ବାଲେଶ୍ୱର

‘ପରୀ’ଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନତା

‘ପରୀ’ଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନତା

ସିମୁଳିଆ,୧୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ସୁରକ୍ଷା ଏକ ସାମାଜିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସଚେତନା ସନ୍ଦେଶ ନେଇ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ପରିକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ‘ପରୀ’ ରଥ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସିମୁଳିଆରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଓ ୟୁନିସେଫର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ରଥ ବ୍ଲକର ସଦରମହକୁମାର ମାର୍କୋଣାର ନୀଳକଣ୍ଠେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ

ରନତ୍ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜାଇ ଦିଆଯାଇଛି : ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲା ଭାଜପା

ରନତ୍ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜାଇ ଦିଆଯାଇଛି : ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲା ଭାଜପା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୧।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ଏକ ଘରୋଇ କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ଭାଜପା ବାଲେଶ୍ୱର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମଳିନୀରେ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ରନତ୍ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜି ନାହଁି ହଜାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ଦିନକର କାହାଣୀ: ୪୩ ବର୍ଷର ଅନୁଭୂତି ତାଙ୍କୁ କରିଛି କର୍ମପ୍ରବଣ

ଦିନକର କାହାଣୀ: ୪୩ ବର୍ଷର ଅନୁଭୂତି ତାଙ୍କୁ କରିଛି କର୍ମପ୍ରବଣ

ଜଣେ ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ଭାବେ ୪୩ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ନାନା ଅନୁଭୂତି ସାଉଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ପାଠିକା ପାଠକଙ୍କ ସମେତ ସବୁଠି ସେ ଗଢିଛନ୍ତି ସମ୍ପର୍କର ସେତୁ। ଯାହା ତାଙ୍କୁ କରିଛି କର୍ମପ୍ରବଣ। ଦେଇଛି ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଓ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ।

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଏସିଡ଼୍‌ ମାଡ଼

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୦।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ସହଦେବଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଧୀନ ଭାସ୍କରଗଞ୍ଜ ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଉପରକୁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏସିଡ୍‌ ମାଡ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଆମ୍ବ ବିକିଲେ ପରିବାର ଚଳେ

ଆମ୍ବ ବିକିଲେ ପରିବାର ଚଳେ

କୋଳିମାଟି, ୧୦।୬-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା କୋଳିମାଟି ଛକ ୨୦ ଜାତୀୟ ରାଜ ପଥ କଡରେ ଆମ୍ବ ବିକି କେତେକ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଗଁା ଗହଳିର ମିଠା ଆମ୍ବ ଆଣି ରାସ୍ତା କଡରେ ସକାଳେ ବିକ୍ରିବଟା କରୁଛନ୍ତି। ଆମ୍ବ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ।

ସାନ୍ତାଳୀ ଭାଷା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ବଡ଼ସାହି,୧୦ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ସାନ୍ତାଳୀ ଭାଷା(ଅଲଚିକି) ପରୀକ୍ଷା ତିନି ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ସାନ୍ତାଳୀ ଏଜୁକେସନ ଓଡିଶା, ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଅଧୀନରେ ଥିବା ପ୍ରାଥମିକ, ମାଧ୍ୟମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକର ୩୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଜଙ୍ଗଲରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ତିହିଡ଼ି,୧୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ସାହାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କଣ୍ଡରାଗଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସହ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ କର୍ମଶାଳା

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୧୦ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ଠାରେ ରବିବାର ଶ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସହ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠକ କାହ୍ନୁ ଚରଣ ଦାସ୍‌ ଯୋଗ ଦେଇ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଗଠିତ ହୋଇ କାମ କଲେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ଆଣି ପାରିବେ। ଏଥି ସହିତ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପରିମଳ ସଚେତନତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ା

ନୂତନ ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ମୋରଡା-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ମୋରଡା ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ କଂଗ୍ରେସ ନୂତନ ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ହେମନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘ ଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିବା ପରେ ପିସିସିର ନୂତନ ସଭାପତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହେବା ପରେ ଶନିବାର ଜିଲା ସଭାପତି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା।

ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ବିଭାଗରେ କିସ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ବିଭାଗରେ କିସ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ବନ୍ତ,୧୦।୬-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଟିଲୋ ହନୁମାନଜୀଉ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଶନିବାରଠାରୁ ଚାଲିଥିବା ଦୁଇଦିନିଆ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ରଗ୍‌ବୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୬ଟି ରାସ୍ତାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ବିଧାୟକ

୬ଟି ରାସ୍ତାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ବିଧାୟକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୦।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ପୌରପରିଷଦ ୨୧ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଯୋଜନାରେ ୬ଟି ରାସ୍ତାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଇଫତାର ପାର୍ଟି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୦।୬-ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସ ଉପଲକ୍ଷେ ଖାନ୍ସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ପୁଲବଜାରସ୍ଥିତ କ୍ଲବ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହଲ୍‌ଠାରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରୋଜା ଭଙ୍ଗ କରାଯାଇ ଏକ ଇଫତାର ପାର୍ଟି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।

ବାଲେଶ୍ୱର ଦେଇ ଚାଲିବ କୋଲକାତା-ଚେନ୍ନାଇ ଅନ୍ତ୍ୟୋଦୟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୧୦।୬- ବାଲେଶ୍ୱର ରେଲୱେ ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ଚାଲିବ ନୂଆ ଟ୍ରେନ୍‌ ବୋଲି ଏମ୍‌ପି ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିବୃତିରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାଲେଶ୍ୱର ଏମ୍‌ପି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟେଲଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋୟେଲ ଏକ ପତ୍ର ଯୋଗେ ଏମ୍‌ପି ଜେନାଙ୍କୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ତାରିଖରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଖବର ମିଳିବା ପରେ ବାଲେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି।

ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ୩ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୦।୬-(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡଗରା ଗ୍ରାମରେ ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀର ଆକ୍ରମଣରେ ଡଗରା ଗ୍ରାମର ହରିହର ଜେନା ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାଲିଆପାଳ ଥାନାରେ କେସ୍‌ ନଂ. ୧୬୯/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।

ଶରତ ରାଜ କଂଗ୍ରେସ ଜିଲା ସଭାପତି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୦।୬-ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ ଗୋଲାଟ୍‌ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାର ସଭାପତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତିଙ୍କ ନାମ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିବୃତ୍ତିରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀ ଶୁଖାଇବାକୁ ବିରୋଧ

ସୋର, ୧୦।୬(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ବ୍ଲକ ଟେଣ୍ଟେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଶୋଳଗଁ। ଜେନା ସାହି ପୋଖରୀକୁ ଶୁଖାଇ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଉକ୍ତ ପୋଖରୀ ଉପରେ ଦୁଇ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଏକ ମାତ୍ର ପୋଖରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଗୋରୁଗାଈ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀମାନେ ବ୍ୟବହାରରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଖଇରାରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ

ଖଇରାରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ

ଖଇରା, ୧୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ଖଇରା ବ୍ଲକର ତୁଡ଼ିଗଡ଼ିଆରେ ପରୀ ରଥ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ବର୍ଷାକୁ ଖାତିର ନ କରି ଶହୀଦ ସ୍ମାରକୀ ଜନ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ, ତୁଡ଼ିଗଡ଼ିଆ ବଜାର କମିଟି ଓ ଖଇରା ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପରେ ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦିଗରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ଗଣ୍ଡିବେଡ଼ଠାରେ ସରପଞ୍ଚ ସୁଶାନ୍ତ ମହାକୁଡ଼ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରଥକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆର୍ମ ରେଡ଼ିଓ ସ୍ମାଇଲ ବେତାର କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆର୍ମ ରେଡ଼ିଓ ସ୍ମାଇଲ ବେତାର କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୦।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଅସ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତର ପାରୁଳିଆ ଗ୍ରାମର ଆର୍ମ ସଙ୍ଗଠନ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଆର୍ମ ରେଡ଼ିଓ ସ୍ମାଇଲ ୯୦.୮ ବେତାର କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆର୍ମ ସଙ୍ଗଠନର ସଭାପତି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ରଣାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇମେଜ୍‌ ଡାଇରେକ୍ଟର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ରେଡ଼ିଓ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସଚେତନତା ଏବଂ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

କାମରେ ଆସୁନି ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ କେନ୍ଦ୍ର

ଚମ୍ପୁଆ,୧୦। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆବଶ୍ୟକ ସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଚମ୍ପୁଆ ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ କଙ୍କଡାପାଟ, ବଡନଇ ଓ ରଙ୍ଗାମାଟିଆ ପ୍ରାଣୀଧନ ନିରୀକ୍ଷକ କେନ୍ଦ୍ର ୨ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ସାରିଛି।

ସ୍ଥାପିତ ହେବ ୩ ନୂଆ ଅମୃତ ଧାରା ପ୍ରକଳ୍ପ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୬- ବାରିପଦା ସହରରେ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଚାହିଦାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଆହୁରି ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ‘ଅମୃତ ଧାରା’ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡର ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଜୁନ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ର୍ରୋ ହୋମିଓ ଡକ୍ଟର ଏସୋସିଏଶନ: ସରୋଜ ସଭାପତି, କୁଳବଲ୍ଲଭ ସମ୍ପାଦକ

ଇଲେକ୍ଟ୍ର୍ରୋ ହୋମିଓ ଡକ୍ଟର ଏସୋସିଏଶନ: ସରୋଜ ସଭାପତି, କୁଳବଲ୍ଲଭ ସମ୍ପାଦକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଝାରପୋଖରିଆ ସ୍ଥିତ ପୁରଷୋତ୍ତମ ଭେଷଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ହୋମିଓ ଡକ୍ଟର ଆସୋସିଏଶନର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଡା.ଚୂଡାମଣି ପାତ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବସିଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଡ.ସରୋଜ କୁମାର ନାୟକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଏବଂ ଡା. ମହେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ହୋମିଓ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

୫ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି ୫ଜଣ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୪୩ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ବିହନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଖୋଲିଲା ସରକାରୀ ବିହନ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଭୋଗରାଇ, ୧୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖରିଫ ଋତୁରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ସରକାରୀ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ସରକାରୀ ବିହନ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସି ରେଜେଷ୍ଟ୍ରିଶନ କାର୍ଡ଼ ଦେଖାଇ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ବିହନ ଧାନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତୈଳବୀଜ ବିହନ ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅବସରରେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ରାଧାଗୋବିନ୍ଦ ଦେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଛନ୍ତି।

‘ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ବ୍ରତ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କର’

‘ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ବ୍ରତ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କର’

ଭୋଗରାଇ, ୧୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶିକ୍ଷା ଦାନ ମହାନ ଦାନ। ଅନ୍ଧାରରୁ ଆଲୋକ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ସମାଜ ବିକଶିତ ହୁଏ ଓ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ନୂତନ ବାର୍ତ୍ତାର ବାଟ ଦେଖାଏ। ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ କେବଳ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ଦାବି ନ କରି ଶିକ୍ଷାକୁ ବ୍ରତ ଭାବେ ପାଳନ କଲେ ଭଲ ମଣିଷ ଗଢ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଦେଶ ଓ ଜାତି ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପଥକୁ ଅନୁସରଣ କରେ। ଶିକ୍ଷକ ସମାଜ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତି ସଚେତନ ଓ ଯନତ୍ଶୀଳ ହେଲେ ସମାଜ ହୁଏ ମଧୁମୟ ବୋଲି ୨୦୧୧ ବ୍ୟାଚ୍‌ର କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଓ ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ କହିଛନ୍ତି।