ବାଲେଶ୍ୱର

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ

କେନ୍ଦୁଝର,୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଡିଏଫ୍‌ଓ ସନ୍ତୋଷ ଯୋଶୀ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ହାଟଡ଼ିହୀ ବ୍ଲକକୁ ୭ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ହାଟଡ଼ିହୀ ବ୍ଲକକୁ ୭ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର

ହାଟଡ଼ିହୀ,୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡ଼ିହୀ ବ୍ଲକ ସଢ଼ାଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୭ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। 

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ: କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ସରଗରମ

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ: କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ସରଗରମ

କେନ୍ଦୁଝର, ୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି କଲେଜ ପରିସର ସରଗରମ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଧରଣୀଧର ସ୍ବୟଂ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗୁରୁବାର କେହି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର  କରିନାହାନ୍ତି। ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ପଦବୀ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରଣକୌଶଳ। କିଏ ଗିଫ୍ଟ ଦେଉଛନ୍ତି। ଆଉ କିଏ ଗୁପଚୁପ, ଚାର୍ଟ ଦେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମନୋଉଛନ୍ତି। ବ୍ୟାନର, ପୋଷ୍ଟର ମାରିବା ସହ  ପୁସିଂ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। ହଷ୍ଟେଲ, ମେସ ଓ ଘର ବୁଲି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭୋଟ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ଦେବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

‘ସୁରଭି’ରେ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

‘ସୁରଭି’ରେ ୧୨୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଆନନ୍ଦପୁର, ୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ବୀରଗୋବିନ୍ଦପୁର ସିଆରସିସିରେ ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସରୋଜ ରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏବିଇଓ ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ କବି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ଚକ୍ର, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଉଧବ ଚରଣ ସାହୁ, ସାମାଜିକକର୍ମୀ ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର, ସ୍କୁଲ କମିଟି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ନାଇକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ପରିପ୍ରକାଶ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ସିଆରସିସି ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଅତିଥି ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ। ଶିକ୍ଷକ ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

‘ଦଳୀୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କର’

‘ଦଳୀୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କର’

କେନ୍ଦୁଝର, ୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର) : କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ବ୍ଲକ ସିଲିସୁଆଁଠାରେ ରାଇସୁଆଁ ଓ ଗୋପିନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ‘ମୋ ବୁଥ୍‌ ମୋ ଗୌରବ’ କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏକ ବିଶାଳ ବାଇକ୍‌ ରାଲି ବାଲିଆଗୋଡା ଛକଠାରୁ ବାହାରି ଜନାର୍ଦ୍ଦନପୁର, ରାଜବନ୍ଧ, ରାଇସୁଆଁ, ରାଉତସାହି, ସାହୁସାହି, ଟାଙ୍ଗରତଳି, ହର୍ଷପୁର, ସିଲିସୁଆଁ, ମୁସଲମାନ ସାହି, ସାହୁସାହି, ପାତ୍ରସାହି, ଗୋପୀନାଥପୁର ଶାସନ ଦେଇ ସିଲିସୁଆଁ ପାଲା ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଶିବଶଙ୍କର ମାର୍ଡିଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ପିସିସି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ଆଦିବାସୀ କଂଗ୍ରେସର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଦ୍ୟାଧର ଦେହୁରି, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ମୋହନ ଚରଣ ପରିଡା, ସମାଜସେବୀ ଗୀତାରାଣୀ ଦାସ, ଦଳିତ ସେଲର ମୁଖ୍ୟ ରମାକାନ୍ତ ପାତ୍ର, ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ଦାସ, ସମରା ଟୁଡୁ, ୧୭ନଂ ଜୋନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରମେଶ ପ୍ରଧାନ, ୫ନଂ ଜୋନର ସଭାପତି ଉତ୍ତମ ସାହୁ, ଗୋପୀନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟିର ସଭାପତି ପ୍ରଶନ୍ନ ମହାପାତ୍ର, ରାଇସୁଆଁର ଏମ୍‌ଡି ୟାସିନ, ବାଉରୀପଦାର ଲମ୍ବୋଦର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ପଖାଳ ଖାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପଖାଳ ଖାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ତେଲକୋଇ, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଆଦିବାସୀ ଇଲାକାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟାପକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଜିଲା ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ଜରିଆରେ ବହି, ଖାତା, ପୋଷାକ, ଖାଦ୍ୟ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେଉଛି। ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହାର ଉପଯୋଗ ହୋଇ ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟାପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ମଧୁସୂଦନପୁର ଆଦିବାସୀ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଚାଟ୍‌ ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବା ବେଳେ ପୋଷାକ, ମଶାରି, କମଳ ଦେବାରେ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପଖାଳ ଭାତ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଇ କେତେକ ଅଭିଭାବକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଜିଲା ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରି ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ

ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ

କେନ୍ଦୁଝର, ୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସଦର ବ୍ଲକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ହାଇସ୍କୁଲ ମୁକୁନା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ବାଉରୀପଦା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବିରୋଧ କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏ ନେଇ ଜିଲାପାଳ ତଥା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ବାଉରୀପଦା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ବ୍ୟାଘାତ ଘଟିଛି। 

ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଗମ; ଯାତାୟାତରେ ଅସୁବିଧା

ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଗମ; ଯାତାୟାତରେ ଅସୁବିଧା

ଝୁମ୍ପୁରା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ମଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋଡୁଆଟୋପା ଗ୍ରାମକୁ ବର୍ଷା ଦିନେ ଲୋକେ କାଦୁଅ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଛନ୍ତି। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଗ୍ରାମର ଅନତି ଦୂରରେ ନୟାଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି। ଗାଁର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଗଦଳା ନାଳ। ମଲଦା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ୱାର୍ଡ ନଂ ୧୨ରେ ଗ୍ରାମଟି ରହିଛି। ୪୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ଜଙ୍ଗଲ ମୂଲକରେ ରହିଛି ଗୋଡୁଆଟୋପା ଗ୍ରାମ। ଜୀବନ ଜୀବିକା ଚାଷ ସହ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଲୋକେ ଚଳନ୍ତି। ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଗ୍ରାମ ବାସିନ୍ଦା ରାସ୍ତା ସମସ୍ୟାରେ ଯୁଝି ହେଉଛନ୍ତି। ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ମାଟି ରାସ୍ତା ରହିଛି। ରାସ୍ତାକୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନେ ରାସ୍ତା ସାରା କାଦୁଆ ପଚପଚ ହେଉଛି। ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଜଙ୍ଗଲ ରହିଥିବାରୁ ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ହାତୀ, ଭାଲୁ ଭୟ ରହୁଛି। 

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ସବୁଠି କଡ଼ା ଟକ୍କର ସମ୍ଭାବନା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ସବୁଠି କଡ଼ା ଟକ୍କର ସମ୍ଭାବନା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୫।୧୦- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ଧାମନଗର କଲେଜ ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୭ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି। ବୁଧବାର ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ରକୁ ଲିଙ୍ଗ୍‌ଡୋ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଭିତ୍ତିରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଫଳରେ ସବୁଠି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। ପ୍ରାର୍ଥତ୍ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ ଓ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ଲାଗି  ବିଭିନ୍ନ କଲେଜରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଦ୍ରକ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ୪, ସମ୍ପାଦକ ପଦ ପାଇଁ ୪, ଚରମ୍ପା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସଭାପତି ଓ ସମ୍ପାଦକ ପଦ ପାଇଁ ୨ ଜଣ ଲେଖାଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବାବେଳେ ଭଦ୍ରକ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ୩ ଜଣ ଲେଖାଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଢ଼େଇ ମଇଦାନକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ତାଲିକା ମିଛ: ନିରଞ୍ଜନ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ତାଲିକା ମିଛ: ନିରଞ୍ଜନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୧୦- ଓଡ଼ିଶା ଜନସମ୍ପର୍କ ଯାତ୍ରା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁବାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବସ୍‌ ଯୋଗେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଗସ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ନଳିନୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୧ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବାଇକ୍‌ରେ କର୍ମୀ ଆରଡ଼ି ଛକରୁ ତାଙ୍କୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାଛୋଟି ନେଇଥିଲେ। ସହର ମଧ୍ୟଦେଇ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ନିଆଯାଇ ଛପୁଲିଆ ନିକଟରେ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା।  ଏହାପରେ ସେ ବାଲେଶ୍ୱର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ବଙ୍କବାସୁଳୀ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ସଭାପତି ପଟ୍ଟନାୟକ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି କହିଥିଲେ, ଉଭୟ ବିଜେଡି ଓ ଭାଜପାଠାରୁ ସମ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖି କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା କଂଗ୍ରେସର ୪୪ ଜଣିଆ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୧୦-ଭଦ୍ରକ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଚରମ୍ପା ବିଦାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳର ବନଜା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ସେ ଟ୍ରେନରେ ଜଳେଶ୍ୱର ଅଞ୍ଚଳରୁ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଆଣି ଭଦ୍ରକରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଅବକାରୀ ପୋଲିସ କହିଛି। 

ସାଳନ୍ଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ୨ ଭଉଣୀ: ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୧୦-ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ନରିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଭବେଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଦୁଇଝିଅ ରାଧି ମୁଣ୍ଡା(୫) ଓ ଶୋଭା ମୁଣ୍ଡା(୭) ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହନୁମାନ ଘାଟରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ଭଦ୍ରକ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି ଖୋଜାଖୋଜି କରିବା ପରେ ସାନଭଉଣୀ ରାଧିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ବଡ଼ଭଉଣୀ ଶୋଭା ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ୨ ଭଉଣୀ ଅପରାହ୍ନରେ ମା’ଙ୍କ ସହ ଗାଧୋଇବାକୁ ସାଳନ୍ଦୀ ନଦୀକୁ ଯାଇ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ରାଧିଙ୍କ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରଖାଯାଇଛି।

ଅପହରଣ କରି ଲୁଟ ଓ ବଳାତ୍କାର

ଖୁଣ୍ଟା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା  ଅଞ୍ଚଳର ଜନୈକ  ମହିଳାଙ୍କୁ ଫେସବୁକ ବନ୍ଧୁତା ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି।   ଫେସ୍‌ବୁକରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠତା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ ଲୁଟ୍‌ ଓ ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଯୁବକଜଣକ ତାଙ୍କୁ ମାସେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରଖି ବଳାତ୍କାର କରିବା ପରେ ସେ ଖସି ଆସି ଖୁଣ୍ଟା ଥାନାା ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖୁଣ୍ଟା ପୋଲିସ  ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧୦୧/୧୮)  ରୁଜୁ କରି  ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ବିଶଜିତ ନାଥଙ୍କୁ   ଗୁରୁବାର ଗିରଫ  କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି ।

କପ୍ତିପଦା କଲେଜ: ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ହୋଇନି ନିର୍ବାଚନ

କପ୍ତିପଦା କଲେଜ: ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ହୋଇନି ନିର୍ବାଚନ

କପ୍ତିପଦା,୫ା୧୦(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ)-୧୯୭୮ ମସିହାରେ  ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କପ୍ତିପଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଦ୍ୟାବଧୀ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇ ନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ନିର୍ବାଚନ  ନିମନ୍ତେ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଖାତିର କରୁ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।    ଏନେଇ ଏକ ଛାତ୍ର ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରବୀର କୁମାର ବେହେରାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି।  

ଟ୍ରକ ଓଲଟି ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର,  ଉତ୍ତେଜନା

ଟ୍ରକ ଓଲଟି ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର, ଉତ୍ତେଜନା

କପ୍ତିପଦା,୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-  କପ୍ତିପଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଇଟା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି ା  ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ହେଲେ  ଯୁକ୍ତ ୩ ଶେଷ ବର୍ଷର ରଶ୍ମିତା ପାଣିଗ୍ରାହୀ ା  ଏଥିଯୋଗୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶହଶହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ୧୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିବା ସହିତ ଟାୟାର ଜାଳି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ା

ଏମପିସି ଅଟୋନମସ୍‌ କଲେଜ  ଅଶାନ୍ତ:ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ, ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣା

ଏମପିସି ଅଟୋନମସ୍‌ କଲେଜ ଅଶାନ୍ତ:ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ, ସାଇନ-ଏ-ଡାଏ ଘୋଷଣା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୧୦- ବାରିପଦାସ୍ଥିତି ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାରିପଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ  ମହିଳା କଲେଜର  ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ପରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ତକତପୁରସ୍ଥିତ ଏମପିସି ଅଟୋନମସ କଲେଜ ପାଳି ପଡିଛି। ଏହି କଲେଜରେ ବୁଧବାର ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ୨ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହଁାମୁହିଁ ହେବାରୁ  ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟି ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କଲେଜର ଗୋଟିଏ  ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନି ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଉ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଥିଲେ।  ପାଟିତୁଣ୍ଡ ଓ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ବେଳେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

ଜ୍ୟୋତିଷ୍କରଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ

ଜ୍ୟୋତିଷ୍କରଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୫।୧୦- କୋରିଆର ରାଜଧାନୀ ସିଓଲ ଠାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗ୍ଲୋବାଲ କୋ ଅପରେସନ ସୋସାଇଟିର (କୋରିଆ) ଭାରତ ଶାଖାର ମହାସଚିବ ତଥା ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିଗମର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଜ୍ୟୋତିଷ୍କର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ତାଙ୍କର ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଶାନ୍ତି ଓ ମୈତ୍ରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ‘ୟୁ.ଏନ୍‌ ଫେଲିସିଟେଶନ ଆୱାର୍ଡ’ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କରିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବେ ସେ ତାକୁ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ପାଳନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମହାସଚିବଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

କାର୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଆଇନ ହାତକୁ ନେଲେ ଲୋକେ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପିଟି ମାରିଦେଲେ

ଭୋଗରାଇ, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେଇ ଜଣେ କାର୍‌ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ଥାନା ଅଧୀନ ଜଗନ୍ନାଥପୁର-ଭୁଷଣ୍ଡେଶ୍ୱର ରାସ୍ତା ପଥରେଶ୍ୱର ଛକଠାରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ସିଂଲା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର କାର୍‌ ଚାଳକ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର କାମିଳା (୫୪)। ପୋଲିସ ଏନେଇ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ମାମଲା (ନଂ.୧୬୬/୧୮)ରୁଜୁ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଶୁଖଷଣ୍ଢା ଗ୍ରାମର ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଗିରି(୪୦)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଲେବର ରୁମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଜୁଲମ

ଲେବର ରୁମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଜୁଲମ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆସୁଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ଓ ପ୍ରସୂତିଙ୍କୁ ନାନା ଭାବେ ଶୋଷଣ ଓ ହଇରାଣ କରାଯାଇ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି। ଲେବର ରୁମ୍‌୍‌ରେ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଓ ଷ୍ଟିଚ୍‌ ପକାଇବା ପାଇଁ ବେଆଇନ ଭାବେ ୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଆଦାୟ କରାଯିବା ଘଟଣା ଏବେ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଏନେଇ ବୁଧବାର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ବିବେକାନନ୍ଦ ଦାସଙ୍କଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଗାଯାଇ ଶେଷରେ ମୂଲଚାଲ କରି ୭୫୦ ଟଙ୍କା ନିଆଯାଇଥିବା ସେ ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଇ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର, ଔଷଧ ପଣ୍ୟାଗାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର, ଔଷଧ ପଣ୍ୟାଗାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ସହରସ୍ଥିତ ସହଦେବଖୁଣ୍ଟାଠାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ଆଇନ, ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶୁଭ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପୁରୁଣା କୋଠାରେ ଚାଲୁଥିଲା। ଏବେ ନୂତନ କୋଠା ହେବା ପରେ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଥିବା ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନୂତନ କୋଠା ୬୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ କୋଠରୀ, ଡ୍ରେସିଂ ରୁମ୍‌, ଔଷଧ ବିତରଣ କୋଠରୀ, ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା କୋଠରୀ ଓ ଶୌଚାଳୟ ରହିଛି। ଏହାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ‘ପୁନରୁତ୍ଥାନ’ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ପିପିପି (ସରକାରୀ ଏବଂ ଘରୋଇ ସହଭାଗିତା)ରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି।

 ଅର୍ଥନୀତି ସମ୍ମାନ ବିଭାଗ  ପାଠଚକ୍ର

ଅର୍ଥନୀତି ସମ୍ମାନ ବିଭାଗ ପାଠଚକ୍ର

ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ  ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଏକ ପାଠଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ପାଠଚକ୍ରକୁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡକ୍ଟର ପୁଷ୍ପାରାଣୀ ପାତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା ପ୍ରତିବାଦରେ ଦାବିପତ୍ର

ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା ପ୍ରତିବାଦରେ ଦାବିପତ୍ର

କେନ୍ଦୁଝର, ୪ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଓ ନାରୀର ନିରାପତା, ସେମାନଙ୍କ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା, ମଦ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷିଦ୍ଧ ଦାବିରେ ସାରା ଓଡ଼ିଶା ଦାବି ଦିବସକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମହିଳା ସାଂସ୍କୃତିକ ସଙ୍ଗଠନ କେନ୍ଦୁଝର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି।

ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି

ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି

ରାଇସୁଆଁ, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବଣୁଆଁ ନିକଟ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଠିକା ଶ୍ରମିକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଶତାଧିକ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ବସ୍ତା,୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ଭୀମଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶସ୍ତ୍ରୀକରଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କମଳାକାନ୍ତ ବେହେରା, ବିଡିଓ କୁକୁମୀନା ଦାସ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଦାସ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ତ୍ରିଲୋଚନ ବେହେରା, ସରପଞ୍ଚ ଅନୀଲ କୁମାର ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।