କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ୍ନ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ୍ୟ ଡ. ଦେବାଶିଷ ମାରାଣ୍ଡି ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାର ଶୁଭ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

 ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌:  ବାଲେଶ୍ୱରର ଝିଅ ଅଞ୍ଜଳି ମନୋନୀତ

ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌: ବାଲେଶ୍ୱରର ଝିଅ ଅଞ୍ଜଳି ମନୋନୀତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୩।୯-ବାଲେଶ୍ୱରର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ତାରକା ଅଞ୍ଜଳି ସିଂ ଜାତୀୟ ମହିଳା ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ଅଧିନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ୨୩ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବର୍ଗର ଟି-୨୦ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍‌ ଟ୍ରଫି ନିମନ୍ତେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡ଼’ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବାଲେଶ୍ୱରର ଖେଳାଳି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମହୀଶୂରଠାରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୪ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଜେସିଏ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଏକାଡ଼େମୀର ଜଗତ ଦାସ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଘର ସମ୍ପାଦକ ଅଧୀପ ଦାସଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

 ‘ଆଗୋ ମଧୁମତୀ’ ଲୋକାର୍ପିତ

‘ଆଗୋ ମଧୁମତୀ’ ଲୋକାର୍ପିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୩।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଫକୀରମୋହନ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶାନ୍ତିକାନନ ଠାରେ କଲ୍ୟାଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ‘ଆଗୋ ମଧୁମତୀ’ କବିତା ଗ୍ରନ୍ଥର ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପରିଷଦ ସଭାପତି ଡ. ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ଏଥିରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଡ. ହୁସେନ୍‌ ରବି ଗାନ୍ଧୀ କବିତା ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଭରି ରହିଥିବା ପ୍ରୀତିପୂର୍ଣ୍ଣ କାରୁଣ୍ୟ ରସ ଏହାର ଭାବଧାରାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀର ସଦସ୍ୟ କବି ବିମଳ ଜେନା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

 ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା’ ମହାପର୍ବ

ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ‘ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା’ ମହାପର୍ବ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୩।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟସ୍ଥ ନାଚ୍‌ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ପ୍ରେକ୍ଷାଗୃହରେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ‘ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା’ ମହାପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ତଥା ସାହିତି୍ୟକ ଡ. ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଚରଣ ମହାନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ କବି ଶ୍ରୀଦେବ ଯୋଗଦେଇ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଏକ ସରଳ, ସ୍ପଷ୍ଟବାଦୀ ଓ ନିର୍ଭୀକ ମଣିଷକୁ ଜୀବନ୍ୟାସ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କର ଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ମିଲିୟନ୍‌ ଡ୍ରିମ୍‌ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିରଜା ପ୍ରକାଶ ନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବର ଏତାଦୃଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବାହାନଗାରେ ଜାତୀୟ କୃମିନାଶନ ଦିବସ

ବାହାନଗାରେ ଜାତୀୟ କୃମିନାଶନ ଦିବସ

ବାହାନଗା,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗାସ୍ଥିତ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଜାତୀୟ କୃମିନାଶକ ଦିବସ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରବାସ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା ଉଭୟ ଅଙ୍ଗାଅଙ୍ଗୀ ଭାବେ ଜଡିତ ବୋଲି  ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଅତିରିକ୍ତ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ରମାକାନ୍ତ ନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଜାତୀୟ କୃମିନାଶକ ଦିବସରେ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରି ବିଲ୍‌ ମିଳୁନି, ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ବସିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରି ବିଲ୍‌ ମିଳୁନି, ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ବସିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବାଲିଆପାଳ, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଆଦି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ ପୂରଣ କରିବାରେ ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରି ହିତାଧିକାରୀମାନେ ବିଲ୍‌ ପାଉ ନ ଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଗୃହକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଇ ବିଲ୍‌ ଉଠାଇ ନିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଜାମକୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ବିଲ୍‌ ପାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଶନିବାର ବିଡ଼ିଓଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଆଗରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ।

 ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ପଦ୍ମାଳୟା, ସିଦ୍ଧିଶ୍ରୀ, ମୋନାଲିସା ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ପଦ୍ମାଳୟା, ସିଦ୍ଧିଶ୍ରୀ, ମୋନାଲିସା ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୩।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସ୍କୁଲଠାରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନରେ ଜିଲା ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଫୁଲ କୁମାର ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଫକୀରମୋହନ ଜୁନିୟର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ରଣା ଓ ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗଦେଇ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ପରିଦର୍ଶକ କମଳ ବିହାରୀ ଦାସ ଉକ୍ତ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ ଫକୀରମୋହନ କଲେଜ ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଡ. ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ନୂତନ ପିଢ଼ିଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦତ୍ତ ରାସ୍ତାରେ କିପରି ଗତି କରିହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। 

ଚୋରା ମଦବେପାରୀଙ୍କ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ‘ଖରାସାହାପୁର’

ଚୋରା ମଦବେପାରୀଙ୍କ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ‘ଖରାସାହାପୁର’

ବାହାନଗା, ୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଖରାସାହାପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ଚୋରା ମଦବେପାରୀଙ୍କ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବାଧରେ ଦେଶୀ ମଦ ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲେ ବି କେହି ପ୍ରତିବାଦ କରୁନାହାନ୍ତି। ଦୈନିକ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ୮୦ ଲିଟରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଥିପ୍ରତି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନର କୌଣସି ନିଘା ନ ଥିବା ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ପୁରୁଣା ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସକାଳେ ସଲ୍ଟରୋଡ ଦେଇ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଜଙ୍ଗ,  ଓଡଶାଳ,  କଲ୍ୟାଣି, ଶାଳଗାଁ,  ନୂଆପୁର, ବାଜିପୁର, ସରସ୍ବତୀୟା, ପଣପଣା, ସାରଙ୍ଗପୁର, ବରିପଦା, ଅଟାସପୁର, ମହାରୁଦ୍ରପୁର, ଖେରଙ୍ଗ ବଜାର, ଅଭଣା, ବିଷ୍ଣୁପୁର ସମେତ ସୋର ଥାନା ଅଧୀନ ଅଞ୍ଜି ବଜାର, ରମଧା, ଖରାସାହାପୁର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶହ ଶହ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ମୋଟରସାଇକେଲ ଯୋଗେ ବେପାରୀମାନେ ଆଣି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଛୋଟ ଛୋଟ ବେପାରୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି। 

ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ବାରିଗାଁ ଠାରେ ମା’ ଧନେଇ ସେବା ସଂଘ ଓ ଭୂମିକା ଚକ୍ଷୁ ହସ୍ପିଟାଲର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏକ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଶିବିରକୁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନାରାୟଣ ସାହୁ , ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ କୀର୍ତ୍ତନ ବିହାରୀ ସାହୁ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଆକୁଳରେ ଚାରାରୋପଣ

ଆକୁଳରେ ଚାରାରୋପଣ

ତେଲକୋଇ,୨୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆକୁଳ ପଞ୍ଚୟତ ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରେ ମା’ ମଙ୍ଗଳା ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରାମର ପରିବେଶକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବା ସହିତ ବୃକ୍ଷ ହିଁ ଜୀବନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶାଗୁଆନ, ଶିଶୁ, ଗମ୍ଭାରୀ, କୃଷ୍ଣଚୁଡ଼ା ଚାରା ରୋପଣ କରିଛନ୍ତି । 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡା:୩୩୮ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡା:୩୩୮ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୩।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର  ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶଙ୍କରପୁରସ୍ଥିତ ଧରଣୀଧର ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଠାରେ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାର ୧୩ ବ୍ଲକର ୩୩୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ୫୨ ଅଫିସର, ୩୯ ଟ୍ରେନର ଖେଳ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ  କରୁଛନ୍ତି।