ବାଲେଶ୍ୱର

ମୋରମ ଖାଦାନରେ ପଡ଼ି ନାବାଳକ ମୃତ

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୧।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସାଇଁକୁଳ ଫାଣ୍ଡିଅନ୍ତର୍ଗତ ପଟିଲୋ ପନାଶିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ୫ ବର୍ଷର ନାବାଳକଙ୍କ ମୋରମ ଖାଦାନରେ ପଡି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗ୍ରାମର ମାଶା ହୋଙ୍କ ପୁଅ ଦୀପକ ସୋମବାର ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ପାଣି ଥିବା ଗାଁ ନିକଟ ଏକ ମୋରମ ଖାଦାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଆଉ ଘରକୁ ଫେରି ନ ଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକେ ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଦୀପକର ପତାମିଳି ନ ଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦୀପକଙ୍କ ମୃତଦେହ ମୋରମ ଖାଦାନରେ ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସାଇଁକୁଳ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବିଶୋଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଆନନ୍ଦପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

୮ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

କେନ୍ଦୁଝର ୧୧ା୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ଥାନା ଶଙ୍ଖୁଆ ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୨୦୧୩ରେ ଏକ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ସ୍ଥାନୀୟ ସିଜେଏମ କୋର୍ଟ ୮ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜେଲ ଓ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ମଧୁସୂଦନ ପାତ୍ର, ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ହରମୋହନ ପାତ୍ର, ବାସୁଦେବ ପାତ୍ର, ରଞ୍ଜନ ପାତ୍ର, ବିଦ୍ୟାଧର ପାତ୍ର, ଦିନବନ୍ଧୁ ପାତ୍ର ଓ ଡେଭିଡ ପାତ୍ର। ସୁରେଶ ପାତ୍ର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଢାବଣ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଚାଷ କରିଆସୁଥିଲେ।

ପାଣିରେ ପଡ଼ିଲା ୯୬ ଲକ୍ଷ

ପାଣିରେ ପଡ଼ିଲା ୯୬ ଲକ୍ଷ

ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୧।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁରର ଲାଇଫଲାଇନ୍‌ କୁହାଯାଉଥିବା ବୈତରଣୀ ସେତୁର ଏକ ସ୍ପାନରୁ ୫ ଦିନ ତଳେ ଗୋଟିଏ ବେରିଂ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ ସେତୁ ପ୍ରତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବିପଦ। ଏ ନେଇ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମ୍‌ ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ପାନରୁ ବେରିଂ ଖସିଥିବାରୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛୁ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଟିମ୍‌ ଆସି ଫେରିବା ପରେ ସେତୁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେତୁର ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମେତ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଦେଖାଯାଇଛି।

ବଢ଼ୁଛି ସର୍ପାଘାତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

ବଢ଼ୁଛି ସର୍ପାଘାତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୧ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରତିଦିନ ସାପ କାମୁଡ଼ା ରୋଗୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆସୁଛନ୍ତି। ଗତ ୩ ଦିନରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ସାପକାମୁଡାରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ପଟାବାରୀ ଗ୍ରାମର ପିନି ମହାକୁଡ (୫୦) ସାପକାମୁଡାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ସେ ରାତି ୩ଟାରେ ପରିଶ୍ରା କରିବାକୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏକ ସାପ ତାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଇଥିଲା। ରବିବାର ରାତିରେ ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ବେଣାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଗୋଲାପ ପିଙ୍ଗୁଆ (୨୪) ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ସାପ କାମୁଡି ଦେବାରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଅଣାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପଣ୍ଡାପଡା ଥାନା ଭଗାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ରଙ୍ଗାଧର ବାରିକ ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପୁରୁଡି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ଆନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ବାଳିକାଙ୍କ ସାପ କାମୁଡାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ବୋଟ୍‌ ବୁଡ଼ିଲା:୬ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ନିଖୋଜ

ସମୁଦ୍ରରେ ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ବୋଟ୍‌ ବୁଡ଼ିଲା:୬ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ନିଖୋଜ

ଚାନ୍ଦବାଲି/ବସ୍ତା, ୧୧ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିକଟ ଧାମରା ମୁହାଣ ସଂଲଗ୍ନ ବଙ୍ଗୋପସାଗର କଲାମ ଦ୍ୱୀପ ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଥିବା ତନ୍ତୁଲିଆ ଚଢା ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ମାଛଧରା ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ବୋଟ୍‌ ବୁଡିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ମୋଟ ୭ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ରହିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ା କଷାଫଳ ଅଞ୍ଚଳର ଝାଡେଶ୍ୱର ମାଇତି(୩୦) ନାମକ ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବୁଡିଥିବା ବୋଟର ସନ୍ଧାନ ମିଳିନାହିଁ ା

୨ଟି ପୃଥକ୍‌ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୧ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା ନେଇ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ଦୁଇଟପୃଥକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଧୁଷୁରୀ ଥାନା ଗଡିଆଳୀ ଗ୍ରାମର ଅମିତାରାଣୀ ବେହେରା ସ୍ଥାନୀୟ ବାହାଦଲପୁର ଗ୍ରାମର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ବେହେରାଙ୍କୁ ୨୦୦୪ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପରେ ବାପଘରୁ ଅଧିକ ଯୌତୁକ ଆଣିିବା ଲାଗି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଯାଇଥିଲା। ଏହାମଧ୍ୟରେ ଅମିତା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବାପଘରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସୁଯୋଗରେ ଅନନ୍ତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିବା ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଅମିତା ଶାଶୁଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଘରେ ପୁରାଇ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ଏ ପରିକି ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାରଧର କରି ତଡି ଦେଇଥିବା ସେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୧୨/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଅଧିକ ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ସେହିପରି ରଘୁନାଥପୁର ଗ୍ରାମର ପୁଷ୍ପିତା ରାଉତ ୨୦୧୬ ରେ ରଣଜିତ ପଞ୍ଚାୟତର କାଇତୀରା ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ରାଉତଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ସମୟରେ ଯୌତୁକ ଅଧିକ ଆଣି ନ ଥିବାରୁ ପୁଷ୍ପିତାଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ପୁଷ୍ପିତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୧୧/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି।

ବିବାହ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ବଳାତ୍କାର ପରେ ପ୍ରତାରଣା

ବିବାହ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ବଳାତ୍କାର ପରେ ପ୍ରତାରଣା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୧ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିବାହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ବଳାତ୍କାର କରିବା ଏବଂ ପରେ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯିବା ଘଟଣା ନେଇ ପୀଡିତା ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୀଡିତା ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର କୌଶଳ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଡକାଇ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ମଧ୍ୟ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୀଡିତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ଦଫା ୩୭୬(୨)(ଏନ)/୩୨୩, ୩୦୭, ୫୦୬, ୩୪ ଆଇପିସିରେ ଏକ ମାମଲା(ନଂ. ୧୧୦/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। ଉଭୟ ପୀଡିତା ଓ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ମାଇନା ପାଇଁ ପଠାଯାଇ ପୋଲିସ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି।

ହସି ହସାଇବାରେ ବିତିଛି ୪୦ବର୍ଷ

ହସି ହସାଇବାରେ ବିତିଛି ୪୦ବର୍ଷ

ତିହିଡ଼,୧୦। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପିଲାଦିନର ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଦେଇଥିଲା ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼। ଜନ୍ମ ପରେ ୬ ମାସର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମା’ ଓ ୬ବର୍ଷର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ବାପା-ମା’ ଛେଉଣ୍ଡ ପଦ୍ମନାଭଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଥିଲା ମୂଷାଙ୍ଗ ଗାଁର ମାମୁଘର ା ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପାଠପଢ଼ାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହୋଇଯାଇଥିଲା ା ପରେ କାମଧନ୍ଦା କରି ତାଙ୍କୁ ପେଟ ପୋଷିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଖୋଜି ପାଇଥିଲେ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା କଳା ପ୍ରତିଭାକୁ । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ନାଚଗୀତ ଓ ଅଭିନୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ରଖି ଆଗକୁ ବଢି ଯାତ୍ରା ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅଭିନୟ କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଅନ୍ୟକୁ ହସ ବାଣ୍ଟି ଆସିଛନ୍ତି। ଦୁଃଖର ଜୀବନଯାତ୍ରା ଭିତରେ ଏହି କଳା ପ୍ରତିଭା ତାଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଜଣେ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତାର ପରିଚୟ।

ଚୋରି ପିକଅପ୍‌ ଜବତ

ବେତନଟୀ,୧୧।୭(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଧୀନ ୧୮ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛୁରୁଣି ଛକ ନିକଟରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ବାରିପଦା ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ପିକଅପ୍‌କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବେତନଟୀ ଥାନା ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପିକଅପ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ୩ ଟି ପିକଅପ ଗାଡ଼ି ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ଚୋରି ଗାଡ଼ିର ଯନ୍ତ୍ରାଶଂକୁ ନେଇ ଏହି ଚୋରି ଗାଡ଼ିରେ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି। ଚୋରି ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବେତନଟୀ ବଜାରର ଶୁଭାଶୁଂ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କର ଘର ସାମନାରୁ ଏକ ବିସ୍କୁଟ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍‌ ଚୋରି ହୋଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ଏହି ଥାନା ଅଧୀନ ଡ଼ୁମାପଦା ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତଙ୍କର ଗାଡ଼ିଟି କେଶିପୁର ନିକଟରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଚୋରି ଗାଡ଼ିଟି ଶୁଭାଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କର ଇଞ୍ଜିନ ଓ କେବିନ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତଙ୍କର ଗାଡ଼ିର ଡ଼ଲା ଲାଗିଥିବା ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ ଅଙ୍ଗନୱାଡି  ଶିଶୁ ଅସୁସ୍ଥ

୨୦ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଶିଶୁ ଅସୁସ୍ଥ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୧୧ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସାନଅନ୍ଧାରୀଖମଣ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୨୦ ଶିଶୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତ ଅସୁସ୍ଥ ଶିଶୁଙ୍କ ବୟସ ୪ରୁ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ସୁରକ୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ସୁଧୁରିବ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମସ୍ୟା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୧।୭- ବାରିପଦାଠାରେ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନ ହେବାର ୨ ବର୍ଷ ପରେ ଏହାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବିକାଶ,ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିଯୁକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିକାଶ ସମିତିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। ତଦନୁଯାୟୀ, ମେଡିକାଲ କଲେଜର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପ ଡି ପୋଷ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି, ସ୍ବେରେଜ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଓ ଇଫ୍ଲୁଏଣ୍ଟ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଳାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବା, ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବାୟୋମେଡିକାଲ ୱେଷ୍ଟ ଡିସପୋଜାଲ ନିର୍ମାଣ, ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେହିପରି ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାଙ୍ଗକୁ ୨୫୦ କିଲୋୱାଟର ଜେନେରେଟର ସ୍ଥାପନ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ସିସି ଟିଭି ଲଗାଯିବା, ଦୁଇଟି ନୂଆ ଅକ୍ସିଜେନପ୍ଲାଣ୍ଟ, କାଜୁଆଲ୍‌ଟି ଓ ଟ୍ରମା କେୟାର ସେଣ୍ଟର, ଦେବେନ୍ଦ୍ରପୁରଠାରେ ଡ୍ରଗ ହାଉସ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୨୫୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି।

ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

ବିଶୋଇ,୧୧।୭ : ବିଶୋଇ ବ୍ଲକ କିତାବେଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଜଗର ସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଖବର ପାଇ ବିଶୋଇ ରେଞ୍ଜର ଲଷ୍ମୀଧର ବେହେରାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ୍ରମେ ଫରେଷ୍ଟର ବିପିନ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ସନତ କୁମାର ବେହେରା, ସବୁଜ ବାହିନୀ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ,ସୁନୀଲ କୁମାର ମହାନ୍ତ ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚି ଅଜଗରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଖଡମବେଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ରେ ଛାଡିଥିଲେ । ଉଦ୍ଧାର ସାପର ବୟସ ପାଖାପାଖି ୩ ବର୍ଷ ଥିବାବେଳେ ଲମ୍ବ ୬ ଫୁଟ ୬ ଇଞ୍ଚ ଏବଂ ଓଜନ ୧୪.୫ କେଜି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଜାମଶୂଳୀ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ତାଲା

ଜାମଶୂଳୀ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ତାଲା

ବସ୍ତା, ୧୧।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଜାମଶୂଳୀସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକମାତ୍ର ଛାତ୍ରୀନିବାସ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କାରଣ ଯୋଗୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ା ଫଳରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଯଥା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ଧରିତ୍ରୀ ପ୍ରଭାବ , ହରିପୁର ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପହଞ୍ଚିଲେ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ

ଖଇରା, ୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ହରିପୁର ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ହୃଶିକେଶ କାଣ୍ଡି ହରିପୁର ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ା ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସରସ୍ବତୀ ନାୟକ ତଥା ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଭ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଅନ୍ତର୍ଯାମୀ ପଣ୍ଡା, ପ୍ରଦୀପ ବେହେରା, ସରପଞ୍ଚ ସୁଲୋଚନା ବିଶ୍ୱାଳ, ସମିତିସଭ୍ୟା ଚମ୍ପାବତୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ା

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି, ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି, ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ

ସଜନାଗଡ଼,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ କୁଲଡ଼ିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ୩ଟି ହାତୀ ବହୁଦିନ ଧରି ତିନିକୋଶିଆ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମ ନରଣପୁର, ଭଉଁରିଆବାଡ଼, ଜାମୁଡ଼ିହା, ଶିଆଡ଼ିମାଳ, ସଜନାଗଡ଼, ଗରଡ଼ିକୁ ଚାଲି ଆସି ଉପଦ୍ରବ କରୁଛନ୍ତି। ରାତି ହେଲେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଲାଗି ରହିଛି। ହାତୀ ପାଇଁ ଲୋକେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲା ମାତ୍ରେ ତାଟି କବାଟ କିଳି ରହୁଛନ୍ତି। ହାତୀମାନେ ବିଲକୁ ଯାଇ ଚାଷଜମିରେ ବୁଣା ହୋଇଥିବା ବୁଆଳି ଏବଂ ଘର ବାଡ଼ିରେ ଥିବା କଦଳୀ, ବାଉଁଶ ଗଛକୁ ଖାଇବା ସହିତ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ

ନୀଳଗିରି, ୧୧ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୁଣିଆ ଡାକି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଭଳି ଘଟଣା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଥାନା କଣ୍ଟାବଣିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି। ଏହି ଗାଁର ଆଦିବାସୀ ସାହିରେ ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହ ତଥା ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାକୁ ନେଇ ଦାଦା ଓ ପୁତୁରାଙ୍କ ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିବା ଖବର ପାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଗଁାକୁ ଯାଇ ତଦନ୍ତ କରିଛି। ତେବେ ବିବାଦର ଆପୋଷ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ଲୋକେ କହିବାରୁ ପୋଲିସ ସେଠାରୁ ଫେରିଛି।

ମୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା  ସହାୟତା

ମୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ସହାୟତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କୁସୁମି ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଙ୍ଗାରପଦା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଅନପା ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କ ଉପରେ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ଫଳକ ପଡିଯିବାରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୦।୭-ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ସିନେମାବଜାର ନିକଟସ୍ଥ ଆର୍‌ମାର୍ଟ ସପିଂମଲ୍‌ ପଛପଟେ ଥିବା ଏକ ଦଳପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ଯୁବକ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସପିଂ ମଲ୍‌ ପଛପଟ ଗଳି ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୌଡ଼ି ଦୌଡ଼ି ଯାଇ ଦଳପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଥିଲେ।

୪ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୧୦ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଢାଉ କରି ୪ଜଣ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମୋଟ ୭୫ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଓ ୮୫୦ ଲିଟର ପୋଚ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ବିଭାଗରେ ମାମଲା (ନଂ.୩୮/୧୮, ୩୯/୧୮, ୪୦/୧୮ ଓ ୪୧/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଛି।

କୁଡୁମୀ ଜାତିକୁ ଆଦୀବାସୀ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ  ଦାବି

କୁଡୁମୀ ଜାତିକୁ ଆଦୀବାସୀ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ ଦାବି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୦।୭- କୁଡୁମୀ ଜାତିକୁ ଆଦିବାସୀ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଦାବି ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ମାନ୍ୟତା ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଏଥିନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁପାରିଶ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର କୁଡୁମୀ ଜାତିକୁ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତାଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପାରିଶ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ବୃକ୍ଷ ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ସଙ୍କଳ୍ପ

ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ବୃକ୍ଷ ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ସଙ୍କଳ୍ପ

ଉଦଳା, ୧୦।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଉଦଳା ବ୍ଲକ କୁଣ୍ଡାବାଇସ୍ଥିତ ଆରଡିଏସ୍‌ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏନଏସଏସ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଗିରି ବୃକ୍ଷର ମାହାତ୍ମ୍ୟ ତଥା ବୃକ୍ଷ ହିଁ ଜୀବନ ବୋଲି କହିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିଥିଲେ ।

ଡେଥ୍‌ଜୋନ ପାଲଟିଛି ବୈତରଣୀ ଗ୍ୟାମନ ସେତୁ: ୩ବର୍ଷରେ ୨୫ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ସହର ନିକଟରେ ଥିବା ବୈତରଣୀ ସେତୁ ଗମନାଗମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଦ୍ରକ-କେନ୍ଦ୍ରାପଡାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କର ସେତୁ ପାଲଟିଛି। କଟକରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ ଭଦ୍ରକକୁ ଏହି ସେତୁ ଦେଇ ସଡକପଥ ଖୋଲିବା ପରେ ଚାନ୍ଦବାଲି ଓ ରାଜକନିକା ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ, ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିଉଠିଛି।

ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ

ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ

କୋଳିମାଟି, ୧୦।୭-ପୁଅମାନେ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି। ପାଖରେ ରହୁନାହାନ୍ତି। ଜଣେ ପୁଅ ରହୁଥିଲେ ହେଁ ସେ ପଚାରୁନି। ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରେଇବା ଝଡ଼ା ଆଉ କିଛି ଉପାୟ ନାହିଁ। ବହୁତ ଦୁଃଖର ରହୁଛି। ୧୯୯୯ ବାତିଆ ସମୟରେ ଗାଁରେ ମିଳିଥିବା ଏକ କଲୋନୀରେ ଚାଳ ଛପର ଘରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛି।

ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଧାମନଗର,୧୦। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ତହସିଲ ଅଧୀନ ଧୁଷୁରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ଥିବା ଦେଉଳଡିହି ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଦୁଇବଖରାବିଶିଷ୍ଟ ଆଜବେଷ୍ଟସ ଉପର କୋଠରିରେ ଚାଲିଛି। ୫୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏହି କୋଠରିକୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନାରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି।